D*Ëkdeshaf! w Stockholm, Kopenhagen en Hamburg drie steden, drie werelden Hier koude rijkdom, daar gezellige armoede en ginds troosteloze ruïnes Amerikaan Yeager vloog ruim 2450 km per uur 59 9 ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 BL1KSEMREIS NAAR ZWEDEN Toelichting Een ONZER LEZERS, de heer E. D. C. Drenthem Soesman uit Den Haag, maakte dit najaar een zakenreis per auto naar Stockholm. De tocht voerde hem ook door Hamburg en Kopenhagen. Hoewel zijn verblijf in deze steden slechts van korte duur was. had hij voldoende gelegenheid om tref fende vergelijkingen te maken. Wij willen daarom dit hoogst interessante reisverslag onze lezers niet onthouden. ^ATERDAGAVOND 17 OCTOBER ben ik uit Zweden teruggekeerd, waarheen ik op 9 October jl. vertrok. De terugreis duurde ongeveer 21 uur, wat bij een totale afstand van Den Haag naar Stockholm van 1600 km een gemiddelde betekent van 76 km per uur, dat grotendeels in de avonduren en de nacht behaald werd. Omdat dit gemiddelde nu eenmaal niet zo slecht is, gebruik ik als titel: bliksemreis. Mijn reisgenoot en ik hebben afwisselend gereden en geslapen. De tocht voerde langs ra vijnen, door bergachtige streken en op stukken kaarsrechte weg. Wij reden in een middelgrote Franse wagen, die heerlijk zoemend de nachten door schoot naar ons verre doel door dikke mistbanken in Duitsland, langs kronkelende asfaltwegen in Denemarken en met zon overgoten berg wegen in Zweden. Ik zou het direct nog eens over willen doen met een racewagen om ons gemiddelde te verhogen. Deze zakenreis naar het hoge Noorden-|wel Verdient een taxichauffeur hier ruim dan één opzicht interessant j f ioo in de week? Daar wel. En zo zou ik door kurvnen gaan. Het moet daar een geweest, al was het alleen opgedane indrukken in Noord-Duitsland, Denemarken en Zweden te vergelijken. Ik zal proberen, iets te vertellen over mijn reis. zonder daarbij in details te treden. Nu is er één allesoverheersende indruk, die ik mede naar huis genomen die rotsvast voor mij staat, d- tegen de draad in van zovele goedwillen de idealisten en wel deze, dat 't volkomen onbegonnen werk is, om zelfs toekomst tetrachten landen als Zweden. Denemarken en Noord-Duitsland te smeden. Laat staan een Ver enigd Europa te bouwen met zulke uit eenlopende creaturen als Italianen. Zwe den. Spanjaarden en Denen. Khil tussen Denen en Zweden groot en zo duidelijk taal. temperament en levensbe schouwing. dat de hopeloosheid van eer unie tussen bijvoorbeeld Fransen er Zweden onmiddellijk blijkt. Een Ver enigd Europa moge heel mooi zijn, wan neer een gemeenschappelijke vijand dreigt, een optelsommetje van zoveel landen, tezamen is gelijk één Europa, i£ even onmogelijk als het optellen van zo veel peren bij zoveel appels, hetgeen wij op de lagere school reeds leerden. Mis- tchien, dat een grotere samenwerking tussen de volkeren van Europa op den duur mogelijk is en dan denk ik in de eerste plaats aan beperkingen van douane-voorschriften en een vrijere han del tussen de naties, homogeen zullen deze volkeren nooit kunnen worden. Een Zweed is nu eenmaal een Zweed en een Deen een Deen en wat dat betreft een Hollander een Hollander. Zweden Europees Amerika Op Zondag, 11 October, arriveerde ik !n Stockholm na een vlotte reis door het nige houtland dat Zweden is. De grote selvaart. die hier in dit land van 7 mil- [ioen zielen heerst, is direct In Stockholm, noch in rijstebrijberg zijn voor ambtenaren, wat ik over salarissen hoorde noemen verdient men hier in Holland in de ver ste verte niet. Miin reisgenoot von-6 Zwe den een land ..om te zoenen". Ik zou daaraan toe wi'len voegen: en niet alleen het land. De Zweedse vrouw is immers bijzonder knap van gelaat en lang van gestalte. De etalages van de grote en kleine win kels ziin zeer goed verzorgd en bieden een sortering, waaraan bij or* alleen de luxe-zaken kunnen tinoen Men waant zich dan «-eer in Parijs of B-ussel. dan weer on 5th Avenue in New York wan neer men door de oogharen heen voor