Regels van Leiderdorpse sportstichting worden niet gewijzigd Op naar bollenexport van f 200 millioen Nieuw raadhuis, de muziek kapel en politieverordening Bloemlustdeuren zijn van morgen weer geopend Hillegoms medisch centrum aan uitbreiding toe? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 DE RAAD BESLISTE: „Geen dwang op anderen" - „Van het een komt het ander" De bestuurders van Leiderdorp hebben gisteravond voor de tweede maal in korte tijd een openhartig en interessant gesprek gevoerd over een bij uitstek principiële zaak. Ging het enige weken geleden over de sluiting van café's, thans werd de sport op Zondag aan de orde gesteld: openstel ling van de terreinen, ja dan neen. Over de meningen van B. en W. hebben we reeds uitvoerig geschreven. De meerderheid stelde voor artikel 3 van de statuten der Sportstichting in plaats van ,,Als algemene voorwaarde geldt, dat de objecten op Zondag gesloten zullen zijn" aldus t lezen „Als algemene voorwaarde geldt, dat de objecten op Zondag niet voor wedstrijd doeleinden gebruikt mogen worden". De minderheid daarentegen stelde voor de statuten ongewijzigd te laten. Het was te verwachten, dat de bespre kingen over dit onderwerp in belangrijke mate parallel zouden lopen met die in de vorige raadsvergadering. Dat is ook het geval geweest, al geeft de uitslag van de discussie een geheel ander beeld te zien. Nu namelijk werd het voorstel van de meerderheid van B en W. met zeven tegen vier stemmen verworpen De sta tuten van de sportstichting worden dus niet veranderd. Vóór waren de heren Boon. PvdA, Schoppen. Gemeentebelang. Kuilenberg. KVP. en Broxterman. KVP Tegen stemden de heren Snel. AR, Van Winkel CH, De Graaf. CH. Los. AR, Moraal. AR. Van der Stoel. AR, en Nie- vaart, PvdA. En nu iets over de discussie. De heer Los opende de rij van sprekers en ver wees naar zijn standpunt, uitgesproken in de vorige raadsvergadering. Hij wees er bovendien op. dat de verenigingen dit niet hebben gevraagd. De kwestie is nu zo: de overheid geeft de gelegenheid en dan kunnen de verenigingen er gebruik van.maken. Door openstelling van de ter reinen gaat de overheid de sport op Zon dag stimuleren. Burgerzin bres staan voor het behoud van het ver enigingsleven Conclusie: naast de eigen overtuiging dienen we ook rekening te houden met de opvatting van anderen, want we hebben over dit onderwerp als overheid te beslissen. Tenslotte verwacht te de burgemeester niet, dat de Zondags rust teloor zou gaan. Verworpen Van het een komt het ander, vreesde wethouder Snel. Hij bestreed de mening, dat een meerderheid een minderheid hier iets zou ópleggen. Wethouder Snel be klemtoonde. dat de Zondag niet tot 1 uur 's middags duurt, maar de volle 24 uur. De heer Kuilenberg vroeg zich af. of men op dit punt var. het standpunt van de regering mocht afwijken. Wat is er tegen om 's Zondags enige ontspanning te zoe ken? De Zondagsrust zou, naar de mening van deze spreker, zeker niet teloor gaan. En zou dat toch het geval zijn. dan kon het gemeentebestuur er toch tegen op treden. De heer Los vroeg nog eens het woord. Hij zei, dat de rijkswetgever een andere tituatie te beoordelen had dan het be stuur van Leiderdorp in dit geval. De kwestie is: moet de gemeente haar eigen velden openstellen? Voordat de burgemeester in tweede In stantie antwoordde, spraken nog de heren Broxterman en Van der Stoel. De eerste vroeg onder meer aandacht voor korfbal en handbalwedstrijden. De voorzitter betoogde nog eens. dat hij jongens liever ziet sporten in de eigen gezichtskring dan ziet slenteren elders. We hebben 'n taak als overheid. Hij bleef van mening, dat de overheid hier in be scheiden mate de terreinen kan open stellen ZoaLs gezegd: het voorstel van de meer- derheid werd met zeven tegen vier stem men verworpen. De burgemeester was alle leden van de raad wederom erkente lijk voor de prettige sfeer, waarin de be sprekingen waren gevoerd. Belasting De overige punter, van de agenda, die wij enkele dagen gêleden reeds publiceer den, werden alle aangenomen. Nog even werd gesproken over de invoering van reinigingsrechten. De heer Schoppen bij voorbeeld vond deze belasting helemaal niet sympathiek. Hij sprak zelfs over „ge haat". De burgemeester antwoordde, dat men dit recht niet zo zeer als een „belasting" moet zien als wel als een vergoeding van de gemeentcnaren voor een dienst van wege de gemente. De raad heeft gister avond in beginsel tot invoering van de rechten besloten Vermelden we tenslotte dat de pu blieke tribune gisteravond overbezet was De raadliefhebbers" kunnen er ovar een paar uur weer terecht, want om acht uur „draait" de begroting. De heer Schoppen kon het noch met de