Wat gebeurt er thans in het Kremlin Wellicht onderwerpt het leger de partij aan een proef Toch is het zo Te Doorn wordt morgen het derde Zonnehuis geopend X Bewondering voor pioniers van de C.A.O. NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 6 JANUARI 1954 TOASTEN MAAKTEN TONGEN LOS DE TERECHTSTELLING van de eens zo machtige Beria zal wel geen einde hebben gemaakt aan de rivaliteit die er is onder de leiders van het wereldcommunisme. De bittere gevoelens in de tophiërarchie werden onlangs gedemonstreerd bij een gebeurtenis, welke ik zeker niet door de censuur had kunnen krijgen, ware ik nog in Moskou. Het is voor mij toen duidelijk geworden, dat de hoogste zes leden van het presidium der partij de leiding delen, al heeft premier Malenkof misschien iets meer te zeggen dan de andere vijf, als een soort president van een Raad van commissa rissen. Weinig recepties zouden meer verhelderend hebben kunnen wer ken dan die, welke op 7 November door de minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, gegeven werd. Zij was ter ere van de verjaardag der revolutie. De honderden diplomaten die aanwezig waren zullen het zich lang herinneren. En ook ik. grote mogendheden, lieten de Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht en nog een paar andere diplomaten ook bij komen, en gingen toen toasten uitbrengen. Er waren vele, vele toasten, die op sommige gasten het effect hadden, dat men er van kon verwachten. Van de belangrijke figuren van het communis tische presidium raakten dé tongen lc De stoere Lazar M. Kaganowitsj. ee de ijzeren commissaris van de Oekraii en vooral bekend als de zwager v; Stalin, weigerde zich het zwijgen te laten opleggen door Molotof. Vice-premier Anastas Mikoyan, minister van Handel zag er uit als een vrolijke Armeense rover. Hij liet niet na. hatelijke en ironi sche commentaren te leveren op medeleden in het Presidium en op de gasten. En de Georgiërs? Naarmate de avond verliep bracht Kaganowitsj de ene toast na de andere uit, die alle een speech op zichzelf Toen kwam de schok. Kaganowitsj toast te op de grote vriendschap tuss> volkeren van de Sowjet-Unie. Hij de Tadjiks, Uzbeks, Kazakhs „En waar blijven de Georgiërs?", vroeg Mikoyan. Een ogenblik ontstond er doodse stilte, het scheen alsof de geest van Beria, als Stalin een Georgiër, voorbij Kaganowitsj keek met een verveeld ge zicht naar Mikoyan en zei toen: „Ja. ook op de Georgii Daar was het vreemde schouwspel van de hoogste Sow jet-leiders, die elkaar be spotten met stekelige opmerkingen en zelfs, zij het verholen, toespelingen maak ten op de strijd om de macht. Daar was het schouwspel van de hoogste Sowjet- leiders, die de hele avond een corps van belangrijke diplomaten de rug toedraai den. Daar was het schouwspel van weer andere Sowjet-leiders die de Chinees- communistische ambassadeur negeerden of zelfs beledigden. Het begon toen Molotof en andere leiders uit het presidium (de enige niet aanwezige prominenten waren Malen kof, president Worosjilof en de partij bons Kroesjtsjef) de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk, China en de Ver. Staten bijeenriepen aan een aparte tafel. Op een afstand van de vele hon derden andere gasten, voegden de Sow- Jetleiders zich bij de diplomaten van de "DEZOEKERS VAN DE driedimen- sionale film hebben kunnen waar nemen dat een bril met één rood en één groen glas, een beeld op het doek tovert dat kleurloos lijkt. Voor velen is dit aanvankelijk een merkwaardige gewaarwording, maar de aardigheid is er gauw af. wanneer er bij wordt verteld, dat rood en groen zgn. tegen- kleuren zijn die elkaar opheffen. Nu schijnt de verklaring ineens heel een voudig te zijn omdat de indruk wordt gewekt dat hier sprake is van een zuur sausje (rood) dat door toevoeging van suiker (groen) op smaak wordt gebracht. Maar zo simpel is het toch werkelijk niet. Materieel