Koninklijke Familie kwam naar Den Haag Amsterdam is spinnijdig op Rotterdam Een millioen schapen meer in Australië DONDERDAG 24 DECEMBER 1253 IN DE STALLEN Prins Bernhard„Kerst geen uitzondering zijn' *ag (Van één onzer verslaggevers) De grote hal van de Koninklijke stal len, waar anders de gouden koeis en d( koninklijke statiery tuigen hun plaais vinden, was gistermiddag in Kersttooi. Dennegroen, klimop, hulst en rode lin ten sierden de betegelde wanden en hou ten pilaren. Links van het podium stond een grote, stralende Kerstboom, geheel met zilveren slingers en sterren ver sierd. Ongeveer vierhonderd leden var het stalpersoneel, het koninklijk huis archief, de landerijen en de koninklijke huishouding waren met de kinderen bo ven de zes jaar aanwezig toen om hall vijf koningin Juliana, prins Bernhard en de oudste drie prinsesjes binnentraden. Onmiddellijk begon het programma met een kort welkomstwoord van Prins Bernhard, waarin hij de hoop uitsprak, dat het een bijzonder prettige middag zou mogen worden. Kapitein R. van Yperen leidde met enige leden van de koninklijke kapel de algemene zang, die begon met het „Nu sijt wellekome, Jesu lieve Heer". Eenvoudig en rustig, alsof zij het haar kinderen voorlas, klonk even later de stem van H.M. de Koningin, toen zij hoofdstuk 2 vers 1—20 uit het Evan gelie naar Lucas voorlas, waarin me' zulke eenvoudige woorden het wonder van Kerstnacht verhaald wordt. Keistboodschap heel nodig Prins Bernhard hield een treffende, eenvoudige Kerstrede, waarin hij het gebeuren in de Kerstnacht een ge schenk aan de mensheid noemde, waarbij het nodig is dat wij er ons rekenschap van geven, wat precies in de Kerstboodschap werd gezegd zij was bestemd. De Kerstboodschap werd uitgesproken door een engel en een paar herders ren de toehoorders. Maar over deze heen was de boodschap gericht tot alle m door alle tijden heen waar zij ook v en van welk ras zij ook mogen zijn. Nooit werd het korter of beter gezegd: „Zie, ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal: U den in de Heiland geboren, nJ. Christus de heer in de stad van David. De blijdschap van de Kerstboodschap hebben we hier op aarde zo erg hard nodig, aldus de Prins, die blijdschap i* schaars. Blijdschap is iets, dat onafhan kelijk is van de omstandigheden, waar in men verkeert. Men kan leven onder de meest gunstige en benijdenswaardige omstandigheden en zich ongelukkig voe len, terwijl zij die leven onder moeilijke omstandigheden soms toch blij kunnen zijn. In het Kerstfeest is ons een brug iot God gegeven. Wij mensen hebben veelal de even hardnekkige als noodlot tige neiging om in allerlei drukke be zigheden een of andere god te ont vluchten en eigenlijk te vergeten. Met Kerstmis wordt deze sleur doorbroken. Hij komt tot ons, die altijd weer on willig, te trots of te bang zijn om tot Hem te komen. Wie door het Kerstkind tot de Vader komt weet eerst recht wat de grote blijdschap in de Kerstnacht tot verschrikte onwetende mensen gesproken wordt Waar het Kerstkind aanvaard wordt, De belastingwetten Ook senatoren accoord met verlaging Wet op de watersnoodschade eveneens aanvaard Het onvoldoende beschikbaar komen van risicodragend kapitaal is niet alleen te wijten aan de fiscale maatregelen. De kleine belegger voelt niets meer voor „papieren" en vertrouwt zyn geld liever toe aan de institutionele beleggers. Aldus minister Van de Kieft gisteren in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de grote serie belastingswetsontwerpen, die gericht zijn op gedeeltelijke compensatie van de huurverhoging, bevordering van de werkgelegenheid, het wegnemen van zgn. knelpunten en een reële verlaging van de belastingheffingen naar het in komen. Zij brengen verlaging van de accijns