Jong Leids geleerde enkele jaren naar Nieuw-Guinea CEFA - LEIDEN „ONTWRICHTE JEUGD" Herv. diaconiecollectanten hielden receptie NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 6 JANUARI 1954 Eerste officiële opdracht voor talenonderzoek In Hollandia staat een huis. En in dat huis woont straks een heer. En die heer is de 33-jarige dr J. C. Anceaux, die over enkele maanden naar Nieuw-Guinee vertrekt, met zijn vrouw en beide kinderen, om ge durende zijn verblijf aldaar (minstens drie jaar) een onderzoek in te stellen naar de verschillende talen, die op dit prachtige en nog zo weinig bekende eiland worden gesproken. Johannes Cornells Anceaux werd de 4e Juli 1920 te Schiedam geboren en doorliep aldaar het gymnasium, waarna hij in Leiden aan de rijksuniversiteit Indonesische talen ging studeren. In 1952 promoveerde hij tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op eer proefschrift, dat tot titel droeg: „The Wolio Language". Het Wolio is een taaltje, dat gesproken wordt op een eilandje aan de Zuidkust van Celebes, Boeton. .Jk maakte", aldus de heer Anceaux. „tijdens mijn studie hier kennis met de zoon van de sultan van Boeton. die hier Indologie studeerde. Zodoende kwam ik in aanraking met de taal van zijn eiland die me dusdanig ging interesseren, dat ik er m'n proefschrift aan wiidde. Van deze taal was vrijwel nog niets bekend. Er waren alleen 'n paar onvolledige en niet geheel juiste woordenlijsten samengesteld door o.a. enkele bestuursambtenaren". De heer Anceaux is van af 1948 als assistent verbonden aan het Legatum Warnerianum dat ondergebracht is in de universiteitsbibliotheek te Leiden. „Taai-ambtenaar" „Reeds lang was men van plan", aldus deelde de heer Anceaux ons mede. „om oo Nieuw-Guinee een ethnologische dienst, met daaraan verbonden een taal kundige dienst, in te stellen, maar hier bleken de financiële kanten van deze aan gelegenheid het struikelblok. In 1952 evenwel werd voor de begroting van het komende jaar een post hiervoor uitge trokken. waarbij het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te Den Haag, als een soort thuisfront, werd opgedragen de geschikte mensen te zoe ken. Het resultaat van een en ander is dan, dat ik in April, Mei misschien, naar Nieuw-Guinee vertrek. Dat hangt af Dr Anceaux vertelde voorts, dat Nieuw- Guinee een vrijwel geheel braakliggend terrein voor wetenschappelijke taalonder zoekers is. Ook hier was wel enig ver dienstelijk maar niet altijd even weten schappelijk en daarom onvolledig werk verricht door zendelingen, missionarissen en bestuursambtenaren, maar van een gedegen onderzoek, dat enig licht werpt op de samenhang der verschillende talen daar, was tot nu toe geen sprake. Prof Held' van het Nederlands Bijbelgenoot schap, die zioh met de talenstudie aldaar bezighield, vertrok naar Djakarta, zodat hij zijn arbeid op dit terrein moest op geven Als enig wetenschappelijk werk moet dan ook het van zijn hand versche nen boek beschouwd worden, waarin hij de Waropen-taal beschrijft. Een zuivere omlijning van zijn taak heeft dr Anceaux nog niet. In elk geval zal hij een zo breed mogelijk overzicht vertoont Donderdag 7 Jan. om 7 en 9.15 uur in Casino, Hogewoerd Kaartverkoop van Woensdag 12 uur af. Cefa presenteert Ontwrichte jeugd Dat een uit een achterbuurt afkomstige jongen, gedeeltelijk opgevoed in een tuchtschool, later een film van zijn eigen leven zal maken, behoort ongetwijfeld tot de uitzonderingen Maar