I meerderheid, r.och met de minderheid j eens zijn. Met andere woorden: hij wilde de beperkende bepaling graag zien ver- vallen. De heer Van Winkel verklaarde, dat hij Instemde met de minderheid van B. en W. Wellicht is er materieel voordeel te 'behalen bij opening van de velden, maar daartegenover staat een grotere geeste- 'lyke schade, zei hij. In beperkende bepalingen zag ook de heer Broxterman geen heil. Als er dan zo'n bepaling zou moeten komen, moest deze de uren van openstelling betreffen. Wat heeft de bevolking aan sportvelden, als een groot deel van de burgerij er geen gebruik van kan maken? De sport velden zijn er voor de gehele bevolking. De heer Nievaart sprak zich uit vóór de bepericende bepaling. Niet iedere sport is geschikt voor de Zondag. Hij wees er nog op, dat de belangstelling voor het 'Zaterdagvoetbal steeds groter wordt. Vijf- en-twintig jaar geleden, waren er nog geen tweeduizend Zaterdagvoetballers, nu zijn. er al ongeveer vijftigduizend. Ik wil niet beweren, dat iemand, die op Zondag sport beoefent, geen Christen is, aldus de heer Van der Stoel. Het omge keerde wilde hij evenmin vaststellen. Wel was hij van mening, dat de burgerzin meer gediend is bij sluiting dan bij open- Stelling. De heer De Graaf zag in openstelling vooral een aanval op de Zondagsrust en dc heer Moraal zei nog eens nadrukkelijk dat de overheid Beroepen is de Zondags- i 'aaI en Seven meer dan duidelijk aan rust onder alle omstandigheden te hand- j van hoe groot belang tegenwoordig liaven. 'het bijgoed is. Geestelijke schadeI Een paar cijfers?.... Anemonen Theoiie en Praktijk, Lisse WORDT DE TEELT TE ZEER AAN BEPERKINGEN GEBONDEN? De oren van de pro-saneerders in het bollenvak zullen gisteravond wel getuit hebben. Want toen hield de heer F. Boot uit Sassenheim een causerie voor de leden van Theorie en Praktijk in de Lissese „Nachtegaal onder het motto: „Op naar de tweehonderd millioen export". Hij kwam daarbij met een serie cijfers over uitbreiding en export voor de dag, die door de aan wezigen hogelijk-verwonderd werden aangehoord. ten. De heer Boot vroeg zich af. of Na de opening door de T. en P.-voor zitter, de heer Gehrels, belichtte de heer Boot eerst even de gang van zaken in de crisisjaren, toen de export wel daalde in geldwaarde, maar niet in kilo's. De uit voer na deze oorlog steeg met een gelei de economie flink. Van 1948 tot 1952 ging de bollenuitvoer namelijk met 60 procent vooruit, of in geld uitgedrukt van f 74,5 millioen naar f 136 millioen. De vijftig millioen kilo's, die in 1953 werden geëxporteerd, beston den voor 50 procent uit tulpen, nar cissen en hyacinten. De rest uit bij goed. Deze uit de officiële statistie ken gehaalde cijfers spreken sterke Burgemeester Van Diepeningen begon zijn uitvoerige beantwoording met de op merking. dat de Zondagswet onderscheid maakt tussen sportverenigingen en open bare vermakelijkheden. Als men persoon lijk niet voor de beoefening van sport op Zondag is. heeft men dan het recht een ander te beletten op Zondag aan sport te doen? We moeten voorzichtig zijn met geboden en verboden Tegenwoordig wordt er anders over ontspanning ge dacht dan vroeger. Hoe zal men over een jaar of tien hierover denken? Kunnen wij beoordelen, of geestelijke schade bij bet niet-beoefenen van sport op Zondag achterwege blijft? In dit ver band wees de burgemeester op de Leider dorpse jongens en meisjes, die hij enkele weken geleden op een Zondagmiddag op de Breestraat en de Stationsweg van Lel den had zien slenteren. Moeten we de sfeer van het sportveld niet verkiezen boven de zwoele sfeer van dit bedrijf? De burgemeester zei vervolgens, dat de beperkende bepaling is gemaakt om twee dracht in de verenigingen te voorkomen Het gemeentebestuur moet ook op de voerde men in 1948 128 millioen stuks uit en in 1952 280 millioen. Gladiolen in 1948 136 millioen en in 1952 600 millioen. Van de totale export hebben alleen de tulpen het volle percentage bereikt, de hyacinten vielen tegen, terwijl de nar cissen helemaal achterbleven. Sprekènde over de hyacinten, zei de heer Boot. dat de cultuur hiervan met 39 procent was uitgebreid sinds 1948. Men had het laat ste jaar echter 50 procent meer uitge- 5 doelbewust had willen i Bij de tulpen heeft men een uitbrei ding van 1914 procent gehad, terwijl de export met 60 procent-toenam. Eén slecht gewas kan reeds nu grote moeilijkhed' op de markt veroorzaken, als de export hetzelfde blijft. Het advies van Tulp" om niet uit te breiden is een eenzijdig advies geweest en hij vroeg zich af, of men wellicht ook hier op sohaarste aanstuurt met het doel beter van te worden. Uitbreiden Verder belichtte de heer Boot ook de narcissen