Jlicuiue £ciitsr(|c ÖTourant Na acht ronden heeft Frankrijk nog steeds geen president Fransen vergeten: een president hoort boven de partijen te staan in Eerste pak sneeuw is Europa gevallen Luchtverkeer op Frankrijk geheel verlamd Convair van de Sabena nabij Zürich verongelukt Wist U Nieuwe regeling voor transfer MAANDAG 21 DECEMBER 195Ï BUREAUX: Steenstraat 37. T irectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9921 Directie: F. DIEMER Hoofdredacieur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoasticli fs gfteMeofo «ngn &ert in tegljenspaef Sport en wedstrijden HET „CARNAVAL VAN VERSAILLES" PANKRIJK heeft na acht ronden nog steeds geen nieuwe president. Het „Carnaval van Versailles", zoals één der Parijsche bladen cynisch de presidentsverkiezingen noemde, wordt ook vandaag voort gezet. Pijnlijk langzaam is premier Joseph Laniel sinds Zaterdag omhoog geklommen, tot dicht bij de vereiste meerderheid. Zaterdag kreeg hij eerst 374 en daarna 397 stemmen, gisteren eerst 407 en later 430 stemmen. Doch ook zijn tegenstander, de socialist Edmond Naegelen, klom omhoog en wel van 303 naar 381 stemmx. Velen hoopten gisteravond laat, dat Laniel zich hu eindelijk zou terugtrek ken, om de weg vrij te maken voor een geheel nieuwe candidaat, of voor de her verkiezing van president Auriol. Na het bekend wordén van de achtste stemming, verklaarde Laniel echter, dat hij „zijn candidatuur .vanzelfsprekend" zou hand haven. Hij kwam toen nog 22 stemmen tekort en het is de vraag, of hij die ont brekende Stemmen nog zal kunnen „ver overen", want zijn tegenstanders zijn even vasthoudend als hijzelf. Gezien deze vast beraden tegenstand is het in het geheel nog niet zeker of de negende stemming die vanmiddag omstreeks drie uur Ned. tijd zou worden gehouden, beslissend zal Aan de zesde en zevende stemming Mossadeq maakte zijn politiek testament Hoessein Makki verdwenen Mossadeq, de Perzische ex-premier, die terecht staat wegens pogingen tot om verwerping van het wettige bewind en onwettige ontbinding van net parlement, heeft zijn pleidooi beëindigd. In het laat ste gedeelte van zijn betoog, gaf hij zijn „politiek testament" en verklaarde op huilerige toon,' dat Perzië neutraal dien de te blijven en een economie moest op bouwen die niet van de oliewinning af hankelijk was. „Mijn enige misdaad is het nationali seren van de Perzische oliebedrijven en het bestrijden van de grootste macht ter wereld. Maar straks komen de Engel sen hier weer en zullen zich opnieuw met onze zaken bemoeien", aldus Mos- „Mannen en vrouwen van Perzië, blijft uw nationale strijd voeren. Ons zal de zege zijn, want Allah zal ons helpen." Met deze voorspelling besloot Mossadeq zijn verdedigingsrede. Het parlement van Perzië is, zoals wij reeds geméld hebben, door de Sjah ont bonden. Daardoor hebben alle parle mentsleden hun onschendbaarheid ver loren en kunnen diegenen dus, die zich tegen het huidige bewind verzetten, worden gevangen gezet. Eén van deze parlementsleden, Hoessein Makki, blijkt reeds sinds drie dagen uit Teheran ver dwenen te zijn. De communistische Toedeh-partij is verboden en mag dus aan de verkiezingen niet meedoen. De Sjah heeft zich reeds gewend tot de president van het gerechtshof, er op aandringende, dat het Perzische Hof, alvorens uitspraak te doen, rekening moet houden met de diensten, die Mos sadeq aan het land bewezen heeft. Mocht het Hof Mossadeq schuldig verklaren cn beklaagde niet in hoger beroep gaan, dan zal de Sjah tussenbeide komen en voor de veroordeelde gratie verzoeken. De kortste dag Temperatuurlijstje van Versailles Ziehier de laatste vijf thermo meter-standen, die duidelijk aan geven hoe hoog de temperatuur der patiënten van' Versailles ge stegen is. Het zijn de candidaten voor het Presidentschap. Laniel, Naegelen en Médecin. (Men ziet, naar de naam te oordelen, dat een „medicus" er ook aan deelneemt). En nu het temperatuurlijstje, vol gens de achtereen volgende op- 4e: Laniel 408; Naegelen 344. 