IET LICHT. bakermat van het 3£erótliecl De herders en de volkeren trstnunimer Pagina 9 December 1953 landbouw, verkeer, enz. zijn zowel uitingen van nuchter inzicht als van sterk verlangen. De watersnoodramp, die we elders be spreken. heeft ons geleerd, dat er ach ter deze organisatiedrang meer is dan berekening en mode, dat er een diep gemeenschapsbesef aan het groeien is. Met dankbaarheid mogen we gedenken, dat er op onze dijken een internationaal leger gevochten heeft, waarin zelfs Duit. sers meestreden, een leger, voortgeko men niet alleen uit een Europese, doch ook uit een Atlantische eenheid. Het onrecht en de onmacht van de Ver- enigde Naties, waarover wij als klein tot' voorzichtigheid. Het internationale land een woord kunnen meespreken en streven gaat immers zo dikwijls uit waarvan wij de laatste weken weer een van eerzuchtigen. wier verlangen het is bittere ervaring hebben opgedaan bij de de gehele wereld aan zich te onderwer-behandeling van Suriname en de Antil- nen pn bereid zijn, voor dit doel de 'en maken het ons mo Satan te maken, van idea- stelling veel licht te de Bijbel beloofcic cipiële aard nopen -r ELEN laten zich het Kerstlicht verduisteren door de spook- achtige schaduw der volkerenmassa's, die zich samenballen tot twee reusachtige golven, waartussen zij dodelijk beangst J ronddobberen in chaotische kolkingen en staren naar de verpletterend hoge gevaarten boven hen. Wie een dergelijke levens,,houding" aanneemt, zal niet begrijpen, men in een tijd als deze nog licht kan zien in het leven der keren. Maar er is ook een andere beschouwingswijze mogelijk, nneer men in nuchter Godsvertrouwen ziet op ons eigen eiland i veiligheid in een wereld vol gevaar en het oog laat gaan over vele zegeningen, die God temidden van al het kwaad in de ernationale samenleving nog schenkt. Ie ernstige tekenen der tijden, anderen verontrusten, zijn gens de Bijbel even zo veie kondigingen van de nieuwe eld, waarop de heilige stad is lichtend uit de hemel zal rdalen. Daar zullen de poorten it gesloten worden. De volke die zalig worden, zullen daar idelen en God zal over hen rsen. deze toekomstige en waar- tige volkerengemeenschap zal gevonden worden, wat gru- ijk, verontreinigend en leugen- tig is, doch zij zal niet komen, rdat hemel en aarde zullen voorbijgegaan. Vergelijkt men r met het bezoedelde, zondige, 'aarachtige heden, dan is het aar groot, dat men dit heden tr als hopeloos zal opgeven en zijn eigen gang zal laten gaan. tderdaad kan men zich ernstig ragen of er werkelijk kan wor- gesproken van een samen- der volkeren in deze tijd. wordt nog moeilijker als men knieval listen, die de doi gemeenschap der volkeren nog vóór het einde der tijden denken te kunnen stich ten of van mensen, die radicaal met de Bijbelse beloften hebben afgerekend en menen, dat zij uit eigen kracht een broederschap der mensheid kunnen op bouwen Tenslotte is er de beduchtheid, dat men door internationale organisatie het^ rijk van de antichrist zou voorbe- Geen ijdele dromen Dit alles mag echter nooit een verhindering zijn om als Christen gelovig en eerlijk de hand aan de ploeg te slaan om eendracht, samenwerking en vrede te bren gen tussen de twistzieke volkeren. Men blijve daarbij echter nuch ter en geve zich niet over aan ijdele dromen Een Christen mag niet weigeren n te doen wat zijn hand vindt om te doen. Immers het is duide- was er meer leid in de wereld nu. In die tijd Ie en ademde internationaler tegenwoordig, ms is er veel internationale id en organisatie, oneindig meer dan in 1913, doch men veel meer binnen nauwe tttten en de ademhaling gaat ilijk. 