De Leidse Sterrewacht ^YYlynkeer ^^impelmanó q<tat „en pension" Ylieuwjaar DOOR G. TH. ROTMAN 82. Gelukkig echter lukte het toch, en de volgende dag was alles alweer ver geten. Mijnheer Pimpelmans rook die dag heerlijke geuren, die uit de keuken kwamen. Daar hij een echte lekkerbek was. ging hij eens kijken. Er werden pannekoeken gebakken ,,Ik krijg er ze ker wel eentje extra?" vroeg mijnheer Pimpelmans, want hij was dol op pan- oekoeken. 83. „Weet u wat?" zei de pensionhoud ster. ..Tinus. de kellner. is vandaag ziek. Als u nu de pannekoeken naar de tuin brengt, en uitdeelt, krijgt u er als be loning een paar extra!" Mijnheer Pim pelmans nam het dadelijk aan. waarop hij een grote schaal vol pannekoeken kreeg. Mijnheer Pimpelmans was ech ter bang. zich vet te zullen maken, waar om hij de schaal even neerzette, om zijn mouwen op te stropen. 84. Daar de schaal nog al zwaar was, gebeurde dat neerzetten echter een beet je hardhandig. Er kwam een barst in de schaal. Mijnheer Pimpelmans be merkte er echter niets van en stapte met de schotel de tuin in, niet vermoe dende wat hem nu weer boven z'n hoofd ongeluk. Bij het afstappen laatste trede van 't bordes viel de ge barsten schaal opeens in twee stukken uit elkaar, terwijl de gloeiende panne koeken op mijnheer Pimpclmans' blote arm bleven hangen! 86. „Au! Au!" schreeuwde mijnheer Pimpelmans; z'n hele arm werd vuur rood. en z'n gezicht nog erger. Daar hij geen lust had, zijn arm gaar te laten bakken, nam hij een kloek besluit en slingerde met één armzwaai de panne koeken de tuin in, zo ver hij kon. 87. De pensiongasten keken lelijk op hun neus, toen ze plotseling hun panne- koKkenfuif zagen mislukken. Alleen mijn heer Spikkel en zijn vrouw, die op de huwelijksreis waren, schenen vreselijk veel plezier in het geval te hebben; „hi- hi. ha-ha", ze schaterden het gewoon uitt 88. Maar opeens was het lachen uit Een paar van de pannekoeken, die mijn heer Pimpelmans wegslingerde, en die nog flink warm waren, kwamen precies op hun hoofd terecht. Nu was het hun beurt om benauwd te kijken. Ze vlogen van hun stoel op, regelrecht naar de pens lonhouds ter. 89. De pensionhoudster was woedend, toen ze hoorde, wat er weer gebeurd was Nu was het uit Voor goed uit. Mijnheer Pimpelmans moest de volgen de ochtend vertrekken, zonder pardon, en maar zien. dat hij ergens anders te rechtkwam. Daar er. zoals we al gezien hebben, te Zomerdorp nergens meer een kamer vrij was. besloot mijnheer Pim pelmans maar eens in de dorpen in de omtrek te gaan zoeken, tot welk doel hij een fiets huurde. 90. Toen hij op de fiets zat. vrolijkte de arme man weèr spoedig op. Hij had het windje in de rug en de weg was lekker glad. Maar het duurde helaas niet lang of de tegenspoed dook weer op, in de vorm van een hoge heuvel, waar hij tegenop moest. Mijnheer Pim pelmans hijgde als een paard, dat het op zijn luchtpijpen heeft, en hoe meer hij de top naderde, hoe meer hij be vreesd werd, dat hij het niet hélen zou... Wekelijkse bijlage Zaterdag 2 Januari 1954 Dit nieuwe jaar, dat ik dit mag beleven. O God, hoe innig dank ik U hiervoor, dat Gij mij nog opnieuw een kans wilt geven tot overdoen en beter dan hiervoor. O vul mijn hart en lichaam elke morgen met nieuwe liefde en geduld en kracht, en ledig mij van moeheid en van zorgen en mijn tekort voor elke nieuwe nacht. Gij houdt de voorhang reeds terzij gebogen, ik zie slechts duister maar de drempel straalt goud, in de weerschijn van Uw ogen: de lamp die in het duister nimmer faalt. AGATHA SEGER. 