Jïicutuc £d(tsrfje (fountnl Wat in de Kamer gebeurde Amerikaanse stok achter Franse deur voor Europese Defensiegemeenschap Stopzetting hulp aan Europa heeft het effect van een „donderslag" Ook voor landarbeiders een vrij weekeinde Bemanning van Russisch schip met geschenken overladen Niet hovaardig? Knipperlichten bieden genoeg beveiliging bij overwegen Wist U Een probleem Kunst en vrijheid DINSDAG 15 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Tirectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9916 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Bed.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcfj is gfjtbleoea wfln faerl la tegljeospoet" Sommatietekenen of nie( tekenen AMERIKA heeft Frankrijk op dè N.A.T.O.-conferentie te Parijs kort en bondig laten weten, dat dit land in de eerstkomende maanden het Europese Legerverdrag moet tekenen, wil het niet het risico lopen, dat de Amerikaanse troepen van het vasteland teruggetrokken worden. Op een persconferentie verklaarde John Foster Dulles, de Amerik. minister van Buit. Zaken, dat zijn land er niet in de eerste plaats in geïnteresseerd is, door middel van de E.D.G., een aantal Duitse divisies te krijgen, maar wil verhinderen, dat de landen van West-Europa zelfmoord plegen. toch zelfipoord willen plegen, blazen. Ook Eden en Pella hebben het moeten ze dat maar alleen doen' Dulles uit. Mocht de E.D.G. niet tot stand komen, dan zou dit volgens de minister Amerika kunnen noodzaken, over te gaan tot een „pijnlijke herwaardering" van zijn Europese politiek. Dulles liet de journalisten de gevolg trekking maken, dat Amerika tot de con clusie zou kunnen komen, dat het Noord- Atlantische gebied beter beschermd kan worden door bases buiten het Europese continent, de z.g.n. peripherie-strategie. De rede van Dulles kwam na de toe spraak, waarmede Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, gister ochtend de zitting opende. Toen Dulles in de Atlantische Raad zijn krachtige rede beëindigd had, nam Bidault opnieuw het woord om te beto gen, dat bij de beoordeling van de Fran se bijdrage tot de Westelijke verdediging de strijd in het Oosten (Indo-China) in aanmerking moest worden genomen. Dulles deelde vervolgens Bidault onbe wimpeld mede, dat Washington spoedig een beslissing over het verdrag wenst. Dulles heeft de stok achter de Fran se deur gezet voor de ratificatie van de E.D.G. Immers hü deelde mede, dat in overeenstemming met een besluit van het Amerikaanse Congres de helft van de Amerk. hulp zal worden geblokkeerd, vanaf het begin van het nieuwe belas tingjaar (30 Juni 1954), omdat zij alleen verleend kan worden aan de Europese Defensiegemeenschap. De felle waar schuwing van Foster Dulles aan Frank rijk betreffende de „pijnlijke herziening" programma voor hulp aan Europa, kwam, aldus Reuter, „als een donderslag". Nooit tevoren heeft een Amerikaanse staaisman met zoveel woorden gewaar schuwd, dat een weigering het E.D.G.- verarag te ratificeren, impliceert het op- houaen of een vermindering van üe Amerikaanse militaire hulp. franse te genstanders van het E.D.u.-verdrag, in zijn tegenwoordige vorm, verklaarden in de wandelgangen van de Natio- Vergadering, gescnokt, aoor wat zij kenschetsten ais „ontoelaatbare pressie". Zij betoogden, dat Dulies aile pogingen waarden van het verdrag onderliandeiingen te wijzi gen, de pas heeft afgesneden. üp de bijeenkomst van de Atlantische Raad heeft Dulles er speciaal de nadruk op gelegd, dat het Westen een, veilig heidsmarge heeft in de bewapenings wedloop met Rusland. Deze marge is het gevolg van een grotere vaardigheid in atomische oorlogvoering, maar zij is :t zo groot als wenselijk wordt geacht. Vandaar de noodzakelijkneid het E.D.G.