Jlieutoe £citerl)t> GTmiranl Dr A. Plesman, bouwer KLM, stierf oudejaarsavond Tolhekken aan de ketting Volksbruinbrood wordt één cent goedkoper Hardnekkige scheepsbrand in Rotterdam ZATERDAG 2 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenitraat 37 T irectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). CHRISTELI1R-NATIONAAL DAGBLAD Voot Leiden en OmsfreJcen Vier en dertigste jaargang No 9929 kgMtma man hert (a legfjeospocf" zijn bedrijf en toen op 2 April 1945 dit gebied door de geallieerden werd bevrijd, vertrok hij terstond via Zuid- Nederland en Engeland naar de Ver. Staten, waar hij tot ieders verbazing de oorlog was toen nog niet beëin digd veertien „Skymasters" wist te kopen voor zijn bedrijf. Een jaar later vlogen zijn vlieg tuigen reeds naar vele delen der wereld. In de acht jaren, die sinds de bevrijding van Nederland zijn verstreken, heeft dr Plesman, sinds 1946 president-directeur van de K.L.M., zijn schepping gemaakt tot één der grootste internationale lucht vaartondernemingen met vertakkingen over de gehele wereld. De K.L.M., die In 1919 begon met een staf van twaalf man is onder zijn bezielende leiding uit gegroeid tot een concern, dat 13.545 em ploye's telt, dat een luchtnet exploiteert van 212.156 km, waarin 102 steden In 67 landen zijn opgenomen. Haar lucht vloot is bijna 90 moderne vliegtuigen Met dr Albert Plesman is een groot Nederlander en een groot wereldburger heengegaan. Zijn gezag in de internatio nale wereld van de luchtmacht zienlijk. Zijn krachtige persoonlijkheid wist op alles wat hij ondernam pel te drukken. Hij was een Godvruchtig eerlijk man, rijk aan ervaring zicht, wiens kort maar kernachtig woord altijd veel belangstelling en gehoor onder vond. Hij heeft gedurende meer dan 34 jaar van het begin af 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij geleid met 'n on verzettelijke energie, ongelooflijke werk kracht en een onverflauwd vertrouwen in de zaak van de burgerluchtvaart. Hoe groot de achting was, die men dr Ples- toedroeg, blijkt wel hieruit, dat hij uit binnen- en buitenland vele hoge on derscheidingen ontving, waaronder het commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau, en die van het ere-doctoraat in Een zeldzaam mooie foto van de familie Plesman. Van l.n.r.: de voormalige echtgenote van wijlen Hans Plesman zoon van dr A. Plesman die in 1949 b{j Bari (Italië) met de yjloermond" in zee stortte; Pia, dochter van dr A. Plesman, getrouwd met de heer H. Smit- huijzen; een zoontje van wij len Hans Plesman; dr A. Ples man; diens echtgenote; daar achter de heer Smithuijzen; en geheel rechts de enige nog in leven zijnde zoon van dr A. Plesman, Albert Plesman, die in Italië woont. De derde zoon van dr A. Plesman verongeluk te als oorlogsvlieger tijdens de tweede wereldoorlog. Een foto uit de beginperiode van de K.L.M., genomen op Schiphol. Links Plesman, in zijn zo karakteristieke houding; rechts een lid van de K.L.M.- politie. Met ingang van Maandag In provinciesteden ook volkswitbrood; bezorging op platteland duurder DE REGERING heeft besloten de kostenstijging van het volksbrood, die wordt veroorzaakt door de loonsverhoging in het bakkerij bedrijf, op te vangen door een verlaging van de prijs van de tarwe en daardoor van de meel- en bloemprijzen voor het brood. De bestaande maximum- en minimumprijzen van het volksbrood zullen daardoor in het algemeen niet worden verhoogd. Alleen de prijzen van volkswitbrood, geldend voor bezorgd brood op het platteland, gaan één cent omhoog, als gevolg van het feit, dat de loonsverhoging op het platteland groter is dan in de steden, wegens verdere aanpassing in de loonclassificatie op het platteland. letters volkskropbrood In het gehele land zelfs „Uw Proefschrift," zo zeide men bij de jmet één cent per brood van erepromotie in 1947, bestaat uit drie let- j worden verlaagd. In ters: K.L.M." 