„Er is op menig terrein een ontstellend gebrek aan activiteit" NIEUWE LEJDSCHE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1951 Oegstgeester begroting behandeld Aandacht voor verbreding Warmonder- weg en vroegere postbestelling Gistermiddag om twee uur is de gemeenteraad van Oegstgeest begonnen met de behandeling van de begroting voor 1954. Om zeven uur 's avonds werd de vergadering voortgezet. Bij de algemene beschouwingen voerden achtereenvolgens het woord mr Valentgoed (Prot.-Chr.), mr Bergmeijer (K.V.P.), de heer Veen (P.v.d.A.), mevrouw Kramers (P.v.d.A.), de heer Van der Voort (K.N.P.), mr Slingenberg (V.V.D.) en mevrouw Smits (eveneens V.V.D.) Mr Valentgoed vroeg zich af. of het uitspreken van een oordeel wel mogelijk of gerechtvaardigd is. Enerzijds kreeg hij een onbevredigend gevoel, omdat er weer eigenlijk zo bitter weinig „nieuws onder de zon" viel waar te nemen, terwijl anderzijds in versterkte mate de onmacht i het bestuur zich demonstreerde waarlijk iets nieuws te brengen, dat uit gaat boven het alledaagse. Hoe is het mogelijk, dat de besturen van kleine ge meenten nog steeds de kracht kunnen opbrengen om belangstelling te vragen en te tonen voor een taak. op zovele wijzen beknot en uitgehold, dat van enige glans schier geen sprake meer is! Het is al meer gezegd, aldus de heer Valentgoed, dat het gemeente lijke leven in onze plaats de kenmer- Jcen toont van een statische rust, van iets gezapigs; er is op zo menig ter rein zo ontstellend weinig activiteit, men hoort zo zelden het geluid van een frisse wind. Velen verwachten nog steeds stimulansen yan de plaat selijke overheid. Als dan de burgerij zo weinig Initiatief vermag op te brengen, moet dan. het plaatselijke bestuur maar zorgen voor leeszalen, en bibliotheken, voor sport zalen, en speeltuinen, voor jeugdgemeen- teraden en, sociëteiten,? Spr. wilde de waarde van deze objecten, geenszins mis kennen, en dacht met respect aan het volhardende werk van de middenstands organisaties. Hun voorbeeld moge tot lering strekken. Zó schijnt het spr. mo gelijk. dat binnen afzienbare tijd iets nieuws onder de zon valt waar te ne men. Voorlopig wilde spr. zich onthou den van een mening omtrent de vraag, in hoeverre de wisselwerking kan wor den gerealiseerd tussen het gemeentebe stuur en zijn initiatieven en. de activiteit van de burgerij. Buurman Leiden De heer Valentgoed wees vervolgens op de onzekerheid, die het gemeentebe stuur op zijn weg vindt bij het ontwikke len van plannen Inzake de harmonische uitbouw van de gemeente, omdat de na burige stad. gebiedsuitbreiding nodig acht, nu haar grenzen een belemmering vormen voor een gezonde ontwikkeling. En er is voldoende grond' om aan te ne men, dat wij ons die woorden kunnen aantrekken, aldus spr., die deze onzeker heid zeer ten nadele achtte van de ont wikkelingskansen der eigen gemeente. Het Leidse standpunt kan door ons niet worden aanvaard, omdat, naar ons oordeel, de voorgestelde oplos- i sing niet het enige is. Ook onze ge meente kan met recht wijzen op een toeneming van het inwonertal en kan met recht stellen, dat een gezon de ontwikkeling gebiedsuitbreiding noodzakelijk maakt. Het is verbijsterend; hoe stadsbesturen kunnen denken dat het vormen van steencomplexen zo niet op hun eigen ge bied dan maar op dat van een ander ter wille van de woningvoorziening het be langrijkste onderdeel van. hun bestuur lijke taak is. Zeer belangrijk is het wo- ntngprobleem. maar ook voor de lande lijke gemeenten. En zoals het opzetten van huizencomplexen harmonisch moet afwisselen met oasen van groene en kleu rige ruimten, eo dienen, stedelijke en. lan delijke gemeenschappen in verstandige harmonie en in overleg deze eenheid' te bevorderen. En wij weigeren te erkennen, dat daartoe bestuursoverdracht in een of andere vorm noodzakelijk is. Wij zijn te allen tijde bereid om naar de juiste oplossing van de problemen mede te streven. Mr Valentgoed wilde hierna ophouden met opsommen. Hoe dit te realiseren' De enige weg thans is: kapitaal aantrekken via een lening van bij voorbeeld ander half millioen.gulden en een werkplan op stellen voor bij voorbeeld vijf jaren. Ik ben mij er van bewust, aldus spr., dat hierdoor de begroting verschuift in haar Innerlijke betekenis van de gewone dienst naar de kapitaaldienst. We zijn daartoe gedwongen, omdat het rijk de ons toekomende middelen zelf kapitali seert. Spr. gaf dit in overweging en ver zocht ruim overleg met de raadscom- Subsidiepolitiek Nadat mr Bergmeijer (K.V.P.) een karakterschets van de gemeente had ge- verklaarde hij, dat het begrijpe lijk is. dat het college op grond weinig vaste financiële toestand gemeente, een karige subsidiepolitiek wenst te voeren. Spr. was echter van mening, dat de subsidieverzoekende in stellingen niet de dupe mogen worden van de onbevredigende verhouding tus sen rijk en gemeente. De gemeente er- het recht °P .