Waar de geweldige stromen woedend bruisen !et leven in de Hollandse pastorie van ds W. van Dijk lijkt ook wel een waterval Elke kip legt gegarandeerd éen ei per dag! 't Jaareinde, de tijd van de weldadigheidszegels DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 NAAR HET DERDE LAND VAN DE WERELD IV. 'ET SCHIEREILAND van de grote Niagara-watervallen is een mooi stuk Canada op zichzelf. Hier groeien de perziken en zijn er de vele lden piet wijnstokken. Naast de machtige Amerikaanse waterval is er nog grotei'e Canadese hoefijzer waterval, waar een mens stil wordt het gebruis van de geweldige wateren. Honderdduizenden toeristen nen dit overweldigende schouwspel gadeslaan. tus! Dat in dit grote land veel religiositeit is, die geen echte dienst van God meer is, is duidelijk. Dat men hier ook met de meest mo derne wapenen dat kwaad wil bestrijden, blijkt uit het feit, dat in deze zaak ook een filmdienst is gevestigd, waar vele Bijbelse, ook gewone speelfilms, met een boodschap, zijn te verkrijgen. Een Chris telijke Filmactie dus niet alleen in Nederland maar ook in Canada! Kan dat Aan het antwoord op deze vraag wordt al gewerkt Enkele doodgewone dingen een morgen had ik een aantal urén jd in Toronto. De trein naar het Zui- gaat maar enkele malen per dag. nover het grote station bevindt zich inorme Royal York hotel met z'n hon den kamers. half ondergronds restaurant, bij het station, gebruikte ik mijn bijt. Het begon natuurlijk met grape- ltsap! Het was er niet duur. Voor ig „cents" kan men hier behoorlijk Sympathiek was, dat hier ook 'Ivfme kinderen welkom waren, voor wie tele kinderstoelen gereed stonden. het centrum van deze tweede stad Canada, met zijn millioen inwoners, het fraaie gemeentehuis met zijn nke to en. Hier bemerkt u, dat Toronto iets anders is dan een smerige ïieksstad of eer) koud complex van sachtige zaken en wolkenkrabbers, len wordt hier opgenomen in het ge- deze wereldstad, die een grote ruk maakt. Niet laleen in Montreal IHpr ook hier klopt het hart van Canada.! ïorme warenhuizen zoals van de de Hudson Bay Company en in ïr luxe Simpson's, kunnen de maar vooral ook de dames, hun ophalen, oned" hun inkopen doen. Het boeiende schouwspel van de Niagarafalls is door de ganse wereld bekend. Althans van de foto's en de films. Op deze foto ziet men twee watervallen tegelijk. den kan horen! dat men hier e< ontwikkeling in de naaste to -erwacht, zodat het een van steden van Canada kan worden. In deze mooie stad. die een vriendelijke indruk maakt, was ik te gast bij ds W. van Dijk, van Gouda afkomstig. Met hun zeven kinderen zijn zij naar Canada ge trokken, toen het beroep kwam. In plaats dat de dominese de emigratie tegenhield, heeft zij deze eerder bevorderd. het altijd goed. Zij wonen in een goed huis. van steen opgetrokken, met drie verdiepingen, in de Genevastreet. Zo'r pastorie doet niet onder voor eer Hollandse en biedt zelfs nog enkele ge makken meer. Begrijpelijk was ik benieuwd te zien hoe het leven toegaat van een Hollandse dominee in een Canadese pastorie. Heel kort gezegd: het leven bruist hier als een waterval! Om er enige indruk van te krijgen, moet u weten, dat hier in enkele maan den een paar honderd emigranten zijr aangekomen. Deze moeten allen opgevan gen, thuis gebracht, aan het werk ge holpen en op alle mogelijke manieren ge assisteerd worden. T)E TREIN VAN DE C.N.R., die mij van Toronto naar Hamilton bracht en later weer van Hamilton over hetiT^. schiereiland van de Niagara naar St|£) ARBIJ staat ds Van D«k Catharines, was niet „air-conditioned" "nnpct° 7"n Smm fifi Wel stonden er enkele electrische wind molens te draaien, om