Aan mr J. A. de Wilde Gast, die blijven wilde Muziek als brug Derde conferentie over belang van de liturgie in de kerk Chefarine 4 AVONTURIERS 2 WOENSDAG 6 JANUARI 1954 PJU GLJ, MIJNHEER DE WILDE, morgen 75 jaar hoopt te worden, is het ook ons als krant een bijzondere vreugde, U met dit heuglijk feit onze oprechte gelukwensen aan te bieden. In U mogen wy dan gelukwensen een vriend, die ons zijn sympathie nimmer onthouden heeft en aan wie ook ons blad zoveel heeft te danken. Wat Gij ons zeker zoudt hebben onthouden: dat was Uw toestemming om dit woord van gelukwens in deze vorm te schrijven. Daarom U duide het ons niet euvel doen we het maar zonder meer. We doen het trouwens uit een diepgevoelde behoefte. Wij zijn van U gaan houden om Uw persoon en om Uw werk. Die beide waren bij U zeker niet in tegenspraak met elkaar. Geboren te Goes waart Gij een ronde Zeeuw en rond zijt Ge gebleven. Altijd heeft men geweten wat men aan U had. Wat was in Uw optreden datgene wat aantrok? Was het Uw boeiende betoogtrant, Uw gevatheid en slagvaardigheid in het debat? Zeker, ook zy telden mee voor wat zij waren, en dat was veel. Maar de waardering stak toch als intuïtief naar dieper wateren af: Men gevoelde het schier zin na zin, dat de gloed van Uw betogen ontstoken was aan de warmte van Uw overtuiging. J)IE WARMTE was er onmiskenbaar en altyd. Zij straalde van Uw wezen af. Weinig mensen kennen wij, bij wie het gelaat zozeer de spiegel is van de ziel. Men leest er gemakkelijk van af, of Ge opgewekt zijt of ook gelukkig zelden ontstemd. Het geheim van de Christen is by U geen geheim meer, want tegelijk zijt Ge ernstig èn blijmoedig. Iets jongensachtigs is er altijd over U ge bleven, sprekende uit Uw olijke humor (al te schaars verschijnsel in ons staatkundige leven), uit de directheid ook en de onbevangenheid van Uw optreden. In dit alles zijn Uw persoon en Uw werk immer gedragen geweest door een grote en hechte trouw aan het beginsel. Daaraan hebt Gij vast gehouden. Zo zijt Ge getreden in de voetsporen van Uw vader, aan wie nog zovelen in dankbare genegenheid terugdenken. Gij hebt functies vervuld en ambten bekleed die ook de zijne waren. Belangrijker was, dat Ge met hem gemeen hadt de levensbeschouwing en de diepste overtuiging. VAN DIE OVERTUIGING hebt Gij doen blijken op alle posten, waarop Gij land en volk hebt gediend: als raadslid en als wethouder, als ka merlid en als minister. Medestander en tegenstander, waarin ook verschil lend, waren één in de wetenschap, dat Gij een bekwaam regent waart. Geluisterd werd er naar Uw redevoeringen, die hoe kon het anders bij U? - afgerond waren van bouw en waarin het antwoord op gemaakte vragen en opmerkingen was verwerkt op een wijze, die de eenheid van het betoog slechts ten goede deed komen. Mogen wij één aanhaling doen, waaruit blijkt hoe Gij ook bij tegen- 1 standers waart gewaardeerd? Het is uit een socialistische krant van 1939: daar staat van U: „In het parlement was hij van meet af aan een markante verschijning. Een glashelder spreker, die een fors betoog niet schuwt. Aardig is het, hem bezig te zien met Drees. De beide mannen hebben per soonlijk de grootste waardering voor elkaar. Maar, bij een botsing der meningen ten aanzien van de aan de orde zijnde vraagstukken, gaat het niettemin hard tegen hard, zy het steeds in een voorname stijl. In zulke ontmoetingen leert men het parlement van zijn beste zijde kennen. Hetgeen een compliment is voor mr. De Wilde en Drees beiden!" Q.ROOT ZIJN UW verdiensten jegens land en volk. Maar het kan al niet anders: een bijzondere dankbaarheid