^bsidie. Subsidie belangrijk doen steunen len is practisch ïen zekere basis voor, aldus spr. ri beleid. Eerst sub- paar. dagen politiek is een moeilijk, onderdeel van ons beleid. Onze subsidiepolitiek t. op vaste algemene norm wel heel moeilijk, maar komt mij wel gewenst Er moet sprake zijn sidie toekennen e„ overstag gaan. komt mij te ondoordacht voor. In vele gevallen zal de overheid, wil zy het particuliere initiatief metter daad steunen en bevorderen, tot een subsidietoekenning moeten overgaan. Gemeentepolitiek zy vooruitziend en rechtvaardig. Onze gemeente heeft de specifieke aard van woongemeente en wij zullen derhalve veel moeten bouwen in 'bepaalde verhoudingen, en snel. Ten ge volge van deze ontwikkeling zullen vele, thans nog in cultuur zynde gronden ver- dwynen. Het algemeen welzijn zal offers vragen van particuliere zyde. Trachten wij voor de gedupeerden een bevredi gende oplossing te vinden, nu reeds zoe kend voor later. Het is onjuist als deze personen verwezen zouden worden naar instanties, die meer in het kader van maatschappelijke zorg werken, waarbij teveel de nadruk komt te liggen op de ondersteuning, terwyl zij toch rechten hebben rpisschien niet altyd in het po sitieve recht verankerd. Moge de gemeente Oegstgeest onder bestuur van deze raad en van het college met Gods hulp in voorspoed leven, zo besloot mr Bergmeyer zijn rede. Dogma 'drogreden Vervolgen® vroeg de heer Valentgoed aandacht voor het feit. dat bet activerend vermogen van het gemeentebestuur zeer belemmerd wordt door de positie van de gemeentekas. Er is een dogma, het dogma van de sluitende begroting, de hoeksteen van een deugdelijk financieel beheer. Maar dit dogma schijnt alle trekken te gaan vertonen van. een drogreden. Wie kan dat dogma nog met ernst verdedi gen, wanneer men hoort en leest van millioenen-tekorten bij grote en minder grote gemeenten? Daarbij lustig specu lerend op de uitkering uit de „zilveren!', straks „gouden" pot der nalatenschap van de verteerde verbintenis van ryk en gemeenten? Moeten de gemeenten dan maar een uitstervingspoiitiek gaan voe ren. moeten zy in hun statische rust blijven? Spr. constateerde, dat een en ander moet leiden tot de dood in de pot in het gemeentelijke leven en tot een rivaliteit en bevoordeling zonder rechtsgrond. Gedwongen door deze politiek hebt u ons de glansloze me morie van toelichting doen toeko men, aldus de heer Valentgoed. Het voortborduren op het stramien der geldelijke onmogelijkheid moet als hopeloze arbeid worden gezien. De heer Valentgoed noemde tenslotte enige objecten, die de aandacht wel ver dienen. Om te beginnen de verbreding van de Warmonderweg van de De Kem- penaerstraat tot aan de Laan van Oud- Poeigeest; de verbreding van de Gevers- straat, het deel, dat uitkomt op het ver keersplein, van. de Leidse Buurt; het aan wezig zyn van voldoende sportlokalen en speelweiden is dringend geboden; het gebrek aan vergaderruimten is al vele malen gesignaleerd; er is bouwgrond nodig („laten wy tijdig in het bezit ko men van de nodige gronden, die we voor allerlei doeleinden kunnen aanwenden, langer uitstel komt mij „ongezond" voor"): activiteit onder de burgery voor het onderbrengen van bejaarden en be scherming hiervan door het gemeente bestuur. Gezinszorg Mevrouw Kramers (P.v.d.A.) was er biy om, dat de webhouder van sociale zaken nu ook de wethouder is, die voor zitter is van de gemeentelyke commissie voor maatschappelijke zorg. Spreekster meende nogmaals ernstig te moeten wij zen op de versnippering van krachten op het gebied van de sociale zaken. Van deze versnippering gaf zy enkele voor beelden. Wat de gezinszorg aangaat was het spr. gebleken, dat de gemeente hier aan nor gebonden is, die niet kunnen wor den overschreden. Tooh is deze hulp nog steeds onvoldoende en voor velen te duur. Er is een categorie mensen, die deze hulp op doktersadvies zou moeten ontvangen en niet kan betalen. Ook weet aldus spr., dat de commissie voor maatschappelijke zorg en de diaconieën willen helpen, waar dit voor partaculie- te veel is, maar meestal moet die hulp snel plaats vinden, ook voor de zo genaamde „nieuwe" armen, kleine mid denstanders en gepensionneerden, die de weg naar deze commissie of de ambte van sociale zaken (als die er is) nog niet kennen. Daarom wilde spreekster voorstellen. at wanneer hulp op doktersadvies met spoed gevraagd wordt, een van de leden M.Z. gedelegeerd wordt (doorlopend) ten aanzien daarvan met de ambte- van sociale zaken een beslissing te kunnen nemen. Vervolgens wees spr. op de bouw van woningen voor ouden van dagen door de gemeente. Er zyn nog steeds zeer vele woningzoekenden. Wij hebben niets aan woonruimtetekort enerzyds en te dure leegstaande huizen anderzijds. Ook zou hier. evenals in Leiden en in Voorscho- kunnen worden overwogen, of het mogelijk is te bouwen met steun van de gemeente. Tegelijkertijd zou door kruis verenigingen en artsen kunnen worden nagegaan, hoeveel ouden van dagen er verlangen, in een kleine efficiënte woning met behoud van eigen vryheid te By uitvoering van het plan zouden in de vrijkomende woningen wellicht ook grotere gezinnen kunnen worden gehuis- Spreekster meende met dit alles een concreet en uitvoerbaar plan te hebben voorgelegd. Planning! De heer K. V e e n (P.v.d.A.) miste in e nieuwe begroting zelfs ook maar enige Drm van „planning", het aangeven van