de X knipt 6 ZONDAGSBLAD 2 JANUARI 1954 Correspondentie en oplossineen aan de heer HL J. J. Slavekoorde, fioudreinetstraat 125. Den Ilaar. De match Botwinnik - Taimanov (Slot) Zwart: Botwinnik Na de 3Ge zet van Wit 'Taimanov) was In de 3e mat oh partij tussen Botwinnik en Taimanov de hierboven afgebeelde stand bereikt. Er volgde: Mi Kxg7 37 Kxel Pe6 3R.De4 Pd4 30 Tf2 Dxh2 40.De5t Kh7 41.PM Dhö 42 Pu3 Dh2. Op het vasteland (zo schrijft Purdy in het Australische blad Chess World* wor den schaakpartijen gewoonlijk omstreeks de 41e /et afgebroken het spccltempo het 41e zet under couvert heeft afgegeven, met de bedoeling herhaling van zetten int te lukken, zodat hij in de onderbre king de stelling op z'n gemak zou kun nen onderzoeken. De fout welke Taima nov enkele zetten later (zie zijn 44e zet) begaat, maakt het ongeloofwaardig dat de partij in dit stadium onderbroken is geweest. Taimanov heeft de neiging snel te spelen, zoals ook Capablanca wel deed. en dit zou natuurlijk invloed ge had kunnen hebben. (Purdy stelt hier de vraag of een van zijn lezers soms weet op welk moment deze partij afgebroken is. indien ei al van afbreken sprake is geweest Hij merkt daarbij op. dat de notatie van een partij niet volledig geacht mag worden Indien daarbij niet is aangegeven welke •et onder couvert werd afgegeven). Welke winier wachten we? Het ziet er werkelijk naar uit. dat de Duitse weerkundigen, die een zachte, korte winter voorspeld heb ben, gelijk krijgen, wanneer we zo een» naar de natuur rondom ons zien. En. volgens het volksgeloof, heeft Kerstmis, ons heel wat over het te verwachten weer, te leren gegeven. Boeren, vissers, schippers en allen, die veel met het weer te maken heb ben, hebben in dit opzicht er niet maar zonder meer op los gefantaseerd. Dat blijkt wel uit het feit, dat hun voorspellingen zo eenstemmig zijn. Zo belooft een koude Kerstmis een warme Pasen, maar: „Geeft Kerstmis warme zonneschijn. Dan zal er met Pasen nog hout vuur zijn". En: „Houden de bomen hun blaren lang. Wees voor een strenge winter bang" Vorst kan men elk ogenblik ver wachten, wanneer de sterren hel schitteren, wanneer de klokken uit de buurt heel ver worden gehoord, of de vlammen in de haard fel oplaaien. Ook de sneeuw heeft ons iets te leren Valt er veel sneeuw en regen in de donkere dagen vóór Kerstmis, dan komt er geen vorst, maar: „geeft December een winter, waar men mee lacht", en „houdt Kerstmis de sneeuw voor Pasen gereed". Wil de boer weten, hoe zijn oogst zal worden in het komende jaar, dan moet hij met Kerstmis goed op de wind letten, daar: „Noordenwind Korenwind" is. Is het weer met de Kerstdagen stormachtig, dan zullen „de bomen veel vruchten dragen". Maar „Kerstmis vochtig en nat. Schuur en ton niets bevat". Een ..klare Kerstmis" echter brengt „een vruchtbaar jaar". Zelfs de maan speelt in de Kerst dagen ren rol: „Volle maan met Kerstmis. Volle schuur met Augustus". „Kerstmis, nieuwe maan. De vruchten komen aan". Al deze volkswijsheden berusten op langdurige waarneming, en de weten schap heeft verschillende „uitspra ken" bevestigd. 