op suiker, afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel, wijziging van de inkomsten-(loon-) belasting, vermogensbelasting, vennoot schapsbelasting en commissarissentoelas- ting en verlaging van de personele belas ting. De zes wetsontwerpen konden de instemming van de Eerste Kamer verwer ven: z(j werden zonder stemming aange- Na een betrekkelijk kort debat nam de Eerste Kamer ook de wet op de watersnoodschade aan. Nadat voorzitter mr Jonkman zijn medeleden gezegende Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar had gewenst ging de Eerste Kamer uit een tot 12 Januari 1954. Een week later, dus op 19 Januari komt het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap aan de orde. Britse Koninklijke familie naar Sandringham Koningin-moeder Elizabeth, prinses Margaret, prins Charles en prinses Anne zijn gisteren per trein uit Londen naar Sandringham vertrokken, waar zij de Kerstdagen doorbrengen. vindt men de weg om elkaar te nade ren en de liefde om bij elkaar te blij ven. Ons streven naar het bezit van d< naaste liefde mag echter nret beperkt worden tot de Kersttijd alleen. Kerstfeest mag niet een uitzondering vormen. Meer dan iemand of iets ders heeft Jezus de mens geplaatst een keuze en voor de consequentie deze keuze. De Prins besloot zijn rede: „Ik hoop innig, dat ook dit Kerstfeest ons alle maal weer iets nader zal kunnen bren gen tot dien Zoon, waardoor wij lijk een gelukkig Kerstfeest zullen kun nen vieren vol overgave en blijdschap. Het Kerstspel, dat door het personeel van het staldepartement werd opge voerd „Amos de herder", was een stekende keuze na deze rede. Het trozenkoor van Theo van Elferen zorgde hierbij de cherubijnen-zang. Lakeien bediend Nadat de leden van de koninklijke familie de spelers hadden bedankt ieder een handdruk had gekregen, begaf men zich naar de ruimte, waar anders de koninklijke auto's gestald zijn. De dames du palais, de grootmeeste res, de prinsesjes en ook H.M. de Konin gin zelf hadden zich snel opgesteld ach ter de lange, gedekte tafels, waarop grote chocoladeketels van Meisner-porcelein gereedstonden. Met een vriendelijk woord en een har telijke glimlach reikte H.M. aan groten en kleinen de kopjes over, die baronesse Van Tuyll met bekwame spoed inschonk. Ieder kreeg er een zakje met enige be legde broodjes en een krentenbol bij. Nu werden de werksters, de lakeien, de stalknechts, de chauffeurs, kortom het gehele personeel, bediend door de welijke leden van het Koninklijk Huis en de hofhouding. Prins Bernhard sprak intussen met velen van de aanwezigen. We zagen een trotse Fons de Vries en Kees Koi mans, leden van het matrozenkoor, die een geanimeerd gesprek met Prins Bern hard gevoerd hadden over het wel ei' wee van hun jeugdig „artistenleven". Dan was er de twaalfjarige Michael var Oosterom, wiens vader huismeester var HM. de Koningin is. Hij was heel ge lukkig het feest nog mee te kunnen maken, want nog dezelfde avond hij met vader en moeder en zijn kleine broertje Richard naar zijn grootouders in Engeland vertrekken. Maar die zak broodjes en kop chocolade, van de Ko ningin had hij toch niet gaarne gemist. Het was reeds kwart voor zeven toen de gasten van de koninklijke familie weg gingen, ieder voorzien van een keurig pak, waarin de Pro Juventute-kalender en een geurig Kerstbrood. En tot s een leeg vertrek, massa's vuile kopjes enigè leden van de hofhouding, die met de Koningin, de Prins en de prinsesjes de laatste gasten nakeken. OM DE OLIE Bij de behandeling van de gemeente begroting in de Amsterdamse raad heeft de heer Cavalier (WD) fel geageerd tegen de plannen van Rotterdam, een derde petroleumhaven te stichten. Ter wijl in Amsterdam de benodigde gron den bouwrijp gereed liggen, wil