de weg. waarlangs in de toekomst ge tracht moet worden deze mooie gemeen te tot verdere ontwikkeling en bloei te brengen Ik hoop, aldus spr.. dat B. en W. dit niet zullen opvatten als een ver wijt. maar het zo willen zien. dat de raadsleden hier spreek ik natuurlijk mijzelf met belangstelling tege- moetzien alle pogingen, die kunnen by- dragen tot die ontwikkeling. Spr. pleitte er voor, dat de bouw van woningen voor de minder draagkrachtl- gen met voortvarendheid ter hand wordt genomen, opdat Oegstgeest ook woonge meente worde voor hen, zelfs wanneer zy naar de strenge lebter der voorschrif ten niet in deze gemeente direct in het arbeidsproces zyn opgenomen. Een zo soe pel mogoiyke toepassing der voorschrif ten wilde spr. warm aanbevelen. In het vervolg van zijn rede vroeg de heer Veen aandaoht voor de salariëring van het gemcentepersoneel en de positie van het personeel op maandloon van openbare werken. Nu weldra het besluit, waarbij de salarissen en lonen van het gemeentepersoneel werden vastgesteld naar normen, geldende voor een eerste klas-gemeente, zal zijn ongedaan ge maakt. kunnen B en W. wellicht overwe gen, of de gevolgen daarvan niet eniger mate kunnen worden verzacht door de toekenning van de voor rang of functie vastgestelde maximum bezoldiging. Niet optimist Evenals andere sprekers uitte ook de heer P. H. M. S. van der Voort (K.N.P.) zijn voldoening over de goede en overzichtelyke samenstelling van de memorie van antwoord, maar ook had hij evenals die anderen graag gewild, dat de stukken hem eerder hadden be reikt. Hij zou het ten zeerste toejuichen, als op dit punt in de toekomst de wet telijke termijnen in acht zouden worden genomen. Daar de nieuwe regeling van de finan ciële verhouding rijk-gemeenten nog steeds op zich laat wachten, zei spr. zich af te vragen, of men nog enige waarde kan hechten aan de uitlating „Wy heb ben een sluitende begroting." B. en W mochten dan een verhoging van f9.50 per inwoner aan de bevoegde ministers hebben voorgesteld, het gematigde op timisme van B. en W., dat er naar aan leiding hiervan een correctie op herbe rekende bedrag per inwoner zou plaats vinden, kon spr. niet delen. Samenvattend kwam spr. tot de con clusie, dat een zuinig en economisch be heer gewenst is. Enkele begrotingspun- ten nog aan een beschouwing onderwer pend. zei hij dat het voorstel tot het bouwen van een brandweergarage met een bureau voor gemeentewerken, in totaal voor één kwart millioen gulden, hem had getroffen, niet, omdat hy de urgentie daarvan niet kon aanvoelen, maar wel, omdat er toch zaken zijn, die even dringend aandacht behoeven, b.v. de verbreding van de Geverstraat en het sportveldenprobleem. Het gereedkomen van 33 arbeiderswo ningen en het indienen van een plan voor de bouw van 52 arbeiderswoningen stemde spr. tot grote tevredenheid, dat de achterstand in de bouw van deze woningen nu binnen afzienbare tijd enigszins zal zyn ingehaald. Verantwoord Mevrouw Smits. (V.V.D.) prees de •begroting om de zuinigheid, die B. en W. erin betrachten. Zij dacht te mogen con stateren, dat de begroting volkomen ver antwoord is opgemaakt. Wel meende zij te moeten vragen, de begroting iets eerder te mogen ontvangen, omdat dit de bestudering er van ten goede zou komen. Zy wilde echter door de zuinigheid d< Oegstgeester belangen niet in het ge drang zien komen. Daarom bracht spr. naar voren, dat ten eerste de gemeentelijke eigendommen, zoals het bos van Wyckerslooth, Poel meer, Oud-Poelgeest enz., goed onder houden moeten worden, dat ten tweede het probleem, hoe aan speeltuinen te ko men, ernstig moet worden bestudeerd, dat ten derde wait de subsidiepolitiek 'betreft, een uitzondering zou moeten worden gemaakt ten behoeve van de filiaalvestiging door de openbare lees zaal Reuvens. Ten vierde vond spr., dat de ver makelijkheidsbelasting meer zou kunnen opbrengen, als aan besloten clubs of aan groepen in familiever band werd toegestaan 's Zaterdags avonds van 12-2 uur te dansen, het geen enkele middenstandsbedrijven ten goede zou komen. Mevrouw Smits verzocht B. en W. verder, zo spoedig mogelyk met een par tieel uitbreidingsplan voor de gemeente te komen, omdat het bouwtempo in de gemeente hoog ligt en nu reeds moet worden vooruitgezien naar het tydstip. waarop de bouwrijpe gronden in de buurt van de Hof dij ck zullen zijn volge bouwd. Zij gaf het college in overwe ging het eerstvolgende complex arbei derswoningen of althans een deel van de te bouwen woningen bij het industrie terrein aan de Morsweg en de Rhynhof- weg te zetten. Mevr. Smits juichte het toe. dat met Warmond een regeling van de tolkwestie kon worden getroffen. Zij graag alle problemen in gelijk gestemd overleg willen regelen, zoals b.v. het probleem van de B.B. met Leiden. Met het oog op de grote particuliere premiebouw zei mevrouw Smits te ho pen, dat de geprojecteerde wandelter reinen gelyktijdig met de voortgang van die bouw gereed komen en dat er ook een regeling wordt getroffen ten aan zien van het beloofde plantsoen in de wijk van de standaardbouw. Zij achtte het aanbevelenswaardig een post ..Nieuwe aanleg plantsoenen" te openen. Aan