gesproken zijn rood en groen helemaal geen tegenkleuren, d.w.z. zij heffen elkaar op geen enkele wijze op. Mengt u maar eens rode inkt met groene, en u zult zien dat zeker geen kleurloze vloeistof ontstaat. Wanneer rood en groen tegenkleu ren worden genoemd, is dit materieel gesproken onjuist, maar van psycho logisch standpunt bezien, valt voor deze uitdrukking wel iets te zeggen. U weet, dat we zien met de hersenen, zodat het u zeker niet zal verbazen dat de opheffing van kleurindrukken eveneens een geestelijk proces is. De uitdrukking dat het iemand „groen en geel voor de ogen wordt" bevat een diepe wijsheid, want zij geeft te kennen dat de geest bepaalde in drukken niet meer kan verwerken, waardoor de tegenkleuren ontstaan. Een tegenkleur is n.l. die kleur, die ons door de hersenen wordt voorge- goocheld, wanneer het oog voor de tegengestelde kleur te vermoeid is geraakt. Vermoeien we ons oog bijv. met de rode kleur, dan némen we ten slotte groen waar, zonder dat ons een groene kleur wordt voorgehouden. De proef op de som kunt u gemak kelijk nemen door bij heldere belich ting geruime tijd naar een rood voor werp te kijken, bijv. een helder rode knoop. Vervolgens vestigt u uw blik op een blad wit papier, waarop dan het zgn. nabeeld van de knoop ver schijnt. D.w.z. u krijgt eigenlijk een negatief beeld van de knoop te zien, dat groen van kleur is. (Bij sommige mensen met een bepaalde psychologi sche instelling kan ook een positief nabeeld ontstaan, maar die uitzonde ringen laten we hier buiten be schouwing.) Op hetzelfde principe berust de proef, waardoor een rode lamp groen licht schijnt te geven. Hiervoor is ver eist een cirkelvormig stuk bordpapier met een doorsnede van ongeveer 50 cm. Deze schijf wordt half wit, half zwart geverfd, en op de plaats waar beide helften aan elkaar grenzen wordt één cirkelsegment weggesneden ter breedte van 15 of 18 cm. Vervol gens moet de schijf zodanig worden gemonteerd dat hij óf door een kruk as, óf door een drijfriem aan het draaien kan worden gebracht. Plaat sen we nu een rode lamp achter de insnijding, dan geeft zij rood licht. Dit zult u zonder nader bewijs wel willen aannemen. Maar wordt de schijf met een bepaalde snelheid gedraaid, zo danig dat de rode lamp eerst bedekt wordt door de witte helft en daarna door het zwarte deel. dan is er opeens van het rode licht niets meer te zien, want het licht is duidelijk groen ge worden; er is een gloeidraad waar te nemen die beslist groen licht geeft! En nu de vraag die een lezer enige tijd geleden stelde: wat gebeurt er wanneer een rode en een groene licht straal elkaar kruisen? Daarover morgen. (Nadruk verboden.) Noch Ulbricht noch de Chinees-Com- mnnistische ambassadeur Tsjan Wen Tian schenen zich te amuseren. Zij den feitelijk genegeerd en op een gege ven ogenblik zag men hen samen rustig een glas drinken. Maar toen vroeg iemand: „Waarom heeft de Chinese bassadeur geen toast uitgebracht?' Mikoyan wees met zijn duim in de richting van Tsjan en.zei: „Hij? Hij weet er geen te bedenken". De ambassadeur van Birma bracht ook een toast uit, de hoop uitsprekende, dat deze receptie vrede zou betekenen. De oude Kagarowitsj viel hierop tegen hem uit: „Waarom gooit u die Kwomintangers (Chinese nationalisten) Birma niet uit?" Maarschalk Georigo Zjoekof, vice rr' nister van Defensie, werd er ook t geroepen. De oorlogsheld keek stuui alsof hij de hele vertoning afkeurde niet waardig bevond voor vertegenwoor digers van een grote mogendheid. Toen hem gevraagd werd, een toast uit te brengen, herhaalde hij met nadruk toast op de „gerechtigheid" welke de Amerikaanse ambassadeur Bohlen tevo ren had uitgebracht. Hij zei, dat hij die toast wilde steunen. Hierop zei Mikoyan scherp: „wat er met jou Zjoekof, kan Je geen toast van jezelf bedenken?" „Ik herhaal", zei Zjoekof, „lk steun de toast op de gerechtigheid." Bohlen