Rotter dam daarvoor millioenen investeren. Rot terdam, dat reeds petroleumhavens heeft, tracht volgens spr de kwestie te forceren en wil voorbeschikken op een besluit het ministerie van Verkeer en Water staat, dat wel eens meer schele ogen maakt. Woordvoerders van de KVP en van de PvdA sloten eich bij dit betoog aan. Steun van zijn partij Premier Pella zal niet aftreden Premier Pella zal niet met Kerstmis aftreden. Een kabinetscrisis, welke in het land een politieke chaos had kunnen oorzaken, is voorkomen, daar de mach tige Christen-democratische partij, waar Pella lid van is, hem verdere steun heeft toegezegd. De premier had zich er over beklaagd, dat zijn partij maar gedeeltelijk achter hem stond en hij dreigde te zullen af treden. Geen van de leiders der Christen democratische partij is enthousiast over Pella. Hij ontvangt in het parlement de meest loyale steun van de rechtse monar- chrlsten, maar niet van zijn eigen partij. waren in feite de stemmen der mo narchisten, die hem de parlementaire bij val brachten welke hij bij de vorming zijn kabinet van „deskundigen" nodig bad. Pella zal na het Kerstreces wel aan zienlijke wijzigingen in zijn regering moe ten aanbrengen om de partijleiding der Christen-democraten enigermate tevreden te stellen. Men verwacht, dat hij hiertoe zal overgaan nadat de nationale raad van de Christen-democratische partij in de eerste helft van Januari bijeen is ge- Kinderen Finaly maken het goed in Israël Een medewerker van de Monde, aldus het H.bld, heeft in Israël de kinderen Robert en Gérald Finaly bezocht, van men zich herinnert, dat zij het mid delpunt van een verwoede strijd zijn ge weest. In de oorlog werden zij als knaap jes, toen hun ouders door de Duitsers in de gaskamers waren gedood, door een katholieke dame liefderijk opgevoed, dl* hen katholiek liet dopen. Later eiste d* Joodse familie der kinderen de jongens eer op. Robert en Gérald wonen tegenwoordig bij hun oom Moshe Rozner, wiens huis op een hoogte staat, vanwaar men een landschap, bezaaid met kleine dorpjes, kan aanschouwen. In de verte kan men het gebergte van Juda waarnemen, waar- an de kammen tot in Jordanië reiken. De kinderen voelen zich, volgens de correspondent, in hun nieuwe land zeer gelukkig en toen hij de broers opzocht, troffen zij juist geestdriftig toebereidse- im bij een vriend te gaan logeren in Ein-Hanassi, een kibboetz in het Noorden het land, die toebehoort aan een religieuze arbeidersbeweging. Hun oom Moshe, zo noemen de kinderen hem, ver telde de correspondent van de Monde, dat hij niet zou toestaan, dat de kinderen weer onder invloed van de R.K. kerk zouden geraken. Aan de andere kant aar zelde Moshe Rozner zijn neven geheel op te voeden in de religieus-Joodse sfeer. Wethouder mr R. van den Bergh (PvdA) antwoordde o.a.: „De concurren tie tussen de grote steden heeft de aan dacht van de regering. Zij zal er op toe zien, dat uit concurrentiezucht geen han delingen worden verricht die niet eco nomisch verantwoord zullen zijn. In dit licht bezien, is het de overtuiging van het gemeentebestuur van Amsterdam, dat het raadsbesluit van Rotterdam, om een derde petroleumhaven te graven, niet aan de aandacht der regering zal ontsnappen". Romeinse zakenbrief in Londen gevonden Kort geleden is bij een antiquair te Londen een brief opgedoken, die naai men aanneemt 1900 jaar oud is, afkom stig van een zakenman in Romeins Brit- tannië en gericht aan zijn personeel Londen. De brief is geschreven in het Latijn met een schrijfstift zo krachtig op met was overdekt stuk hout gekrast, dat de letters in het hout zelf zijn doorge drongen. Prof. I. A. Richmond van de universi teit van Durham heeft er de volgende vertaling van gegeven: „Rufus, zoon van Callisunus, groet