pro jecten op papier heeft men by uitbrei dingsplannen niet veel, zei mevr. Smits. Wat de te voeren vestigingspolitiek by de aankoop van panden aangaat, zou mevr. Smits willen, dat B en W. een welwillende houding aannamen tegen over die mensen, die streekbelangen vertegenwoordigen. Tenslotte vroeg zy of er ook plannen bestaan om het zoge naamde Oude dorp by het rioleringsplan in te schakelen. W armonderweg Mr Slingenberg (V.V.D.) be tuigde zijn waardering voor de eenvoud en de soberheid in de begroting en dankte de ambtenaren voor de samen stelling van deze omvangryke arbeid. Ten aanzien van de verlichting in de gemeente was spr. wel tevreden doch niet voldaan. Hij verzocht de lantaarns 's avonds langer te laten branden. Ook de verlichting achter het Groene Kerkje, bij Curium en de Endegeesterlaan had den nog niet de bewondering van mr Slingerberg. De smalle Warmonderweg moest volgens spr. zeer nodig verbreed worden, temeer daar deze toestand in de afgelopen tijd reeds een dode te betreuren heeft gehad. Indien Leiden dan geen medewerking wil verlenen, dan meende spr. dat by hogere in stanties moet worden aangeklopt om het doel te bereiken. secretarie had niet sprekers bewonde ring. Hy vroeg maatregelen te willen nemen, opdat de gang van zaken daar wat soepeler kan gaan. Spr. verzocht voorts opruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen. Dat de post in Oegstgeest tegenwoordig zo laat besteld wordt meestal nadat de mensen naar hun werk zijn gegaan, vond spr. een grote achteruitgang. Hy ver zocht B. en W. stappen te doen, opdat de ochtendbestelling eerder worde uit gevoerd, ook al is deze zaak thans In handen van het kantoor Leiden. Tenslotte vroeg spr. meer souplesse by de toepassing van ontheffing van het sluitmgsuur voor openbare gelegen heden. indien dit niet in stryd is met de openbare orde. Burgemeester antwoordt Op bijzonder vlotte wijze beantwoordde burgemeester Du Boeuff de sprekers. Met mr Valentgoed was spr. het vol komen eens toen hij opmerkte, dat on danks herhaald verzoek de belangstel ling van de burgery zo gering is voor de onderwerpen, die in de raad worden behandeld. Betreffende de samenwerking tussen gemeenten meende de voorzitter, evenals mr Valentgoed, dat door onder ling overleg alles op te lossen moet zyn. Een andere weg is z.l. ontoelaatbaar. Het door spr. aangesneden probleem van bejaardenhuisvesting vond de voorz. zeec interessant. Terecht moet hier de acti viteit van de burgery blijken. De voorzitter moest mr Bergmeyer ge lijk geven, toen deze opmerkte, dat de begroting te laat was ontvangen om een dcgelyke bestudering mogelijk te maken. Spr. wilde zich niet gaan verschuilen achter alle mogelijke oorzaken, doch merkte wel op dat circulaires van hoger hand dikwijls zo laat komen en met de daarin genoemde materie toch Sn de be groting rekening gehouden moet worden. Er zal naar worden gestreefd de begro ting volgend jaar eerder te doen schynen. Een stelling, die de voorzitter uit het hart was gegrepen, was deze, dat de ge meenten niet beschouwd moeten worden als onderdelen van de staat. De gemeente toch was er eerst en voortgesproten uit heeriykheden e.d., daarna de staat. Het moet volgens de voorz. zo zyn, dat w ons niet verdedigen tegen en vechten met de overheid, maar dat we als ge meente aan haar kunnen steunen. Ten aanzien van subsidieverlening moeten inderdaad criteria worden gelegd. Door overleg echter kan men wel eens overtuigd raken en zijn zienswy: veranderen. De sociale aangelegenheden die mev Kramers te berde had gebracht; wilde de voorz. gaarne overlaten aan de wet houder van sociale zaken. De burgemeester antwoordde de heer Veen dat een gemeente maar beperkt stimulerend kan optreden. De sailarissen van de gemeente-ontvangers zyn alom aan de lage kant. Gaarne wilde de v de gedachte overnemen om met andere gemeenten te overleggen wat hieraan te verbeteren is. Nu een hogere klafisificatie van d« meente niet mag doorgaan, heeft het college van B, en W. ook al overwogen om de rangen op te trekken en d&ërdoor enige verbetering in de salarissen brengen. De voorzitter dankte de heer v. d. Voort voor de waarderende woorden voor de samenstelling van de begroting. De dringend noodzakelijke woningbouw, waarover de heer v. d. Voort sprak, is gestagneerd door de investeringsmoeiiyk- heden. Ten aanzien van de opmerking van mevr. Smits deelde de voorz. mede, gaarne bereid te zyn overleg te plegen met de speeltuinvereniging. Het geven van „nachtpermissie" wordt op zo ruim mogelijke schaad toegepast, behalve Za terdag- en Zondagavond. De burgemees ter zal het probleem nog eens overzien, doch het betrof hier een principiële zaak, waar spr. wel rekening mee moest hou den. Met genoegen had de voorz. de op merking van mevr. Smits vernomen over de behartiging der streekbelangen. Ieder half uur. dat de lantaarns in de gemeente langer branden, kost duizenden guldens extra, zo beantwoordde de voorz.1 de suggestie van mr Slingenberg. Toch meende burg. Du Boeuff, dat er op den duur wel niet aan te ontkomen zal zyn. De verbetering der verlichting had de volle aandacht van het college. Confe