Alles zal uiteindelijk ten goede dienen Nat. Dodenherdenking in de hoofdstad De communistische „Janus"-kop Mohammedaanse wraak in Casablanca: 19 doden Grote Noordersluisdeur in IJmuiden geramd Autobus met arbeiders over de kop geslagen: 1 dode 5 MAANDAG 28 DECEMBER 1S53 Massale deelname van Legionnairs uit alle delen van het land (Van één onzer verslaggevers) Voor de jaarlijkse dodenherdenking van het Veteranen Legioen Nederland, welke rjE VURIGE wensen voor de vrede, die tijdens de Kerstdagen geuit werden door de Westelijke leiders der wereld politiek, maar ook o.a. door India, mogen het oog niet doen sluiten voor een veel wrangere realiteit. Van de Russische be reidheid om met de Westelijke ministers van Buit. Zaken te gaan praten, aller eerst over de problemen Duitsland en Oostenrijk, is wat de gretigheid betreft, niet veel gebleken, want Moskou heeft voor deze conferentie der Grote Vier te Berlijn uitstel gevraagd tot eind Januari. Terwijl de verwarring j op Korea tot koorts- 'f Verklaarde uitzicht hitte gestegen Amerika, na het rap port van de afgezant Dean bestudeerd te hebben, besloten is, op korte termijn een paar divisies uit Korea terug te trekken, verklaart de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee, dat daardoor het machtsevenwicht ver stoord zal worden. Niets wijst er feitelijk op, dat de communisten in Korea haast maken met een politieke conferentie, of schoon na een eindeloos rekken, tenslotte bestand te hebben inge stemd. Maar heel veel wijst er op, dat het Zaterdagmiddag in Amsterdam plaats had, bestond een overweldigende belang stelling. Uit alle delen van het land kwa men in totaal ca 2000 deelnemers naar de hoofdstad om zich tegen twee uur in de Nieuwe Kerk te verzamelen. Daar spra ken achtereenvolgens aalmoezenier P. van Waterschoot en ds H. Dekker, oud veldprediker. De aalmoezenier v op. flat de gevallenen hun plicht deden, ook bij onbegrijpelijke politieke beslissin gen. Als voorbeeld van deze geest noemde hij wijlen generaal Spoor, die trouw en plicht boven zich zelf stelde. Ook herin nerde hij aan de trouw van de Ambon- nese wapenbroeders. Deze worden thans door ons genegeerd, omdat wij ons scha- De gesneuvelden begrepen de Kerst boodschap, dat er op aarde alleen vrede kan zijn, als de mensen van goede wil zijn en elkaar zien als kinderen van één Vader. Wij moeten bereid zijn te leven, waarvoor zij bereid waren te sterven, zei de aalmoezenier ten slotte. Ds H. Dekker, Ned. Herv. predikant te Amsterdam en oud-veldprediker zei, dat er, toen zij vie len, ontroering in onze harten was en deernis met de nabestaanden. Wij vochten met het „Waarom" van dit alles. Wij be loofden toen, hen nooit te zullen Het Veteranenlegioen Neder land heeft op Tweede Kerstdag, een dag vóór de 27ste Decem ber, waarop vier jaar geleden e souvereiniteit over Indonesië werd overgedragen, een doden herdenking gehouden. Een overzicht van de plechtigheid bij het monument op de Dam tijdens de rede van generaal S. de Waal. Honderdduizenden van huis verdreven In Midden-Java zijn de laatste 9 maan den 328 609 mensen van huis en hof ver- j dreven door benden, die honderden hui hebben verbrand. Raad voor de Scheepvaart Onjuist gebruik radar in 't vervolg strafbaar De Raad voor de Scheepvaart is voor nemens in de toekomst kapiteins, die een onjuist gebruik van hun radar maken, als betrokkenen ter verantwoording te roepen, aldus de Raad bij zijn uitspraak inzake de aanvaring tussen het m-s. tavier I en het Spaanse zeilschip San Estansislao bij Kaap FLnisterre. Voorts werd de kapiteins van het Larix (500 brt.) en van het m.s. Wester dok (398 brt.) resp. de 48-j. H. J. Land stra uit Stadskanaal en de 32-jarige J. J. Vennie uit Purmerend, wegens het aan de