Beyrouth, een Lunapark met botsende auto's Wie zich in het zet zijn leven verkeer waagt op het spel Toch is het zo Bestelwagen greep autobus: acht zwaar gewonden Loonsverhoging in bloemisterij gaat morgen in Jeugdige Chr. natuurvrienden in congres bijeen 5 ZATERDAG 2 JANUARI 19S4 IN HET HARTJE VAN DE LIBANON 1YJTDEMT U ME NIET KWALIJK", zei de eigenaar van het gezellige en niet eens zo dure Metropole-hotel in Beyrouth, „neemt U me niet kwalijk, maar mag ik U een kaars geven? Hier, in de hall, hebben we lan taarns branden, maar op de kamers is geen licht.we zitten tot negen uur in het donker vanavond!" Ik keek eens op mijn horloge en schrok wel een beetje, want het was pas zes uur. Drie uur in donker „Pardon", zei de eigenaar weer, „het is zeven uur meneer. We hebben het hier een uur later gezet als een poging om het probleem op te lossen." Enfin, omdat het nog twee uur donker bleef, kon ik dus over „Het Probleem" nadenken. Het IS ook een moeilijk probleem, want de electrische centrale in Beyrouth is er de schuld van. Het is een oude centrale, met oude, versleten generatoren en de nieuwe regering van de Libanon wilde deze centrale wel van de eigenaren overnemen, zij het dat zij, de regering, plannen had om bij Tripolis een hydro-electrische centrale te bouwen. Twaalf millioen Li banese ponden (een ongeveer even groot aantal guldens) was de prijs. Toen puntje bij paaltje kwam, moest men echter 40.000.000 betalen en dat vond de regering wel wat te kras voor de verzameling oud-roest, die daar stond. Enfin, het probleem is inmiddels b ij n a opgelost, want tal van interna tionale deskundigen werden erbij ge haald, met de bouw van de nieuwe cen trale werd inmiddels ook begonnen en omdat iedereen in Beyrouht gaat wonen, men maar raak ijskasten, radio's, elec trische gramofoons koopt en steeds duur dere en grotere hotels bouwt, kan de oude centrale het helemdal niet meer af en heeft men het besluit genomen elke avond een gedeelte van de stad tot ne gen uur in donker te laten zitten. Om dezelfde reden is de klok een uur voor uitgezet, in de hoop dat het zou helpen. Het helpt natuurlijk niet, want tegen de stroomverslindende 1,2 millioen tel lende inwoners van Beyrouth en om geving is geen kruid gewassen Ofschoon het officieel verboden is, kan men in elke electriciteitswinkel een zogenaamde „survolteur" kopen, een geheimzinnig uitziend kastje met een paar knoppen T~\E wortels van een plant bevatten vele onopgeloste raadselen en één van de sprekendste mysteries is voor ons wellicht het verschijnsel dat wor tels niet domweg alle opgeloste stof fen waarmee zij in aanraking komen, opzuigen, maar dat zij daaruit een keus maken overeenkomstig haar be hoeften. Ware de plant niet met dit raadselachtige vermogen toegerust, dan zouden we ongetwijfeld de vreemdsoortigste afwijkingen waar nemen, want in de bodem zijn de mineralen vaak zeer ongelijk verdeeld zodat de ene plant een totaal andere samenstelling en daardoor andere vormen zou vertonen dan haar soortgenoot die enkele meters verder in grond van andere samenstelling tiert. Maar goed, wortels hebben nu een maal het vermogen om uit de bodem op te nemen wat voor die speciale soort het meest gewenst is en dienten gevolge kunnen planten en bloemen van eenzelfde soort ook inderdaad aan elkaar gelijk zijn. De vraag, waaróm de plant een zekere hoeveelheid van een bepaalde stof opneemt en niet méér, blijft echter onbeantwoord. Nu is het misschien wat vermetel m vergelijking te trekken tussen plantenwortels en een gedeelte van het menselijk spijsverteringsorganis- maar voor vandaag moeten we ?r maar op wagen, vooral