renties over de verbreding van de War monderweg hadden geen resultaat ge had. Wellicht ware het te overwegen, te handelen naar de gedachtegang van deze spreker om met de centrale hogere over heid te overleggen. Met de afdeling huisvesting der ge meente zal de voorzitter spreken, opdat het te woord staan der woningzoekenden behoorlijk geschieden zal. De krotwonin gen moeten inderdaad weg, zo meende enkele bedryfjes, die daarin gevestigd zyn. Tenslotte kon de burgemeester op- *ken dat ook hy het slachtoffer wa geworden van de opheffing van de eigei bestelkring van het PTT, kantoor Oegst geest. Er zal echter nog eens over sproken, worden, hoewel het resultaat niet erg bevredigend zal zyn. Wethouder Den Ouden Weth. Den Ouden beantwoordde de sprekers voor zover de voorz» dat niet deed. De Geversstraat zal ook het oordeel van de wethouder wel breed moeten worden. „Het zal er toch van komen", zo merkte hy op, „daar da kosten niet lager zullen worden". Spr. er eveneens van overtuigd, dat het col lege in de naaste toekomst met plann moet komen voor sportvelden. Met i Valentgoed was de weth. het niet eei dat er geen plannen zouden zijn: nieu- brandweerkazerne en de verbreding v de Morsweg. De weth., die ook voorzitter is van commissie voor maatschappelyke zo dankte mevr. Kramers voor haar wal derende woorden, over de commissie ge sproken. Sociale zaken worden op het gemeentehuis in hoofdzaak door ambtenaar behandeld. Alleen als hel dig is, krygt hij assistentie. Hierna de een technische beschouwing ove ruimte van de afd. sociale zaken in het gemeentehuis, waaruit bleek, dat de ruimte niet zodanig is, dat alle wensen van mevr. Kramers kunnen worden ge realiseerd. Een overzicht van de benodig de woningen in de gemeente kon de weth. toezeggen. Met de heer v. d. Voort was spr. het niet eens. De brandweerkazerne nog urgenter dan verbreding var Geversstraat, omdat de eerste er in geheel niet was. Dr Simon Thomas De weth. van financiën en onderwijs, dr Simon Thomas, wilde zich niet be geven op het terrein van de problemen, die samenhangen met de regerings- politiek, doch maakte slechts enkele op merkingen. De wet financiële verhouding tussen het ryk en de gemeenten zag als een netelige kwèstie. Hy noemde de fuhetie, die hy bekleedt een tweeslach tige figuur. Hoewel het niet nodig be hoefde te zijn in Den Haag te vechten, maar bescherming te vragen, bleek het eerste toch wel eens noodzakelyk. Toch is een eerste stap gezet op de weg een zelfstandige financiële positie der gemeente, nu de hoofdsom van grond en personele belasting aan de gemee zal worden uitgekeerd. Reeds eerder had spr. bet gewenst geacht de opcenten d< fiersonele belasting te verhogen, die dan, ndien mogelijk, wel weer verlaagd kon den worden, maar een nieuw in te voeren belasting is z.l. nooit meer af te schaffen. By subsidietoekenning moet volgens spr. inderdaad een zekere politiek voerd worden. Wel echter moet gehoed worden voor al te gemakkelijke toe kenning. Ten aanzien van het kleuteronderwijs meende de weth. dat er, by het bekijken van het geheel, op dit gebied nog wel wat gedaan was. Gezien echter de sai stelling van de bevolking achtte spr. het nog niet nodig maatregelen te ne zolang nog niets wettelyk was geschreven. Begroting Oegstgeest Nog vele zaken bij bespreking der artikelen Bij de replieken merkte mr Valentgoed op, dat hij veel waardering had voor de beantwoording door de voorzitter, die een juist begrip toonde voor de algemene beschouwingen. Gedetailleerde zaken behoren bij de artikelsgewijze behandeling. de voorzitter nog het woord Ten einde geen- misverstand op te wer pen, zeide mr Valentgoed aan het adres van weth. Den Ouden, dat hy wel de gelijk waardering had voor gerealiseerde en op stapel staande plannen, maar wilde ook verder de toekomst in zien. Van de weth. van financiën verwachtte spr. in het geheel geen brillamt betoog, wel een zekere stootkracht. Bent U bereid tot kapitaalsleningen, zo vroeg mr Valent goed. en wilt U daarover in de raads commissie overleggen? Het was volgens spr. ook volkomen juist om geen rege- nngspolitiek te behandelen, maar af wachten was toch ook onmogelijk. Mr Bergmeijer, die het wel met de wethouder eens was, merkte nog op. dat bij subsidies het particuliere initiatief alle moeite doet om het hoofd boven wa ter te houden, bij de onmogelijkheid waarvan de overheid kan steunen. Mevr. Kramers deelde mede.' dat het particuliere initiatief om een tehuis voor ouden van dagen op te richten gestuit was op onoverkomeiyke financiële moei lijkheden. Toch is oprichting zeer nodig en ouden van dagen willen zich graag tn deze mooie gemeente vestigen. Voor de toezegging om iets te doein aan de salarissen van de gemeente-ont vangers was de heer Veen zeer dankbaar. Met mr Valentgoed was spr. het eens. dat er geen bezwaar is om aanzienlijke bedragen aan te trekken. In een parti culier bedrijf beziet men de inkomsten en daarna de uitgaven, bij de overheid vraagt men eerst wat er nodig is. Mr Slingenberg was nog van oordeel, dat men ten aanzien van het kleuteron derwijs niet op de komende wet moet wachten, maar naar behoefte