Epillicus en al zijn medewerkers. Ik neem aan, dat gij weet dat ik het best maak. Als gij de lijst gemaakt hebt, weest dan zo goed die te sturen. Zorgt nauw lettend voor alles. Probeert dat slaven- meisje tegen contant geld van de hand t« doen." Later heeft iemand het hout gebruikt als onderlaag voor een notitieboekje, dat in de winkel van de antiquair is terecht gekomen. Vietnamese formateur te Saigon De Vietnamese kabinetsformateur, prins Buu Loc, is uit Parijs, waar hij drie jaar zijn land als hoge commissaris heeft ver tegenwoordigd, te Saigon aangekomen. Hij deed een beroep op de bevolking, om zich te sluiten in de ontstane „zeer ernstige situatie". Hij was door het staatshoofd, Bao Dal, teruggeroepen als opvolger van Nguyen Van Tam, die op 17 December aftrad, om de weg vrij te maken voor politieke her vormingen. De afgetreden premier werd beschouwd als te openlijk Frans-gezind, beweging van nationale eenheid te lelden. Duizenden pelgrims dit jaar naar Bethlehem Aan de vooravond van het Kerstfeest stromen in het verarmde plaatsje Bethle hem uit alle windstreken de rijke pelgrims binnen om op het feest van Christus' geboorte te toeven bij de plaats waar eens Zijn kribbe heeft gestaan. Voor de bevolking, die voornamelijk leeft van het intact houden van de plaatsen, die verband houden met de geboorte en het leven van de Heiland, betekent het be ek van de pelgrims een welkome bron in inkomsten. Griekse regering eert IJmuider redders Dinsdag om 12 uur zal de gezant van Griekenland, de heer Nicolas G. Lely, in het staatsvlsserbedrljf te IJmuiden me dailles van de Griekse regering uitrei- de bemanning van de motorred dingboot Neeltje Jacoba der Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij, station IJmuiden, voor de redding der op varenden van het op 2 December 1950 bij de Noordpier van IJmuiden gestrande Griekse s.s. Metamorfosls. Stad uit een sprookje.. Brussel, stralend van neon, klaa\\ voor de feesten Hoofdstedelingen vieren hun Kerst en Oudejaai met overvloedige maaltijden HET CENTRUM van Brussel, de Belgische hoofdstad, is aan de voor avond van de feestdagen opnieuw omgetoverd in een sprookjeswei van kleur en licht. Dit jaar staan de Brusselse lichtfeesten in het teken vt „duizend en één nacht" en van het Noordstation tot de Beurs kan m 's avonds wandelen onder gewelven van fraaie Oosterse motieven, die keer voor de verandering geheel in gekleurde neonbuizen zijn uitgevoe De Brouckereplaats is herschapen in een feestzaal, overkoepelend dol duizenden veelkleurige lampjes, die 's avonds wedijveren met de sterrt aan de hemel. Op alle café-terrassen staan de stoeltjes nog buiten en duizenden vreemdelingen, die thans een bezoek aan Brussel brengen vele Nederlanders arriveren met autobussen profiteren van het zacht winterweer om bij het genot van dat indrukwekkende glas koffie, dat h bekend staat als een philtre", dit feest van licht op hun gemak te ai schouwen. stad van Brussel rijk is en waar de gild vaandels van de boogschutters, bierpompen en heiligenbeeldjes^ Kerstkalkoenen aan het „winkelen" de Kerstdis te prijken, hebben in het drukste gedeelte van Bergen op Zoom heel wat opschudding veroorzaakt. De bestuurder van een vraentauto moest een 20-tal kalkoenen afladen bij een poelier in de Molstraat. Het gevogelte liep vrij in de laadbak van de wagen rond. Zodra de chauffeur de wagen had geopend, wist een van de kalkoenen zich al fladderend m vrijheid te brengen. Vijtien gevleu gelde lawaaischoppers volgden dit voorbeeld en gingen krijsend en schreeuwend aan de haal. aldus De Tel. Eerste Kamer Coördinatiewetten aangenomen Ook de Eerste Kamer heeft gisteren de wetsontwerpen tot coördinatie vai sociale verzekeringen en de heffingen naar loon zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De staatssecretaris var ciale Zaken, dr Van Rhijn, was van ning, dat van een verdere coördinatie weinig kan komen, wanneer de loongren zen voor de sociale verzekering niet wor den opgetrokken tot die van de wacht geld- en werkloosheidsverzekering, n.l ƒ6.000. Bovendien achtte hij deze grens reëel op grond van het feit, dat de: voor de oorlog ongeveer 3.000 was e sindsdien het loonpeil niet met 100 pet., maar zelfs met 150 pet. is gestegen. Klapwiekend stoven de beesten in de richting van het z.g. Vierkantje, het drukste punt van de stad. Van alle kanten kwamen mensen toelopen om ze te vangen. Het hielp niet. Een der vogels stoof een kapperszaak bin nen. een andere een porseleinwinkel By Bruynzeels deurenfabriek te Zaan- en een derde zocht zijn heil tn een (jam js van0chtend omstreeks half elf garage. brand uitgebroken in de stro-afdeling. De j -A]s gigantische vleermuizen flad-arbeider Van het Veer uit Assendelft, - - de hoofdenwer(j door de rook bedwelmd en moest Brand bij Bruynzeel in Zaandam derde een tweetal der toegeschoten omsta-iders te strijken op het kozijn op de eerste verdieping van een huis in de For tuinstraat. De ruiten gingen aanscher pen onder het geweld van de sterke vlerken. Met een sierlijke glijvlucht daalde hei tweetal weer te midden rest van het span, waarna de achter volging „gelijkvloers" werd voortge zet. Luid blazend en schreeuwend renden de dieren door de straten, tot dat men op het idee kwam een brede garagedeur open te gooien beesten daar in. te drijven. Toen was de strijd spoedig beslist. Een voor een gingen de deserteurs on der de arm van de poelier naar d* slachtplaats Hoogconjunctuur in zuivel ten einde „Ik geloof, dat er een eind gekomen is an de hoogconjunctuur in de afzet zuivelproducten, zoals wij die de laatste jaren gekend hebben. Ik meen echter niet, dat we nu in een periode van laag conjunctuur zullen komen, zoals 30er jaren. Wel verwacht ik. dat •n dan voor moeilij-ke situaties zul len komen te staan, waarbij te lossen, wel eens van de traditionele paden zullen moeten afwijken en heilige huisjes zullen moeten omverlopen." Aldus de conclusie van ir B. Dam, voorzitter van het Bedrijfschap x>r Zuivel, in een rede voor de Gelderse ij van Landbouw. Spr. gelooft, dat het opheffen van in- voerbelemmeringen voor kaas stimule rend zal werken op het ganse Europese kaasverbruik. De honderden soorten Europese kaas zijn naar uiterlijk, smaak, geur en samenstelling zo verschillend, dat zij wederkerig nauwelijks concurrerend zijn. De gecondenseerde melk en in het algemeen de „condens"-producten gaan de mening van ir. Van Dam een goede toekomst tegemoet; Emmeloord heeft nu een beursgebouw Er komt een belasting kantoor naast In Emmeloord (N.O.Polder) is gisteren het gemeenschapshuis geopend, dat de draagt van ,.'t Voorhuys". In dit gemeenschapshuis zijn ondergebracht een hotel-café-restaurant, een beurszaal en ;n toneelzaal. In de beurszaal zal voor 1600 personen beurs kunnen worden gehouden. Zij meet 34 bij 6 meter, de schouwburgzaal 25 bij 20 meter. Daarin is plaats voor 603 bezoekers. Namens de aannemers is een voor de beurszaal bestemde klok aangeboden. De uurcijfers ervan worden aangegeven door elf provinciale wapens. Onder het cijfer twaalf staan de letters N.O.P. De landdrost ir dr S. Smeding toonde zich dankbaar voor de voorspoedige groei de polder. Van 700 inwoners na de oorlog steeg men tot 4400 inwoners. Hij deelde de verheugde Emmeloorders mee, er in dezelfde omgeving als het Voorhuys ook nog zullen verrijzen: een belastingkantoor en een landbouwhuis. In het centrum van het dorp zullen het raadhuis en de poldertoren komen. Hij zeide tenslotte, dat de 12 op de klok eens