llicutuc £ciltsrt|c (ütfuroiil School Asserstraat wordt groter loskou bereid te onderhandelen over vorming van „atoom-bank" aar Russen eisen opnieuw algeheel verbod van atoomwapens Min. Mansholt stelt voor N.O. Polder „vleugelschool" voor Patiënt pleegde moord in Ambonnezenkamp De elfde stemming begon vanmiddag 3 uur Wist U Heren of beren? B IINSDAG 22 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. T irectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 (.er kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9922 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstieken .Stantoastict) li ahrblroca tngn herl ia tcgfjenspocf" MALENKOF ANTWOORDT EISENHOWER USLAND is bereid deel te nemen aan geheime of diplomatieke onder handelingen inzake het voorstel van Eisenhower voor een „atoom- ol" of „atoom-bank". Het antwoord op de voorstellen van Eisenhower erd in een 3000 woorden tellende nota door de minister van Buit. Zaken, jlotof, aan de Amerrikaanse ambassadeur Bohlen overhandigd. De wjetregering verlangt echter nadere inlichtingen. Zij verklaart bij voor- :at, dat Eisenhowers plan niet kan worden verwezenlijkt, zonder een [bod van atoom- of waterstofwapens. Partijen zullen uiteindelijk de rplichting op zich moeien nemen geen atoom- en waterstofbommen of dere wapens voor massale vernietiging in de oorlog te gebruiken, irheugend is, dat Foster Dulles heeft medegedeeld, dat Amerika op sis van Eisenhowers voorstellen met de Sowjet-Unie wil onderhandelen. tekst der verklaring werd op een de bank* -oor atoomenergie, aldus het ondere persconferentie, gehouden op oordeel in deze kringen. Russische ministerie van Buit. Zaken, In de tekst van haar antwoord zegt de hand gesteld aan de dagbladcorres- Russische regering, dat de Sowjet-Unie identen. er diep van overtuigd is, dat de mens- i diplomatieke kringen te Washington heid de gruwelen van een atoomoorlog algemeen van oordeel, dat het bespaard moeten en kunnen worden, woord van Moskou hoop biedt, maar Speciale verantwoordelijkheid t grondiger moet worden bestudeerd, orens men kan vaststellen of de Rus- [Eisenhowers voorstellen hebben aan- diplomatieke kringen te Londen dat in het Russische antwoord Dorbehoud wordt gemaakt om 1 hoop te hebben op overeenstemming r Oost en West over beëindiging van wedloop op het gebied van de atoom- de nota vele malen herhaalde eis i algehele afschaffing van atoom- en krstofbommen maakt het onw ijnlijk, dat Moskou zal meedoen oplossing van dit probleem berust bij die landen, welke de macht van atoomwa pens reeds bezitten. De Russen geven tevens te kennen, dat het noodzakelijk is, een conferentie van de Grote Vijf te houden (dus ook com munistisch China als partner) om een regeling van de internationale vraag stukken te bereiken. Een gezamenlijke actie tot het, onder internationaal be heer stellen van de atoom-energie, wordt gekoppeld aan het „tot stand brengen van ontspanning in de internationale toestand". Wat de internationale reacties I betrefj, kort geresumeerd: Washington noemt het Russische antwoord „hoopvol"; Parijs is tevreden; Bonn is van oordeel, dat de Russen op de komende Berliji conferentie allereerst een verzoenende j^j- H5oHprtjs: toon moeten laten horen, maar Londen f 6 0^ tweede prtjs: wust op het Russische voorbehoud en waarde va^ f 1500; derde Iservatieven en vijf van Labour "feme^rk™ aa^dé onrich.inE™v?0 11*» melkgevende koe ter waarde van Naguib waren uitgenodigd tot een len atoomTbaïk» al, door Eisenhower 00°- In totaaI zijn er ruim duizend Egypte