omdat zal blijken dat hetzelfde geheim, bij de planten waargenomen, zich in nog veel sprekender vorm bij ons voor doet. Ook al staan we in het dagelijks leven daar geen moment bij stil, u zult toch moeten toegeven dat het op zichzelf heel merkwaardig is, dat na een zware maaltijd, waarbij lever, nieren, eieren, mosselen, garnalen, mager vlees, raapstelen, spinazie, molsla, asperges, aardappelen en aardbeien werden opgediend, we daar van geen andere gevolgen ondervin den dan een verstoorde maag. Toch is alléén reeds de hoeveelheid ijzer die bij een dergelijk menu naar binnen wordt gewerkt zó vele malen groter dan voor de instandhouding van het lichaam noodzakelijk is, dat het heus niet verwonderlijk zou zijn geweest indien tijdens het diner ons de roest vlekken waren uitgebroken. Stevige eters zullen op den duur weliswaar wat uit het model geraken of even tueel lichamelijke stoornissen daarvan ondervinden, maar van een opéén- hoping van in'overmaat genoten stof fen zal zelden iets te bemerken zijn. noch van de aanwezigheid van „lichaamsvreemde elementen". (Ver giften laten we hier uiteraard buiten beschouwing). Hieruit blijkt reeds dat na iedere maaltijd in ons spijsverteringssysteem een keus wordt gemaakt tussen de stoffen die voor het lichaam nood zakelijk zijn en die. welke als over bodig worden beschouwd cn weer kunnen worden afgevoerd Het op nemen van de voedingsstoffen bestaat dus werkelijk niet alleen maar uit het dóórdringen van alle mogelijke stof fen via de darmwand in het bloed. Integendeel, we hebben hier te maken met een uitermate gecompliceerd ver schijnsel, dat resorptie wordt ge noemd, maar van welks raadselen we nog steeds iets moeten vertellen. Daarover Maandag. (Nadruk verboden). en snoeren er aan, dat op de hoofdlei ding van het electrische net in ieder woonhuis kan worden aangesloten, en met behulp waarvan men de stroom om hoog kan transformeren, als het licht „op een laag pitje" gaat branden Er is zelfs een lamp van 's werelds grootste (Neder landse) lampenfirma in de handel met een voltage van 70 inplaats van de ge bruikelijke 110, maar het nadeel van deze lampen is, dat ze natuurlijk kapot gaan als de spanning per ongeluk eens wel goed is Nee, al is men zijn tijd daar in de Libanon, wat je letterlijk kunt noemen pogingen gedaan een einde te maken aan dit „lunapark", maar tot nu toe is geen mens er in geslaagd een oplossing te vin den. Er rijden in de Libanon meer dan 20.000 auto's rond, waarvan naar schat ting 15.000 in Beyrouth (en dat is naar mijn bescheiden mening nog aan de lage kant geschat). Deze auto's alle grote Amerikanen, vrijwel van het duurste soort schijnen de hele dag gebruikt te worden, te delen naar de stroom die zich door de stad voortbeweegt, stopt, omdraait, par keert en weer wegrijdt. Men heeft eens een Engels expert laten overkomen, man, die beroemd was doordat hij derge lijke moeilijke verkeerssituaties had gelost in tal van wereldsteden. De goede man kwam, zag Beyrouth één dag en.vertrok met het vliegtuig, dat hem de volgende dag naar Londen kon bren gen. Hij zei op de „valreep" tot de Li banese autoriteiten: „Sorry heren, dit probleem i s niet op te lossen. Maar ik heb diep respect voor uw verkeers agenten. Mag dk er nog even een paar persoon lijke ervaringen aan toe voegen? Ik heb vier dagen lang met mijn scooter door Beyrouth getoerd en ben er dus écht een beetje trots op, geen schrammetje te heb ben opgelopen. Ja, met een dergelijk, in verhouding tot auto's, klein voertuig kun je zelfs overal lekker „doorkruipen" wat in Beyrouth daarom zo gemakkelijk is, omdat alles mag en de meeste auto's