die étalages staaf te dromen Een bevoor recht land. dat Zweden. Oo mij maak! Zweden en sneciaai Stockholm de indruk van ..Amerika in Europa". In de straten ziet men een overvloed van Amerikaanse auto's. Ook vele Franse en Engelse wagens, waar tussendoor de snelle Zweedse Volvo schiet. Van de grootste restaurants tot kleinste cafetaria's toe. alle bieden keur van. uitnemend verzorgde gerechten, opgediend en geserveerd door mannen en vrouwen in. smetteloze beroepskleding. Je krijgt in Stockholm soms werkelijk de indruk of je op een grote tentoon, stelling van maatkleding, culinaire pro. ducten. automobielen, en moderne archi. tectuur rondloopt temidden- van knappe mannequins en Olympische kampioenen In. Stockholm moest ik steeds denken m Hollywood.. En dan kan ik nog spreken over de parken, de huizen, de kantoren ei spiksplinternieuwe Métro, die glimt elvaart en koud is als steen. Al zal .vel waar zijn, dat staatslieden Europese volkeren hier met bewondering zullen rondlopen en zich af zullen gen of zij ooit zullen bereiken in eigen land. wat hier als de doodgewoonste regel geldt, toch dreigt er hier in Zweden groot gevaar, een gevaar, dat ik Kopenhagen - Raadhuisplein: „Als Amsterdam, een stad met karakter". Wordt Stockholm beheerst door het koele, onper soonlijke, dat de Zweden nu eenmaal eigen is, in Kopen hagen daarentegen ontmoet men een gezelligheid, welke de Nederlander altijd weer zo trekt. angstigend grote vormen heeft aangeno men. Het gehele aspect van Denemarken komt aardig overeen met dat van Neder land. met dit verschil, dat ons land bezig is zich aan te passen aan het verlies van Indië. terwijl Denemarken na de oorlog vrijwel ongeschonden kon doorleven, zo als het reeds eeuwen gewend was. Men zou kunnen zeggen, dat ons land na de oorlog ..gedegradeerd" is tot de status van Denemarken Ook wij zijn arm pn burgerlijk geworden, nog burgerlijker dan vroeger Ook wij trachten de zware be zettingsjaren af te schudden, zoals Dene marken Ja, Denemarken is een broeder land. al zijn de Denen anders dan wij. Er is zoveel meer te zeggen, maar onze kilometervreter staat te wachten moet voort hagen reden wij van Europa via Odense en Flensburg Hamburg en Bremen. Ik heb er voor enige uren in de nacht et jongelui gesproken, rond een tafel een café in de binnenstad, dat uur open was. Deze jongens en meisjes i waren tussen de twintig en vijf en twin- j tig jaren oud en hebben dus deel kunnen Hamburg Vanuit Kopen-hebben aan de Hitlerjeugd Op mijn vra- - de mooiste wegengCn hierover werd ontwijkend geant- woord Misschien is hij wel niet dood, de Führer, zo klonk het Toch waren he' D^r-nc i-r. jj aardige, open gezichten van flinke jon- UCII1S W de Cttgiond gens en meisjes, maar zonder doel in eer Al kom ik dan bijna iedere twee maan-mis«rabl€ wereld. Men kan het den in het Ruhrgebied en in Göttingen bij Kassei in Oost-Duitsland, Hamburg en Bremen waren nieuw voor mij. De al gemene indruk, die ik hier kreeg, w van een zeer hardwerkende bevolking, die zo arm is als de mieren, die vertrouwen heeft in de toekomst, die haar geld besteedt aan bioscopen, theaters en r.achtgelegenheden en die er mee smijt. Het gemoedelijke Duitsland is met de bommen en granaten van onze bond genoten weggevaagd. Men probeert ..dik te doen", maar de ruïnes in iedere straat spreken van- de oorlog, van de ondergang pen diep medelijden te hebben met deze jeugd. Meestal zijn zij gehuwd. Dat zijn nog de besten. Zij hebben een of twee babies en wonen dan gezamenlijk op een kamer. Op die ene kamer wordt dan gegeten, geslapen, de was gedaan met als enig uitzicht de grauwheid van deze ruinestad. Alle jonge mensen die ik sprak waren het over één ding eens, dat er nooit meer I Charles Yeager Zaterdag j.l. een snelheid oorlog mocht komen. Dat Duitsland nooit heeft behaald van meer dan 2450 km meer een geweer zou mogen dragen j uur_ dat 1S bijna twee-en-een-half tegen het Westen. Dat klonk hartstochte-maai de snelheid van het geluid. Hij be- lijk. toen