deed meer dan alleen een toast uitbrengen. Hij herinnerde de Sowjet- Het bijgaande, interessante verhaal is van de Ass. Press- correspondent William L. Ryan, die geruime tijd in de Sowjet- Unie heeft vertoefd. Hij ver blijft op het ogenblik in New York, waar hij de gelegenheid heeft, dingen te schrijven, waartoe hij vanwege de cen suur in Moskou nooit in staat is geweest. leiders er met vaste stem aan, dat de for mule voor de vrede heel eenvoudig het eerste land dat met gewapende strijd krachten de grenzen overschreed van e> ander land zou de schuldige natie zijn. Commentaar Dagen daarna werd de receptie ln diplomatieke kolonie besproken. Som migen meenden, dat zij een duidelijke aanwijzing was, dat op zijn minst Mikoyan bitter gestemd was over de re cente gebeurtenissen. Hij was immers de man geweest, die ln de dagen van de bolsjewistische revolutie Beria terug gebracht had in de communistische partij Anderen waren de mening toegedaan dat de Sowjet-leiders die hun persoonlijkheid in het Politburo onder Stalin w kwijtgeraakt, die weer hadden herkregen in het communistische partij-presidium onder Molotof. In elk geval waren allen het er eens, dat het nieuwe Politburo een lectief is, welke zich veilig acht door het getal. Na de diepvries van Stalin, nr zij nu de gelegenheid te baat om elkaar van repliek te dienen. In het licht van het later gevolgde proces tegen Beria en zijn terechtstelling, krijgt de receptie echter nóg eer. beteke nis. Het begint er namelijk op te lijken of partij en leger terughoudend ten op zichte van elkaar zijn. Misschien onder werpt het leger de partij, welke nu vee van haar geheime politiemacht kwijt is In het derde „Zonnehuis", dat te Driebergen werd geopend, zullen 55 chronische patipnten rust en wellicht genezing kunnen vinden Nieuw verblijf voor vijf-en-vijftig chronische patiënten Morgen zal in Doom in het voormalig kindersanatorium aan de Drift no 20 het derde Zonnehuis van de Prot. Chr. Ver van die naam door de heer M. A. Rei- nalda, commissaris van de Koningin in Utrecht, officieel worden geopend, waar 55 chronische patiënten verpleging kun nen vinden. Het eerste Zonnehuis, dat in 1929 in Beekbergen werd geopend, heeft thans 120 bedden, alle bezet en het tweede, sinds 1951 in Schiedam in gebruik, is met 50 patiënten vol. Dit derde Zonnehuis is geen luxe, want volgens niet-officiële gegevens telt Nederland zeker 20.000 langdurig-zieken. van wie velen ziekenhuisverpleging no dig hebben. Het is voor een langdurig zieke moei lijk. zich aan te passen in een geheel nieuwe omgeving, welke in feite zijn of haar tehuis zal worden, en daarom wil men dit nieuwe huis langzamerhand vullen. De directrice, zr J. T. Hekman, acht het van groot belang, dat de 55 patiën ten niet allen tegelijk komen, want het zou onmogelijk zijn, aan zovelen alle zorg te besteden, welke zij bij het „ac climatiseren" behoeven. KOMT EN KLEIN, De rechtbank te Amsterdam heeft me vrouw J. A. van de B.—V. wegens mede plichtigheid bij het doen van een valse aangifte van het stelen van een viool, veroordeeld tot twee maanden voorwaar delijk. Er was 3 maanden onvoorwaarde lijk geëist. -A- Het gerechtshof te Amster dam heeft de 32-jarige mej. D. B. uit Ber gen (N.H.), die in een strafprocedure tegen een automobilist uit Bergen een meineed zou hebben afgelegd, vrijge sproken. De rechtbank te Alkmaar had mej. B. tot 4 maanden veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging ge- eist. -&■ Van 8 tot 10 Februari vergadert in Kandy (Ceylon) de economische V.N.