Ondanks felle de kachel koude: uit O Will een prachtig® Nederlandse goudvoorraad nu groter dan voor de oorlog IMJCi'ï®1 Rome verzet de bakens - ook voor nonnen z 6 MAANDAG 28 DECEMBER 19SJ DE SYRISCHE GRENS GEPASSEERD Door sneeuw en drijfzand op weg naar Palmyre OM MET HET wéér te beginnen: het is hier nog koud. Dat zegt u waarschijnlijk des te meer, omdat de laatste berichten luiden, dat het bij u in het vaderland zo ongeveer zomers weer moet zijn. Men fluis tert hier zelfs van tafeltjes buiten op de terrassen en bier inplaats van koffie.Ik benijd u beslist. Ik rijd al een paar weken lang met een bijna lege koffer achterop, omdat ik alles over elkaar heb aangetrokken wat ik maar aan (zomer) kleding bij me hadEn dan die arme Syriërs, die die kou helemaal niet gewend zijn! Want zó „erg" en vooral: zo vróég is het nog geen „winter" geweest! En nu zijn die Arabieren een wonderlijk volk: ze rillen de hele dag van de kou, wikkelen hun hoofden in doeken en dassen en ijsberen in hun huizen heen en weer. Maar een kachel aan stekenho maar! Het gekke is, dat dat niets met duurte van brandstof te maken heeft, want stookolie kost hier een cent of acht, negen de liter. Brandhout en anthraciet zijn onbekend. Ik heb bijvoorbeeld een Nederlander gesproken, die me het sterke ver haal vertelde van een officiële ontvangst ten huize van een ex-president, ergens in Syrië. De man, een millionnair, die vele huizen bezat en veel geld aan de armen gaf. bewoonde een weelderig huis, waar in zo hier en daar een ,mazout" stond, zo'n typische oliekachel, met daarnaast een soort bol, het olie-reservoir. Deze kachels moesten het grote huis verwarmen en toen de eerste gasten de enorme ontvangzaal binnenkwamen, maakte iemand aanstalten genoemde kachel aan te steken Uw correspondent, die helaas niet meer kan kamperen, bewoont tegenwoordig ook een (bescheiden) hotel en toen hij eei. kamer kreeg toegewezen, vroeg hij of men soms de ..mazout" even aan wilde steken. Men keek tamelijk verbaasd, maar binnen een kwartier kwam er toch iemand (wéér: met een doek om zijn hoofd vanwege de kou) rillend om het hoekje van de deur kijken, als wilde hij eerst nog eens kijken of het nu wérkelijk nodig was. Toen zuchtte hij diep, nam de olie-bol van het rek je en ging vijf trappen af om het ding te vullen. En ik geloof, dat het per soneel er nóg (bevend van kou) over spreekt dat daarboven een meneei zit, die zich de hele dag warm tikt op een schrijfmachine en óók nog de kachel aanheeft Tooh zijn er ook nog wel verstandige lieden, die tóoh maar een „mazout" ko pen, omdat de kou nu al weken aanhoudt. Kachelwinkels maken goede zaken en ik heb in een plaatsje. Hama geheten, (waar misschien zevenduizend mensen wonen) gehoord dat daar liefst achthon derd kachels in één week tijds werden verkochit. deze heerlijke vlakte bewogen; dieper en dieper zakten ze er dan in weg: het leek wel drijfzand! Bang Ik ben op mijn reis nog niet écht bang geweest, maar hier kreeg ik het zo nu en dan toch wel even te kwaad! men zitten? Daar is het warm En zo heb ik me daar maar getroost en ben de volgende morgen naar Damas cus gereden om er een parade te zien. Naai de paiade Nu houd ik helemaal nieit van parades. Ten eerste heb ik er zelf te veel gelopen en weet ik dus wat iedereen denkt die zoiets moet presteren, en ten tweede vindt iedere toeschouwer het óók niet prettig temeer als het koud is Maar als enige buitenlandse journalist kon ik de regering van de republiek Syrië toch