Jlieutno ÖTountnl rë Premier Laniel heeft er genoeg van en wil vervroegd aftreden er een nieuw Frans kabinet zijn vóór Grote Drie bijeenkomen? Auriol doet dringend beroep op het Franse volk ioreca-circulaire (geheim): ronsumpties 20% duurder Koninklijk gezin klokslag twaalf op zijn kamer OPRUIMING BULTHUIS Het laatste woord en het eerste PONDERDAG 31 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. I irectie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdel.ng: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 t.er kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste Jaargang No 9928 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. EL DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD .Stantesstfdi fs «brbfmn wgn hert la UgfjenspotT Jator steunschoenen Een verrassende is; combinatie ss\ van luxe en comfort !jsr IsCHOEMMAS «CITY» I BERLIJNKOMT IN GEVAAR JREMIER JOSEPH LANIEL van Frankrijk wil op 3 Januari onmid dellijk nadat de begroting voor 1954 is aangenomen het ontslag an zijn kabinet indienen, zo vernemen Reuter en Ass. Press in Parijs. Eerwacht wordt, dat president Auriol het ontslag zal weigeren. Dan zal tvan de Nationale Vergadering afhangen, of Laniel toch nog aanblijft t IB Januari, wanneer de nieuwe president zijn ambt aanvaardt en het «dement wordt ontbonden. Indien Auriol het ontslag weigert, zal de egering-Laniel terstond een votum van vertrouwen over haar politiek ragen. Intussen wordt de conferentie van de Grote Vier te Berlijn door [i nieuwe Franse regeringscrisis in gevaar gebracht. aliteit tussen de partijen, die bij de iidentsverkiezingen opnieuw aan het t is gekomen; 2. De vrees voor nieuwe kingsgolven. elfs indien de gebeurtenissen in Parijs gunstig ontwikkelen, staat een grote eilijkheid voor de deur. President Coty 'aardt op 16 Januari zijn ambt en lijkertijd dient het kabinet volgens Itie zijn ontslag In. Tot op dat ogen- geen wolkje aan de lucht, maar t het noodweer. Dit is de grote ag die Frankrijk en de wereld bezig- dt: Zal er een nieuw Frans kabinet 'óór 25 Januari, als de Viermogend- iconferentie te Berlijn begint? Vandaag antwoord aan Moskou Naar verwacht wordt, zullen de ambassadeurs van de Westelijke Grote Drie vandaag in Moskou het antwoord overhandigen op het Rus sische voorstel, de conferentie te Ber. lijn tot 25 Januari uit te stellen. Zo als gemeld, is het Sowjet-voorstel aanvaard. De vier Hoge Commissarissen Duitsland zullen in Berlijn bespre kingen beginnen over de juiste plaats van samenkomst. Het gaat er nu nog om, in welk gebouw zal worden ge confereerd. Belgische steward uit vliegtuig gezogen Een steward van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena is tijdens vlucht doog de opengewaaide deur een vliegtuig naar buiten gezogen verongelukt. Het ongeluk gebeurde nabij Chantilly, 30 km ten Noorden van Parijs. „Ons land wordt verscheurd,. 1~\E FRANSE PRESIDENT AURIOL, die de volgende maand zal worden -L' opgevolgd door René Coty, heeft in een afscheidsrede voor de radio een beroep op de Fransen gedaan, een nationale verzoening tot stand te brengen. De aftredende president verklaarde: „Frankrijk wordt verscheurd door dode lijke haat en hartstochten, juist in een tijd, dat wij ter wille van onze gemeen schappelijke herleving verenigd zouden moeten zijn. Wij moeten thans vrienden en vijanden eenheid beslotenheid tonen.' Berlijn" in gevaar nkrijk zou de beslissing liggen, ïferentie van de Grote Vier te lijn op 25 Januari zal kunnen door- I. (Zoals reeds in een deel onzer gemeld, hebben de regeringen der lie Drie alle ingestemd met de 25ste uari). Want wordt Laniels heengaan ij op 3 Januari, hetzij op 17 Januari, dan is de kans zeer groot, dat ïkrijk op de 25ste van de volgende rnd nog geen nieuw kabinet heeft. vraag of de Berlijnse conferentie dan nog zal doorgaan, hangt in dat al af van de bereidheid van Frankrijk demissionnaire Laniel aan de con- itietafel te doen