- commissie voor Azië en het Verre Oos ten. De Ned. afgevaardigden zijn dr W. J. Cator, drs F. J. A. Terwisscha van Schel- tinga en drs F. J. Brouwer. De commies tit. bij de N.S., T. A. C. Dobber, is benoemd tot stationschef 4e kl. te Schagen (N.H.). De Nederlandse con sul-generaal te Vancouver, Jhr F. L, K. Coenen van 's-Gravensloot, is aldaar, 60 jaar oud, overleden. <r De ln de oorlog verwoeste kerktoren van Zuilichem wordt herbouwd. Laagste inschrijver was G. C. van Relkum te Opijnen (ƒ64.850). In Mook en omgeving is een Ver. van Chamoignonkwekers opge richt om de kweek van champignons te bevorderen. <r Opgericht is de N.V. Phi lips Midden-Oosten. Directeuren zijn de heren G. G. Westerbeek en N. F. Uthemann. Bij J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kinderdijk wordt op 12 Januari elf v bagge het havenbestuur van Porto Alegre (Brazilië) te water gelaten. Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan tien maanden voorwaar delijk. werd gisteren in Ro terdam geëist tegen de 28-jarlge J. van W. we- Stijgende opbrengsten bij P.T.T. Steeds meer post en telefoon, maar minder telegrammen Ruim 4 millioen weerberichten en 50 millioen tijdmeldingen Elke inwoner van ons land heeft vorig jaar maandelijks gemiddeld vier interlocale brieven of briefkaarten verzonden en twee inter- locale telefoongesprekken gevoerd. Voor het locale verkeer waren deze cijfers resp. 1 en 5 per maand. Aan opbrengsten ontving de P.T.T. vorig jaar uit het postverkeer fill millioen (f8.5 millioen meer dan in het voorafgaande jaar), het telegraafverkeer f 16 millioen (f 0.7 millioen meer) en het telefoonverkeer f112 millioen (f 11-3 millioen meer). pese luchtpostverkeer ging met sprorgen omhoog: 470.000 kg uitgaande post tegen 356.000 kg in 1952. Minder telegrammen De postcheque- en girodienst verwerkte reusachtige hoeveelheden betalingsop drachten. Alleen al het aantal overschrij vingen steeg van 78 millioen tot 84 mil lioen (resp. f 36.8 millioen en f 39 mil lioen). Het spaarverkeer toonde een gunstig beeld. Ongeveer 4.000 van de ruim 7.000 lagere scholen nemen deel aan het school- of groepssparen bij de Rijkspostspaar- De daling van het binnenlandse tele graafverkeer (voor 80 90 pet familie berichten) hield aan: 2.6 millioen tele grammen tegen 2.7 millioen in 1952. Hoe wel het zakenleven meer en meer gebruik maakt van de telex (het internationale verkeer nam met 50 pet toe. namelijk 1.8 millioen gesprekseenheden Deze en andere gegevens worden mee gedeeld in het boekje Enige Cijfers en Feiten, dat de PTT heeft uitgegeven. De totale omvang van het binnenlandse briefpostverkeer blefe ongeveer gelijk aan die in 1952. Het aantal brieven en briefkaarten nam enigszins toe (tot 570 millioen), maar het aantal ongeadres seerde stukken (voor bezorging huis-aan- huis) liep terug van 189 tot 150 millioen. Opmerkelijk is de stijging van het aantal binnenlandse postpakketten: 17 millioen stuks, tegen 16 millioen ln het voorafgaande jaar. Ook het buitenlandse postverkeer groei de sterk. In het Europese verkeer werd drie millioen (v.J. 2,5 millioen) kg post naar het buitenland vervoerd. Het Euro- toch lezenswaardig gens verduistering van ƒ7200 ten nadele expeditiebedrijf te Middelharnis. mjnuten) kon het overige buitenland- se telegraafverkeer het peil van 1952 handhaven. De morsedienst werd vrijwel Uitspraak 19 Januari. Sluis bij Weurt belemmert scheepvaart A'dam-Limburg De schutsluis bij Weurt (aan de ingang van het Maas-Waal-flcanaallevert de scheepvaart ernstige moeilijkheden op. Schepen met behoorlijke diepgang, b.v. de met kolen geladen Rijnaken uit Lim burg op weg naar Amsterdam, kunnen hier nl. niet passeren. ZiJ moeten de om weg via de Maas maken, waardoor de scheepvaart bij Grave zo is toegenomen, dat de sluis van de Stuw aldaar dit niet verwerken kan en schepen daar meer dan een dag moeten blijven liggen voor zü geschut kunnen worden. Vanochtend werd gemeld: Ondanks de moeilijkheden zijn giste ren nog 120 schepen, voornamelijk aken, door het Maas-Waalkanaal gevaren en in de opvaart de sluis gepasseerd. „Johan" met emigranten vertrokken Voor het eerst in 1954 is weer een Ne derlands schip met emigranten ver trokken. Het was de