en het bijgoed en kwam tot de conclusie, dat wil men de f 200 min export binnen afzienbare tijd bereiken, er uitgebreid zal moeten worden, terwijl er tevens bij de exporteurs wat zal moe ten veranderen. Er zijn momenteel 600 'exporteurs, die stad en land afreizen bollen te verkopen en wat crediet dergelijke betreft waanzinnige risi KATWIJK AAN DEN RUN Kerstnachtdienst In de Hervormde kerk wordt morgen avond om elf uur een Kerstwydingsdienst gehouden, uitgaande van de Hervormde jeugdraad. Ds S. G. J. Goverts leidt de liturgie en de heer Joh. F. Zweers bespeelt het orgel De heer P. van Dijk van de Koninklijke Marinekapel en het Hervormde gemengd koor onder leiding van de heer Couprie erlenen medewerking. Toegang en plaat- KATWIJK AAN ZEE De heer J. van Rijn in het zilver De heer J. van Rijn te Katwijk aan ee is op 2 Januari 25 jaar werkzaam op de gemeentesecretarie van Katwijk Hij begon hieT als leerling-typist en is sedert 1 Januari 1944 adjunct-commies, Ook op verenigingsgebied neemt de heer Van Rijn een vooraanstaande plaats in en voorts is hij onder meer de organisa tor van de V V.V.-strandfeesten en nam hij het initiatief voor de stichting van ccn openluchttheater, dat men zo moge lijk reeds in het seizoen 1954 in gebruik De zilveren jubilaris wordt op 6 Januari door het g'emeentebestuur gehuldigd. Kerstwijdingen In de Oranjezaal van het jeugdhuis hield de wij'kgemeente Noord een Kerst- wijding. waarin ds P. Moerenhout voor ging. Mevr. Pronk en de heer P. Moeren hout jr zorgden voor zang en mevr. Ei kerbout voor een Kerstverhaal. De wijkgemeente Zuid hield haar Kerstavond in het wijkgebouw aan het Abeelpleln onder leiding van ds W A B Hagen. Ook hier werd onder meer naar een Kerstverhaal en zang geluisterd, 's Middags was er een Kerstbijeenkomst voor de ouden van dagen uit de wijk Het Hervormde-Gereformeerde jeugd- verbond vierde gisteravond Kerstfeest in de kapel onder leiding van ds P. P. J Monster In de zaal bij de Oude kerk werd gis termiddag een Kerstbijeenkomst gehou den voor de ouden van dagen uit de wijk Zuid-West onder leiding van ds P. Pras. die de Kerstgeschiedenis vertelde. Een dameskoortje zong liederen. De leerlingen van de Chr. huishoud school vierden gisteravond het Kerst feest in de Oude kerk onder leiding van de heren J. Vink en L. Haasnoot. De heer Joh Zweers bespeelde het orgeL Ds Monster nu beroepen naar Harderwijk Ds Monster, Herv. predikant alhier, heeft nu een beroep ontvaneen van de Herv. Gemeente te Harderwijk. D. Ketting begraven Gistermiddag vond onder grote belang stelling de begrafenis plaats van het stof felijk overschot van de op zo tragische wijze overleden D. Ketting. In de rouw stoet liepen ook de bemanning en ae schipper-eigenaar van het schip, waarop overledene voer. Ds P P. J Monster sprak aan de geopende groeve. Opening Chr. opleidingsschool De officiële opening van de nieuwe Chr. opleidingsschool aan de Parklaan zal plaats vinden op Dinsdag 5 Januari 's middags om drie uur. Hoog en laag water Donderdag 24 December: hoog water M 18.Q1laag water 1.30 en 13.50 5.44 e Voor de Kerstdagen EXTRA AANBIEDING Vishal de Wolfshoek Vet te Pal mg 2 50 p. pond Pot Zure Haring 10 stuks 75 6 Rolmopsen a 75 3 Kibbers of Brado's a 25 Kolmaatjrs 2 stuks 25 c Gest. en Ger Bokking10 c Gebakken Haring 2 stuks 25 c Gebakken Schol f 1 10 p. p. Gepelde Garnalen 50 cent p En .diverse Tafelzuren. C. HARTEVELT Jr DE WAAL MALEFIJTSTRAAT 9 (hoek Meidoornstraat) Telef. 33.92 Tweede Kerstdag geopend van 4 tot 7 Raad van Rijnsburg NOG GEEN OPLOSSING VOOR MUZIEK LIEFHEBBERS IN GEMEENTE De raad van Rijnsburg is gisteravond bijeen geweest om een lange agenda af te werken, maar dat het zo laat zou worden zullen de leden zelf niet hebben verwacht. Wegens de beperkte plaatsruimte behandelen we in dit verslag alleen maar de gewone agendapunten, een verslag van de begro tingsbehandeling zal morgen worden geplaatst. Visserijgolfjes Allereerst een rechtzetting: In ons nummer van Maandag stond, dat de ge meentebegroting sluit dank zij de reser- Het sluitend maken met een post ruim f 42.000 is een gevolg van het feit. dat de gemeente over zoveel eigen kapitaal beschikt, dat ze de benodigde gelden bij zich zelf kan lenen. Dat is natuurlijk een belangrijk voordeel Het voorstel van B. en W. de huren van alle gemeentewoningen met 23 pro cent te verhogen, ingaande 1 Januari, gaf de heer Van der Mey aanleiding te vragen, of de huren van de huizen aan de Vliet N.Z. niet onevenredig hoog wor den, nu de bewoners wegens aangebrach te verbeteringen reeds f 1 meer huur be talen. Het ging hem niet in de eerste plaats om de omvang van het bedrag, om de billijkheid. Wethouder Kralt