Jlicuiue ihsrfic tfoumiil tijg b Noodzaak voor de N.A.T.O. het tempo der bewapening vol te houden Deense admiraal Qvistgaard: Russische defensie prima gemoderniseerd Peter Townsend gebruikte maaltijd met Margaret Erkenning Een Brits soldaat werd in Rusland gemarteld Wist IJ i'zr ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 BUREAUX: Steenstraat 37. T irectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. belangrijke korting). ^■4^ 4 Vier ®n Vier en dertigste Jaargang No 9914 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantwasUc* f< gheble on wan bert In Icgfienspott" Jatorsteunschoenen Ji Een verrassende s! combinatie s! van luxe en SI comfort! .CITY. Overleg te Parijs vóór conferentie te Berlijn PARIJS is op het ogenblik het centrum van belangrijke besprekingen. De diplomatieke kopstukken worden geconfronteerd met de grote Europese problemen. Ten eerste is daar de conferentie van de minister raad van de N.A.T.O. Ten tweede zullen de ministers van Buit. Zaken der „Grote Drie" confereren met Adenauer. Ten derde zal Adenauer met Bidault het Saarprobleem onder de loupe nemen. Ten vierde, de be sprekingen van het ministerscomité van de Raad van Europa der vijftien landen. Uiteraard staat de komende conferentie van de „Grote Vier", dus de ontmoeting van de Westelijke ministers met Molotof te Berlijn, in het brandpunt der belangstelling. Lord ïsmay. de secretaris van de i voltooid en van nu aif an. zal het werk NATO., heeft te Parijs verslag uitge- van de N.AT.O. er voornamelijk op ge bracht over de besprekingen op Ber-richt zijn de gevechtswaarde te vergroten. muda. In aansluiting aan hetgeen gis-] - teren reeds vermeld, laten wij volgen, dat de militaire commissie van de N.ATO. van oordeel is, dat de lucht macht nog steeds het zwakke punt is in de defensie van de N.A.T.O. De dertien stafchefs zijn het hierover eens met ge neraal Gruenther. Dit jaar is men 300 vliegtuigen ten achter gebleven op de plannen. Dit tekort werd vooral veroor zaakt, doordat Frankrijk zijn verplich tingen niet kon nakomen. Immers Zonder enig voorbehoud heeft het mi- liaire comité zich achter het voorstel van generaal Gruenher geschaard, om in het komende jaar de luchtstrijdkrachten van de N.A.T.O. op grote schaai uit te breiden. Indien de ministers met het voorstel accoord gaan, zal de N.A.T.O.- strijdmacht tegen eind 1954 over een luchtmacht van circa 5600 vliegtuigen beschikken. Gruenther wil ook de land strijdkrachten met 8 procent uitbreiden en deze zouden dan in de toekomst 106 Frankrijk heeft het Indochinese blok divisies kunnen tellen. Eerder hebben het been. Overigens is de formatie wy er op gewezen, dat de N.A.T.O. nog der N.A.T.O.-strijdkrachten nagenoeg steeds overweegt, of het mogelijk is de strijdkrachten in te krimpen, door ge bruik te maken van nieuwe atomische- en raketwapens. De aftrendende voorzitter van het mi litaire comité, de Deense admiraal Qvistgaard, heeft er op gewezen, dat er geen vertraging is in het Russische be wapeningstempo, ja, dat de Russische defensie voortdurend wordt gemoder niseerd. Aan Reuter ontlenen wij nog. dat een plan voor een algemene vredes regeling tussen Oost en West, a.s. Maan dag besproken zal worden. Dit is het z-g. plan-Van Zeeland", hetwelkt beoogt: 1. Een nie-aanvalsverdrag met de Sowjet- Unie: 2. De Russische troepen moeten uit Oost-Duitsland worden teruggetrokken, waardoor een „gedemilitariseerde buffer- ontstaan. 