de Ameri kaan R. W. Alcorn heeft dat toch ge presteerd en zo zet de Cefa ons dit ver haal voor van onder invloed van slechte kameraden het verkeerde pad opgaande jongen Johnny Holiday, die in de tucht school moet leren, dat men zich in de maatschappij naar bepaalde regels moet leren gedragen. De film is geheel opge nomen in de tuchtschool van Plainfield in Louisiana. Dat hier een levensgeschie denis wordt verteld zoals die werkelijk is gebeurd heeft in ieder geval dit voor deel. dat men niet het pad der sensatie heeft gezocht om een beeld te geven van de in achterbuurten van grote steden welig tierende jeugdmisdadigheid. De film is morgenavond om 7 en 9 uur in het Casino-theater te zien. Haagse politierechter Koopman had kwade dronk De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste f 30,boete of 20 dagen tegen een niet verschenen Leidse koopman die in de nacht van 3 op 4 Oct. mishandeling had gepleegd. Het slacht offer had de politie verteld, hoe hij met zijn vrouw op de Turfmarkt, had gelopen, toen verdachte hem iets toegeschreeuwd had. Hij had zich omgekeerd en had met een een stomp gekregen. Het slachtoffer was gevallen en had o m een lichte her senschudding gekregen. Verdachte had zich die avond aan alcoholhoudende dranken tegoed gedaan. „Het zal wel een vrolijke boel in Lei den zijn geweest", meende de politie rechter. De officier van Justitie kon zich niet voorstellen, waarom verdachte in het voorlichtingsrapport als goedig werd ge kwalificeerd. Hij vond het maar een kwaadaardige handeling. Reeds eerder was verdachte veroordeeld wegens ver nieling. Het moet maar eens uit zijn in Leiden, zei de politierechter, en hij ver oordeelde verd. tot een week gevange nisstraf voorwaardelijk en f30,boete of 20 dagen. van de talensituatie op Nieuw-Guinee trachten te geven, benevens een nadere beschrijving van een aantal talen. Hij van plan om zich zo spoedig mogelijk in te werken in een paar van de meest ge bruikte talen, zodat hij niet langer het Maleis of Nederlands als voertaal behoeft te gebruiken. Dr J. C. ANCEAUX Agenda voor Leiden Woensdag Foyer Stadsgehoorzaal. 8 uur: Nederl. Reisvereniging, Europa-cocktail-avond. Hoogl. Kerkgracht 42, 35 uur: recep- e van de Leidse honderdjarige, wed. M. C. ZirkzeeRozendaal Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest, vijfde abonnementsconcert o.l.v. Willem van Otterloo, solisten: Gerard Hengeveld en Theo van der Pas. piano. Casino, 7 en 9 uur: Cefa, Ontwrichte Jeugd. Burcht. 8 uur: Balletschool Swinkels— Hendrichs, leerlingen-uitvoering. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Operette met „Wiener Blut". Burcht, 8 uur: Chr. Besturenbond, twee de propaganda-avond. met „Jong en Jolig". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steens'.] 104 uur (behalve 's Maandags)Werk van prof. dr Willem Einthoven (tot 10 Januari). Lakenhal: Tussen Romantiek en Haag se School (landschappen uit het midden der vorige eeuw) 104 uur, (tot 25 Jan.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la, zeven eeuwen calligraphie en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 25 u. Het landschap in de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tot 30 Januari). Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 10—10 uur: portretten van Ietske Richters, (t.m. 8 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. VOORSCHOTEN Denk aan de 2 Zoals men weet, worden morgen. Don derdag, de telefoonnummers van Voor schoten in die zin gewijzigd, dat voor elk bestaand nummer een 2 wordt geplaatst. De wijziging gaat om 18 uur in. Men vergete dus niet bij het opbellen steeds met een 2 te beginnen. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand December werd bij het postkantoor ingelegd een bedrat van f41.809.51 en terugbetaald 135.363.97 Aanrijdingen in 1953 In totaal zijn in 1953 in onze gemeente 132 aanrijdingen voorgevallen, alle geluk kig zonder dodelijke afloop. De meeste anrijdingen kwamen voor op de Veurse- weg. Daarna volgden de Leidseweg en de Haagweg (inclusief het beruchte kruis punt Haagse Schouw). Burgerlijke Stand. Geboren: Jessie C. d v J Stoute en M C van der Heiden. Bijdorpstraat 53; Antonius J M. z v A J Kokshoorn en J F van der Meer, Leidseweg 330; Jacques B E. z v J R Eysink Smeets en H H A M Muskens, Veurseweg 76; Maria A, d v G H Oostergo 1 F Verhaar, Valkenburgerweg 66. Ondertrouwd: W Timmers. 22 j, Nieuw Voordorpstraat 54 en D Post, 23 j, Mar- nlxstraat 7. Getrpuwd: J P Peeters. Leidseweg 139 en P M Wohrman, Veurseweg 38. Overleden: E M van Bladel. 21 j. d v A W H van Bladel en M E Lochthofen, Langenhorststraat 49. Paul Kurpershoek speelde in kleine stadszaal Virtuositeit beteugeld ten gunste van de voordracht Wij hadden reeds verscheidene malen de gelegenheid in deze kolommen het pianospel van Paul Kurpershoek te hespreken en te waarderen. Zijn optreden van gisteravond in de kleine zaal van de stadsgehoorzaal leverde, naar het ons voorkwam, enige nieuwe aspecten op: wij kregen namelijk de indruk, dat Kupershoek zich er thans op toelegt, zijn neiging tot hrillante virtuositeit wat te beteugelen ten gunste van een meer doordachte en meer geraffineerde voordracht. Dit is stellig een vooruitgang, al dreigt nu wellicht het gevaar, dat er iéts ver loren gaat van het jeugdige élan. waar mee hij zich vroeger op zijn programma wierp. Vooral in Mozart en Beethoven meenden we dit gevaar te bespeuren; Mozart's sonate in D klonk, hoe fraai van voordracht en weloverwogen van opbouw ook, wel wat al te geresigneerd, al is dit werk dan ook kenmerkend voor Mozart's laatste scheppingsperiode, waar in een geresigneerde gemoedsstemming sterk tot uiting komt. De tempi waren naar onze smaak ook iets te langzaam, terwijl in het middendeel het linker pe daal teveel te hulp werd geroepen. Ook Beethoven's sonate in Bes op. 22 leek ons wat mat en bezadigd, waardoor het laatste deel, dat, hoe prettig ook van thematiek, niet bijzonder brillant ge schreven is, wat lang duurde. Dit neemt niet weg, dat Kurpershoek in dit ge deelte blijk gaf van innerlijke groei; een synthese van zijn uiteenlopende kwali teiten zal zijn spel zonder twijfel op hoog niveau brengen. Zoals te verwachten was, werd het hoogtepunt bereikt na dc pauze in De- bussy's tweede band der Préludes, die Kurpershoek in zijn geheel vertolkte. Wij schreven reeds vroeger, dat Debussy hem zeer goed ligt, en dit werd ook op deze avond bevestigd Kurpershoeks vir tuositeit, alsmede zijn bestudeerd tou cher, vonden hier alle kansen die zij konden verlangen. Wel waren hier de brillante momenten het sterkst, zoals in Jeu d'artiflce. het geniale slotnummer van deze bundel, die ten onrechte minder bekend is dan de eerste. Ook de beide toegiften, eveneens van Debussy, beves tigden Kurpershoeks voorliefde voor deze stijl. Zijn succes bij de toehoorders was dan ook vooral aan dit laatste ge deelte toe te'schrijven, het