dat gezegd werd. Maar ook reikto deze reusachtige vaart zoals Precies vijftig jaar na Wright: Zes jaar geleden doorbrak dezelfde vlieger voor 't eerst de geluidsbarrière deze trotse havensteden. Die onder- hoorde ik overal, dat God niet bestond,r€eds in een deel onzer edities gemeld gang is adembenemend. Het is alles grijs.: God een fabel w-as voor domme men- jn een experimenteel toestel, dat werd zwart en dof. hier in Ham-burg en Bre- j G0^, zou nooit^gedoogd^hebben, dat voortgedreven door raketten. I „Dit is de grootste snelheid, die, 1 in zover men weet, ooit door enig vliegtuig of menselijk wezen ergens ter wereld is bereikt", aldus de mededeling. De proef werd genomen boven de luchthaver Edwards in Californië. Yeager was ook de eerste die de ge luidsbarrière doorbrak op 14 October 1947 met 'n raketvliegtuig van het type X-la. Beide vliegtuigen werden ontwikkeld en gebouwd door de Bel Aircraft Cor poration. Yaeger heeft met zijn laatste prestatie Scott Crossfield overtroefd, de invlieger van de Amerikaanse nationale advies- commisie voor aeronautica, die op 21 November j.l. in een Skyrocket marine, geconstrueerd door de Douglas Aircraft Corpvolgens een officiële kondiging de snelheid bereikte van ri maal de snelheid van het geluid. De snelheid van het geluid ligt 1216 km per uur. maa>- wordt 1056 de koude lucht op hoogten var. a Dit is Stockholm's „stadthuset", het moderne Raadhuis, dat opgetrok ken werd op één der vele kleine eilandjes, die voor een groot deel aan de Zweedse hoofdstad gestalte gaven. 6re Zweedse steden, die ik doorkwam, «taan krotten of zijn de huizen oud vervallen. Er is hier hoegenaamd geen moede. Integendeel, het land puilt uit van wel- iart. Er wordt gewerkt, maar niet zo- in Duitsland. Men is bezig wettelijk veertig urige werkweek voor te be iden. En die komt er door. Vanaf de 'ngste bedienden der handelskantoren de directeuren, toe, mitsgaders het ouwelijk personeel, allen zien er wei- daan uit en zitten keurig in de kleren, salarissen zijn. vergeleken met onze ogrippen, fabelachtig hoog. Of verdient in meisje van 24 jaar, die een vreemde al kan lezen en schrijven hier als cor- ttpondente ca 1500 per maand? Déar al zijn de beurzen vol. Zo kan Marx de strijd wel eens verliezen.... Maar dit is slechts een reisverhaal. En wij moeten terug, naar huis. via Kopen hagen, Hamburg en Bremen! Kopenhagen als Amsterdam uit Stockholm in willen noemen de over-saturatie. De Zwe den- hebben het te goed en zijn daardoor lichtelijk verwaand geworden. Even denkt men, als men de schoonheid van deze stad indrinkt, dat de ziel ontbreekt Dat alles hier even hard is als het marmer van de nieuwe MétroEven flitst dat door het brein, maar op deze bliksemtocht is er weinig tijd voor philosoferen. Een voor mij onverklaarbaar verschijn sel is het, dat er door mannen zowel als vrouwen zoveel alcohol gebruikt wordt Zoiets noemt de moderne wetenschap een degeneratie-verschynsel. Misschien heeft I Parisienne", met halve of geheel ont- het volk het te goed. Misschien dat de I klede dames. De decadentie van het oude ongekende welvaart ook oorzaak is, dat Europa is geënt op dit land. Er is veel de kerken leeg zijnZo kan zelfs een nachtleven, doch niet, zoals in het Duits- zeer voorspoedig land wel eens arm zijn, land van heden, waar de prostitutie be- Juist Kopenhagen arriveert en de indrukken uit Zweaen nog kersvers zijn, dan con stateert men. dat de hoofdstad van Dene marken veel gezelliger is cnveel armer. Hier merkt men invloeden van Duitsland, van Nederland, kortom van Europa. Zweden staat op zichzelf „in splendid isolation": Denemarken staat naar alle kanten open voor Engeland en voor het vaste land. De sfeer van Kopen hagen is die van Amsterdam. Kopenhagen is een gezellige stad. Stockholm is heel mooi, maar in die schoonheid koel en ge reserveerd. Kopenhagen heeft karakter. Het is een oude stad met veel ervaring. Men, denkt hier aan Shakespeare: in Stockholm aan Strindberg. Ik heb rond gereden langs de