1oenna vier jaren. nog wel hoe er in 1913 choolboeken en tijdschriftartikelen gejubeld over de groei weldra de vliegtuigen die de yol- zouden samenweven. Een jaar bracht men langs de spoorwegen ïillioenenlegers naar de grenzen en vliegtuigen ontwikkelden zich tot nenwerpers. en na vier jaren een einde kwam het honderden kilometers ver te ho- onafgebroken gedreun der kanon- n er weer stilte heerste, leefde er al- :gen grote geestdrift voor een we- die do oorlog zou uitbannen. Dit meer, zeide men. Op een natuur- groei kon men niet meer hopen, men zou er komen door organisa- che middelen, uitgaande van enkele irlijk en heilzaam beschouwde be- ;n. Zelden zijn het verlangen en de chting zo hoog opgelaaid als toen. et Britse Parlement jubelde men de woorden van Shelley over de de Gouden Eeuw der mens- dat dit allemaal mislukt was en de de oorlog was afgelopen, bouwde eer een nieuwe internationale or- ie op. De Verenigde Naties ver- de Volkenbond. Men was nuchter r ervaring geleerd verving men 11de fouten door nieuwe. De haat en arachtigheid bleven dezelfde op dit ogenblik een inventaris an de huidige volkerenwereld, ?en groot gedeelte der aarde lerkt binnen het IJzeren Gordijn, zich daarbinnen bevindt, vormt voor iog vrijwel één groot blok, een vas- inheid, maar geen gemeenschap, als men binnen een stuk ijzer gemeenschap kan spreken. Tus- dit blok en de overige wereld be- behalve wat handel vrijwel geen et, tenzij dan ondergronds in de van spionnage, agitatie en smok- of via vluchtwegen. 3 „....en zij zullen de eer en heerlijkheid der volkeren daarin brengen...." 5 ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆'☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆•ft- lijk, dat God de overheden heeft ingesteld. Hij heeft dit niet ge daan opdat zij onderling in moord, roof en doodslag zouden leven, alleen verbonden als roversben den, die gemeenschappelijk op buit uitgaan. Er mag geen toe stand heersen, waarin de over heden in onderling verkeer geen gebondenheid erkennen aan Gods wetten. Elk Christen moet zijn beste krachten geven om dat te verhinderen. Ja, hij moet positief werken om samenwerking, orga nisatie tot stand te brengen. Hij moet, voor zover hij kan, bijdra gen tot een internationale rechts orde. Ook internationaal moet het kwaad met het zwaard gestraft worden. Ook internationaal moe ten wij de ongerechtigheid uit ons midden weg doen. Nog meer verontrustend Werpt men een blik terug j>p de reldgeschiedems, dan kan het ttaan van dit blok nog meer rontrusten dan het op zich zelf doet. Eertijds was de wereld vdeeld in ruziemakende stammen miniatuurstedenDaarna kwam twist van staten en volken. Ver gens streden de imperia met lander en nu zijn het twee grote ichfeit, die elkaar naar het leven met wat gruis er tussen m iet is niet ondenkbaar dat ten igen leste slechts één blok de ireld zal overheersen. Met de rlog is het dan afgelopen, doch geen reden tot juichen als de rizontale botsingen zullen hebben nats gemaakt voor een verplette nd zware eindeloze druk van ven af. Als men niet meer sneu- lt als held in een oorlog, doch als eerloze schurk in de zuivering. et men nu de toestand aan de an- -jjde van het Gordijn, dan is de een verre te zoeken. Te midden van het llomeraat van staten en koloniën de meest uiteenlopende regerings- len trachten de Verenigde Staten aUe mogelijke middelen samenwer- te brengen, en dit werk wordt ex- lemoeilijkt door het onderling gekra- van Europa, het gewroet van fascis- Nazisme, de conflicten tussen ko- mogendheden en de ArabischT tische staten, de twist tussen Israël iet Arabische Mok, en de wens van Aziatische landen om zich afzijdig louden van het conflict, dat de ge- ereld verdeelt, irwijl binnen het IJzeren Gordijn een rlijke eenheid heerst, die in 1913 on tbaar was. is de wereld daaromheen s 1913 sterk verbrokkeld. Men den- aan Europa en het uiteenval- de imperia, die landen over --.