Jlicuiue cfft ÖTourant *2» wist r w/toe/c Laniel heeft voorsprong nog vergroot en Naegelen is tweede Kamp om het presidentschap ontaardt in vinnige partijstrijd Pensioen- en spaarfondsen aan meer eisen gebonden Vluchtelingenfonds van V.N. totaal uitgeput Opdat het eind'lijk Kerstfeest worde JERi ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. T irectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. Vier en dertigste jaargang No 9920 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Stantoastlcfj U gfjebfeoeii man hert tn tegtjeaspoet" Jator steunschoenen g Een verrassende combinatie van luxe en( comfort .CITY. Versailles aan vijide stemming toe OOK GISTEREN is de luxueuze auto, bestemd voor de nieuwe presi dent van Frankrijk, weer leeg van het paleis van Versailles weg gereden. De leden vaiVde volksvertegenwoordiging konden het niet eens worden over een opvolger van Vincent Auriol. Bij de vierde stemming stonden slechts twee officiële candidaten tegenover elkaar: de gematigd- Amnestie in Italië Ca 25.000 politieke gevangenen vrij Hoe hen in arbeidsproces in te schakelen i i i De Italiaanse Kamer van Afgevaardig- conservaueve premier Joseph Lamel en de socialist JVlarcel Naegelen, een ^en heeft een amnestiewet goedgekeurd, besliste tegenstander van het Europees legerplan. Laniel kreeg 408 stem- waardoor 25.000 gevangenen op vrije men, 52 te weinig voor de vereiste meerderheid, terwijl Naegelen, zijn ivoeten zullen worden gesteld voor het candidaten Médicin, Delbos en Comu kregen resp. 45, 42 en 35 stemmen, zij gepubliceerd is terwijl ook vele stemmen blanco werden uitgebracht. I Staatsblad. Zowel partisanen het Italiaanse Na een bespreking van enige uren, wa ren de radicalen overeengekomen, hun bij de eerste stemming gekozen. In de overige vier gevallen waren twee stem candidaat Yvon Delbos terug te trekken. Aanvankelijk zou senator Comu nog als mn candidaat optreden, doch deze wei gerde ten slotte zich verkiesbaar te stel en. De radicalen besloten hierop alle mingen nodig. De Graai van Parijs" :omen dat Laniel zou worden gekozen. Zij verdeelden daarom hun stemmen over een zestal personen, onder wie de Nobel- irijswinnaar Francois MauriaC en de eigenaar van renpaarden, Marcel Bous- acOok de socialistische leiders ver In tegenstelling tot het zonnige weer van Donderdag, hing er gisteravond een dichte mist om het paleis van Versailles en slechts weinige nieuwsgierigen stonden te wachten op de uitslagen bij de smeed ijzeren hekken. Het was 12 uur 's nachts toen de ruim 900 Franse parlementsleden, jaarden alles te zullen doen om de ver- [iezing van de „reactionnaire" Laniel te verhinderen. Deze deelde echter mee, dat i 11 -MP die twee dagen lang vruchteloos hebben gepoogd een nieuwe president te kiezen vermoeid en geïrriteerd uiteen gingen Wat zich thans te Versailles afspeelt weerspiegelt de rampzalige politieke ver deeldheid van Frankrijk. Het is bekend geworden, dat op twee van de vier blanco stembiljetten, die Donderdag werden in geleverd, de naam van de „Graaf van Parijs" stond. De „Graaf van Parijs" if pretendent voor de Franse troon is Voorzitter Le Troquer verklaarde de stemmen echter onmiddellijk „nietig", aangezien de Franse grondwet verbiedt, dat een troonpretendent president van Frankrijk wordt. hij zijn candidatuur zou handhaven. Vanmiddag om twee uur zal nu een vijfde stemming worden gehouden. De r'echts-georiënteerde afgevaardigden, met uitzondering van enige Gaullisten, had den zich uitgesproken voor een onmid dellijk voortzetten der verkiezingen. De en middenpartijen kregen evenwel eerderheid van stemmen gedaan, nen vanmiddag weer bijeen zou komen. Nu de verkiezingen duidelijk tot een partijstrijd zijn ontaard, verwacht men, nieuwe candidaten zullen