tijdens het kerstreces, i o a*- a^t'hra- Irifse parlementsleden niet naar Egypte tien Britse parlementsleden - vijf ^'„et onwal'rSijïïtjk, da"t* het'Krem" Promotie voor een vijftal Sowjet-ministers Vijf Russisch ministers zijn tot vice- premier benoemd, aldus radio-Moskou. De nieuwe vice-premiers bekleedden deze functie ook reeds onder Stalin. Het zijn Zaboerof, de minister voor „Planning", Pervoekhin, minister voor Electriciteitsvoorziening, Tevosyan, mi nister voor de Metaalindustrie, Malisjef, minister voor de Middelzware Industrie, en Kosygin, minister voor de Productie van Verbruiksgoederen. In totaal zijn er nu 9 vice-premiers. Oudste man van Neder land wordt 103 jaar Op weede Kerstdag a.s. hoopt, zoals we reeds meldden, Keimpe Piers Nijdam Almastraat 4 te Sneek, zijn 103e verjaar dag te vieren. K. Nijdam is de oudste in woner van Friesland en voor zover be kend de oudste man van Nederland. Doordat hij reeds enkele jaren ge dwongen wordt het bed te houden, we gens een gebrek aan de benen, kan op Tweede Kerstdag zijn verjaardag niet op grootse wijze worden gevierd. K. Nijdam werd 26 December 1850 ge boren op een 'boerderij 'bij Irnsum. Op 8 Maart 1874 trouwde hij met Aaltje Oenes Veenbaas en het echtpaar vestigde zich op een boerderij te Akkrum. Na de eerste wereldoorlog ging Keimpe rentenieren te Sneek. In 1923 overleed aldaar zijn vrouw in de ouderdom van 74 jaar. Loterij van het Koningin Wilhelmina Fonds Het Koningin Wilhelminafonds niet gaan. De conservatieven besluit, „gezien de delicate situatie onderhandelingen over de Suez-ka- ilzone". Hierop besloten ook de socia- de uitnodiging niet te aanvaarden, wel zij dit wel betreurden, „omdat bezoek mogelijk tot beter begrip had leiden'' een luchtverkeer boven Frankrijk is vandaag geen luchtverkeer Frankrijk. Het grondpersoneel Franse vliegvelden staaktei achtereenvolgende dag. Mist grootte de moeilijkheden van - vliegtuigen, die vanochtend zonder van de controletoren op het vlieg man Le Bourget (Parijs) landden. Belgische luchtvaartmaatschappij a bepaalde, dat vóór elf uur geen gtuigen naar Brussel zouden vertrek- Er stegen ook geen K.L.M.-vliegtul- op. Britse B.E.A. verklaarde, dat het tendivliegtuig uit Londen later is ver- tken. De andere vluchten zullen door. vinden, zodra het zicht op Le Bour- goed genoeg is om te kunnen landen. Trein greep auto en bromfiets n dode en. een zwaar gewonde nmorgen tegen 9 uur heeft de snel- tin Den HaagRotterdam, die om- teks 8.52 uur het station Bergweg est bereiken, onder Schiebroek een Ikswagen en een bromfiets gegrepen, >e heer W. J. Val, een 36-jarige ver- •oordiger uit de Graaf Jan van isaustraat in voormalig Hillegersberg, overleden. De 51-jarige heer G. is uit de Hoofdlaan te Schiebroek zware verwondingen in het zieken- s Bergweg te Rotterdam opgenomen. Volkswagen is in. brand geraakt en bromfiets werd vernield. De brand- tr was spoedig ter plaatse en heeft autobrand geblust. lestand in de Borinage weer normaal Ie mijnwerkers in de Borinage hebben tochtend het werk hervat en de toe normaal. Alleen in de ko- mijnen van de „Charbonnage du ant et des Produist de Frenu" wordt gestaakt, zo meldt Belga. Rotterdam krijgt er weer een bij OWj «Komt hier die nieuuie oliehaven?" bedoeld. |ciet, 200 paketten levensmiddelen elk ter Verwacht wordt, aldus Reuter, dat de waarde van f 35 enz. .ontwapeningscommissie van de Ver. Loten zijn door het gehele land ver- Januarikrijgbaar a f 0.50 per stuik en aan het de grote1 centraal bureau, Koninginneweg 28 Am- Naties" zal worden