echter verklaarde, dat deze bewoners in feite de vorige vijftien procents verho ging niet hebben gehad, ze komen er nu dus gunstiger af dan de anderen. De heer Kromhout vroeg, of er wel is gedacht aan de mensen, die van de nood- Ouderdomsvoorziening leven. Het antwoord luidde, dat. als zij om de wet telijk toegestane compensatie vragen, zij die ook krijgen. Er ontspon zich nog een discussie tussen de heer Zandbergen en wethouder Van der Vijver over het terug brengen van de huren in de dertiger jaren. De heer Zandbergen merkte op. dat hij meer dan eens heeft gewezen op de onjuistheid daarvan, vooral vergele ken met het eerste bouwplan van de woningbouwvereniging. De raad stond een crediet van f 1.150 toe voor vernieuwing van verouderde leermiddelen van de openbare lagere Muziektent De meerderheid van B. en W. had een voorstel ingediend de muziektent te voor van een klankbord, en bij slecht van een zeil. In een vorige verga dering was een plan van het hoofd van gemeentewerken afgewezen en de meer derheid van het college wilde nu de knoop doorhakken. Het muziekkorps gaat er mee accoord, maar ideaal is de oplos sing nog niet, aldus wethouder Kralt. Wethouder Van der Vijver echter meen de, dat het zonde van het geld was. Rijnsburg krijgt voor een slordige f 3000 een „geval", dat de gemeente belachelijk maakt. Burgemeester Höweler pleitte voor aanneming, „het on-aesthetisdhe van deze oplossing moeten we maar op de koop toe nemen". B. en W. hadden ook geïnformeerd naar een verplaatsbare tent, maar zo'n tent kan netgens worden opgeborgen. Verscheidene raadsleden lie. ten hun lidht over deze zaak schijnen en het bleek wel, dat men meer voor een af doende oplossing voelde. Het voorstel werd dan ook met negen tegen twee stemmen verworpen. Nieuw raadhuis B. en W. hadden inlichtingen ingewon nen bij het Bouwcentrum te Rotterdam over de bouw van een nieuw raadhuis en van een nieuwe openbare lagere school. Vast is komen te staan, dat het nieuwe raadhuis moet komen op de plaats van het oude. In het uitbreidingsplan is hier voor een plaats gereserveerd op grond, die per 1 Januari 1954 beschikbaar komt. Het is raadzaam nu met een plan te komen en daarom dient advies te wor den gevraagd over de ligging en de in deling. Twee architecten en een oud burgemeester waren van mening, dat op deze plaats een behoorlijk raadhuis kan worden gebouwd, waarbij ook kan wor den gerekend op uitbreiding van de ge meente. Wethouder Van der Vijver ver klaarde, dat de gemeente ook rekening moet houden met het bouwen van kapel, waarin een passende plaats kan worden ingeruimd voor de stoffelijke overschotten van de graven en gravin Ada van Holland, wier graven enkele ji ren terug zijn gevonden. De heer Zandbergen wilde weten, waai om het college geen keus kon maken uit de B N A -architecten. Volgens de burge meester waren bij deze heren geen men sen, die ervaring hadden opgedaan bij raadhuisbouw. Het voorstel werd aan genomen. Eveneens ging de raad acooord met de aanschaffing van een riool-doortrek apparaat. Dan kwam nog een voorstel ter sprake een in goede staat verkerende voor de vuilnisophaaldienst ov n. De heer Zandbergen meende, dat economischer was een nieuwe var 40.000 te kopen, wanneer tenminste het il twee maal per week werd opgehaald, en W vonden dit bedrag te hoog en de id ging met het voorstel van het col lege accoord. Politieverordening nieuwe politie-verordening bracht heel wat tongen in beweging. De heren Zandbergen. De Mooy, C van Egmond, W. L van der Gugtcn en de wethouders Kralt cn Van der Vijver hadden voor namelijk over het eenrichtingsverkeer er het parkeren wel wat te zeggen. Genoem de heren waren voor eenrichtingsverkeer n de Dubbele Buurt cn zagen graag voor erscheidene straten een parkeergelegen heid aan één zijde. Tenslotte werd be sloten-, dat B. en W. de zaak nog zullen bekijken. De heer Zandbergen drong er bij de dirie politieke partijen in Rijnsburg op dat zij geen verkiezingsbiljetten op huismuren zullen plakken. De burgemeester sloot zich hierbij aan. Een menigte andere punten uit de verorde- ing passeerde de revue, zodat dokter Van der Laan de verzuchting slaakte of vu de bedoeling was alle activiteiten te straffen. Wethouder Kralt maakte dui delijk, dat het voornaamste doel is d( gelijkheid tot wering te hebben, de politie wordt niet overal op afgestuurd. Tenslotte bracht de commissie, staande uit de heren Zandbergen, W. van der Gugten en Van Egmond', die deze verordening had bekeken, dank aai secretarie-personeel voor de verleende bijstand. De raad begon daarna aa behandeling van de begroting. De heer Boot meende, dat men de exporteurs een deel van hun zelf standigheid zal