plaatsnemen, n meerderheid in de Nationale Ver- Schoenen weinig goedkoper Geen bezwaar tegen hogere prijzen; als troost: benzine halve cent omlaag Auriol gaf 'uitdrukking aan de hoop, dat de Franse politioi het gezag van de overheid zouden herstellen tegenover de aanvallen, die daarop worden gedaan door gevestigde, feodale belangengroe pen. Ook hoopte hij dat de kopstukken in 's lands industrie en landbouw zouden begrijpen, dat zij hun welvaart niet kon den grondvesten op de ellende van an deren. Ik vertrouw, aldus Auriol, dat het nieuwe jaar vrede zal brengen in Indo- Ohina, waar zeven jaar lang soldaten van de Franse Unie, wie ik mijn harte- Dr A. Plesman plotseling naar ziekenhuis Hjke en dankbare wensen zend, gestre den hebben om de veiligheid en vrijheid der geassocieerde staten Vietnam, Laos en Cambodja te verzekeren. Vrijspraak van dood door schuld Negentig seconden waren beslissend Negentig seconden hebben een land bouwer die op een Septemberavond met een onverlichte kar in Sevenum reed, gered van een zware straf wegens dood door schuld. De landbouwer, P. H. uit Sevenum, werd gisteren m Roermond vrijgesproken van schuld aan een onge luk, dat het leven kostte aan een motor rijder die tegen de kar opbotste. De officier van Justitie eiste enige weken geleden tegen H. een gevangenis straf v#n twee maanden. Fel laakte hij de nonchalance van verschillende land bouwers. vooral op het Limburgse plat- teland. die tot het laatste daglicht op het Dr A. Plesman is vanmoreen in ann veld blijven werken en daarna met darren huiswaarts keren. Mr Th. Peters, de raadsman van dachte. stelde tegenover dit requisitoir president-directeur van de K.L.M. behandeling opgenomen in het Bronovo- ziekenhuis in Den Haag. Over het verloop van de ongesteldheid konden nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Dr Drees voor de wereldomroep De minister-president, dr W. Drees zal morgenochtend om half elf een Nieuw jaarstoespraak houden voor de Wereld omroep voor de Nederlanders in het bui tenland. opheffing van de omzetbelasting op isel per 1 Januari, die was bedoeld ?n van de verlichtende maatregelen door de huurverhoging moet worden 'angen. zal volgens Nijmeegse lenfabrikanten niet veel Invloed heb- Bop de prijs van schoenen, inister Van de Kieft deelde indertijd i. dat de kosten van het schoeisel voor gezin met een betrekkelijk gering in- len zouden dalen met gemiddeld ƒ4.- 5- per jaar. Jlgens de Nijmeegse fabrikanten zul- de gewone schoenen, vervaardigd van dleer. wellicht 3 tot 4 pet in prijs I Ifen. De prijzen van het betere en euze schoeisel zullen onveranderd en, doordat het kalfsleer en andere re leersoorten duurder zijn gewor- Bovendien zijn de loonsverhoging en •erzwaring van de sociale en pen- nlasten van dien aard, dat de voor van de opheffing der omzetbelas- daardoor vrijwel worden teniet- n, aldus de Nijmeegse fabrikanten. prijs van benzine aan de pomp rot met ingang van- Maandag 4 Januari iaagd van. 37.7 tot 37.2 cent. Dit mee- irtje is een gevolg van de daling de olieprijzen op de wereldmarkt, i caféprijzen van jenever, bier, limo- f, koffie en thee zullen Zaterdag in neeste zaken met tenminste 5 cent SSlglas of kop worden verhoogd. it blijkt uit een circulaire, die de be- fsgroep Horeca aan alle cafébedrij- Tederland- heeft toegezonden. Horeca a de niet, dat de inhoud van deze cir- ^^aire werd gepubliceerd, aldus De Tel. wordt een dringende oproep gedaan geen geval lagere prijzen te bereke- Een uitzondering wordt gemaakt r populaire cafetaria's, volkskoffie- zen. koffie- en consumptietenten e.d. mogen 5 cent onder de laagste a-prijzen blijven. de cafés, die tot de middenklasse behoren worden de tarieven na de prijs verhoging: jonge jenever 55 cent, oude en brandewijn 60 cent. bier en limonade 55 cent. koffie 45 cent en thee 40 cent. Er is geen bezwaar tegen hogere prij zen. aldus adviseert Horeca. Autobus omgeslagen twintig gewonden Een