'steden zullen de maximum Maar de belangstelling van dr Plesman j ff^Zen .Van \?'ks^itbr°on« bleef niet tot zijn bedrijf beperkt. Zijn IWn, oenper brood van 800 gram interesse was breed en onbegrensd als de]v"oaaJot' luchtvaart zelf. Hij stond positief tegen- de dingen en zocht daarin altijd het goede. Hij was ook een practisch idealist. Daarom heeft hij ook met en thousiasme zijn leven aan de luchtvaart gewijd, die, zoals hij placht te zeggen, door het luchtruim alle volkeren ver bindt. Ook zijn „plan voor internationale samenwerking", dat in zijn ballingschap in Twente gedurende de oorlogsjaren is ontstaan en waarin hij aandringt om door internationale samenwerking te komen tot uitvoering van grote technische mens heid nuttige projecten, getuigde van zijn practische en idealistische geest. Door zijn menselijk karakter was hij alom zeer gezien en werd hij door zijn medewerkers altijd betiteld als „De Baas". De getroffen maatregelen hebben con creet het volgende resultaat: in de grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en in de aangrenzende gemeenten Diemen, Schiedam, Vlaardin- gen, Rijswijk en Voorburg) blijven de volkswitbroodprijzen onveranderd. In de provinciesteden met 40.000 of meer inwoners worden de bezorgprij; Door het overlijden van Albert Plesman verliest de wereld en in het bijzonder Nederland, één van haar voornaamste luchtvaartpioniers: de man, die tijdens zijn leven geschiede nis maakte, en die de legende van „De Vliegende Hollander" verwerkelijkte. (Zie vervolg pag. 4) voor volkswitbrood en, behoudens enkele uitzonderingen, ook de prijzen voor gehaald volkswitbrood, met 1 cent per 800 gram verlaagd. In de overige gemeenten blijft de prijs van het volkswitbrood afgehaald onver anderd en wordt de prijs van dat brood als het wordt bezorgd met 1 cent per 800 gram verhoogd. Bij de van 4 Januari 1954 af geldende nieuwe prijzen zijn de prijzen van volks bruinbrood overal één cent per brood van 800 gram lager dan die voor het volks witbrood. Voor de bakkerij geldt, dat de richt prijs voor de soort tarwebloem, die voor het bakken van volkswitbrood kan wor den gebruikt, eveneens Ingaande 4 Jan. 1954, op 35.95 per 100 kg franco wal of stations zal worden gesteld en die van ongebuild tarwemeel op ƒ33 per 100 kg. Premier Malenkof zond zijn handtekening In Moskou is vernomen, dat pre mier Malenkof op verzoek van de Zweedse ambassadeur, deze zijn handtekening heeft gezonden om bij opbod te worden verkocht ten bate van de Zweedse organisatie ter bestrijding van kinderverlam ming. Ook zond Malenkof de Zweedse ambassade het bedrag ran één Zweedse kroon als bij drage. Zoals gemeld, heeft enige tijd geleden Sir Winston Churchill eveneens één kroon gestort, de maximum bijdrage voor het fonds. MAN VAN WERELDFORMAAT PLOTSELING HEENGEGAAN Zijn verscheiden verwekte diepe ontsteltenis in Nederland en ver daarbuiten DE OUDEJAARSAVOND heeft Nederland, enkele uren voor het nieuwe jaar begon, nog een zeer ernstig verlies gebracht. Om kwart voor tien is toen namelijk in het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag overleden de president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman. Hij was Donderdagochtend in zijn woning onwel geworden en terstond naar het ziekenhuis vervoerd. Daar zag zijn behandelende arts de toestand uiterst ernstig in. De gehele Donderdag heeft de familie aan dr Plesmans bed vertoefd; om kwart voor tien kwam het einde. De gevolgen van een slagaderlijke bloe ding waren niet af te wenden geweest. Over het verloop van de plotseling opgekomen en ernstige ziekte van dr Plesman vernamen wij nog, dat hij zich in de nacht van Woensdag op Donderdag niet honderd procent gevoelde. Donderdagmorgen stelde hij zich in verbinding met zijn kantoor en deelde mee, dat, wanneer de andere directieleden het plan had den de voor die morgen vastgestelde directievergade ring doorgang te laten vinden, hij zou proberen aan'- wezig te zijn. Kort daarna is zijn toestand verergerd. De genees heer, dr J. A. Bos, achtte onmiddellijke opneming