is er toch wel bij al diegenen, die U ook naar overtuiging en beginsel na staan, bij de mannen en vrouwen van hetzelfde staatkundige inzicht, bij de partij die Gij zo lange jaren in leidende functies hebt gediend en aan welker geschiedenis Gij, tesamen met de heer Smeenk, laatstelijk nog zulk een belangrijk boek hebt gewijd. Iets jongensachtigs, zo schreven wij, hebt Gij immer-behouden. Moeten wij het niet nog anders en beter zeggen? Wat U altijd heeft gekenmerkt, was, dat Gy het kinderlijke over U hadt: dat wat „eens kinds" is, de eer lijkheid en de openheid. Het kind van de vader, neen, wat belangrijker is: het kind van de Vader. Dit alles hebben wij U nu eens willen zeggen. Dat moet U ons nu maar niet kwalijk nemen. Het zou U trouwens weinig helpen. DAT DE ITALIAAN PELLA als premier van het toneel zou verdwijnen, was al lange tijd duidelijk. Deze uitstekende financiële deskundige gedroeg zich de laatste tijd als een gast, die kwam dineren, maar vergat weg te gaan. De ministersploeg, die hy na het falen van De Gasperi by elkaar had gebracht, vormde slechts een overgangskabinet met een be perkte opdracht. Pella heeft getracht met enkele wijzigingen zijn kabinet een duurzaam karakter te geven. Hierin is hy niet geslaagd, omdat zyn partij, de Demo- crazia Cristiana, hem niet op deze weg wilde volgen. Oorzaak hiervan zijn de economische crisis en de ernstige sociale problemen, waarmede Italië op het ogenblik te maken heeft. NAAR de mening van vele chr.-democraten heeft Pella niet voldoende maatregelen genomen tegen de toenemende werkloosheid en de stij gende kosten van levensonderhoud. Vervolgens zwenkte hij teveel naar „rechts" 'monarchisten), waarmede hij de communisten nog meer in de kaart dreigde te spelen. Blijkt een verbond met „rechts" niet mogelijk, het is tevens de vraag, of de oude coalitie van de chr.-democraten en de vier kleine centrumpartijen nieuw leven kan worden ingeblazen. De opvattingen lopen daarvoor thans te ver uiteen. Bovendien is de chr.- dem. partij, die 264 van de 590 zetels in het parlement bezet, zozeer in zichzelf verdeeld, dat men zich te Rome ongerust afvraagt, wat er nu zal gaan gebeuren. ZAL De Gasperi, die sinds de oorlog al acht jaar achtereen premier was. een nieuwe poging wagen? Of zullen nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, in de hoop, dat de centrumpartijen er nu wel in zullen slagen, de zo begeerde twee-derden-meerderheid in de wacht te slepen? Eén ding staat vast: als de democratische partijen in Italië het commu nisme de baas willen blijven, moeten zy de bressen in eigen gelederen dichten en niet aarzelen. 'T^WEE jonge Sowjet-Russische kunstenaars: een pianist en een violist, bezoeken in deze dagen ons land en zonder uitzondering zijn de be oordelaars de Nederlandse critici zyn internationaal vermaard (en be rucht!) om de scherpte en de juistheid van him uitspraken vol lof de artistieke prestaties, welke reeds zijn geleverd. Beethoven, Chopin: de grootmeesters uit de wereld van het Europese muziekleven, vinden hier een vertolking, die aan de betekenis van hun werk alle recht doet weder varen en die vrucht is fan een diep indringen in de geest, waarin dat werk is geschreven. Waarom wy dat schrijven en waarom juist op deze plaats? Wel, in onze dagen wordt veel gesproken over onoverbrugbare kloven tussen Oost en West, tussen een verschil in geaardheid hetwelk weg te werken alleen maar vruchteloos pogen zou zyn. Wy hebben geen reden om het bestaan van kloven te ontkennen en om verschillen weg te redeneren. Ze zyn ook niet weg te spelen met een avond van