Ilieuuie £eiitsdje GTmtranl Kerstfeest voor iedereen opzienbarend proces tegen Beria en nog zes medeplichtigen iak uit de doofpot gehaald vlak vóór de conferentie te Berlijn Atlantische defensie zal „atomisch" worden Frankrijk en Duitsland tot elkaar brengen Luchtvaartpioniers gehuldigd in Oudewater Loonsverhoging in bouwbedrijf per 1 Januari bepleit Om de natuur Jij ill! 1 li! £2 8* s 179 ONDERDAG 17 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Tirectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No i Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastfcfi Is Qhebfevta «BB bert (a tegfyeaspoet" Openbaai of met „gesloten deuren"? rr PROCES tegen de ex-minister van Binnenlandse Zaken, tevens hoofd van de Russische Geheime politie, Lawrenti Beria, die vijf „g; aanden geleden werd afgezet, zal zeer spoedig worden geopend. Hij ordt beschuldigd van hoogverraad en anti-Sowjetactiviteit. Radio- [oskou liet omroepen, dat de openbare aanklager het onderzoek in de iak-Beria heeft voltooid. De acte van beschuldiging jegens Beria werd de Russische bladen gepubliceerd. De Sowjetpers meldt tevens, dat l andere voormalige hoge Russische functionarissen zijn gearresteerd ens staatsvijandige activiteit. Beria en zijn medeplichtigen hebben, Radio-Moskou, reeds schuld bekend en zullen gezamenlijk voor l Hooggerechtshof der Sowjet-Unie terechtstaan. Het bericht, dat deze, t ongenade gevallen, hoge Russische autoriteit zich wegens hoogver- zal moeten verantwoorden, heeft te Moskou het effect gehad van I bominslag. sinds hij vijf maanden geleden •achts werd gearresteerd, had men loedde, dat de zaak in de doofpot gestopt. Men vraagt zich af, of het kondigde proces openbaar zal zijn, 'el met „gesloten deuren" zal wor- ivoerd. verklaring noemt de volgende sa- reerders: de voormalige minister Staatsveiligheid en kortgeleden nog i Staatscontróle, Merkoelow; e hoofd van de leiding der icime politie en kortgeleden minister Binnenlandse Zaken van Georgië, kanozoiv; de voormalige waarnemende kscommissaris van Binnenlandse Za- Georgië, naderhand waarnemend lister van Staatsveiligheid van de fjet-Unie en tot voor kort vice-minis- Binnenlandse Zaken der Sowj et- te, Koboelow; de voormalige Geor- the volkscommissaris van Binnenland- Zaken en onlangs hoofd van een der S*' artementen van het ministerie van inenlandse Zaken, Goglidze; het vroe- hoofd van een der departementen de geheime politie en onlangs kraïns minister van Binnenlandse Za- V" i, P. Y. Mesjik; het vroegere hoofd van department van Onderzoek voor bij- sa^ ider belangrijke zaken van het mini- JjH rie van Binnenlandse Zaken, Wlod- P|ttr. De acte van beschul diging lit het desbetreffende onderzoek zou gebleken, dat Beria een groep ver- erllj'k samenzwerende vijanden van staat om zich heen had verzameld. Zij Jeyènden een organisatie gericht tegen de n vi ering van de Sowjet-Unie en zij „heul- NTO i met de buitenlandse kapitalisten". het ministerie van Binnenland- Zaken te plaatsen boven partij en re- ing, zelf de macht in handen te ne- n, de Sowjetregering van arbeiders en ren aan liquidatie te onderwerpen linde het bourgeois-regiem van het pitalisme te herstellen. Beria wordt er mede van beschuldigd, in aanstichter te zijn geweest van de moordaanslagen op Ordjonokidze en op Kedrov, die sinds 1902 lid was van de communistische partij. Men kan er zeker zijn, dat straks tegen Beria, eens aan het hoofd staande van de beruchte Rus sische concentratiekampen, hij, de ge vreesde topfiguur van de Veiligheids politie, het doodvonnis zal worden uit gesproken. In officiële Amerikaanse kringen toont en zich zeer verwonderd over het feit. dat de Sowjetleiders de zaak-Beria naar voren hebben gebracht, nu de conferentie van de ministers van Buit. Zaken der „Grote Vier" op handen is. Maak het U zeil gemakkelijk door het abonne mentsgeld voor het le kwartaal 1954 ad f 6.40 vóór 1 Januari op onze giro-rekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan de deur en ver gemakkelijkt onze admini stratie. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres, waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw medewerking. Adm. Nieuwe Leidsche Crt De beeldhouwer Ingen Housz overleden Op 72-jarige leeftijd is te Breda over- den de beeldhouwer B. M. J. Ingen usz. Hij was 28 jaar lang leraar aan Academie voor Beeldende Kunsten te n Haag en werkte o.m. in Parijs, Brus- Rome en Berlijn. Tot zijn bekendste srken behoren „Juliana van Stolberg en ar zonen", in het Bezuidenhouit te Den lag, „Floris V" in het Vredespaleis te n Haag,' „Mercurius en Neptunus" in 1 Rotterdamse stadhuis en het Poolse vrijdingsmonumenit in Breda. De heer gen Housz won eenmaal de Prix de me en was ridder in de Orde van Oran- Nassau. Zaterdagmorgen om 11 uur eft de teraardebestelling plaats op de begraafplaats Zuylen te Breda. Cupido misleid door 't voorjaarsweer Zes straaljagers op één dag verongelukt Zwarte dag voor de Britse luchtvaart Zes straaljagers zijn gisteren in Groot- Brittanië verongelukt, hetgeen de dood veroorzaakte van twee vliegers, terwijl een derde zwaar is gewond, zo meldt Een der verongelukte toestellen een „Sabre" van de Canadese lucht macht, die op een veld neerstortte, u na zich een ontploffing voordeed, bestuurder kwam om het leven. Vier meteor straaljagers kwamen met elkander in botsing, toen zij In dichte mist in formatie vlogen. Twee der toe stellen werden bij noodlandingen geheel vernield. Een der vliegers werd ernstig gewond. Het zesde verongelukte toestel was een „Vanpire"-straaljager van de Ha- villand-vliegtuigenfabriek te Chester. Dit vliegtuig viel gedurende dichte mist, boven Noord-Ales te pletter, waarbij de burger-vlieger om het leven kwam. Prins Bemhard erevoorzitter comité Surinamezending Teneinde het zendingswerk der Herrn- hutters in Suriname, dat met grote moei lijkheden te kampen heeft, te steunen is er een landelijk comité van aanbeve ling gevormd, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard het ere-voorzitterschap op zich heeft willen nemen. Al hebben zij dan niet op bezemstelen gevlogen, toch werden drie Nederlandse luchtvaartpioniers gisteren gewogen op de héksenwaag in Oudewater. Zij bezochten het stadje en ontvingen de stadsmedaille t.g.v. het feit, dat 50 jaar geleden de vlieger Wright zijn eerste vlucht maakte. V.l.n.r.: burgemeester H. F. Arke (op de achtergrond)Wil lem Veenendaal, Piet van der Griendt, J. M. Lefèbure (Nederlands oudste sportvlieger) en waagmeester Jan de Lier. Slotcommuniqué van N.A.T.O.-raad Frans Senaatslid geeft richtlijnen voor wijziging „E.D.G."-vèrdrag In het slotcommuniqué van de NATO- conferentie, gehouden te Parijs, wordt vastgesteld, dat de RRaad Ruslands doel stellingen niet gewijzigd acht. De militaire commissie van de NATO ls uitgenodigd een studie te maken van het effect van atoomwapens op de plan- en de toekomstige strategie van de NATO-landen Speciale aandacht wordt besteed aan de noodzaak, Duitse troepen op te nemen in het Westelijke verdedi gingsstelsel via de Europese verdedigings gemeenschap. Het communiqué bevat geen enkele toespeling op de verklaring van minister Dulles, waarin hij zeide, dat Amerika zijn buitenlandse politiek ten opzichte van Europa opnieuw zou moeten ovenvegen. Indien Frankrijk het ED.G.