verzocht, geheime besprekingen tussen mogendheden te organiseren. i sterdam, giro 26000. Dezer dagen werd in de dorpskerk te Wassenaar door ds A. Blanson Henke- mans het huwelijk ingezegend van Margaretha Rhoda baronesse van Zuylen van Nijenvelt en mr Hendrik Ernst Smidt van Gelder, een zoon van de direc teur van Van Gelders Papierfabrieken. Het jonge paar zal zich te Velsen vestigen. De bruid droeg een prachtige kanten sluier, welke afkomstig is van de familie Van Heemstra,, waaraan de graven van Van Zuylen van Nijenvelt geparenteerd zijn. De bruid is een dochter van mevrouw C. gravin van Zuylen van Nijenvelt baronesse van Pallandt, die in Wassenaar op de boerderij Duinrell woont Van onze parlementsredacteur) De overheid doet zeer veel constructief werk voor de tuinbouw. Het is echter onmogelijk, garanties te geven, zonder vinger in de pap te hebben met betrekking tot het beleid, dat, thans in handen van de organisatie is, aldus mi nister Mansholt vanmorgen in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de behan deling van de begroting van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening. Slechts teer er een onzekere toestand voor de gehele tuinbouw zou ontstaan, zou de regering dienen in te grijpen. Het vraag stuk van de tuinders, die ten slacht offer vallen aan stadsuitbreiding is moei lijk. Soms wordt compensatie-onteigening toegepast. De minister wilde zo spoedig mogelijk »n wettelijke regeling van het land bouwonderwijs. De commissie hiervoor klaar, maar op het laatste ogenblik bedankte de gedachte voorzitter. Thans wordt een nieuwe gezocht. De bewindsman had geen bezwaar te gen bijzonder onderwijs. De moeilijkheid dat ret aantal scholen zo beperkt is, dat het niet meevalt, ieder het zijne te geven. Er is geen bepaalde verhouding meer te hanteren, waar het verzadigings punt bijna bereikt is. Nu moet nagegaan worden, waar de grootste behoefte is. Er moet op de juiste wijze gespreid wor den over het platte land. Men wil CBTB- scholen, maar ook andere organisaties kunnen een christelijke lagere landbouw school exploiteren. Omdat de opbouw de Noord-Oost Polder nog niet klaar ls, wilde de bewindsman daar voorlopig een rijksschool hebben. De verlangens lopen te ver uiteen en er is geen ruimte voor drie scholen. De minister zag een oplossing in een „vleugelschool": geza menlijk gebruik van de kostbare outil lage en in eigen kring het geven van levensbeschouwelijke vakken. Een c zetting van de rijksschool te Sneek een bijzondere zal worden bestudeerd. Het peil van het landbouwonderwijs (ook het algemeen vormen) achtte de bewindsman van een behoorlijk peil. De leerlingen komen in de eerste plaats voor het landbouwteohnisch onderwijs. De minister verwierp de gedachte van speciale landarbeidersscholen :ook zy moeten naar de normale lagere land bouwscholen, zij het dat gestimuleerd zal worden het speciaal aandacht geven aan de opleiding tot landarbeider. Minister Mansholt was het eigenlijk wel met de heur Van den Heuvel (a.r.) eens, dat t.a.v. de Chr. middelbare land bouwschool te Leeuwarden geen wezen lijk compromis was bereikt, Hierna werd gerepliceerd. Wanhoopsdaad uit minnenijd Rijkspolitie greep in bij botsing tussen twee groepen in Schattenberg In het woonoord Schattenberg bij Wes- die een zodanige omvang aannamen, dat terbork is. naar eerst thans bekend is een detachement van ongeveer 20 man geworden. Zondagavond een der bewo- rijkspolitie naar het woonoord werd ge- ners, de Ambonnees R. T. door een mede- detacheerd. Uit het onderzoek is