- verdrag te bekrachtigen. Ook op, dat de Russen, alles zullen doen n te voorkomen, dat op de conferentie in de Grote Vier te Berlijn vorderingen worden gemaakt, ten aanzien i kwesties Duitsland en Oostenrijk. Zoals reeds vermeld, heeft Bidault op gemerkt, dat het moment kan, aanbr ken, dat velen geneigd zullep. zijn hun het verleden te zoeken, dien nationale isolatie door Europese worden vervangen. Dit wordt door velen uitgelegd als 'n „hint", dat er Franse poli tici zijn, die het Frans-Russische verdrag van 1947 weer nieuw leven oyeeniiomst van ae in.A.z.O. Amerikaans militair vier jarenplan Een vouinaum iacw-, oy net stand punt van Amerika is ü'e wens van het Congres, Europa verenigd te zien. He tegenwoordige -Congres wil een beslis sing, vóórdat het over de toew\jzingeo het komende begrotingsjaar gaat spreken. In dit verband wees Dulies op het amendement-Richarda waarin van de regering-Eisenhower geëist wordt, dat aan het eind van dit jaar, de aankopen ten behoeve van de zes E.D.G.-landen gestaakt worden en voortaan slechts ge leverd zal worden aan het defensie missariaat van de E.D.G. Merkwaardigerwijs verklaarde admi raal Radford, voorzitter van de Ameri kaanse commissie van stafchefs, dat Ame rika zijn militaire macht op de lange duur moet baseren op een groter gebruik van atoomwapens en minder op i schappen. Hij zeide, dat Eisenhower en het depar tement van Defensie het er over zijn,' dat Amerika een luchtmacht moet handhaven, die superieur is aan die elk ander land ter wereld. Voor eei paalde periode zal er echter behoefte blijven bestaan aan een aanvullende land- en zeemacht. Volgens Radford heb ben de atoomwapens bij de Amerikaanse strijdkrachten feitelijk de status van ventionele wapens gekregen. Tenslotte deelde de admiraal mede, dat voor het programma, ingediend voc periode, die op 30 Juni 1957 eindigt, der manschappen nodig zullen zijn, dan voor de komende achttien maanden. Admiraal Radford kondigde in feite een militair 4-jarenplan aan. De conferentie in Berlijn Adenauer: neutralisatie Duitsland gevaarlijk De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft, terug uit Parijs, onmiddellijk een persconferentie gehouden. Hij verklaarde, datvoorstelle n om Duitsland te neutrali- i voor West-Duitsland volkomen aardbaar zijn. Deze zijn zelfs waard, om op de conferentie van de te Vier" te Berlijn besproken te worden. Het is onmogelijk, aldus Adenaur, een volk van 50 millioen zielen tegen zijn wil te neutraliseren en het 't recht te ontnemen, zijn eigen huid te verdedigen, als dat n dig mocht zijn. Amerika en Engeland zouden hun trc pen niet in Duitsland laten blijven, om tc zicht te houden op die neutralisatie. H gevaar dreigt, dat Duitsland dan e Russische satellietstaat zou worden. I zei voorts, dat West-Duitsland niet op de conferentie te Berlijn vertegenwoordigd zal zijn, want dan zouden Westduits gevaardigden met vertegenwoordiger: de Oost-Duitse regering aan één tafel moeten zitten. Volgens Adenauer zullen t Berlijn geen vitale beslissingen v/ordei genomen, zonder West-Duitsland te raad plegen. Adenauer erkende overigens, dat de Franse aarzeling afstand te doen een nationaal leger „begrijpelijk" was Men zie 't Verklaarde Uitzicht in Voorstel van staatssecretaris Geen' nachtarbeid (behalve melken) voor jongeren' en vrouwen Om het in beginsel mogelijk te maken, ook in de landbouw (zowel akker- en weidebouw als