5e: Laniel 374; Naegelen 312; Médecin 197. 6e: Laniel 397; Naegelen 306; Médecin 171. 7c: Laniel 407; Naegelen 303; Médecin 156. 8e Laniel 403; Naegelen 381. Schip op Schouwen na elf maanden vlot Ned. tanker kreeg bij Noorse kust motorstoring Het Finse stoomschip Bore 6, dat in de rampnacht van 31 Januari op 1 Februar; op het strand te Westerschouwen omhoog liep en dat twee weken geleden gedeelte lijk in het water kon worden gebracht, is Zaterdagmiddag op eigen kracht vlot ge komen. Nadat drie ankers waren uitgezet, is het door middel van de stoomwincnes in beweging gebracht. Het schip is naar de werf de Biesbosch in Dordrecht gesleept. Daar zal het Wor den gerepareerd. Het Nederlandse motorschip Ingeborg (479 ton), op weg van Bergen (Noorwe gen) naar IJsland, heeft Zaterdag veertig mijl ten Westen van Utvaer ter hoogte van Sognesjoeen aan de Noorse kust mo torstoring gekregen. De Noorse sleepboot Achilles uit Bergen bereikte het sohip in de nacht. Ondanks het stormachtige weer slaagde de sleep boot er in. een kabel aan boord van de Ingeborg te krijgen, waarna de sleepboot, net Nederlandse schip op sleeptouw nat Bergen nam. Evenals in Nederland Belgisch referendum vóór Ver. Europa Zijn de Belgen vóór of tegen de Euro- pese éénwording? Gisteren is in twee Belgische steden een referendum gehou- I den, waarhij het er om ging of men vóór Médecin, of tegen een- Verenigd Europa was. In de acht-Roesselaere in West-Vlaanderen heeft de bevolking ook de radicale candidaat Ji burgemeester van Nice, deel; ste stemming heeft hij echter niet deel-j byna 68 procent genomen. De radicale parlementsleden stemming deelgenomen; v het uitbrengen van?eer da? 83_ PWnt vóór LAV/RENT1 P. BER1A Werd Beria reeds terechtgesteld De scherpe aanvallen op de ex-minister van Binnenlandse Zaken. Beria, en zijn zes eveneens in ongenade gevallen lotge noten 'worden met toenemende kracht voortgezet in de Russische dagbladen en door de radio. Westelijke diplomaten leiden hieruit af, dat het proces tegen Beria dezer dagen zal beginnen of dat het Russische volk wordt voorbereid op hetb ericht, dat hij en de mede-verdachten reeds zijn terecht gesteld. Aldus Ass. Press. Het weer in de wereld Zwitserland, Denemarken en Duitsland maakten er kennis mee van Europa de hoop op een witte Kerst doen herleven. In Denemarken. Zwitserland, in sommige streken van Duitsland en zelfs rondom Jeruzalem lag gisteren een donzig sneeuwvacht uitgespreid. In Kopenhagen moest de politie er zelfs aan te pas komen, want zowel kinderen als volwassenen waren zó verrukt met de eerste sneeuw, dat zij het verkeer door sneeuw- ballengevechten onmogelijk maakten. Overigens hebben de Denen reeds dei ook gesneeuwd, maar Noord-Duitsland keerzijde van de medaille gezien; de tien centimeter dikke sneeuwlaag heeft vele keersongelukken veroorzaakt r nog vrij het gehele land heeft het spoorwegver keer er last van ondervonden. Ook de meeste delen van Duitsland gaan schuil onder een sneeuwlaag. In de Beierse Alpen en in het Zwarte Woud wreven de hotelhouders zich tevreden in de handen, nadat het abnormaal zachte weer hen weken lang had dwarsgezeten. Er wordt voldoende sneeuw verwacht om met de Kerstdagen te kunnen skieën en de weerstations voorspellen meer kou. In Rijnland en in het Ruhrgebied heeft het i 74 procent van hen de Belgische Raad Motorrijder tegen trein gereden en gedood Op een met knipperlichten beveiligde verwég tussen Breda en Roosendaal is gisterochtend om 11 uur de motorrijder C. Moerkens uit Roosendaal door het rode licht gereden, en tegen een passe rende trein gebotst. Hij