grond lopen van hun schip in de Kal- marsund voor twee weken hun bevoegd heid ontnomen. Unie Verkeer zegt C.A.O. voor haringvisserij al op Om enige redactiewijzigingen in de col lectieve arbeidsovereenkomst voor d» haringvisserij aan te brengen heeft d« Unie Verkeer de bestaande CAO opge zegd. Een dergelijke procedure bij het be ëindigen van de teelt is in de visserij niet ongewoon .De redactie-wijzigingen treffen ditmaal o.m. de toepassing van vijf procent-loonsverhoging in Januari De trawlloggers, die begin Januari uit gaan varen nog op de oude regeling. Kind te Nijverdal gestikt in stukje sinaasappel Zaterdagmiddag is ten huize van de familie Stevens, wonende aan de Velds- weg te Nijverdal, een ernstig ongeluk ge beurd. Een anderhalfjarlg kindje uit dit gezin kreeg op een gegeven moment een stukje van een sinaasappel in het keeltje, met het gevolg dat de kleine hierin is gestikt. Burgemee6tersmutatie Met ingang van 16 Januari a.s. is be noemd tot burgemeester van Meerssen (Limburg) de heer W. J. H. M. Muris met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Susteren. internationale, imperialistische, commu nisme steeds weer naar nieuwe objecten, i-cf geschikte punten voor aggressie, zoekt. De psychologische achtergrond van dit verschijnsel is, dat de heren van het Kremlin niet gebaat zijn met een ver beterde verhouding tot het Westelijke TJOE ANDERS valt te verklaren, dat de ■'-'■communistische rebellenleider, de heer Ho Tsji Minh, van de Vietminh, een paar weken geleden zijn bereidheid tot vrede te kennen gaf (via het ondiplomatieke al van een Zweeds blad), om met de "^jl Kerstdagen zijn, toch lang van te voren beraamd plan voor een massaal offensief in Laos te voltooien en met groot succes bekroond te zien. Een succes, dat zelfs de Fransen noopt tot de erkenning, dat het de bedoeling is, Indo-China, bestaande uit de Franse deelstaten Vietnam, Laos Cambodja, overdwars in twee kampen verdelen. Wie het vredelievende erf, hetzij van Moskou, hetzij van Peking poogt te betreden, zal toch verstandig loen, daarbij te denken aan het gevaar: Hoedt u voor de rode hond". Het merk- réwaardige feit doet zich voor, dat de Wes telijken nog steeds door de kieren van het „IJzeren Gordijn" gluren naar ieder vermeend communistisch vredesaanbod, terwijl de tijd nog heel ver schijnt te zijn, het Kremlin angstig-verheugd is over toenaderingspogingen van het Westen! Hieruit blijkt dus wel duidelijk, dat met erkenning van het door de N.A.T.O. thans bereikte, een machtsevenwicht nog lang ^niet is tot stand gekomen. De wereld- f situatie blijft door de ideologische con- jtroverse tussen Oost en West beheerst. AFGAANDE op de desbetreffende tele- grammen is het nog hoogst onzeker of de Westelijken en de communisten een i „modus vivendi" zullen weten te vinden voor een politieke conferentie over Korea, «.die aan de vrede in dat gebied vooraf Ofcoet gaan. Wat het aanbod van Eisen- f .hower betreft voor een „atoom-bank" in zake de kernenergie, wijst het opnieuw op onzekerheid, of de Russen in dat voor stel wel zullen treden, waar van Ameri- Eoqkaanse zijde nu weer wordt gezegd, dat ja (het zonder de Russen ook wel kan en de Westelijken alleen, bijvoorbeeld een dus- jdanige „atoom-bank" of „atoom-pool", in E hiBelgië zouden kunnen vestigen. Moskou V0ivraagt om uitstel van de Berlijnse con ferentie en eerlijk gezegd, valt als men op Russisch standpunt gaat staan niet in te zien, dat men te Moskou en Oost- Berlijn, veel zou voelen voor een her eniging van de Duitse zones. Men moet zich de toekomst maar eens voorstellen en herenigd Duitsland, dat vlak aan de Russische satellietstaat Polen zou grenzen. Trouwens uit het bezoek van de d, Oostduitse premier Grotewohl aan Mos- kou