moet han delen. Ook de voorzitter was van mening, dat Igemene beschouwingen ook inderdaad algemeen moeten biyven. De meest ge- eigende vorm voor een tehuis voor ouden zijn mening de stich tingsvorm. maar dit is in eerste instantie geen taak voor de gemeente. Weth. dr Simon wees er nog op. dat er wel degelijk plannen zijn voor 'de toe komst, getuige ook de opdracht voor een planologisch en sociologisch onder zoek Over kapitaalsleningen wil hy gaarne spreken, maar momenteel kon hy geen enkele toezegging doen. Voorts bepleitte spr. de oprichting van een openbare kleuterschool. Het school tje aan de Warmonderweg is particulier en slecht behuisd. Wanneer eenmaal de wet op het kleuteronderwys er is. dan gaarne volle medewerking van B. en W. De behandeling en het ambtelyk ge-, - doe by de afdeling huisvesting op de 1 Met goedvinden van de raad gaf heer Van Weizen (Prot. Chr.) voor een belangrijke mededeling. Hij zei- de, dat er momenteel in de gemeen te een aantal particulieren een be spreking had om te komen tot op richting van een bejaardencentrum. Er waren drie mogelijkheden onder ogen gezien, namelijk alleen pension tehuis of kleine woningen of een combinatie daarvan. Het laatste ver dient echter de voorkeur. Reeds is om grond gevraagd en binnen niet al te lange tijd hoopt het comité de plan nen aan B. en W. voor te leggen. Een architect is reeds bezig met tekenin gen. Spr. deed in deze vergadering reeds een beroep op B. en W. om alle medewerking. De financiële affaire is echter de belangrijkste in deze zaak. De bedoeling zou zijn om iedere bejaarde, die dat wenst in de ge legenheid te stellen zich in dit cen trum in Oegstgeest te vestigen. Subsidie De heer Van Kerkhoff (KVP) vond het algemeen argument van B. en W. dat vanwege financiën een beperking moest worden opgelegd nie<t erg steek houdend. Er moest z.i. ook naar het ef fect van de betreffende vereniging ge keken worden. Dit gold dan ook voor de eerste aanvrage van de jeugdorganisaties. Spr. noemde vele argumenten op, waarop verhoging van de bestaande subsidie tot het gevraagde bedrag van f 2500 gewet- zou zyn. Hy kon accoord gaan met etappe-gewijze verhoging en vroeg f 2000. De heer v. d. Voort (KNP) onder streepte de woorden van de vorige spre ker. maar wilde het volle pond geven. Hy zag daarin ook een kans, dat de bal dadigheid zou afnemen. De sprekers zou dan naar het oordeel van de voorzitter best gelyk hebben, maar dan zou ryksgeld verdeeld worden. Hij ontraadde verder te gaan dan de voorstellen. Dr Simon Thomas was van mening, dat het jeugdwerk niet gestimu leerd zou worden door een hogere sub sidie. zoals de heer Van Kerkhoff op merkte. Na re- en dupliek werd het voor stel om f 2000 te geven verworpen met de Pr. Chr. en de WD tegen. De aanvrage van de leeszaal Reuvens noemde mevr. Smits nu particulier ini tiatief. terwyl mevr. Kramers de kans zag om nu voor een koopje een lees zaal te krijgen. Na enige discussie sprak weth. dr Simon Thomas het verlossende woord en deelde mede. dat gemeenten beneden 20.000 zielen geen rijkssubsidie voor een openbare leeszaal krijgen, al leen voor een uitleenbibliotheek. De minimum kosten zouden dan f 2500 wor den en dat ging niet. Subsidie werd ten slotte afgewezen. Vyf gulden, die voor het werkverband R.-Katholiek amateurtoneel werden ge vraagd konden volgens mr Bergmeijer toch moeilijk op grond vam slechte fi nanciën worden afgewezen Het rode stoplicht brandde echter volgens de voor zitter. Na stemming verworpen met 78 Hoewel een aanvrage van Pro Rege voor de Pr. Chr. militaire tehuizen en die van de centrale voor R.-Kath. Mil. tehuizen ook volgens B. en W. moesten worden afgewezen, kregen beide stemming elk f 100 met alleen de WD tegen. Na enige discussie kreeg de op richten commissie tot stichting van e bureau voor levens- en gezinsmoellyk- heden niemendal. Na een vraag van mr Valentgoed, of een verhoging van de subsidie vooi kleuteronderwys met f 10 of f 15 wel te verdedigen was. omdat ze er dan nog niet kwamen, kreeg dit toch de goed keuring van de raad. Aanvankelijk meende de heer Veen (Arb). dat de toneelvereniging De Le- kenspelers het culturele leven niet be vorderde. Na ruggespraak meende hij thans, dat de f 100 voorlopig voor 1 komende jaar moest worden verleend dat dan maar eens gezien moest worden hoe ze het „deden". De heer Van Wei zen adviseerde het college zelf eens te gaan zien, wat ze ten tonele brengen. Misschien zou de gemaakte .opmerking over hun stukkenkeuze al een v schuwing zyn.