zo half en half midden op de weg rijden.. Verder moet je uitkijken als iemand zijn arm uit het portier steekt. Het kan alles betekenen: „ik ga links", „ik ga rechts", „rechtdoor" of „ik stop". Het kan betekenen dat de automobilist u groet, misschien wil hij zeggen: „rij me maar voorbij, want ik wil dat rare vehikel van jou wel eens zien", en misschien ook steekt hij zó maar zijn hand uit het raampje, omdat hij de as van zijn siga ret wil gooien. In élk geval wil het zeggen: ik doe iets. waar ze een eigenaardig systeem van matjeskloppen hebben Schrik in Nijmegen Explosie op openbaar Oudejaarsfeest toespraken van „Marieken van Nieu- meghen" en de burgemeester. Vele duizenden woonden deze intuss ditioneel geworden bijeenkomst, die met muziek en zang werd opgeluisterd, bij. Het hoofdmoment was, dat „Duivel Moenen" van de verlichte de Stevenstoren zou worden geworpen om daarna op een drie meter hoge brandstapel midden op het plein te worden verbrand. De val van de Moenenpop lukte goed. Maar toen Marieken haar oudejaars- toespraak en dialoog met Moenen juist had beëindigd en burgemeester mr Ch. Hustinx de burgerij het beste voor het nieuwe jaar toewenste, wekte een he vige knal op het plein algemene ont steltenis. Wat was er gebeurd? De hoge brandstapel was plotseling met groot lawaai ontbrand. Toen de brandweer de stapel hout en licht ont vlambaar dennensnoeisel met benzine had besprenkeld en er nog een brand weerman met eer. groot blik benzine op een ladder tegen de stapel stond, wierp een straatjongen plotseling bran dend vuurwerk van enige afstand op het hout. De benzine ontplofte en een grote steekvlam schoot omhoog. De luchtdruk bij de explosie was zo sterk, dat zelfs een grote spiegelruit van een nabij gelegen cafétaria in gruizels vloog. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De brandweerman was intussen ijlings van de brandstapel gesprongen. Moenen werd daarop, toen het vuur nu eenmaal brandde, alsnog in het vuur geworpen. Maar de feestvreugde was door de roekeloze daad van de Nijmeegse jon gen wel enigszins verstoord. Botsing bij Vlissingen in Oudejaarsnacht In de Westerschelde ter hoogte van Ter- neuzen zijn in de Oudejaarsnacht een Duits en een Engels schip met elkaar in aanvaring geweest. De Duitser liep ern stige schade op en is op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. Het Engel se schip, dat slechts licht werd bescha digd, heeft de reis kunnen voortzetten. Het zicht was zeer slecht, .waardoor de aanvaring waarschijnlijk is ontstaan. De aanvaring had plaats tussen het 2690 b.r.t. metende Duitse motorschip Augs burg en het 10.142 b.r.t. metende Engelse motorschip Benreoth. Het Duitse schip Antwerpen op weg naar Rotter dam, het Engelse schip van. Antwerpen naar Londen. Beide schepen waren ge laden. De Augsburg heeft vrij aanzien lijke schade aan bakboordzijde opgelopen, maar kon toch, nadat een onderzoek was ingesteld, doorvaren. Ongelukken op Oud en Nieuw Twee personen omgekomen bij botsing in de buurt van Steenwijk NIEUWJAARSNACHT omstreeks l uur had op de Nieuwe Weg te Valkenburg (L.), een ernstige autobotsing plaats, waarbij acht per sonen, afkomstig uit Spekholzerheide, zware verwondingen opliepen. Twee slachtoffers, onder wie de 20-jarige mej. S., verkeren in levens gevaar. Een Belgische mijnwerkersbus. die Ne- j tegen een boom gebotst. In de auto zaten derlandse mijnwerkers huiswaarts had drie broers, de heren Muller uit Rotter- gebracht, kwam uit de richting Heerlen, j dam en de echtgenote van een van hen, toen hij op de nieuwe weg werd aange- de 23-jarige mevrouw M. MullerDe reden door een