is wel overduidelijk gebleken, dat "het Kremlin de Europese voorpost der •"Oostduitse volksrepubliek niet zal prijs- geven. PN WAT BONN betreft, de Westduise regering zou zeker eisen, dat na even ts tuele „vrije" verkiezingen (waartegen de jé „Izwestia" zich verzet), de Oostduitse Volkskamer ontbonden zou moeten wor den, teneinde een democratische regering te kunnen vormen. Voegt men daaraan toe, dat Eisenhower het dreigement van Fos ter Dulles aan Frankrijk herhaald heeft, dat de Europese Defensiegemeenschap er beslist moet komen of dat anders Ame rika de fundamentele politiek ten aan- ijji zien van Europa zal herzien, dan kan men de conferentie van Berlijn evengoed overslaan. Let wel: zonder Duitse deel neming aan de E.D.G. zal de principiële ttrategie van Amerika herzien moeten worden, maar hoe valt zulks te rijmen met het streven naar een herenigd Duits land? Wat voor Europa geldt, is evenzeer van toepassing op Azië; het communisme demonstreert er voortdurend een „am- phibie"-houding, waarvan de jongste ge overrompeling door Ho Tsji Minh in Indo-China getuigt. Bom op drukke markt... Franse resident-generaal roept op tot de strijd tegen terroristen EEN BOMAANSLAG op de drukke markt van Casablanca (Marokko) heeft Donderdag de dood veroorzaakt van 19 mensen, voor het deze belofte. Wij beminnen de oorlog merendeel Europeanen. Het aantal gewonden bedraagt 28. De gehele stad is in alarmtoestand gebracht, en de politie is versterkt met Franse troepen. willen samen staan voor orde vrede en recht onder de regering van ons Koninklijk Huis. Samen moeten wij nu bouwen aan een toekomst, waarvan de spil is orde, veiligheid en recht. Als wij zinken gaan, Heer, onthoud ons dan niet Uw toegestoken armen, besloot ds Dek- Na afloop van de kerkdienst begaven de deelnemers zich naar het monument op de Dam. Nadat een Ambonnees fluit- orkest uit de Schattenberg het „Wilt heden nu treden" had gespeeld, werden achtereenvolgens kransen gelegd namens het Veteranen Legioen Nederland, de Fe deratie van Franse oorlogsvrijwilligers, de Republiek der Zuid-Molukken, de Kon, Vereniging „Onze Vloot" en de af deling Rotterdam van het Veteranen- Legioen. Daarna sprak de voorzitter van het Legioen, de generaal-majoor b.d. S. de Waal, een kort woord. De plechtigheid werd besloten met het blazen van de Last Post, het in acht nemen van een minuut stilte en hetj spelen van het Wilhelmus. Ten slotte defileerden allen voorbij het monument. Onder de aanwezigen waren o.a. de bur gemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, de ministers van de R.M.S., ir A. Manusama en P. Lokollo, de algemeen gevolmachtigde van de R.M.S. in Neder land. de heer N. Nikijuluw, en- vertegen woordigers van vele verenigingen en or ganisaties. De Haagse afdeling van het Veteranen Legioen Nederland was door circa 100 man vertegenwoordigd. Daarbij bevonden zich de heren J. H. J. Brendgen, kolonel b.d., voorzitter, en ir A. G. Koops Dek ker, voorzitter van het Gewestelijk Be- Explosies na botsing van Lemnos Nederlandse matroos gewond Hevige ontploffingen hebben zich voor gedaan aan boord van het Deense mo torschip Lemnos (1768 brt), dat Don derdag bij Terneuzen in brand raakte na een botsing met het Duitse schip Babi tonga (4609 brt.) De explosies werden veroorzaakt door dat de vonkenregen, die bij de aanvaring ontstond, terechtkwamen op een aantal vaten met methyl-alcohol. De Rotter damse matroos V. J. van de te hulp ge snelde sleepboot Goeree sloeg over boord, maar kon worden gered. Met een pols fractuur moest hij naar het ziekenhuis te Terneuzen worden overgebracht. De twaalf passagiers van de Lemnos zijn per autobus naar Antwerpen vervoerd. Zondagmorgen vroeg slaagde men er in de Lemnos, die op de Middelplaat