niet voor het hoofd stoten door er niet heen Het enige wat men nodig had, was een perskaart, een Syrische wel te ver staan. Om het verhaal niet te lang te maken zij gezegd, dat Uw paradeslach- offer van 's middags twee tot 's avonds negen van de ene naar de andere instan tie werd gestuurd, zónder het vereiste papier te krijgen. Het is hier namelijk zo dat de militairen over alles uit eindelijk beslissen en niemand, van welke instantie dan ook, bevoegdheid heeft ook maar iets te besluiten. Tenslotte was er één man die deze onnozele pers kaart moest verstrekken en deze man was zó belangrijk, dat hij nog tien of twin tig andere zaken moest behartigen Toen besloot ik dan ook maar het zon der dat verwenste papiertje te doen en begaf me dus de volgende morgen, met camera gewapend, op weg naar de pa- Deskundigen Maar goed, genoeg van de kou. we moe ten verder. Dat dacht ondergetekende tenminste, toen hij vijf dagend) in Homs had gezeten, omdat er iets in de motor kapot was gegaan, dat men condensator, noemt. Normaal repareer je zoiets in een uur, maar wat doe je als je geen meet instrument hebt? Enfin, er werd een deskundige bij ge- gehaald. die zich eens op het be-fez-de hoofd krabde en ijverig de hele war winkel van electrische kabels begon los te knopen. Dat duurde twee dagen en toen deed de motor het nog steeds niet. Ik heb nog niet dat Oosterse geduld, dat men hier eigenlijk móet hebben en bestelde een andere deskundige, temeer omdat de eerste die dag het was Vrij dag niet kon werken, omdat het zijn „Zondag" was (hij was Mohammedaan). Gelukkig werd er een „nóg betere" deskundige gevonden, die echter ergens in het binnenland werkte, maar Zater dagmiddag terugverwacht werd. Het werd middag, het werd avond en het zal ook wel nacht geworden zijn, maar er kwam geen deskundige. Men kwam echter Zondagmorgen (dan wordt hier dus wél gewoon gewerkt) ver. tellen dat de man aangekomen was, maar die op die dag niet kon werken omdat hijChristen was Entfin, met deze kleine onderbreking kon dan toch Maandag de reis worden voortgezet. Iedereen zei dait je naar Pal- myre moest gaan, een stadje, 160 kilo meter de woestijn in. Palmyre is inder daad wereldberoemd en zelfs Koningin Wilhelmina moet er met Prinses Juliana geweest zijn. Ik weet niet hoe onze vor stinnen er gekomen zijn, maar ik zag er geen kans toe. Tot drie keer toe ben ik «estart voor de barre tocht over de intens "Ste weg een soort breed karre- ,—^/r dwars door de woestijn. Eerst maakten ze me angstig door te zeggen dat je verdwalen kon hetgeen beslist onmogelijk is, omdat de weg wordt aan gegeven door telefoonpalen, die linea recta naar Palmyre leiden, zodat je wel blind moet zijn als je verkeerd wilt rij den, Maar het had een paar dagen van tevoren gesneeuwd en deze sneeuw was inmiddels weer gesmolten. Verraderlijk vlak zag de woestijn er hier en daar uit, maar wee als mijn wielen zich over wanneer U een hoofdprijs wint In Libelle': Foto-wedstrijd: „KIEKT U MEE?" M< aardige binnenhuisopname hebt U zo'n mits U abonné bent van Libelle. In het nummer van 2 januari vindt U alle nadere bijzonderheden. Fotografeert U niet? Dan bieden de 96 pagina's van Libelle U tóch elke week vele verrassingen. Naast de Fotowedstrijd, de populaire vaste rubrieken en verscheidene interessante artikelen, brengt het nummer van 2 Januari bijvoor beeld de ontroerende reportage: „LYLIANE LOOPT NAAR HET GELUK" het diep-tre£Eende levensverhaal invalide jonge vrouw, die door t bovenmenselijke