wat verkoeling tt 5 gelid. Zijn c het; vrolet, is zijn trouwe hulp. Er is geen sprake van, dat een dominee in Canada zich kan terugtrekken op de studeer kamer. Men moet telkens weer praktijk springen en dingen doen, predikant in Nederland niet te maken heeft Wat er zo in één dag ge- Een meisje wordt weggebracht adres een aantal mijlen buiten de 6tad. Een digheden, wordt ni onderzoek, oudere emigrante, het Engels. De dor gelukkige omstan- ir de kliniek gebracht begeleid door m haar te helpen chauffeur! Een boerenarbeider wordt op een farm geplaatst, 10 km verder. De dominee is fieldman! Deze mensen, die ik op de boot begeleid en gesproken had, waren erg gelukkig met hun plaats. Er worden drie bezoeken afgelegd bij gemeenteleden. De dominee is herder! Een emigrant komt advies vragen over het vestigen van een flinke zaak in St Catharines. De broeders van de financiële commissie komen raad vragen wat te doen, nu de toch niet zo kleine! kerk te klein geworden is. Er moeten snelle en verstrekkende beslissingen ge worden. Het besluit valt nieuwe grond, te kopen voor een nieuwe kerk. De dominee is zakelijk adviseur! Onder tussen komen er gasten uit Holland, die mdelijk in de pastorie ontvangen den. De dominee is gastheer! Ja, en daar- hij dan toch ook nog huisvader echtgenoot. de beurt mogen de kinderen in vacantietijd mede in de car. Bij al die drukte komt er dan ook nog een collega uit Holland, in casu onder getekende. aanwaaien als gast in deze pastorie. Tot overmaat van ramp? Neen! „Het is fijn dat je gekomen bent!' dat is welgemeend. Tussen de bedrijven door en in wagen is er dan toch nog tijd om elkaar te spreken, om een Engelse preek door te nemen, èneen uitstapje maken naar de Niagara-falls. Hoewel hij eerst wel heeft opgezien tegen de taak, die te zwaar leek 11 geweldige land, voelt collega Van Dijk ch nu volkomen thuis in Canada. Van hem geldt zeker het woord: the right man on the right place! (de juiste man op de juiste plaats). Flinke kerels Toronto, een der grootste in dustriecentra van Canada, ge legen aan het Ontariomeer, im poneert de vreemdeling mede door haar wolkenkrabbers. Het reusachtige meer ziet men hier op de achtergrond. Het was weer zeer toepasselijk en daar om ontroerend. De lof van God gaat de aarde rond. Bij alle tijdsverschil is nooit een ogenblik, dat het loflied zwijgt Onder de emigranten trof ik een onder wijzer uit Amsterdam, pas geëmigreerd, die hier in de tuinbouw werkt. Een an dere. eveneens onderwijzer in ons land, werkt hier in de bouwvakken als tim merman en is er gelukkig mede. Mr Colenbrander, de zoon van ds Colenbrander, is vóór zijn gezin uitge gaan, heeft een importzaak van Hollandse producten, textiel enz. opgezet. En Mrs Colenbrander met haar kinderen (zij was ook op de Waterman!) aankomt, vindt zij haar huis kant en klaar inge richt en kan er zo instappen. Een Hollands meisje, op bezoek bij familie, heeft wel even moeite te we aan de gedachte, dat zij straks weer huis zal gaan. Wanneer wij de mannen flinke kerels noemen, mag ik toch zeker de vroi niet vergeten. Zij zijn vaak nog dapper der dan hun mannen om aan te pakken, mede te werken en zich door de e moeilijkheden heen te slaan. Werkelijk, het lééfde hier, zoals ook op zovele andere plaatsen in Canada. r)AT HET FLINKE KERELS zijn, die in St Catharines het kerkelijk leven mede helpen opbouwen, bleek uit het volgende: Mijn briefkaart, die Donder dagmiddag per vliegpost was verzonden, kwam eerst Maandagmorgen in St Catha rines aan. Daarop meldde ik, dat ik wel bereid was, indien men dat wilde. Woens dagsavonds een lezing te houden over d( Jehova-Getuigen, die ook in