geble- kampbewoner zodanig met een :nes ge- ken, dat enige groeperingen Ambonnezen stoken, dat T. vrijwel onmiddellijk dood onenigheid met elkaar hebben gekregen, was. De dader heeft inmiddels een be- waarvan de ongeregeldheden in het kentenis afgelegd. kamp een gevolg waren. Enige bewoners Het is gebleken, dat de dader werd ver- van het woonoord zijn voorlopig elders pleegd in de ziekenbarak van het woon- ondergebracht in afwachting van de be- oord. Het gerucht was tot hem doorge-slissing, die alsnog zal worden genomen, drongen, dat zijn echtgenote een verhou-j Ex-generaal Ramcke naar Nederland verhou ding zou hebben met T. Zondagavond is de patiënt uit zijn bed gestapt en de zie kenbarak uitgeslopen. In zijn woning trof hij inderdaad R. T. aan. De patiënt greep een mes en verwondde daarmee T. zo ernstig, dat hij korte tijd later over leed. Zaterdagmiddag waren oord Schattenberg relletjes uitgebroken, Daar gaat het gauwer Rubattel president van Zwitserland De 57-jarige Rodolphe Rubattel is van ochtend in alle rust door de Verenigde Vergadering van de twee Zwitserse Ka mers gekozen tot president van de Zwit serse Bondsstaat voor het jaar 1954. De verkiezing van de nieuwe president duurde nog geen vijftien minuten. Van de 89 geldige stemmen kreeg Ru battel er 85. De 68-jarige Joseph Escher werd gekozen tot vice-president. Rubat tel. die afkomstig is uit het Fransspre kende kanton Vaud, werd in 1947 tot lid van de Eondsraad gekozen. Hij is lid van de radicale partij. Escher is een R. Katholieke conservatief, en hoofd van het departement van Economische Zaken. Escher is hoofd van het departement van Spoorwegen en P.T.T. Wisseling radiozenders op 1 Januari Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het K.R.O.- en N.C.R.V.-programma uitge zonden via de zender Hilversum II (298 meter) terwijl het A.V.R.O.-; V.A.R.A.- en V.P.R.O.-programma naar Hilversum I (402 meter) verhuist. De zenderwisseling gaat in op de morgen van Nieuwjaars dag. Het programma van de K.R.O. in de Nieuwjaarsnacht van 00.3002.00 uur wordt dus nog over de zender Hilversum I uitgezonden. Het programma van de omroepverenigingen die de andere zender gebruiken, wordt dan nog over de zender Hilversum II meter uitgezonden. LIJSTER BROEDT OP KERST-EIEREN In een tuin aan de Gladiolenlaan te ieverwijk ligt in een haag een lijsternest iet eieren, waarop de lijster zit te broe- Naar verluidt, zou de ex-generaal van de Duitse valschermtroepen Bernhard j. Ramcke zich binnenkort naar Neder- a n d en Zwitserland begeven. De Duitse autoriteiten hadden hem aan- ankelijk een paspoort geweigerd, doch j dit besluit is thans hei i de uitreiking van een paspoort Ramcke meer in de weg. In het Bemer Oberland volgen op de Kleine Scheidegg onge veer 60 berggidsen een cursus i het reddingswerk bij lawines en andere ongelukken. De hon den lerenhoe zij naar mensen en voorwerpen moeten zoeken. Mossadeq tot drie jaar veroordeeld De krijgsraad te Teheran heeft mier Mossadeq veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zijn mede-beklaagde, generaal Riahi kreeg twee jaar tieve gevangenschap" met ontslag leger. Deze milde straffen zijn schynlyk het gevolg van bemiddeling door de Sjah. Mossadeq riep na voorlezing van schrijven van de Sjah uit: „Ik heb r verkeerd gedaan en vraag ook niet clementie. De uitspraak moet overt komstig de rechtvaardigheid zijn". Mossadeq zal zijn straf in eenzame sluiting moeten uitzitten. Vroeger be weerde hy steeds, nooit in hoger beroep te zullen gaan, maar nu overweegt hij zulks wel te