wilskracht haar ziekte meester werd en zich als kroon op haar U ziet méér in genezing gekozen zag tot Koningin dei Parijse mannequins! EXTRAGratis iedere week het leuke kitiderblad TOMBOLA öf maandelijks een boeiende romanbjjlage. Goud op prijsniveau van 1934 In het afgelopen jaar heeft de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank een opmerkelijke stijging vertoond. Naar gewicht heeft de goudvoorraad zelfs het peil van 577.000 kg op Mei 1940 overtroffen en bedraagt thans 652.000 kg. In geld uitgedrukt werd door de devaluatie van de gulden een recordstand bereikt van niet minder dan f 2.775 millioen tegen f 1.160 min in Mei 1940, aldus het oudejaarsoverzicht van de Hollandsche Bank-Unie, waarin tevens wordt opgemerkt, dat een verdere daling van de goudprijs op de vrije markt niet te verwachten is. Reeds in 1952, zo vervolgt „H.B.U.- nieuws", werd een be een verandering Deze politiek van de Nederlandsche Bank trok zeer de aandacht, omdat Het is begrijpelijk, dat zolang het goud begin gemaakt met I in het internationale betalingsverkeer dollarsaldi in goud. j functie als betaalmiddel blijft vervullen en als zodanig ook overal wordt vaard, zich Overzeese Gas beoogt belangenuitbreiding Mede dank z(j toeneming van de afzet behaalde het concern der Overzeese Gas- en Electriciteits Mij. te R'dam over 1952 een hogere netto winst van totaal f 2.740.000 tegen f 1.850.000 in 1951. Zoals bekend wordt 8 (6) pet. dividend uitge keerd, dat reeds geheel als ii taald. Voor uitbreiding der belangen wordt f 1 miln. (500.000) gereserveerd en voor personeel f 250.000 (onv.). Uit vroegere afschrijvingen wegens herwaardering kwamen in 1952 bedragen vrij, waardoor de reserve diversen steeg tot f 15 (11) millioen en de reserve belastingen, be langensfeer en verlofkosten f 9.387.000 (5 246.000). Een fiscale herwaardering Indonesië werd nog niet in de balans doorgevoerd, iien. De uitkomsten zowel van de bedrijvei aan-a's van handelsafdeling bleven ei Schillende*ïanden het biijven zich gunstig ontwikkelen aldus de. dat de bank tot deze goudaankopenverschijnsel zal blijven voordoen, dat dol- j vsrslag. Dit geldt mede voor de <joch- overging teneinde ook van een verhoginglarssaldi worden geconverteerd in goud. terondernemingen, naar uithreldint de officiële goudprijs voordeel tel Verschillende Europese landen, kunnen trekken. Het probleem van offi-Duitsland en Nederland, hebben in ële goudprijsverhoging door de Verenig-1 voor aanzienlijke bedragen goud de Staten stond toen im i nog in hetAmerika betrokken. Ondanks de belang rijke prijsdaling voor goud op de vrije markt heeft de goudpolitiek van de Ne derlandsche Bank niet tot verliezen ge leid, aangezien de bank in staat was het goud in de Verenigde Staten aan te kopen tot de onveranderde officiële prijs van 35 dollar per ounce fijn. Goedkoopste product naar uitbreiding wordt gestreefd. Het bedrüf te Djakarta wordt 1 Jan. a.s. genaast. Surinaamsche Bank geeft bonusaandeel uit Op 30 December a.s. zal een buiten", ewone vergadering van de Surinaam sche Bank worden gehouden, waarin statutenwijziging aan de orde zal worden gesteld. behelzende een ver hoging van het maatschappelijk kapi. taal van Ned. f2 millioen tot Ned. f5 millioen. De bedoeling hiervan u de bank in staat te stellen het geplaatste kapitaal, thans Ned. f1331.000 door uit gifte van een bonusaandeel in de ver- houding 1 op 1 te verhogen tot NederL f2.662.000. De krachtens het octrooi van de Surinaamsche Bank voor een en ander vereiste goedkeuring van de gouverneur van Suriname is reeds verkregen. Zoals bekend zijn de meeste aandelen van de Surinaamsche Bank in handen van de Ned. Handel Mij. Amsterdamse Bank voor België Naar wij vernemen, is het kapitaal van de Amsterdamsche Bank voor België te A-twerpen welke zoals bekend een dochterinstelling is van de Amsterdam sche Bank in verband met de toe nemende omvang van haar zaken in het afgelopen jaar, verhoogd met nominaal B. Frs. 10.000.000. 