schone muziek. Maar er is ondanks zoveel, blijkbaar toch nog iets gemeenschappelijks mogelijk: een gemeenschappelijke taal, een ge meenschappelijke waardering van de muziek, en dan met name van de muziek zoals die uit het oude Europa is opgeklonken. Daarom is dit ook geen Sowjet-Russische triomf; het is zeker evenzeer een triomf van Europa. De nog altijd levenslustige mr J. A. de Wilde, oud-minister van Bin nenlandse Zaken en Financiën en oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer voor de A.R. Partij, hoopt Donderdag 7 Januari zijn 75ste ver jaardag te vieren. De heer De Wilde zal die dag uitstedig zijn. Bijeenkomst in Utrecht (Van onze kerknieuws-redacteur) gelijk, die terugkeert tot de oude kerk. met behoud van de winst der Refor matie. De eigen kerk De liturgische vereniging in de Ned. Herv. Kerk hield gisteren in Utrecht haar derde jaarlijkse conferentie, dit maal ter behandeling van twee onder werpen: „Liturgie en Oekumene", en ..Liturgie en de eigen kerk". Prof dr J. N. Bakhuizen In de verhoudingen tussen de ver- Brink uit Leiden sprak middags schillende kerken is de betekenis van Liturgie en eigen kerk. Er is. meende de liturgie van groot belang. Hierover hij. geen gebrek aan begrip en liefde hield dr H. van der Linde Herv. pre- j voor de liturgie, maar de wegen zijn dikant te Middelburg een referaat. In vaak moeilijk te vinden. De liturgie is het zo nodige zoeken naar nieuwe we- de Kerk in actie- Het apostolaat is wei gen in de kerk, waar de vormen ver- j iswaar het doel van de kerk. maar de slijten 'ot on de draad, kunnen wij vanuit, liturgie is de bron van het apostolaat, de oekumene raadgevingen uitgaan op J Er is ook een gebrek aan liturgische „hulpmiddelen". Gelukkig verbetert eredienst. Dr van der Linde vroeg zióh af. wat er bij ons in de weg staat om terug te keren tot de grondvorm van de ere dienst, zoals hij die had besproken. Men moet niet verwachten, meende hij, dat men klaar komt met wat schaven en spijkeren aan de huidige eredienst, hoe goed op zichzelf ook. Wij doen pasto raal—wijs om rekening te houden met de taaie tradities van het kerkvolk. In tussen blijkt, dat "de intellectuelen zich tot de; huidige eredienst niet voelen aangetrokken. Daarom zou men kunnen beginnen met de oude grondstructuur opnieuw te gebruiken in de para-paro chiële gemeenschappen die wij hier en daar zullen mogen vormen, en dan voor zover mogelijk ook in de gewone Zon dagsdiensten. Hij bepleitte voortzetting van het apostolaat in een episcopaat, dat de bij drage van de Reformatie niet behoeft te laten liggen. Er is een kerkorde mo- GRIEPHOEST Wacht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis Is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: nMVttl a ABDIJSIROOP -i Werelds beste hoestsiroop - veel aan de kerkbouw, zozeef zelfs dat misschien de architectuur hier en daar een voorsprong heeft op de liturgie. Maar nog al te veel kerken zijn slecht ingericht. Spr. bezag de liturgie als hulp en vorm voor eoht godsdienstig leven. Liturgie is behalve deze hulp ook, aldus spr. de beste zelf-uitdrukking van de Kerk. Dat kan niet gelden voor de preek, de theologische boeken, de dog matiek (die is bij elke hoogleraar weei anders). Jammer genoeg heeft de Re formatie te veel van het oude overboord gegooid. Wel moeten wij ons realiseren dat velen bezwaar hebben tegen de archaïserende termen in de liturgie, de „tale Kanaans". Toch willen wij bepaal de. tot liturgie geworden Bijbelwoorden nooit meer missen. Minister Algera naar Zwitserland Op verzoek van de Zwitserse bonds regering en van de stad