doen. De openbare aanklager heeft laten we ten, dat hij in ieder geval in hoger be roep zal gaan. Nieuw record van K.L.M. niets staat T~)E K.L.M. heeft dit jaar meer passa- Doort aan I giers vervoerd dan ooit tevoren, elijk 604.000, tegen vorig jaar 517.000. Versaillesbeeld van verwarring De erewacht voorlopig ingetrokken tot er een nieuwe president is jV"U OOK DE tiende ronde van de Franse presidentsverkiezingen geen uitkomst heeft gebracht, en de verwarring in het Paleis van Versailles ten top is gestegen, heeft premier Laniel zich eindelijk bereid verklaard, zich als candidaat terug te trekken. Echter op voorwaarde, dat de partijen van zijn regerings-coalitie het eens kunnen worden over een candidaat, die zij allen bereid zijn te steunen. Laniel maakte dit bekend, na een lang durige vergadering met de fractieleiders der coalitiepartijen. Door ob structie van de Radicale Partij, die sterk in Laniel's kabinet is vertegen woordigd, heeft Laniel de absolute meerderheid niet kunnen behalen. Bij de negende stemming kreeg Laniel gistermiddag 413 stemmen, hetgeen 17 minder was, dan bij de achtste stemming. De „derde man" Pierre Montel, evenals Laniel een gematigde conservatief, hier de oorzaak van. Deze Montel heeft zich dan ook de woede van zijn party genoten op de hals gehaald, aangezien hy tevoren verklaard had. zich nooit candi daat te zullen stellen, zonder goedkeuring van zijn fractie. Er was eerst sprake van. dat Montel uit de partij zou worden gezet, aar zo ver is het niet gekomen. Montel, een vrijwel onbekend parle mentslid, meende gekozen te zullen wor- jm zijn houding inzake het Europese leger. De heer Montel, een zeer verdien stelijk officier, die drie zoons in de jong- 'ereldoorlog heeft verloren, is tegen stander van dat leger. Bij de negende stemming behaalde Montel 103 stemmen, de socialist Naegelen kreeg er 365. DAT de hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen N.F. Viets, hoofd van de inspectie der belastingen te Roosen daal, op zijn verzoek m.i.v. 1 Januari eer vol is ontslagen. DAT een 27-j. Finse zeeman, die teveel had gedronken en om zich heen beet en sloeg, in een huis aan de Zeedijk te Am sterdam van de trap viel en bloedend bleef liggen, zodat hij in het ziekenhuis moest worden behandeld. DAT in R'dam de eerste paal is gesla gen voor 647 woningen in het plan Pen- drecht (ten Zuiden van de zgn. groengor- del, evenals de plannen Zuidwijk en Lom- bardije), waar in totaal 6300 huizen ko- DAT het gemeentebestuur van Klun- dert 8000 heeft uitgetrokken voor de restauratie van de zgn. stenen monniken, de zeer oude wallen van het vestingstadje. DAT de verbeterde Zeiving, de verbin dingsweg van de rijksweg Rotterdam— GorinchemMeteren naar de Waaldijk bij Vuren, is opengesteld. DAT 6 Ned. deskundigen, onder wie A. R. Meima uit Den Haag, die in de V.S. het land- en tuinbouwcredietwezen be studeerd hebben, op 28 Dec. in Antwerpen zullen terugkeren. DAT de gemeenteraad van Utrecht, die m.l.v. 1 Januari wordt uitgebreid van 39 tot 45 personen i.v.m. de grenswijzigingen, gisteren voor het laatst in zijn oude samenstelling bijeen was en H. A. Bekker, die 26 jaar wethouder is geweest, de zil veren stadsmedaille ontving. DAT het congres van de Ned. Ver. v. Ex-politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd komend jaar niet met Pinksteren in Arnhem wordt gehouden, maar op 6 fm 9 Juni. DAT het Openluchtmuseum in Arnhem dit jaar bezocht is door 218.000 personen, (35.000 meer dan vorig jaar) en 92Ö0 per sonen gebruik maakten van de