Johan van Olden- barnevelt, drie gistermiddag met 1450 emigranten aan boord uit de Amsten- damse haven vertrok met bestemming Australië. De Australische ambassadeur, de heer A. Stirling, bracht tezamen met de re geringscommissaris voor de emigratie, mr ir B W. Haveman, en de directeur van de Nederlandse emigratie, mr J. van Grevestein, een bezoek aan boord. geheel opgeheven. Het binnenlandse tele graafverkeer wordt nu bijna geheel per teletype afgewikkeld. Eind December wa ren 730 telexaansluitlngen in dienst, tegen 675 een jaar tevoren. Wachtlijst30.000 Het aantal plaatselijke telefoongesprek ken bedroeg 624 millioen (v.J. 608 mil lioen). Er werden 4,3 millioen weerbe richten (v.J. 2,5 millioen) en 50 millioen tijdmeldingen (v.j. 48 millioen) gevraagd. Voorts werden 205 millioen (v.J. 186 mil lioen) Interlocale gesprekken gevoerd 4,3 millioen (v.J. 3.9 millioen) locale. Het aantal telefoonaansluitingen steeg met ongeveer 40.000 tot 630.000. Niettemin bleef de wachtlijst bijna even lang (onge veer 30.000). Er kwamen 44 automatische telefooncentrales in dienst. De totale nummercapaciteit ln de centrales uitgebreid van 690.000 tot 730.000; v< automatische centrales is deze capaciteit thans 670.000 (v.j. 612.000). Door een kleine stijging kwam het aan tal personeelsleden op even boven de 50.000. Burgemeester veroordeeld wegens aanrijding De burgemeester van Ootmarsum, de heer H. F. M. baron S. V. D. O., is gis teren door de Almelose rechtbank schul dig bevonden aan een aanrijding op een kruispunt van wegen te Tubbergen, waarbij twee personen zwaar werden gewond Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f 100- Het Zonnehuis staat open voor zieken van alle gezindten, maar men komt in een Prot Christelijk huis en men moet zich dus aan de huisregels onderwerpen. Zo bijv. worden elke morgen en avond de korte wijdingdiensten uit de eetzaal uitgezonden via de huisradio, zo men zoveel mogelijk gezamenlijk, w bij aandacht wordt besteed aan het ge bed voor en na de maaltijd, enz. De patiënten, die dat maar even kun nen, worden langzamerhand gewend aan korter of langer op zijn, desnoods in rolstoel of ziekenwagen, maar als het niet hoognodig is, blijft niemand jaren achtereen in bed. Gelijke verpleging Het Zonnehuis kent geen klasseverple- ging; alle patiënten krijgen dezelfde ver zorging. Het personeel bestaat uit enkele verpleegsters en een aantal ziekenver- zorgsters. Beginnenden kunnen hier 'ook haar opleiding krijgen tot ziekenverzorg- ster (géén verpleegstersopleiding dus!) Dr J. H. Hagenbeek te Doorn is als arts aan het huis verbonden. Er worden geen patiënten opgenomen, voor wie speciale inrichtingen openstaan, zoals bijv. tbc-patiënten of geesteszieken. De verpleegprijs bedraagt 5 per dag; wat er tekort komt wordt door de eriiging aangevuld, doch de vereniging springt niet bij, indien de verpleegprijs niet kan worden betaald. Wel bij diaconie of Sociale Zaken in de gemeente van in- Door de koop en inrichting van dit derde Zonnehuis is de verenigingskas leeg, maar er zal wel weer nieuw geld binnenkomen, want de vereniging telt niet minder dan 35.000 leden. Is dat geen bewijs, hoe Nederland ook van harte meeleeft met het lot van deze patiënten, die zulk een zwaar kruis hebben te dragen? Japanse concurrentie dreigt In een rapport van de Verenigde Naties, getiteld „Een studie van de handel tu Europa en Azië" wordt gewaarschuwd, dat de snel groeiende Japanse concurrentie grote verschuivingen zal te weeg brengen in de Aziatische invoerbehoeften, zodat Europa zich hierbij zal moeten aanpassen. Het moet daarom zich toeleggen op invoer van machinerieën en andere kap'taalgoe- deren in Azië en kapitaal beleggen in ten achter gebleven landen. De Europese uit en van textiel naar Azië zullen ten gevolge van de Japanse concurrentie en de Aziatische eigen industrieën onverbid delijk