moeten ontnemen, zoals men dat destijds ook de kwe kers heeft gedaan door ze een teelt beperking op te leggen. Voor de ex porteurs wilde de heer Boot het zoe- ;ken in een collectieve vorm van za- Feiten spreken jken doen En spr. kon dan ook niet begrijpen, waarom vooraanstaande vakgenoten af gelopen zomer op de vergadering van „De Hyacint" de profetenmantel hebben omgeslagen en voorspeld, dat er een sur plus zou zijn van 20.000.000 stuks. De feiten spreken nu wel anders. het advies om met 20 procent te krim pen had opgevolgd, zou men binnen en kele jaren voor een tekort hebben geze- Prachtige show in Lisse Brillante kwaliteit bolgewassen in sierlijk arrangement De Kersttentoonstelling van Bloemlust draait. Vanmorgen opende de heer T. M. H. van Waveren als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Lei den de expositie officieel en om maar direct met de deur in huis te vallen: het is een prachtige show. Duizenden narcissen, hyacinten en narcissen staan daar in een schitterende kwaliteit, terwijl één der flanken van het nieuwe gebouw is uitgerust met grote witte „nissen", waarin bloemstukken staan met de vorstelijke Amaryllis hippeastrum. is ook de dubbele Texas, die met de g gekleurde bloemen zich in de rij der „edelen" schaart. Hyacinten zijn wonderlijk best over ?t algemeen. Men kan daar de rode Jan Bos bewonderen in een kwaliteit, die tot nu toe alleen maar in de sprook- Jesverhalen bestond. Maar ook de forse Bismarck, de teer- rose Nobel en de smetteloos witte Christ mas White prijken daar in volle schoon heid. De collectie Amaryllis hippeastrum h bijzonder uitgebreid en opgesteld op eer zeer attractieve wijze. De nissen, waar' over we het in de aanhef hadden, wor den stuk voor stuk uitstekend belicht er dat doet de bloemstukken natuurlijk nog beter uitkomen. Men ziet ook het ras Gracilis met de elegante kleine kelken, terwyl enkele vazen met freesia's het slotaccoord vormen. Het nieuwe Bloemlustgebouw is lnge- wijd met een brillante show, die onge twijfeld vele liefhebbers naar Lisse zal weet. zo zei de heer Boot. „dat pessimisten uiterst sceptisch tegenover mijn redenering staan. Zij wijzen op tekenen van een op komst zijnde „baisse" is misschien waar, maar de malaise 1930 tot 1938 heeft bewezen, dat het aantal kilo's niet terug behoeft te lopen. En met een geleide economie zoals thans men nooit zo'n prijsval krijgen. Mits geleide economie werkelijk geleide economie blijft en niet ontaardt in een enghartige politiek, die eigenbelang op het oog heeft. LISSE Kerstzang en -muziek Gisteravond werd in de Chr. Geref. kerk een orgelbespeling gegeven door Jac. V\jn uit Hoorn. Tevens werden kerstliederen gezongen. De «vond werd geopend door ds Eerland. De bijeenkomst een goede voorbereiding op het ko mende feest. In aantal wegen de tulpen, de hyacin ten en de narcissen wel zo ongeveer tegen elkaar op. Het arrangement is rus tig en smaakvol en men heeft het dit keer niet gezocht in wat overdadige Kerst versieringen. Een grote kerstboom op de achtergrond ia omgeven door een col lectie vurig-rode kerststerren, die de bloemkweker Pointsettia's noemt, en ver der staat tussen de bloemen wat bes hulst. Bij de tulpen springt de ondeugend gekleurde Lustige Witwe direct in het oog door de frisse rode kleur en de witte rand. Maar ook de dieprose B'.enda, de trotse purperen Demster. de vrolijk ge tinte Victorine max en Mappa met de tere rode en gele nuances, trekken de aandacht In de narcissensector «teekt de voor name Birma zijn gouden kelk met het flonkerend rode oog omhoog naast de edele gele trompet Golden Harvest, de typisch gevormde cyclammus February Gold met de teruggebogen bloemblaadjes, lokken! Raad sloeg zich in hall uur door agenda heen Waarschijnlijk voor de laatste maal in 1953 kwam Hillegoms gemeenteraad gisteravond bijeen. Hoewel aan de 10 punten tellende agenda nog enige zaken werden toegevoegd, duurde de vergadering slechts 35 minuten. De meeste discussies werden gevoerd over het medisch centrum. andere gemeenten. Wanneer deze verhouding daar aanleiding toe geeft, zal moeten worden onderzocht of subsidie aan andere gemeenten moet worden gevraagd. Hij meende, dat het niet onmogelijk is dat binnen kort een voorstel moet worden inge diend tot uitbreiding van het me disch centrum, zodat nog meerdere specialisten zitting zouden kunnen houden. Nadat de eerste vijf punten onder de hamer door waren gegaan, verzocht de heer Stokman (KVP) aan de verordening inzake de commissie van toezicht op de avondnijverheidsschool bij artikel 1 te willen toevoegen, dat tenminste één lid deze commissie raadslid mpet zijn. De voorzitter wilde dit amendement wel de raad besloot er dan