jaarlijkse gratis-openstelling. DAT in Loppersum de clandestiene zen der Zorro is opgespoord en tegen de ex ploitanten. de 25-j. schoenklompenmaker H. K. te Hoogezand, de 23-j. loswerkman R. S. te Slochteren en de 41-j. vispeuter J. W. te Loppersum, proces-verbaal werd opgemaakt. DAT de 25-j. landbouwer S. S. te woude, die met z'n minderjarige knecht om een doos sigaretten een weddenschap aanging betreffende het doorzagen een hoogspanningskabel, in Leeuwarden is vrijgesproken. (Eis 100 boete). DAT aan de rijkslandbouwconsulent lr H. van der Molen te Sneek m.i.v. 1 No vember j.l. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. DAT tot officier O.-N. is benoemd ir P. A. A. Wirtz, directeur van de Oranje- Nassaumijnen te Heerlen. DAT van 4 tot 8 Jan. in de grotten van de St Pieiersberg. van de Cannenberg en enkele grotten bij Valkenburg het jaar lijkse vleermuizen-onderzoek uitgaande van de Utrechtse universiteit gehouden wordt. DAT Woensdag 50 jaar geleden de Inter collegiale rechtspraak van de Kon. Maat schappij ter Bevordering van de Genees kunst werd ingevoerd en dit in Utrecht herdacht wordt. DAT de rijkspolitie te Hoofddorp (tel. K 2540—6214) de bestuurder van een per- soinenauto heeft opgeroepen, die Zondag middag om 5.45 uur na een aanrijding met een motorrijder is doorgereden. By de tiende stemming was de zaak nog verwarrender. De uitslag wasLaniel 392, Naegelen 358 en Montel 84. De vereis te meerderheid was toen 434. Bij de voor. gaande negen stemmingen waren er nie' zoveel onthoudingen als thans. De par ty van Pleven, die over 32 stemmen be schikt, nam niet meer aan de stemming De Franse liberaal Pierre Mon tel heeft zich candidaat gesteld voor het presidentschap. Hier door zijn de kansen voor premier Laniel weer kleiner geworden. De sterkte van de politie en de Re publikeinse Garde is geleidelijk vermin derd omdat het „Carnaval van Versailles" te lang gaat duren. De erewacht in haar kleurige uniform, die bij acht stemmin gen de wacht betrokken had vóór en in het paleis, stond gisteren niet langer op wacht. De garde zal pas weer „in het ;er" worden geroepen, als er een ■ve president gekozen is1 WfEES EEN HEER in het verkeer, zo luidt de slagzin, die nog niet zo lang geleden onder ons is verspreid en die hot in wel uiterst korte tijd tot grote bekend heid heeft gebracht Er zat ook wel de nodige attractie in. Een heer willen we allen wel zijn. maar of we het ook willen zijn in het verkeer? De K N A C de Koninklijke Neder- landsche Automobiel-Club, deze ver dienstelijke organisatie, die al zoveel goed werk heeft verricht, heeft ons nu een publicatie doen toekomen, waarin bovenvermelde slagzin een niet on.be- langrijké variant heeft gekregen: Wees geen beer in het verkeer. Dat klinkt al dadelijk heel wat ver ontrustender. Want ons heerschap in het verkeer moge dan een moeilijk te ver wezenlijken ideaal zijn, betekent dit dan, dat we nu plotseling beren zijn gewor den of er in elk geval voor moeten op passen, dat niet te worden? J£N INDERDAAD, ieder van ons zal wil len toegeven, dat er aan de welle vendheid in het verkeer heel wat schort. Erzer nog: het moderne verkeer is der mate omvangriik en ineewikkeld gewor den. dat gebrek aan wellevendheid en aan goede vormen dikwijls al zekere en soms zelfs grote risico's meebrengt voor on*e medemens Vandaar dan ook. dat de klacht van de KN AC. voor een aanzienlijk deel uit loopt op een aanklacht over een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Heel wat ongelukken, kleine en ook groXe. zijn rechtstreeks