3. De Britse bij Werk genoeg na ontslag Holland Nautic Herstelbank stak 2 millioen in het bedrijf Hoewel het behoud van de N.V. Hol land Nautic te Haarlem ongetwijfeld van betekenis is voor de werkgelegenheid, moet worden vastgesteld, dat te dezen nagenoeg geen moeilijkheden zijn te Het tekort aan arbeidskrachten ij in deze tak van nijverheid nog zeer Dit heeft minister Van de Kieft, mede imens de ministers Zijlstra en Suurhoff [eantwoord op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid Nederhorst (PvdA), jals men weet, is bij de N.V. Holland Nautic reeds een groot aantal van de 500 lerknemers ontslagen, omdat de bank- lelling die het bedrijf financiert niet: verdere credieten te verstrék- zien van de N.V. kan de staat chts in zoverre betrokken worden ge- icht, dat hij. een belangrijke deelneming ezit in het kapitaal van de Herstelbank, de N.V. een crediet van ongeveer f 2 millioen heeft verstrekt onder zeker- 1 eerste hypotheek» Credietverle- ling door de Herstelbank betekent ech- i controle op het betrokken drijf, die verder gaat dan het gebrui- lijke toezicht van crediebverstrekkende «tellingen. De ministers hebben het dat de directie van de Her- telbank ook in dit geval waakzaam is tweest. Omtrent de mogelijkheid, voor het grote opdracht te verkrijgen, irdoor het weer lonend zou worden, itaan de ministers geen gegevens ter be- «hikking. Moeilijkheden voor Churchill Motie in Lagerhuis over Kanaalzone Churchill is bij terugkeer van Bermuda erecht gekomen in een, zich snel toe- pitsende strijd in de gelederen van zijn ugen partij. Het moeilijke punt betreft de Britse plannen om de troepen terug te trekken uit de Suez Kanaalzone. Er zijn anwijzingen, dat hij de steun van Ame- ika gekregen heeft voor zijn politiek in iet Midden-Oosten. Dertig leden van de Conservatieven stelden een motie op, waarin de regeringsplannen om de Britse roepen geleidelijk uit de zone terug te trekken, worden afgekeurd. Het plan was, dat slechts 4000 technici zouden achter lijven, ter beveiliging van de militaire nstallaties. Desbetreffende besprekingen ussen Londen en Qairo zijn vastgelopen, imdat de Engelsen de conditie stelden, dat de Britse troepen in geval van nood weer toegang moeten krijgen tot de zone. De Veiligheidsraad komt Maandag, 4 Dec., bijeen om het „probleem- Priëst" te behandelen. Advertentie EN MAAR CONFEREREN.'??! ij* t.D.G. - E.B.U. - O.E.E.C. - G.A.T.T; HA.T.O. - Kunt U het volgen? ankjNee, dan L.E.X.I.N.G.T.O.N., dat is Li^oor ieder duidelijke taal. Daarom kengt Uncle Sam op alle conferen- 'es een slof mee van deze sigaret ten van America's Best Tobaccos. Amerikaanse troepen moeten zich achter de Rijn terugtrekken. 4. Het Europese leger zou op Duits gebied moeten worden gelegerd en wel tussen de Rijn en de Rijn en de geneutraliseerde Oostelijke zone. Van Zeeland heeft in September, toen hij in Washington was. znij voorstellen aan Eisenhower voorgelegd én ze later besproken met Churchill, Adenauer. Laniel en Pella. Adenauer wijst op Russische gevaar Te Parijs kwam ook het ministers comité van de Raad van Europa bijeen. Adenauer verklaarde, dat als er geen nationale legers meer zijn, maar een Europees leger, er een belangrijke stap in de richting van de Europese éénwor ding is gedaan. Voorkomen moet wor den, dat de Westeuropese landen met hun industrieën in de macht van de Russen komen. Hoofddoel van de E.D.G. is, al dus Adenauer, een oorlog tussen Euro pese landen, in het bijzonder tussen Frankrijk en Duitsland, voor altijd mogelijk te maken. De ministers Buit. Zaken van de Raad van Europa hebben vijf conventies ondertekend, lig gende op sociaal terrein. Voor Neder land tekende minister Beyen. In totaal werden120 ministeriële handteke ningen gezet. Vermelden wij nog, dat de ministers van Buit. Zaken