worden ge- :ht. In dit verband wordt o.m. de naam ïoemd van de gematigd-conservatieve nister van Justitie, Paul Ribeyre, die beschouwd wordt als één van de weinige leiders van de rechtervleugel, die de vereiste meerderheid kan behalen. Hier- :ou men echter eerst Laniel moeten bewegen zich terug te trekken. nooit zijn sinds de stichting van de Derde Republiek in 1871 Frankrijk sinds 1947 in de periode van de Vierde Republiek meer dan twee stemmingen nodig geweest om een nieuwe president wijzen. Elf van de vijftien presi denten, die sindsdien aan het hoofd van Franse staat hebben gestaan, werden Grootwinkelbedrijt „Winkels op 24 December gewoon sluiten" De Raad voor het Grootwinkelbedrijf heeft in overleg met de sectie detail handel van de Bedrijfsunie der samen- kende organisaties van Handel- en Kantoorbedienden aan de aangesloten Ondernemingen geadviseerd, geen ge bruik te maken van de mogelijkheid op 24 December a.s. tot 21 uur geopend te houden en dus die avond op het normale ir te sluiten. Paus Pius X volgend jaar heilig verklaard Paus Pius X, die reeds populair bekend staat als Papa Santo (heilige Paus) zal in het komende jaar heilig verklaard wor den. aldus heeft het Vatikaan gisteren bekend gemaakt. Zijn canonisatie zal een hoogtepunt vor- len van het Mariajaar, dat tien dagen geleden begonnen is. WIST U R'dam heeft geen plannen voor een universiteit Bij de ontvangst op het stadhuis van de senaat van het Rotterdams Studenten corps ter gelegenheid van het achtste lustrum heeft burgemeester mr G. E. van Walsum o.m. verklaard, dat Rotterdam geenszins het plan heeft een universiteit op te richten, zoals sommige dagblad- berichten de laatste tijd suggereerden. Spr. vervolgde: ondanks dat Rotterdam iet het plan heeft een universiteit in het leven te roepen, waardeert het gemeenti bestuur het, dat het hoger onderwijs dot de Nederlandsche Economische Hooge- school, het Klinisch Hoger Onderwijs en de Rijksbelastingacademie gevestigd is in Rotterdam. Brits parlement ging met Kerstreces Het Britse Lager- en Hogerhuis zij gisteravond op Kerstreces gegaan. D eerstvolgende bijeenkomst zal 19 Januari 1954 worden gehouden. fascisten onder de gevangenen, zullen in vrijheid worden gesteld en een aantal, dat zich thans nog schuil houdt, zal zloh weer vrijelijk kun nen bewegen. Fascistische leiders zullen buitengesloten zijn van het bekleden van openbare ambten. Een probleem, det als nagenoeg onop losbaar wordt beschouwd, ls het vinden van werk voor de 25.000 personen, die onder de amnestiewet vallen, gezien het feit, dat er reeds twee millioen werk lozen in Ita.ldë zijn. „Kunstenaars helpen" Prins Bernhard opent slottentoonstelling Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard, de slotexpositie van de kunstwer- ■den verloot ii Nieuwe wettelijke regeling treedt op 1 ]an. volledig in werking Het Franse volk vraagt zich nu en ns nerveus af, of na de vijfde rond resident van de Republiek zegevierend an Versailles naar het Elysée zal kun- Veto over besluit van Ziekenfondsraad Minister wil zich beraden over artsenhonorarium De Ziekenfondsraad heeft met 18 tegen stemmen goedkeuring verleend hem voorgelegde voorlopige overeen komst in zake het basishonorarium voor huisartsen, (f7,per fondspatiënt) die ziekenfondsen medewer king verienen. Op verzoek van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, is de uitvoering van het besluit van de Ziekenfondsraad opge schort. De minister heeft dit verzoek ge daan om in de gelegenheid te zijn, zich te beraden. Zulk een besluit treedt namelijk direct in werking, tenzij de minister er zijn veto over uitspreekt. H.B.U. betekent hogere bedrijfsuitkomsten" Ook lopend boekjaar brengt vooruitgang In vijf jaar tijds is niet alleen de bruto /inst maar