-verdrag zou weigeren te ratificeren. Intussen heeft het Franse Senaatslid Jean Maroiger (Onafh. Cons.) een resolu tie ingediend, waarin hij richtlijnen geeft voor een wijziging van het E.D.G.-ver- drag, opdat Engeland en de Scandinavi sche landen ook kunnen meedoen. De Franse regering wordt er in uitgenodigd daarover onderhandelingen te beginnen. Het plan ls opgesteld in samenwerking met een groot aantal parlementsleden van de meeste Franse partijen. Het wil in hoofdzaak de verwijdering van het boven nationaal gezagsorgaan en in plaats daar. van, de raad van ministers de opperste leiding geven, zoals bij de Atlantische Raad, zou Duitsland op voet van gelijk heid deel moeten uitmaken van de E.D.G., .aar zou geen lid worden van de NATO. De Senator was aanvankelijk voorne- ens zijn plan pas over verscheidene we ken in te dienen, voorzien van de na- n van alle fractieleiders die het steu- X maar de recente verklaring van Dul- over de E.D.G. heeft daar verandering gebracht K.L.M. bestelde nog twee Convairs 340 De KLM heeft nog twee Consolidated Vultee Convair 340 verkeersvliegtuigen besteld ter verdere modernisering van haar vloot. Zoals men weet waren reeds eerder twaalf van deze snelle twee motor ige vliegtuigen besteld. Tien van de twaalf zijn reeds in haar bezit, n.l. ze: in Europa en vier in West-Indië. Zeer binnenkort zullen de twee resterende van deze bestelling van twaalf, in West- Indië kunnen worden verwacht. De twee thans bestelde vliegtuigen zul len in de loop van 1954 worden afge leverd. Ze krijgen de namen van de schil- ders Jan van Eijck en Jan van Scorel. 'k Heb nog één taak Aldus Churchill tot een journalist uit München Churchill heeft in zijn landhuis Chart- niet langer uitvoerbaar Men moet onder- well een interview toegestaan Duitse journalist Wolfgang von TTirpirtz, admiraal Alfred von Tirpitz, die de Duitse vloot organiseerde in de jaren voor de eerste wereldoorlog „Ik heb geen ambities meer", zo deel de Churchill hem mede „Maar toch zit ik nog een laatste taek voor me. die wel. lichit niemand die taak is: de spanning in de wereld te verminderen en de weg naar vrede vrijheid te effenen." „Machtige politieke 't Kerstvervoer is gered Britse spoorwegstaking gaat niet door Overeenstemming tussen vakbond en werkgever Door een overeenkomst, die tot stand gekomen tussen de vakbonden en de directie van de spoorwegen, is de drei ging van een spoorwegstaking tijdens Kerstmis afgewend. De twee partijen kwamen met elkaar tot overeenstemming na een langdurige bijeenkomst over een ingrijpende herzie ning van de looneisen. De vakbond (N.U.R.) heeft doen weten dat zij zal vasthouden aan een minimum loonsverhoging van nie.t minder dan ze en shilling per week of ongeveer 6 pet. De Britse Transportcommissie, die de genationaliseerde spoorwegen beheert, had eerder geweigerd, verhogingen van meer dan vier shilling per week toe te staan. Zij beloofde nu een verhoging vier shilling, een grondige herziening het looonstelsel en in de naaste toekomst loonsverhoging, waarvan de grootte zal worden vastgesteld door een onaf hankelijk scheidsgerecht. De staking zou Zondagavond om 24.00 mr begonnen zijn. Brits koninklijk paar op Fidji-eilanden Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zijn vandaag aan boord van de „Gothic" op de Fidji-eilanden in de Stille Oceaan aangekomen. Nadat de stamhoofden van de eilandengroep de hoge gasten met een oud ceremonieel hadden uitgenodigd, aan land te gaan, het koninklijk paar in een bark de aanlegsteiger van Soeva, de hoofdplaats, waar duizenden bewoners >or een enthousiaste ontvangst zorgden. Over de aankomst meldt Reuter nog de volgende