gedeelte na de pauze dus. Toch zal Kurpershoek ook de weer standen van het klassieke repertoire moeten overwinnen om een allround pia nist te worden. Hij is daartoe op de goede weg; er ontbreekt echter nog iets aan, dat wij hierboven trachtten aan te duiden, doch dat eigenlijk niet te definië- Bij de koksschool Professor Ronald bracht mysterie en spanning Het winterprogramnia voor het koks- schoolpersoneel werd gisteravond eens afgewisseld met iets bijzonders. Professor Ronald voerde op het toneel in het Antoniusclubhuis para-optische, occulte en ander-soortige geheimzinnige experi menten uit. Hij bracht zijn gehoor som tijds in de grootste verbazing door voor spellingen te doen voor bepaalde per sonen, waarbij hij uitging van feitelijke toestanden. Zijn laatste experiment, waar bij hij de wet der zwaartekracht door magnetische kracht buiten werking stelde, was wel het meest indrukwekkend. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: René M E, z. van J Bron- meljer en M van Eijk; Jacob Jan, z. van H H v Gelderen en G A v Lookeren Campagne; Margreet Elisabeth, d. van R A Vroom en G van Eijk; Johanna Clasi- na. d. van Gvd Plas en J v d Plas; Ma- rinus Johannes, z. van J. de Wolf en C. J Rpsdorff; Andreas Hubertus. z. van E Krleckaert en L M v Heese; Nelleke, d. van J v d Bosch en J Llska; Alida Maria Jacoba Cornelia, d. van H A v Geest en J A Zuijderwijk; Rachel Johanna, d. van J Onvlee en J v Leeuwen; Wilhelmus Jo- zefus, z. van W P v Maren en S Feenstra; Robert Jan, z. van J v Leeuwen en M E van Duijn. OVERLEDEN: J Halting, man. 74 j.; J v d Barselaar, hui9vr. van Voges, 66 j. ren is en dat niettemin de pianist van grote begaafdheid onderscheidt van de pianist van genie. Dit is eerst bereikt, wanneer de toehoorder de man achter de vleugel vergeet om slechts het kunst werk te beleven en te doorschouwen. Wij hopen van harte, dat Kurpershoek tot bovengenoemde synthese in staat zal blijken; vele kwaliteiten daartoe bezit hij, evenals de wil het hoogste te bereiken. De weg daartoe zal moeten leiden via innerlijke muzikale verdieping en ana lytische studie; de techniek behoeft slechts onderhouden te worden. J. van der Veen. Benoemingen bij Leids kantongerecht De heer C. L. de Groot te Leiden benoemd tot bureelchef ter griffie vi het Leids kantongerecht. Tot administra tief ambtenaar C 2e klasse werd be noemd de heer C. A. Been te Lisse. Nieuwe zaak De firma Van der Perk uit Rijnsburg heeft gisteren onder grote belangstelling in het pand Botermarkt 17 een' nieu' zaak in radio's, rijwielen, kinderwagci electrische en huishoudelijke artikelen geopend. LISSE Vergadering S.G.P. Voor de afdeling Lisse van de S.G.P. spreekt Vrijdagavond in de Herv. kleu terschool ds J. C. van Ravenswaaij te Schevcningen over „Het gebed en de politiek". SASSENHEIM Troephuis Zaterdag open Ons werd meegedeeld, dat het troep- huls van de afdeling Sassenheim van de N.P.V. Zaterdagmiddag om drie uur zal worden geopend. Omstreeks half 5 is er voor een ieder gelegenheid het huis te bezichtigen. Prof. Zuidema sprak over A.R. kiesvereniging De grote zaal van het jeugdhuis was goed bezet, toen gisteravond de vergade ring van de AR. kiesvereniging werd gehouden. In zijn openingswoord dankte de heer Roodberg, voorzitter, zijn ganger, de heer G. Kruik, voor het vele werk. dat hij als voorzitter voor de af deling 'had gedaan. Verder herinnerde hij aan het succes van de verkiezingsactie 1953 Wat de toekomst