ook de netto winst van de Hollandsche Bank Unie verdubbeld, al- i werd gisteren op de aandeelhouders- •gadering te Amsterdam van de zijde aandeelhouders opgemerkt. Het be ur kon deze bewering ten volle beves- Een der aandeelhouders maakte zelfs en niet onaardige woordspeling op de letters H.B.U., aan welke hij de betekenis af van hogere bedrijfs uitkomsten. Desgevraagd deelde hoofddirecteur, mr Rost Onnes mede, dat de resultaten over het lopende boekjaar reeds aanmerkelijk hoger zijn, vergeleken bij het vorige boekjaar. In verband met de groei van de bank zal binnenkort een statutenwijziging •den aangebracht, waartoe op i 7 Januari a.s. een tweede vergadering zal I -orden belegd. Wat betreft de vertegenwoordigingen York, Hamburg en Parijs ligt het 1 Januari a.s. zal de pensioen- en! tijdstip, waarop de oudedagsvoorziening irfondsenwet in volle omvang in wer- j normaal Ingaat, bepaalde „Kunstenaars helpen", ten' bate van het I hing treden. Reeds vorig jaar is dit be-rechten verlenen. Eenzelfde r Nationaal Rampenfonds, op 15 Januari1 kend gemaakt om ruime gelegenheid tot j ook ingeval van verzekering v: a.s. des middags om 4 uur in het Rijks-I aanpassing aan de wet te bieden. De wet j sioenvoorziening bij een leve museum te Amsterdam te openen. (is op 1 December van het vorig jaar af- ringsmaatschappij. De Prins verricht deze opening in zijn gekondigd en op 1 Januari j.l. traden all De pensioen- en spaarfondsen komen kwaliteit als voorzitter van het Nationaal enkele bepalingen in werking. onder toezicht van de verzekerings- Rampenfonds en tevens als regent van! Deze wet legt de werkgevers die eenj kamer te staan. Hun statuten en regie- het Prins Bernhard Fonds. I pensioentoezegging aan hun personeel j menten behoeven de goedkeuring van d( Deze tentoonstelling zal voor het pu-j hebben gedaan, de verplichting op die minister van Sociale Zaken en volksge- bliek zijn geopend tet en met 7 Febr. 1954. J voorziening te waarborgen. Zij dit doen door toe te treden tot drijfspensioenfonds, als dit in 1 drijfstak bestaat, door een eige oen- of spaarfonds aan bun ondi te verbinden, of door verzi enkomsten te sluiti "Kardinaal Spellman weer naar Korea vertrokken Om het Kerstfeest met de Amerik. soldalen te vieren Kardinaal Francis Spellman is gisteren beladen met geschenken per vliegtuig uit New York vertrokken om voor de vierde maal de Kerst door te brengen bij de Amerikaanse soldaten op Korea. „Het is de plaats waar ik met Kerstmis I liever ben dan waar ook ter wereld", al- j dus de kardinaal. Hij heeft een half millioen sigaretten bij zich. alsmede 25.000 religieuze medaillons en 25.000 bidprentjes. Heeft de ■rkgevei ■zekeringsovei behoeve ister van Sociale Zak< zondheid. De goedkeuring brengt be-1 zich, dat de fondsen rechtspersoonlijk- be-jheid verkrijgen. Hierdoor wordt voor- snsi-i komen, dat bij een eventueel faillisse- ning ment van de betrokken onderneming ngs-jhet fonds de nadelige gevolgen daarvan ondergaat. gesloten bij een levensver-1 Rotterdams Syndicaat aantal Helicopterlijn van R'dam naar Shiphol nodig Het Rotterdams Helicopter Syndicaat zekeringsmaatschappij, dan overeenkomsten voldoen as eisen, die aan alle levensverzekerings maatschappijen bekend zijn en die zijn gepubliceerd _}jt df 'Staatscourant van 4 December j.l. Voorts stelt de wet zekere eisen, waar aan de statuten en reglementen van pen sioen- en spaarfondsen moeten voldoen. Een fonds moet b.v. aan een deelnemer, wiens dienstverband eindigt vóóf- het niet in het het best de betrokken landen het bankbedrijf ac- ef te gaan uitoefenen. Mr Rost Onnes merkte vervolgens nog p: „Het dirigisme lijkt veel op een ziekte, die men moeilijk kan kwijt raken. Wel zijn er symptomen van meer vrijheid, doch die symptomen zijn niet in