ïlicuuir #eiïisrf)c GTouraitt Vriendschapsband bleef hecht Zendtijd afhankelijk van het ledental der radioverenigingen Geen eenheidsomroep en geen plicht tot gezamenlijk programma Amerika zal toeslaan bij Chinese interventie De middengroepen WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. T irectie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdel.ng: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): ƒ6.40 j.er kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN0,18 per millimeter. belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9927 Directie: P. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staateacttc!) Is ghefrleven mflo bert In Icgtjcaspoct" ONTWERP OMROEPWET INGEDIEND TTET LANG VERBEIDE ONTWERP voor een omroepwet is nu bij de Al Tweede Kamer ingediend. De belangrijkste punten zijn: 1. De zendtijd van de omroeporganisaties wordt afhankelijk gesteld van het aantal leden op 1 Jan. van het jaar, waarin de wet wordt afgekondigd. 2. Deze organisaties worden onderscheiden in drie klassen, A, B en C, 5P al naar gelang zij tenminste 10, 7% of 5 pet van het totale aantal luis teraars als leden of contribuanten hebben. Telkens na vijf jaar wordt de zendtijd opnieuw verdeeld. 4. Het verplichte gezamenlijk programma verdwijnt. Politiek in de aether wordt toegelaten, maar aan regels gebonden. Geen reclame in de aether. Het wetsontwerp draagt de handteke- 111 isingen van de ministers Cals. Algei ''jJVan de Kieft. Het is de bedoeling, dat de de plaats komt van het .fcjdelijk radiobestel, dat dateert uit be- 'ri|gin 1947. De nieuwe regeling van de zendtijd •tekent, uitgaande van de toestand in dit jaar. dat een omroeporganisatie 115000 leden moet hebben, voordat zij srkend kan worden als organisatie. Het Is twijfelachtig of de VPRO vol 1 doende liusteraars als lid zal hebben in- erkend te worden. Ten- •oeporganisatie niet bij bed*oorbaat het voortbestaan onmogelijk te maken, wordt haar gedurende de eerste 5 jaren gelegenheid gegeven gAt trachten het vereiste aantal ,ps 10.000 leden te verwervt naa ri Nieuwe organisaties Aspirant-omroeporganisaties kunnen profiteren van enkele bepalingen in het n ontwerp, die het verkrijgen van een er kenning vergemakkelijken. Zij kunnen eeds voor een periode van twee jaar endtijd toegewezen krijgen indien zij 2 »ct van het aantal luisteraars (naar het iantal luisteraars in dit jaar ruim 46 000) jmIs betalende leden hebben Is dat per- rentage na afloop van de termijn tot 3 gestegen dan wordt de termijn met twee ar verlengd en de zendtijd uitgebreid. Blijkt na afloop van deze tweede periode het percentage gestegen te zijn ot 5 het percentage dat vereist is om 'irkend te worden dan kan de organi- atie haar uitzendingen voortzetten tot- lat een nieuwe vijfjarige periode aan- Textiel bij de kruidenier „Dit la tn'it maat wel zo ongeveer, kruidenier. En nu nog een pond suiker...." breekt en de zendtijd opnieuw verdeeld wordt Bij die gelegenheid kan zij dan erkend worden als organisatie C. Bedraagt het aantal' leden van een om roeporganisatie minder dan 4 pet van het al luisteraars, dan word' de erken ning ingetrokken. Hiervan zal beroep op de Kroon mogelijk zijn. Organisaties A en ier ledentallen dalen tot minder dan 8 resp. 6 pet worden beschouwd als orga nisaties B resp. C. Elke omroeporganisatie A zal ongev uur zendtjjd in de week krjjgen: onge veer dezelfde tjjd als die, waarover iedei der vier grote omroepverenigingen ni beschikt. De omroeporganisaties B komen elk in aanmerking voor ongeveer 24 idtjjd in de week en de omroeporgani saties C elk voor 12 uur zendtijd •eek. Kerkdiensten Voor de uitzending van kerkdiensten kan zendtijd worden toegewezen aan de kerkgenootschappen, die daarom ver zoeken, tot een maximum voor al deze genootschappen tezamen van 12 uren per week. Deze kunnen de verzorging van hun uitzending opdragen aan omroep verenigingen of aan speciaal daartoe in het leven geroepen