betreft, wees de voorzitter op het jubileum van de ARP Men is van plan om door een landelijke actie f 100 000 bijeen te brengen voor d< uitbouw van de partij. Prof. Zuidema heeft in deze vergade ring gesproken over de vraag, wat eer Christen in de politiek doet. De spreker stelde ook de vraag, waarom een Chris ten eigenlijk aan politiek doet. Hij ging allereerst aan de hand van de geschiede nis na, wanneer deze vraag was opge komen, en het bleek, dat voornamelijk dr A. Kuyper zich met dit probleem bezig hield. Uitvoerig ging de inleider hierop in. Dr Kuyper kwam tot de conclusie, dat men zich niet moest afzonderen, maar midden in het leven, dus ook in de politiek, moest gaan staan om daar te strijden tegen al het zondige. Dit geldt i leerzame i nog. Na de pauze discussie. Er werd gespaard In December werd bij de rijkspost spaarbank ingelegd f 38.286 88 en terug betaald f26 928 79 Het nummer var het laatstuitgegeven boekje is 9061. Inaeroood, niets is ons te bont. Vooral als 't gaat om onze popu laire DORMA B1NNENVERING MATRASSEN' nog meer bekend- Wij hebben niet alle kl ering- rradig De kwaliteit ia voldoende bekent Alles met volledige garantie. 32 DORMA DE LUXE binnanveringmatrassen a 145.— 28 DORMA POPULAIR bnuvenvaringmatrassen a 110.— Elke matras stuk voor stuk Donderdagmorgen om 9 u. begint de verkoop \an deze TWEE PERSOONS BINNENVERING- MATRASSEN met prima dnniaat overtrokken. Voor een ENORM LAGE PRIJS en U weet bij aankoop van elke f 10.tijdens de Opruiming ont vangt U een WAARDE CHEQUE DORMA DE LUXE U ontvangt 11 Waarde C'hequ De prijs Is dus slechffr DORMA POPULAIR U ontvangt 7 Waarde Cheques m 11.— 99.- 78— 66.- Tot de eersten, die gisteravond in het wijkgebouw Rehoboth aan het college van collectan ten van de Hervormde dia conie ter gelegenheid van het eeuwfeest hun gelukwensen aanboden, behoorden ds Vos- sers en ds De Wit, praeses en scriba van de centrale kerke- raad. Links ds De Wit, in het midden ds Vossers en rechts de heer Kuiper, de man, die al meer dan veertig jaar aan het college verbonden is, thans nog steeds als voorzitter. Foto N. v. d. Horst OEGSTGEEST Wat de raad behandelt De eerste gemeenteraadsvergadering in dit jaar is vastgesteld op Woensdag 13 Januari 's avonds 7 uur. De agendt bevat een voorstel van B. era W tot het geven van namen van enige straten, een voorstel tot verlenging van pacht van enige percelen land en een tot vaststelling van een nieuw bezoldigings besluit. Voorts zal aan de orde komen een ver zoek om medewerking van het bestuur van de Kon. Julianaschool voor de ver nieuwing van de gasverwarming Na opening der vergadering zullen we de gebruikelijke nieuwjaarsrede van de burgemeester kunnen beluisteren. Jaarvergadering Morgenavond 8 uur houdt de Oranje vereniging in Vliethof haar jaarvergade ring. M.V.'s vergaderden samen Morgenavond om kwart voor acht ho pen de vier meisjesverenigingen Noord, Oost. Zuid e-: West van C.L.P. in Concor dia eer. gecombineerde vergadering te be ginnen. De agenda vermeldt een inleiding van Zuid. een Bijbelraadselwedstrijd en voor na de pauze een leuke verrassing, die door twee verenigingen wordt bereid. Hun college bestaat honderd jaar Het college van collectanten van de diaconie van de Leidse Hervormde gemeente heeft gisteravond in het wijkgebouw Rehoboth e enreceptie gehouden ter gelegenheid van het honderd-jarige bestaan. Tussen half aoht en negen uur heeft het een groot aantal belangstellenden