Canada zeei actief zijn. Dit kon dus niet meer op de kansel worden afgekondigd. Toen zijn een paar mensen aan de slag gegaan. Op bellen! Adressen afrijden met dominees' wagen, om de mensen zoveel mogelijk nog op te trommelen. Zo kon ik dus Woensdagsavonds tochj nog voor een groep van zestig mensen in t-v- de benedenverdieping van de kerk. over JL» lT dit onderwerp opreken. En dot midden' de" ",et. TVV'Trfaa. Het .was er my niet om te doen bezienswaar- r u |d|Sheden te bezichtigen maar in de tijd, mnn. *7? "Idie ik had door te brengen in Canada, zor Canada. Men moet op dit gebied 1 I. Ok-ilt,-'... ,e{1 mogelijk emigranten te bezoeken. [Daarbij vroeg de reis van een 15.000 km jdoor Canada ook veel tijd. Maar collega jVan Dijk zei, dat ik de Niagarafalls be- slist moest zien, nu ik er in St Catharines dicht bij was. Op een namiddag gingen.wij er met zijn car heen, over de Queen Elizabeth Way. een van de mooiste vierbanige weg van Canada. Zulke hoofdwegen vindt lang niet overal. Dat kan ook niet. Wat opvalt is, dat men hier niet a De Niagaialalls - een belevenis NIAGARA-WATERVALLEN ston- de Hieruit blijkt de behoefte s ting i zoveel missen, v pers, de lectuur, lij telkens weer. Op die voorlichtingsavond zong jonge zuster, een vroeger gemeentelid uit' Rijswijk, met een mooie stem, bij de' piano Gezang 281: Die dan, als onze beden zwijgen, als hier het daglicht onderduikt, weer nieuwe zangen op doet stijgen, ginds waar de nieuwe dag ontluikt. Daar mijn wagen zich geheel achter in de trein bevond, ging ik nog wel naar het achterbalkon. De beambte, i-jzich daar bevond, gooide telkens trein bij een station stopte OP DE TONEN VAN RADIOMUZIEK fakkel gaan goed gekleed en wil- j uit. Op klaarlichte dag? Ja! Deze bevin- de mode zeker niet voor de dames;den zich in een koker op het achter-! Europa onder doen. i balkon. Door ze aan te strijken gaat de e productie van dameskleding neemtjlont branden en de bedoeling is de fakkel' er de leidende industrieën in Canadarechtop tussen de rails te krijgen. Achter! ook de tiende plaats in en komt vlakionze trein bevond zich nl. een vracht-; lie van de auto's. jtrein en op deze manier werden waar-' schuwingssignalen gegeven. Nu we toch in de trein zitten, heb ik meteen gelegenheid u een paar dood-' gewone dingen over Canada te vertellen. Allereerst, dat de grote lucifers, in ver schillende kleuren, met hun witte boven- Niet minder dan in Parijs ET IS GRAPPIG in de krant een erslag te lezen van enkele Canade- die in Parijs eens waren gaan i naar de nieuwste mode. Zij kwa- echter teleurgesteld terug. Op de imps Elysées hadden zij wel aardige gezien, maar lang niet wat zij erwacht hadden. Wanneer dat ïeusje van de zalm moest zijn! r n tot de conclusie gekomen, dat dames in Montreal en Toronto min- n goed gekleed gaan en dat men t naar Parijs behoefde te gaan nooiste kleding te bewonderen. Tien de mensen, die zichzelf en zoeken te behagen, en daarin las vaak opgaan, ook in Canada. ontdekte in Toronto echter ook nog heel anders. Terug wandelend door >rl Street naar het station, kwam 'zl 'anss de zaak van de „Evangelische gevers", waar veel Bijbelse lectuur uitgestald cn verscheidene tijdschrif- zoals de „Evangelical Christian", een indblad met een wereldwijde bood- ip, dat hier wordt uitgegeven. De grote strijd ook hier BEGRIJPT, dat men als predikant niet aan zo'n zaak voorbij kan gaan, J ider er binnen te stappen. Het: duurde nog even voor mijn trein ging. 