tuinbouw) arbeid op Zon dag en Zaterdagmiddag te verbieden, heeft staatssecretaris Van Rhijn aan de Tweede Kamer een wijziging van de Ar beidswet 1919 voorgesteld. Tot nu toe heeft in ons land voor de landarbeid geen wettelijke regeling gegolden. De staats secretaris meent, dat deze rechtsongelijk heid van landarbeiders ten opzichte van andere arbeiders nu moet worden teniet gedaan. Het wetsontwerp wil de mogelijkheid openen, dat bij algemene maatregel van bestüur regels worden gegeven voor de werk- en rusttijden bij landarbeid. Bij de regeling in die maatregel zal het volgende in acht moeten worden genomen. a. Een arbeider mag op Zondag en op Zaterdagmiddag na 1 uur geen landarbeid verrichten, behalve het verzorgen van Over Blauwe tram nog I dieren of van planten onder glas of an- v l i, ?ere arbeid die bij d»e algemene maatregel niet Deslist i is aangewezen. Voor de toegestane arbeid de N Z H V M te kan het aantal Zondagen of Zaterdagmid- Over het verzoek mogen overgaan tot staking van de locale tramdienst Voorburg9cheveningen en tot het opbreken van het traject Den Haag (Malieveld)Scheveningen is nog overleg met gedupeerde staten van Zuid- Holland gaande, zo heeft minister Algera aan de Tweede Kamer meegedeeld. In dit stadium is het de minister niet mo gelijk, zijn mening te geven over de vraag of voor deze verbinding een redelijke op lossing is te vinden. Wanneer de N.Z.H. V.M. een verzoek zou indienen de dienst op het traject AmsterdamZandvoort te mogen staken, zal daaromtrent in de eerste plaats overleg met gedeputeerde staten van Noord-Holland- moeten wor den gepleegd. Dief van kanker konijnen gearresteerd Twee al opgepeuzeld, derde in braadpan De politie in Den Helder heeft een zekere B. K. aangehouden, die heeft be kend alle zes met kankerserum ingespo ten konijnen van de arts-röntgenoloog dr C. J. van M. uit Den Helder te hebben gestolen. Drie had hij er verkocht, twee wegge geven aan familieleden en een voor zich zelf gehouden. Van de verkochte dieren is er één geheel en zijn twee gedeeltelijk achterhaald. Twee waren er reeds ge consumeerd en een derde kop de politie jn beslag nemen, toen het nog in de pan e braden. Op het bericht van de dief- en de mogelijke besmetting waren van de overige drie de restanten in het water gedeponeerd, evenals een van de vellen. Vijf vellen zijn door de politie in beslag genomen. Naar het zesde vel en de in het water geworpen bouten en res tanten wordt door de politie gedregd. De gearresteerde, die reeds eerder met de Justitie in aanraking is geweest, zal voor de officier van Justitie te Alkmaar Worden geleid- dager cht, b. Een jongen beneden 17 jaar of een ieisje of vrouw, die niet bij het hoofd of de bestuurder van de onderneming in wonen, mogen tussen 7 uur 's avonds en 6 uur 's morgens geen landarbeid verrich ten, behalve: c. Een arbeider mag niet langer land arbeid verrichten dan 2600 uur per jaar. behalve in de gevallen die bij A.MM.v.B zijn bepaald ten aanzien van mannelijke arbeiders van af 17 jaar. In deze laatste geavllen wordt echter geen langere ar beidsduur toegestaan dan 2900 uur per jaar of in het belang van de veeverzorging of kaasbereiding 3200 uur per jaar. Hulp voor De Baat niet ten laste van Rijk Zodra vernomen, was, dat de chauf feur D. de Baat na het verkeersongeluk van 24 October gearresteerd was en gevangen genomen wen-d, is op 28 Oc tober telegrafisch instructie gegeven aan de Nederlandse ambassadeur te Bonn, maatregelen te nemen om te be vorderen, dat de gearresteerde chauf feur rechtskundige bijstand zou kunnen verkrijgen. De consul-generaal der Nederlanden te Frankfurt am Main braoht contact tot stand1 tussen de advocaat H. Ör- mond aldaar en de heer De Baat, De chauffeur gaf te kennen, de bijstand van de heer Orriond te aanvaarden. De kosten voor de rechtsbijstand' ko men niet ten laste van het rijk. Dit heeft minister Luns gean*woord schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsri ;'K.V.P.