ën met elkaar verbonden, eeft deze inventarisatie weinig reden al te optimistisch t« zijn, argumen-l Dit is ook in overeenstemming met onze beste Nederlandse tradities. Neder land is niet geboren uit eng nationalis me, doch uit een Europees ideaal. On der de leiding van de Oranjes heeft het herhaalde malen Europa rondom zich verenigd tegen hen, die de vrijheid dei volkeren wilden roven en de vrijheid var godsdienst vernietigen. Nederland heeft in deze samenwerking een bijzondere roeping want het moet getuigen voor de noodzaak om in de internationale arbeid God te erkennen. Als men zich van zijn taak bewust de huidige wereld beziet, dan geeft men zich aan de ene kant niet over aan ijde le verwachtingen van een evolutie, die leidt tot een vrije wereldeenheid. Inte gendeel de evolutie dreigt een andere weg te gaan. Aan de andere kant laat men zich niet terneerslaan, nu de dood van Stalin en de verklaringen van Malenkof niets hebben opgeleverd en het bloedbad in Oost-Duitsland alle hoop op een ver zachting van het juk achter het IJzeren Gordijn heeft weggenomen. Evenmin wordt men wanhopig door het gebrek aan groeikracht der Benelux, het ge harrewar rondom de Europese Defensie gemeenschap en het kleine Europa der Schumanlanden. Het Korea- conflict toont de hopeloze gespletenheid dezer organisatie, ondanks alle samen werking van een groot aantal legers aan het front, welke meer herinnert aan we reldoorlog I en II dan aan een gemeen schap van alle volkeren. Toch mogen wij niet vergeten daartegenover te stel len het werk van vele menslievende, op voedende en wetenschappelijke organisa ties. dat begonnen is door Volkenbond en V.Nen nog steeds voortgaat. Daar naast wordt voortgearbeid aan het vol kerenrecht, dat de mensheid aan ge meenschappelijke regels moet wennen om de barbaarsheid en wreedheid der twistzieke volkeren te verzachten. Verreweg het schoonst is het werk van het Rode Kruis voor millioenen gevan- Êmen, gewonden, zieken en verdrukten, it is niet geboren uit het werk van stalen en statenbonden. En tochLicht Met dankbaarheid hebben wij gelezen hoe de voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) de ogen open doet voor het feit, dat in de ene hoek van de wereld een op hoping is van voed sel, hetwelk dreigt te bederven, ter wijl in andere hoe ken een vreselijke honger geleden wordt. Als men dit leest, komt men .tot het ern stigste gebed, dat God harten van machthebbers en volke ren mag bewegen om te hel pen, om eindelijk Christelijke liefde te wekken voor de naaste, ook bij de volkeren. En bidden betekent werken. Wie ernstig bidt, kan niet stilzitten, omdat hij beseft, dat het ene volk van het an dere niet zeggen mag: Ben ik mijns broeders hoeder? Dit is wat men in de inter nationale organisaties niet vindt en in veel internationaal werk zo zeer mist, het waar achtig gebed tot God om hulp en zegen. Want we merken wel in het donker der volke ren lichtpunten op, doch weinig daarvan is Kerstlicht en niet alles is uit Kerstlicht geboren. En alleen dit Licht kan de volkeren leiden tot die ware gemeenschap in de stad, welke eens uit de hemel op aarde zal neerdalen. De prediking van dit Licht gaat echter voort op de gehele wereld. Veel hiervan is nog onzichtbaar doch zal eenmaal aan het licht komen, wanneer de volkeren hun eer en heer lijkheid binnen brengen in het nieuwe Jerusalem. een öORPje in öe BUURt v&n sóLzburq: T 7 hebt natuurlijk allemaal van Salzburg gehoord en U weet, dat de kJ beroemde toondichter Wolfgang Amadeus Mozart in deze prachtige, romantisch gelegen Oostenrijkse stad met haar vele kerken en koepels en haar huizen met Italiaans-achtige platte daken geboren is en dat er al sedert jaren iedere zomer feestspelen gehouden worden, die duizenden en duizenden vreemdelingen uit alle delen en uithoeken van de wereld naar het hartje van Europa lokken. Maar wist u ook, dat er niet ver van Salzburg, iets meer naar het Noorden, een dorpje ligt, waar thans precies 135 jaar ge leden een lied ontstaan is, dat