overeen stemming met de sterk verbeterde alge mene toestand". Spr. hoopte, dat het besef voor herstel van grotere vrijheid steeds meer zal doordringen en dat het gezonde verstand zal zegevieren uit ge voel voor het landsbelang en met achter stelling van politieke overwegingen. In Turkije is de vooruitgang van de bank zo groot geweest, dat het bedrijf in dit land tot de meest constante winst brengers van de laatste 20 jaar is gaan behoren. Brazilië is de belangrijkste winstaanbrenger, maar wanneer men zou afgaan «p de werkelijke koopwaarde, zou Nederland waarschijnlijk op de eerste plaats staan. Zoals voorgesteld, werd het dividend bepaald op 1214 pet in con tanten. Hevig gevecht op Ceram De regering van de republiek Zuid- Molukken in Ceram deelt mede, dat de Zuidmolukse troepen onder aanvoering van majoor Tahamata, de Indonesische bezettingstroepen in de buurt van Piroe (West-Ceram) hebben aangevallen en hun gevoelige verliezen hebben toegebracht. Ruim 100 T.N.I.-ers zijn gesneuveld en slechts een enkele wist te ontsnappen. Belangrijke krijgsbehoeften vielen han den der Zuid-Molukkers en ook zijn grote hoeveelheden sigaretten, bier, i het binnenland gebracht. Op het Leeghwaterplein te Den Haag is gisteravond omstreeks half zeven een motorwagen van lijn 4 tegen een rangerende goederentrein gehotst, waardoor het tramverkeer een uur lang was gestagneerd. De trambestuurder kroop ongedeerd uit de ravage. Deze foto geeft een goed beeld van de schade. is bezig met een diepgaande studie de mogelijkheden van helicopterverbin- dingen met binnen- en buitenland. Dat een verbinding tussen Rotterdam en Schiphol moet worden gelegd, o de helicopterlijnen te laten aansluiti op de grote intercontinentale vliegrouti acht men vanzelfsprekend. Men denkt ook aan een lijn van Rotterdam met he! Rijn- en Roergebied, het Zuiden en in het midden land zouden zijn opgenomen, of eer oinaing met Hamburg en Bremen, bij het Noorden en het Oosten va land zouden worden ingeschakeld. Een dienst tussen Rotterdam en Londen zou ook aan de Zeeuwse belangen dienst baar kunnen worden gemaakt, al kan men zich voorstellen, dat een dergelijk betrekkelijk geïsoleerd gebied door afzonderlijke lijn wordt bediend. Dit is een fraaie opname van het historische paleis te Ver sailles, dat op het ogenblik veer in het brandpunt va belangstelling staat. Nare terugreis van Malik Jacob Malik, de Russische ambassade in Londen, is per schip uit New York Engeland aangekomen en zijn aankor heeft hem niets dan narigheden bezor De Russische commissie van ontvangst die hem had moeten begroeten bij de aankomst van het schip en hem met boot van boord had moeten halen, door de mist te laat. Het schip zelf kon door diezelfde mist niet aan de kade komen en de passagiers werden met eer motorboot van boord gehaald. Hevig ont stemd ging Malik over op het motorbootje en betrad per ongeluk de afdeling die troos verzocht hem, onmiddellijk de kajuit te verlaten. Ten slotte kwam de ambassadeur dar toch aan land. En daar werd hij overval len door een grote groep verslaggevers, die hem vroegen of hij iets te vertellen had. „Zeer beslist niet!" zei de geplaagde Raad steunt restauratie Huis te Manpad De Heemsteedse gemeenteraad heeft gisteravond besloten tot een bijdrage van ruim 13.000 gulden In de restauratiekos ten van het landgoed Huis te Manpad. Mr J. Visser, oud-directeur van het pro tocol te 's-Gravenhage, heeft, zoals men weet, plannen tot aankoop van dit buiten. De totale aankoop- en verbouwingskosten worden, met inbegrip van de kosten aankoop en herstel van het park. geschat op rond ƒ300.000. De kosten van de eigenlijke restauratie worden door minister Cals geraamd op 63.210. Het Rijk zal daarvan 65 pet bij dragen en de provincie 15 pet. De rest komt