\ per dag niet langer zijn dan 10 55 uur per week. Ook hierop kunnen ech ter in de A.M.v.B. uitzonderingen worden gemaakt. In verband met de controle denkt dc staatssecretaris niet aan een arbeidslijst, maar aan een oplossing in deze richting dat indien een bepaalde werkgever df wettelijke bepalingen blijkens een inge- stel donderzoek ernstig overtreedt, aar hem de verplichting kan worden opgelegd bepaalde administratievoorschriften Koffie thans ook duurder Per 250 gram thans f 2.18 2.10) en 2.40 2.30) Zoals we de vorige week reeds aan kondigden is na de prijs van de thee thans ook de prijs van koffie verhoogd. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de koffiebranders en theepakkers,is tot een verhoging van de koffieprijzen voor consumenten met on middellijke inwerkingtreding besloten. De koffie van f 2,10 per 250 gram wordt ge bracht op f2,18 en de koffie van f2,30 per 250 gram op f 2.40. Men was het er x.eens dat deze verhoging nog niet overeenstemming is met de wereld marktprijs, aangezien dan de prijsstijging wel tweemaal zoveel had moeten bedra gen. Eerste raapstelen in Naaldwijk geveild De tuinder J. W. van Koppen uit Naaldwijk voerde gisteren aan de frult en gToentenveiling te Naaldwijk de ste raapstelen aan. Er werd 3 ct per bos voor betaald. Kapitein W. Saginaiko van het RiLSsische vrachtschip Parnu, dat Zaterdag als 5000ste schip van dit jaar de Amsterdamse haven bin nenvoer, is gistermiddag op het stadhuis van Amsterdam officieel ont vangen. Burgemeester mr Arn. J. d'Ailly overhandigde de kapitein een schaal van Delfts blauw, die een oud Amsterdams stadsgezicht voorstelt. Het 5000ste in Amsterdam Tussen de pieren van IJmuiden kwam het echter in aanvaring met Duitse kotter De bemanning van het Russische s.s. Parnu', dat Zaterdagmiddag als 5000ste schip de haven van Amsterdam bin nenliep, is gistermiddag door de burge meester van de hoofdstad, mr A. J. d'Ailly, op het stadhuis ontvangen. Kapitein Nicolai Saginaiko en negen leden van zijn bemanning werden (in het Engels) toegesproken door de bur gemeester. Namens het gémeentebestuur over handigde mr d'Ailly een wandbord van Delfts blauw met een afbeelding van de Poolse pers zweeg Treinramp in Silezië: 50 doden Nabij Waldenburg, in het Silezische kolengebied dat thans bij Polen hoort, heeft onlangs een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad. Twee treinen, die een groot aantal arbeiders vervoerden, zijn in volle vaart op elkaar gereden, waar door 50 mensen .werden gedood en ruim 100 gewond. Onder de slachtoffers bevonden zich vele Duitse mijnwerkers en arbeidsters j ,,ariVi zich uitfabrieken te Landshut. De Poolse bladen hadden ove geluk, dat aan een verkeerde seinstand te wijten blijkt te zijn, niets gepubliceerd. Nabestaanden van de slachtoffers, die naar West-Duitsland kwamen, hebben er! zware "schade "e echter melding van gemaakt. Waag. Voorts een kleine Amsterdamse vlag, een kist sigaren en een „slof" garetten voor de kapitein en voor lid van de bemanning een grote doos sigaretten. De voorzitter van de vereniging De Amsterdamse haven, de heer F. de Boer voegde aan de geschenkenreeks door Gerard van Vliet vervaardigd