flicutue £rihsrtjc Courant n Nieuw-Zeeland bezweek brug onder volle passagierstrein 41- ij twee grote treinrampen kwamen ruim 250 mensen om het leven Koninklijk gezin hedenmorgen in Interlaken verwacht Vietminh heeft Indo-China doormidden gesneden Wist U Zoon van wijlen Lord Wavell in Kenia gesneuveld MAANDAG 28 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Tirectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHR1STELUR-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfreicen .Stantcasticlj f« ghrbfeven «non her! (o tegQeaspoei" Vier en dertigste jaargang No 9925 Meeuwen slachtoffers van de mist „EEN DROEVE KERSTMIS 19S3" •WEE GROTE TREINRAMPEN, in Nieuw-Zeeland en in Tsjechoslowa- kije, hebben in de enkele dagen die achter ons liggen, meer dan 0 doden geëist. Aan de vooravond van Kerstmis kwamen in Nieuw- eeland, volgens een officiële schatting, 166 mensen om het leven; in ijechoslowakije stierven op eerste Kerstdag ongeveer 100 mensen, even- iens tussen de wrakstukken van een trein. Op het Noordelijke eiland in Nieuw-Zeeland stortte de nachtexpress van Wellington naar Auck- jnd in een rivier, toen een door overstroming gedeeltelijk verwoeste, ug bezweek. Radio-Praag maakte bekend, dat een groot aantal per- men was omgekomen en een nog groter aantal gewond, doordat twee srsonentreinen ten Zuiden van Bmo met elkaar in botsing waren ge- imen. En ook uit andere delen van de wereld worden rampen gemeld. Omtrent de ramp in Nieuw-Zeeland tlden Reuter en Ass. Press het volgende: avondexpress van Wellington naar ickland, bestaande uit negen rijtuigen, vol reizigers, had reeds de helft van traject afgelegd. De meeste passagiers en onderweg naar Auckland om Ko- ngln Elizabeth te kunnen zien. Met een snelheid van ongeveer 70 reed de trein over de brug die het eestal zeer ondiepe bergriviertje angaehu overspant. Het verste ndhoofd van de brug was wegge- igen, maar het personeel van de zich van niets bewust. Over een korte afstand schoven locomotief en de eerste wagons Stg door tot op de veilige oever, en bezweek het brugdek en het ootste deel van de trein stortte in afgrond. De zware stalen rijtuigen 6.érden op het rotsachtige rivierbed rpletterd. :ond op dat ogenblik meer Ïren meter water in de bedding, die it meer is dan een terreininsnijding, tolkend sloot het water zich over gons en de locomotief. Mlpe en ge man, die alles had zien gebeu- geen kans had gezien om doen, hoorde slechts een seconde lang gegil van de honderden mensen, di> r de diepte werden meegesleurd, ie man was de 27-jarige postbodi ril Ellis, die had gezien dat de brug deel was vernield en gewapend tt zijn zaklantaarn probeerde de aan- de machinist te trekken. Maar machinist bemerkte zijn signalen niet Ellis kon niets anders doen dan tijdig tij springen en later aan het reddings- rk deelnemen. Op zijn eentje redde hij het leven. >ie bevonden zich in het zesde rijtuig minuut lang boven de af- md heeft gehangen, balancerend op de [ebroken spoorstaven. Die minuut was om op één na alle reizigers, die nog in bevonden, te redden. Toen ook dit zesde rijtuig in de diepte. !en paar uur na de ramp was de bed- van de rivier weer zoals vroeger: stroompje, dat zich moeizaam een g baant tussen grote rotsblokken. Het ter dat de brug half had weggeslagen later de trein voor het grootste deel :wolgen, was weer verdwenen, reddingsploegen konden aan de gang. dusverre hebben zij van 164 mensen stoffelijke resten geborgen. de