Gem aad Maandagavond S uur vergadert de raad. Agenda: geldlening, voorstel tot tjziging van de regeling Inzake het ei-haal van bijdragen voor inkoop van pensioen, benoeming twee leden bestuur dienst sociale zaken, begrotingswijziging, voorstel om de rekening van de stichting gemeentelijk sportpark over 1951 voor kennisgeving aan te nemen, voorlopige vaststelling rekening gas- en waterlei dingbedrijf 1951, voorlopige vaststelling rekening der gemeente over 1951, aa~ bieding rekening gemeente en bedrtfv over 1952, voorstel tot wijziging algeme ne salarisverordening. O EGSTGEEST Hervormde wykavond Een gecombineerde wijkavond, uit gaande van de Herv. Gemeent' gisteravond plaats in het gebouw Irene, dat tot de laatste plaats was bezet. Dc bedoeling was zich op het komende feest voor te bereiden. Mevrouw Heeroma- Soetekouw droeg het gedicht Advent Jan Eekhout voor. Tal van liederen wer den gezongen, afgewisseld met Schrift lezingen. Ouderling Kommer vertelde lets over het marine-kerstfeest Soera-baja 1946, dat h(j had bijgewoond met 1200 man. De heer Mulder vertelde verhaal van Cor Bruün. De avond stond tn T,,iinri inctolifn onder leiding van de predikanten Cellen-Kg® te zu,len instellen voorzitter lichtte dan het voorstel eerkoop van grond aan C. B. A. Goe. s toe. Hij herinnerde er aan. dat in vorige-vergadering reeds grond aan Goemans is verkocht. Deze heeft echter verzocht dit stuk grond uit te breiden en daarnaast nog een andere hoek van het Industrieterrein te mogen kopen. Voor gesteld werd het eerste gedeelte te ver kopen tegen f 6 en het tweede tegen f 7 per m2, waarmede de raad zich accoord verklaarde. Vervolgens stelde de voorzitter voor te besluiten tot de bouw van 6 woningen Vossedwarsstraat en 6 etage- aan het Oranje Nassauplein. Door deze etagetoouw ontstaat dan een winst van tenminste 2 en misschien wel 3 woningen, terwijl stedebouwkundig een beter accent wordt verkregen. Op een n de heer Van Lierop (KVP) deelde de voorzitter mede. dat hiermede 'ooruit wordt gelopen op het te ver wachten bouwvolume voor 1954. genda werd aangevuld met een voorstel de heer Ter Hark, thans voor man bij Openbare Werken, te bevorderen tot opzichter 2e klasse, in band met zijn grote ijver en toewij ding voor de plantsoenen. Z.h.s. verklaar de de raad zich hiermede accoord. vorige raad waren vragen ge steld over de openstelling van het Me disch Centrum. Bij informatie is B en W. gebleken, dat het centrum een half uur voor het eerste spreekuur wordt opengesteld en zij achten dit voldoende. De heer Beijersbergen (KVP) vroeg, of het bezoeken van het medisch centrum door patiënten uit andere gemeenten geen consequenties raee brengt. De voorzitter antwoordde, dat het centrum inderdaad een „schip van de ver- 1 houding van bezoekers uit eigen en Vervolgens vroeg de voorzitter om :n crediet voor 1953 beschikbaar te stellen van f 2400 voor de revisie van de riool-doortrek-machine en onderhoud an riolen, waarmee de raad zonder dis- jssie accoord ging. Tenslotte verklaarde de raad zich ac coord met het voorstel een centrale ver warming aan te brengen in de St Mar- tinus meisjesschool. De openbare ver gadering werd hierna gesloten en de raad ging over tot besloten vergadering. NOORDWllKERHOUT Motie over Langeveld De contactcommissie voor natuur- en land9chapsbesoherming, het centrale or gaan der Nederlandse natuurbescher mingsorganisaties heeft op de jaarver gadering te Utrecht een motie aanj men, waarin wordt gezegd, dat een vervangbaar recreatieterrein als Langeveld met afgraving tot bollengrond wordt bedreigd. De commissie spreekt haar verontrusting uit over de schade, hierdoor aan het algemeen belang dreigt te worden berokkend WARMOND Dame aangereden Mevrouw Paardekoper-Schavemaker is Zondagavond, toen zy na de kerkdienst de Herenweg wilde oversteken, door een motorrijder uit Leidschendam aangere den, die met een matige vaart uit de richting Leiden naderde. Zij liep een her senschudding op en moest per brancard naar haar woning worden vervoerd. De rijkspolitie stelt, in samenwerking met de verkeerspolitie uit Leiden, een onder zoek in aaaj- de schuldvraag. Laatste reis van „De Hoop" eindigde in Scheveningen Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" L gist-rmiddag de Scheveningse haven bin- nengelopen. na zijn laatste reis in jaar. Gedurende de Kerstdagen zal he schip in Scheveningen blijven, daarna ga,- het naar Amsterdam, in afwachting vu de nieuwe haringteelt. ..De Hoop" bract drie patiënten aan de Scheveningse wj Een van hen was de ca. 35-jarige monteiij P. v. d. Toorn, die in de motorkamer v« de in het Kanaal bij Dieppe vissende Sri J 45 door een motor is gegrepen en een