instellingen, als het I.KO.R. In dit ontwerp is geen zendtijd gereser veerd voor een „gezamenlijk program ma", waaraan de omroeporganisaties verplicht zouden zijn mee te werken. In het huidige tijdelijke bestel is het voorgeschreven „gezamenlijk program ma" niet het uitgangspunt geworden, zo als werd gehoopt, van een steeds verder gaande vrijwillige samenwerking op pro- grammagebied. De recordbrefrer Westerdam 16.000ste schip in R'dam De Westerdam van de Holland-Ame- rikalijn is het 16.000ste schip, dat dit jaar via de Nieuwe Waterweg in de Rot terdamse haven is aangekomen. Het schip arriveerde vannacht om streeks half twee met passagiers ei stukgoederen aan boord. De Westerdam heeft ligplaats gekozen aan de Wilhel- minakade. Zoals men weet, is het nooit eerder in de geschiedenis van de stad voorgeko men, dat 16 000 sohepen in één jaar de haven binnenliepen. Zelfs niet in 1938. dat een topjaar wordt genoemd. Want toen kwamen 15.360 schepen binen, aantal dat vorig jaar werd overtroffen door de aankomst van 15.443 schepen. Hoewel het aantal schepen groter was dan in 1938, evenals de nettoregisterton- nage, bleef de totale aan- en afvoer per zeeschip over Rotterdam met 39.782.497 ton, inclusief bunkemvateriaal, beneden het peil van 1938. Deskundigen verwaohten. hoewel het aantal schepen dit jaar groter is dan ooit tevoren, dat de totale aan- en afvoer per zeeschip over Rotterdam ook nu nog beneden het cijfer van het jaar 1938 zal blijven. De regering verwacht op dit punt dan ook heel weinig van dwang en geeft er oorkeur aan bij de samenwerking op programmagebied het woord te laten het vrijwillig overleg tussen de organisaties. Een regeringscommissaris komt in het wetstontwerp niet voor. Dit kent wèl een gedelegeerde, die de minister van O., K. n W. bij de omroep vertegenwoordigt. Voorafgaande controle, zoals die in het vooroorlogse radiobestel bestond, wil de regering doen vervallens doch de moge lijkheid hiertoe wel openhouden voor bijzondere omstandigheden. De controle achteraf zal worden opgedragen aan, een kleine commissie, die moet zorgen, dat de uitzendingen niets bevatten, dat ge- kan opleveren voor de veiligheid de staat, de openbare orde of de goede zeden. De voorzitter van de Radio- j raad op handhaving waarvan de rege-1 ring prijs stelt, zal ambtshalve met de leiding van deze kleine commissie worden De omroeporganen zijn verplicht jaar lijks een begroting op te maken voor het volgende kalenderjaar. Deze begrotingen behoeven de goedkeuring van de mi- (Voor vervolg zie pagina 5.) f Koningin Juliana en hoofd commissaris Sesinghoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, bij het hotel Adler in Grindelwald, temidden van een schitterende omgeving. Onze vier Prinsessen genieten in het Zwitserse bergoord Grin delwald van een heerlijke Kerstvacantie. Terwijl de sneeuw in dikke vlokken neer dwarrelde, reden zij gisteren in een arrestee door het dorp. Alle kappers verhogen de prijzen Goedkopere stijgen méér in prijs dan duurdere Naar aanleiding van een publicatie in een van de ochtendbladen, dat niet alle, doch alleen de dure kappers met ingang van 1 Januari a.s. de tarieven met 30 procent zouden verhogen, vernemen wij van de zijde der Federatie van werkge vers in het kappersbedrijf, dat dit vol komen onjuist is. De tariefsverhoging geldt voor alle bedrijven cn over de hele linie. Wel zal er naar de aard der verschillende zaken een verschil in de prijsstijging zijn, doch dan zó, dat de goedkopere zaken de tarieven hoger zullen aantrekken dan de dure, omdat juist de goedkope zaken op zwaardere lasten komen te zitten. Dezer dagen is een publicatie van de Federatie te verwachten, waarin het be sluit uitvoerig wordt meegedeeld. Bij de Federatie zijn alle, in het kap- persbedrijf werkzame organisaties aan gesloten De ramp in Nieuw-Zeeland Tien vermisten blijken in leven te zijn Er hebben zich weer tien van de per enen, die na de treinramp in