- Besloten werd uiteinde- lyk geen subsidie te verlenen; B. ei zullen zich in het komende jaar persoon- lyk op de hoogte stellen van de prestaties op cultureel gebied. De bond tegen het vloeken zal f 10 ontvangen. Artikelen Hierna kwamen achtereenvolgens aan de orde de begrotingsartikelen waarover de afdelingen vragen hadden gesteld, waarop B. en W. reeds sohriftelyk ant woordden. Mr Slingenberg bleek voorstander een telefoonaansluiting voor alle raads leden, terwijl de voorzitter het zelfs als een service zag. De heer Van Nieuwkoop vond het wel gemakkelijk, doch niet noodzakelijk. Een voorstel van mr Slin genberg en mevr. Smits om de abonne mentsgelden voor gemeentelijke reke ning te nemen werd aangnomen 96 stemmen. Bij 't punt vergaderingen, verteringen en verversingen werden de besprekingen een genoeglijk „koffiepraatje". Al of niet koffie voor de raadsleden en de pers plus het rokertje en de al of niet be taalde koffie voor het secretariepersoneel. In de gedaohten van enige leden was ei al een caratine op komst, maar na al deze redevoeringen bleef het toch bij het oude; raad en ambtenaren behouden hun kopje koffie. Zo ging het ook met de oude D.K.W., die versleten is en volgens sommigen aan de kant moest worden gezet, maar nu toch blijft lopen, zy (het dan, dat hy niet meer in revisie gaat. Mr Valentgoed wilde voorts het tract met de lichtfabrieken vooi straatverlichting herzien en een lagere eenheidsprijs bedingen, zelfs met terug- wenkende kracht De voorzitter wilde daar nog miet van weten, maar de on derhandelingen met deze fabriek voort zetten en t.z.t. met een voorstel komen. Mr Slingenberg zag gaarne de lantaarns tot 12 uur branden en de heer Oosterom de Haarlemmerstraatweg verlicht, mede in verband met het feit. dat daar nog wel eens vrouwen, en meisjes worden lastig gevallen. Mr Slingenberg en mr Valentgoed i den, nog een pleidooi voor verbreding van de Warmonderweg, wilden het „hogerop" zoeken en wezen op het In tercommunale verkeer over deze weg. Ook de bestrating van de Rhijnhofweg en de verlichting daar bleken niet vol doende. Alles zou naar urgentie bekeken en uitgevoerd worden. Dat er nog geen plantsoen is in d< Grunerie. dat toch door „Standaardbouw' aan de bewoners- en de gemeente wai, beloofd, bleek bij vele raadsleden kwaad bloed te hebben gezet. Na ampele be spreking werd besloten een juridisch ad vies in te winnen, daar de hele materie „niet goed" zit. Op de begroting stond een post ar beidslonen voor onderhoud openbare scholen. De heer Van Kerkhoff. gesteund door enigen uit de Pr. Chr. fractie roerde hier een principiële kwestie aan. Wan neer het zo op de begroting komt, dan worden de kosten voor het bijzonder on derwijs lager, daar gemeentelijke dien sten altijd goedkoper zyn dan particu liere en de bijzondere scholen hier te recht komen. De uitgaven van de open bare scholen toch zijn normatief voor de byzondere. Alles moest volgens de heer Oosterom op onderwijs geboekt worden en een andere methode volgen zou wen- sely'k zijn. Dat leek ook het college van B. en W by nader inzien het beste. De heer Veen bepleitte een beter toe zicht op monument en het bos van Wy- kerslooth. De jeugd ruïneerde een en an der. Mevr. Smits wilde ook de jeugdbe weging aandacht hiervoor vragen en achtte het niet juist, dat deze organisa ties het bos als speelterrein gebruiken. De burgemeester zegde toe dat de politie nauwlettend zal toezien. Speeltuin De speeltuin aan de Mors was ook een punt van bespreking. Deze moest name- ly-k verdwijnen en enige leden vroegen, of de gemeentelyke losplaats aldaar niet voor speelweide ingerioht kon worden. Dat zou onjuist zyn volgens de voorzit ter. Ze wordt nog steeds gebruikt en ir. de toekomst stellig nog frequenter daar ze aan goed vaarwater ligt. By verzoe ken van de speeltuinvereniging zou ech ter de behulpzame hand worden geboden om een ander terrein te vinden, zo zegde de voorzitter toe. De heer Oosterom vroeg een intensieve controle op de hondenbelasting. Dat ge beurde reeds volgens de voorzitter, die meende dat de heer Oosterom nog wel verder wilde gaan evenals hijzelf. Er werd echter niet verder over gesproken, men begreep elkaar in deze volko men. t er 'sZondags by het ASC-terrein vier agenten surveilleren om het publiek tot doorlopen te manen, achtte de heer d. Voort onnodig. Hij wilde dan ook art. 11 van de pol. verordening opheffen en de agenten gebruiken voor noodza- kelyker dingen, b.v. regeling van ver keer op drukke dagen. De voorz. zal hier op terugkomen. Mevr. Smits wilde tenslotte de vei kelij-kheidsbelasting verlagen tot 20%, waar de voorzitter op mededeelde, dat hy met voorstellen terzake in het col- lege en bij de raad zal komen. Na deze artikelsgewijze behandeling werd de begroting, met inachtneming van de aanvullingen en mutaties, zhs. aan genomen. Brandweergarage De raad besloot de debatten met een belangrijk punt: de bouw van een brand, weergarage. annex bureau gemeentewer ken en twee dienstwoningen. De heer Oosterom was geschrokkeu in het nadelige saldo van f 20.000. Hy vroeg, of het zo groots moest worden opgezet en vond het beter eerst een cre- diet te verlenen voor het maken van een plan. De heer Van Nieuwkoop zeide dat de commissie gesproken was over twee ton en nu bleek het 270.000 te zyn. Hy voelde veel voor het plan Oosterom, Als het ernst is om tot uitvoering van het bouwwerk over te gaan, zo meende de heer Veen, dan zou het wenselijk zyn het enige jaren geleden genomen raadsbesluit om in de Geversstraat een kleine garage te bouwen, in te trekken. Mr Slingenberg (die zelf lid is van de vrywillige brandweer) juichte het plan toe. Het was z.i. zeer juist dat er rek®, ning werd gehouden met de uitbreidin| in de gemeente. Het verheugde de voorz. dat de raad