der vyf landen, die het verdrag van Brussel hebben getekend, dus België, Frankrijk, Engeland, Luxem burg en Nederland, morgen zullen deel nemen aan een diner op de Nederlandse ambassade te Parijs. Piloot kan zelf licht op Schiphol regelen Nieuwe installatie met 420 schijnwerpers Op de hoofdbaan 23 van Schiphol is een nieuwe naderingsverlichting in ge bruik genomen. Het is een installatie, die o.a. bestaat uit 420 schijnwerpers met een maximum lichtsterkte van 41 millioen kaars (aanschafkosten 190.000 gulden, waarvan 60 procent voor rekening van het rijk, 40 procent voor rekening van de gemeente). Een van de opmerkelijkste is, dat het de piloot in de toekomst mogelijk zal zijn, via de draaggolf van zijn vliegtuigzender de gewenste lichtsterkte van de nieuwe naderingsverlichting direct zelf te rege len. Aan het begin van de naderingsver lichting kan de bestuurder van het vlieg tuig een keus maken tussen landing met behulp van het instrumentlandingsstelsel of met behulp van de landingsradar. Autobus over de kop vele lichtgewonden Botsing in Ureterp liep tamelijk goed af Op een kruispunt te Ureterp (Fr.) is gistermiddag omstreeks half zes een auto bus met 27 arbeiders in botsing gekomen met een personenauto en over de kop ge slagen. Zeven inzittenden van de bus lie pen, mede als gevolg van wegspringende glasscherven, lichte verwondingen op. Nadat zij in het protestants ziekenhuis in Drachten waren verbonden, konden zij echter allen naar hun woningen vertrek- Als gevolg van de botsing raakten de achterwielen van de autobus los. De bus sloeg daarna enkele malen over de kop en bleef met de wielen omhoog langs de kant van de weg liggen. Doordat het dak was losgescheurd, konden de arbeiders, die werkzaam zijn op een ontginnings werk bij Duurswoude, zich gemakkelijk uit de ravage bevrijden. Zeven van hen moesten naar het ziekenhuis worden ver- j voerd om te worden verbonden. Ook de inzittenden van de personen- I auto, afkomstig uit de Wilp (Groningen), I konden na behandeling in het ziekenhuis [naar hun woning terugkeren. Malan kondigt aan Rassenscheiding ook op de universiteiten Dr Malan, de Zuidafrikaanse minister president, heeft te Stellenbosch verklaard dat zijn regering heeft besloten, zo spoe dig mogelijk de rassenscheiding ook aar de Zuidafrikaanse universiteiten in tf In zijn jaarlijkse toespraak ter gele genheid van het toekennen van acade mische graden, zei Malan, die titulair hoofd is van de universiteit van Stellen bosch. dat de toestand zoals hij op het ogenblik is, volkomen in stryd de „apartheid", die al vele generaties lang bij het lager en middelbaar onder wijs heeft bestaan. Huurverhoging van na de oorlog gebouwde huizen Maandagavond interpellatie- Burger in Tweede Kamer (Van onze Pariementsredacteur) Blijkens de aan de leden toegezonden convocatie zal de voorzitter van de Tweede Kamer Maandagmiddag bij de aanvang van de vergadering voorstellen, het verzoek van m-r Burger (PvdA) tot het richten van vragen tot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting naar aanleiding van de circulaire aan de gemeentebesturen betreffende de huur verhoging van na de oorlog gebouwde woningen, in te willigen. Deze interpel- A'dams taxivraagstuk opgelost De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond het voorstel van B. en W. aanvaard, om de betaling te waarborgen van hoofdsom en rente voor een kapitaal groot f 300.000 ten behoeve van de „Algemene Amsterdamse aandeelhouders chauffeurs-combinatie N.V." die thans in oprichting is. Hierdoor zal een honderdtal wagens, die door de liquidatie van de N.V. Atax uit de