Bazel brengt de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, van heden tot en Zaterdag as. een vriendsohapsbezoek aan Zwitserland. Tijdens dit bezoek zal de minister contact opnemen met de Zwitserse ministeries van Buitenlandse Zaken en van Verkeer, alsmede met Zwitserse Rijnsaheepvaarl'kringen. raster Algera is vergezeld van de heer W. de Vries, directeur-generaal va scheepvaart, mr C. J. M. Schaepman, verkeersadviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken en mr H. E. Soheffer. raadadviseur bij -het directo raat-generaal van de scheepvaart. Nieuwe voorz. kinderbijslag vereveningsfonds Mr H. van Riel is aangewezen als voor zitter van het Kinderbijslagverevenings- fonds als opvolger van mr H. W. Groe- neveld, die op zijn verzoek m.i.v. 1 Jan. j.l. eervol van zijn functie is ontheven. De heer J. H. Lichtenveldt volgt n C. M. v. d. Ven als secretaris vai fonds op. Zowel de oude als de nieuwe functionarissen wonen in Den Haag. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Elburg B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. ngenomen: naar Oosterhesselen (voor bijzondere werkzaamheden) H. Bardeloos te Rutten. dankt: voor Hillegom (toez.) F. H. J. Bik te Heelsum. roepbaar: De heer D. Bouwstra vicaris Grotestraat 141, te Drunen (N.-B.) stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken art. 31 K.O. dankt: voor Utrecht (vac. H. J. Schilder) C. v. d. Waal te Leerdam. Chr. Geref. Kerken weetal: te Utrecht-C. I. de Bruyne te Hilversum-C en J. C. Maris te Haar lem-N. Geref. Gemeenten roepen: te Middelharnis F. J. Dieleman te Yerseke. dankt: voor Meliskerke H. Lig- tenberg te Rotterdam-West. Doopsgezinde Broederschap i e t a 1te Veendam-Pekela mej. dra M. J. Hamel te Rottevalle mej. dra T. W. Zuidema te Irnsum-Poppingawier sn mej. dra F. v. d. Zwaag te Tjalleberd. Ver. voor Calvinistische Wijsbegeerte In de gisteren te Amsterdam voortge zette studieconferentie van de vereniging Calvinistische Wijsbegeerte heeft prof. dr K. J. Popma uit Apeldoorn gesproken over het onderwerp „Succes- n continuïteit (aspecten van het tijdsprobleem)" Het was een glashelder referaat over dit uiterst moeilijk onder werp. In de huishoudelijke vergadering is de heer N. A. Wedemeijer Krol uit Amster dam als bestuurslid herkozen. De vaca ture, ontstaan door het overlijden van dr G. K. Schoep uit Wassenaar, is ver vuld door de verkiezing van dr W. K. van Dijk te Groningen. Prof. dr H. Dooyeweerd is afgetreden als bestuurslid van de stichting „Bijzon dere Leerstoelen voor Calvinistische Wijsbegeerte" en heeft het ambt van curator aanvaard. In de plaats van ds F. Guillaume uit Amsterdam, die vertrok naar Canada, koos de vergadering als bestuurslid der stichting ds E. G. van Teijlingen te Am sterdam. Het aantal leden der vereniging is ge stegen tot 450. In gesprek met Karl Barth Op 30 en- 31 Januari houdt de stichting Oud-Poelgeest een weekend, gewijd aan Karl Barth, voor niet-theologen. Sprekers zijn: dr A. J. Bronkhorst, „Leven en Denken van Karl Barth" en prof. dr G. C. van Niftrik, „Evangelie en het actuele leven". N. Lofvers overleden Te Haren (Gr.) is in de ouderdom van 84 jaar overleden dr N. L. Lofvers em, predikant der Ned. Herv. Kerk. De over ledene, die uit een bekend predikanten- geslyacht stamde, werd 25 Juni 1869 te Bedum geboren en studeerde aan de R.U. te Groningen. 