autobus, die arbeiders uit de om geving van Breda naar hun werk ver voerde, is gisteren omgeslagen. De bus kwam daardoor tegen een boom terecht met zo'n kracht, dat van de ongeveer 25 inzittenden er 20 werden gewond, drie ernstig. In totaal moesten negen mensen worden opgenomen in het zie kenhuis. De overige werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Rijsbergse- eg. Het is waarschijnlijk veroorzaakt, doordat de chauffeur van de bus niet meer kon uitwijken voor een paard en wagen. Drie pokkengevallen in Den Haag De geneeskundig hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid te Den Haag deelt mee, dat daar een enkel geval is vast gesteld van een ziekte, die een pokken- achtig karakter draagt. Het milde verloop en het feit, dat het eerste geval slechts aanleiding (heeft ge geven tot het ziek worden van twee directe contacten van de eerste lijder geeft een aanwijzing, dat we hier niet te doen hebben met echte pokken. De ge neeskundige inspectie en de G.GD hebben de nodige maatregelen getroffen. Er bestaat redelijke kans dat uitbreiding voorkomen kan worden. pleidooi, waarin hij betoogde, dat H. op het tijdstip van het ongeluk nog geen licht behoefde te voeren. De botsing had plaats om minuut over zeven, terwijl wettelijk eerst 90 seconden later, minuten over zeven, de verlichting moest branden. Deze zienswijze leidde tot vrij spraak. aldus de Vkst. Het Londense zendingsgenootschap ziet zich om financiële redenen gedwon gen negen zendingsposten in Malakka te sluiten en in India de arbeid in honder den kleine dorpsgemeenten tot een mini- e beperken. Ook in Centraal Afrika Gr. Brittannië zelf moet het ge nootschap zijn werk aanzienlijk beper- In hotel te Grindelwald Stokoude grijsaard wordt verjaagd door een piepjong 1954 De Koninklijke Familie zal, zo hoopte men, aan de feestelijkheden in Adler deelnemen, maar de overgang van het oude naar het nieuwe jaar zullen de Ko ningin, de Prins en de Prinsessen op hun kamer beleven. De Prins werd vanmid- met zijn chauffeur tegen het lunch- Vandaag schieten wij allemaalnet als de Franse staatsman Queulle, op dit plaatje, in een andere jas. Het oude jaar is voorbij gevlogen, het nieuwe staat op onze drempel en vlugvlug verwisselen wij van kledingstuk. Of verwisselen.... Als we goed kijken zien we, dat de nieuwe jas erg veel gemeen heeft met de oude, ja zelfs van dezelfde stof is gemaakt. En zelfs de inhoud van de zakken is dezelfde. Of toch niet helemaal. De zakagenda is nieuw. En zij heeft 365 blanke bladzijden. Wat een ruimte voor goede voornemens. TN HOTEL ADLER te Grindelwald, waar het koninklijk gezelschap logeert, was men gisteren druk bezig met de voorbereidingen voor de Oudejaarsviering. Na een uitgebreid diner zou er vanavond eerst een gecostumeerd kinderfeest zijn, waaraan misschien de Prinsessen zouden deelnemen. Een jury zou daarbij de prijzen uitdelen voor de origineelste costumes. Daarna zou er voor de ouderen een gecostumeerd bal zijn. Kort voor middernacht zal het „oudejaar" binnenwandelen, een stok oude grijsaard die zeer in het kort de voornaamste gebeurtenissen van 1943 de revue zal laten passeren. Een piepjong 1954 zal hem dan de deur uitduwen en dan zal het feest eerst recht beginnen. uur verwacht. De vele Nederlandse foto grafen, die in Grindelwald zijn, verbei den met ongeduld het moment, dat zij plaatje kunnen maken van de gehele Koninklijke Familie in dit onvolprezen wintersportoord Het is bekend dat jonge kinderen de skrisport snel onder de knie hebben en Prinses Margriet maakt daarop geen uit zondering. Gistermiddag was zij bezig op de heuvel bij de skischool en velen stonden verbaasd over de vorderingen, die de kleine Prinses in enige dagen ge maakt heeft. Met haar vriendin Tonia Egeler krabbelde zij vaardig tegen het heuveltje op. om daarna in snel tempo naar beneden te gaan. keurig een „Stembogen" draaiend en niet bang om te vallen. Bedankt voor chocola De kleinste