werkelijkheid moet worden als een twaalfde provincie van Nederland. Dat kan als allen in deze en de toekomstige polders willen, zo meende hij. Bom in ratlenhol het ziekenhuis vervoerd worden. Bij de brand zijn tien ton stro vei gegaan. Het nablussingswerk zal moedelijk de hele middag in beslag De Belgisohe etalagekunst viert ook weer hoogtij en overal ziet men aller liefste Sherezades en verrassende Ali Baba's in de uitstal-ramen. Vooral 's avonds krijgt men dan ook werkelijk de indruk, in een Arabisch sprookje rond te wandelen. Een groot warenhuis heeft zijn gehele voorgevel verborgen achter een enorme kerstboom, die ver sierd is met meterhoge kaarsen, terwijl een reusachtige slee, „getrokken" door slanke herten, fraaie gecshenken aan voert. De ingang van bekende restau rants is versierd met kerstkoompjes vaak heeft men het trottoir veranderd in een kleine woudpartij, waar opgezette wilde zwijnen, fazanten enreetjes vreemd en enigszins luguber geheel men met hun enkele dagen geleden ge dode collega's, die er op wachten, bin nenkort als eregast te verschijnen op het Kerst- of Oudejaarsavonddiner. Vele étalages zijn herschapen in wijn kelders of eetzalen met een welgevulde dis. waar op smetteloos damast een over vloed van wild, kreeft en andere fijne spijzen zijn tentoongesteld. Zoals de traditie het wil, zullen de meeste Belgen de avond vóró Kerstmis, dat is dus van avond en Oudejaarsavond in een res taurant vieren. Reeds nu kan men dan ook een keuze maken uit de overdadige menu's die ter gelegenheid van het „re- veillon" zijn samengesteld. Hierop komen b.v. voor Bretonse kreeft, kerstkalkoen, truffels uit Perigord, gevuld met kas- tanjepuree, en ganzenlever in Porto gelei, kerstgebak en ijs, het geheel over goten met Franse champagne en diverse likueren. Een dergelijk diner kost dan ook zeer zeker een gulden of veertig per hoofd. De minder gefortuneerde Brusse laars zullen hun avonden doorbrengen in die stemmige décors, die de binnen- Staking breidde zich nog uit Kerstpost in Frankrijk ernstig in het gedrang geraakt Op het hoogtepunt van de Kerstdrukte wordt Frankrijk, zoals in het kort al ge meld, geplaagd door een Poststakin, die zich gisteren nog heeft uitgebreid. De P.T.T.-beambten hebben niet alleen het werk neergelegd in de stationspostkan toren van de Gare du Nord en Gare Saint Lazare te Parijs, maar ook in Tou louse, Grenoble, Perigueux, Marseille, Nantes, Lyon en andere steden. Volgens de laatste berichten van Reuter heeft het personeel in de voornaamste provinciale steden slechts gedeeltelijk gehoor gege ven aan de stakingsoproep. In alle steden waaronder Parijs, heeft niet meer dan vijftig procent van de employé's het werk neergelegd. In Bordeaux, poitiers, Stassen pleit voor alg. loonsverhoging Aantal arbeiders liep terug met 4 pet Harold Stassen, het hoofd van het Amerikaanse bureau voor buitenlandse hulp, heeft gisteren verklaard, dat de tijd is gekomen voor een loonsverhoging voor alle werkers in die niet-communis- tische wereld. Een loonsverhoging zou gerechtvaardigd zijn, nu de economische kracht van de vrije wereld sterk is ver groot en de industriële productie een recordhoogte heeft bereikt. Uit de rapporten, die zijn bureau uit alle delen van de wereld had ontvangen, bleek duidelijk dat 1953 voor de vrije landen het succesrijkste jaar sinds het einde van de oorlog was geweest. De productie van industrie en landbouw was na de oorlog nog niet eerder zo hoog geweest. De inflationnaire druk was in bijna alle landen zwakker geworden en de reserves aan dollars en goud achter de valuta van de vrije landen waren hoger dan ooit sinds de oorlog, aldus Stassen. Op 'n vraag naar de handelsvooruitzich ten antwoordde hij, dat hij verwacht, dat het