voor rekening van Heemstede. Bij Koninklijk Besluit is benoemd raadsheer in het gerechtshof te Ams dam, mr N. Bolkestein, thans rechter in de rechtbank te Amsterdam. krachten, i Hulp dringend nodig Mi GoedhartVluchtelingen leven in grootste ellende" Mr G. J. van Heuven Goedhart, de Ne derlandse Hoge Commissaris van de V.N. voor vluchtelingenzaken, heeft een drin gend beroep gedaan op regeringen, lief dadige instellingen en mensen overal in de wereld, om bijdragen te geven aan het noodfonds voor vluchtelingen, dat thans bijna geheel zonder geldelijke mid delen is. In een radiorede in zes talen gehou den drong mr Goedhart op Kerstgiften aan, om de vluchtelingen die in de groot ste ellende verkeren, te helpen. „De gel den van het noodfonds der V.N. voor vluchtelingen zijn op", zo vertelde hij. „Met de vrijwillige bijdragen van enige regeringen en uit particuliere bron wa ren wij tot nu toe in staat, hulp te geven aan de meest behoeftige groepen vluch telingen. Spoedig zullen wij op de verzoe ken om hulp van hen, die voor hun voortbestaan van ons afhankelijk zijn, DAT het blad Hotelwereld een rijk ge ïllustreerd congresnummer heeft uitge geven t.g.v. het horecaf-congres te Arn hem in October j.l. DAT de Tour de France in 1954 in Amsterdam zal starten (8 Juli) en de A'damse gemeenteraad hier ƒ25.000 voor beschikbaar heeft gesteld, alsmede een garantiesom van 18.000. DAT in de week van 6 t.m. 12 Dec. 3 gevallen van kinderverlamming werden geconstateerd, waarvan 1 in Leiden, en "1 gevallen van diphtherie. DAT de Almelose raad met 19 tegen 7 emmen besloot de jaarlijkse kermis niet af te schaffen, zoals de Prot. Chr. fractie verzocht had. DAT de 58-jarige Amsterdammer J. R. is aangehouden, die als handlanger van een huisschilder in de afgelopen maanden 28 inbraken in het Gooi heeft gepleegd. DAT de Enkhuizer raad ƒ5000 be schikbaar stelde om te onderzoeker oi het Kooizand aldaar drooggelegd kan worden, opdat het Zuiderzeemuseum een buitenmuseum kan stichten met haven voor oude Zuiderzeeschepen. DAT de restauratie van het. dak van het hoofdgebouw van het terrassenkasteel Neder-Canne bij Maastricht is voltooid. nog niets omtrent de toekomstige bestemming van dit kasteel is beslist. DAT het Veenkoloniaal gasvoorzie- ningsbedrijf Vekogas aardgas gaat leve- de gemeenten Veendam, Munten dam, Zuidbroek en Nieuwe Pekela, waar thans propaangas wordt verbruikt. DAT gisteren in Enschede de eerste een is gelegd voor een nieuwe Schouw burg aan de Langestraat en men het ge bouw in Oct. '54 hoopt klaar te hebbi DAT de raad van Tegelen de door B. W. voorgestelde bijdrage voor de bouw van de R.K. St. Jozefkerk van 50.000 op ƒ75.000 bracht. DAT R. W. uit Erica, die zijn turf in brand had gestoken om de verzekerins- gelden binnen te krijgen, in Assen ver oordeeld is tot 1 jaar met aftrek (eis 1 jaar en 3 maanden). DAT vanmiddag in Ulft de nieuwe hef- brug over de Oude IJssel (rijksweg Doe- tinchem—Gendringen) voor het verkeer Is opengesteld. DAT tot substituut-griffier bij de ar rondissementsgerechtbank te Leeuwar den is benoemd mr J. L. T. Meindersma, beëdigd klerk ter griffie van deze recht- DAT gisteren in Den Bosch notaris R. L. v. Meerwijk (55 jr) is overleden. DAT de plv. directeur van de dienst der Noord-Oost-Polderwerken, ir A. P. Minderhoud in Emmeloord een nieuw garage- en landbouwwerktuigenbedrijf, N.V. Gorter, opende, welk bedrijf werk geeft aan 45 personen en waarvan het gebouwencomplex (48 X 28 m) circa ƒ500.000 kostte. DAT nu ook de Ned. Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven een voorstel om van af 1 Januari geen zwarte lonen meer te betalei^, heeft verworpen, daar men het niet mogelijk acht de lonen binnen de wettelijk teogelaten grenzen terug te dringen. DAT t.g.v. het 125-jarig bestaan van het dienstvak der intendance Maandag in Amsterdam een parade wordt gehouden. DAT de 250 tractoren en andere land bouwmachines voor het rampgebied, die met de Prins Willem III in R'dam zullen aankomen, op 23 December in R'dam worden overgedragen. DAT Tegelen het gebouw van de siga- bouwen voor de inrichting van een seha- renfabriek Vitola zal aankopen en ver- kelstation (kosten 175.000). DAT de 20-j. A. F. Boersen in Ouddorp (N.-H.) sedert Dinsdagmorgen half twaalf vermist wordt. moeten antwoorden: „Het gpüt ons, i w\j kunnen u niet langer helpen. Dit mag niet gebeuren." Duitse artsen passen de methode-Samuels toe De Amsterdamse kankerspecialist, dr J. Samuels, die een veelomstreden genees wijze voor kanker toepast, heeft onlangs te München voor een vergadering artsen uit Duitsland. Zwitserland, Italië en Oostenrijk een voordracht gehouden over de ontdekking van de oorzaak en de causale behandeling van kanker en andere ziekten, die het gevolg zijn van een hersenklier-afwijking. Deze voor dracht had tot gevolg, dat tien artsen, onder wie drie hoogleraren van naam, besloten de behandelingsmethode toe te passen. In verband hiermee heeft dr Samuels ter plaatse twee cursussen ge geven. Voorts heeft kortgeleden prof. dr E. Schliephake, in Duitsland genoemd de vader der korte golftherapie, een artikel gepubliceerd over de goede resultaten, door hem verkregen bij de toepassing van de therapie, waaraan de naam van dr Samuels is verbonden. Tenslotte vinden de uitkomsten van dr Samuels verdere bevestiging in de onderzoekingen van A. C. Griffin, A. P. Rinfret en V. F. Corsigilia, gepubliceerd in Cancer Research. Eenzelfde slotsom publiceer den de bekende Amerikaanse onder zoekers H. M. Evans en zijn medewerkers H. D. Mom en M. E. Simpson in Scieiu Mr W. Verheul directeur Werkloosheidsfonds Het dagelijks bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds zal aan het algemeen bestuur van dit fonds voorstellen, mr W Verheul, A.R. wethouder in Rijswijk, t< benoemen tot directeu r van het Alge meen Werkloosheidsfonds. Zoals reeds i; gemeld, zal de huidige directeur, mr H J. Morren, wegens het bereiken van d« pensioengerechtigde leeftijd de dienst per 1 Januari a.s. verlaten. Mr Verheul is thans adjunct-directeur van het algemeen werkloosheidsfonds. "DIJ DE VIERING van 's Heilands ge- boorte hebben engelen duidelijk in de torie ingegrepen. Het is wel waar. dat e geschiedenis elk moment steunt op activiteit van talloze engelen: duizend maal duizend en tienduizend maal tien duizenden. Zonder die werkzaamheid zou de gebroken mensheid niet bij machte blijken om „geschiedenis te maken"; onze svorming is ten hoogste de presta- n een man op krukken, die aan ijden door verpleegsters recht ge houden wordt. Maar in de velden van Efratha hebben engelen geschiedenis ge maakt, zelfstandig en als eigen groep, niet als dienaren van mensen en steun voor gebrekklgen. Wel was toen hun werk ten dienste van verkorenen: want hun zang was onder ijs, hun aankondiging een preek, die in blijde boodschap meldde met schrik- ekkende helderheid. Een boodschap, die in ook niet alleen verheldering van ver stand en troost voor ogen gebracht heeft, ook schrik en ontzetting en machtig oplaaiende doodangt. Maar het opvallende blijft, dat bij de geboorte van Christus de engelen vóór gingen. Ze boden niet, zoals gewoonlijk, de historievormende mensen een be hulpzame hand, zodat het nog schijnen dat die mensen en niet de hun steu- e engelen geschiedenis maakten; effing en gebed. Het was wel vernederend voor de men- n dat ze die vervangende werkzaamheid in engelen nodig hadden. Maar het is gelukkig, dat die engelen dit doen. wilden, et zó deden, dat de mensen er profijt konden trekken. TJET was dan ook wel