Nieuw- Zeeland vermist werden, gemeld. In totaal zijn thans 119 lijken geborgen en worden nog 17 personen vermist. Dulles over Indo-China Na korte rust rukken Viets weer op Parijs verwacht een grote slag NAAR AANLEIDING van de communistische opmars in Laos (Indo- China) heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, gisteren op een persconferentie de volgende waarschuwende woorden gesproken: „De Amerikaanse zee- en luchtmacht zullen ter stond terugslaan, zodra communistisch China zich openlijk mengt in de strijd, die op het ogenblik woedt tussen de Franse legers en de opstande lingen." Dulles legde er de nadruk op, dat in geval van een Chinese inter ventie, de Amerikaanse aanval mogelijk niét beperkt zal blijven tot het aangevallen gebied, doch zal zijn gericht op belangrijke, strategische pun ten buiten Indo-China. „Dit geldt ook voor Korea", zo verzekerde de minister. Minister Dulles had overigens de in druk, dat men de betekenis van het nieuwe communistische offensief in Indo- China overschatte. Er was geen aanleiding in paniek te geraken. Hij legde er de nadruk op, dat noch de regering van Vietnam, noch de Franse regering om Amerikaanse hulp had gevraagd na de inval van de Vietminh in Laos. Dulles ook niet van mening, dat de tegen woordige toestand enige bedreiging voor Siam inhield. Aan het front in Laos was het gisteren dreigend rustig. Gisteren heeft de gehele dag geen schot geklonken. De Franse patrouilles konden geen con tact krijgen met de Vietminh-troepen. Vermoedelijk hebben de opstandelingen zich in kleine groepjes verdeeld in oerwoud, om zo weinig mogelijk verliezen te lijden bij de Franse bombardementen die in een dodelijk rhythme op de munistische stellingen worden uitgevoerd. De Fransen hebben elk vliegtuig, v over zij in Indo-China beschikken, ii bruik. In Parijs verwacht men ove: kele dagen een grote veldslag: alleen vraagt men zich af. waar de vijand nu weer zal toeslaan. Het is niet uitgesloten, dat generaal Vo Nguyen Viap, die het Rode offensief leidt, zal pogen in het af gesneden Noordelijke deel van Laos de hoofdstad Loeang Prabang en de admini stratieve hoofdstad Vietiane te bezetten. In dit Noordelijke deel zijn de prijzen van voedsel reeds aanzienlijk gestegen. Normaal worden de levensmiddelen via de rivier de Mekong aangevoerd, nu de rebellen deze voor een gedeelte beheersen, is deze aanvoerweg afgesne den. Reeds is een begin gemaakt met van voedsel en benzine. Extra loonsverhoging in destillateursbedrijf Na langdurige onderhandelingen zijn werkgevers en werknemers in de distil- lateursbedrijven tot overeenstemming ge komen in zake een extra loonsverhoging boven de loonronde van 1 Januari Over het pecentage kan men nog geen nadere mededelingen doen. De overeen komst geldt voor het hele land. Naar wij nog uit distillateurskringen te Schiedam vernamen, zal deze loonsverhoging geen invloed op de groothandelsprijzen van het gedistilleerd hebben. HET WEER IN EUROPA NNW 2 NW 10 NW S geh bew NNO 2 nex-el licht bew lichTbew geh bew Weinig wind Het K.N.M.I. te De Bilt \,ij. verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met HBt/ veranderlijke bewolking en hier en daar tijdelijk mist. b B Meest zwakke wind. aanvan- 3K- kelijk Oostelijk, later veran- derlijk. Vanavond en mor genochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag tempera- enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan T"\E TIJD waarin we leven is er een met een collectivistische of socialis tische inslag. In de geldelijke verhoudin gen tussen de inkomensgroepen van arbeiders, middengroepen en onderne mers herkennen wij dit feit. Dit is een gevolg van de verandering in de in komensverhoudingen, die ontstaan door dat de overheid neemt en geeft. De over heid zorgt met de genomen middelen voor sociale zekerheden voor bepaalde groepen en brengt zodoende welvaart van de ene groep naar de andere. Zo zien we de loontrekkenden beneden de