lijken werd 25 km stroom- ?aarts gevonden. Zowel de machinist iker zijn om het leven gekomen, ioningin Elizabeth heeft in haar radio- rstboodschap uitdrukking gegeven aan diep medeleven met de nabestaan- ran de slachtoffers en samen met de g van Edinburg tijdens een kerk- t te Auckland te midden van de ge- ente twee minuten stilzwijgen in acht lomen. >e Nieuwzeelandse premier Holland, onmiddellijk nadat het rampspoedige ïws bekend werd, gewekt was, haastte i naar de plaats des onheils en gaf de rolking via de radio een kort relaas de ramp. tver de treinramp in Tsjechoslowakije log slechts weinig bekend. Volgens een lending van radio-Praag botste in de van Donderdag op Vrijdag een uit komende expressetrein, die op weg ïaar Bratislava, te Sakvive, een atsje op ongeveer 40 km ten Zuiden Bmo, op een andere personentrein. !en politie-ambtenaar te Hustopece rit desgevraagd telefonisch medege- sld, dat „meer dan 100 personen het loren hadden". Hij weigerde rter het juiste aantal slachtoffers op te ven. Oorzaak treinramp in Nieuw-Zeeland De oorzaak van de treinramp in Nieuw-Zeeland is wel zeer merkwaardig Het is namelijk geen gewone overstro ming tengevolge van zware regens, welke hier de kreek tot een woeste rivier heeft doen aanzwellen en aldus de pijlers van de spoorbrug heeft ondermijnd. Vast gesteld werd, dat de ramp veroorzaakt werd door een plotselinge doorbraak van het bevroren kratermeer op de 27UU meter hoge Troeapehoe-vulkaan. Een muur van water stortte halverwege uit de bergwand naar beneden. Twee vliegtuigen van de Nieuw-Zee- landse luchtmacht, die over het terrein hebben gevlogen, meldden dat twee ga pingen gezien zijn in de rand van het meer, dat de krater van de Troeapehoe- berg vult. Het niveau van het kratermeer is thans zeer gedaald en twee gapingen ter breedte van zeventig meter zijn waar genomen in de Zuidoostelijke wand van het meer, de ene onder de andere. Ook kan men diepe gleuven zien in het Andere ongelukken in de wereld Ook uit andere delen van de wereld worden ongelukken gemeld, waarvan wij, kort samengevat, een overzicht geven. Hongkong: In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn in deze Britse kroon kolonie 10.000 houten hutten door brand vernield. Twee mensen kwamen om, een 50-tal werd gewond en 60.000 mensen, meest vluchtelingen uit Rood China, wer den dakloos. Newfoundland: Op ongeveer 600 km ;en N O. van St Johns brak Zaterdag avond het Zweedse vrachtschip „Oklaho ma" (5900 ton) in tweeën. De bemanning, 42 mannen en een vrouw, is gered. Het ongeluk gebeurde tijdens een hevige storm. T e m o a y a In dit Mexicaa plaatsje ontstond tijdens de Kerstnac dienst kortsluiting, tengevolge waar* de gelovigen in een paniek raakten naar de uitgang drongen. De deuren ren echter geslotenIn totaal werden 23 mensen onder de voet gelopen; zij stierven allen. Tweehonderd mensen wer den min of meer ernstig gewond. Londen: In de nacht van 24 op 25 December is in de Theemsmonding het Britse schip „City of Johannesburg'" (8.207 ton) in aanvaring gekomen met d< Britse zeilschip „Alfeverard" (213 ton). Het zeilschip zonk onmiddellijk. Er zijn gelukkig geen doden. Denemarken: In de Grote Belt is eerste Kerstdag het Deense tankschip „Esso Koebenhavn" op een mijn gelopen. „Onbegrijpelijk, haast onmogelijk" noem de één der bemanningsleden het feit, dat de tanker niet in de lucht is gevlogen. Er zijn geen doden te betreuren. Pakistan: In de nabijheid Quetta is op 24 December