mogen ontvangen, die allen hun handtekening plaatsten in het eerste, taai en geel geworden notulenboek, dat begint met een verslag van een vergade ring op 1 Januari 1854 ghouden. De grote benedenzaal van het wijk gebouw, pas tot een moderne zaal ge restaureerd, was voor deze receptie feestelijk aangekleed. Zo feestelijk, dat het stemmige zwart, dat bij een plechtig heid in de sfeer van de Kerk meestal rijk vertegenwoordigd is. niet eens do mineerde. Achterin de zaal had het jubilerende college plaats genomen en dit heeft, zeer tot genoegen van alle le den. vele handen gedrukt in de tijd. dat de deuren van Rehoboth openstonden. Van de receptiegangers noemen wij de predikanten Vossers en De Wit, re9p. voorzitter en scriba van de cen trale kerkeraad. de predikanten Ottc- vanger. Kloek, De Ruiter. Van Achter berg, Van der Wiel en Kleermaker, de heer Wilbrink namens de kerkvoogdij, Jhr mr F. H. van Kinschot, burgemees ter van Leiden, die vergezeld was van wethouder D. van der Kwaak, vertegen woordigers van het college van kerk- collectanten (dat over zes jaar zijn 150- Jarig bestaan hoopt te herdenken), vaa het college van kerkcollectanten van de vereniging van vrijzinnig-Hervorm den te Leiden en Oegstgeest en van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Lei den, de kosters Sira, Zaalberg. Erades. De Gunst en Favier, de organisten Van Leeuwen (Oosterkerk) en Hoogerwerf (Marekerk). de heer Ranselaar. oud koster van de Hooglandse kerk, mr dr Geelkerken en de heren Batist en Els- geest namens de Hervormde diaconie en mr Idenburgh namens de provinciale kerkvoogdij-commissie Zuid-Holland- Enkelen hielden een korte toespraak, waarin werd gewezen op de betekenis van het werk van de collectant in ae eredienst. Het bestuur, achter hetwelk NOORDWIJKERHOUT Uitvoering Jeanne d'Arc Gisteravond gat de muziekvereniging Jeanne d'Arc met medewerking van df toneelvereniging D.E.V.V. van de rijks politie in de zaal van gebrs Brama eer uitvoering. De goed bezette zaal genoot eerst van de uitvoering van een vijftal nummers onder leiding van de heer G Dik. Na de pauze werd opgevoerd „Een baby van duizend weken". De rollen werden alle goed vertolkt. Regisseur Van Wijngaarden kan tevreden zijn. Ook trad deze avond nog op het zangkoor van de reserve-rijkspolitie met medewerking van enige dames. Sfeer ia 't gezin? De .JVieuwe Leidsche" et ial Wijk I van de B.B. hield eerste wijkbijeenkomst Hartstochtelijk beroep op achterblijvers DE DEELNEMERS aan en de vrijwilligers voor de Bescherming Burger bevolking van wijk I hebben gisteravond in Oud-Hortuszicht de eerste wijkbijeenkomst te Leiden gehouden. Ruim honderd personen kwamen bij elkaar en zonder uitzondering toonden zij zich enthousiast over wat de B.B. al heeft bereikt. het oude vaandel van het college was opgesteld, mocht ook enigegeschenken in ontvangst nemen- Toen de receptie ten einde was. bo den de dames aan het college hun ge lukwensen aan- KATW1JK AAN ZEE Bazar voor Hervormd bouwfonds Onder grote belangstelling is gister- liddag in de Kapel de bazar geopend, die deze dagen daar wordt gehouden ten bate van het bouwfonds van een wijkgebouw voor de wijkgemeenten Noordwest en Noord. Ds P. Moerenhout, wijkpredikant van Noordwest, sprak in zijn openingswoord van grote vreugde, n zovelen bij deze opening aanwezig Reeds lang bestaat de behoefte aan een eigen wijkgebouw. Allerlei factoren zijn er diê dit wenselijk maken, onder andere de