'e wandteksten, die men hier ver zijn wat ouderwets uitgevoerd. :ou van de moderne opvattingen 'er in ons land nog wel iets kunnen Verder was er een schat nelijk Amerikaanse en Canadese lec- Vele werken stonden hier tegen het modernisme, dat de dienst God ondergraaft en de grote de Bijbel loochent. Vooral !I3rken van Baptistische zijde. In de ingelical Christian" las ik een eking van de vraag, of de grote van het kerkelijk leven niet het systeem van kerkinrichting, ardoor de ambtsdragers zoveel ver- woordelijkheid hebben gekregen. Het q Woord daarop luidde, dat het niet ligt a— kopjes, veel gelijken op die fakkels, dié uit de treinen geworpen worden. Ze zijn erg gemakkelijk en hebben zelfontste- king. D.w.z. dat u zo maar wat lucifers zak kunt steken zonder doosje. Door met de nagel van uw duim langs het bovenkopje te strijken gaat hij bran den. Dat vraagt slechts geringe handig heid. Mensen, die familie in Canada hebben, schrijven vaak op hun brieven R.R.l, R.R. 2, enz. Wat betekent dat? Dat be tekent: rural road, of landelijke weg. no. zoveel. Meestal woont men dan niet hele maal in het dorp of in de plaats, maar daarbuiten. Dat kan dicht bij het cen trum zijn, maar ook wel een kwestie an tien of meer km. Wie dan op het station aankomt om onverwachts een bezoek te brengen, mag heus wel een taxi nemen! De brievenbussen, waarin de post in Canada uw brieven uit Holland depo- 't, bevinden zich niet aan het huis, r langs de weg. Het zijn meest ge golfde aluminium bussen met een ve de klep, en draaibaar, soms met verder op de weg kan trekken. De post komt dan met zijn wagen aanrijden, behoeft alleen /en te stoppen zonder uit te stappen Ook komt het voor, zoals in de prairie an Alberta, dat men zelf zijn post moet afhalen van een punt, waar de post nog komt, of dat men een box heeft in het postkantoor. Wanneer u nog wat anders weten wilt: het vet is in Canada bijna niets waard. Het is bepaald erg goedkoop. Vele emigranten beginnen dan ook met gebruiken en nog eens vet. Maar dat houdt spoedig op. Het andere eten is in; Canada voedzaam genoeg, en op een| stukje vlees kijkt men meestal niet. Toen ik eens een grote lap vlees op mijn bordj kreeg en opmerkte, dat ik dat thuis, in] een hele week niet opat, kreeg ik "enj antwoord: ja, maar u bent hier in Canada! In St Catharines T~\E STAD ST CATHARINES telt 50.000 inwoners, ligt aan de samenvloeiing van enkele rivieren, en wordt met enige trots ook wel de tuinstad van Canada ge uit de trein geworpen worden. Ze zijn noemd. Dit is wel de grootste stad van het Niagara-schiereiland, waar door het zachte klimaat de perziken groeien, ook kersen, grape-fruit, druiven en heel veel groenten. Van deze stad hoorde ik zeggen wat men trouwens ook in andere ste- Ubber- gen enkele kilometers buiten Nijmegen, wonder lijke dingen. De dorpelin gen, praten er .over met on gelovige gezichten Oyen gaat 1 een sjoelbak, die regelma tig en geheel automatisch 'bevochtigd wordt en geen andere taak heeft dan de mest van de bovenbewoon- ster op te vangen. Die gla- sjoelbak is bwintig men en ieder uur wat grit de radiomuziek te pikken uit de bak, die eierenleggen aan mechanisch en regelmatig kant. En langs haar heenschuift. On danks de zwaarlijvigheid de lage gebeurt het aan de lopende band. Van uw kip raapt ge misschien of goochelaar door. Dat fantast meter lang en aan het begin het eind loopt zij komt. omdat hij leiding geeft abrubt uit boven de beton- aan die wonderlijke bedoe ning. Achter zijn huis. aan de Kasteelse laan, 9taat een langgerekt gebouw. De radio speelt er fuga's van Bach en deuntjes van de „Skymas- ters" met mechanische on verstoorbaarheid en T.L. buizen aan de hoge zolde ring geven er een geslaagde daglicht-imitatie weg. Van 's morgens zes tot 's avonds acht. En dit alles gebeurt omdat een Engelse meneer heeft uitgerekend dat een geselecteerde kip dit nodig heeft om haar productie op te v i. Ge n ken dat u nu maar een T.L.