zogenaamde welvaartsgrens daardoor een extra loon ontvangen. Zij gingen, na aftrek van de belasting - op hun inkomen, ten opzichte van vóór de oorlog er belangrijk op voor uit. De arbeider kost momenteel geduren de zijn leven 60.000 aan kapitaal voor sociale voorzieningen, aldus berekende de heer M A. Wisseling, docent aan de uni versiteit van Groningen. Over de situatie voor het kaderpersoneel van Nederlandse ondernemingen, dus mensen tot de middengroep behorend, is een recente studie verschenen. Daaruit blijkt, dat reeds voor de functionarissen boven 1.500 in 1938, de situatie slechter is geworden, indien we de reële inkomens van toen en nu vergelijken. Iemand die in 1938 ƒ3.000 verdiende en nu ƒ6.000 heeft, heeft ongeveer 75 pet van de wel vaartsmogelijkheid van vóór de oorlog. Hierbij dient te worden aangetekend, dat de behoeften enerzijds en verplichtin gen tegenover gezin en maatschappij an derzijds uitgebreid zijn en niet in het z.g. levensmiddelenpakket wordt uitgedrukt. Met deze factor valt moeilijk te rekenen, echter is haar belang oncpiskenbaar voor de beoordeling van de achteruitgang in welvaart. T'OT DE behoeften en verplichtingen -*• kan men zeker rekenen, dat de leden van de middengroep niet in de massa mogen opgaan, niet tot eenvormige men sen mogen worden. Daartoe is het van groot belang, dat deze groep voor cul turele vorming voldoende opzij kan leggen. Het beperken van de persoonlijkheid houdt het grote gevaar in zich van massa vorming en van verlies van persoonlijke en dus ook politieke vrijheid, zoals dr Adenauer eens opmerkte. Derhalve moe ten er voor de middengroepen tijdig vol doende levensmogelijkheden komen. Zo niet. dan zal, zoals men dit in Duitsland reeds noemt, de sociale standing aan het costume worden afgemeten. De greep naar de macht door het staats socialisme stuit nog af, zolang er partijen van krachtige middengroepen blijven 'be staan. Ten opzichte van vóór de oorlog is hier al veel in de verhoudingen veran derd. Zodra de middengroepen door de genivelleerde beloning de illusie ontno men wordt, hun kinderen in een ander maatschappelijk milieu te kunnen plaat sen. is het belang van de middengroepen aan dat der arbeiders gelijk geworden. Zodra de kans op progressie ontbreekt, wordt de samenleving gesteriliseerd. r van leidende Donderdag: zon var naan van 4.22 tot 12. Op 5 Januari N.M. TTET IS verheugend, dat aan de functie J-*van de middengroepen meer aandacht besteed wordt dan gebruikelijk was, te meer daar zij vrijwel geen organen bezit ten. zoals arbeiders cn werkgevers die hebben. De machtsfactor U voor de nivel lering van de inkomens van grote bete kenis geweest. Slechts door de machts factor tot gelding te brengen in de vorm van organisatie, zal men door gestaag overleg en door te wijzen op het maat schappelijk belang, dat uit de b.v. intel lectuele groepen weer intellectuelen voortkomen. Iets kunnen bereiken. Nu de wanverhouding tussen de mone taire sfeer en de goederensfeer, dus tus sen geld en goed voorbij is. dat wil zeg gen: er geen Inflatie meer dreigt, de munt gezand is en de betalingsbalans mede als gevolg daarvan in evenwicht verkeert, is het nodig deze kwestie om redenen van rechtvaardigheid spoedig onder ogen te zien. De tendentie die we zien. dat de mid dengroepen zich willen doen gelden, krijgt betekenis in verband met de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Im mers, in de samenstelling van de komende publiekrechtelijke organen zullen de vak verenigingen invloed hebben. Door zich aan te sluiten bij de vakverenigingen Is het dus voor georganiseerde middengroe pen mogelijk een stem te verwerven. Ook de Sociaal Economische Raad zou als een I taak kunnen zien, adviezen te geven ten behoeve van de groepen, waarover zo weinig gesproken wordt, zulks als aanvul ling op zijn adviezen, die tot dusver de i arbeiders- en werkgeversbelangen raak ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1