bestelwagen, bestuurd I Rooy. door de heer B. uit Vaals. De bestelwagen 21-jarige heer J. Muller is onmid- vervoerde elf jongelui (3 dames en 8 dellijk na het ongeval overleden. Zijn heren) variërende in de leeftijd van 171 schoonzuster, mevr. Muller-De Rooy. tot 26 jaar. De botsing was zo hevig, dat( werd ernstig gewond. Zij werd met beide de vrachtwagen over de kop sloeg, waar-andere Mullers, die eveneens gewond bij de inzittenden werden weggeslingerd, j waren, naar het ziekenhuis te Heeren- Buurtbewoners schoten ijlings toe om veen overgebracht. Kort daarna is hulp te verlenen. De acht zwaargewon- mevrouw Muller-De Rooy aan haar den. onder wie de chauffeur B. uit Vaals, werden naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De 3 overigen liepen lichte verwondingen op en konden naar huis gehracht worden. De vrachtwagen werd totaal vernield. Adviseurs voor restauratie paleis op de Dam Bij K.B. zijn benoemd tot lid van de commissie van advies inzake de restau ratie van het Koninklijk Paleis te Am sterdam ir J. J. M. Aangenendt, te 's-Gravenhage, directeur-generaal van Op de Meppelerweg te Steenwijk is de Rijksgebouwendienst, en prof. F. A. gisteravond om half zeven een auto, die Eschauzier, te 's-Graveland, buitenge- I met vrij grote snelheid uit de richting woon hoogleraar aan de Technische Meppel kwam, ter hoogte van de be- Hogeschool te Delft. jgraafplaats uit de bocht gevlogen Twee doden Ie Steenwijk „ver vooruit", de Libanezen zélf klagenVerder is ondergetekende b ij n a ver- steen en been dat ze wel één avond per i ongelukt, doordat taxichauffeurs vlak; week een paar uur in het donker zitten.. Ivoor hem een matje neergooiden. Dat isj hiér namelijkde gewoonte. Wie een I r er/ceerschaos i vachtje heeft afgeleverd en op dat mo-j Wat ook een duistere zaak ls en waar-ment sef™ klant aankomen, maakt verkeer. Wie voor het eerst va leven in Beyrouth komt, waagt ei mu ri;dpn. leven. In Beyrouth kan en mag namelijk ate D kunt er. «15 U ergens linksaf ja, da, lrgs u wd he, w„z<. moet met Uw auto. rustig alvast taks hoo(d schudden Geloof me echter: het gaan rijden: het tegenverkeer gaat dan wmt sauw ondanks a, daze dolIe din_ gen, is het wonderlijk te zien hoe snel Loonronde bij diankindustiie zal 8 tot 13 pet gaan bedragen el rechts van U voorbij. U kunt overal parkeren: langs de stoepen, op de hoek van een straat en ook dwars voor een zijstraat (een geliefkoosde plaats voor Beyrouthse taxichauffeurs). U kunt Uw wagen rustig een half uur midden op straat laten staan en er zijn verder wei nig of geen verkeersborden die U iets verbieden. Overigens die verkeersborden zijn meestal beplakt met reclames of verkiezingsbiljetten en dan zijn er stra ten waar het inderdaad „verboden in te rijden" is. Verbaas U echter niet als iedereen daar juist inrijdt, „omdat dat een oude maatregel is, die allang is op geheven"; er zijn daarentegen ook stra ten waar geen bord zo groot als een huis ook maar iets verbiedt, maar waar U onmiddellijk door een yverig-op-een- fluitje blazende agent wordt gewaar schuwd dat het „verboden in te rijden" is Er bestaat verder geen enkele ver keersregel; van voorrang of wat dan ook heeft men nimmer gehoord. Er is maar één recht: het recht van de sterkste. Wie brutaal is, gevoel voor rijden heeft en een beetje durf, komt er wel door. Wie aarzelt en bescheiden is, wordt vermor zeld. Men moet de grootste bewondering hebben voor de verkeersagenten die op spitsuren met drie, vier en soms vijf man tegelijk het verkeer trachten te regelen. Op zulke uren is een lunapark, een tent met „botsautootjes" kinderspel vergeleken bij het circus