senschudding kreeg. Een Belgische 3 schepeling is via Scheveningen Ostende overgebracht. Aak me& haring Van de vierduizend kisten verse harinJj» die Dinsdag om zeven uur in dc IJmui.,. dense vishal stonden, zijn er direct i ruim drieduizend opgehouden en de si dan tuatie is dus verre van rooskleurig. D hiel rismeelfabrieken hebben de handen vim., in er kwam bovendien nog 'een Rijnaa met een lading haring uit Frankrijk n°tJ die de voorraad nog aanvulde. Haring in overvloed De KW 74 bracht in totaal 1000 kistefedn- haring aan. de Tzonne had er 2450, d leste Thorina 2200 en de Norma 300 schelvi >rÜ 60 makreel, 50 wijting, 30 radio en 6 "'8 rog plus haai. Dan was de Flamingo pr<kfil sent met 120 kisten schelvis. 50 gul, 1inr0 makreel, 15 dichte en 60 open wijting, 'I,ZI radio, 50 gul en kool. Zonder schroef De binnengesleepte (schroefloze) Z 4' n^! voerde 1600 kilo tongen en 50 mands an Beschouwingen De >t dive Vis Uit de IJM 210 kwamen 9 manden ta rorc tot. 22 schol. 5 gul, 3: wijting en 18 laai kilo tong. De HD 79 zorgde tenslot ehc 35 manden tong, 50 schol, 25 kabc ndc jauw en gul. 90 wijting en 75 stij-s m kabeljauwen. Mis ,Het stemt tot grote voldoening, dat de gemeente er financieel zo gunstig voor staat", zei de burgemeester, toen hij de begroting met enkele woorden inleidde. De heer Zandbergen gaf als eerste een al gemene beschouwing. Ook hij was tevre den over de financiële kracht van de ge meente. Wat hij jammer vond was, dat B en W. niét konden zeggen, hoe groot het bouwcontingent voor 1954 zal zijn. Iedere Rijnsburger weet. dat de nood met de dag groter wordt, zei deze spreker. Hij hoopte, dat Ged. Staten daarmee reke ning willen houden. Spr. bracht B. en W. er dank voor, dat zij het uitbreidingsplan willen herzien en dat zij daartoe een commissie willen benoemen. „Is er al grond voor de kleuterschool? vroeg de heer Zandbergen, „en zijn B. en W. bereid om zo nodig tot onteigening van grond De burgemeester antwoordde de heer Zandbergen. Hij bracht een deel van dt lof. die over de samenstelling van de be groting was uitgesproken, over op de ge meente-secretaris. de heer Van Dijk. er het secretaricpersoneel. „Ik heb gepro beerd, van G. S. inlichtingen te krijgen over de grootte van het bouwcontingent maar ik ben niet geslaagd. Het zal wel midden Januari worden, voor er iets be kend wordt", aldus de burgemeester. De heer Van der Mey bracht namen; zijn fractie ook lof en dank. Over d( woningnood zei deze spreker: „Wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen. Ik durf er op aan te dringen, dat de betref fende instanties maatregelen nemen, zelfs al zal voor een oplossing goede cultuur grond in gebruik moeten worden geno men. Spr. lanceerde de gedachte, kleine gezinswoningen te gaan bouwen voor oudere mensen, liefst met centrale ver warming. Hij toonde zich dankbaar voor het door de woningbouwverenigng Spi noza betoonde initiatief „Wij moeten niet bij stukjes en beetjes de bouwgrond bin nen krijgen", ging hij voort, „het moet zo zijn, dat rioleringen en straten voor de bouw van de huizen kunnen worden aan gelegd. Dat levert misschien rentéverlies op. maar het bespaart ons wellicht be- drijfsschadeloosstelling. Zogoed als het mis was met de harintoei 1 goed was het mis met de verse vi in de makreel was met f 30 tot f 35 de enif oor uitzondering. Voor de rest werd de gro schol „weggegeven" voor f 17 per ki 'rs1 en dat bracht ook de middelschol 0 !no terwijl de zetschollen voor f 28 gingen 33 len voor f 23. Schol twee haali en de drietjes deden f 15. terwijl w het kleingoed niet meer dan f 8 t: eef' f 12 is betaald Braadschelvis haald n evenmin veel succes: er is van f 21 ti Ie), f 24 voor betaald en de pennen dede eb slechts f 25, terwijl de kleinmiddelsche ecl vis f 30 deed cn de grootmiddclschélv ore f 32 tot f 30. Voor zwarte kool kwam f tot f 62 binnen cn de grove gul maak f 35 per kist. Middelgullen golden f en de torretjes zijn verkocht voor f tot f 13.50. Wijting tenslotte is verkoc! "re voor f 13. zakkend tot f 9. De tong deed mee in de algemei |e{ baisse en werd, wat de slips betrof, m fn niet meer d3n f 0.75 betaald. De lappj ;on haalden f 3.30 en de grootmiddéltoi )uc maakte f 2.20 tot f 2.05. terwijl de kleii urc middel voor f 2 tot f 1.75 is verkocht. I uiz enen maakten een daalder. Geen export Het gebrek aan export heeft deze pri I zen stuk voor stuk ongunstig beïnvlot ire en de vishandel heeft dan ook wein [en fiducie, in de visafzet tijdens de laatsaaf weken van het jaar. Van droevig tok best De besonnmin-gen aan deze Dinsda markt liepen ver uiteen en vooral 1 verse vistrawler, Flamingo moest h r loodje leggen, waar tegenover stond, d f de haringboten