werd op slag gedood. Zondagavond kwam op de rijksweg Utrecht—De Bilt de 41-jarige motorrijder Wolfdorf uit De Bilt in botsing met een uit tegenovergestelde richting naderen de auto uit Zeist. De motorrijder werd zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De duo-pas sagier, de heer Wölsken uit Utrecht, werd ernstig gewond naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht. Kesselring candidaat voor presidentschap Ex-maarschalk Kesselring heeft zich candidaat gesteld voor het presidentschap van de Westdultse hondsrepubliek, zo meldt de „Berliner Algemeine Zeitung". De presidentsverkiezing heeft volgend jaar plaats, wanneer de ambtstermijn van prof. Heuss afloopt. Kesselring. die opperbevelhebber van de Duitse troepen in Italië is geweest, werd na de oorlog wegens oorlogsmis daden veroordeeld. Hij werd twee jaar geleden vrijgelaten. Vlieger terug in zijn gezin hun stem. De radicalen zijn Laniel echter Europa. In Venders zó vijandig gezind, dat deze beslissing S4 procent v, eerder ten nadele dan ten gunste van de gmdTvtór premier kon „erken secrel„,s van De socialisten hebben nog getracht d„ E„„ ,e Beweglng, ir Bögaerta. Auriol naar voren te sehu.ven. Zij boden kIaard<i dal het resultaat te Eoesseiae«. aan. dat alle candidaten, dus ook de so-|waar byna 68 procen.t vóór stemde, als cialist Naegelen, zich ten gunste vane€n groot succes beschouwd kan worden. Auriol zouden terugtrekken. Laniel heeft JDe deelneming aan de stemming was niet dit echter geweigerd. j verplicht. Socialisten en communisten Voor de 71-jarige gedeputeerde, Robert hadden geen succes met hun tegenactie, Montillot, bleek de spanning der laatste. Wij herinneren er aan, dat ook in ons dagen te groot te zijn geweest. Tijdensland. namelijk in Delft en Bolsward, de de zevende stemming kreeg hij gistermid- j overgrote meerderheid der kiezers zich dag een hartaanval. Hij moest naar een I uitspraak vóór de éénwording van ziekenhuis worden vervoerd. Later is hijEuropa. naar zijn woning in Parijs gebracht, waar j hij nu rust mOet houden. Intussen schrijven de bladen in de Franse hoofdstad, dat het parlement hard bezig is „zelfmoord te plegen tegenover de publieke opinie", door na vier dagen stemmen, zich niet in staat te tonen Frankrijk een nieuwe president te ver schaffen. et is een teleurstellend schouwspel", aldus de conservatieve A u r o r e. „De de driekleur getooide auto's van de afgevaardigden en senatoren worden in Parijs niet geestdriftig begroet. De Fran- vatten de republiek ernstig op en waarderen steeds minder wat er in Ver sailles gebeurt." De onafhankelijke Figaro verklaart, dat de toestand steeds slechter wordt. De partijhartstochten zijn hoog opgelaaid i de wandelgangen wordt met volle kracht gedebatteerd als tijdens de ergste van een kabinetscrisis. Het blad spreekt van n' mallemolen, waar we met schaamte naar kijken. Het vreest, dat het parlement zich voorgoed bij het publiek discrediet zal brengen. Iet te Rouaan verschijnende dagblad a r i s-N ormandie" slaat de spijker op de kop. De politici te Versailles ver en twee zaken: het kiezen van een premier en het aanwijzen van een presi dent. Immers een president van Frankrijk behoort boven de partijen te staan. Montel op het toneel Later werd uit Parijs gemeld: de ge- ezen minister van Luchtvaart, afge- aardigde van het departement Rhóne, rerre Moutel, heeft zich candidaat ge steld voor het presidentschap. Hij behoort tot de gematigd Conservatieven, evenals premier Laniel. Laniel en Naegelen blijven candidaat jor de negende stemming. Deze is zoals eerder vermeld, vanmiddag om twee uur begonnen. K.L.M. gal spoorkaartjes Door staking van grondpersoneel op vijf verschillende vliegvelden T~\OOR DE STAKING van 2000 man grondpersoneel der Franse vlieg- -L' velden, ondervindt