- buis in uw kippenhok hoeft te hangen, plus een radio toestel. om. net als in Lui lekkerland. aan het eieren rapen te kunnen blijven. Daar zit meer aan vast. Ge moet bijvoorbeeld al veel geld hebben om u de auto matische leg-batterij van de Engelse McMaster te kunnen aanschaffen. In kleine kooien van ge galvaniseerd gaas zit een kip. Ze kan nooit eens gezellig in de aarde i te groep gemaakt is. die het beste vergeleken kan worden met een koeiengroep. waarin de de mest uiteindelijk terecht komt. zonder dat een mens er aan te pas gekomen is. schalken, want zij slijt haar dagen en nachten op een vloer van gaas, buiten afhelt en kooi eindigt in een bakji waarin vanzelf het ei rolt. Die kip zit er niet alleen, want die Engelse meneer heeft aan étagebouw ge- dacht. Zij zitten er drie- schuier. traag hoog en bovendien hebben zij aan de andere kant nog buren. die. door de radio levendig geworden, de ge hele dag met elkaar praten. Niet luidruchtig, als een ordinaire boerenkip, maar ingehouden en beschaafd. schillende kippen twee en er zijn er bij die de batterij op zijn kop zetten door er drie per dag te leggen. Maar daar wordt door de hele kippenfamilie kakelend tegen geprotesteerd. Dat is slavenwerk. Eén kip maakte het zo bont een keer drie eieren in zes uur te leggen, maar dat vindt ook Jan van Oyen abnormaal. Na tuurlijk zijn er kippen bij, die geen economisch inzicht hebben en zo a-sociaal zijn Dnder de gemiddelde pro ductie te blijven. Die krijgen geen onder steuning. maar gaan er uit. Na twee weken heeft Jan Oyen dat bekeken, omdat hij van iedere kip een leg- staatje bijhoudt. De pro ductie der luxe-kippen is veel groter dan van een huis-, tuin- en keuken-kip. Het ei is bovendien groter en smakelijker. De dooier is lichter en vooral de ho tels hebben ze graag. Het ei is ook duurder. Binnenkort heeft Jan van Oyen duizend kippen in de diverse kippenartsen hun zijn drie batterijen s nodig Want op nauwkeurig ge regelde tijdfch komt geheel automatische een gummi itoorbaar, door de sjoelbak schuiven, die de mest mee neemt en in de groep depo neert. Die schuier is nog maar een onderdeel van een heel ingewikkeld toe stel, dat op kettingen ieder ronde om de bat- de kippen eten, 0 de eierschaal hardheid stevigheid mee te geven. Niet elke kip mag z in het kooitje van eei matische leg-batterij zouden de luxe kippen van het roddelen gaan. Me- siersprijs iedere dag het oprapen heeft zonder er iets voor te doen dan het maar mechanisme nu en dan te auto- controleren, zegt hij Sjuust, maar de installatie en de exploitatie dan? En heeft hij gelijk. nige leg-batterij gebruikt Houdt u het dus kruising, b.v. een krui sing van een Barnevelder met een Islander, hoewel natuurlijk vele variaties boerenkip. bij doch daar zijn het dan ook terij maakt. Op drie plaat- jan In Nederland i^ deze auto matische legbatterij een nieuwtje. In Engeland. Ca nada. Denemarken en Zwit serland zijn er nu zes. maar volgens volgens Jan van Oyen luxe-kippen voor. gemid deld twaalf pond mooi, schoon Ge kunt rond lopen, die twintig lang en anderhalve meter natuurlijk drie-hoog. voederbak- glanzend. ken gemonteerd, op twee n batterij plaatsen waterbakken en op één plaats een bakje „grit". Een rekenaar heeft dan gezien. Zo zijn e Onder elke étage ligt i i breed als half lang de tijd heeft ge- iedere twintig mi nuten wat te eten. ieder automatische leg-batterij. En van de Engelse uitvinder, misschien. Maar de dieren- waarin hij Jan complimen- bescherming wilde wel. dat automatische legbatterij