hoofdstedelijke straten verdwenen weer aan het wagenpark worden toege voegd. Het 300 man tellende personeel zal weer aan het werk -kunnen gaan. Friese 1 Volgend jaar de verloving? Maar al drie dagen achtereen wordt de prinses met een ander gezien (Van onze correspondent) rpOWNSEND is weer in Londen! Nog voordat Koningin Elizabeth en Prins Philip hun wereldreis van zes maanden aanvingen, is de kapi tein op Buckingham Palace ontvangen. Hij heeft de maaltijd gebruikt met het koninklijk paar, prinses Margaret en de koningin-moeder. Ook de kleine troonopvolger, Prins Charles, en zijn zusje, Prinses Anne, zaten aan tafel. De laatste dagen vertoefde Townsend nagenoeg permanent aan het hof, waaruit te concluderen valt, dat de „zaken beklonken zijn". Persoonlijk heeft prinses Margaret te i Anglicaanse Kerk zouden begrip voor de kennen gegeven, dat ze gaarne zou heb- situatie hebben, doch voorop hebben ge- ben, dat de Britse kranten over de kwes- steld, dat geen te spoedige stappen wor- tie zwijgen totdat een officiële beslissing den gedaan. is bekend gemaakt. Nagenoeg alle bladen j 7 houden zich momenteel uitvoerig bezig. Men "cemt aan' dat de kort Se'e- de reis van RcA koninklijk paar. De den aangebrachte wijzigingen Townsend wordt weinig gedrukt Algemeen veronderstelt men evenwel, dat de liefdesaffaire een happy end zal' hebben. Het Hof, de regering en zelfs de regentschapskwestie hiermee in ver band staan. Volgens de nieuwe wet zou bij overlijden van koningin Eli zabeth het regentschap toevallen aan Prins Philip en niet aan Prinses Margaret. Men noemt zelfs al data voor de ver- loving»en het huwelijk. De verloving zou officieel in Juni of Juli worden bekend gemaakt. terwijl het huwelijk tussen prinses Margaret en Townsend in October I zou worden gesloten. Een kwestie, welke nog moet worden geregeld, is die van de erfopvolging. Zul- In Metropole had gisteravond de gala-première plaats van Engelse documentaire film „De verovering van de Mount Eve rest". Na afloop werd in de foyer nog even nagepraat door v.l.n.r. mevrouw Drees, mevr. Luns, minister Luns, minister Drees en de Engelse ambassa deur Sir Neville Butler. TJET IS ONS NOG NIET bekend, welke XJ- de ontvangst is geweest van het standpunt zoals het kabinet hier dus regering dit deze week in de se kwestie heeft bepaald. Op ons als -Friezen geeft dit standpunt de in- van een erkenning van en een tegemoetkoming aan de Friese wensen. Wij achten ook als niet-Friezen deze erkenning en deze tegemoetkoming reden tot verheuging. Men heeft wel beweerd dat men Fries moet zijn om de betekenis van wat we wel de Friese kwestie noemen, ge- te begrijpen. Dat nu willen we wel aannemen. Maar men behoeft zelf intus sen nog geen Fries te zijn om begrip te hebben voor wat hier in het geding was. Het ging hier om vragen van een eigen cultuur en van een eigen taal en wie even doordenkt over wat deze in het leven van de mens zijn, zal het verstaan, dat de Friezen op deze punten een grote vasthoudendheid aan de dag hebben gelegd. We gevoelen niet de minste be hoefte, hen deswege te laken. Veeleer hebben wij reeds in het ver leden bij herhaling op een royale tege moetkoming aan de Friese verlangens aangedrongen. Voor de Friezen waren de onderwerpen, hier aan de orde, dermate centraal en inwilliging van hun wensen achtten zij dermate voor de hand liggend, dat elke vertraging daarin en elk gebaar dat maar een half gebaar was, de onder linge sfeer in het Nederlandse volk op dit punt alleen maar verder kon beder- Dat te verstaan eiste van andere Ne derlanders vaak wel weer enig begrip, dat begrip op te brengen behoefde