8 Nov. 1896 werd hij te Didam bevestigd-. In 1899 vertrok hij naar Markelo (Ov.) en van 1902 tot aan zijn emeritaat in 1938 diende hij de gemeente van Warffum De overledene, die deel iutmaakte van het classicale bestuur van Winsum, bekleedde in zijn laatste ge meente tal van functies. Zijn stoffelijk overschot zal Vrijdag worden bijgezet, te Warffum. In vogelvlucht Dit jaar zal begonnen worden met de restauratie van de toren der Herv. Kerk te Hoorbaar (de tweede Renais- sance-toren in ons land). De kosten wor den op 1 100.000 geraamd. In Zweeloo zal een nieuwe Geref. Kerk, annex pastorie, kosterswoning en jeugdgebouw verrijzen. De oude kerk wordt afgebroken en de oude pastorie tot rusthuis ingericht. Het instituut voor Kerk en Wereld zal in samenwerking met de raad voor de Herderlijke Zorg der Ned. Herv. Kerk op 23 en 24 Januari te Driebergen een ambtsdragersconferentie houden, welke speciaal gericht zal zijn op het platteland. -Aan de heer B. Dijkstra, die vele jaren werkzaam was als evangelist te Heerlen en te Nieuw-Einde, is toege kend de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer J. Pothoven, die dezer da gen zestig jaar lang organist in de Herv. Kerk te Leusden was, is begiftigd met de ere-medaille in goud. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De Waldenzenkerk in Italië heeft r tegen geprotesteerd, dat de benoe ming van een docent in de geschiede nis van het Christendom aan de filoso fische faculteit te Messina werd inge trokken toen bekend werd. dat de be trokkene tot de Waldenzen behoorde. Gebed van een jaar... Een Britse groep van 100 personen is vandaag de vierde week van een „prayer- athon" (een soort „gebeds-mara'.hon") ingegaan, die zij krachtens een gelofte jaar lang zullen voortzetten. Zij bid- voor de vrede in de wereld en voor de vervolgde Christenen, waar ook. ter wereld. In de R.-Katholieke kerk van St. Mary te Bradford in Engeland ligt alle dagen zolang zij open is dat is van zeven tot ur één der leden van de groep op de knieën. Prof. ir P. Landberg 25 jaar hoogleraar te Delft Vrijdag zal het vijf en twintig jaar leden zijn dat prof. ir P. Landberg de Technische Hogeschool te Delft w verbonden. Hij werd 21 Juni 1891 via geboren. Hij studeerde van 1909 aan de T.H., waar hij in 1915 het diploma van werktuigkundig ingenieur verwierf. Na de demobilisatie in 1918 kwam hij in dienst van de firma Stork te Hengelo, eerst als bedrijfsingenieur in al gemene dienst voor bedrijfsorganisatie en in 1919 als chef van de reparatie en ge- reedsschapsafdeling. Na vijf jaar werd hij benoemd tot bedrijfschef van de afdeling machinefabriek. In Maart 1928 werd hij benoemd tot mede-leider van de machine fabriek van de N.V. Philips Gloeillampen- fabrieken te Eindhoven. In 1929 aanvaardde prof. Landberg het hoogleraarschap in de afdeling der werk tuigbouwkunde en scheepsbouwkunde om onderwijs te geven in de mechanische technologie. Theologische studenten in A'dam bijeen Het jaarlijkse V.S.T.F.-congres van de theologische faculteitsverenigingen der Nederlandse universiteiten en theologi sche hogescholen, is te Amsterdam be gonnen met een wijdingsdienst in de Lu- therkapel, waarin voorging ds S. J. Pop- ma, Gereformeerd studentenpredikant te Amsterdam. Voor de eerste maal is op dit congres ook vertegenwoordigd de R. K. Universi teit te Nijmegen. Prof. dr K. A. H. Hidding uit Leiden heeft tijdens het congres in het V.U.