aan de grond was gezet, weer vlot te slepen. Tevoren had men het gat in de romp voorlopig gerepareerd en de ruimen 1, 2 en 3 en de machinekamer, die water maakten, zoveel mogelijk leeggepompt. In de loop van de dag is het schip daarna naar Antwerpen gesleept, waar het gere pareerd zal worden. De rijkspolitie te Nieuwdorp aan het Sloe op Zuid-Beveland heeft gedurende de Kerstdagen versterking gekregen om de strandjutterij te bestrijden. De laatste dagen zijn daar namelijk vele goederen, die waarschijnlijk afkomstig zijn uit de Lemnos, aangespoeld. Dank zij deze ver sterking kon op het allergrootste deel van de aangespoelde goederen beslag worden gelegd. Reeds zijn 70 tonnen boter, 100 vaten vet, 10 vaten olie, twee in kratten verpakte radiotoestellen met pick-up. een electrische rekenmachine, 50 kistjes met kaas; 100 overhemden en vele losse artikelen aangespoeld Ontslag Bambang Soegeng geweigerd President Soekarno heeft officieel ge weigerd het ontslag van kolonel Bambang Soegeng, chef van de generale staf van het Indonesische leger, te aanvaarden. De president achtte het in het belang van het land de kolonel te handhaven. Een ooggetuige vertelde, dat hij de bom i een oud petroleumblik, gevuld met ex plosieve stoffen en metaalsplinters ge vonden had tussen de Europese slagers- kramen op de markt. Hij had echter niet geweten, dat het een bom betrof en het blik geplaatst tegen de muur van een andere slagerij, „omdat het zo in de weg Elders in de stad werden in een post kantoor nog twee soortgelijke bommen ontdekt en tijdig onklaar gemaakt. Bo vendien werd nog een geparkeerde auto opgeblazen door een bom, die er onder terreurcampagne voor de onafhankelijk heid van Marokko hadden aangekondigd. Volgens het Egyptische blad „Al Gom- hoeria" zijn de aanslagen het antwoord van de Mohammedanen op het afzetten van de sultan van Marokko hetgeen 20 Aug., een 'Mohammedaanse feestdag, plaats vond. „De Marokkaanse comman do's hebben zich thans tijdens het Wes terse Kerstfeest gewrokenaldus het blad. Generaal Guilleaume, de Franse dent-generaal in Marokko, heeft op alle Fransen, Marokkanen en Joden in gebied een dringend beroep gedaan gezamenlijk tegen de terroristen de strijd aan te binden. Reserve-deur juist in reparatie Groninger kustvaarder in brand, Engels schip stuurloos, sleper tegen vloeddeur heeft Donderdagmiddag ernstige schade opgelopen, doordat het Ar gentijnse motorschip Lancero (een schip van 7800 ton, op weg naar de Noordzee) de deur aanvoer. De Lancero werd door twee sleepboten de sluiskolk binnengetrokken en terwijl de binnenste deur van de sluis nog openstond, schijnt er een misverstand tussen brug- en motorkamer voor gevallen te zijn, waardoor het schip, in plaats van achteruit te slaan ten einde te meren, vooruit voer. De achterste sleepboot probeerde nogIJmuiden, in afwachting van het onder een ongeluk te voorkomen en de voorste zoek. trachtte het schip om te trekken, maai In de nacht van Eerste op Tweede zware klap schoot de Argentijn met zijn steven tegen de stalen deur Deze liep aan de Noordkant een diepe deuk op, waardoor het binnenwerk ontzet werd en de deur lek sloeg. De Rijkswaterstaat heeft onmiddellijk maatregelen genomen om zoveel moge lijk de moeilijkheden, die hieruit voor het scheepvaartverkeer ontstaan, te komen. Een bijkomend probleem wordt echter gevormd door het feit. dat de re servedeur juist thans in revisie is. Het Argentijnse motorschip, dat aan d« voorzijde onbeduidende schade heeft op gelopen. meerde aan de Kaneeldijk ir Tijdelijke regeling in Guyana Partij van Jagan niet vertegenwoordigd De gouverneur-generaal van Brita- Guyana, Sir Alfred Savage, heeft tien leden van een uitvoerende en 27 leden Wetgevende Raad benoemd, die