1 en reserves bedragen na de uitgifte B. Frs. 100 millioen. Saldo Duitse betalings balans Blijkens een publicatie van de Duitse regering, had de Bondsrepubliek eind October 1953 een overschot op de beta lingsbalans van 750 millioen dollar. In 1951 stond er nog een nadelig saldo van 457 millioen. Aan Marshallhulp heeft West-Duitsland tot dusver 1660 mil lioen ontvangen en uit tegenwaardegel. den 1024 miln voor Berlijn, De begro ting is sluitend gemaakt kunnen worden ondanks een toeneming van de sociah lasten sinds 1949 met 89 pet. De aandeelhoudersvergadering de: N.V. Gerofabriek te Zeist heeft de heren H. Zeiler en- ir P. P. van Beek tot direc teuren benoemd en goedkeuring verleend aan een uitgifte te zijner tijd van hoog stens f 500.000 gewone aandelen. De sultaten zullen niet achterblijven bij dit van 1952 en de gang van zaken is bevre digend. Volgens het personeelsorgaan Spit Span van de NV. Stoomspinnerijen v.h. S. J. Spanjaard was er in 1953 aa kelijk ruimere werkgelegenheid, zodat ii Twenthe een tekort aan arbeidskrachtet bestaat. Er is regelmatige productie to, volle bezetting. Geregeld is voortgegaat met vernieuwingen De gevolgen van brand zijn verdwenen en 1954 wordt gegaan met een geheel gemoderniseerd appreteerderij. middelpunt der belangstelling. In 1953 echter is het vraagstuk van de goudprijsverhoging in een geheel ander daglicht komen te staan. Het prijsverloop op de vrije goudmarkt, die dit jaar een voortdurende daling heeft vertoond, maakt het niet waarschijnlijk, dat de voorstanders van een officiële goudprijs verhoging nog enige kans op succes zul len hebben. Desondanks is de Nederlandsche Bank voortgegaan met haar politiek van om- - zetting van dollarsaldi in goud. Deze ge- opmerkelijk geacht, dat Rusland goud. dragslijn heeft er mede toe geleid, dat de monetaire goudvoorraad thans zelfs in gewicht 13 pet hoger is dan in Mei 1940. Door de verschillende devaluaties van de gulden is de goudprijs van de Neder landsche Bank sterk gestegen n.l. van 1647,50 per kg fijn in 1936 tot ƒ4254 in 1949. Sindsdien bleef de goudprijs van Nederland onveranderd gehandhaafd. Bij j een vergelijking met vo niet uit het oog worden gens aanbiedt ln een periode, waarin de prijs- constellatie op de vrije goudmarkt aller minst gunstig kan worden genoemd. „Al leen bijzondere omstandigheden zullen de Sowjetregerlng hebben genoopt dergelijk deviezenverlies te aanvaarden deze goudverkopen door te voeren op dit voor haar ongunstige tijdstip". Russische goudharen werden ook de"oorlog"mag - Nederland omgesmolten, rloren dat we-Het oppotten van goud door particulie- deviezentegoed van de Nederlandsche Bank in 1939 grotendeels in goud was Hierbij dan de gewraakte fotowaardoor onze medewerker enkele uren op het „deuxième bureau" in Damascus werd vastgehouden: mensen, gefotografeerd in een boom, waar ze beter konden kijken naar een militaire parade.... Commentaar: „Ze mochten ingiet bui tenland eens denken, dat we geen wegen