43. Dxc-5 Txf4. De beste kans, hoe dan ook. De tekstzet bevat een wanhopige val. 44. Txf4 Onder normale omstandigheden be grijpelijk en vergeeflijk. Maar als de partij kort tevoren onderbroken is ge weest: onbegrijpelijke zorgeloosheid, want er is niet veel studie voor nodig om tot het inzicht te komen, dat de tekstzet niet tot winst leidt, 44 Dc7! daartegen wél Daarop zou dan kun nen volgen 44 y Kh6 en pas dan 45 Txf4 -n W.t ontkomt tamelijk ge- 44. Dglt Op het eerste gezicht schijnt 44 Dxg3t zo voor de hand liggend dat het niet nodig is naar een andere zet te zoeken. Maar als men eenmaal 44 Dglt gezien heeft dan is die zet weer zó opgelegd de beste, dat men zich af vraagt hoe men ooit naar een andere zet heeft kunnen kijken. De les welke hierin verborgen ligt. en welke wij al zo dikwijls gegeven hebben, is: Kijk altijd naar alle schaakzetten. Verlaat U nooit op „de eerste blik". 45. Pfl Pf3t 46. Txf3 Dxc5 Men mag natuurlijk de mogelijkheid niet geheel buiten beschouwing laten dat Taimanov dit alles op z'n 44e zet gezien heeft en van ooraeel was, dat nu nog steeds een gewonnen stelling zou hebben. Het is nog altijd heel moei lijk voor zwart tegen die opgerukte vrijpion van wit stand te houden 47. Td3 Df.ó 48. Td2 De6t Een zeer noodzakelijk schaak. De witte koning moet nu naar rechts, want op Kdl zou Dxb3t volgen 49. Kf2 Df5 50. Ke2 Dg4t 51. Kf2 Df5t 52. Kgl Dc5t 53. Kh2 Dh4; 54. Kgl Dc5t 55. Khl Dc8! Remise Nog altijd was de uiterste nauwkeu righeid noodzakelijk. Indien 55 Partijstelling 2 Wit: Kcl. Dd2, Tdl, Thl. Ld4, Lf3. pion nen a2. b2, c2, f2 cn h2 (11). Zwart: Ke8, Dgfi, Ta8, Th8, Lc8. Lf8, Pc6. pionnen a6, b7, f7, g7 en h7 (12». Wit aan zet wint Hoe? Dh5t dan 56 Ph2 i Wit geeft mat in twee zetten. Probleem 2 Wit: Kcl. Df3, Tb7, Ld3, pionnen f4 e h7 (Gi. Zwart Kh8 fl». Wit geeft mat in drie zetten. Wit: Ka2. De5, Tb7 (3). Zwart: Kfl. Thl. pionnen f2 en h3 (4). Wit geeft mat in 3 zetten. Onze opgaven Wij begrijpen best. dat U van ons ver wacht dat wij een extra-royale portie opgaven opdienen. Wij zullen U in deze verwachting niet teleurstellen. We geven hieronder 2 partijstellingen (w.v. 1 op diagram), 3 problemen (w.v. 1 op diagram» en 2 eindspelstudies (w.v 1 op diagram). PartijstelUng 1 Eindspelstudie 1. Wit aan zet: wint. Probeer voordat U met oplossen be gint. of U de belangrijkste witte pion kunt aanwijzen Tien tegen één dat U het mis hebt! Eindspelstudie 2. Wit: Kf3, PcS. pionnen c5, f5 en h7 (5) Zwart: Kb8. Lh8. pionnen C«, c7 en f6 (5» Wit aan zet: wint Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der Horizontaal: 2. weldoorvoed; 4 var kenshok; 8. metdal; 10 prooi; 11. drank; 13. niet voorziene strop; 18 waterrijk weiland; 19. vloeistof 21. boom; 22. zoen; 24 metalen bak; 26. snaarinstru ment; 27 afval; 28. waterdiepte; 29. traag: 32 beschaafde vrouw; 34 handje; 35. oogholte; 37. zeepwater; 38 snelloop; 40. soort vliegtuig. 44 dochter van La- ban; 45 voorzetsel: 47.,.opgeld; 48. Ind. titel; 49. vlaktemaat. Verticaal: 1. voedsel; 2 hachelijk; 3. bijwoord; 5. rivier in Rusland; 6 bloei- wijze; 7. hemellichaam; 0. handgreep van een degen; 11. plak; 12. legerplaats; 14. struisvogel; 15. afnemend getij; 16. Gode zij lof; 17. koker; 19. dekklok; 20 ge wicht; 22. achterste deel van een vuur mond; 23. trottoir: 25. jong dier; 26. deksel; 30. te eniger tijd; 31- figuurdans; 33. wisselend gebruik: 35. onbehaard; 36. specerij; 38. bevel; 39. gezinslid; 40. weefsel; 41. lederen band; 42. bezoldi ging; 43. kleur; 46. rondhout; 47. slede. Inzending per briefkaart uiterlijk Donderdagmorgen as. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden „Puzzle- oplossing". Er zijn drie prijzen: 1 f 5.—. 2 f 2,50, 3 f 2,50. 1-7 bombast. 5-9 aster. 7-14 terloops, 12-17 opstel. 15-20 telega, 19-24 garage. 23-26 gene. 25-31 nerveus, 30-35 usance. 34-42 centenaar, 40-51 aardmannetje. 50-56 jenever. 54-61 vermetel, 59-66 te legram, 65-73 ambulance. 72-76 ceder. 74-79 derven. 77-83 ventiel, 82-89 elle boog. 88-95 ogenblik. 93-100 likdoorn, 98-103 ornaat. 102-110 atmosfeer. 198- 113 eervol. 111-118 voltooid, 117-120 idee, 119-125 eenzaam, 124-130 ambacht. 127- 136 achterwiel. 131-139 eloge. 138-145 gedaante. 144-151 teerling, 149-157 in genieur 156-161 urgent, 158-163 enter, 161-165 terra opgaven uit onze rubriek van 12 Decem ber j.l. 1. Richter—N.N.: 1. Lelt Kh3 2. Kfl! en zwart is weerloos tegen het mat door Th5. Indien 2Lf2 dan 3. Lxf2. 2. N.N.—Richter: ITf2ü (met de dreiging Ph3 mat) 2. Lxf4 top Kxf2 volgt Ph3 mat, en op Txf2 volgt Telt gevolgd door Ph3 mat) Tg2t 3. Khl Txg3t 4. d5 I,xd5v 5. Tf3 Lxf3 mat. 2. Andersen—Hilse: 1. f6ü (dreigt 2. Tg8 mat) I,xg2 (Op Dxf6 volgt 2. Db4t enz.) 2. Tg8t» Kxg8 3. Dxg2~t Dxg.1t gevolgd door Dg7 mat. 4. Wextler—Dr Krejclk; 1. Txblt 2. Kxbl Talt 3. Kxal Da4t 4. Kbl Da2t 5. Kcl Dalt 6. Kd2 Dxb2t 7. Kdl Dcït 8. Kd4 Dc4t 9. Ke5 Dd5t 18. Kf6 Dflt 11. Ke5 Df.V: 1». Kd4 c5t 13- Kc3 Dc2 Steinitz-Bardeleben De eerste opgave uit deze rubriek (Partijstelling 1> vormt de eindstand van de beroemde partij SteinitzBardeleben, gespeeld in het tournooi te Hastings in 1895. Men zal zeker deze partij met ge noegen en bewondering naspelen èn daarna met des te meer pleizier de op gave trachten op te lossen. Ziehier de partij. 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Lc5 4. c3 Pf6 5. d4 exd4 6. cxd4 Lb4t 7. Pc3 dr. 8. exd5 Pxd5 9. 0—0 Le6 10. Lg5 Le7 11. Lxd5 Lxd5 12. Pxd5 Dxd5 13. Lxe7 Pxc7 11. Tel f6 15. De2 I)d7 16. Tac 1 c6 17. d5! cxd5 18. Pd4 Kf7 19. Pe6 Thc8 20. Dg4 g6 21. Pg5t Ke8 22. Txe71! Kf8 (Gaat U zelf eens na dat Kxe7 of Dxe7 sneller tot verlies leiden) 23. Tf7t! Kg8 24. Tg7t Khl 25. Txh7t en zwart gaf het op Het pleit voor Bardeleben dat hij hier de partij opgaf. Hij benam hierdoor echter Steinitz de mogelijkheid een bril- lant mat in 10 zetten (of andere dame winst) te demonstreren. Hieruit kunt U afleiden, dat onze eerste opgave er een U wel de nodige aandacht dient te besteden ZONDAGSBLAD 2 JANUARI 1954 S VOOR óe VROUW 1 Er waren te weinig „verloren ogenblikjes E drie Kerstdagen, de Oud en Kieuw-viering, ze namen ons mee in een nóg sneller tempo, dan dat waarin wij plegen te leven, het nieuwe jaar in. Het oude jaar, levens moe als het was, haastte zich naar de rust in der eeuwen schoot, bij zijn voorgangers. Wij wrijven als pas ontwaakte kin deren onze ogen uit en kijken wat verwezen om ons heen. 