bijzonderheden: een plecMigheid in het Albert Park, de Koningin en de Prins bij aan komst door de ongeveer duizend aanwe zige eilandbewoners in kleurige kleder dracht werden begroet met de kreet „Tama", werd Koningin Elizabeth eerst door vrouwen als symbolische gift een walvistand aangeboden. Daarna boden stamhoofden walvisstanden aan. Vervol gens werd met groot ceremonieel een drank bereid uit een kawawortel, waar de Koningin en de Prins dronken. Herdenking eerste motorvlucht Gewogen op de heksenwaag, maar niet te licht bevonden Gisteravond werd te Oudewater de gekondigde herdenkingsavond gehouden van het 50-jarig bestaan van de motor luchtvaart Aan deze bijeenkomst ging een korte plechtigheid vooraf in de uit zes tiende eeuw daterende heksenwaag, waar de gezagvoerder-auteur van de KLM, W. van Veenendaal, de nestor sportvlieger J. M. Lefèure en de kapitein-vlieger P. van der Griend door de in oud-hollandse kledij gestoken waagmeester L. de Geer werden gewogen (enniet te licht be. vonden), ter ere waarvan een door de burgemeester Arke ondertekend certifi caat van weging werd uitgereikt. Na een korte bezichtiging van het fraaie stadhuis volgde in het Centrum-theater de herden kingsavond. Na een hartelijk openingswoord, waar bij de burgemeester herinnerde aan de Tientallen Amsterdammers verdrongen zich gistermorgen bij het plekje op de Damwaar voorzichtig het eerste stuk van een holle paal'de grond in werd gedreven. Boven op die paal komt een koperen bolletje, dat het niveau van het Normaal Amsterdams Peil aangeeft. 't Kerstgebeuren in een Russische versie Hongaarse onderwijzers hebben op dracht gekregen kinderen de Russische versie van het Kerstverhaal te leren, al dus hebben reizigers, die uit Boedapest in Graz zyn aangekomen, meegedeeld. Dit Sowjet-kerstverhaal luidt: Er was eens een arm echtpaar, dat niets te eten en geen kleren had. De vrouw smeekten de rijke mensen in hun lland om hulp, doch dezen gaven niets. Hun kind werd in een stal geboren en in lompen gewikkeld. Zijn eerste wieg was een kribbe. Op de dag van de geboorte kwamen schaapherders uit Rusland en zij brach ten het kind geschenken. „Wij komen", zo vertelden de schaapherders, „uit een land, waar armoede en leed onbekend rijn. In Rusland groeien de kinderen op in vrijheid. In Rusland bestaat geen ge brek en geen werkloosheid." handelen. Maar voordat men hiertoe kan overgaan, moet één grote barrière uit de weg worden geruimd: de betrekkingen ssen Duitsland en Frankrijk". „De Westelijke wereld kan zich i dig geen vijandelijke gezindheid deze twee landen veroorloven. De Fransen; zijn sceptisch. U moet dat begrijpen ir het licht van de historische achtergrond.' „Ik hoop, dat ik nog de gelegenheid zal krijgen mogelijk van een plaats waar beide volken mij goed kunnen ho ren ernstig tot hen beide te spreken." „Maar ook de Russische kwestie moet op een of andere manier worden aange pakt. We moeten niet vergeten, dat ook in Rusland menselijke wezens wonen. Met Stalin viel wel te praten. Zijn hele natuur was me inderdaad vreemd, maar toch v er ergens nog een menselijk hoekje in zijn zin voor humor." Volgens een later Reuterbericht. is de socialistische motie van afkeuring, heden behandelt, met 301 tegen 273 stem- L en verlfet het lf„5 DeThaapSrde'S men verworpen. Griffith, voormalig La- wikkelden het kind in warm bont en allen bourmimster van Kolomen, had de motie itogen op weg naar het land van de Sow- m het Lagerhuis ingediend. Jets. Chi. aannemers naast arbeiders Bond sluit zich weer aan bij B.S.B. (Van één onzer verslaggevers) Ook tijdens de tweede helft van hun tweedaagse najaarsvergadering in