teruglopen, verklaart het rapport. Aangeraden wordt, dat Europa het Japan se voorbeeld zal volgen en handelsmissies zenden, bestaande uit ambtenaren, im porteurs van grondstoffen, exporteurs kapitaalgoederen en bankiers, die geza menlijk onderhandelingen kunnen voi De DA.F tc Eindhoven bracht een kloeke kalender met twaalf forse foto's uit deze automobielfabriek. Zoals in dit bedrijf is bet ook In. deze kalender: er zit schot in! Jubileum in grafisch bedrijf Bouwstenen bijgedragen voor een meer verantwoorde maatschappij PIONIERSARBEID heeft het grafisch bedryf verricht op het gebied van de regeling der arbeidsvoorwaarden en het zoeken naar een rechts bestel op het terrein van de arbeid. Dat dit in het bedrijf dankbaar her dacht wordt en ook daarbuiten grote waardering vindt, bleek gisteren wel in de samenkomst in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amster dam, waar de grote aula volliep met belangstellenden. Herdacht werd het feit, dat 40 jaar geleden, juist ook op 5 Januari, de eerste landelijke C.A.O. in het grafisch bedryf, tevens de eerste landelijke collectieve arbeidsovereenkomst in Nederland, werd getekend. (Van een onzer verslaggevers.) De bijeenkomst stond onder leiding van één der voortrekkers in het grafisch be drijf, de heer H. Diemer, voorzitter van de centrale rechtspraakcommissie in deze bedrijfstak. Het is. de heer Diemer wees er in zijn openingswoord op. een arbeidswetboek van betekenis, dat omvat het mantel contract en de bijzondere bepalingen voor elk der vier bedrijfsgroepen: het boek druk- en rasterdiepdrukbedrijf, het boek bindersbedrijf, het lithografisch bedrijf en het chemigrafisch bedrijf. Het eerste contract was een gevolg van een strijd: een staking in Amsterdam in 1913. Na afloop, waarbij elk van de twee partijen zei. gewonnen te hebben, beloof den de werkgevers de arbeiders, zich te zullen inzetten voor een landelijke CAO. Beide partijen hebben het uiterste gedaan om die belofte na te komen. Dit gebeurde niet uit louter ethische motieven. Het verlangen naar een grotere maatschap pelijke welstand was er niet vreemd aan. De C.A.O. groeide uit tot een privaat rechtelijke bedrijfsgemeenschap, waarbij gebruik gemaakt werd van al het moge lijke, dat de wetgeving bood. Leerling opleiding, het eerste bedrijfspensioen fonds in Nederland en een eigen be- drijfsrechtspraak kwamen tot stand. De heer Diemer waarschuwde, dat de be wondering voor deze regeling zou kun nen leiden tot zelfvoldaanheid, waardoor de geestelijke zelftraining zou kunnen worden belemmerd. Tot deze training riep hij met kracht op. Verantwoordelijkheid Eerste spreker op deze vergadering was staatssecretaris mr dr A. A. van Rhijn, die van 1918 tot 1928 zelf zijn krachten aan de opbouw van deze bedrijfsge meenschap gaf. Hij besprak het bezwaar, dat tegen sociale regelingen zo vaak wordt ingebracht, namelijk dat deze zouden leiden tot afbraak van de per soonlijke verantwoordelijkheid. Als het grafisch bedrijf thans niet in de voorste gelederen staat bij de toepas sing van de wet op de P.B.O.. is dat zeker niet uit gebrek aan belangstelling, maar vergist spr. zich niet meer uit vrees, dat de overheid zich te veel in de zaken zal mengen en dat de besturen té veel bevoegdheden aan het bestuur van het bedrijfschap zouden moeten afstaan. Spr. gelooft echter, dat daarvoor wel een op lossing gevonden kan worden. De We reldraad van Kerken roept om „een ver antwoorde maatschappij". Het grafisch bedrijf mag de voldoening hebben, dat het sociaal enige bouwstenen daarvoor heeft bijgedragen, aldus de heer Van Rhijn. Prof. dr F. J. H. M. van der Ven. hoog leraar te Tilburg en te Nijmegen, sprak over „De ontwikkeling van private naar publieke gemeenschap". Op boeiende wjjze tekende hij de aanpassingsmoeilijk heden van de eigen gevormde bedrijfs organisatie aan het stelsel der wet op de P.B.O.. In het