of indirect door dat verzwakte verantwoordelijkheidsbesef veroorzaakt. Of dat verantwoordelijkheidsbesef In derdaad is verzwakt? Menigeen zal het beweren en dat verschijnsel dan mede in verband brengen met de oorlog en het moeizame, ook morele, herstel daarna. Het kan zyn; het kan óók ziin, dat de groei van het verantwoordelijkheidsbesef geen gelijke tred heeft kunnen houden met de snelle sprongen, die het verkeer heeft gemaakt en nog geregeld maakt, sprongen die op hun beurt bijvoorbeeld de argeloze voetganger tot de meest acrobatische sprongen dwingen. 'TEKORTEN constateert de K.N.A.C. A hier welhaast by allen: bij de Das- sagiers in trein, tram of bus. die elkaar verdrineen en daarbij soms vrouwen en kleine kinderen nauwelijks ontzien, laat staan dat hun de zo nodige bijstand wordt geboden. Het is bij de bestuurders van voertui gen. wélke ook. veelal niet anders. Be zit van een rijbewijs houdt nog generlei zekerheid in. dat de bezitter ook een ge slaagd man is op het terrein van het fatsoen. Trouwens, de regering heeft dat ook wel begrepen en heeft reeds een strengere controle op het snelverkeer aangekondigd. Naast het snelverkeer is er dan het langzame in al zijn vormen. Ook dat heeft en ons dunkt, terecht van de K.N.A.C. de nodige verwijten te incas seren. Fietsers, zo lezen we, storten zich vaak met regering van alle zelfbescher ming in het verkeer. Dikwijls wordt een verandering van richting niet aangege ven en de achterverlichting laat in tal van gevallen heel veel te wensen over. Dan is er het hinderlijk naast elkaar blijven rijden, het naar voren dringen bij gesloten overgangen en bewaakte kruis punten en wat dies meer zij. (~)OK OP DE BROMFIETSEN wordt ge- bromd, en alweer niet zonder reden, menen we. De greep op het langzame verkeer, aldus dit rapport van de K.N.A.C.. dreigt geheel verloren te gaan ersteviging van die greep is te meer wenselijk, omdat het aantal bromfietsen zich in zeer snel tempo uitbreidt; binnen afzienbare tijd kan dit aantal naar schat ting zelfs één millioen bedragen. Ten slotte zijn er ook nog de voetgan gers. Zij hebben naar de overtuiging van de K.N.A.C. langzamerhand wel recht op meer en betere bescherming. Aan de an dere kant behoren ook zij aan enkele eenvoudige regels te worden gebonden. TTET PROBLEEM is inderdaad wel ern- stig. Er is niet minder mee gemoeid ons leven. Het komt er op aan, dat ons allen worden aangekweekt zelf discipline en inzicht in de eisen van het verkeer. Het onderwijs op de school ken daar- >e al bijdragen. Het politietoezicht kan ook veel doen. Invoering van een systeem van betaalde waarschuwingen kan misschien ook verbetering brengen. En de gemeenten behoren in staat te zijn, zich van de nodige politiekrachten verzekeren. Wie over dit alles even nadenkt, zal willen toegeven, dat het met dat heer schap van ons in het verkeer nog niet meevalt. Het is reeds een belangrijk ding, wanneer we in plaats van heren al geen beren meer zijn Tenzij dan steun beren van zelfdiscipline en van het zo- noodzakelijke verantwoordelijk heidsbesef. Want zonder die beide kun- we het in het drukke verkeer van vandaag toch bepaald niet meer stellen. HET WEER IN EUROPA errapporten van bed* Zuid-Westelijke wind Het KNMI te De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Zwakke tot - matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. Opgemaakt he- denmorgen te 10 uur. ZON EN MAAN Woensdag: Zon van 8.47 tot 1631; maan van 20.07 tot 10.44 uur. Op 28 Dec. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1