schilderij van de Schreierstoren. eer oorkonde en voor elk lid van de be manning een foto-album van de Am sterdamse haven toe. De heer D. M. van Willigen, hoofd van een Amsterdamse middelbare school, die aanvankelijk het 5000ste schip had willen adopteren, maar daar vanwege de taalmoeilijkheden van af zag, spelde kapitein Saginaiko het in signe van de school op de borst. De kapitein dankte in het Russisch. Zij rede werd vertaald door de heer Samokisch van de Russische ambassade. Na het officiële gedeelte volgde een kort gezellig samenzijn, waarbij de vele belangstellenden zich zo goed en kwaad als het ging, konden onderhouden met de Russen, terwijl intussen wodka en Russische likeuren (deze laatste had burgemeester ö'illy in 1948 van zijn reis naar Moskou meegebracht) werden rondgedeeld. Om ongeveer half zeven bevond de arnu zich alweer tussen de pieren bij IJmuiden. Ongelukkigerwijze kwam I het schip hier in aanvaring met de Duitse Kotter K. 409 Het Russische schip zette zijn reis! De _kotter, afkomstig uit Kiel, Jonge matroos in Delft verdronken Naar eerst thans gemeld wordt is terdagniiddag de 17-jarige H. Rissen uit Rotterdam, matroos op het schip Pala, dat in de haven van de oliefabrieken Calvé Delft lag, overboord gevallen verdronken. De jongen, die by schoonmaken van het schip het ev wicht had verloren, kon niet Alsof er niets aan de hand was, heeft opperrechter William Clark van het Hof der Amerikaanse Hoge Commissie in West-Duitsland gisteren een zitting van dat Hof geleid. Clark is door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken reeds enige dagen geleden Van zijn functie ontheven, maar daar trekt hij zich niets van aan. „De beslissing van Washington is onwettig", zegt Clark en hij blijft op zijn post, ondanks het feit, dat zijn opvolger al werd benoemd. Bus Den HaagA'dam 600 man per dag Andere ondernemingen hebben geen vergunning gevraagd Geen enikele onderneming heeft ge bruik gemaakt van de gelegenheid, zich r.aar aanleiding van de aanvraag van Ned. Spoorwegen om vergunning voor de autobusdienst Den Haag-Amsterdam bereid te .verklaren dit vervoer te ver richten. aldus minister Algera in ziji memorie van antwoord aan de Tweed* Tot dusverre werden per werkdag 601 a 700 reizigers vervoerd, welk cijfer vooi de Zondagen enkele honderdtallen ho ger ligt. De gemiddelde busbezetting per rit bedraagt 10 a 12 reizigers. In hoeverre sedert de instelling van de busdienst het vervoer over de rail tussen Den Haag en Amsterdam is afgenomen, is nog niet bekend, aangezien eerst na verloop i enige maanden de beschikking kan w den verkregen over de vervoerscijfers van de busdienst, die slechts op enkele weken betrekking hebben, thans nog geen deugdelijke maatstaf kunnen vor men voor -de mate, waarin deze dienst aan haar doel zal beantwoorden De Kroon heeft nog geen beslissing genomen op het beroep van het gemeen tebestuur van Wassenaar halteplaat sen In te richten voor de autobusdienst van de Nederlandse Spoorwegen tussen Den Haag en Amsterdam. Voor de verbinding van Wassenaar met Rotterdam zouden volgens de minis ter de gevraagde stopplaatsen zonder be tekenis zijn. De minister zegt vooralsnog geen aanleiding te vinden om uitbrei ding te geven aan de maatregelen die de opheffing van de spoorlijn Loolaan— Scheveningen ten behoeve van de foren sen zijn getroffen door de H.T.M. Nieuwe Egyptische gezant in Den Haag _r - Volgens A.P. is tot hoofd van hel naar Amsterdam met Egyptische gezantschap in Den Haag de voorsteven. benoemd kolonel Abdel Moneim Anim. TN DEZE DAGEN wordt er weer 1 