een goederen trein gekanteld. Vier personen kwamen om het leven. ijs op de berg, die getrokken zijn door het water, dat zich een weg naar rivier heeft gebaand. Drie honderd doden in Amerika Slachtoffers van. het verkeer Nadat 44 uur om waren van de 78 die het vrije kerstweekeind in Amerika duurt, i er door verkeersongelukken al 319 ;n om het leven gekomen. Men dat op het eind van de feestdagen het aantal doden hoger zal zijn dan ooit Behalve deze 319 verkeersslacht- aren nog bijna zestig mensen bij brand omgekomen, en veertig bij andere ongelukken. Loet C. Barnstijn nabij New York overleden (74) In Kings Point bij New York is op 74-jarige leeftijd overleden Loet C. Barn stijn. Hij was o.a. de stichter van de Ned. Bioscooptrust, richtte „Filmstad" in Den Haag op. waar verscheidene Ned. films als „De Jantjes" werden geproduceerd. Hij introduceerde de geluidsfilm in ons land, kortom zijn gehele leven speelde zich af in het filmbedrijf. Voor de 2e Wereldoorlog week hij uit naar Amerika, kwam daarna in Neder land terug, maar deed drie jaar geleden de zaken aan de kant en vestigde zich voor goed in de „States". Grotewohl terug uit Moskou De Oostduitse minister-president Otto Grotewohl is van een verblijf te Moskou in Oost-Berlijn teruggekeerd. Hij heeft onmiddellijk een bezoek president Wilhelm Pieck gebracht. Men neemt aan, dat de besprekingen, die Grotewohl te«Moskou heeft gevoerd, direct verband houden met de viermo- gendhedenconferentie te Berlijn. Marie van EysdenVink in Den Haag overleden (89) Donderdagavond is overleden de oud actrice Marie van Eysden-Vink. Zij be reikte de leeftijd van 89 jaar. Zij boekte haar grootste successen aan het „Neder- landsche Toneel", dat in de Grote Schouwburg te Rotterdam speelde. 1924 nam zij afscheid, maar zij trad daarna nog wel eens in gastrollen op, vooral bij Cor van der Lugt Melsert Haar creatie van „Madame Sans Géne" werd de rol van haar leven. De sneltrein DJokja-Djakarta is op de Eerste Kerstdag door onbekende gewa pende lieden onder vuur genomen. Drie passagiers werden zwaar gewond. Kerstgeschenken van Prinses voor D.P.'s Aan vluchtelingen, die in een kamp bij Trièst verblijven, is op de dag vóór Kerstfeest een zending, geschonken door Prinses Wilhelmina, uitgereikt. In dit kamp verblijven circa 6500 vol- assenen en kinderen van vijftien natio naliteiten. De volwassenen hebben ieder een kerstgroet met de gedrukte hand tekening van de Prinses ontvangen. De kinderen kregen waardevolle geschenken. met een gevolg van 20 personen op het station in Bazel zijn gearriveerd. De koninklijke rijtuigen die deel uitmaakten van de nachtsneltrein werden op het station afgehaakt. Om half acht vertrok Om 11 uur vanmorgen is de Koningin met haar vier dochters en het gevolg in een gele bus van de Zwitserse posterijen te Grindelwald aangekomen. Pr hard wordt per auto Woensdag of Don derdag in Grindelwald verwacht. Pet trein naar Zwitserland Tien centimeter sneeuw hebben Grindelwald omgetoverd tot een sprookjesland TTET KONINKLIJK GEZIN is gisteravond om precies zeven uur van -■ -A het station Baarn naar Grindelwald in Zwitserland vertrokken. De drie koninklijke wagons zouden in Emmerik aan de nachttrein naar Bazel worden gekoppeld. Het koninklijk gezin werd hedenmorgen om 10.04 ver wacht in Interlaken, vanwaar het per autobus naar Grindelwald zou doorreizen. Even voor het vertrek uit Baarn bood ir F. Q. den Hollander officieel het nieuwgebouwde rijtuig, dat