-la- boratorium aan De Lairessestraat gespro ken over: Schriftbeschouwing en Schrift gezag in de Religies. Voorts refereerden prof. dr N. H. Ridderbos van de V.U. en prof. dr G. J. Sirks uit Lelden. Vandaag sprak prof. dr P. J. Maan uit Amersfoort over: Schrift en Traditie, waarna dr H. van der Linde het onder werp Plaats en Consequenties van het Schriftvraagstuk ln de Oecumene behan delde. Ruim 1 millioen voor Ned. scholen in Indonesië Minister Cal6 heeft de Tweede Kamer voorgesteld, op de begroting 1953 alsnog 1.044000 uit te trekken voor de bouw van Nederlandse scholen en de huisves ting van leerkrachten in Indonesië. De Stichting voor Ned. Onderwijs in Indonesië heeft onlangs bij de regering een bouwplan ingediend dat de jaren 19531957 omvat. Het thans aange vraagde bedrag is nodig om in de erg ste nood te Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. m u TEGEN PIJNEN EN GRIEP-I Gen. A. W. F. Osbom trekt zich terug Gedurende 8 jaar leidde hij het Leger des Heils Generaal Albert Orsborn. de 67-j rlge internationale leider van het Le- geT des Heils zal op 30 Juni treden. Hij is dan I half jaar officier van h< Leger des Heils e acht jaar generaal I geweest. Een raad I van leiders v Leger uit alle de- I de wereld I zal zijn opvolger I benoemen. A. W. F. Orsborn I werd in Engeland I geboren en diende het Leger in Nw- Zeeland. Schot land en Ierland Van 1940 tot 1946 was hij Brits commissaris van het Leger. Hij bracht reeds verscheidene malen een bezoek aan Nederland. Gen. Orsborn is bekend als dichter en zanger en schreef ongeveer 250 liederen, die vaak gezon gen worden op bijeenkomsten van het Leger des Heils. IRuwe Handen? PUROL Meer sociaal element in de rechtspraak Nieuwe regeling Centrale Raad van Beroep Een nieuwe regeling van de organi satie en procedure van de Centrale Raad van Beroep en de raden van be roep wordt voorgesteld in een wetsont werp, dat de regering nu bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Gaandeweg is de Centrale Raad van Beroep uitgegroeid tot een algemeen sociaal-administratief gerechtshof. In het verleden heeft dit college over enige principiële punten beslist op een ma nier di^ de arbeiderskringen niet kon bevredigen en met name te formalistisch werd genoemd. Vandaar dat in de krin gen' van de vakbeweging het verlangen leeft, te komen tot versterking van het sociale tegenover het juridische element in de rechtspraak op het gebied van de sociale verzekering. Dit is de aanleiding geweest tot het ontwerpen van de nieuwe regeling. Voorgesteld wordt, de Sociale Verze keringsraad het recht te geven, een aan beveling te doen wanneer in de Cen trale Raad van Beroep een vacature Tot de taak van de Centrale Raad be- moet worden vervuld. Tot de taak van de Centrale Raad be hoort. zoals men weet. behalve de soci ale verzekeringsreohtspraak ook de ambtenaren- en pensioenrechtspraak. Daarom zal het recht tot het opmaken van een aanbeveling ook worden gege ven aan de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren- Het wetsontwerp opent voorts de mo gelijkheid. bij geschilled van medische aard een versnelde behandeling van de zaak toe te passen. Zo zullen bijv. ken nisgevingen en oproepingen niet alleen schriftelijk, maar ook mondeling of te lefonisch kunnen worden gedaan. Voorts is een betere regeling ontworpen van het stelsel van geneeskundige scheids rechters (die geen rechtsgeleerden, maar geneeskundigen zijn). J. F. M. Steenmetser tot gen.-majoor bevorderd Met ingang van 1 Januari j.l. is be noemd en aangesteld1 bij het wapen der artillerie, tot generaal-majoor, de als zodanig tijdelijk benoemde brigade-ge neraal J. F. M. Steenmetser, inspecteur der artillerie. Het lied der aethergolven 8.00 Niev 9.15 Grai 10.50 V c DONDERDAG 7 JANUARI rsum I 402 m: AVRO: 7.00 Nieuws VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: meded 12.33 Orgel- leven" 1.00 Nieuws Meded 1.20 Promenade orkest 1 „Blauwbaard", hoorspel 2.40 Driekoning! spel 12.50 „Uit het bedrijfsle\ d kind! ssproken brief uit Londen 7.10 Jazz muziek 7.40 Rondetafelparlement 8.00 Nlei 8.05 Kamerorkest en solist 9.20 Meded 9.25 Pianorecital 11.00 Nieuws 11.1512.00 Grai Carnavalsprogr 10.25 Sportactuallteiten 10. 