heeft gezien, kan het daar volledig mee eens Postzegelrubriek DOOR G. 1. PEELEN Alvorens met het eigenlijke artikel van meest elementaire beleefdheid beginnen, graag een paar opmerkingen vooraf. Op zichzelf is het verheugend te bemerken dat mijn artike- belangstelling trekken, ook bij niet verzamelaars, blijkens het Iedere keer toenemend aantal schrifte lijke en telefonische reacties. Op zichzelf prettig en vleiend, maar toch ook wel be roet zich brengend. Zou ik itvoerig alle vragers moeten be antwoorden, dan mocht ik wel een secre- jn misschien lezers die denken dat rustende oude heer ben, met niets omhanden dan mijn postzegeltjes. Men het althans vermoeden, als men, zo- deze week gebeurde, een brief krijgt een lezer die me een twaalftal per- nsnamen opnoemt op zegels van ver schillende landen, zonder jaar van uit gifte of Yvertno. te noemen, en die dan als de gewoonste zaak van de wereld verzoekt: van deze personen geboorte- en sterfdatum op te geven, wat het voor mensen waren, en een korte karakteris tiek van hun leven. Hij denkt, op grond van het feit dat hij een postzegel voor antwoord insluit, nu maar rustig op een hele avond van mijn spaarzamelijke vrije tijd beslag te kunnen leggen! Deze vrager is geen uitzondering: soort gelijke verzoeken ontvang ik bij tiental len. Nog erger is het dat het grootste deel der briefschrijvers, (die wel enigszins geprikkeld na 3 dagen opbellen, omdat nóg geen antwoord hebben!) niet eens toeristen-exploitatie doet. Om waterval len te zien moet u in het buitenland vaak toegangsprijs betalen. Daar is hier geen sprake van. Iedereen heeft hier vrij kosteloos toegang om deze waterval len, bekend als een van de zeven won deren van de moderne wereld, te be zichtigen. Het schouwspel is overwel digend. De Amerikaanse en de Canadese Nia gara-watervallen liggen in eikaars ver lengde. In onnoemelijke hoeveelheden worden hier ononderbroken de w; massa's overgegoten van het Erie-i naar het Ontario-meer. Hier roept kelijk watervloed tot watervloed bij het gebruis Uwer stromen (Ps. 42). De Ame rikaanse waterval is machtig mooi. U kunt vlak bij het water komen, waai de overkant de ontzaggelijke vloed i druist, vijftig meter naar beneden. De „maid of the mist", een speciale boot brengt u vlak bij de waterval. Zelfs is het mogelijk via trappengangen in w dichte kleding onder de waterval door te komen. Wij zagen de „kikkermannen" ir hun gele kleding, zo nietig en klein, ver geleken bij deze enorme waterval, getui gend van Gods majesteit in de schepping. Iets verder zijn de Canadese waterval len, de zgn. hoefijzerval, omdat het wate zich hier in een grote boog neerstort, di' nog machtiger zijn. Daar kunt u vlak bij de met groot gedruis neerstortende Uit deze waterval stijgt voortdurend een wolk op, door de sterke verdamping, die er plaats heeft. En in die wolk maakt de zon een regenboog. Het oog raakt hier niet verzadigd. Woorden spreekt men hier niet veel. Want een mens wordt hier stil van. De electrische kracht, die hier gewon nen wordt, is voldoende om vrijwel ge heel Zuid-Ontario, met z'n zware in dustrie, van kracht te voorzien. Wie ir deze omgeving komt, moet vooral niet verzuimen de Niagara-watervallen gaan zien. En hij is welkom als gast in de pasto rie van ds Van Dijk, naar hij me Wij moeten nu langzamerhand afscheid nemen van Ontario om samen de naar het Verre Westen van Canada te ondernemen. Rijswijk (Z.