veel gesproken, geschreven en gedebatteerd over het humanisme. In de Tweede Kamer gaat men daarin voor, aangezien daar onlangs aan de orde was de vraag of verzorging van de militairen van de kant van het humanistisch ver bond op gelijke wjjze gesteund mocht worden als dè verzorging van de zijde der kerken, terwijl daar nu wordt gehan deld over gelijke verzorging van de ar beiders in de D.U.W. Van christelijke ziide wordt aan het humanisme wel verweten dat het ho- •aardig is. Het humanisme immers stelt in plaats van de aan God en Zijn open baring ontleende nonnen voor het men senleven de normen van het menselijk verstand en van de menselijke rede. Er zijn humanisten, die ontkennen ho- aardig te zijn. Althans zo zeggen zij. er zijn verscheidene vormen van humanis me. Er is bijvoorbeeld ook een agnos tisch (een niet-kennend) humanisme, een humanisme, dat het bestaan van God kent. doch het evenmin ontkent. Mensen in wie nog het heimwee leeft. Moet men deze mensen nu hovaardig oemen en kan het een Gode welgevallig erk zijn, deze mensen af te stoten? Wy stellen gaarne voorop, dat dit een an de vormen van het humanisme is, ns het meest sympathiek. Want dit helmwee is een goed aanknopingspunt voor het gesprek. Een gesprek, dat wy nimmer mogen vermijden, doch integen deel altijd moeten zoeken. MaarHet slechts een van de vormen en naar christelijke overtuiging speelt zelfs hier de hovaardij in doo"-, de hovaardij, die al zoekende de duidelijke openbaring van God passeert. Minister Algera meent: Nog bijna 2300 onbewaakten, waarvan 110 met flikkerlicht Het is de bedoeling, in de eerstko mende jaren 10 a 12 onbewaakte over wegen per jaar te voorzien van auto matische knipperlichtinstallaties. Het aantal onbewaakte overwegen be droeg op 30 November j.l. 2264, waar van 110 met knipperlicht en 9 met hal ve overweg-bomen. Sedert 1 Januari 1950 werden 67 knipperlichtinstallaties en de genoemde 9 overwegen met halve over wegbomen in dienst gesteld, zo heeft mi nister Algera aan de Tweede Kamer meegedeeld. In 1952 bedroeg het aantal ongeval len op niet afgesloten (onbewaakte) overwegen in totaal 92. Hiervan had den 9 plaats op overwegen, die waren voorzien van knipperlicht. Dit aantal is naar de mening van de minister niet onrustbarend hoog en leidt evenmin tot de conclusie dat knipperlichten een on voldoende beveiliging bieden. Het blijkt vrij algemeen, dat bij on gelukken, die plaats hebben op overwe gen, welke niet zijn afgesloten, doch voorzien zijn van een knipperlicht spra ke is van grove onachtzaamheid van de weggebruikers en helaasin enkele ge vallen ook van bravour. Nog geen weekeind- retours Hoewel de minister op zichzelf sym pathiek staat tegenover de gedachte van de weekeinde- en avondretours, acht hij het vooral op financiële gronden niet ge- DAT aan Barneveld vergunning is ve leend voor de exploitatie van een wate leidingsbedrijf in de kommen Gardero Kootwijkerbroek en Terschuur. DAT de landgoederen Nijenhuis (Win terswijk), Het Hoogezand (Epe), Deelei-- woud (Apeldoorn), Groenendaal (Ede), en kasteel Borgharen (Borgharen) ge heel of gedeeltelijk aan de werking der natuurschoonwet onttrokken zijn. DAT Donderdag aan de jeugd Nieuw-Vossemeer en Stavenisse speel goed wordt uitgereikt, geschonken door het Zwitserse en Amerikaanse Rode Kruis. DAT in Nijmegen twee plannen in voorbereiding zijn voor de bouw van schouwburg en het ene uitgaat va N.V. Concertgebouw aldaar, hot andere van het gemeentebestuur. DAT het gemeentebestuur van Tilburg de bouw van 431 wpningen en 8 winkel huizen aanbesteedde en