tezamen een tijdelijke regering Brits-Guyana zullen vormen. In deze tijdelijke regering zitten geen ?rtegenwoordigers van de linkse vooi uitstrevende Volkspartij (van dr Jagai Red.). Ook maakte Savage de instelling be kend van een economische raad, door de internationale bank is aanbe volen. Hij is zelf voorzitter van deze raad. Naar een provinciaal grondbedrijf Enkele leden van Provinciale Staten hebben de wenselijkheid uitgesproken, dat de provincie overgaat tot het stichten van een provinciaal grondbedrijf. Als ge volg van stedebouwkundige maatregelen, aanleg van wegen en industrie-uitbrei ding gaat telkenjare een oppervlakte land- en tuinbouwgrond verloren. De landbouwers en tuinders ondervinden vaak grote moeilijkheden bij het vinden van geschikte grond voor een ni drijf. Voor hun moeilijkheden provinciaal bedrijf, eventueel if werking met gemeentebesturen, lossing kunnen bieden. Zij zouden gaarne de inzichten van G.S. hierover Kerstdag brak omstreeks twaalf IJmuiden brand uit aan boord kustvaarder Liberty (399 b.r.t.) uit Gro ningen. Een overhitte kachel was de oorzaak. De brandweren van IJmuiden, Velzen- Noord en de Hoogmens waren spoedig ter plaatse en met assistentie van vier sleepboten werd het vuur bedwongen. Het snelle optreden kon echter niet voor komen, dat het achterschip geheel uit brandde. Engels schip stuurloos Zondagavond is het ruim 1800 ton metende Engelse sohip Maywood, dat een lading steenkool op weg was naar Amsterdam, stuurloos de haven van IJmuiden binnengebracht. Even buiten de pieren van IJmuiden gleed het schip uit het roer en vroeg sleepbootassistentie. De sleepboot Sten tor voer uit, maar nog voordat de sleep boot het Engelse schip had bereikt, was dit afgedreven en raakte de bazaltblok- van de Zuiderpier. Hierdoor ver speelde de Maijwood zowel een gedeelte de schroef als het roer Toen de Stentor eenmaal had vastgemaakt en de Maywood naar binnen wilde slepen, bot- I "®Hen- „Vlug, veilig, voordelig" Tsjechische treinreizigers, die op vertraagde treinen wachten, zul len voortaan bezig gehouden wor den met communistische propa gandafilms en geschriften, aldus heeft het Praagse blad „Rude Pravo" meegedeeld. Men 9ohijnt dit te doen om de ontevreden rei zigers een weinig te kalmeren Kort geleden zijn in de dagbladen berichten verschenen, dat de trei nen vaak meer dan drie uur ver traging hebben. Naar vliegramp bij Bari geen nader onderzoek De Raad voor de Luchtvaart heeft be sloten. geen nader onderzoek in te stellen naar het neerstorten van het K.L.M.- vliegtulg PH-TER Roermond op 23 Juli 1949 in de Middellandse Zee bij Bari (Italië). Op 7 Augustus JL hebben enige duikers nabij Bari een groot gedeelte van de staartvlakken en het achterste gedeelte de romp gevonden. De vooronder zoeker heeft hierover de Raad voor de Luchtvaart verslag uitgebracht, waaraan de conclusie was verbonden, dat het onderzoek naar deze wrakstukken geen gezichtspunten heeft opgeleverd, zodat er z.i. geen aanleiding bestaat als- og naar dit ongeval een nader onderzoek i te stellen. Ook de Raad voor de Lucht- lart is deze mening toegedaan. Verduistering bekend Directeur zuivelfabriek gearresteerd De gemeentepolitie van Alkmaar heeft Donderdagavond op verzoek van de Rijkspolitie van Heerenveen de 56-jarige directeur van de coöperatieve zuivelfa briek te Langweer gearresteerd, op ver moeden van verduistering ten nadele van deze fabriek. De man. die onlangs ziekteverlof" was gegaan vertoefde onder valse naam in een hotel te Alk- r. Hij heeft inmiddels bekend, zich fraude te hebben schuldig gemaakt. i aanzienlijk bedrag be ste de sleepboot tegen de vloeddeur de sluiskolk, waardoor aan de deur vrij ernstige schade ontstond. De deur bleef echter functionneren, zodat het scheep vaartverkeer vrijwel geen stagnatie on dervindt. Op aanwijzingen van de verdachte ia het belangrijkste gedeelte van de door hem meegenomen administratieve be scheiden in het centrum van het land teruggevonden. Naar het ontbrekende deel wordt nog gezocht. Kerstboodschap van de Koningin H.M. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag 's middags om één uur over beide Nederlandse zenders de volgende Kerstrede uitgesproken. LANDGENOTEN, Nederlanders hier te lande en waar ook ter wereld. Wij allen zijn genodigd het Kerstfeest te vieren zo niet in onze eigen kring, dan toch, bovenal, in ons eigen hart. Dit jaar is het onmogelijk, dit te doen, zonder opnieuw de grote slagen te beleven, die ons als volk, en velen van ons persoonlijk, getroffen heb ben, en ons opnieuw één te voelen met de schier ontroostbaar bedroefden aan wie het Kerst feest toch zijn troost biedt. Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu eindelijk verlaat. Er is ook veel goeds ontstaan, waar wij als volk dankbaar voor mogen zijn. Waar deze uitzending tevens in 't bijzonder door de velen onzer, Nederlanders, elders ter wereld beluisterd kan worden, is er reden te meer, van daag dit gevoel van eenheid te ervaren met elkander, en met de gehele mensheid. Gy daar ginds zijt het, die zowel ons met de wereld, als de wereld met ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij dit zo duidelijk bewezen, waardoor wij mede alom^vriendschap ondervinden mochten. Ieder jaar mogen wy allen stilstaan en zien naar het Licht, dat komt, en dat overwinnen zal. Het zal de duisternis verdrijven uit de gehele wereld, en ook uit het gehele leven van elk van ons. kan dat geen traditie zijn, maar het is actuali teit. Zijn verschijnen is altijd weer actueel, en Zijn Licht doorstraalt ons hele wezen. Zijn Komst be tekent geen licht, dat uit duisternis ontstaat, maar Licht, dat duisternis onmogelijk maakt. Licht is. Duisternis is 't, wat geboren wordt in deze wereld. En die maakt de geboorte van het Kerst kind noodzakelijk. x En aan deze noodzakelijkheid dat het Licht verschijnt kan door de mensen met eigen licht niet worden voldaan, maar het wordt door God gegeven. Wel kan de mens zich in deze straling in zijn geheel herzien, omdat het licht Licht is, dat iedere duisternis doet verdwijnen. Actueel is, dat de wereld niet alleen in duis ternis verkeert, maar verlangt naar Licht, dat oplossing voor haar brengt van de meest ingrij pende problemen, en de mogelijkheid van leven op Gods aarde. Met traditie kan men geen enkel actueel ge beuren tegemoet treden, en men vraagt zich af, uit welke bron ontstaat steeds weer de behoefte, traditie zo te verheerlijken, dat de actualiteit van het leven voorbijgaat en de daarin gelegde kans. Voor mens en mensheid brengt iedere dag nieuw leven en nieuw licht. Ongezond is het, traditie als een zware ballast in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog onge zonder is het, de toekomst hiermee te belasten, en de dag van heden voor niets te laten passeren. nacht elkaar afwisselen, daar mogen we de nacht niet laten overheersen ook als het dag is, waardoor wij afbreuk doen aan alles, wat de dag ons geeft. Het is niet aan te nemen, dat door God is be doeld, dat er dag op dag een zinloos herhalen van het verleden plaats moet hebben, zo min als aan te nemen is, dat God ons mensen belasten zou met wat voorbij is, wanneer de dag van heden onze gehele aandacht vraagt. 