Beyrouth. De lucht trilt van snerpende politiefluitjes geen mens weet waarvóór er gefloten wordt en luid claxonnerende automo bilisten. De nauwe straatjes van Bey routh worden bovendien onveilig ge maakt door langzaam voortsukkelende trams en men heeft slechts een poging gedaan dit probleem op te lossen door overal één-richtingverkeer in te voeren. Het gevolg is dat vreemdelingen en Beyrouth lééft van vreemdelingen ho peloos verdwalen, omdat men geen en kele route héén en terug door dezelfde straten kan rijden. Niet op te lossen Men heeft, nogmaals gezegd, tal van De vereniging De Nederlandse Bloemis- smijt dan de cocosmatjes op straat en terij en de organisaties die samenwerken 'laat het voortrazende verkeer er overjin de Stichting voor de Landbouw, zijn goedkope manier van „klop-1 overeengekomen aan de jongste regerings beslissing over de verhoging der lonen in het bloemisterijbedrijf op de volgende wijze uitvoering te geven: De rechtens geldende tijdlonen worden verhoogd met 5 procent, met dien stande, dat de verhoging voor mannelijke vakarbeiders van 23 jaar en ouder zijn, dat minste 5 cent per uur zal bedragen. tamelijk soepel het verkeer nog loopt hoe betrekkelijk weinig ongelukken gebeuren. U zult het echter met het stadsleven in Beyrouth de mens nu Onder tijdlonen worden hierbij niet bepaald goed doet met al deze emo-1 staan de in de C.A.O. of loonregeling ties. vastgestelde weeklonen met inbegrip En ik was dan ook blij eens even bui- j vaste toeslagen (toeslag voorman, toeslag ten Beyrouth lekker op het strand te kunnen liggen zonnebaden en te kunnen zwemmen in de Middellandse Zee. U gelóóft het niet? Ik zal het u laten zien! WIM DUSSEL Lord Norwich (Duff Cooper) overleden Diplomaat, die nazi-aevaar onmiddellijk inzag Lord Norwich (de vroegere Duff Coo per), militair, staatsman en auteur, is gisteren op 63-jarige leeftijd plotseling overleden aan boord van het Franse schip ..Colombine", waarmee hij naar ver luidt. op een vacarvtietocht naar West- Ir.dië was. Hij overleed kort vóór het schip de Spaanse haven Vigo aandeed. Lord Norwich, diie in 1948 in de adel stand werd verheven en in 1952 de eerste burggraaf van Norwich werd, was van 1935 tot 1937 Brits staatssecretaris van Oorlog, daarna minister van Marine en in 1940 en 1941 minister van Voorlich ting. In het laatst van de oorlog werd hij ambassadeur Ln Frankrijk. Zijn functie van minister van Marine gaf hij op uit protest tegen het accoord van Munchen, dat Chamberlain met Hitier aanging.' Lord Norwich had als auteur een ze kere erkenning gevonden. Twee maan den geleden publiceerde hij zijn auto biografie. Hij was sinds 1919 gehuwd met de ac trice Diana Manners. diploma's of bijzondere deskundig heid). Deze verhogingen gaan op 3 Januari 1954 in. Het is gebleken, dat het College van Rijksbemiddelaars tegen deze wijze var uitvoering der loonsverhoging geen be zwaar zal maken. De desbetreffende wijzigingen zullen binnenkort in de C.A.O. of loonregeling voor het bloemisterijbedrijf worden gebracht. Over de verdere onderdelen der regeringsbeslissing worden nog bespre kingen gevoerd. Diankindustiie Van de zijde der werkgeversorganisatie i de drankindustrie deelt men ons mede, at aan het college van rijksbemiddelaars door de bedrijfsunie en de werkcommis- de drankindustrie is voorgesteld. Grieks-Bulgaarse grens opnieuw vastgesteld Militaire delegaties van Griekenland en Bulgarije hebben in Saloniki een over eenkomst ondertekend ter afbakening van de grens tussen de twee landen bij de rivier de Evros. Lange, ijzeren grens palen, zullen in de rivierbedding Worden geheid. Dc Evros, welker loop