Congres zijn goedkeuring zal geven aan een vrijere handelspolitiek. Hij zei, dat geen economische hulp voor Europa in het nieuwe hulpprogramma wordt be oogd, behalve dan voor Berlijn. Spanje, Griekenland, Turkije en voor Frankrijk ten behoeve van Indo-China Wel be stond het voornemen tussen 900 en 1000 millioen dollar te besteden aan off-shore orders opdrachten voor verdedigings- materieel, geplaatst bij fabrieken in met Amerika verbonden landen over het volgende belastingjaar, dat in Juni be gint. Het voorafgaande jaar werd hier aan bijna anderhalf milliard dollar be steed. Het Amerikaanse ministerie van Han del beeft medegedeeld, dat door de ver minderde productie in vele takken van Industrie het aantal arbeiders in de Amerikaanse fabrieken sedert het begin van de zomer met 700.000 of 4 procent is verminderd. Limoges en Macon was de toestand nör- Op de postkantoren van de voornaam ste Parijse stations, helpen militairen nog mee bij het uitzoeken en verzenden van de post. Het ministerie van Luchtvaart maakte bekend, dat de regering een gedeeltelijke overeenstemming heeft bereikt met de stakende technici op de vliegvelden. Over het verhogen der salarissen is men het echter nog niet eens kunnen worden. De onafhankelijke bond van vleigveld- emploé's besloot dan ook, de staking voort te zetten. De actie der boeren tegen de hen door de regering opgelegde maatrege len duurt eveneens voort. Naar gemeld wordt heeft de politie op de ver keersweg bij Brout-Vernet in Midden- Frankrijk van traangas gebruik ge maakt om de boeren van hun barrica des te verdrijven. In de departementen Haute-Viénne, Creuse, Puy de D6me, l'Allier en l'Indre werden de wegen ver- sperk door boerenwagens, vrachtauto's, kisten en andere voorwerpen, die de ver ontwaardigde boeren maar bijeen kon den brengen. Het oponthoud voor de automobilisten viel doorgaans nog al aangezien de demonstranten de versperring meestal na enkele uren weer ophieven. Rampschade Flevoland f 300.000 Voor het herstel van de schade, die de storm van 1 Februari heeft toegebracht aan de reeds gemaakte werken van Ooste lijk Flevoland, heeft minister Algera bij de Tweede Kamer f300.000 aangevraagd. Doordat een groep technici van de Dienst der Zuiderzeewerken en een be langrijke hoeveelheid baggermateriaal te werk moesten worden gesteld bij het dijk herstel in het rampgebied, werd de indij king van Oostelijk Felovland vertraagd. Daardoor zal dit jaar voor de indijking de Oosterpolder in totaal niet meer dan f34 millioen worden verbruikt, het geen fll millioen minder is dan was voorzien. In verband hiermee kan ook het bedrag voor landbouwkundige wer ken op de begroting 1953 worden ver-, laagd met f5 millioen. afwisselen in rijke verscheidenheid, zullen zich zeker niet minder vermak met wafels, mosselen en frites i schuimende glazen geuzenlambik. Geen „Kerstweer", maa regen en wind drukgebied, dat aan het l van deze week een groot deel Eurpa in de vorst gevangen hie het veld ruimen voor depressies, snel tempo volgen de aanvallen t uit het Westen elkaar op. aldus K.N.M.I. Oceaanfronten zijn de laatste dao al vrij ver West- en Noord-Euro; binnengedrongen en hebben de vor uit Scandinavië en Duitsland grott deels verdreven. Alleen in Rusla en Polen komt nog matige of stren Ook onze omgeving is owerspoi door zachte oceanische luchtmasst die door hun hoge vochtgehalte li vrij veel mist aanleiding hebben s* geven. De mistkansen nemen nu echter doordat ons land steeds meer in I bereik van storingen begint te raki zodat er in het algemeen meer wi m komt. Het hoofdcentrum van oceaandepressies lag vanmorgen 1 'p ven de Poolzee, in de buurt van I eilandje Jan Majen. Een front, dat zachte lucht boven onze omgev&ei scheidt van de koudere