't Gaat hier niet over de vrucht van het ver leden, maar over de holle kolos van dat wat ach ter ons hoort te liggen, maar die wij als een on houdbare last op onze schouders meedragen, wat maakt, dat wij vermoeid en traag worden voor 't bevatten van wat in de nieuwe dag ons weer door God geboren wordt. Er is geen dag, geen uur, geen seconde, die niet volledig in zich draagt de mogelijkheid van een radicale wending naar God toe. Het is altijcf het huidige moment, dat Licht draagt, dat in de duis ternis blinkt. Het is ons gegëven, ieder jaar weer te mogen ingaan, niet met de hoop, niet in twijfel of angst, want dat alles is niet gegrond op zekerheid maar wel met het zeker vertrouwen, dat alles uiteindelijk ten goede zal dienen. Kerstfeest vieren is niet alleen troost ervaren, het is tevens het onthullen van de noodzaak, om zelf: geen duister, maar troost en licht om ons heen te verspreiden, daar waar licht zou moe ten zijn en dat is overal. Ik wens U allen een werkelijk Kerstfeest." Schaduwen rond Kerstmis Ontspoorde tram bleei boven afgrond van acht meter diepte hangen BIJ CREIL in de Noordoostpolder is Donderdagmiddag een autobus, die een 30-tal arbeiders uit de Noordelijke provincies met Kerstverlof naar huis bracht, ten gevolge van de gladheid van de weg geslipt. De bus kwam in een greppel terecht en sloeg over de kop. De arbeider L. W. uit Groningen werd gedood. Twee anderen werden licht gewond, maar kon- jden, na verbonden te zijn, naar huis gaan. I Op Tweede Kerstdag 's avonds om half nabij Vogelenzang, de 75-jarige wielrijder 9 is op de Schiedamse weg te Rotterdam W. Zwikker uit Bergen op Zoom. bij de 53-jarige tremmer Luigi Feriani uit het oversteken op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen, door een auto aangereden en gedood. Een agent van politie heeft gistermor gen in de berm van de Nieuwlandseweg onder Middelburg het lijk gevonden van de 35-jarige los-werkman J. T. uit Middelburg. Uit de bij het lichaam aan getroffen scherven van een koplamp en sierlijstjes van de voorruit van een auto was af te leiden, dat T. door een aan rijding om het leven is gekomen. Een onderzoek wees uit, dat T. Zater dagnacht onder invloed van sterke drank een café te Nieuw en Sint-Joosland had verlaten. Pas Zondagmiddag meldde zich op het politiebureau J. F. de C. uit Mid delburg, die de aanrijding had -veroor zaakt. Hij vertelde met zijn vrachtauto met flinke snelheid te hebben gereden en plotseling een man voor zich te hebben gezien. De C. had scherp naar links uit gehaald en meende de man niet te hebben geraakt. Pas de volgende morgen had hij de schade aan zijn wagen ontdekt. De centrale commissie ter beslech-J*"* U onverwachts overstak, ting van arbeidsgeschillen in Indonesië j d°°r tramwagen van li» 8 overreden heef*, bepaald, dat liet ..Semsrangseh n1 Stoomboot en Prauwenveer" aan 130 ar beiders te Palembang wachtgelden moet uitbetalen, ook aan gewezen ardbeiders, die thans bij de firma Setia werkzaam zijn. op slag gedood. De man hoorde thuis op het Italiaanse motorschip Ardea, dat l in de vulkaanhaven te Vlaardingen lag. Aan gevaar ontsnapt Talrijke trampassagiers zijn Zondag nacht om tien voor half één op de Var- kenoQrdsebrug te Ro lerdam-Zuid aan eer groot gevaar ontsnapt. Een tramstel var lijn 2 nam daar de nogal scherpe bocht, toen plotseling de koppeling brak aanhangwagen uit de rails schoot n kant, waar naast de dijk een steile diepte is van ongeveer 8 meter. Wonder boven wonder bleef de wagen hangen daar aangebrachte hek. Door de tegen woordigheid van geest van de conducteur, die de wagen in evenwicht wist te hou den, konden de hevig geschrokken pas sagiers de tram veilig verlaten. Zes personen werden op Eerste Kerst dag gewond bij een autobotsing in Am sterdam. De uit Gelderland afkomstige bestuurder van een personenauto wei gerde op de Stadionweg voorrang te ver lenen aan een Amsterdammer die uit de Churchillaan kwam. Met een snelheid van vijftig tot zestig km per uur reed de eerste auto op de tweede in en