havens van Kopenhagen, in de buitenwijken en in de binnenstad. Ik heb overal gesproken met de mensen en gemerkt, dat Nederlanders hier geliefd zijn. Ik heb het prachtige station bewon derd en het Raadhuis. Ik ben de Cineac op het station binnengelopen om een uurtje van mijn auto los te komen en daar heb ik een Russische film gezien en een Duitse en een Deense. Toen ben ik weer rond gaan rijden over de Vester Voldgade en de Gothersgade en hoe al die gades verder mogen heten. Er lagen Nederlandse schepen in de havens. - kreeg uitnodigingen om te komen eten aan boord. Een gezellige stad. Even moest ik denken aan onze zeeheld De Ruyter. Maar men kan niet lang nadenken, men bezig is aan een bliksemreis. In Kopenhagen ziet men en voelt dat er veel armoede is. De stad is e dierbaarder om geworden dan Stockholm. In vele winkels hangf-t een schilderij de sprookjeskoning Andersen, een held vele Denen, De Koning opent het parlement met een troonrede zonder troon, zonder gevolg, tezamen met de Koningin. De Koning leest de troonredi microfoon, staande en na afloop geeft hij het sein tot een driewerf: Leve Denemarken. Het aloude Duymaer van Twistse: Leve de Koning (in). ontbreekt. In dit land, van de grote sprookjesdich ter bestaat weinig poëzie. Maar Dene marken is een goed land, een wijd land, »n boerenland, een gezellig land. Ik heb wel even vreemd staan te kijken toen ik in de kiosken overal obscene gazines zag hangen en liggen. Franse magazines, zoals het vooroorlogse macabere dans. Het'is zielig, als men- zijn ogen de kost geeft. Men heeft hier in gelatenheid en onmacht geaccepteerd, wat mensonwaardig is. Het is niet zo. dat hier en daar de stad geschonden werd. Neen, nog zijn Bremen en Hamburg puin hopen vol ellende en juist die nieuwe gebouwen en hotels accentueren de vol slagen armoede welke hier heerst. Hier is een oordeel Gods geveld, zo duidelijk en zo beanstigend geweldig dat men onwillekeurig dankbaar moet zijn niet als Duitser te zijn geboren En toch, wat moet de oerkracht van dit volk geweldig zijn om de moed te heb ben in deze ruïne door te leven-. De ver doemenis die Hitler over dit volk ge bracht heeft, waart hier nog rond. in de openbare gelegenheden, in de straten, op de trams, in de kroegen, overal. Ik heb hier een straat gezien van vrou wen. enkel vrouwen en meisjes, zo ver drietig, zo mensonterend, tentoongesteld als koopwaar, dat men er misselijk van wordt. Het is een bezienswaardigheid van Hamburg, waar de vreemdelingen gaan kijken-, en waar men beschaamd rond loopt. Want het zijn mensen, knappe vrouwen, die daar zitteen, in prachtige oude huisjes met kantelen, de mooiste huisjes van geheel Hamburg, met zijn tienen uitgestald op stoelen- naast elkan der. Nergens ter wereld heb ik in de stra ten en ruïnes zoveel ellende gezien als in deze stad. „Kungsgatan" is de naam, die gedragen wordt door de hoofd straat van Stockholm. „Uitpui lend van welvaart.een krui sing van New York en Parijs, die soms aan een onwezenlijk filmdecor van Hollywood den ken doet", aldiLS de schrijver van nevenstaand artikel. de nacht te spreken over God. Ik merkte, dat die jonge harten luisterden, hunker den naar balsem op de wonden van dat grote verdriet, dat Duitsland geen plaats meer heeft in de rij der volkeren. Maar geen haat heb ik bespeurd, wel verwon dering om de wreedheid van het leven, om de ondergang van dit eenmaal zo trotse volk. De wens van dat jonge moe dertje, een heel knap vrouwtje, die haast fluisterend tegen mij zei, dat zij hoopte dat Oost-Duitsland weer met het Westen samen zou komen. Men zoekt naar kracht ln West-Duitsland en weet niet waar het vandaan moet komen. Ik heb met een intense concentratie op de ge zichten gelet van deze jonge mensen, die niets te verbergen hadden dan hun wan hoop. Er leeft iets in dit volk dat tot een nieuwe, rustige grootheid leiden kan. Mijn algemene indruk in het Noorden van Duitsland is: veel ellende en ver- dan 9000 meter. Verbijsterend Een vaar* van 2»4 maal de snelheid