onze stellige overtuiging toch geen onoverkomenlijke moeite te kosten. In tegendeel. ook zij behoorden het te waarderen, dat zelfs in jaren van alge mene vervlakking en toenemende gelijk vormigheid de Friezen prat gingen op de bestendiging van hun eigen cultuur die in Friesland altijd op een hoog peil heeft gestaan en daarin niet minder hun eigen taal. die bogen kan op len de eventuele kinderen van het echt paar TownsendWindsor van de opvol ging worden uitgesloten? De Anglicaanse Kerk zou dit namelijk als voorwaarde hebben gesteld. In feite is deze zaak evenwel nauwelijks van betekenis, omdat de nakomelingen van Prinses Margaret vrijwel geen kansen op de troon maken. Vóór het bekend maken der verloving zal Towsend in de adelstand worden heven en wel wegens buitengewone dienste als vlieger in de tweede wereld oorlog! Oi toch een ander? De correspondent van het ANP meldt echter: Al drie avonden achter elkaar is Prinses Margaret met dezelfde man in de schouwburg verschenen. Het is Mark Bonham-Carter, een 31-jarige uitgever, en sinds hy als officier bij het garde regiment grenadiers heeft gediend, één van haar beste vrienden. Bonham-Carter, die een geregelde gast is op Buckingham Palace, wordt door de jonge bewoners daarvan beschouwd als de „huis-intellectueel". In de oorlog is hy, nadat hij door de Italianen was vangen genomen, samen met een andere officier uit het kamp ontsnapt. De twee mannen hadden zich hierop voorbereid door goed Italiaans te leren. Toen ze maal in „geleende" burgerkleding, het kamp uit waren, hebben zij meer dan achthonderd kilometer dwars door Italië en Duitsland gezworven, om zich bij de Britse troepen te kunnen voegen. „Het zijn barbaten Na zeven jaren van lijden keerde hij in de vrije wereld terug Ieder jaar op de dertiende December vieren de Zweden het Lucia-feest, de terugkeer van het licht. Lucia, de koningin van het licht, komt dan in de Zweedse huizen om de bewoners te wekken met koffie of thee en allerlei versnaperingen. Gisteravond heeft Lucia haar opwachting ge maakt bij de Nederlands-Zweedse Vereniging in de Haagse Dierentuin. Zij (mejuffrouw S. Dunnewolt, Raaphorstlaan 10 te Wassenaar) werd opgewacht door de „stjdmgossar" (sterrenjongens); haar gevolg van jonkvrouwen vergezelde haar. Op de foto ziet men v.l.n.r. Lucia, de Zweedse gezant en mevrouw S. V. Dahlman met enkele „stjamgossar" DAT minister Staf aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld de tijdelijke voorzieningen inzake de bevordering van officieren en reserve-officieren der Kon. Landmacht te verlengen tot 1955, daar de definitieve wet niet tijdig ge reed komt DAT bij het ministerie van landbouw een ambtenaar is aangesteld ter bestu dering van de theoretisch-juridische grondslagen van een regeling van het kwekersrecht. DAT de regering de al dan niet stil zwijgende goedkeuring van de Staten- Generaal heeft gevraagd voor de Turks- Ned. overeenkomst tot afschaffing van de visa. DAT aan de gemeenteraad van Tege- len zal worden voorgesteld, voor f 175.000 de sigarenfabriek Vitola aan te kopen daar een nieuw schakelstatioai in DAT de Ned. Keramische Vereniging in Den Bosch haar eerste lustrum heeft gevierd. DAT minister Algera tot lid van de adviescommissie voor het helicopter- vraagstuk heeft benoemd C. Kolff, ver tegenwoordiger van de kamers van 'koop handel. DAT door de „afkalving" van de Maas oevers jaarlijks een oppervlakte van on geveer 5 ha verloren gaat DAT de raad van A'dam f 1.470.000 beschikbaar heeft gesteld voor de aan schaffing van 21 autobussen voor het gem. vervoerbedrijf, en f 2,1 millioen uitleende voor de woningbouw