22. De ruiters werden ontvangen door jonge ede len van lagere rang, die dienst deden als schild knaap, een instelling uit de middeleeuwen, die nog voortleefde aan sommige kleine hoven. Zij liepen de gasten tegemoet, hielpen de da mes uit de rijtuigen en de edellieden van hun paard, gaven de paarden over aan stalknechten bij het ontdoen van him sporen en het ontgorden van hun zwaard en vroegen, waarmee ze hen verder van dienst konden zijn. Na een welkomstmaal werden de gasten door de knapen, de dames door vrouwelijk dienstper soneel naar hun slaapkamers gebracht en gehol pen bij het uitkleden. Wie zulks verlangde, werd handen en voeten gewassen. Dit wassen bestond uit overgieten met een weinig water en afdrogen met een wollen doek. Het werd bedoeld als verfrissing en niet als rei niging. want wassen en baden werd zo weinig mogelijk toegepast, omdat men daarin een ge vaar voor de gezondheid zag. De zware kleding was doortrokken van vocht en zweet en de da mes trachtten de geuren daarvan te verdrijven door overvloedig gebruik van dure reukwateren. Grote huizen en kastelen waren moeilijk schoon te houden en vol stoffige hoeken. Bovendien wer den ze zeer onzindelijk bewoond, vooral door de edele heren. Kleding en beddegoétt wemelden van ongedierte, de grootste plaag in het huiselijk leven van rijk en arm. Allerlei dure, doch practisch waarde loze bestrijdingsmiddelen werden uitgedacht. De eerste dag van het feest werd geheel ge wijd aan de doopplechtigheden en de tussenlig gende maaltijden en tot slot bekroond met een overdadige avondmaaltijd, waar het heel zedig toeging wegens de aanwezigheid der kerkelijke ambtsdragers. Op de tweede dag werd de toon losser. De ge sprekken, eerst hoffelijk, werden vrij en vlot. De wedijver in het overmatig gebruiken van gro te hoeveelheden vette en zware spijzen en het ledigen van de ene beker wijn na de andere ge schiedde openlijk en met opzet, om doelbewust te pronken met de eer, die men de tafel van de gastheer aandeed. Dronkenschap en losbandig heid begonnen te dreigen. De derde dag zou de grote dag zijn en tevens de laatste. De dikke kok werd radeloos, toen hij zag hoe de voorraden verminderden en al zijn te voren gereed gemaakte lekkernijen in de vele monden verdwenen waren. Hij nodigde de stalbaas in de keuken. Voor diens ogen dekte hij een kleine tafel, serveerde UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD dooi K. JONKHEID ten. Dat liet de baas zich geen tweemaal vragen. Het smaakte heerlijk en de kok keek bedacht zaam toe. „Is het druk in de stallen?" „Het gaat nog al, de boel is wel vol, maar er is ruimte genoeg. En personeel ook, want de meeste heren hebben hun eigen paardenknecht meegebracht. En dan zijn er nog de jonkers, die iedereen voor de voeten lopen, dus volk ge noeg." „Dan ben jij er beter aan toe dan ik", zuchtte de kok. „Ik weet geen raad. Morgen moet ik dubbel opdissen en er is niets meer". „Niets meer? Er is meel in de voorraadkamer en wijn in de kelder, voldoende voor wel zeven feestdagen!" „Kan ik de gasten meel voorzetten of onge plukte kippen? Wie moet er koek en .pasteien bakken? Wie moet zorgen dat het hert gevild en gebraden wordt? Dat de soep voldoende is ge trokken en het eetgerei schoon en weer bruik baar wordt gemaakt? Wie? De kok, de kok, de kok!" „Ja man, je bent diep te beklagen", spotte de stalbaas. „Dat ben