lucht, die Noordelijke delen van de Oceaan komstig is. beweegt zich in Oi lijke richting over de Britse eilandfk vergezeld van een regenzone. Verder naar het Westen beviièts 2ich op de Oceaan ten Noordwetl van de Azoren een nie\ depressie, die vrij snel in Öosteljjfcm richting trekt. :e Deze laatste depressie zal gei rende de Kerstdagen het weer in or omgeving beïnvloeden. We moei daarom rekenen op wisselend we nk waarbij tijdelijk enige regen zal v len en de wind periodiek kan toei men. Vorst is er niet te verwacht Verlichting voor gemeenten Billijker verdeling van,™ lasten Armenwet Om de lasten die uit de Armemi voortvloeien billijker tussen de versd lende gemeenten te kunnen verdel heeft minister Donker bij de Twe< Kamer een wetsontwerp tot wijizg van de Armenwet ingediend. Indien een arme wordt verpleegd een inrichting, wil de minister de kos e niet laten drukken op de gemee waar die inrichting staat, maar waa: armlastige thuishoort. Wanneer armlastige patiënt geen thuis heeft, de minister het rijk belasten met kosten. Dit betekent een aanzienli vermindering van de druk op de dii meentekas. Boete van 200 geëist Burgemeester reed „hoogst roekeloos" Hoogst roekeloos, onvoorzichtig en oplettend, zo werd in het politierapp het rUden genoemd van de 50-jarige b gemeester van Ootmarsum, Baron H. RL S. v. d. O. op 3 September jaar. Op die datum reed de burgemeei met vrij grote snelheid op de weg Ommen naar Denekamp. Op een kri 'c. punt kwam hij in botsing met een torrijder, aan wie voorrang moest 1 den verleend. De motorrijder, S. V. d. en diens broer, die op de duo zat, weri ernstig gewond. Gisteren diende de j voor de Almelose rechtbank, waar tuigen verklaarden, dat de burgemeei u met grote snelheid had gereden. De b Zl gemeester bestreed dit; doch de offit J"c van Justitie achtte het ten laste gele bewezen en eiste een boete van f2f' twee maanden hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Dank zij myxomatose, die de schadelijke konijnen doodde Binnen drie jaar heeft de myxomatose, weet dat de ook in Europa bekend geworden ko nijnenziekte, in Australië zoveel konijnen gedood, dat de schapenstand met een millioen exemplaren kon worden uitge breid. Bovendien ls op tal van boerenbedrijven de erosie van de bodem tegengegaan door de vernietiging van konijnen, die anders de vegetatie, die de grond moet vasthou den, wegvreten. Ook de graanoogst ts gunstig beïnvloed door de sterfte onder de konijnen. De regering heeft berekend, dat de myxomatose Australië in het afgelopen jaar alleen al ongeveer 50 millioen pond aan schade heeft bespaard, dat is een kwart van het totale bedrag dat de Australische konijnen jaarlijks aan schade berokkenen. Vóór de myxomatose waren er In Australië naar schatting meer dan een milliard konijnen. Men stelt de totale ko nijnenbevolking thans nog op 800 millioen. Er zijn er dus een 200 millioen minder, hetgeen van enorm belang is als men acht konijnen even i eten als een schaap. Als Australië h |en maal geen konijnen had, zou het geni rkc kelijk nog 40 millioen schapen m nen onderhouden en de productie wol, schapenvlees en graan met ongev ppj 25 percent kunnen verhogen. „Zieke" directeur me(!;v: kas verdwenen Het is thans gebleken, dat de dlrecèwij van de coöperatieve zuivelfabriek Li en weer (Fr.), de heer C. v. d. H., die erjer tijd ziekteverlof had gekregen, er 1 door is met een bedrag van enkele li duizenden guldens en een deel van administratie. Hü is de laatste dagen in enkele plaatsen in het Westen don het land gezien en is nog bij colk hoi geweest om kleine geldbedragen te 1« ite De politie stelt een onderzoek in, heeft de voortvluchtige directeur niet kunnen vinden. El

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4