Woud- schoten namen de leden van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond belangrijke beslissingen. Zo werd het be stuursvoorstel aanvaard, om per 1 Jan. niet alleen de loonsverhoging van 5 pet uit te betalen, maar ook de overige loons verhogingen, die in het ontwerp voorgesteld, reeds met ingang va C.A.O. van die datum te laten in gaan. Daar reeds In October een loonsver hoging gegeven werd, betekent dit dat dan de lonen in het bouwbedrijf in een periode van 3 maanden met 10 tot 20 pet gestegen zullen zijn. Zoals wij reeds schreven, wensen de beide andere aan- imersorganisaties per 1 Jan. aleen de loonsverhoging van 5 pet te geven en de iverige verhogingen te laten wachten op de definitieve afsluiting van de nieuwe C.A.O. Als Vrijdag a.s. geen overeenstem ming wordt bereikt, zullen de werkne mersbonden de onderhandelingen afbre- en zich met hun voorstel rechtstreeks het College van Rijksbemiddelaars wenden. Deze nieuwe C.A.O. is een belangrijk stuk, want sedert 1941 heeft men in het bouwbedrijf slechts gewerkt onder bin dende loonregelingen. In de lonen van het is het verschil tussen het uurloon in de hoogste en de laagste ge meenteklasse teruggebracht tot 10 cent. De N.C.A.B., de enige patroonsorganisatie het ingaan van deze loonsver hoging betreft aan de zijde van de werk nemersbonden staat, bleek het contract ook overigens welwillend te ontvangen. Wel werd gepleit voor algehele ophef fing van het gemeenteklassen-verschil, daar thans de vakbekwame arbeiders van het platteland worden weggezogen. Voorts werd heftig geageerd tegen de „zwarte lonen" en het wegkopen van arbeiders bij collega's, practijken, die in de bouwwe reld nog immer toepassing vinden. Een voorstel van de afd. Leeftwarden, om geen C.A.O. af te sluiten, zo lang bij de uitbe taling van zwarte lonen beide partijen strafbaar worden gesteld, werd ech- verworpen. De andere partij, n.l. de werknemersbonden, kunnen voor de fou- immers niet verantwoordelijk worden ge- tieve wettelijke bepalingen in dit opzicht steld. Bij de verdere onderhandelingen zal der hoofdbestuur rekening houden met de ifj gemaakte en nog te maken op- en aan- ni--iafdelingen. eerste motorvlucht door de gebroeders Wright op 17 December 1903, hield de heer Van Veenendaal een causerie over het vliegwezen. De burgemeester reikte vervolgens de gezagvoerder Van Veenen daal, de sportvlieger J. M. Lefèbure kapitein-vlieger-instructeur Van Griend namens het college van B. een oorkonde uit als dank voor de bul- merkingen tengewone verdiensten, die zij zich voorl tx/j_„ Nederland en het Nederlandse volk heb- Weer toegetreden ben verworven en om in hen te eren het| Het Besluit Samenwerking Bouwbedrijf gehele burgerlijke en militaire personeel (B.S.B.) is een overeenkomst tussen aan- van de luchtvaart. j nemersbonden en organisaties van hande- De burgemeester deelde nog mede dat laars in bouwmaterial en. De jerste ver- de raad zal worden voorgesteld drie plichten zich daarbij, slechts van erkende nieuwe straten in Oudewater te noemen 1 handelaars te kopen en de laatsten om na. de drie genoemde luchtvaart- alleen aan erkende aannemers te leveren, pioniers. Een jaar geleden weigerde de Christelijke organisatie haar medewerking aa verlenging van de B.S.B. daar het gewij- 24 niet langer waarborgde, dat erkende aannemers geleverd zou worden. Dit besluit verwekte veel deining in de bouwwereld. De Christelijke aannemers werden op de „zwarte lijst" geplaatst, voor niet-bonafide verklaard en bedreigd in hun materiaalvoorziening. Thans i: tegemoetgekomen aan de bezwaren var de N.C.A.B. en daarom besloot de verga dering met 160 tegen 49 stemmen