erg nodig. Want wie was er toen bij machte, de geboren Koning te aanbidden? De overheid in politieke zin zeker niet. Die van een goddelijk koningschap, was niet meer dan propaganda. En de overheid in kerkelijke zin was al zen ongeschikt. En dat was het ergste Zolang als God Zijn kerk vergadert, gebruikt hij daartoe beslist ongeschikte mensen. Mozes was ongeschikt en onbe kwaam, en David niet minder. Neen, on bekwaamheid en ongeschiktheid is voor de Here zo'n groot bezwaar niet. Maar de harde onwil, dat is een lelijk ding. Daar stuit alles op af. Dan rest de Aller hoogste alleen nog te zeggen: Ge hebt iet gewild. Toch waren die geestelijke leidslieden iet zorg opgeleid. Ze hadden een Ver- bonds- en Openbaringsgeschiedenis van vele eeuwen achter zich. In de loop van die historie had de God des Verbonds talrijke, soms zeer pijnlijke lessen ge geven. en die waren in de stroom dezer geschiedenis ingegaan. Er was een beschaving van eigen stem pel gevormd. Men zou denken, dat zo eigens ter wereld, dan toch wel in het heilige land overheden te vinden zouden zijn, die althans aan de eisen der wellie- vendheid konden voldoen, nu de Koning geboren werd. Maar het was te veel gevergd. '"POEN hebben engelen in hun plaats de geboorte gevierd, met grote kracht i heerlijkheid. Zij waren verwonderd zer wat ze zagen. Zij hadden aan deze logelijkheid niet gedacht. Nog meer heb- en ze zich daarna moeten verbazen, toen bleek, dat de onbekwaamheid en onge schiktheid van mensen om de verjaardag van de Heiland der wereld te vieren, permanent bleek. Hoe ijveriger men poogde het Kerst feest te vieren in praal en glans, des te poverder werd het resultaat, des te minder kwam er van terecht. Maar de engelen hebben hun dienst niet behoe ven te herhalen. Ze hebben zich, eeuw in eeuw uit, beperkt tot nederige hulp dienst ten behoeve van die mensen, die zelfs de geboorte van hun Koning niet behoorlijk vieren kunnen. Maar zij moeten wèl uitzien naar het einde. Want dit kan zo niet. Een wereld, die geen Kerstfeest kan vieren, kan niet blijven bestaan. Die vernielt elk harer mogelijkheden. En dat die wereld, en wij erbij, dat niet kunnen, is bijzonder dui delijk, zelfs de surrogaten ter viering van 's Konings verjaardag worden nog ver valst. Daarom is het wachten op de komst van diezelfde engelen, die dit niet heb ben kunnen, en het wreken zullen, zodra het tijd is. Die Koning immers, Wiens feest ons zo vreemd is, zal terugkomen. En al Zijn heilige engelen mèt Hem. Mis schien zal Hij weinig of geen geloof vin den op de aarde. Dat is niets nieuws: het was in de dagen van Maleachi al niet an ders, en het is vandaag nog nèt zo: in dien ik een Meester ben. waar is de eer bied, die ge Mij verschuldigd zijt? Hij ziet wel, wat wij er van terecht ge bracht hebben. En Hij zal komen, met al Zijn engelen, in de grote kracht en heerlijkheid. Opdat het dan eindelijk Kerstfeest worde. Prof. dr K. J. Popmaa De vergaderingen van de N.V. Hey- broek-Zelander en de N.V. Electrocen- trum hebben besloten tot fusie op dc reeds bekende voorwaarden. De nieuwe naam zal dan worden Technische Unie N.V. Heybroek Zeiander en N.V. Elec- trocentrum. WAGENINGEN heeft gisteren z'n 20.000ste inwoner gekregen door de ge boorte van Theod. Joh. van Lent WEERBERICHT Plaatselijk opklaringen Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aan vankelijk hier en daar nog enige regen of motregen, maar later plaatselijk opkla ringen. Overwegend matige wind uit Noordelijke rlohtingen. In de nacht en ochtend iets minder koud. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon van 8.45 tot 16.30 uur; aan van 16.17 tot 9.01 uur. Maandag: zon van 8.46 tot 16.30 uur; maan van 17.31 tot 9.47 uur. Morgen V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1