speciaal voor Prins Bernhard en de Prinsessen is bestemd, aan. Met de Koninklijke trein reisden echter alleen de Koningin en de vier Prinsessen. De Prins zou de reis naar ';de koninklijke trein uit Bazel Grindelwald per andere gelegenheid maken. In Grindelwald is Eerste Kerstdag de eerste goede sneeuw gevallen en men kan gerust zeggen, dat het een pak van het hart is van de vele hoteliers daar, dit tot dusverre met bezorgde gezichten de weerberichten hadden beluisterd. De tien centimeter sneeuw hebben het dorpje omgetoverd tot een sprookjes land en de gasten zijn sindsdien toege stroomd. Wel hangen nog de nevels om de top- ?n van de grote en de kleine Scheidegg is het zich overal nog beperkt, maar de sneeuw is er en daarover is men ver heugd. De temperatuur is haast ideaal; overdag om het vriespunt, 's nachts vijf :es graden vorst, die ijspegels tovert i dakgoten en rotswanden. Alle hotels 1 voor Oud- en Nieuwjaar volgeboekt de vele Konditoreien en kleine café's hadden het reeds druk. Goedlachs Druk was het ook in de Steurri-bar. ;n gezellige dorpsgelagkamer in Grin delwald, die behoort bij het eenvoudige, maar propere hotel Bellevue. In de Steurribar met zijn gasten aan een stam tafel, troffen wij „Herr Buergermeister" Emile Steurrl. de 65-jarige magistraat in het dorpje. Een forse, goedlachse man, gekleed in ui en met een gelaat, dat de sporen draagt van vele lange bergtochten. Want de oude Emile is jarenlang één van de beroemdste berggidsen-skileraars in deze omgeving geweest. Zijn gidsenboek getuigt daarvan. In de gelagkamer hangt een foto van de destijds kleine Prinses Beatrix met een reusachtige Sint Bernhardhond, herinnering aan het vooroorlogse verblijf van het koninklijk paar. In zijn gidsen boek komt een zeer vleiend getuigschrift voor van de tocht, die Emile Steurri op 26 Juli 1916 met Prins Hendrik maakte. „Ein luestiger, zuverlaessiger Fuehrer, zo wordt hierin de tegenwoordige bur gemeester genoemd en men kan e verzekerd zijn. dat hij in zijn ambt. toe hij drie-en-een half jaar geleden ge kozen werd, op dezelfde betiteling spraak kan maken. Steurri draagt de Nederlanders warm hart toe en een van zijn grote vrienden is, zoals hü zelf zei, de voor malige Nederlandse ambassadeur in Mos kou, dr Visser, die verscheidene berg tochten met hem heeft gemaakt. Ook Prins Bernhard kent hij. „Ein derbarer Skilaufer". zegt de burgemees ter, die het betreurt, dat de Prins deze sport op doktersadvies niet meer beoefenen. Van enig ceremonieel zou bij de komst van de Koninklijke familie daag geen sprake izijn. Burgemeester Steurri zou er zelfs niet bij zijn als de gasten omstreeks 11 uur per auto Interlaken arriveerden, maar hij later zijn opwachting maken en w< schijnlijk de Koningin veel vertellen zijn prachtige dorp met zijn gastvrije be volking. Nader wordt gemeld, dat de Koningin en de Prinsessen vanochtend om Het „vredesaanbod" van Ho Tsji Minh Fransen overrompeld door een massaal communistisch offensief DE VIETMINH-REBELLEN hebben met Kerstmis in Indo-China een massaal offensief ontketend, zoals de Fransen in de zeven jaren, dat de oorlog duurt, nog niet hebben meegemaakt. Het is de communis ten, onder leiding van Ho Tsji Minh gelukt, de verbindingen tussen het Noorden en het Zuiden van het land te verbreken. Indo-China is in tweeën verdeeld, aldus Reuter. Twee Vietminh-divisies, gesteund door duizenden ongeregelde strijders, tezamen vormende een legermacht van meer dan 20.000 man, namen