in tuin stad Slotermoer en tuinstad-Geuzenveld. DAT de diergaarde Blydorp in Rotter dam geheel is gezuiverd van ratten DAT de Ver. voor vergelijkend recht van België en Nederland gisteren in A'dam bijeenkwam om de eenmaking van het recht in beide landen te be spreken. DAT in Sittard en in Maastricht een nieuwe zuivelfabriek zal worden ge bouwd. DAT d« Maastrichtse brandweer op 19 December haar 100-j. bestaan zal vieren. DAT de 19-jarige Maastrichtenaar H. S. in Amsterdam is gearresteerd wegens diefstal van rijwielen. Moeilijk ademend en met een gezicht, dat af en toe vertrok van de pijn, heeft de 36-jarige Britse soldaat Frank Kelly in Hannover verteld van zijn gruwelijke ervaringen tijdens zeven jaar Russische gevangenschap. Hij mocht slechts een kwartier spreken, want de dokter vond Kelly te zwak. Kell-y was in 1944 boven Arnhem neergelaten bij de grote Airborne-actie. Hij werd echter door de Duitsers gearres teerd en naar Duitsland overgebracht. Daar werd Kelly later door de Russen ge grepen en naar Rusland gezonden. Kelly, die In een rolstoel zat, verklaarde tegenover een groot aantal verslaggevers, dat hij in Rusland zonder vorm van proces was veroordeeld op „een gezochte be schuldiging". Hij vertelde, zeventien maanden verhoord te zijn en vele malen In hongerstaking te zijn gegaan uit pro test tegen de wreedheden en het barba risme waaraan hij werd blootgesteld. „Het zijn bruten", zei hij, over zijn Russische bewakers sprekend. „Zestien uur per dag werd ik geschopt en gesla gen". Tijdens zijn persconferentie viel Kelly tweemaal flauw en moest zijn dok ter hem een stimulans toedienen. ,De Russen bedrijven gruwelen tegen ujt andere landen; ze worden DAT de Poolse stoomboot Jednosc Ro- botnicza, die gistermorgen in de Wester- schelde aan de grond was gciopen, op eigen kracht is vlot gekomen. DAT bij het nieuwe station iq Arnhem de eerste steen is gemetseld van het nieuwe verkeershuis der Ver. voor Vreemdelingenverkeer. DAT in Gelderland slechts 3500 van de ongeveer 41.500 booerderijen zijn aange sloten op de waterleiding. DAT B. en W. van Utrecht aan de raad hebben voorgesteld een crediet van ƒ371.300 beschikbaar te stellen voor de oprichting van een nieuwe bloemen- en plantenveiling aan de Steenovenweg. DAT de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen by minister Algera heeft aangedrongen op behoud van de busdienst Sluiskil-Breda-Antwerpen. DAT B. en W. van Utrecht aan de raad hebben voorgesteld, een culturele com missie te benoemen, die B. en W. zal bijstaan by de zorg voor musea e.d. DAT thans ook op Goeree en Overflak- kee een oefening van de dijkbeveiliging is gehouden, waarbij het waterstaats- personeel werd gealarmeerd. blind gemaakt en verlamd. De Russen waren woestelingen", riep Kelly nog, vóór definitief besloten werd, de pers conferentie te beëindigen. Kelly wordt op het ogenblik in een Brits militair hospi taal verpleegd wegens ondervoeding. „De Russen zijn barbaren. Ik ben geschopt en geslagen...." Met tranen in de ogen vertelde de ernstig verzwakte Brit Frank Kelly in Hannover zijn afschu welijke ervaringen in Russische gevangenschap. Na zeven jaren van lijden keerde Kelly dezer dagen in de vrije wereld terug. Ome Jan kreeg schilderij Vertegenwoordigers van de Helderse reddersvereniging Moed, Volharding en Zelfopoffering boden Ome Jan van Zut- phen een schilderij van het nieuwe hos- pitaalkerkschip Lo Hoop aan, door de Helderse zeeschilder H. A. Jaarsma, ere lid ran de Helderse reddersveren icing, gemaakt. Afdrukken van een foto waar op Ome Jan met het schilderij staat af gebeeld zullen verkocht