het maar weei deden door die hoge opvangprijs: voor de fabriek is toch nog altijd t-et< f dan voor de juffrouw in de winkel De Norma maakte na veertien dag« f 16.800 voor de verse vis; De Flamini .yl. kon na dertien dagen niet hoger komi ir(j dan f 9300 en de Tzonne, die wel ei lange tiendaagse haringreis achter rug had, maakte tenslotte toch ni f 20.700 zodat daar de onkosten tenminst uitkomen. De zes dagen van de Thorii Ee werden bekroond met f 18.710. Ook "1 verse haring van de KW 74 werd m 'dl f 10.520 gehonoreerd en de HD 79 maak 3C er f 7030 van. waarnaast de IJM 210 tx F geen gek figuur sloeg met f 6110. I 3 SCH 27. die gisteren „op monstei-" vei kocht besomde f 15.700 voor de opgeval gen haring. Vandaag druk zat Behalve de al aangekondigde Gelrr ligt voor vandaag de IJM 209 binnen mf 375 radio. 10 varia. 40 schelvis. 10 gif 25 wijting. 30 schol, 150 stuks kabeE jauwen uit het ijs en 50 dito stijve. li IJM 221 had 200 radio. 80 gestripte radi, 40 schelvis. 200 kilo tong. 15 kisten schfc en 25 varia. De Mary en dc Haarlc» ringen tenslotte 1900 en 2300 kistfl haring. De Vios ook. Ook de Vios heeft de haring wel gevangen: de trawler is thuisstorr met 2300 kisten uit het Kanaal. Voor J Donderdagmarkt wordt ook de Ber»4bt nog verwacht met niet meer dan 450 k,r ten. waarvan 250 kleine schelvis, Allan Water kan ook nog komen. Verlangens Als noodzakelijke kapitale werken noemde de heel- Van der Mey de overklui zing van de Vliet aan 't Katwijkereind, de bouw van een raadhuis, c; aanschaf fing van 'n rioleringszuiveringsapparaat, de aanleg van een zwembad. Als democra- tisch-socialidt zou hij er graag aan mee werken, de huisvestingsnood op te hef fen, de werkgelegenheid te vergroten en de minder goed gesitueerden sociale ver zorging geven.'Zijn verdere verlangens betroffen de aanstelling van een gezins verzorgster, de aanleg van een sportter rein voor de jeugd en van een kinder speelplaats. De heer Kromhout noemde ook een hele lijst verlangens op. Wij moeten niet al leen de volksgezondheid, maar ook het geestelijk welzijn van de bevolking be vorderen. De financiële positie van onzt gemeente in aanmerking genomen, zol er meer gedaan kunnen worden. Er is noj een gymnastieklokaal nodig, wij moeter de gemeenschapszin bevorderen. De heer De Mooy kon, sprekende na mens de A. R. fractie, verschillende vra gen en opmerkingen van de vorige spre kers wel delen, maar hij zei ook, dat zijn fractie bij alles wat gevraagd zal worden, zal blijven vasthouden aan de souvereim- in eigen kring. Hij zei het onderwijs en behoorlijk peil te achten. Wel zag hij enig gevaar in het verlenen van den op grond van art. 72, maar hi ook te weten, dat B. en W. een open oog hebben voor de belangen van het Chr. onderwijs. Verder was hij eveneens van mening, dat de woningnood op het ogen blik het grootste probleem vormt. Antwoorden Van de wethouders werd het eerst, op welsprekende wyze, geantwoord door de heer C. D. van der Vijver, die speciaal het financieel beleid van B. en W. dedigde. De heer Kromhout kreeg antwoord, dat hij zich bij alle Rijnsburj rijkdom beslist niet arm hoeft te voelei— omdat er te weing aan, tal van zaken, zi als culturele ontwikkelng, zou worden g daan. Spreker gaf een overzicht van h beleid inzake de kapitaaldienst. Tot toe zijn werken uitgevoerd, die grotei deels productief waren, maar versche dene door de raadsleden geuite we betreffen improductieve objecten, hebben op de kapitaaldienst een c schot van f230.000, maar als we nagaa wat de verlangde werken ons zoudi kosten, dan komen wij op een drag van f312.000 en dan hebben wij t eens gepraat over een nieuw ra huis en over de doorbraken. De heer Kralt, de technische kant het beleid verdedigend, verklaarde wa B. en W. niet met een vast omliji plan kwamen. Wat de woningbouw 1 treft, hebben we geen aansporing nodi zei hij. Hij antwoordde de heer Krol hout op diens suggestie tot het bouw van een tehuis voor ouden van dag«^ dat deze gedachte bij B. en W. leeft. 1 heer Kralt was de heer De Mooy dan baar voor wat hij gezegd had. Hij voegd hem tenslotte toe: „U hoeft niet ban( te zjjn, dat wij de Chr. scholen mindi goed zullen behandelen dan de open bare." Na de uitvoerige besprekingen begroting aanvaard. Op enkele ding4 komen we morgen terug. Weer hoofd Op verzoek van het bestuur hoopt heer De Jong. oud hoofd van de Wilhe minaschool alhier, gedurende de den Januari en Februari het hoofdschi waar te nemen van de Geref. opleiding school te Enkhuizen. Spreekbeurt De heer A. J. Kruithof, godsdiensten derwjjzer të Monster, hoopt Eerete Ke«l dag 's avonds om 8 uur in Vlietho* voc te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4