in Bronovo noodzakelijk. Met het toestel uit Rome arriveerde 's avonds om kwart voor acht de zoon van de president-directeur, de heer A. Plesman jr, die de K.L.M. in Italië vertegen woordigt. Hij is met spoed naar Den Haag doorgereisd om zijn vader nog te kunnen bezoeken. Dinsdagavond j.l. had dr Plesman nog met vrijwel alle leden van het vliegend personeel der K.L.M. een groot kerstdiner gehad. Dr Albert Plesman werd op 7 Sep tember 1889 in Den Haag geboren als zevende kind van een eenvoudig za kenman. Na beëindiging van de HBS- noemd en enige tijd later tot directeur. Reeds terstond wist de jonge directeur door zijn inzicht, organisatievermogen en werkkracht de aandacht van de wereld luchtvaart op zich te vestigen. Zijn maat- 't Was algemeen bekend, dat achter het stuurse uiterlijk van Plesman toch een warm hart klopte, vol menselijkheid. Vooral met zijn klein kinderen was hij zeer ingenomen. Hier een treffend bewijs. opleiding, was het z'n bedoeling om beroepsmilitair te worden. Hij be zocht daartoe de Cadettenschool te Alkmaar en de Koninklijke Militaire Academie te Breda. In Augustus 1911 werd hij beëdigd als 2de luitenant. Daarna werd hij ingedeeld bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. In datzelfde jaar maakte hij kennis met het vliegtuig en sindsdien heeft de ge dachte aan de luchtvaart hem niet meer los gelaten. In het voorjaar van 1914 werd hij bevorderd tot 1ste luitenant en van April tot October 1915 was hij ingedeeld bij het Regiment Wielrijders te Gouda. Hier ontmoette hij Suze van Eijk, die hem later als echtgenote bij al zijn onder nemingen een grote steun zou zijn. In October 1915 kreeg hij de gelegenheid zijn hartewens te vervullen en werd hij officier-waarnemer bij de luchtvaartafde ling te Soesterberg. Een half jaar later, in April 1916 werd hij echter weer over geplaatst naar het Regiment Wielrijders te Roosendaal. Een jaar daarna, in April 1917, werd hij op zijn verzoek toegelaten tot de vliegeropleiding te Soesterberg, waar hij in November 1918 zijn militair brevet behaalde. Het idee In deze Soesterbergtijd werd zijn idee geboren het vliegtuig, dat tot dan toe alleen voor oorlogsdoeleinden was ge bruikt, te gaan aanwenden voor het ver voer van passagiers, vracht en post. Uit deze tijd stammen ook aijn woorden „Dit vliegen dat een hel was, kan een hemel worden." Ondanks tegenstand en onbegrip, wist hij enkele collega's en later ook belang rijke personen voor zijn idee te winnen en werd met de organisatie van de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam (ELTA) begonnen. Deze expositie open de in Augustus 1919 haar poorten en trok twee maanden lang de belangstelling van heel Nederland. Nederland was daardoor voor de luchtvaart gewonnen en het suc ces van dc E.L.T.A. heeft de oprichting van de K.L.M. op 7 October 1919 ten zeerste bespoedigd. Luit.-vlieger Plesman, die bij de tot standkoming van deze Nederlandse lucht vaartmaatschappij een bijzonder aandeel had gehad, werd tot administrateur be- schappij wist zich reeds spoedig een lei dende positie te verwerven. Successen De Jaren tussen de beide wereldoor logen werden gekarakteriseerd door een aantal opmerkelijke initiatieven, waarin Plesmans leiderscapaciteiten zich ten volle konden ontplooien, zoals de pioniersvluchten van Nederland naar In donesië in de twintiger jaren en de prestatievluchten van de Fokker-vlieg tuigen „Pelikaan" en „Snip", resp. naar Indonesië en West-Indië en de DC-2 „Uiver" in de Londen—Melbourne-race in de jaren 19331934. In technisch opzicht was de K.L.M., dank zij het inzicht en de kennis van de heer Plesman, in die dagen toonaange vend in luchtvaartkringen. Uit die tijd stamt ook een nauwe persoonlijke samen werking met de bekende vliegtuigbouwer Anthony Fokker en na 1934 ook met de leiders van de Amerikaanse vliegtuig industrie, die toen het geheel metalen vliegtuig op de markt hadden gebracht. Het was ook door zijn toedoen dat bijv. de K.L.M. de