Worden ten bate De Hoop. De commissaris der Koningin in Fries land (zelf geen Fries) heeft indertijd een belangrijke rede gehouden bij de opening van een regionale Friese ten toonstelling te Amersfoort in Juli van dit jaar. Enkele passages uit deze rede willen we nog eens aanhalen, omdat ze de situatie naar ons gevoelen juist weer geven. De commissaris der Koningin dan stel de uitdrukkelijk, dat grondslag voor goede verhoudingen dient te zijn, het respect voor de persoon van de naaste en dus mede voor diens eigen taal en cul tuur. Hy vervolgde: „Met dit respect als uitgangspunt zal het niet moeilijk vallen te erkennen, dat het b.v. de meest ge wone zaak van de wereld is. wanneer Friese kinderen hun eigen moedertaal waarin bovendien een omvangrijke lite ratuur bestaat, op school leren lezen en schrijven en dat de Friezen in Friesland, als zij dat wensen, zich vrijelijk mogen bedienen van hun eigen taal. Hetzelfde respect zal verhinderen, dat men zonder voldoende kennis van zaken zijn oordeel uitspreekt over de strijd die de Friezen voeren voor hun aloude taal en cultuur of dat men hun publiekelijk gen toebedeelt". belangrijk was de volgende passage in deze rede van de commisaris der Koningin: „Houdt men dit alles voor ogen. dan is de oplossing voor vele gro tere en kleinere vraagpunten in deze kwestie gemakkelijk te vinden, des te gemakkelijker omdat er nergens maat regelen nodig zijn. die vérstrekkende con sequenties meebrengen voor de nationale eenheid. Deze ee»heid is naar mijn over tuiging geen moment bij de zaak be trokken. Als niet-Fries mag ik dit wel zeggen: De Friezen zijn voortreffelijke Nederlanders en zullen dit ook steeds, evenals in het verleden, met daden Aan deze woorden nog iets toe te voe- »n ware overbodig. We laten het dan >k na. Maar op rustige lezing en over weging er van mogen we wel met te groter klem aandringen. Cassatieberoep inzake Velser affaire De officier van Justitie, mr W. H. Overbeek, heeft beroep in cassatie aan getekend tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank, waarbij de Velser politiemannen A. J. W. en C. J. B., die ervan beschuldigd werden in 1945 de namen van vijf verzetsstrijders aan hun N.S.B.-politiechef te hebben doorgege ven, ontslagen werden van rechtsvervol ging. Het beroep in cassatie zal t.z.t. door de Hoge Raad worden behandeld, aldus meldt Het ParooL Tijdens de Kerstdagen: Geen 60.000 militairen in de kazernes Het aantal militairen aan wie dit jaar geen Kerstverlof zal kunnen worden ver- is zeer aan*enlyk geringer dan de 60.000 die het Tweede-Kamerlid Gortzak (Comm.) heeft genoemd. De beperking geldt immers slechts voor 50 pet van de parate troepen, zo heeft minister Staf op schriftelijke vragen van de heer Gortzak geantwoord. De minister kan zich niet voorstellen, dat de militairen, aan wie geen Keret- verlof kan worden gegeven, verwacht hadden het Kerstfeest in familiekring te kunnen doorbrengen, aangezien kort ge leden per legerorder is bekendgemaakt, dat voortaan gedurende het weekeinde aan 50 pet van de militairen, behorende tot de parate troepen, bewegingsvrijheid wordt verleend. Voor Oudjaar. Pasen en Pinksteren, zal eenzelfde regeling gelden Weinig verandering ...NIS X te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig overwegend droog weer met later enkele verspreide op klaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan Zondag: Zon van 8.40 tot 16.28 uur: Maan van 12.28 tot 34 uur. Maandag: Zon van 841 tot 16.28 uur: Maan van 12.44 tot 1.01 uur. Zondag EJL Het K overwej 'vJp later er klarin»

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1