sterke uitbreiding van de Gemeente. Een wijkgebouw moet zijn een middel punt, waar men elkaar kan ontmoeten. Reeds een jaar geleden is er door de Noordwestwijk begonnen en nu wordt men met de wijk Noord dit werk ver- :r aangepakt. Prachtige resultaten zijn er ter voor bereiding van deze bazar reeds behaa'd. Niet alleen is steun ondervonden uit de Gemeente zelf. maar ook van ver daar buiten. In het bijzonder bracht spr. hulde in de secretaris, de heer J. van Brakcl, e een geweldige massa werk heeft ver- 't om deze bazar mogelijk te maken. Na dit. openingswoord werd een rond gang gemaakt langs de vele stands en andere bazar-attracties. Onder de aan wezigen waren onder meer predikanten vertegenwoordigers van diverse ker kelijke organisaties. Na de rondgang maakte het publiek een dankbaar ge bruik van de gelegenheid tot bezoek. Spreekbeurt Donderdagavond 8 uur spreekt in de Chr. Geref. Kerk ds De Jong. Kerkelijke verkiezing De heren H. A. Dijksman. K. Meijvogel, van der Plas en A. Pronk, werden her kozen tot notabel in de Hervormde Ge meente. In de vacature K. J. Bron werd gekozen de heer A. van den Oever. Deze eerste avond is geslaagd. Geslaagd door de voortreffelijke leiding en de glas heldere uiteenzettingen van het wijkhoofd, de heer A. van der Neut, door de belang stelling van de aanwezigen en ten derde door de wijze, waarop het hoofd van de B.B. in de A-kring Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, de vragenstellers beantwoord de. De heer Van der Neut sprak allereerst zijn voldoening uit over de grote opkomst, in het bijzonder over die van de heer Ha gedoorn en zijn staf en van de wijkhoof- den. Spreker liet ook duidelijk zijn vol doening uitkomen over het feit, dat de regering het nodig achtte, een zeer grote, veelomvattende organisatie als de B.B. in het leven te roepen, een organisatie, die dag en nacht de burgerlijke samenleving onder haar hoede moet nemen. Dat was voor de oorlog anders! Spreker releveerde voorts, hoe de heer Hagedoorn zich het eerst tot de mensen van de voormalige luchtbescherming wendde, hoe men van die zijde bezwaren tegen de B.B. uitte, maar ook hoe men tenslotte in die kring begreep, dat men zich niet afzijdig mocht houden by de bestrijding van de gevaren, die de bur gerbevolking bedreigen. In ons eigen be lang en in dat van onze medemensen is het nodig, de hoofden bij elkaar te aldus het wykhoofd. Bij de overstromingsramp van het vorig jaar stonden zovelen klaar om te helpen, maar weinigen konden helpen, want er was geen organisatie, die de hulpvei le ning kon leiden. Er moeten maatregelen worden genomen, opdat men klaar sta, als de bevolking van ons land door welke ramp dan ook wordt getroffen. Dan moet er eensgezindheid zijn, en die eensgezind heid moet gedragen worden door de B.B. De heer Van der Neut deed een harts tochtelijk beroep op de toehoorders en over hun hoofden heen op de hele bevol king van Leiden en Oegstgeest om mee te werken aan de opbouw van de organisa tie der B.B. Hij deelde mee, dat de cur sussen en oefeningen nu zullen beginnen. En hierna kwamen de vragen los, vra gen van ondergeschikt belang of zéér ter zake doende. Maar op alle vragen werd op uitstekende wijze door de heer Hage doorn antwoord gegeven. Zo werd o.a. ge vraagd of de B.B. in Leiden-Oegstgeest hulp zou kunnen bieden, indien dat waai dan ook in Nederland zou worden ge vraagd. De heer Hagedoorn antwoordde volmondig met „Ja", want er is een kern