Mevrouw Zirkzee moest tal van handen drukken ■ffiS'i, Zilveren ambtsjubileum van prof. dr C. C. Berg 100% jahiekiïvu mipikwi! CEFA - LEIDEN „ONTWRICHTE JEUGD" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 7 JANUARI 195« Honderdjarige hield receptie Namens de afdeling van de Nederlandse banketbakkers vereniging werd gistermiddag op de receptie van de honderd jarige mevrouw M. C. Zirkzee- Rozendaal een taart met hon derd kaarsjes aangeboden. Drie achterkleinkinderen zien daarbij toe. Op de schoot van haar moeder, mev. A. de Graaf- Links, zit de bijna tweejarige Marian; op de grond de zeven jarige Marja Piekan en de even oude Wimmie van Klaveren. Van de dertien kinderen van de weduwe Zirkzee zijn er nog zeven in leven; er zijn 24 kleinkinderen en 26 achter kleinkinderen. De „loten" van laatstgenoemde categorie va riëren in leeftijd van 4 maan den tot 24 jaar. Foto N. v. d. Horst. Reünie ,,'t Oude Vierde" Men deelde ons mee, dat aanvragen voor de Zaterdag in Leiden te houden reünie van ,,'t Oude Vierde" wegens over grote belangstelling niet meer in behan deling kunnen worden genomen. De Haagse pianist Cor de Groot is uitgenodigd voor een tournee door het Verre Oosten In April, Mei en Juni zal hij recitals geven in Hongkong, Bangkok, Saigon. Medan, Djakarta en Soerabaja. Ook zal hij voor de radio optreden, aldus de „Tel." Heel podium nodig om cadeaux te bergen Geroerd heeft mevrouw de weduwe M. C. Zirkzee-Rozendaal, die gisteren haar honderdste verjaardag vierde, tientallen handen van haar nakroost, familie, vrienden en bekenden, gedrukt in het zaaltje aan de Hooglandse Kerkgracht, waar de receptie werd gehouden. En ook in de ochtenduren was het in het huis van haar schoonzoon aan de Marnixstraat een komen en gaan van belangstellenden. Van half drie tot vijf uur zoefde de deur van het zaaltje aan de Hooglandse Kerkgracht open en dicht om alle i sen door te laten, die de honderdjarige van Leiden, mevrouw de weduwe M. C. ZirkzeeRozendaal. geluk kwamen wen sen. Er was een heel podium nodig om alle bloemen- en fruitmanden en andere geschenken uit te stallen. Bewogen heeft de honderdjarige al die gelukwensen aangehoord, en van tijd tot tijd liet ze haar ogen dwalen over al die heerlijk heden, die al maar werden aangedragen. Het hoogtepunt voor haar was het be zoek van de wijkpredikant van de Mare- wijk, ds M. Ottevanger. die met de scri ba, de heer J. C. Sleyser, namens de ker- keraad van deze wijk gelukwensen k aanbieden. De predikant had een grote fruitmand meegebracht. Op zijn zoek zongen de aanwezigen de jarige de zegenbede toe. Hij herinnerde er aan. dat deze zelfde psalm waarschijnlijk ook bij de doop was gezongen, en nu dan weer door al de nabestaanden. Namens het college van diakenen bood de heer Joh. Sierat een geschenk onder Het zou ondoenlijk zijn een volledige opsomming te geven van alle geschenken Een paar uitzonderingen willen we ma ken. Namens de afdeling Leiden van de Nederlandse banketbakkersvereniging Van philologie naat taai-evolutie HOOGLERAAR IN DE AUSTRONES1SCHE LINGUÏSTIEK De 23ste Januari is het vijf-en-twintig jaar geleden, dat prof. dr C. C. Berg zijn inaugurele oratie aan de Leidse Universiteit hield als hoogleraar in de Javanse taal- en letterkunde. In 1949 veranderde zijn leeropdracht in die die der Austronesische linguistiek, dat is de wetenschap der talen, beho rende tot de taalgroep: Maleise Archipel, Oceanië en Madagascar. Prof. dr E. M. Uhlenbeck, een van zijn leerlingen, werd zijn opvolger voor de Ja vaanse taal- en letterkunde. Cornells Christiaan Berg werd 18 De cember 1900 te Rotterdam geboren en doorliep