zich tal Van malen heeft verlegd, is reeds dikwijls de aanleiding geweest voor grensgeschil len. Eén van de ernstigste deed zich in Augustus 1952 voor, toen de Bulgaren die het eilandje Gamma in de rivier bezet ten. door de Grieken onder vuur werden genomen. De beschieting duurde net zo lang, tot de Bulgaren zich terugtrokken. aan de geschoolde werknemers toe te kennen een loonsverhoging van gemid deld dertien procent inclusief de normale loonronde van vijf procent, en aar ongeschoolde werknemers een loonsver hoging van gemiddeld acht procent in clusief de normale loonronde van 5 pet Gezin Romine is herenigd Op Nieuwjaarsdag naar Amerika Voor mevrouw Lena Romine uit Gouda en haar dochter Maartjo was 31 Dec. de grootste dag van het jaar.. Tegen het eind van de morgen heeft consul Lan caster van het Amerikaanse consulaat te Rotterdam haaf het langverwachte paspoort ter hand gesteld, waarop Maar- tje had gewacht. (Mevrouw Romine had haar visum reeds enkele dagen geleden ontvangen). Moeder en dochter zijn op de avond van de eerste Januari 1954 per vliegtuig naar New York vertrokken om daar te wor den herenigd met haar man en vader Herbert William, die kortgeleden in New York heeft getracht van de George Wash- ingtonbrug in de Hudson te springen. Dit wilde hy doen nadat hij volkomen over stuur was geworden omdat hij vrouw dochter in Nederland had moeten ach terlaten. daar hij er niet in was geslaagd werk te vinden. Dank zij een geslaagde grote collecte an de New York Daily Mirror kon de overtocht van moeder en dochter Romine uit Gouda worden bekostigd. De Pan American World Airways zorgde voor 'ervoer. In Amerika zullen de Romi- tal van geschenken in ontvangst gaan nemen, afkomstig van het Ameri kaanse publiek. Daar zijn meubelen, kle- i, een televisietoestel en een ijska.-.t en ook een gratis reis naar en een blijf van drie weken in het zonnige Miami. Copyright P I 8 801 6 CooenhostA wondingen bezweken. Vijl en een half milliard belasting De rijksmiddelen hebben in de eerste 1»1 maanden van 1953 f 5562,9 millioen op gebracht tegen vorig jaar f 5698,4 min. De opbrengst van November j.l. was nog hoger dan die van vorig jaar, namelijk f523,2 min tegen f501,3 min. Als de op brengsten in December niet teleurstellen^ zaïl er per hoofd der bevolking een zes honderd gulden belasting betaald zijn, man, vrouw en zuigeling. Inmiddels blijft er nog in te vorderen aan kohierbelas tingen f 1218,3 min. of een tweehonderd gulden per hoofd, daar het nog in te vor deren bedrag, ondanks een ontvangst van f 232 min met f 66.9 min steeg. De cijfers voor de afzonderlijke belastingen over November j.l. (1952) zijn in millioenen guldens: inkomsten 130.5 <128.6). vermo gen 11.5 (11). vennoootsch. 82.4 (80.8), grond 7 (8.91, personeel 0.3 (5.6). ondern. 0.1 (1.6), loon 53.4 (47.4). dividend 1.8 (3.5), commissarissen 0.5 (0.5). verevening 20,6 (21.5), motorrijtuigen 5.5 (4,1), in voer 36.3 (30.7), gedietilL 9.3 (9.3), bier 1.6 (1.2). suiker 8.7 (7,9), tabak 25,6 (235), omzet 104 (93,1), zegel 2.9 (3.2). registra tie 3.7 (4.1), successie 8,2 (7.9), vermo- gensaanwas 5,3 (3,9), vermogensheffing 3,3 (2,3) (Advertentie) Onderofficieren leren handenarbeid In het conferentie-oord C. S. Oolgaardt- huis te Arnhem bekwamen zich op het ogenblik beroepsonderofficieren gedu rende een cursus van vier dagen onder leiding van leraren ln handenarbeid, zulks op initiatief van het hoofd van de dienst welzijnszorg der Kon. Land macht, luitenant-kolonel H. Mulder. Deze eerste proefneming op het gebied vrije tijdsbesteding mag geslaagd heten. De animo onder de beroepson derofficieren. die uit