hadden"! Enfin, zeven en twintig kilometer worstelde mijn Globemaster zich door het natte zand en over de kui len, bobbels, stenen en door de mod der. Toen brak, met een enorme klap, mijn bagagedrager af. Het reservewiel wentelde zich nog een dertigtal meters verder, als wilde het de weg naar Palmyre aangeven. De benzi netank van tien liter kostbare reserve maakte een stuk of tien salto's, maar bleef dioht. En het bagagerek zelf vloog ergens het zand in en ik zou me er het liefst naast gelegd hébben, ware het niet dat er 'n ijskoude wind over de woestijn- vlakte blies enhet binnen een uur of drie donker zou zijn. De terugtocht werd aanvaard, waarbij de verloren onderdelen met riemen en touwen achterop werden vastgebonden. Na nog een stuk of vier, vijf valpartijen vastlopers in het modderige kwam ik dan, nog net vóór donker in Homs terug waar de eigenaar van het hotelletje tegen me zei: „We hebben Uw kamer nog vrij gehouden meneer, we dachten wel dait U terug zou komen waarom zijn jullie buitenlanders toch zo eigenwijs? Nee, de kachel op Uw kamer brandt nog niet, mórgen komt de pijp eraanmaar als U in de hall wilt ko- rafie Iedereen keek zijn ogen uit het hoofd, want het was ten strengste ver boden te fotograferen. Er liepen inderdaad enige fotografen rond, b ij n a allemaal voorzien van een band om hun arm. Dat „b ij n a" deed me besluiten mar rustig mee te wandelen tussen de „ontoëbande" kerels. Het ging een uurtje goed en ik had al één film verschoten, toen er enkele burgerlieden op me af kwamen, die zich voorstelden als mannen van het „deu xième bureau" Ze wilden eerst camera plus film in beslag nemen, maar besloten te wachten tot de parade voorbij was. Ze namen me zelfs mee naar een betere plaats, precies tegenover de zetel van de president Adib Chiohakly; wiens wenkbrauwen kennelijk iets dieper bo gen toen hij die vreemde man zag in een khaki-zomerbroek. Enfin, na de parade ging het in op tocht naar heit „deuxième bureau" welke optocht gevormd werd door één grote open auto, waarin ondergetekende be nevens de „officiële" journalisten bene vens hun films en fotocamera's geperst werden. Op het bureau werden de films gratis (erg slecht) ontwikkeld en werd me verteld, dat ik de films met de tanks, kanonnen, soldaten», geweren en verder oorlogstuig mocht behoudenf maar dat men één negatief moest afknippen Gevaarlijk onderwerp Het gevaarlijk onderwenp hierop? Men sen die uiit pure belangstelling hoog in de bomen waren geklomen om zodoende alles beter te kunnen zien! En ik kreeg er zelfs nog een lesje bij te horen: „U denkt natuurlijk reclame te kunnen ma ken voor ons, door te zeggen dat er zo'n enorme belangstelling wasnee me neer, nee en nog eens nee! Weet U wat ze nu in het buitenland van ons denken? Dart we hier geen straten hebben en de „....zocht ik mijn troost i in de hall. mensen in bomen moeten zitten om een parade te zien. Daarom hebben we dat negatief uitgeknipt!" De foto ziet U hier bij tóch. Sabotage? Nee, maar ik maak altijd twee opnamen van elk onderwerp, die meestal iets van elkaar verschillen. U ziet de Syrische vlag, de mensen langs de stoeprand en de lieve jeugd, hoog in de bomen.... Jammer voor die meneer met die schaar, die niet gezien heeft dat die twee negatieven vlak onder elkaar stonden. En och, het is een jonge staat, dat Syrië, en over een paar jaar zullen ze hun minderwaardigheidscomplexen wel kwijt raken. Want dat is de enige critiek die ik op de overigens zo vriendelijke Syriërs