juist in deze Decemberdagen in nagenoeg alle landen van de wereld gespeeld en gezongen wordt? Het Kerstlied „Stille Nacht, Heilige Nachtwaar van de oorspronkelijk in het Duits geschreven tekst naderhand ook in het Nederlands, het Spaans en het Italiaans, het Frans, het Engels en het Zweeds, het Japans en het Chinees en nog in ontel baar veel andere talen overge bracht werd? Het komt vaak voor, dat bui tenlanders, die naar de muziek- stad Salzburg gekomen zijn, met hun auto naar dat stille dorpje rijden, dat de eenvoudige naam Oberndorf draagt. Of wel zij stap pen in Salzburg in een electrische tram, die hen er in ongeveer een half uur heen brengt. Oberndorf ligt slechts 18 kilometer van Salz burg af, aan de rechteroever van de wildbruisende, uit de Oosten rijkse Alpen komende Salzach, die ook dwars door de stad Salz- Naast kivaad, veel goed Men leert te letten op het feit, dat God ons behalve het kwaad ook goed toezendt al naar gelang wij behoeven, zo dat er tegenover het duister veel licht staat, als een bewijs, dat God deze wereld niet heeft verlaten. Tegenover teleurstel lingen staan moedgevende verschijnselen. Tegenover ver brokkeling van landen en rij ken ziet men de groei van het verlangen naar internationale samenwerking, de drang tot aaneensluiting van vastelan den en eilandgebieden. Vooral in Europa groeit de interna tionale gedachte tegen de ver brokkeling en het verlies der overzeese gebiedsdelen in, als of het nu pas beseft wat het mist en reeds eeuwen gemist beeft, sinds het Romeins rmperium ten onder ging, het ■ijk van Karei de Grote ver scheurd werd en de gemeen schap van Kerk en de Latijnse taal verloren was. Europa mekt weer de verloren ge meenschap. De raad van Europa, het streven van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap om het embryo te worden van een souverein Europa. De vele opkomende of ontworpen gemeenschappen voor verdediging, betalingen, burg stroomt. Maar de tram stopt onderweg nogal vaak. Soms mid den in de velden. hoekig stenen gebouwtje, dat veel van een torentje wegheeft, met een koepel erop. Van binnen be staat het maar uit één vertrek. Er staan drie rijen houten kerk banken achter elkaar. In het mid den is een smal pad vrijgelaten. Het daglicht kan door ge brandschilderde ramen naar bin nen vallen. Die gekleurde ven sters zijn met de gestyleerde volgens sommigen een beetje te modern uitgevoerde beeltenis sen van Gruber en van Mohr ver sierd. Gruber, de componist, ziet men met zijn luit. En Móhr, als dichter, met een veren pen. Naar deze kapel zijn in de laatste jaren al tienduizenden be- Oberndorf ligt nog net op Oosten rijks grondgebied. De rivier, die hier juist een paar koene bochten be schrijft, vormt de grens tussen Oostenrijk en het tot de West-Duitse bondsrepubliek behorende Beieren. Laufén, het plaatsje aan de overkant van de brug, is al Duits. In 1818 was in Oberndorf een hulp geestelijke, Josef Mohr geheten, en in het na burige Arnsdorf woon de een onderwijzer Franz Xaver Gruber. Die twee hadden vlak voordat het Kerstfeest zou aanbreken, met elkander afgesproken, dat er op de „Heilige Abend" zoals de avond van de 24ste December hier I zoekers uit tal van vreemde lan- genoemd wordt iets bijzonders in |den gestroomd. Ze hebben hler- een soort van „bedevaarts- tocht gemaakt. geschreven. Zoals in het Ne derlands „Ere zij God in de hoge en op aarde vrede aan de mensen van goede wil". De eenvoudige bewoners van Oberndorf en van de omgeving komen hier ieder jaar op de avond van de 24ste December bijeen om gezamenlijk de scheppers van het lied „hun" lied! te herdenken en dit tezamen op deze plaats te zingen. De eerste Kerstboom ff inter rond de haven van Hoorn Gruber componeerde in de gau wigheid in het schoolmeestershuis op zijn spinet een eenvoudige, maar plechtig klinkende melodie, en Mohr dichtte er de