van de vier Prinsessen, Marijke, heeft Jean Frueh, de directeur van het Adlerhotel. gistermiddag onvergetelijke herinnering bezorgd, aldus het A. D. Terwijl alle hotelgasten zaten te lun chen en de heer Frueh toevallig door het midden van de ruime eetzaal liep. kwam Marijke plotseling op hem toerennen, omhelsde de directeur, gaf hem een kusje en zei: Merci beaucoup pour le chocola. (We! bedankt voor de chocola). Dat was het bedankje voor het zoetige geschenk, dat de directeur Marijke des ochtends had gegeven. Tot schrik van Londen Amerika gaat Naguib bewapenen Naar Reuter in Washington verneemt, heeft de Amerikaanse regering Engeland te kennen gegeven, dat begonnen zal worden met Amerikanase militair-econo mische hulp aan Egypte. In Britse rege ringskringen heeft dit bericht uiteraard onrust verwekt. De Britten hebben er steeds bij Washington op aangedrongen geen hulp aan Naguib te verlenen, vóór de BritsEgyptische besprekingen tot een goed einde zijn gebracht. Zon en maan Vrijdag: Zon van 8.48 tot 16.39; maan van 534 tot 1316 uur. Zaterdag: zon van 8.48 tot 16.40 uur: maan van 6.42 tot 13.55 uur. Op 5 Januari N.M. „Uren., dagen, jaren.het lied klinkt straks in alle huizen. In de villa's en in de krottenmaar ook in de klei ne, primitieve, houten werkka mer in Lambarene. Dan staat het werk van de Nobelprijswinnaar prof. dr Albert Schweitzer even stil. De grijsaard zet zich aan de piano en door de houten barak ken klinkt zacht dit afscheidslied van het jaar. Allen luisteren, al len zingen mee met het hart, maar ook allen weten het: „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand". Met die wetenschap gaat Schweit zer het nieuwe jaar in. En wij Fa D. KRET EN ZN Kans op sneeuw Al leek het de laatste dagen nicf best met het weer, toch neemt 1953 rustig afscheid van ons. Vooral in het Alpengebied en in de Hartz, evenals in de Ardennen, laatste dagen vrij veel sneeuw vallen. De kans op enige sneeuw t ook in ons land groter. Boven Noordzee nadert langzaam een ringsfront en daar de temperatUL ons land enkele graden beneden het vriespunt ligt. kan de neerslag hier voor een groot deel in de vorm In het Oosten van ons land. het e?n groot deel van de nacht helder bleef, werd vannacht 6 graden vors\ gemeten. Hier in het Westen vroor hei 2 a 3 graden. Ook tijdens de jaarwis seling in de komende nacht is lichte vorst waarschijnlijk. Overdag schom melt de temperatuur om het vriespunt. Het is mogelijk, dat de lichte sneeuw die er wordt verwacht ook morgen nog aanwezig blijft, al wordt met Zuidwestelijke wind wel zachtere lucht van de Noordzee aangevoerd. De kans op mist blijft nog vrij groot, hetgeen vooral by gladde wegen ge vaar oplevert. BOTERMARKT 23 Lichte vorst Het K.NM.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond l Plaatselijk mist. vrij veel be wolking met plaatselijk enige neerslag. Weinig wind. Lich te vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). TTET VALT NIET te ontkennen: van- daag is het de dag van het terugzien. Op onze manier mogen we dan allen pro- fl gressief zijn, mogen we meegaan met de •m van de tijd. mogen -we op onze beste ogenblikken zelfs proberen daaraan' enige leiding en enige zin te geven vandaag maken we toch even een pas op de plaats en keren we ons zelfs even om- waarom we dat doen Wel. zeker ook omdat we juist vandaag ons bewust worden, dat we almaar bezig zijn,, voort te gaan en omdat we juist bij de onver mijdelijkheid van dat voortgaan wel een ogenblik willen stilstaan. Het kan geen kwaad, wanneer we van dat voortdurende voortgaan eens behoorlijk schrikken. Want het is zo ongemerkt hard bezig, een tweede natuur van ons te worden. We weten het: de krant heeft er haar portie aan bijgedragen. Ze heeft braaf elke dag aantekening gehouden van wat er op de voortwentelende aarde zoal voorviel. Ze heeft het haré er aan ge daan, dat de mensen aan die onafgebro ken voortgang zouden gewennen. Maar ook voor