heb. Ik ben benieuwd hoe het daarom ln het buurland, de Libanon is, daar aan de andere kant van de lange bergketen, die van Noord naar Zuid loopt. Maar dat hoort U de volgende week wel! WIM DUSSEL Vergrootglas in dienst van hef visserslatijn i rn ^.i Met i prijs van 35 dollar pei goud het goedkoopste product ter wereld geworden, daar op dit ogenblik geen enkele grondstof zich op het prij: van 1934 bevindt. Gezien de verschillende onzekere factoren, valt omtrent de toe komstige prijsontwikkeling op de vrij» goudmarkt niets met zekerheid te zeggen aldus „H.B.U.-nieuws". Werk voor 200 man Nieuwe bandenlabriek te A'dam in Mei klaar De nieuwe fabriek van de General Tyre and Rubber Cy aan de Westhavenweg Amsterdam, waarvoor 14 Juli van i jaar de eerste paal de grond inging, zal eind Mei gereed zijn. Er zullen honderd Nederlanders komen te werken onder Amerikaanse leiding. Er zullen uitsluitend autobanden den gemaakt, van diverse afmetingen. De Nederlandse industrie leverde het groot ste gedeelte van de machinerieën. To dusver beschikte de General Tyre ii Europa alleen over een fabriek ii Lissabon. Nierstrasz boekt een beter resultaat Hoewel het jaar nog niet ten einde is, kan thans reeds gezegd worden, dat de resultaten over 1953 beter zijn dan 1952, aldus de directie van de N.V. v/h Nierstrasz te Amsterdam. De omzet verschillende afdelingen is belang rijk hoger dan die in het voorafgaande boekjaar. Over 1952 werd een dividend van 8% uitgekeerd. De aandelen no teerden op 22 December 96%. Prachtige cacao uit Suriname Bij de N.V. Ringers Cacao- en Choco ladefabrieken te Alkmaar zijn van het rijkslandbouwproefstation in Suriname en de plantage Peperpot der Ned. Han- delmij in Suriname zendingen cacao ont vangen, die overeenkomen met de aller beste kwaliteiten uit Venezuela. Als men kwaliteit weet te behouden, kan er volgens de heer Ringers veel van de cacaocultuur in Suriname verwacht wor den. Ook op de Internationale cacaocon- ferentie te Londen werd de mening uit gesproken, dat deze cacao zeer goed ls. Men heeft de Surinaamse cacao nog uit sluitend verwerkt tot chocolade en geen proeven genomen met poederchocolade. Wat Suriname op de proefstations heeft bereikt, is volgens de heer Ringers van gfote betekenis voor de toekomst, en dit doet zijn vaderlands hart goed. Ned. Bank staakt aankoop Frans bankpapier De Nederlandse Bank zal in het Nieuwe Jaar geen Frans bankpapier meer aankopen, omdat de Bank van Frankryk niet meer bereid is in be paalde gevallen het door reizigers in Nederland ingevoerde bankpapier ter creditering op de accoordregeliog over emen Voor dit bankpapier zal dan vrye koers worden vastgesteld. Een tot drie keer herhaalde poging om Palmyre te bereiken mislukte. En toen bij de derde keer de bagagedrager afknapte, het reservewiel over de weg wentelde en de benzinetank een paar maal door het zand buitelde alvorens te blijven liggen, besloot Wim Dussel maar terug te keren. ,^Iaar" schrijft hij, „ook op de terugweg ben ik nog wel een paar keer gevallen. Nieuw klooster in Sittard sla Spaanse congregatie zoekt aantrekkelijke meisje»»,! Ook wat het kloosterwezen betreft, gaat Rome tegenwoordig de bakens ver zetten. dit bewijst een artikel in het dag blad De Tijd, waarin verteld wordt een nieuwe orde, welke 10 jaar geleden in Spanje gesticht werd en Las Misio- naras de Cristo Jezus (de missiezusters van Jezus Christus) heet. In Sittard heeft deze Spaanse congregatie onlangs klooster gevestigd, voorlopig met