alle delen van het land afkomstig zijn, is groot. Bij hun onderdeel kunnen zij aanstonds de jon gens onderrichten bij handenarbeid in vrije t(jd. Ruim 5300 schepen in de Amsterdamse haven In 1953 zijn in de Amsterdamse haven 5309 schepen met een gezamenlijke in houd van 30.519.266 m3 (6.119.421 netto register ton) aangekomen. Steun aan biologische atdeling van de V.U. Het congres van de Chr. jeugdbond van natuurvrienden is van 28 tot 30 December gehouden in De Kleine Ridderzaal, gelegen in de Westduinen bij Den Haag. De algemene vergadering stond bij afwezigheid van de voorzitter, Piet Wiepkema, die door ziekte verhinderd was, onder presi dium van de biologisch leider, Douwe Rypkema. Goeraa Deze merkte in zyn openingsrede op, dat van Christelijke zijde te weinig be langstelling bestaat voor de natuur en dat de C.J.N. niet zal nalaten te trach ten. een positief Christelijke nauurwaar- dering ingang te doen vinden. In verband daarmee werd in het ver volg van de vergadering veel aandacht besteed aan de wijze, waarop steun zal worden verleend aan het werk van de biologische afdeling van de Vrije Uni versiteit. Vóór de vergadering was hier over uitvoerig van gedachten gewisseld met enige leden van het biologen- dis puut van de VU. Het werk binnen de bond zal er op gericht blijven, de jeugd dichter bij de schepping te brengen, waarvan ieder immers deel uitmaakt. Het zomerkamp zal van 19 Juli tot 11 Augustus op Terschelling worden ge houden. In het voorjaar worden o.a. Door schot gewond op Oudejaarsavond kampen bij Bentheim t georganiseerd. Eén avond van het congres werd ge bruikt voor het projecteren van enkele films, die o.a. een beeld gaven van de vogeltrek op het continent van N.- cn Z.-Amerika. Ter afwisseling werden ge regeld kleine strandexcursies gehouden, die zeer interessant bleken te z(jn. Het dagelijks bestuur bestaat voor 1954 uit de volgende leden Wim Vink, Schiedam, voorzitter; Jaap Kalisvaart, Kampen, secretaris; Mien Meijer. De Bilt. pennlngmeesteresse; Douwe Rijp- kema, Meppel, leider biologisch cen trum. Gedenkraam der Antillen te New York In een studeerzaal van de Butler- bibliotheek der Columbia-unlversiteit is een gebrandschilderd raam van 2.10 bij 3.6 meter ingewijd, dat een geschenk is van de bevolking der Nederlandse An tillen. Dr Grayson Klrk, president- curator der universiteit, zeide, dat het raam een zinnebeeld is van de histori sche band tussen Nieuw Amsterdam en de Nederlandse Antillen. Dr W J. Gos- De 23-jarige Groninger student H J. S. wilde op Oudejaarsavond het oude jaar „uitschieten" met een vuurwapen, dat hy fing'a," piaTtsverva'ngé'nd' voorzitter als lid van een Groninger schietvereni- de wetgevende raad der Antillen, zeide ging in bezit had. dat de historische banden tussen beide Op zeker ogenblik vroeg de 14-jarlge volkeren op het raam uitgebeeld worden. J. H. S. of hij het wapen even mochtOp het middelste paneel staat een histo- zien. In de veronderstelling dat het wa- rische kaart van het Oostelijk gedeelte pen niet geladen was richtte hij op de j van Noord-Amerika en de Caraïbische student, met het noodlottige gevolg, dat i ree. geflankeerd door één afbeelding van deze een kogel in zijn lies kreeg. De Peter Stuyvesant, laatste gouverneur van student werd naar het ziekenhuis ver- Nieuw Amsterdam. Hij zeide: De bevol- voerd. Tegen hem zal proces-verbaal king der Nederlandse Antillen beschouwt worden opgemaakt wegens „het onver- zich als Nederlands maar ook als Ameri- antwoordeUjk gebruik van een vuur-kaans in de wijdste betekenis van het wapen." I woord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9