aan het offensief deel. De strategische plaats Thakhek in Laos, werd bezet. Het Franse opperbevel dirigeerde uit alle delen van Indo-China vliegtuigen voor bliksemsnelle troepenverplaat singen naar nieuwe defensie-posities, op 80 km ten Zuiden van Thakhek. In de Noordelijke provinciën 'van Siam I veld Seno, vanwaar grote vliegtuigen Is de staat van beleg afgekondiigd, om- J kunnen landen en opstijgen. De rege- dat men zich daar grote zorgen maakt i ring van Laos heeft zich gewend tot de over het jongste offensief van de com-[Ver Naties wegens deze verraderlijke munistisdhe rebellen dat door Rood j rode invasie. China wordt gesteund. Van de 19 mil- i lioen inwoners van Siam zijn er zeven van Chinese afkomst. Mochten die onder n_ll 1 ii_L J de invloed van Rood China komen via reild Zeil lOCIl 311160611 fe Vietiminh-beweging, dan staat Siam I De Italiaa„te ptcnlicr Pella heett vol_ voor een burgeroorlog. Een smalle strook, lopende dwars door j 8ens Reuter, op een kabinetsvergadering Indo-China. is in handen van de vijand j verklaard, dat de regering zal worden Post na post hebben de Fransen in de gewijzigd of dat hij anders in het begin nieuwe jaar zal aftreden. Pella De Wateringse waarnemend gemeentesecretaris, de heer L. M. J. Hendrikx, is, zoals wij reeds melddent met ingang van 16 Januari be noemd tot burgemeester van Berkel én Rodenrijs. Maandag 18 Januariê 's middags om 2 uur heeft de installatie plaats. De gelukkige burger vader met vrouw en kinderen. het ontwerpen van tegenzetten. Sommige diplomaten in Parijs zijn van oordeel, dat de Vietminh nu van Indo- China een tweede Korea wil maken door het in tweeën te splijten. De grens tus sen de twee helften zou de zestiende parallel kunnen volgen. Zodra dat vol bracht is, zou de Vietminh haar aanbod cm vrede te sluiten herhalen; het Noor delijke deel zou een volksrepubliek wor den onder Ho Tsji-minh en het Zuide lijke zou blijven zoals het nu is. Wij wijzen er nog op. dat bij dit blik- semoffensief, de rebellen ln vier dagen tijds 160 kim aflegden door een bergach tig en zwaar bebost gebied. De commu nisten staan nu aan de Mekongrivier. de grens van Thailand. Verwacht wordt, dat de Franse generaal Navarre nu zijn hoofdverdedigingslinie op een punt ten Zuiden van Thakhek. bij de Mekong zal inrichten, ter verdediging van Savanna- ket, de provinciale hoofdstad. Het hier genoemde Savannaket is voor de Fran sen van groot belang, wegens het vlieg- Tweede ronde voor Mossadeq Een uit zeven raadsheren bestaand Per zisch militair hof zal Zaterdag de aan klacht tegen ex-premier Mossadeq en generaal Riahi in hoger beroep behan delen. De behandeling zal ongeveer een maand duren. Op het door dit hof uit te spreken vonnis is nog weer een be roep mogelijk: óf op een derde militair hof, óf, met toestemming van de sjah, op het Hooggerechtshof. DAT op 4 Mei nabij de viersprong in Sprang (N-Br.) een monument onthuld zal worden ter nagedachtenis aan de il legale strijder Jan de Rooy. DAT de Utrechtse geoloog prof. dr Th. Raven in opdracht van de Unesco aan de universiteit van Damascus (Syrië) een geologische leerstoel zal inrichten. Do- DAT het Ned. Genootschap cument-reproductie, het N.I.D.E.R. en het Ned. Instituut voor Efficiency op 19 Jan. in de Haagse Dierentuin een reprografi- sche studiedag zullen houden. DAT bij Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. te Gorinchem de stalen motorveer boot Ansoe, 32.30 m. lang, in aanbouw is voor