woorden bij. Het orgel was kapot Eerst zou nog in de kerk een „gene rale repetitie" worden gehouden. Gruber had zijn zoontje meegenomen, dat op het orgel moest trappen om lucht in de pijpen te krijgen. Maar o schrik: het orgel liet opeens een afschuwelijk schril geluid horen, en daarna was er met geen mogelijkheid meer een toon uit te krijgen. Het 'orgel was kapot en het kon niet meer zo gauw gerepareerd worden. Op de „Heilige Avond" nu hebben kinderen uit het dorp de woorden van het nieuwe lied in de slechts schemerachtig door flakkerende kaar sen verlichte kerk gezongen. Voor de muzikale begeleiding zorgde enkel en alleen de componist Gruber op zijn luit. Dat was de allereerste opvoering van dat later zo vermaard geworden lied. De „wereldpremière" dus, zoals men tegenwoordig zou zeggen! Alle aanwezigen waren ontroerd, en de toonkunstenaar en de dichter dat wisten de mensen in het dorp jaren later nog te vertellen drukten elkander met tranen in de ogen de Bewoners van Oberndorf. die wel eens in omliggende plaatsen kwamen, en doortrekkende marskramers er andere reizigers spraken elders ovei die plechtige avond en over dat ont roerend schone nieuwe lied. Lang zaam werd het ook in de omgeving bekend. Het ging over de bergen naar Tirol, het kwam in de Beierse bergen en het werd ook daar gen. Maar het heeft toch nog tiental len van jaren geduurd voordat het zijn zegetocht over heel de aarde maakte. Een eenvoudige kapel I De oorspronkelijke oude dorps- I kerk van Oberndorf, waar het lied voor het allereerst weerklonk, bestaat helaas niet meer. Zij moest eens na een ernstige over stroming afgebroken worden. Maar op precies dezelfde plek, waar zij vroeger stond, dicht achter de hoge, met gras be groeide dam langs de rivier, ver- iheft zich thans op een laag heu- 1 velt je een kleine herdenkings kapel. 1 Het is maar een simpel acht- Toen het kerstlied in 1818 in Oberndorf ontstond, kende men in Oostenrijk nog niet het thans ook daar algemeen ingeburgerde gebruik feestelijk versierde kerst- bomen in de huizen neer te zetten. Protestantse Nassause prinses i De allereerste kerst- boom, die Wenen zag, versierde eerste Kerstboom J werd daar een paar wt J jaar later door de te W enen Protestantse en Duit se prinses Henriette van Nassau-Weilburg in haar paleis in de oude Weense binnenstad geplaatst en opge tuigd. Zij was kort tevoren met 's keizers broer aarts hertog Karl getrouwd, die Napo leon diens eerste nederlaag op het slagveld van Aspern aan de overkant van de Donau had toe gebracht. Op de eerste bank in de kapel ligt een hele stapel dikke al bums met handtekeningen var bezoekers. Ik bladerde er wat in en ik vond er namen en adressen van mensen uit alle delen van de wereld in. Uit Europa, Azië, Afrika, Amerika en Australië. Ook veel namen van Nederlan ders uit Rotterdam, Den Haag, Leiden, Delft en Dordrecht wa ren erbij. Sommigen hadden nog een paar regels achter hun naam Henriette van Nassau-Weilburg is het énige Protestantse lid van de keizerlijke familie der Habs- burgers, waarvan het stoffelijk overschot in de keizerlijke graf kelder onder de Kapuzinerkirche te Wenen is bijgezet. Rondom hen werd de wereld wit. God strooit Zijn engten neer En aarzlend nam hun hart bezit Von 't simpele geheim. crls rijm. Der eeuwen zwellende ongeduld Ving eindelijk te bloeien aart, God heeft Zijn heerlijkheid verhuld En is als kind ontstaan. De heemlen deinden licht en fuid, En 't drong hun zinnen huivrend in: God. Die zich in het vlees besluit, Neemt heden een begin. De nacht stond donker om hen heen. Toen zet er één met schorre stem, En allen rezen: 'k hoor qeween! En ging naar Bethlehem. Zij vonden Jozef tranenblind. Maria afgemat von smort. Toen koosden zij en kusten 't Kind Met honden ruw en lippen hord. WILLEM DE MèRODE

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7