voorlo pig tot 1 Mei 1954 weer tot de B.S.B. tot te treden. De Christelijke Bond verliet op 1 Ja nuari 1952 eveneens de Raad van bestuur Bouwbedrijf, de federatie van de nemersbonden. Men was n.l. van oordeel dat deze federatie zich de allures een éénheidsorganisatie aanmat en zelfstandigheid van de organisaties tastte. Tengevolge van de deining rond de B.S.B. werden alle onderhandelingen met deze raad afgebroken. Thans zuilen opnieuw besprekingen worden geopend, maar de grote meningsverschillen en de principiële achtergrond hiervan doen geen spoedig resultaat verwachten. Langer vacantie Een voorstel van de afd. Groningen om de bouwvakvacantie met 2 dagen te verlengen, werd unaniem aanvaard. Als de Zaterdag vóór en de Maandag vacantie-week ook tot vacantiedagen verklaard worden, kan de patroon der bezwaar twee Zondagen van huis blijven. Het bestuur zal deze regeling, die vermindering van het aantal snipper dagen met 2 inhoudt, krachtig bij de an dere organisaties bepleiten. Een wijziging van het reglement van het Fonds Bijzondere Noden maakte het mogelijk, dat thans ook leden, die buiten hun schuld in grote moeilijkheden zijn geraakt, gesteund kunnen worden. Tot dusver was het fonds alleen bestemd voor de nagelaten betrekkingen bondsleden. Verder verkreeg het hoofdbestuur machtiging om een statutenwijziging voor te bereiden, waardoor gelijkheid geopend wordt een arbitrage commissie in te stellen om geschillen tussen leden bindend te beslechten. Ook zal het mogelijk worden een gedelegeer denvergadering of bondsraad in te stel len, die bevoegd is, in dringende geval len te beslissen op korte termijn te ne men. Thans moet daartoe de algemene vergadering worden bijeengeroepen. Nadat nog een vrijij belangrijke verho ging van de contributie was aanvaard, werd deze drukbezochte vergadering door de voorzitter, de heer J. Blok Fzn. Sneek, gesloten. VANDAAG willen we het eens niet over de cultuur hebben. Hoe het daarmede staat, is trouwens niet een- twee-drie te zeggen. Dezer dagen kwa men ons nog eens onder de ogen de dichtregels van Jan Greshoö (<Ee enkele dagen geleden 65 werd): „Vergun mij, heer, een enkle vraag Over uw wereld van vandaag, Behoort de kul tot uw project". Onder omstandigheden kan de over gang van cultuur tot kul inderdaad wel eens wat minder groot zijn dan de over gang van cultuur tot (laten we zeggen) Kultur. Echter, scherts terzijde, want we wil den het ditmaal niet hebben over cul tuur, maar over iets dat in deze eeuw van cultuuruitbreiding wel eens het loodje schijnt te leggen: de natuur. Het zo juist ontvangen jaarverslag van de Contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming geeft daartoe gerede aanleiding. MEN WEET HOE. wat de natuur be treft, de situatie is in ons land met zijn snel groeiende bevolking, zijn steeds weer in aantal en ook in breedte toe nemende wegen, zijn weiden en zijn ak kers, die de heide en het bos gaan ver dringen. En dan is er bijvoorbeeld ook nog de sport, op zichzelf een aantrekkelijk ding (misschien zelfs wel iets te aantrekke lijk), maar die ook weer de nodige ruim te vraagt om beoefend te worden. Werd niet in het jaarverslag een bittere klacht geuit, omdat „op een van de edelste plek ken van Holland, waar het Rembrandt- tieke licht tallozen heeft geïnspireerd en geluk geschonken, een voetbalstadion met consumptietent opgericht werd. De natuurbeschermers hebben het bij deze stand van zaken niet gemakkelijk. Hoe minder gemakkelijk zij het hebben, hoe minder gemakkelijk zij het zichzelf ook maken. Dat is iets waarvoor wij hun dankbaar moeten zijn. Want het is aan hen te danken, dat er ondanks aUes nog