het internationale luchtvaartverkeer in een be langrijk deel van West-Europa grote last. Het luchtverkeer met de vlieg velden Orley, Le Bourget te Parijs en de vliegvelden van Nice, Bordeaux en Lyon, is vrijwel geheel verbroken. De staking, die verhoging der lonen ten doel heeft, geldt voor onbepaalde tijd. verbindingen met toestellen die boven Frankrijk vliegen en hun positie willen bepalen. De K.L.M. heeft medegedeeld, dat alle vluchten naar en van Parijs zijn komen te vervallen. Zij verstrekte gistere Parijs spoorkaartjes aan haar passagiers voor Amsterdam. De Franse luchtvaart maatschappij „Air France" deelde mee, dat de vluchten op Algiers, Berlijn en New York geen voortgang zullen hebben. Enkele vliegers landden en stegen op zonder aanwijzingen van de controle toren doch er zijn slechts weinig lucht vaartmaatschappijen, dié dit Ook na zons ondergang toeslaan. De stakers onderhouden wel de radio- gebleven. In Zwitserland is men er niet zeker van, of in de Kerstvacantie de ski' te voorschijn gehaald kunnen worden, want de eerste sneeuw was nat en slechts tien centimeter dik, hetgeen alleen vol doende is voor een geoefend skiër. De directeur van het toerisme in Grin- delwald. waar de Koninklijke Familie op 28.December wordt verwacht, noemde de natte sneeuw echter een gunstig teken voor uitstekende ski-mogelijkheden, later in het seizoen. Hij twijfelde er echter aan. of er met Kerstmis al voldoende liggen. In de Zwitserse plaatsen die lager dan 1400 meter liggen, heeft het geregend. Veel sneeuw is er de afgelopen dagen gevallen in de hoger gelegen delen Israel en in Jeruzalem. De sneeuwval ging hier gepaard met zware stormen, die het verkeer tussen Jeruzalem en de rest van het land belemmerden, De telefoon verbindingen zijn gestoord. Koude Oostenwinden in de lagers regionen en tegelijk warme winden De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Pan American Airays" en „Trans World Airlines" vervoerden hun passagiers voor Parijs via de luchthaven van Brussel, vanwaar zij per trein of autobus naar de Franse hoofdstad werden overgebracht. Op de Parijse vliegvelden wachtten gisteren ongeveer 500 mensen, die met de Kerstdagen op reis willen, op het einde van de staking. Zij durven niet naar huis te gaan omdat zij vrezen, dat zij anders geen plaats meer zullen krijgen als de staking wordt opgeheven. Ook postbeambten in staking Tevens is Zondag staking uitgebroken onder een groot aantal postbeambten, werkzaam op het station van Marseille. En de postbeambten in alle delen van Frankrijk dreigen Maandag het bijltje er bij r—^—=5- m - Brits kon. paar is naar N.-Zeeland onderweg Het Britse koninklijk paar is gisteren met het koninklijk jacht „Gothic" uit de haven van Nakoe Aiofa (Tonga-eilanden) naar Nieuw-Zeeland vertrokken. Ko ningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh werden uitgeleide gedaan door koningin Salote, die in een barkas aan de ingang van de haven wachtte om hen een laatst vaarwel toe te wuiven. Toen de „Gothic" wegvoer, werden van de wal af 21 saluutschoten gelost, Churchill brandde zijn hand Toen Winston Churchill Zaterdag zijn ambtswoning in Downingstreet verliet, droeg hij zijn linkerarm in een doek. Hij had zijn hand ver brand doordat een doosje lucifers in brand vloog. Churchill had na een lunch in Trinity House juist bij het kopje- koffie-toe zijn sigaar aangestoken, toen hij met de brandende sigaar in de buurt van zijn lucifersdoosje kwam. Dit vatte vlam, ontplofte en bezorgde de Britse premier een flinke brandblaar. De butler ver leende de eerste hulp en daarna is de wond door Churchills dokter verzorgd. Met één lege jasmouw verliet hij later in de middag Downingstreet. Maar in de rechter hand, waarmee hij de altijd aan wezige toeschouwers groette, had