ik. Maar gelukkig is er een aller beste stalbaas, die me helpen kan". De eter keek op. Hij veegde zijn vette vingers af aan zijn broek, haalde de rug van zijn linker hand een paar maal langs zijn mond en zei op een toon van het geval volkomen dóórhebben: „O, zo, is het hem dat!" De kok lachte vlezig. Zijn gezicht glom van vet en van plezier, hij zette beide handen in zijn lenden en stak zijn buik ver vooruit. De vlekken op het gore schort, dat over dit lichaams deel afhing, schenen de stalbaas in 't minst niet te hinderen. „Hoeveel man heb je nodig?" vroeg hij zake lijk. „Twee man". „Ik zal ze sturen". „Ja maar", blufte de kok overmoedig door het behaalde resultaat, „aan een paar nuchtere kal veren heb ik niets. Het moeten kerels zijn met handen aan 't lijf en ogen in hun hoofd". „Nou, kies maar". „Stuur me die jongen uit Lippe en zijn kame raad, die Dietrich, dat is een handige knaap, al zeggen ze dat hij een gluiper is". „Een gluiper is hij niet, maar' wel handig, èl te handig, zo glad als een paling. Je krijgt hem nooit te pakken voor een of ander feit, al ben ik overtuigd dat hij ons allemaal van dag tot dag bedriegt en besteelt. Maar ja, pak een paling bij zijn staart, hij zal altijd tussen je vingers wegglippen". „Is zijn werk goed?" gengebcd 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 V d huivsrouw 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gram 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gram 12.00 Angelus 12.03 Lunch concert (12.30—12.33 Land- en tuinbouw meded 12.33—1240 Wij van het land) 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Zang en piano 1.45 Gram NCRV 2.00 Moderne muziek 2.25 Gram 2.45 V d vrouw 3.15 Gram 3 40 Sopraan, klarinet en piano 4.00 Bijbellezing 4.30 Fluit en claveclchord 5.00 V d jeugd 5.30 Gram 5.40 Voordracht 6.00 Amus muziek 6.35 idhulspraat 6.45 Leger des Hcilskwartier 10.20 Orgelconcert 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gra Engeland BBC 330 m: 12.00 Gram 12.40 Caus 1.00 Orgelspel 1.25 V d arbeiders 1.55 Weerber 2.00 Nieuws 2.10 Meded 2.20 Lichte muziek 3.00 Concert 4.00 Gram 4.30 Hoorspel 6.00 V d kinderen 6.55 Weerber 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Caus 7.30 Dansmuziek 8.00 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m: 12.00 „M Dale s Dagboek" 12.15 Concert 12.45 Voc i0 Dansmuziek 1.4T Ha 3.00 V d vrouw 4 130 Gram 4.45 Accordeonc Dale s Dagboek" 5.30 Caus 5.45 Mil orkest en ioliste 6.30 Concert 7.15 V d jeugd 7,45 Hoor- UHm8.25 Sport 8.30 Gevar progr 9.30 Klankbeeld 9.00 „Top 10.00 Hoorspel met muziek 10.30 Gev 11.15 Act caus 11.20 Dansmuziek muziek 12.56—1.00 12.05 Voordracht 12.20 Dar 324 m: 12.00 Concert 12.30 Weerber 12.34 Gram 1.00 Nieuws L15 Gram 2.00 les 2 45, Engelse les 2.15 Gram 30. 3.35 en 4.20 Gram 5.00 Niei 6.30 V d j 5.15 l kinder Nieuws 7.40 Gram 7.50 Pol caus 8.00 Lichte 8 10 K|ankt>eeld 8.30 Operette-muziek 9.15 Ethnologlsche muziek 10.00 Nieuws 10.15 fo'S-A m SSS""1" ,0" Gr*m Brussel 484 l L00 Nieuws 1.15 Gra Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 lek 6.31 i 10.55 Opvolger W. J. Hemmes Het breed-moderamen der generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft tot secretaris van de algemene diaconale raad in de a.s. vacature-W. J. Hemmes, de heer B. Diesbergen te Eindhoven benoemd. Aan ds G. Denée. tot voor kort Herv. predikant te Lonneker. zijn de rechten verleend als van een emeritus predikant met het oog op zijn vertrek naar Nieuw-Zeeland ter geestelijke ver zorging der Nederlandse emigranten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2