fa H. Remmers aldaar laagste inschrijver was voor 4.184.491 (hoogste 5.009.600). DAT de Zuid-Afrikaanse ambassadeur gisteren in Arti et Amicitiae te A'dam een expositie opende van Zd-Afrikaanse producten. DAT gisteren de 1000 pond wegende wolharige neushoorn van het gemeente lijk lyceum, waar hij gereconstrueerd werd naar het natuurhistorisch museum te Enschede is overgebracht. DAT uit het buitenland thans voor f 5.000.000 aan landbouwwerktuigen naar het getroffen gebied is vervoerd of be schikbaar gesteld. DAT de uienprijs midden November van 6 tot 4 cent pér kg biedprijs zakte en daarmee niet boven de kostprijs uit kwam. DAT er in Zwolle na de 6C .'rijding 1513 woningen klaar kwemen en er nog 374 in aanbouw zijn terwijl dera stad nog 3000 woningzoekenden telt. DAT de vergadering van de R.K. Land en Tuinbouwbond te Haarlem een motie aannam om alleen in uiterste noodzaak agrarische gronden aan hun bestemming te laten onttrekken. DAT de rijksarchivaris in Zeeland, dr W. S. Unger te Middelburg, m.i.v. 1 Maart met pensioen °aat. DAT de veerboot Prinses Beatrix (Nu- mansdorp-Den Bommel) m.i.v. 17 Dec. 3 weken uit de vaart gaat voor revisie en vervangen wordt door de veerboot Van der Schuyt, welke slechts voertuigen overzet van max. 12 m. en max. 20 ton. DAT in A'dam de 50-j. werkeloze kell- ner H. A. t. V. is aangehouden wegens oplichting bij het verkrijgen van .urgen tieverklaringen voor de huisvesting. DAT de van het vliegveld Hilversum opgestegen sportvlieger D. J. gistermid dag wegens benzinegebrek een noodlan ding maakte op een weiland bij Ouden rijn en de landing goed verliep. DAT het voormalige herenhuis Het Ge. sloten Huis aan üe Renssenstraat te Arn- hpm, waar thans een zaak in kapok, bed den en textiel is gevestigd, grotendeels is uitgebrand. wenst thans tot de invoering daarvan over te gaan. De pensioenen van het gewezen spoor wegpersoneel zullen door de ministei van Binnenlandse Zaken worden betrok ken in de voorzieningen, die ten aan zien van de pensioenen van het over heidspersoneel bij hem ïn overweging zijn. Wat betreft de verhouding tussen de aantallen vast en tijdelijk personeel, deelt de minister mee, dat deze aantal len bij de N.S. eind October j.l. resp. 31.513 en 2297 waren. Van het laatst genoemde aantal zijn ca 1400 personen in dienst genomen, die, indien zij aan de voor hun functie gestelde eisen voldoen, binnen enkele maanden in vaste dienst zullen worden aangesteld. Daarnaast treft men een groep aaii van ca 550 personen, die om verschillende redenen, ontleend aan de bepalingen van het reglement diens-tvoorwaarden, niet voor een stelling in vaste dienst in aanmerking kan komen. De rest van de 2297 man bestaat voor de overgrote meerderheid uit seizoenarbeiders. Ben Goerion trok de woestijn in! Mag niet meer doen aan politiek „Tot ziens, Tel Aviv en laat Uw zonen mij volgen en zich vestigen in de Ne- geb". Met deze woorden nam de Isriaë- lische premier David Ben Goerion giste ren afscheid van de plaats, waar hij het grootste deel van zijn politieke leven doorbracht. Honderden deden de popu laire voorvechter voor de jonge Israëli sche staat uitgeleide, toen hij vertrok de kleine nederzetting in de Negeb- woestijn. Ben Goerion en zijn vrouw zul len zich daar vestigen en hun verdere leven wijden aan de opbouw van deze coöperatieve landbouwgemeenschap. De oude staatsman zal zich voortaan moe ten onthouden van alle politieke activi teit. Dit hebben de leden van de gemeen schap geëist, als voorwaarde van toela ting tot hun coöperatie. In alle dorpen, gehuchten en steden, waar