vervolgde zijn weg door het paaltje van een ver keersheuvel, alvorens drie maal Ir F. M. H. van Beuningen gaat heen Ir F. M. H. van Beuningen, sedert 1916 lirecteur van de Machinefabriek en ondersteboven tot stil-Scheepswerf P. Smit Jr N.V. te Rotter- stand te komen. De bestuurder kreeg sleutelbeenfractuur. Intussen was de Amsterdamse bestuur der uit zijn wagen geslingerd meter verder achterover op straat te rechtgekomen. Hij is de enige van de bij de botsing gewonde inzittenden, die in het ziekenhuis ter verpleging moest achterblijvi Inwoner van De Lier bij Delft verongelukt Op de Hoornseweg onder Den Hoorn bij Delft had Tweede Kerstdag gens om negen uur een ernstig ongeluk plaats dat aan de zestigjarige A. Haane- maayer uit De Lier het leven heeft ge kost. De heer Haanemaayer fietste de Hoornseweg in de richting van Delft toen uit tegenovergestelde richting Volkswagen van de veeverloskundige C. Booster uit Delft naderde. Vermoedelijk door de gladheid van de weg slipte de auto en reed recht op de fietser in. heer Haanemaayer vloog over de auto heen en moest met een schedelbasisfrac- tuur naar het Oude- en Nieuwe Gasthuis worden vervoerd waar hij diezelfde avond om omstreeks half twaalf is overleden. Jongen te Bodegraven onder vrachtauto gedood Omstreeks 4 uur Donderdagmiddag ia midden in het dorp het tienjarig zoontj* de fam. Van den Heuvel uit de Nas- zijn fietsje onder een a hangwagen van een trailer gevallen op slag gedood. De chauffeur had het ongeluk niets gemerkt en moest door voorbijgangers op het vreselijk gebeuren attent worden gemaakt Donderdagmiddag is de 5-jarige Treesje Elbertse, die op de nieuwe Nonnendaal- seweg te Nijmegen plotseling over stak. door een bestelauto gegrepen en gewond. De kleuter is in het zie kenhuis overleden. Het 3-jarig dochtertje van de bakker H. «e Silvolde (Gld.) is Donderdag, toen zij plotseling de weg overstak, door een vrachtwagen overreden en gedood. Tweede Kerstdag is omstreeks zes uur dam, heeft met het oog op zijn leeftijd de wens te kennen gegeven, van de leiding te worden ontheven en is op de eervolste wijze ontslagen, waarna hij adviseur Zeventig Kersttaarten Veluwse jeugd verraste militairen colaas/eest hebt aangeboden en omdat U tijdens de Kerstdagen hier moet z\jn, komen wij U vanavond zeventig taarten aanbieden. U moet ze maar lekker opeten". Een school meisje zei dit Donderdagavond tot de officieren en manschappen die rich juist in de eetzaal van het garnizoen te Nunspeet hadden verzameld om het Kerstdiner te nuttigen. En terwijl het meisje deze woorden sprak, konden de verzamelde miiitairen zien, uieike verrassing zeventig leerlingen uit de dorpen Nunspeet, Elspeel en Vierhou ten hun hadden bered: de zeventig kinderen droegen elk een taart. In een lange rij stonden ze in de eetzaal Majoor Th. Verhaar, die juist zv»> Kersttoespraak tot de militairen had beëindigd, was door de verrassing van de kinderen niet minder getrof fen dan de andere aanwezigen die tijdens deze dagen het kampement niet mogen verlaten. „Wij moeten deze daad zien als een bewijs van het groeiende vertrouwen van de burgerij van de Noord-Veluwe in dit gar nizoen", zei majoor Verhaar. De mili tairen begroetten en beloonden de jeugdige taartenbrengers met een luid applaus. Enkele weken geleden hebben de militairen elk een kwartje geofferd om de schoolkinderen van de drie dorpen een mooi Sint Nicolaasfeest te geven. De kinderen hebben dit zeer op prijs gesteld en zij begonnen, daar bij geholpen door enige onderwgzers, een tegenactie. Zij brachten geld bij een en kochten daarvoor zeventig taarten. Op Oudejaarsavond zuilen de kinderen de militairen die dan net naar huis mogen, verrassen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5