het Schiedams gymnasium. In 1919 werd hij aan de Leidse universiteit Ingeschreven als student in de Oosterse talen, welke studie hij in 1927 afsloot met een promotie. De titel van zijn dis sertatie luidde: ..De Midden-Javaansche historische traditie". In datzelfde jaar werd dr Berg be noemd tot leraar Javaanse taal- en let terkunde aan de Algemene Middelbare School, afdeling A, te Soerakarta. Een jaar later reeds volgde zijn benoeming tot hoogleraar in dezelfde wetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden. Tien jaar daarna vertrok prof. Berg naar Batavia als ruilhoogleraar, doch door de oorlog keerde hij eerst in 1946. na jaren in een Japans kamp gezeten te hebben, naar Leiden terug. Vruchtbare pen Professor Berg heeft, ondanks zijn drukke werkzaamheden, kans gezien om een respect afdwingend aantal publica ties het licht te doen zien. Van zijn hand verschenen: Kidung Sunda, tekst, vertaling en aan tekeningen (1927), Inleiding tot de studie van het Oud-Javaansch (Kidung Sun- dayana) (1928), Hoofdlijnen der Javaan- sche litteratuurgeschiedenis (zijn inaugu rele oratie) (1929). Pranatjitra, Een Ja- vaansche liefde (een vertaling met aan tekeningen) (1930), La connaissance des mentalités indigènes en Indonésie (1931), Wither Islam? ch Indonesia (1931), Hin du litterature in Java (1932). Bijdrage tot de kennis der Javaansche werk woordsvormen (1937). Javaansche ge schiedschrijving (1938), Indië's talen- weelde ?n Indië's taalproblemen (rede op de 15e herdenkingsdag van de rechts hogeschool te Batavia) (1939) en in zijr naoorlogse periode: artikelen in de tijd schriften „Oriëntatie" en „Indonesië", er In de Mededelingen van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen w hij sinds 1947 lid is over de Ja- ise geschiedschrijving. „Poëzie der herscheppende wetenschap" bij de aan vaarding van zijn rectoraat 19481949. „De problematiek van het Bahasa-Indo- nesia-Experiment", bij de aanvaarding van zijn ambt als bijzonder hoogleraar in de geschiedenis en ontwikkeling der Bahasa Indonesia aan de stedelijke uni versiteit van Amsterdam, artikelen in Bijdragen van het Koninklijk Neder- landsch Instituut van Taal-, Land- en Volkenkunde, waarvan hij jaren lang bestuurslid is geweest, en in diverse an dere wetenschappelijke tijdschriften. Erkende autoriteit Prof. Berg's verdiensten vonden o.m. erkenning in de benoeming tot velerlei eervolle functies. Behalve het reeds ge noemde lidmaatschap van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, had hij veel bemoeienis met de Encyclopaedic de Islam, een internationale com missie. waarin prof Berg namens de Koninklijke Akademie voor Nederland zitting had, was hij lid van de Raad van Bestuur voor Culturele Samenwerking, voorzitter van de vaste commissie voor de geesteswetenschappen van de Neder landse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek en bekleedde hij tot voor kort een belangrijke functie in het Institute of Social Studies te Den Haag. Prof Uhlenbeck, die zo vriendelijk was ons iets van zijn voorganger tellen, deelde ons mede dat de oorlog in Indonesië helaas het zoek raken of zijn ze vernietigd? van honderden gramofoonplaten op zijn geweten heeft, die een zeer waardevolle collectie Ja vaanse dialecten vormden. In de jaren '38 en '39 maakte prof. Berg deze opna- j men op straten, markten en in kam- j pongs, om zodoende een hoorbaar over- i zicht te krijgen van de dialecten, die alzo op Java worden gesproken. boden de voorzitter, de heer W. F. van der Reyden en de secretaris, de heer G. Stolp, een prachtige taart met honderd kleurige kaarsjes aan. Ook het Leids