de oud.premier doorreed, hadden zich grote menigten langs de weg v meld, om hem te groeten. De 33-jarige Amsterdamse modelbouwer Henk Modderman, die indertijd in Lon den een prijs won op een internationale ten'constelling van modellen, heeft een model gemaakt van het tweemotorige vliegtuig, waarmee de gebroeders Wright in 1903 als eersten vlogen. Het mede] is gemaakt op een vijftigste van d< grootte cn heeft 145 uur werx gekoi He i ET VERKEER wordt ook in ons land steeds drukker. De aanleg tunnels en viaducten, die enerzijds moeten dienen om kruispunten te voor komen en anderzijds om bescheiden wan delaars nog een weinig soulaas te bieden, Is een kostbare aangelegenheid en kan nu eenmaal geen gelijke tred houden met de ontwikkeling van het verkeer zelf. We zijn'dan nu al zover, dat de voet ganger een probleem gaat vormen. In Februari gaat de A.N.W.B. (deze voor treffelijke organisatie, waaraan wy allen zoveel verschuldigd zijn) een nationale verkeerstechnische leergang organiseren, waarop ditmaal in het byzonder aan dacht zal worden geschonken aan het „voetgangers-vraagstuk". Ter zake kun dige mannen zullen over dit probleem hun licht laten schynen. Ons dunkt, dat de voetgangers voor deze belangstelling denkbaar zullen zijn. Ze zullen wel langzamerhand de indruk hebben gekregen, dat ze in deze zich snel mechaniserende wereld inderdaad tot een probleem geworden waren. rpEN GROOT SCHRIJVER is de rus Ilja Ehrenburg. Verscheide ne van zyn boeken zijn vertaald - - ook in ons land druk verspreid. Thans heeft dezelfde Ehrenburg in een Rus sisch tijdschrift een artikel geschreven, sarin hij zich bitter beklaagt over het rangregime, waaronder de kunstenaars zyn land moeten leven. Zelfs onder het bewind van de tsaren was het betei ïeft hü nu ontdekt. Ehrenburg is communist en hy heeft tot dusver de voorschriften voor de kun stenaars trouw opge/olgd. Het valt niet aan te nemen, dat er in het huidige Rus land iets gepubliceerd wordt, dat niet de volledige goedkeuring heeft van df communistische regering. Men kan zelfs nog wel verder gaan. Waarschijnlijk is dit artikel van de grote Ehrenburg. waarin hij pleit voor grotere vrijheid, ook weer het resultaat geweest van een hem van hogerhand verstrekte opdracht. Een merkwaardige situatie dus. Het is en blijft een weinig dankbare bezigheid, in het communistische Rusland de kunst te beoefenen. Want men kan er van op aan, dat de verzachting vsn de voor schriften, die nu wel zullen loskomen, slechts van zeer tydelyke aard is. Het zelfde verschijnsel heeft zich immers ook ln de voorbije jaren, ook onder Stalin, wel op andere gebieden laten zien. Arm het communisme is de dwang eigen. Maar de dwang leidt tot de dood in de pot. Wanneer dat onvermijdelijke verschijnsel zich openbaart, wordt er van staatswege wat vrijheid gegund. Maar is die vrijheid er eenmaal, dan is ze de communisten al spoedig weer een doorn in het oog en moet ze wijken voor de dwang. Het verwondert ons altijd, dat er ook ten onzent kunstenaars zijn, die voor deze situatie zo weinig oog hebben en zich door de schone schijn van het ogen blik laten bedriegen. HET WEERIN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: ozo zzo ozo windstil WEERBERICHT Plaatselijk mist Hot KNMI te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: T Veranderlijke bewolking met - hier en daar enige lichte regon. Plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan Woensdag: Zon van 8.43 tot 16,29 uur; Maan van 13.21 tot 3.51 uur. Op 20 Decem ber V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1