drie Spaanse zusters, die na hun opleiding naar Ruteng op Flores zullen gaan. Het opmerkelijke van de nieuwe orde is, dat hier gebroken werd met de meest in het oog springende tradities van ordewezen. Buitenshuis b.v. dragen de zusters geen habijt, integendeel de be doeling is juist, dat zij gekleed zijn als beschaafde, jonge aantrekkelijke vrou- i. Ook dienen zij terdege onderlegd te zijn, opdat zij vooraanstaande plaatsen kunnen innemen op cultureel gebied. De Tijd schrijft; „Voor de heidenen moeten zij het beeld van de ideale vrouw realiseren, en tonen dat het mogelijk is aantrek kelijk te zijn en christen tegelijk. Er is namelijk, vooral in de grote steden van nissies, een overgrote behoefte aan meisjes-catechisanten, die aantrekkings kracht hebben op de jeugd, aan meis jes, die initiatief ontplooien, en die niet geremd zijn door de zorg om gemeen schappelijk bezit. In Sittard hebben wjj een gesprek ge had met de eerste drie zusters, die in Nederland zijn aangekomen. Het zijn drie jonge meisjes, met alle charme van haar Zuidelijke aard en van haar jeugd. Zij zijn 22, 24, 28 jaar oud en studeren resp. missiologie, Spaanse letterkunde (bij prof. Van Dam) en Rechten. Het was een hagelbui van kort en knappend Spaans, maar zo geladen van charme en zuivere geest, zó eenvoudig, blijmoedig en ongeremd, dat er van een interview maar nauwelijks sprake was. Dat wij met zusters hadden te doen. wisten wjj ook al was dit aan uiterlijk heden bijna niet te zien, maar wij ont moetten een openheid en een gemak en vooral een solidariteit, zoals wij die tot toe bij religieuzen voor onbestaan baar hadden gehouden. De zusters krijgen Nederlandse les m de Zrs. Ursulmde te Sittard, die haar schitterend helpen. En dan andejhij ren niet te vergeten, die reeds als wel hai doener zijn opgetreden: directeuren vatme grote fabrieken en de man, die een com] he plete hetelucht-kachel heeft cadeau ge» daan. p De zusters weten echter ook met d Voorzienigheid mee te werken: voc reis begon, hebben zij informaties ge nomen, of er in Nederland bestaan* mogelijkheden waren. En die blijken e te zijn. Zij doen regelmatig ziekenhuis werk en geven in Sittard al lessen i het Spaans, tot zover De Tijd. Ja, Rome weet de bakens te verzetten I ook al zou dit lijnrecht tegen een traditi '0( van eeuwen ingaan. Weer Ned. militairen oi weg naar Suriname Op de ochtend van Tweede Kerstdag een deel van de derde Suriname compagnie van de Kon. Landmacht me het stoomschip Bonaire uit Amsterdam naar Suriname vertrokken. Dit is he tweede gedeelte van de compagnie da een jaar als vertegenwoordiger van Kon. Landmacht in Suriname verblijf houden. Het bestaat uit twee officieren negen onderofficieren cn een en vijfli manschappen. Bij het afscheid op de kade ware loze familieleden en een aantal militaii^ tir autoriteiten aanwezig. Nieuw hulpvliegveld in West-Brabant Het tot op heden particuliere vliegveli van de heer A. van Campenhout onde: Bosschenhoofd in de gemeente Oudeo bosch (N.-Br.) zal met ingang van I Januari a.s. als een hulpvliegveld diens gaan doen. Toestellen van de vliegbasii Woensdrecht zullen in BosschenhooM kunnen landen. Het vliegveld is ongeveer tien hectaren groot en gelegen aar rijksweg Breda—Roosendaal. De hopperzulger Akdeniz, die de Turkse regering gebouwd is op werf van L. Smit en Zoon te Kinderdijk zal Dinsdag 29 December omstreeks hall elf door mevr Orhen Atliman te water worden gelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6