hij een sigaar.... hogere luchtlagen zijn er oorzaak van ge weest, dat over Wenen en delen van dt Oostelijke provincies van beneden-Oos tenrijk een regen van ijsdeeltjes werd uitgestrooid. In enkele minuten werden de wegen spiegelglad en liefst 66 per sonen moesten wegens een gebroken been in ziekenhuizen behandeld worden. In Wenen werd iedereen gemobiliseerd de straten met zand te bestrooien. Ook de scheepvaart heeft met slecht weer te kampen gehad. De Italiaanse lijnboot „Conté Blancamano" kwam door stormen op de Noordelijke Atlantische Oceaan 24 uur te laat in de hav< New York aan. De Franse lijnboot „Flan- dre" kwam daar 12 uur te laat aan. 1 schip had 34 uur in de storm gezeten had te worstelen met zestien meter hoge golven en een wind van 120 mijlen per uur. Een dozijn passagiers liep dingen op. Een scherpe tegenstelling tot deze sneeuw- en ijsberichten uit Europa men de meldingen uit Australië, een hittegolf heerst. In Victoria aa Muray-rivier was het gisteren 111 graden Fahrenheit en Walgett, in Nieuw Zuid- Wales, beleefde de heetste dag sinds 55 jaar. In Sydney was het „slechts" 87,2 graden, maar de temperatuur was z vochtig, dat de stad een stoombad leek. Gevolg van de mist Van de 42 passagiers werden er één gedood en 16 gewond Sergeant-vlieger J. Goedhart uit Scheveningen is dan nu toch thuisge komen uit Amerikawaar hij, met andere Nederlandse collega's wordt opgeleid. Wij hebben reeds gemeld, dut het kort voor zijn vertrek ge boren dochtertje ernstig ziek werd en bij herhaling moest worden ge opereerd. Collega's van sergeant Goedhart, zowel Amerikaanse als Nederlandse, zamelden geld in, een New Yorks radiostation betaalde de overtocht per vliegtuig en de minister van Oorlog gaf toestemming aan de heer Goedhart om zijn Kerst- en Nieuwjaarsverlof in Scheve ningen door te brengen. Zaterdag kwam hij op Schiphol aan. Een tweemotorige Cónvair-machine in de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft nabij Zürich (Zwitserland) noodlanding moeten maken, wa baby om het leven is gekomen, ter wijl 16 van de 42 passagiers licht werden gewond. Het vliegtuig werd geheel nield. Het stortte in de mist buiten de startbaan van de luchthaven neer. Van de vijfkoppige bemanning werden vier leden in het ziekenhuis van Zürich opgenomen. Een der vleugels van het vliegtuig raakte een boom en werd afgesoheurd. DAT een 14-jarige jongen in Dedems- vaari bij een ruzie over de afloop van een voetbalwedstrijd zijn 10-jarige vriendje met een bijl op het hoofd heeft geslagen, waardoor het jongetje ernstig werd gewond. DAT de Heerlense winkelier J. J. L. V., die in Juli te Kerkrade met zijn auto een Wielrijder dodelijk raakte bij een aan rijding, door de Maastrichtse rechtbank tot 2 weken is veroordeeld, alsmede tot 6 maanden ontneming van het rijbewijs. DAT in Groningen de nieuwe Here- brug (kosten: bijna 2 millioen) in ge bruik is gesteld en als versierend ele ment een 3 meter hoog naaktfiguur (ge maakt door Wladimir de Vries) is aan gebracht, waarover nogal enige deining bestaat. DAT Keulse brandweerlieden in Maas tricht demonstraties hebben gegeven t.g.v. het 100-j. bestaan der Maastrichtse gem. brandweer, die in de afgelopen 100 jaar bij 2357 geregistreerde branden moest optrèden, DAT bij een poging, een dame roven van haar handtas, in de Nicolaes Maesstraat te Amsterdam twee jongens' (resp/ 20 en 16 jaar) door enkele voor bijgangers zijn gegrepen. DAT in het Ned. sanatorium te Davos vorig jaar 161 patiënten werden opgeno men, 140 werden ontslagen en 3 zijn overleden, terwijl aan het eind van het jaar 203 patiënten aanwezig waren. DAT in het gehucht Heiningen Bij Fijnaard (N.