boekdrukkersbedrijf heeft de ontwikkeling van privaatrechtelijke naar publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zich reeds in belangrijke mate buiten de wet om voltrokken. Dat betekent echter niet. dat van de instelling van een be drijfschap voor de typografie kan worden afgezien. Spr. bepleitte zulfs zeer sterk een dergelijke instelling, die geheel ligt in de lijn van de eigen ontwikkeling in deze bedrijfstak. In zijn slotwoord verklaarde de heer Diemer de aarzeling in het grafisch be drijf, om tot de door beide sprekers be pleite instelling van een bedrijfschap ic komen, uit de vrees, dat er geen vol doende taak voor de vrije organisaties zal overblijven. Honderden en honderden hebben thans een taak daarbij. Ze vrezen. UITVERCOPY Overhoop elke zaak Prijzenkraak Vrouwvermaak Avontuur Niets is duur Fijnste zaak? Grijp maar raak koop en keur kijk en leur Vrouwplezier daar en hier Allemaal veel kabaal Zakenman beeft er van hoog en laag damesplaag ieder vak in de prak Welke vrouw laat 't lauw? Kaatje Bek dikke nek breed postuur goeie buur van Hermien Winkels zien Vindt een ja» vaak een hoop eigenbaat Kaatje kwaad Moet je zien: jas i net v haar maat Hoe die staat! Donkergrijs Halve prijs Sjieke snit Sjieke zit Doos gehaald Jas betaald Kaatje thuis trots en struis naar Hermien laten zien Kaatje klept Opgeschept Dik gedaan Mien hoort aan kijkt wat scheel zegt niet veel Och, wel leuk maar veel kreuk niet zo sterk slordig werk kleur maakt oud 't goed lijkt koud cn wat grof 't beetje sof Uitverkoop Mien nog nooit mee getooid Snertcritiek 'k Lach me ziek 'n Jas als bont Van een hond dan misschien zegt Hermien waf-waf-waf Ka trekt af Deurenknal Trappenval Au-au-au Kaatje blauw kakelbont op de grond onderaan tredenbaan Veel gekreun Burensteun helpt terstond Pleistert wond huilt en klaagt stut en schraagt 't Is gesust Smart geblust om nieuw leed Snerpt een kreet groot getreur Mantelscheurl Spijkerpin stak zich in 't nieuwe kleed toen Ka gleed hotste en viel (arme ziel) tree voor tree naar benee Winkelhaak die is raak! 't Hele baan hangt er aan slap en los Vette os kloffe klof op z'n slof kan er door. Onverstoor baar weent Ka met de hand op de brand in de scheen van haar been 'n Kapitaal aan de haal zonder baat Heilloos kwaad Dra komt Hein 't Zal wat zijn Ais hij 't hoort dreigt er moord of tumult. Ka voelt schuld: ongevraagd beurs beiaagd voor dat stuk ongeluk van een jas. Mien! Die was schuld van al O. Ka z&l haar, die meid op d'r tijd.... Woede rijst Kaatje krijst Met de hand in verband pijnlijk stijf bont van lijf als met jicht in gewricht en skelet beurs geplet zwaait het kleed met een kreet kamer uit door de ruit nét op Hein Straat te klein voor 't kabaal Volgt verbaal van agent Hein wordt wild Schreeuwt en trilt Hermandad kalm als wat geeft vermaan: rustig aan. Hein verzet Hand der wet voert hem zó naar 't bureau ln de cel Straf komt wel Kaatje, alleen ln geween gans ontdaan ziet het aan Da's nou 't end Schreeuwt een vent uit de hoop: Uitverkoop! Ko Haak dat die taak gaat verdwijnen. Maar de ;en in de grafische wereld bezinnen zich op deze zaak en zullen het ook naar aanleiding van beide referaten doen. Wat zal gebeuren, staat echter nog niet vast. Waterwegenplan voor de Maas Grote belangstelling in Limburg Te Luik zal in April en Mei as een grote verkeers- en waterwegententoon stelling worden gehouden in verband een plan tot internationale regeling de scheepvaartwegen in hei Maas dal als centrale verkeersader Er zijn thans plannen tot oprichting ener stichting, waarin Luxemburg. Noord- Frankrijk, Henegouwen, Luik, Aken, Hasselt, Nederlands Limburg. Antwer- en Rotterdam tot deelneming zijn uitgenodigd. De voorzitter van de Maas trichtse kamer van koophandel, ir L. Lhoest, deelde mede, dat Rotterdam waarschijnlijk deelgenoot zal worden. De samenwerkende kamers van koop handel van Limburg hebben zich in be ginsel voor deelneming uitgesproken. De stichting zal deze maand te Luik tot stand komen. De Maastrichtse kamer besloot voor 2000 deel te nemen De stichting zal de mogelijkheden nagaan van kanalisatie der Bovenmaas tot de Moezel, de verbinding tussen beide rj- vieren, de bevaarbaarmaking van de Moezel tot de Rijn en een verbinding tussen Maas en RUn. De Luikse gouver- blijkt de voorkeur te geven aan verbinding Born-Neuss. Ook de ko en staalgemeenschap volgt de plan nen met grote belangstelling. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. 6/1 Thuisreis: PH—TEP (PonUanaft) gezagv. Peetoom gistermiddag; op Schiphol; PHTFD (Arnhem) gezagv. Moll vannacht 3 uur uit Bangkok naar Calcutta; PH—TDP (Rotterdam) gezagv. McFarlane van nacht omstreeks half twee te Bangkok. Uitreis: PH—TDP (Rotterdam) vanmiddag 12 uur uit Bangkok naar Tokio; PH—TES (Soerabaya) gezagv. Koedam gisteravond 18.23 te Sydney; PH—TDK (Amsterdam) gezagv. Paap vanavond half acht uit Karachi naar Rangoon; PH—TET (Tilburg) gezagv. Hamptonstall vanmorgen 5 uur uit Cal cutta naar Bangkok; PHTDO (Maas tricht) gezagv. Baxter vanmorgen uit Beiroet naar Bagdad; PH—TFG (Fries land) gezagv. Hoekstra vanmorgen kwart zeven van Cairo naar Karachi. Tijdschriften willen 5 Mei viering Acht letterkundige tijdschriften (Cri- tisch Bulletin, Kroniek van Kunst en Cultuur, Het Boek van Nu. Libertinage, Maatstaf, De Nieuwe S'.em. Podium, Ont moeting). zullen in April een gemeen schappelijk nummer uitgeven. Do bedoe ling hiervan is drieledig. Ten eerste wil len de redacties protesteren tegen de disqualificatie van de nationale bevrij dingsdag op 5 Mei. Ten tweede wil men feiten noemen, die het nakomen van tij dens de oorlog gedane beloften hebben verhinderd. En ten derde wil men uiting geven aan het gevoel van onbehagen, dat ontstaan is door de discrepantie tussen 5 Mei 1945 en 5 Mei 1954. De redacties achtten het een gevaar, dat de herden king van de bevrijding en van de geval lenen als symbool van de herwonnen vrijheid, wordt beknot. Dr Eugen Baziak, de R.K. aarts bisschop van Krakau, wordt momenteel gevangen gehouden in de Poolse stad Tarnow, aldus ls in diplomatieke krin gen in Wenen bekend gemaakt. Men be schuldigt hem van het oogluikend toe laten van ondergronose acties door zijn ondergeschikten. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf en Co's Bureaux -voor den Handel NV.). Uitgesproken: A. v. Haasteren, h/o Werktuigkundig Bureau Invenit, Buys Ballotsingel 80a, Schiedam, cur. mr A. F. A. v. Veizen; N.V. de Leeuws Ko len- en Handelmij. Moreelselaan 31. Utrecht, cur. mr W. D. Louman; N.V. Meppel, statutair te Rotterdam, kantoor Den Haag, Rijswijksepleln 21. cur. mr J. P. v. Loon, Rotterdam; Stichting Pho- tolux, Voorschotenlaan 114b, Rotterdam, cur. mr Wansink; NV. Damesconfectie- fabr. J. en R. SchUrmann, KL Gartman- plarutsoen 24, Amsterdam, cur. mr C. H. Lind. Oriessen. fabrikant*. M Verliölfatr 1, Breda, cur mr C Verpaaler. x A v Vlijmen. Opgeheven: C. V. IJssalon China. Amsterdam. Opgeheven: C V Starllne-Radio. Ouden- boach en beh venn J de Jaser. Voorhout. Geëindigd: Fa Metaalgieterij A Brink, Haarlem, en venn A. E Brink en L M v Keu len: C V Amitel, Paplertnduatrte. A'dam: 12.8 pet; J M J Struik. Zaandam, h/o Zn. Rijssen, ultk Struik Sursé a sling: aan Keulen, Utrecht en ir H. B. BuKen, Den Suriëance van betaling: door NV Confec- tle-lnduatrte T v d Berg en Co. A'dam. verx om verlenging, bewindv mr G Hartkamp- Donker Duyvis. verh 1/2 vm 9.30 u; gehomo logeerd accoord NV Groothandel ln textiel manufactaUor, Leliegracht 30. Adam; verl voorl aan M J v Kaateel. pension- en vacan- tlehuishouder. Elspeet. cn echtgcn. bewindv mr J W v d Krol. Nljkerk. verh 3/1 15 u- gehomologeerd actoord J C G Goedhart, aannemer, Oud Dlemerlaen 99, Diemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5