'Burcht der Nederlandse astronomen SLECHTS VEERTIG NACHTEN IS ER „WAT TE ZIEN"! ■pRECIES op de plaats, waar tijdens de Tachtigjarige Oor log na het ontzet van Leiden de eerste haringen en het eerste wittebrood aan de hongerige be volking uitgedeeld werden, staat aan de Witte Singel een grote „burcht" der Nederlandse astro nomen: de Sterrewachit. Gemakkelijke rolstoel voor nach telijke waarnemingen. Wij hebben laatst eens horen zeggen, dat deze „burcht" even als die andere beroemde oude Leidse Burcht toegevoegd dient te worden aan de voor vreemde lingen geopende bezienswaardig heden, en dat men er ook 's avonds of 's nachts bezoekers moest toe laten. Degene, die dit verkondigde, gaf toe, dat hij er zelf nooit geweest was, en dat hij van de astronomie niet erg veel verstand had. Had hij dat wèl gehad, dan zou hij ongetwijfeld een andere mening toegedaan zijn. In het algemeen hebben leken weinig begrip van het wetenschap pelijke werk, dat op een Sterre wacht verricht wordt, en vooral van de zeer aanzienlijke theoreti sche studie, die tot de voornaamste taken van zulk een instelling be hoort. Dit theoretische werk vult voor een zeer groot deel de dag. Er is voor buitenstaanders niets specta culairs aan; en afgezien daarvan: hoe gastvrij men op de Sterre wacht ook is, het zou storend voor het werk zijn, als er steeds maar nieuwsgierigen door de ge bouwen van de Sterrewacht zou den dwalen! A LS de weersomstandigheden gunstig zijn, is men 's avonds een en al actie op de Leidse Sterrewacht. Met enkele hoogst eenvoudige handgrepen kunnen de koepels T^N 's avonds dan? Onze man, die met het voor stel kwam de Sterrewacht elke avond net als een soort planeta rium voor het publiek open te stellen, wist niet, dat daar aan de Witte Singel in Leiden wer kelijk niet elke avond en elke nacht „doorgewerkt" wordt. Hij wist ook niet, dat ons land eigen lijk nogal ongunstig ligt voor de wetenschappelijke waarneming van het firmament. In Nederland is het namelijk door de ongunstige weersomstan digheden jaarlijks slechts gedu rende gemiddeld veertig nachten mogelijk de sterren op de juiste wijze te observeren! De onder zoekers moeten daaruit zoveel mogelijk profijt trachten te trekken. Dat is dan ook de reden, dat in Nederland nimmer zulke formi dabele en kostbare kijkers ge plaatst zullen worden als er bij voorbeeld in Californië staan. Want zelfs de grootste spiegel- telescopen kunnen niet als radar toestellen door mist, wolken en nevels boren. Desniettemin heeft ons land een grote naam op het gebied van de bestudering van de nachtelijke hemel. Snellius, en in later tijden Kaiser, Kapteyn en De Sitter hebben belangrijke bijdragen ge leverd voor de ontwikkeling van de sberrekur.de. geopend worden om de kijkers op het wijde uit spansel te richten. Het observeren van de ver anderlijke sterren behoort tot het voornaamste werk. Hiervoor treden de Hol landse wolkenluchten niet te veel als spel breek-, sters op. Er kan gezegd worden, dat de vijf kijkers, waar over men op het ogenblik beschikt, voldoen aan alle hoge eisen, die men in onze tijd aan zulke instrumenten kan stellen. Hoewel ze betrekkelijk klein zijn, zijn ze ten volle bruikbaar voor de meting van de helderheid en het fotograferen van de ster renbeelden. Welk een enorm hulpmiddel de fotografie is, blijkt wel uit het reusachtige negatieven-archief, waarin zich duizenden foto's be vinden van de hemel, zoals die in de loop der jaren boven de Sleutel stad zichtbaar was. Een vernuftig toestel maakt het mogelijk gelijktijdig de opnamen van verschillende tijdstippen te bekijken en te vergelijken. Tussen duizenden microscopisch kleine punten op de glasplaat kunnen er enkele, die tijdens het onderzoek ontdekt worden, van het aller grootste belang zijn. De beperkingen, die de weers omstandigheden in ons land aan de astronomische waarnemingen opleggen, noodzaakten reeds lang geleden de Nederlandse sterren kundigen hun werkterrein naar het buitenland te verleggen. Zo staat te Johannesburg op het ter rein van de Unie-Sterrewag even eens een kijker van de Leidse Sterrewacht Men kan daar altijd Nederlanders aantreffen! J. VAN RHIJN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5