derling ziekenfonds, dat aan de jarige, niet veel ten koste heeft moeten leggen, had een taart gezonden. Nog een taart werd aangedragen door eqn afvaardiging van het comité autotocht ouden Thuis In de huiskamer is het gisterochtend 'n gezellige drukte geweest. Om half twaalf arriveerde de burgemeester, jhr. mr F. H. van Kinschot met zijn echtgenote. Zij brachten een met rose rozen versierde taart mee. waarop het fiere getal 100 prijkte. Geamuseerd luisterde de burgervader naar de verhalen uit de oude doos van mevrouw Zirkzee, die haar hand ver trouwelijk op de vroede arm legde. De burgemeester waarschuwde haar, nu niet het voorbeeld van die andere honderd jarige, tante Betje uit het Minnehuis, te volgen, die hij vijf jaar geleden had be zocht Die jarige had zoveel van het feestgebak gesnoept, dat haar maag drie weken van streek is geweest. Maar daarvoor zal mevrouw Zirkzee wel oppassen. Zij heeft al die drukte met grote blijmoedigheid doorstaan en toon de zelfs aan het eind van de receptie geen uiterlijke sporen van vermoeidheid. En in ieder geval heeft ze. wat de in wendige mens aangaat, dit vooruitzicht, dat één van de familieleden haar lieve lingsgerecht, gekookte kglfsniertjes, heeft meegebracht. Aan die feestdis zullen haar gedachten nog wel eens teruggaan naar die onvergetelijke viering van haar eeuwfeest. Winkeliersvereniging Hogewoerd Met Ingang van 4 Januari is opgericht de winkeliersvereniging Hogewoerd. Door grote activiteit van de contactcom missie is dit tot stand gekomen. Na een vlotte bespreking tussen een vijftigtal winkeliers, waarbij de noodzaak var. sa menwerking duidelijk aan het licht kwam. werd met algemene stemmen be sloten tot oprichting. Het bestuur ziet er als volgt uit: de heer Muller, Hogewoerd 21, voorzitter, de heer Wassing. Zoeter- woudseweg 112, secretaris en de heer J. Wassenaar, Hogewoerd 127, penning meester. (Advertentie) 10 vinger syst blind rhythm, talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd in 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL TYPEN STENO! Plantsoen 65 Telefoon 26558 Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest, vijfde abonnementsconcert o.l.v. Willem van Otterloo, solisten: Gerard Hengeveld en Theo van der Pas. piano. Casino, 7 en 9 uur: Cefa. Ontwrichte Jeugd. Burcht, 8 uur Balletschool Swinkels— Hendrichs, leerlingen-uitvoering. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Operette met „Wiener Blut". Burcht, 8 uur: Chr. Besturenbond, twee de nropaganda-avond, met „Jong en Jolig". Zaterdag Morsooortkazerne. 2 uur: reünie „Het Oude Vierde", 3 uur: onthulling gedenk plaat, half 8: avondfeest in de stadsge hoorzaal. Burcht, 8 uur: feestavond personeel melkfabriek Den Hollander. Zaal Mekel. Hogewoerd 87. half 8: amusementsvereniging De Sleutelstad, nieuwjaarsfeest. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat la, 104 uur (behalve 's Maandags)Werk van prof. dr Willem Einthoven (tot 10 Januari). Lakenhal: Tussen Romantiek en Haag se School (landschappen uit het midden der vorige eeuw) 10—4 uur, (tot 25 Jan.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la, zeven eeuwen Ch'nese calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 25 u.: Het landschap in de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tot 30 Januari). Oegstge st, Oud-Poelgeest, 1010 uur: portretten van Ietske Richters, (t.m. 8 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen schans weg 4, tel. 23553. Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: C A M v d Broek en H J J van Kesteren; A H J Koppers en S A Heshusius; H J van Alewijk en C H Wij ling; H J Flanderhijn en B M J Neute boom; A Landwaart en E K van Weizen; A van Katwijk en A v d Wcerthof; N Zwagerman en A J M Zijerveld; D K v d Leest en A M Lancel; A J van Gaaien en T v d Luit; H J Koree en P J Tervooren. GEBOREN: Robert z. van J Pug en M Struijs: Martha J^annette Maria. d. van C F Wieringa en M E Kooistra; The- resia Elisabeth Adriana Maria. d. van K M A Doove en J Zandvliet: Charlotte Ma ria, d. van H J C Zwijzen en J Maas; Eddy, z. van B D de Wit en C Kagenaar; Teuntje, d. van J Korbee en T RLp. OVERLEDEN: C A van Dorp. wednr.. 63 j.; F H Benz, man. 64 j. Terwijl voor de huisvaders en huismoeders van Nederland het invallen van de koude slechts een zorglijk kijken naar de kolenvoorraad en naar de reke ning van de kolenleverancier oplevert, betekent dit voor de jeugd de vreugde van het ongeremd genoegen op het ijs. Deze foto, genomen op het in dustrieterrein aan de Trekvliet- weg, toont wel genoegzaam aan, dat de jeugd zich niet door koude wind heeft laten af schrikken om die vreugde te beleven. Het ernstigeijsge- not. rijden op kunst- en andere schaatsen, vonden tallozen op de ook 's avonds geopende on dergelopen tennisbaan van het Leidse Houtcomplex Foto N. v. d. Horst. Elk pakje ROXY dat mijn winkel verlaat kan ik als 100% (abriekvers garanderen, want ik verkoop ROXY regelrecht uit dit kwaliteit-beschermende F.S. pack. Als vakman weet ik hoe belangrijk versheid voor een Amerikaanse sigaret is en daarom verkoop ik bij voorkeur ROXY: vers en geurig uit deze nieuwe patent-verpakking. Geen wonder dat mijn klanten zeggen Ander systeem van betaling bij Handhaai Leidse lichtfabrieken Betalen als de meteiopnemei aan de de ui komt Tot rrn toe boden de stedelijke fabrieken voor gas en electriciteit aan de afnemers ongeveer drie weken na het opnemen van de meters de kwi tantie aan voor het gas- en stroomverbruik. Bij vele verbruikers wordt echter sinds jaren de inning van de verschuldigde bedragen tegelijk met de meteropneming uitgevoerd (dat geschiedt bij de muntgasverbruikers) Thans gaan de fabrieken er toe over dit systeem ook voor de andere af nemers toe te passen. Dit heeft de directie van de fabrieken aan de af nemers meegedeeld. Het systeem is eenvoudiger dan de]November en December ten bedrage van meeste mensen denken. Het n gebleken, i - '»'en we leggen I Ik Dere voor dat de circulaire van de directie der fa- 'OP'S® kwitantie Is gebaseerd op «n ge- brieken nogal misverstand heetl gewekt, «chat verbruik, dat ongeveer gelijk is In ieder geval hebben tal van alnemers!"» het gemiddelde verbruik Na twee schriftelijk r.owel als mondeling doenmaanden, op 1 Maart dus. wordt de defl- weten dat ze er maar weinig van be-1nitieve rekening over November en De- grijpen. Wij vernamen, dat de directie mber aangeboden. Blijkt nu, dat er In - - [plaats van f 18 f 24 betaald had moeten worden, dan moet er dus t 6 worden bij betaald. Plus de voorlopige rekening de twee achterliggende maanden. Januari en Februari, die wederom is ge schat op het basisbedrag van f 18. Men betaalt dus in totaal f 24. Na twee maanden, op 1 Mei, blijkt, dat het definitieve bedrag over Januari Februari f 22 is, in plaats van 18. F.r moet dus f 4 worden bijbetaald. In totaal f 4 plus de voorlopige rekening van f II is f 22. Zo gaan we door. 1 Juli: defini tieve nota over Maart en April f 20. dus twee gulden tc weinig betaald, voorlopig» afrekening Mei en Juni f 18. te betalen f 20. Nu een ander geva'l. Op 1 September blijkt uit de definitieve nota maanden Mei en Juni, dat er n f 16 is verbruikt in plaats van Men heeft dan dus f 2 tegoed. Dat bedrag wordt afgetrokken van de voorlopige kening voor de maanden Juli-Augustus (f 18); men behoeft dus in totaal 16 te betalen. Voorbeeld Hieronder geven we 'dit voorbeeld nog wat overzichtelijker. De afkorting v.a betekent voorlopige afrekening, de afkor ting d.n. definitieve nota. 1 Januari v.a. Nov.