't Is alles nog zo onwennig. Is het nu heus al 2 Januari, 1954? Zijn al die feestdagen, waar we met zoveel verwachting op aan geleefd hebben, nu al voorbij? Spijtig bedenken we, dat er zovéél n i e t gebeurd is, wat we ons wel voorgenomen hadden te doen. Er wa ren zoveel besognes, die de uren op slokten. Vóór kerktijd: hollen en vliegen, om op tijd met 't hele stel klaar te zijn. Na kerktijd: koffie schenken, koken, afwassen thee zetten en schenken, be zoek ontvangen, voor 't brood zorgen, wéér afwassen, kinderen naar bed brengen en daar tussendoor heb je nog eens een half oog in een boek geslagen, wat gezongen met de kin deren. ja, dat was fijn, maar óófc te kort t>an duur en nóg ligt daar een stapeltje niet-ingekeken Kerstnummers van verschillende bla- miiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Eenvoudige japon Van patroon 156 kunnen we een een voudige japon maken, die er voor zorgt, dat we jp huis, winkel en kantoor er steeds correct uitzien. We hebuen voor dit model 2.75 meter stof nodig van 140 cm breed. Het kraag je en de manchetjes kunnen we van wit piqué nemen of van donker fluweel. Het ligt er maar aan of we de japon in onze werkkring of thuis zullen dragen. Dit patroon i» aan onze bureaux verkrijg baar in de maten 44.46 en 48 (maat 42 op bestelling». U kunt het direct mee nemen tegen betaling van 0,40. Ook kan het worden toegezonden na ont vangst van 0.50 aan postzegels, ge plakt aan de voorzijde van een brief kaart. naast de normale zegel voor fran- kering Bestellingen na 9 Januari kunnen niet worden aangenomen. den. In dit nieuwe jaar, zo naakt nog en kaal, staren ze ons aan als ver geten resten, waar het aroma van af is. We hebben er nu geen zin meer Zo was er zovéél in het oude jaar, waar we niet aan toe kwamen. Ja, éven gunnen we ons nog een terug blik op het vervlogen 1953. Wat had den we 't druk' Iedere dag maar wéér. En hoeveel mensen hebben we in dat jaar op onze weg ontmoet, die steevast hetzelfde excuus aanvoerden bij alle mogelijke gelegenheden? „U moet het mij maar niet kwalijk ne men, maar 't leven is zó druk!" „We zijn van de morgen tot laat in de avond in touw, heus wij lubben géért tijd". Tienduizenden mensen in de tijd die beweren géén tijd te hebben en die een eeuwigheid tegemoet reizen... Soms, middenin ons dolle gejakker, hield iemand ons al of niet tot onze ergernis staande. „Zeg, als jij eens een verloren ogenblikje hebt, zou jc dan die zieke, die weduwnaar, dat cudje eens willen bezoeken?" Een ander: „Zeg, als je eens een verloren ogenblikje hebt, moet je be slist dat boek, die gedichten eens Een vrouw wier inan zo goed als geen avond thuis is: „Zeg, misschien /-eb je wel eens een verloren ogen blikje. waarin we samen eens rustig dat probleem onder ogen kunnen zien want ik kom er alléén niet uit." Een man tot zijn altijd ragende, slovende vrouw: „Als je eens een ver loten ogenblikje hebt, moet ie 's met ine gaan fietsen. De omgeving is h er zó mooi en je hebt er nog niets van En dat noemen we nu: verloren ogenblikjes, wij dwazen! Zouden dié misschien in Gods oog alléén waarde hebben Zijn oor heeft het zuchten der ge vangenen vernomen: „Niemand kijkt naar me om. Wat moet ik, als ik straks terugkeer in de maatschappij? Ieder kijkt me met de nek aan, Heer." Hij heeft de verlangende