de noodzaak inzag. Spr. voelde wel voor het plan Oosterom en ook de wethou- ders konden er mee meegaan. Het wa» nog de mening van de heer Oosterom dat de architect, die het ..plan" zal ma. ken, tz.t. ook de definitieve opdracht moet hebben. Daar bleek men, het wel ens te zijn een crediet van werd gevoteerd voor het plan cn het voorstel tot bouw voorlopig door B. en W. ingetrokken. Omtrent het raad* besluit inzake een garage aan de Gever* straat zegde de voorzitter een nota toe Het voorstel tot verbreding van d« Hoge Morsweg werd z.h s. aangenomen. De heer v. d. Hulst bracht de dank van de bewoners aldaar over. Na zeven uren de belangen der ge meente te hebben belicht, was hiermede een einde gekomen aan de begroting* vergadering. De voorzitter wenste alle leden er gezinnen een gezegende kerstfeestvierinf n alle goeds by de jaarwisseling. Wat de raad verder behandelde Voordat de gemeentebegroting in dê gisteren gehouden raadsvergadering werd behandeld, werden nog enkele kleine ken afgedaan. Mevrouw M. van den Bos- Buurman werd herkozen als lid vi gemeentelijke commissie voor maatschap pelyke zorg. De begroting van het Hei- lige-Geest-armbestuur voor 1954 werd goedgekeurd, alsmede de begroting van de gemeentelyke commissie voor maat schappelyke zorg. Wat dit laatste betreft wees de voor zitter op de verhoging van de post sub sidie aan deze commissie met 5000.—, Mevrouw Kramers sprak haar blydschap hierover uit. Wel zou zU gaarne in hel vervolg een meer gedetailleerd overzicht van deze begroting hebben. Mevrouw Smits wenste van de gelegen heid gebruik te maken de commissie te bedanken voor haar belangeloze arbeid. Wethouder Den Ouden dankte voc waarderende woorden. Ook de begroting van het grondbedrijf voor 1954 werd aangenomen. S. H. Van Eijbergen voor de C. H. U. De heer S. H. van Eijbergen, lid van de Prov. Staten, sprak gisteravond voor de C.H.U. ie Oegstgeest over „De wef i verenigd Europa", Spr. verge leek het Europa van heden met het Grie kenland van 25 eeuwen terug. Dit land bestond, evenals Europa, uit verschil lende volken, die ondanks de waarschu wingen van Pericles niet tot een fede. ratie konden komen. Het gevolg was, dat de enige politieke les, die deze vol ken niet hadden willen leren, door een wrede hand aan Griekenland is inge prent. namelijk door Rome. Steeds is er een heimwee gebleven aar de Pax Romana, die doordat de We* terse beschaving voor het grootste deel gedragen wordt door het Christendom Pax Christiana is Via de Jacobynse staat van Proudhon, die alleen het alle» of niets aanvaardt, kwaim spr. tot d( vraag, of wij de V.S. tot voorbeeld ten nemen. Het antwoord luidde onfc kennend, daar de Europese staten een veel scherpere individualiteit hebben'dan de vroegere angelsaksische koloniën van de nieuwe wereld. Na het plan Schuman en het plan PIé- ven behandeld te hebben, stond spr. uit voerig stil bij de zogenaamde functionele methode. Stap voor stap, maar zonder pauze de weg naar de Europese integra tie. Van groot belang is de Benelux zo volledig mogelijk tot stand te brengen en de laatste berichten dienaangaand» zyn bemoedigend. Na nog verschillende aspecten te heb ben belicht, eindigde de heer Van Eyber- gen met de woorden van H.M. de Ko ningin, uitgesproken op 20 Mei 1951 de studenten te Kopenhagen: Binnen een kwart eeuw zullen wy in Europa ot allemaal in hetzelfde huis of in dezelfde niïne ondergaan. Kerstuitvoering Endegeest In de recreatiezaal van Endegeest ga ven gisteravond de leerlingen en oud leerlingen van de school Voorgeest een Kerstuitvoering onder leiding van me). M. de Wekker. Het programma omvatt» een twintigtal nummers van zang, indivi duele en gezameiyke declamatie, toneel en dans. Het aardige van deze uitvoerinl was, dat alles door de leerlingen zeil werd gebracht Alleen begeleidde v. d. Kaay aan de vleugel en bracht mevr. Böthlinck vioolspel ten gehore. Na de pauze werd „Kerstnacht" ge speeld door alle kinderen. De costuumi op verdienstelyke wyze vervaar digd door de heer J. Tekamp. Het wa hoogstaande avond. ZOETERWOUDE Raadsagenda Morgenavond om kwart voor acht gadert de gemeenteraad. De agenda ver meldt onder meer: Beschikbaar stellen van gelden aai R.K. schoolbestuur Hoge Rijndyk; ver goeding RK schoolbestuur Zuid-buurt; subsidie voor R.K. lyceum te Leiden over 1948: subsidie aan priester-opleidings instituten; beschikbaar stellen van een wissellbeker voor de fok- en contrólever- eniging Zoeterwoudse Glorie; subsidie voor plaatselijke EHBO.-verenigingen en R.K. jeugdbeweging Zuidbuurt; be noeming van gemeente-architect; koop bouwgrond; uitvaardiging van ecu bouwverbod; verordening betreffende het plaatsen van benzine-pompen in de om geving va,n drank-lokaliteiten; wijziging der vermakeiykhcidsbelasting; wijziging raadsbesluit inzake verbouwing woon huis Weipoortseweg 25; aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1954; gratificatie aan de gemeente-werk man Vogelaar; opdracht aan Ec. Techno logisch instituut om een onderzoek in te stellen naar industrie-terrein; wijziging begroting waterleidingsbedrijf 1953.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4