-H.) Ds H. J. SPIER. postzegel voor antwoord schijn ken- Daarom nu nadrukkelijk het dringend verzoek, mij niet onnodig lastig te val len, met allerlei, vaak zeer onbenullige, aagjes, waarop iedere catalogus, of encyclopedie u zelf het antwoord kan j, als u de moeite neemt het even op te zoeken. Ontelbaar zijn ook de verzoe- koop of verkoop van zegels of collecties, of over de waarde daarvan: ik hen geen handelaar, kan me ook niet op n begeven; dus richt u voor der gelijke kwesties tot een van de vele be- bare handelaren die Nederland rijk is. Overigens zijn natuurlijk alle reacties if aanmerkingen welkom. Is er iets u werkelijk zelf niet uit kunt komen, schrijf het dan gerust, maar vanzelf sprekend mét postzegel voor antwoord Tïankeert u philatelistisch? Dit ?st me bij het laatste artikeltje van dit r eerst nog even van 't hart. n nu terzake: Tegen Kerstmis en het jaareinde komen in bijna alle landen de gebruikelijke weldadigheidszegels uit. an u te ergeren met een afbeel ding van de onvergefelijk lelijke Neder landse kinderzegels van dit jaar. on betwist de allerlelijkste uit onze hele ge schiedenis en de Lombrosoklantjes, toekomstige S.S.-ers en misdadigers, nog publiciteit te schenken, beeld ik daarom een drietal series weldadigheids zegels van andere landen af. onderling zeer verschillend van onderwerp en op vatting van de kunstenaar, maar stuk aor stuk juweeltjes van vormgeving. Afb. 1, 2 en 4 zijn van Finland, dat dit jaar een drietal dieren uit zijn wouden afbeeldde: de eland, de eekhoorn en de bruine beer. Drie knappe staaltjes van grafische kunst, en een lust voor het oo^ Zo is het ook met de Zwitserse Pro Ju- ventute-serie, waarvan ik 3 van de 5 voorstellingen reproduceer, afb. 3, 5 cn 7. Afb. 3 het aardige frisse kinderkopje van de Zwitserse Kunstenaar Karl Bickei, om te laten zien dat het ook wel anders kan dan die Nederlandse boeventronies van dit jaar. Afb. 5 een nieuwe aanvulling van de lange reeks Zwitserse Vlinders en 7 van de kevers. Prachtig van kleur en tekening. Er schijnt een wisselwerking te bestaan tussen de dierenverzamelaars en de postdirecties; opvallend is de toe nemende belangstelling voor dat ver- zamelonderwerp, en gelijktijdig de even eens opvallende vermeerdering van hele reeksen inheemse dieren, die door allerlei landen uitgegeven worden. Verheugend is hef daarom, juist in dit verband, eens te kunnen wijzen op een tweedelig prachtwerkje. voor de dierenverzamelaar onmisbaar, werkelijk, in de letterlijke zin van het woord en niet als gemeenplaats bedoeld. „De Dierenwereld op post zegels" door M. J. Baronesse van Heerdt Kolff. Deze rijk geïllustreerde boekjes helpen u alle op zegels afgebeelde dieren thuis te brengen. Ze zijn in eigen beheer van de schrijfster verschenen, en niet uit winstbejag gedrukt. Vandaar de bespot telijk lage prijs van f 3,95 voor de 2 delen. Stuurt met dit bedrag per postwissel aan de schrijfster (Eemnesserweg, Baarn), dan worden ze franco toegezonden. Luxemburg zoekt het met de afb. 6, 8 en 9, dit jaar bij de folklore van het land. Afb. 6: 't kaarsjeslopen op Maria Licht mis (2 Febr.). Op deze dag herdenkt Rome het reinigingsoffer van Maria in de tem pel, na de geboorte van Jezus. Afb. 8: vastenavond: jongens met ratels en foe- perpot, afb. 9 paaseieren-spelletjes. Alle drie gebruiken die in sommige streken van ons land ook nog in ere gehouden worden. Ik moest een keuze doen uit de grote stroom: ik had kunnen vermelden de prachtige moeder-en-kind-zegels van Frankrijk, de doktoren-serie van Belgie, met portretten van Robert Koch. Cal- mette en andere beroemde medici. Alle anders van opzet, maar stuk voor stuk geslaagd. Vaak spande Nederland de kroon, vaak werden we met ere door het buitenland vermeld. Dit jaar enkel spot en afkeuring, onbetwist de slechtste! Jammer, P.T.T.!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5