heel wat mooie plekjes zijn in ons goede dit te bereiken, laait zich be grijpen. En helaas eindigt niet elke strijd met een overwinning. Toch is er wel een groeiend begrip, ook bijvoorbeeld bij de mannen van de defensie, hoezeer die nu eenmaal behoefte hebben aan steeds meer militaire oefenterreinen. De regering mag dan al gezegd heb ben, er van overtuigd te zijn, dat, wat de oefenterreinen betreft, de grens van het mogelijke bereikt is, toch duiken er al tijd weer nieuwe berichten op over aan leg van vliegvelden, schietbanen enz. en het centrale recreatiegebied van Ne derland: de Veluwe, draagt er duidelijk de sporen van. Gelukkig is er altijd wel overleg en spaart men nog wat er maar enigszins gespaard kan worden. Een groeiend begrip dus bij de man nen van de defensie, maar de natuurbe schermers doen meer. Ze weien bij de boerenstand belangstelUng te wekken voor wat bij de bescherming en de schoonheid van de natuur op het spel staat en ze hebben zich al gericht en blijven dat doen tot de zwakste en mis schien tegelijk wel de sterkste plek ons volk: tot de TUATUURBESCHERMERS zijn mensen met goede ogen en dat is maar goed ook. Ze zien de dreiging van z&ndafgra- vlngen (zand is exportartikel geworden ze zien het verval van landgoederen die de belastingdruk niet kunnen overleven, en dan is er het verschijnsel van de gretig opgroeiende recreatie-centra. Van deze laatste schrijft het verslag: „Dergelijke recreatie-centra zijn natuur lijk noodzakelijk: wij allen kennen de drang naar goedkope vacantiegelegen- heid en al wat daarmee samenhangt. Het ls echter van het grootste belang te weten hoeveel van deze centra er komen en waar dit geschiedt. Indien elke ge meente voor de ander niet achterblijft in het stichten van een dergelijk centrum, waaruit men zich gouden bergen voor de plaatselijke middenstand belooft en wan neer allerlei instellingen, maatschap pijen en verenigingen er toe overgaan voor de eigen groep centra te stichten op de mooiste plekjes van ons land, den dreigt dit uit te groeien tot een van de grootste gevaren, juist voor diezelfde re creatie, die men wil dienen". We geloven, dat deze mensen van de natuurbescherming goed en nuttig werk doen, een werk trouwens waaraan w\j allen ons deel behoorden te hebben. Him ijver zou er niet door worden verflauwd, maar hun strijd zou wel wat lichter rijn en de resultaten steUig nog verblijdender. Piloot omgekomen Een Meteor-straaljager van de vlieg basis Leeuwarden is gistermiddag om streeks 1 uur bij een oefening ter hoogte van Medemblik in het ÏJsselmeer gestort. De 21-jarige ongehuwde sergeant-vlieger van Vliet uit Ridderkerk is hierbij het leven gekomen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van bedenmorge n 7 uur: li O 2 S E Oslo Stockh. Kopen h. Londen A'dam goh. bew. geh. bew. regen geh. bew. NNO 2 Z 4 ZZO 8 windstil - 6 2 0 3 5 9 0 Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn licht bew. onbew. mist zw. bew. ONO 1 windstil O 1 windstil NW 3 ZO 4 4 0 2 0 7 0 -2 0 12 0.1' -7 0 Frankfort München Züricb Genève Locarno Innsbruck nevel nevel geh. bew. -1 0 -2 0 0 0 S 0 -5 0 -3 0 7 0 Weinig verandering Het K.N.M.I. te De Bilt rA verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met verspreide opklaringen en T.'Or °P vel« plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige Oostelijke wind over het algemeen weer iets lagere temperaturen met nachtvorst in het Zuiden en Oosten van het land- (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon cn Maan Vrijdag: Zon van 8.44 tot 16.29 uur; Maan van 14.34 tot 6.43 uur. Op 20 Decern-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1