blik in de ogen van die en van gene zieke ge zien, gericht op de deur, tijdens het bezoek-uur. „XVéér niemand voor mij. heer, help me!" en de tanden beten in bef beddelaken. Terwijl Hij, onzichtbaar voor het menselijk oog, Zijn hand troostend legde op de hoofden van al die een zamen. vergaarde Hij hun bittere tranen in Zijn fles. Hij ving het mum melend gestamel van die oude man en vrouw op: „Neem mij óók maar weg Heer, ik ben zo alleen, dit nieuwe geslacht gaai aan mij voorbij. Hij zag óók óns bezig in het afge lopen jaar. Dit moest nog af en dat nog klaar en als ik het niet doe, wat komt er dan van terecht? En: ik werk toch in Gods Koninkrlijk, ach en mijn vrouw heeft het thuis toch óók druk met haar stopwerk en met de kin deren. Zij lel wel op hen. Het is ontzag'lijk belangrijk al dat werk van ons. He', is je haast niet in te denken, dat de wereld nog gewoon dóór zou draaien, als wij b.v. morgen aan de dag door een verkeersongeluk om het leven zouden korven Ja, zó'n air kunnen wij ons, waarschijnlijk on bewust. aanmeten. „En Jezus schreef in 't zand...." Die Farizeeërs en Schriftgeleerden hadden /iet ook zo ontzag'lijk druk met die Wetten van Mazes en met de vreselijke zonde van die vrouw! Een felle discussie ontspon zich en in- plaats dat Jezus daar nu aan deel nam, tekende Hij figuurtjes in het zand, als één wie al dat druk gedoe niet in 't minst interesseert. Hij alleen ziet de dingen in hun ware proporties. Al die debatten op hun vergaderingen waren volslagen Onbelangrijk in Zijn oog. Belangrijk voor Hém was dat, wat wij misschien een „verloren ogenblikje" zouden noemen, waarin Hij, alléén gelaten met dit „verloren schaap", het liefde vol vermanend terugriep. Ik hoop zo, dat wij in dit nieuwe jaar ieder persoonlijk tijd zullen maken voor „verloren" ogenblikjes waarin wij dan datgene doen, wat misschien in Gods oog belangrijk is. Verloren ogenblikken kunnen winst voor de eeuwigheid afwerpen. MARGARITHA Mevr. A. P. M. te R. Hartelijk dank voor uw sympathiek schrijven, waar ik goed in kan komen. Mfpn overdenkingen in dit opzicht zijn meermalen aan die van u gelijk. Mis schien kom ik op dit onderwerp nog eens terug. Mevr. P. N.-B. te V. Als ik tegen 5 Dec. om gedichtjes verlegen zit, weet ik, bij wie ik terecht kan! Wat heeft u 't gezellig gehad! M h r. J. M te 's - Gr. Ik denk, dat het gekrakeel met abonné's mij nog wel een beetje méér verdriet doet dan u. Zovéél mogelijk houd ik dit soort brieven dan ook buiten de krant. Er zijn er echter bij. die er op staan, In het algemeen streven wij er naar om de voeding zo samen te stellen uit gewone levensmiddelen, dat de benodig de stoffen er in voorkomen. Is het im mers niet honderd maal smakelijker en „normaler" om groenten en fruit, om bruin brood en weinig gezuiverde graan producten te eten dan om vitamine C- en B-preparaten te slikken. De meeste voedingsstoffen kunnen met een goede voeding in voldoende mate worden opgenomen voor één der vita mines moeten we echter een uitzonde ring maken, en wel voor het vitamine D. waar het kinderen en jonge mensen betreft. Het genoemde vitamine komt na melijk maar in enkele levensmiddelen voor. in hoofdzaak in de vette levens middelen. zoals