-Br.) de eerste spade in de grond is gestoken voor de bouw van een jeugdhuis, geschonken door de Zwitserse stichting Pestalozzi. DAT binnenkort in Almelo een jeugd- gemeenteraad wordt geïnstalleerd waarin jóngeren uit de politieke jeugdorganisa ties zitting hebben. DAT in November de waarde van onze invoer 809 millioen) voor 91 pet (vorige maand 99) werd gedekt door de waarde van de uitvoer 738 millioen). DAT de Maastrichtse rechtbank P. J. S. uit Kerkrade wegens het over de grens smokkelen van in Duitsland gestolen auto's veroordeeld tot 3 j: gevangenisstraf. DAT Zaterdag op de Paasheuvel te Vierhouten (Gld.) het 30-J. bestaan het vormingscentrum der Arbeiders Jeugd Centrale is gevierd. DAT L. Proos Hoogendijk, die op 31 December als directeur der R'damsche Bank N,V. met pensioen gaat, op 29 De cember van 4 uur tot 5.30 uur in het gebouw van de bank aan het Rokin receptie houdt. DAT het Erefonds voor Oud-verpleeg sters nog vóór het eind van het jaar een extra-uitkering zal verstrekken aan alle oud-verpleegsters die in behoeftige om standigheden verkeren. DAT mr N Bolkestein, die tot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam is benoemd, niet de oud-minister van Onderwijs is, maar een zoon van hem. DAT ged. staten van Limburg de N.V. Waterleiding Mij voor Noord- en Zuid- Limburg willen machtigen tot het aan gaan van geldleningen van in totaal 10 millioen voor het kernplan-Helden. DAT de K.L.M.-gezagvoerder Luc de Ruyter van Steveninck (34 jaar) te Am sterdam in het huwelijk is getreden met (els 4 jaar) j de oud-K.L.M.-stewardess Pauline Steen- hoff (26), De romp boorde zich in een akker, hij i rihorizontale positie tot stilstand kwam. De ruiten en de deuren waren kapot. De passagiers, die het ongeval heelhuids overleefd hadden, konden het wrak zonder hulp verlaten. Lesvliegtuig beschadigd bij noodlanding Een lesvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool, de PHUC-Pipercub, maakte gistermorgen een noodlanding in de buurtschap Pleegste, op 4 km afstand van Raalte. Het vliegtuig landde op omgeploegd bouwland en sloeg ovei kop. De enige inzittende, de bestuurder Zwonirhir Baner, Joegoslaaf van geboor te en wonende te Veendam, bleef onge deerd. Van het toestel is het hoogteroer beschadigd. Het vliegtuig was van Eelde op weg lar Teuge. De bestuurder ging tot het maken van een noodlanding over wegens slecht zicht. Gouverneur Baal weer in Den Haag De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, is Zaterdagmiddag op Schip hol gearriveerd om in Den Haag met mi nister Kernkamp van gedachten te wis selen over de werkplannen en de begro ting voor Nieuw-Guinea. Hij werd verwelkomd door het Tweede Kamerlid F. H. v. d. Wetering, die als voorzitter de parlementaire commissie dit ge biedsdeel heeft bezocht. De besprekingen van dr Van Baal zullen vandaag reeds beginnen. Hij kon daar vooraf geen mededelingen overl doen aan de aanwezige journalisten. T^RIJWEL direct na de overdracht van de souvereiniteit is de Indonesische re gering begonnen met het aantal Neder landers in Indonesië te beperken. Wat de staatsdienst betreft was dit eenvoudig: men ontsloeg die Nederlanders aan wie men geen behoefte meer meende te heb ben. Particuliere Nederlandse maatschap pijen trof men voornamelijk door het weigeren van de noodzakelijke vergun ning om personeel naar Indonesië uit te zenden. Men weigerde of men traineerde met het verlenen van deze vergunningen, niet alleen voor nieuw uit te zenden per soneel, maar ook voor personeel, dat met verlof in Europa vertoefde. Het resultaat is geweest, dat vele Ne derlandse ondernemingen voortdurend bezig zijn om dringend noodzakelijke ver gunningen te verkrijgen, maar ook dan worden deze papieren slechts bij mond jesmaat verstrekt. Er is dan ook wat de uitzending van personeel betreft een be langrijke achterstapd. De Indonesische regering streeft met deze methoden verschillende doeleinden