van het geluid betekent het afleggen va ongeveer 8f>0 meter per seconde. Verbij, driet. een croot gebrek aan degelijkheid, noemelijk veel prostitutie, maar toch wens. zonder vee! hoop. om zich od te richten op de basis van de ir lijke kracht van het land van Goethe en Schiller. Al heb ik dan door dit volk geleden, zoals de gemiddelde Nederli der. ik heb het alles vergeven en ik hoop van harte, dat het eenmaal in bescheide ner vorm zijn oude grootheid zal terug vinden. Op deze vermoeiende bliksemtocht naar Stockholm ben ik opnieuw gestaafd in mijn reeds jong opgedane ervaring, dat alle mensen op deze wereld hetzelfde zijn en dat allen, goed en kwaad, gedre ven worden, bewogen worden door liefde en geld. Liefde vindt zijn aanknopings punt bij het Christendom: geld is het schuitje, waarmede de levensreis betaald moet worden. Op deze tocht is het moeilijk geweest om alle indrukken te verwerken en c bijvoorbeeld de bewuste invloeden v het Christendom bij de volkeren snel onderkennen. Misschien is daarom de wereld zo chaotisch, misschien leven daarom goed en kwaad zo bijzonder dicht naast elkander, omdat de mensheid zich over het algemeen zo weinig bewu: van Gods Geest, die zo vlak bij de n sen is. die rondwaart en inspireren in paleizen en in ruïnes. E. D C. DRENTHEM SOESMAN Dans in de afgrondde be ruchte Reeperbahn in Ham burg, zoals zeelieden uit alle aardhoeken dit „vermaaks centrum" kennen. Ofschoon Duitslands grootste havenstad nog overal de diepe wonden van de luchtoorlog draagt, bloeit er het nachtleven als nooit te voren.... if m Evenals alle andere wereldste den worstelt ook Stockholm met de problemen, die het nog steeds groeiende verkeer schept. Maar op het Sluseneen der bekend ste punten van de stad, werden die problemen met diverse via ducten voortreffelijk opgelost. Waardevol Times-supplemenl De Britse electriciteit na twintig jaar Het is twintig jaar geleden, dat de Lon don Times een supplement uitgaf, geheel gewijd aan het Britse elcctriciteitsnet. Er indsdicn veel veranderd: het electri- citeitsverbruik is toegenomen van 12.347 millioen eenheden in 1932 tot 52.264 mil- lioen eenheden in het afgelopen jaar, en het Britse electriciteitsnet is uit particu liere handen overgegaan in handen van staat die nu door de British Electri city Authority het electriciteitsnet con troleert. arme groei in de Britse electri- citeitsvoorziening heeft de „London Times" er toe doen besluiten, hieraan opnieuw een speciaal supplement te wijden Een groot aantal deskundigen schreef artikelen voor dR speciale nummer, dat talrijke interessante foto's is ge ïllustreerd. Aan dit 24 pagina's tellende blad heb ben o.a. de volgende personen hun mede werking verleend: Sir John Cockcroft (Vooruitzichten van de Atoomkracht); Lord Citrine (De Electriciteits-autoriteit de toekomst): Sir David Brunt (Rook mist) en Pierre Sevette (Internationale samenwerking). Andere onderwerpen m bet supplement zijn: De Britse energie- 'oorraden. Hydro-electrische ontwikke ling. de architectuur van krachtstations aeen kabel over het Kanaal. Zowel in het hoofdartikel van dit sup plement als in een speciaal artikel wordt melding gemaakt van het feit. dat Britse geleerden de mogelijkheid overwegen van een kabel tussen Engeland en het conti nent Met de, reeds bestaande, im- cn export van electriciteit op het Europese vasteland ten voorbeeld, zouden de Brit ten door een kabelverbinding willen deel uitmaken van de landen-keten in Europa, om op die wijze een economische stroom- uitwisseli-ng te bevorderen. In Engeland kost dit waardevolle sup plement 1 ahilline. Vóór 31 December moeten in land- en tuinbouw alle schriftelijke jaarovereen komsten van vaste arbeiders ter registra tie worden aangeboden aan de districts agent van de Agrarische Bedrijfsvereni ging in het rayon waarin de werkgever zijn bedrijf heeft. Bij nalatigheid za! on herroepelijk de hogere premie voor 1 os- ar beider worden berekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9