de krant is het Oudejaar;'ook voor de krant is het vandaag voor dit jaar het laatste nummer, dat van dé pers kwam. En zo is het voor de krant van daag een beetje ereschuld, dat zij zieh- f en ook de gedachten van haar lezers lezeressen bepaalt bij de vergankelijk heid van het leven, van datzelfde leven waarvan zij elke dag weer vol is.'letter-^ lijk vol. van de eerste bladzijde tot en*" met de laatste. aarop we het, ondanks al onze critiek. toch niet zo slecht hebben, deze zelfde wereld, waarop we ons thuis gevoelen, waarop we onze zekerheden hebben verworven, waarop we onze po sities bevestigen en verbreden, diezelfde wereld waarin we onze woningen stevijv hebben gebouwd en waarin we onze pin nen diep hebben geslagen. We hebben in de afgelojien maanden nu en dan eens weer kunnen lezen van opgravingen, van oude bouwwerken die eeuwenlang onder zand en aarde begra- hebben gelegen. De mensen die in die bouwwerken woonden, hebben even- goed geleefd als wij nu leven, zijn gebo- hebben hun vreugden gChad en hun verdriet en zijn gestorven en zijn toen ongoed beweend door wie hen lief hadden als wij hopen eeris beweend te worden. Millioenen waren zij in getaL= maar zij allen zijn vergeten. De namen die be waard bleven, waren op zijn best die enkele vorsten en groten. In dit zelfde proces van vergankelijkheid zijn wij allen begrepen, wij de groten en wij" de kleinen, of we hier een miezerig be- staantje leiden óf dat we hier zo het een ander betekenen. - En dat mag de krant, die elke dag zoveel over het we reldgebeuren in het midden wee* te brengen, op een dag als vandaag ook vertellen. OF DIT DAN DE HOOGSTE en laatste wijsheid is. die de krant vandaag "te bieden heeft? God zij dank niet. Want er is op deze wereld ook iets meer dan alleen maar vergankelijkheid. Er is in deze wereld ook iets gelegd van de eeuwigheid. Dat is gelegd in de kribbe Bethlehem; dat kindje als zovele millioenen kinderen, maar toch net an ders. omdat het gekomen was om de ver gankelijkheid te doorbreken. En het is ook gelegd in ons aller hart. Wij. wij allen, die weten, straks vergeten te zijn, ook wij zijn geschapen voor de eeuwig heid. Dat laatste is een gedachte, die ons vandaag, die ons vanayond toch wel even mag aangrijpen.-omdat ze in wezen heel aangrijpender is dan de gedachte onze vergankelijkheid. Graag klam- we ons vast aan het le%-en eri er is gelukkig ook nog wel veel. waaraan we ons mogen vastklampen. Mits we maar twee dingen bedenken en blijven be denken. ook morgen, als we de Oude jaarsavond alweer bijna vergeten zijn: deze wereld is ondanks al onze zekerhe- den vergankelijk: en daarnaast: in deze zelfde vergankelijke wereld is het geheim geopenbaard van de eeuwigheid. Want nog geen week geleden hebben we op deze wereld het Kerstfeest mogen vieren WANNEER DAN vanavond het laatste uur nadert, zien wij nog eens om. We behouden aan dit jaar zo onge her inneringen. In de krant van vandaag lezen we nog eens wat het ons allen bracht. En daarbij bracht het in ons per soon-lijk leven nog zoveel, waarvan de krant niet vertelt. We zien weer de lieve talte oprijzen van wie van ons ging. We denken ook aan een moment van vreugd en van blijheid. Dat alles zullen we vanavond doen. Maar als we ons dan hebben omgekeerd het verleden en onder de indruk zijn gekomen van de vergankelijkheid, dan zullen we toch nog iets meer doen. Dan zullen we ons keren tot Hem. die eeuwig blijft en Wiens opwekking tot de vergankelijke wereld zonder onder breking uitgaat: Zoekt uw rustpunt bij Mij. bekeert u tot Mij: hetgeen nog altijd eenvoudig zeggen wil: keer het gelaat naar Hem toe. houd Hem in het oog. laat Hij uw gedachten en gevoelens gevan gen houden. Het is wonderlijk, maar dat betekent een radicale bevrijding. Beter woord kennen we niet aan het slot van het weg glippende jaar. Zoals er ook geen beter •aarmce we het nieuwe zouden kunnen beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1