—Dec. f 18 1 Maart d.n. Nov.—Dec. f 24 v.a. Idem f 18 te betalen f 24 Jan.—Febr. f 22 .a. idem f 18 circulaire heeft gèmaakt, omdat alle aan duidelijkheid te wensen ov lieten. En toen eindelijk een ontwerp werd vastgesteld, kon men er nog niet van overtuigd zijn, dat alle mensen het wel zouden snappen. Wij hopen met on derstaande uiteenzetting, die ontstond in samenwerking met de directie van S.L.F., de onduidelijkheden enigermate op te heffen. Het gaat er om, dat de afnemer het verschuldigde bedrag betaalt als de me- teropnemer komt. De man met de kwi tantie. die altijd na een week of drie aan de deur kwam, Is dus vervallen. We kunnen de gang van zaken het best dui delijk maken met de volgende schets. Op 1 Januari b.v. wordt een voorlopige rekening aangeboden over de maanden burgerlijk huwelijk naast het kerkelijke een bijeenkomst van dc Evangeli sche Bond in Neurenberg (Did) sprak de Oberlandesgerichtsrat dr Nüchterlein de vraag of het verplichte burger lijk huwelyk moet worden afegschaft. Zoals men weet pleiten de Rooms-Ka- tholieken daarvoor. Doch dr Nüchterlein achtte het niet wenselijk. Het huwelijk is immers naar Protestantse opvattling geen sacrament en de huidige regeling voldoet zeer. Zou men toegeven aan het erlangen en een facultatief bur gerlijk huwelijk instellen, dan zouden er de Bondsrepubliek verschillende rechtsregels komen. Dan zouden boven dien sekten en anti-Christelijke vereni gingen ook aanspraak kunnen maken op erkenning van hun huwelijkssluitingen en daardoor zou er een chaos ontstaan. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. 7 Jan. Thuisreis: PH-TFD (Arnhem) gezag v. French van middag twaalf uur in Rome. PH-TDO (Maastricht) vanochtend 10 uur uit Ka rachi naar Dahrahn. PH-TES (Soerabaya) gezagv. Ravenhill vanochtend 6 uur in Manilla. Uitreis: PH-TDK (Amsterdam) ge zagv. Paap vanmiddag half vier uit Ka rachi naar Rangoon. PH-TET (Tilburg) gezagv. Hamptonstall vannacht uit Bang kok naar Singapore. PH-TDP (Rotterdam) gezagv. Creel gisteravond kwart over elf in Tokio. PH-TFG (Friesland) vanavond half tien uit Karachi naar Bangkok. PH- TFE (Utrecht) gezagv. Krouwl vanoch tend kwart over tien in Basra. 1 September d. 1 November d.: Men betaalt dus e te betalen f 22 l. Mrt—Apr. 20 -a. idem f 18 te betalen f 20 l Mei—Juni f 16 a. idem f 18 te betalen f 16 Juli—Aug. f 10 .a. idem f 18 De wereldproductie van kranten papier is in 1953 gestegen met 10,8 mil- lioen ton. (Adverten: ie) vertoont Donderdag 7 Jan. om 7 en 9.15 uur in Casino, Hogewoerd het voorlopige bedrag, dat in het voor beeld f 18 is, vermeerderd of verminderd met de aangegeven verschillen. Op 1 September Is het dus zo zie het voorbeeld dat men over Mei en Juni f 2 teveel heeft betaald. Men ontvangt nu niet die twee gulden terug, want die worden weer afgetrokken van het tel kens terugkerende basisbedrag. Bekijkt men dit systeem nauwkeurig, dan wordt het spoedig duidelijk, dat van dubbele betaling of vooruitbetaling geen sprake is. Sommigen hebben er het een of het ander uit afgeleid. Aan de per giro betalende afnemers- heeft de directie meegedeeld, dat de nieuwe regeling ook voor hen geldt, met dit verschil echter, dat men met de meteropneming geen kwitantie aanbiedt, maar een nota. In de betalingswijze ver andert dus niets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3