helpers: brandweer, politie, genees kundige en sociale dienst, die onmiddel lijk ter beschikking kan staan. Er wordt alleen nog gewacht op nog meer mensen. men de organisatie nog verder kan uitbouwen. Dat men zich onverwijld melde! Wereldnieuws in zakformaat Duitse Volkswagenfabriek zal voortaan elke maand een auto beschik baar stellen voor de voorzichtigste, hof felijkste, minst roekeloze en netste be stuurder. -fr Mevrouw Rosa Tremblav heeft te St. Joseph d'Alma (Canada) de zesde maal in acht jaar het leven geschonken aan een tweeling. Israël zal opnieuw bij de Veiligheidsraad een klacht indienen tegen Egypte, dat her haaldelijk in het Suezkanaal voor Israël bestemde goederen in beslag neemt, -fr De in December 1952 gearresteerde voor malige Oostduitse minister van Handel. Karl Hamman, zou gevaarlijk ziek in een Oostberlijnse gevangenis verblijven. Duizend schoolkinderen en studenten hebben in Teheran gedemonstreerd tegen de aan Mossadeq opgelegde gevan genisstraf. Verleden week weken 49 leden van de Oostduitse volkspolitie. on der wie vijf commissarissen, naar West- Berlijn uit. -ff De Thailandse politie heeft een communistisch plan ontdekt tot het plegen van brandstichting in delen van het land. -fr In Sussex Suffolk (Engeland) heerst de gevreesde konijnenziekte myxomatose en m< bang. dat bij een zacht voorjaar deze ziekte zich over het gehele land zal uit breiden. Dr Arnolf Arndt, juridisch deskundige van de Westduitse socialist! sche partij, heeft bij het grondwets-hof te Karlsruhe een memorandum inge diend, waarin hij betoogt, dat slechts regering van een herenigd Duitsland het recht zou bezitten verdragen te sluiten. Het parlement van Boeganda (Afrika) heeft besloten, de gouverneur er op te wijzen, dat 't moeilijk zal zijn Koningin Elizabeth op passende wijze te ontvangen zolang dc onlangs afgezette vorst niet naar zijn land is teruggekeerd, -fa Alfred Savage, gouverneur van Brits- Guyana, zal binnenkort naar Londen ver. Hoog i laag water Donderdag 7 Januari: hoog water 4.44 r. 16.56. laag water 0.31 en 12.51 uur. Springvloed. (Advertentie) KATWIJK AAN ZEE WINTERLEZINC gehouden in de Oude Kerk. Aanvang 8 u. v. d. HAAR. Herv. Predt. te Wad- dinxveen, spreekt dan over het zeer be langrijke onderwerp: „Wat s(Jn de funda- rnten. waarop ook de Herv. Kerk behoort worden gebouwd". Niemand verzuime deze samenkomst I HET BESTUUR WARMOND Brandweer stichtte brand Jong en oud in Warmond heeft gister avond zyn hart opgehaald aan een groot scheepse verbranding van de Kerst bomen. Een en ander geschiedde onder auspiciën van 'de brandweer, die nu zelf eens een fiks brandde kon maken. De kou was er de oorzaak van, dat de fanfara niet voor muzikale opluistering kon zor gen, maar de vele belangstellenden heb ben er genoeg vrolijkheid bij weten ta maken Er was ook een groep jongens, die een kunstig nagemaakt tolhek van latten meedroegen De bedoeling was dui delijk, want op een bord stond: „Het is de wens van heel Nederland, dat de tol nu wordt verbrand." Onder grote hilari teit werd de tol bovenop de stapel Kerst bomen geplaatst. Alles verliep naar wens. Een flinke waterstraal maakte een eind aan het aantrekkelijke gebeuren. trekken om besprekingen te voeren met de minister van Koloniën; inmiddels be sloot de links-vooruitstrevende volks partij in dit gebiedsdeel de werkzaam heden van de ingestelde grondwets commissie te boycotten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3