boter, eigeel, en ha ring Nu is het jammer genoeg zo ge steld dat deze artikelen slechts weinig vitamine D bevatten, terwijl kinderen cr vrij veel van nodig hebben. Hun behoef te wordt gerekend op 400 a 300 eenhe den (I.E.) per dag Om tot dit getal te komen zouden de kinderen 200 g boter moeten eten of 150 a 400 g margarine. Dat is zelfs voor Holle Bolle Gijs een wel heel erg grote portie. Aanstaande moeders hebben nog meer vitamine D nodig, wel 800 a 1000 eenheden. Met het gewone voedsel komen we er dus niet Wij zijn aangewezen op kunstmatig gecon centreerde producten, waarbij veel van het vitamine in een kleine portie voor komt. bv. levertraan, vitaminedruppels of tabletten, gevitamineerde melk cn sinds kort de sterk met vitamine verrijk te margarine. Het geven van vitamine D kan ook buiten de voeding om gebeuren, met een vitamine,.stoot" aan het begin van de winter of met een geregelde hoogtezon- bestraling. Hoedt Uw kindeven echter voor overdosering van vitamine D. het zij via de levensmiddelen, hetzij via de ultraviolet lamp. Waarom dit relaas over vitamine D? Omdat Uw kinderen er niet buiten kun nen. U weet. dat de beenderen van een baby betrekke'ijk week zijn. ze kunnen ietwat ingedrukt worden. Geleidelijk aan wordt het beendergestel echter steviger, o.a. onder invloed van het vitamine D. Het vitamine D is daarom onmJibaai Bij een tekort zijn de kinderen huilerig en lusteloos De tanden komen slecht door en de groei ondervindt stoornissen. publiekelijk beavtwoomd te worden Dat was met de heer J. O óók het geval. Zoals over genoemde kwestie schrijft, denk ik er óó/c over. Maar als u de lange brief van de heer J. O. x n zij n geheet had gelezen, zou u tot de conclusie moeten komen, dat hij er een heel andere beschouwing op dit punt op na houdt. U kunt uit enkele regels in de krant foc/i geen levens- en Schriftbeschouwing opma ken van iemand, die u niet kent? Ditzelfde geldt óók voor de heer C. O. te R M. Dit wilt U Uw kinderen toch niet aan doen. Zorg behalve voor voldoende vitamine D, voor voldoende melk in de voeding. Zonder een toevoer van melk. karne melk of yoghurt kan het vitamine zijn werking namelijk niet ontplooien. Geef de jonge kinderen en neem zelf tenmin ste een halve liter mglk per dag. geef de oudere zoons en dochters tenminste driekwart liter eet verder als het enigszins mogelijk is, een ons kaas per Wanneer de zon weer volop schijnt, in de zomertijd, kunt U (te vitamine D-prcparaten laten schieten een ruim melkgebruik blijft geboden. 5let berkje In lichte nachten zie je soms de hei als zilveren zee, dan komen stralen van de maan zich baden hier beneê. De nevel golft, zij dartlen mee, dat duurt dan tot zich uit het wolkenbed de zon verheft, daarmee is 't nachtfeest uit. De manestralen vluchten Heen zo schielijk het maar gaat Maar eenmaal was een manestraal een tikkeltje te laat. Dauw parelde reeds op de grond en vogels zongen luid. de maan verbleekte aan de lucht de sterren doofden ui(. Hü bleef er staan, versteend van schrik, zo bleekjes en zo teer. Men zegt. het is een berkeboom, wees stil, w\j weten meer. AB VISSER Neem voldoende vitamine D

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7