na. In de eerste plaats wil men het aan tal Nederlanders in Indonesië drastisch beperken en in de tweede plaats ver wacht men, dat de openkomende plaatsen door Indonesiërs worden bezet. Tegen dit laatste heeft uiteraard in principe niemand bezwaar. Vrijwel alle maatschappijen zijn bezig met het oplei den van Indonesisch personeel voor staf functies en verschillende maatschappijen deden dat reeds lang vóór de overdracht van de souvereiniteit. Maar men kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken. Men kan van de werkgevers niet vergen, dat Indonesiërs worden aangesteld, die niet voor de be treffende functies geschikt zijn. En voor vele betrekkingen is het aantal bekwame Indonesische werkkrachten nu eenmaal te ÏVJET INGANG van 1 Januari a.s. gaat de Indonesische regering nog een andere methode toepassen ip de vorm van een nieuwe transfer-regeling. Men zal dan nog 20 procent van het belastbare inkomen kunnen overmaken naar Neder land en van die 20 procent zal men alles moeten financieren. Wie dus Rp. 15.000 per jaar verdient, zal Rp. 3.000 of 1000 Nederlandse guldens kunnen overmaken. Daarvan moet men na enkele jaren met Europeees verlof, daarvan moet men levensverzekeringen betalen, studerende kinderen in Nederland onderhoudenen daarvan moet men ook nog sparen. Het is dus duidelijk, dat dit totaal onmogelijk is. Duizend gulden is al niet genoeg voor één studerend kind in Nederland, Ver dient men meer. bijv. Rp. 20.000.— per jaar, dan wordt de situatie natuurlijk gunstiger, maar ook dan nog blijven toe gestane bedragen totaal onvoldoende. Misschien kan men één studerend kind in Nederland onderhouden, maar dan kan men niet sparen en niet met Europees verlof. Misschien ook kan men na enkele jaren met verlof gaan, maar dan moet geen studerende kinderen in Neder land hebben en ook in dat geval kan men niet sparen. En als men gaat sparen wat kan overmaken, dan geen Europees verlof en geen andere uitgaven in Ne derland. Ook dan nog kan men niet zo veel sparen, dat men voldoende over houdt voor de oude dag. £)EZE MAATREGEL komt er op neer, dat het voor belangrijke groepen Nederlandse werknemers in Indonesië zinloos wordt, in dat land te blijven wer ken of er heen te gaan. Wie er werkt, zal in vele gevallen beter kunnen terug keren en wie uitgezonden kan worden, mag zich wel enkele malen bedenken, "Ivorens hij werkelijk gaat. Er zijn natuurlijk enkele grote werk gevers, die over voldoende gelden in Ne derland beschikken om, afgezien van de maatregelen die Indonesië neemt, de em- ployé's behoorlijk te verzorgen. Maar dat zijn alleen de allergrootste werkgevers en dus uitzonderingen. De Indonesische regering zal met deze laatregel zeker succes hebben. Er zullen Nederlanders terugkeren en de animo onder de jongeren om er heen te gaan zal afnemen. Men weet te Djakarta ook 'el. dat het bedrijfsleven Nederlandse werkkrachten nog niet kan missen, maar daarin is men nu eenmaal niet geïnte resseerd. Nodig is deze maatregel zeker niet. De nieuwe transfer-regeling betekent een be zuiniging van hoogstens lMr procent op het deviezenbudget van de Indonesische regering. Ingrijpend is dat niet. Ingrij pend is de maatregel alleen voor de Nederlandse werknemers, en in vele ge- 'allen zó ingrijpend, dat de mogelijkheid jm in Indonesië te blijven werken prac- tisch wordt afgesneden. HET WEER IN EUROPA j«ï II Droog weer Het K.N.M.I. in De Bilt wacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijvei de wolkenvelden. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Zui delijke tot Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opge maakt hedenmorgen te tien uur) Zon en maan Dinsdag: Zon yan 8.47 tot 1631 uur; maan van 18.49 tot 10 20 uur. Op 28 De cember L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1