eerste luchtvaartmaatschap pij ter wereld was, die in 1922 een lucht- vaartpassagekantoor opende, n.l. op het Leidseplein te Amsterdam en die in 1925 watergekoelde motoren en metalen pro pellers in gebruik nam. Zijn inzicht en intuïtie bij het bepalen der keuze van het juiste vliegtuigtype was bijna spreek woordelijk. Toen de oorlog in Mei 1940 ook over Nederland kwam, werd Plesmans levens werk voor een groot deel vernietigd. Zijn bedrijf had zich tot op dat ogenblik uit gebreid tot vele landen in Europa en in West-Indië, en exploiteerde de toender- tijd langste intercontinentale luchtlijn van Amsterdam naar Djakarta, terwijl in In donesië de K.N.I.L.M., een zustermaat schappij van de K.L.M., werd opgericht, waarvan dr Plesman eveneens één der oprichters en directeur was. Reeds in de oorlog Gedurende de oorlog was dr Ples man van Mei 1941 tot April 1942 te Scheveningen gevangene der bezet ters, waarna hij naar Twente werd verbannen. Hier werkte hij de plan nen uit voor de wederopbouw van Broeiing in sisal? EM s De vlag aan de mast op Schiphol, die Dinsdagavond nog hoog in top waperde ter ere van het Kerstdiner, waarop dr Plesman zijn laatste kernachtige redevoe ring tot het vliegend personeel hield, ging Donderdagavond kort voor middernacht halfstok. De bouwer van de K.L.M. was niet meer. En in Den Haag verzamel de zich de raad van bestuur der K.L.M. voor het door Marianne Gobius vervaardigde borstbeeld van de overleden president-di recteur. Een krans van witte tulpen getuigde van de diepe eer bied, die men voor hem koestert. Negentien uur lang was men in prikkelende rook bezig met blussingswerk NAUWELIJKS ENIGE UREN was het jaar oud, toen een hardnekkige brand uitbrak in een der ruimen van het Duitse motorschip Hildegard Z. Nimitz (3.664 b.r.t.), gelegen in de Waalhaven te Rotterdam. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing in een lading sisal. Boten van de havendienst en autospuiten hebben urenlang getracht het vuur te be dwingen. Inderhaast opgeroepen havenarbeiders poogden zoveel mogelijk van de lading te lossen, teneinde de vuurhaard, die geheel onderin scheen te zitten, te bereiken. Na niet minder dan negentien uur in tensief werken in de prikkelende rook is men er eindelijk in mogen slagen de brand te blussen. Nadat men aanvankelijk met 10 stralen was begonnen, kwam men er in de loop van de dag toe nog meer blussingsmateriaal te laten aanrukken en eindelijk om 11 uur *s avonds kon men zeggen, dat men het vuur onder de knie had. Het gehele ruim was toen bijna door havenarbeiders leeggehaald en er res teerde alleen nog een smeulende onder laag, die men op de kant zou brengen en uiteenhalen. In het geheel zijn 300 balen sisal verlo ren gegaan of zwaar beschadigd. Ook enig stuwhout werd een prooi der vlam men. Omtrent de omvang van de schade kon men ons nog niet inlichten, maar zij wordt door deskundigen vrij aanzienlijk geacht. Vermoedelijk heeft het schip zelf niet zo veel geleden, dat het onmiddellijk ln reparatie ral moeten gaan. Nog precies op de laatate dag van het Jaar heeft de Eindhovense brandweer haar enige brand van belang in 1953 te verwerken gekregen. Even vóór vier uur brak door onbekende oorzaak brand uit ln een werkplaats van het buiten de atad gelegen huize Sint Jozefdal van de Broe ders van Liefde, aan de Eckartseweg. In deze werkplaats is een 60-tal debiele arbeidskrachten te werk gesteld, die daar eenvoudige fabrieksarbeid voor de N.V. Philips verrichten. Toen de brand uit brak, hadden de ipannen Juist schafttijd, zodat zij niet in het gebouw aanwezig waren. De brand werd door een der broe ders ontdekt, maar was toen al niet meer te stuiten. Het vuur woedde vooral in de phillte- voorraad, die voor bewerking daar aan wezig was. De werkplaats, die groten deels van hout was opgetrokken, was vrij wel weggebrand toen de brandweer met twee wagens arriveerde. Er kon zo goed als niets gered worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1