de scheepvaartmaatschappij Surina me N.V. te Paramaribo. DAT Hr Ms Johan Maurits van Nas sau op 24 Dec. in Curagao aankwam, waar men het Kerstfeest vierde en het schip gisteren naar Paramaribo vertrok, vanwaar men na Nieuwjaar de thuisreis naar Den Helder aanvaardt. DAT de Limburgse Jagers 9 Jan. 140 jaar in Venlo gelegerd zijn en de oud gedienden van 2 en 13 R.I. die dag fees telijk zullen vieren. DAT op 24 Dec. de 33-j. vertegenwoor diger E. Zoek met zijn 4-j. zoontje Sjou- ke en 1%-j. dochtertje Jennie zijn huis te Meppel per auto heeft verlaten sindsdien vermist wordit. DAT de vraag naar champignons dit jaar uitzonderlijk groot was er, de Zuid- Limburgse grotten per week een 1300 a 1500 kg „produceren". DAT vertegenwoordigers van de Jonge Union Münsterland en van A.R.-, C.H.U.- en K.V.P.-jongeren in Overijssel en Gel derland in Münster bijeenkwamen voor het leggen van wederzijds contact. DAT men de oude gemeentetoren van Goor, welke van artillerievuur zwaar ge leden heeft, wil gaan restaureren (kos ten f 40.000 f50.000). DAT wethouder J. Meertens te R'dam de eerste paal geslagen heeft voor een gebouwencomplex van Van der Sctouyt- Van den Boom en Stanfries Reederij aan het Binnenvaartcentrum. DAT uit een étalage aan de Wetering schans te A'dam gisteravond 35 gouden horloges zijn ontvreemd (waarde f5.000). DAT de 24-j. dienstbode M. H. („Zwar te Martha") in de Kerstnacht bij de Vos- straat in Den Helder zwaar gewond is aangetroffen, nadat zij door de 22-j. schil der A., na een bezoek aan een dancing, was toegetakeld. DAT begin volgend jaar een brochure verschijnt, getiteld Openbare Gezond heidszorg in Nederland en voorts een Franse en Engelse tekst over de Drink watervoorziening in Nederland. DAT in Nijmegen een man is aan gehouden, verdacht van verduistering van f 6000 van zijn firma. DAT de timmerman-aannemer W. K. te Oude Pekela wegens frauduleus bank roet overeenkomstig de eis veroordeeld is- tot \Vz jaar. DAT de gebroeders H. B. en J. G. B. uit Vlagtwedde werden veroordeeld tot 10 weken, waarvan 8 voorw., wegens ont voering van hun zuster uit de Stichting tot Christelijke Liefdadigheid te Wagen borgen. DAT 6 leden van de Prov. Staten van Noord-Brabant voorstellen de jaarwed den van Gedeputeerden te verhogen van f7200 tot f9000. DAT in October in ons land 37 perso nen door brand gewond werden en de directe brandschade op f 1.779.685 wordt geraamd (vorige maand ruim f2 min.; Oct. '52: f3 min.). DAT het Centraal Instituut ter Bevor dering van de Buitenlandse Handel (het C.I.H.A.N.) een jaarbeursgids 1954 heeft uitgegeven, met een lijst van internatio nale beurzen, waaraan ons land collectief zal deelnemen. heeft een meningsverschil met het be stuur van zijn partij, de christen-demo craten, die niet ten volle achter zijn re gering staan. Dit is één van de vijf wagons, die in Nieuw-Zeeland door een brug zakten en te pletter vielen op de rotsachtige bodem van een bergriviertje. Links op de voorgrond ziet men de resten van de brugpijlers. Bij deze ramp kwamen ruim 160 men sen om het leven. (Telefoto) Artsen vergaderden over ministerieel besluit Bijna honderd artsen hebben op Tweede Kerstdag in Utrecht de spoed vergadering bijgewoond, die de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst had bijeengeroepen in verband met de ministeriële schorsing van het ziekenfondsraadsbesluit van 17 December om een voorlopige overeen komst tussen ziekenfondsen en artsen aangaande honoraria goed te keuren. Het was een besloten vergadering. Er werd uitdrukkelijk besloten, geen in lichtingen aan de pers te verstrekken al vorens het dagelijks toestuur van de maatschappij zich over de resultaten zal hebben beraden. Inmiddels hebben de bestuursleden van de Landelijke Vereniging van Huisart sen besloten, in de loop van deze week ook een vergadering te beleggen, waarin dan het schorsingsbesluit, dat de hono rariumverhoging voorlopig op de lange baan heeft geschoven, aan de orde zal Natuurlijk wordt dan tevens een be spreking gewijd aan de opvatting van veel huisartsen dat niet langer op de oude voorwaarden aan de ziekenfondsen medewerking kan worden verleend. Rijwielen met hulpmotoren van het merk N.S.U.-Quickly, type 51-ZT, worden met rijwielen gelijkgesteld. Dap per militair Zijn patrouille stuiite onverwachts op een versterking van de Mau Mau Majoor Graaf Wavell van het Britse „Black Watch"-regiment, de 37-jarige zoon van wijlen veldmaarschalk Wavell. is in de Kerstnacht tijdens een veldslag van 10 uren tegen Mau Mau-terroristen in het gebied van Thik^ gesneuveld. Een patrouille, onder leiding van Wa vell, botste enkele kilometers van de hoofdweg van Nairobi op terroristen. De patrouille was uitgetrokken om een on derzoek in te stellen naar het onthoofden van een loyale Afrikaan. De patrouille, die uit soldaten en po litiemannen bestond, kwam onder zwaar vuur te liggen. Vrij spoedig werd Wavell dodelijk getroffen. De terroristen konden niet verdreven worden uit hun goed voorbereide stellin- 't dichte oerwoud. Tegen midder- taken de veiligheidstroepen de de bomen. Toen hernieuwden de hun aanval. Eén groep brak door de afzetting en vermoordde 'n Afri kaanse konstabel. Twee Britse politie officieren, een Brits soldaat en vier in heemse politiemannen werden in een ver beten strijd van man tegen man gewond. Het sneuvelen van majoor Wavell heeft in Engeland diepe ontroering verwekt, niet alleen omdat de naam Wavell een roemrijke klank heeft, doch vooral door de persoonlijke eigenschappen van ma joor Wavell. die grote verwachtingen voor de toekomst deden koesteren. Hij was uit hetzelfde hout gesneden als zijn vader. Reeds tijdens de oorlog in Birma had hij de majoorsrang bereikt doch hij liet zich degraderen tot kapitein om zich te mogen voegen bij de lucht landingstroepen, die ver voor de Britse linies een eenzame verbeten strijd voer de tegen de Japanners in de oerwouden van Birma. Reeds twee dagen na zijn landing werd zijn linkerhand afgeschoten. Maar even als zijn vader, die een oog miste, liet kapitein Wavell zich hierdoor niet ont moedigen in zijn militaire carrière. On danks zijn lichamelijk gebrek werd hU zelfs een der beste golfspelers van En geland. Koninklijke familie ter kerke in Amersfoort De Koningin. Prins Bernhard en de oudste twee Prinsessen hebben op Eerste Kerstdag te Amersfoort de door ds A. Braakman geleide kerkdienst bijgewoond. Op Tweede Kerstdag zijn de jongste twee Prinsessen onder het gehoor van deze predikant geweest. Onbestendig weer Het KNMI te De Bilt verwacht tot morgenavond Zwaar bewolkt met enkele buien en morgen tydelyk op- klaringen. Matige tot krach tige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Aan de kust later wellicht tot hard toe nemend. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen Zon en maan Dinsdagzon van 8.48 tot 16.36 uur maan van 2.00 tot 12.09 uur. Op 5 Januari

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1