ïlicutfc geihsrtje (Courant Gevaren van het atoomtijdperk, die de beschaafde wereld bedreigen Vrachtwagen kraakte bus: 1 dode, 16 gewonden Grote Vier maken zich op voor contact in Berlijn Wist U WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. AD VERTENTIËNf 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9911 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHRISTELVK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvac ticft (4 gfttftftoen <ngn hert in tcgfjenspacf 't Onveiligste land EISENHOWER SPRAK IN DE VER. NATIES ii ternationaal „atoom-elan"! Hier wordt Voorstel om met de Russen een bureaude we8 8ebaand vo0'vermi"deri,'s voor atoomenergie te stichten I ^RESIDENT EISENHOWER heeft voor de Algemene Vergadering der Ver. Naties in New York, een dringend beroep op de grote mogend heden gedaan, een einde te maken aan de dreiging van een atomische wapenrace. Hij stelde voor, om binnen het kader der Ver. Naties, een internationaal „atoomenergie-bureau" te stichten, hetwelk dan de rredesmogelijkheden van het atoom tot ontwikkeling moet brengen. Rusland zou één der naties moeten zijn, die aan een dergelijk groots project deelnemen. Momenteel zijn de atoombommen reeds 25 maal krachtiger dan het wapen, waarmee het atoomtijdperk aanving. De kracht der waterstofbommen kan vergeleken worden met millioenen ton- nen dynamiet. Het vergeldingsvermogen van Amerika is thans groot genoeg, om elk land, dat onverhoeds een aanval op Amerika mocht ondernemen, in een woestenij te herscheppen. Vandaar, dat Eisenhower voorstelde, de stichting van een „atoomenergie-bureau", welke organi satie bestemd moet zijn, de atoomenergie aan te wenden als instrument des vredes. Eisenhower verklaarde bereid te zijn i het Amerikaanse Congres een pro gramma voor te leggen voor het bereiken r punten. Hij zei te verwachten, dergelijk programma alle kans maakt, goedgekeurd te worden. De vier punten van het programma njn de volgende 1. Aanmoediging tot een. de gehele wereld, omspannend onderzoek naar het doeltreffendste gebruik in vredestijd van kernsplitsingsmateriaal. 2. Het maken van een begin met de Termindering van de reusachtige vernie tigende kracht van de atomischi den der wereld. 3. Alle volkeren van alle landen in de gelegenheid te stellen er voor te zorgen, dat de grote mogendheden van de aarde verlichte eeuw in de allereerste plaats meer belangstelling koesteren in de menselijke aspiratres dan in het vor- i wapenvoorraden voor een oor log. 1. Het maken van een begin met een •uwe wijze van aanpakken van de vele leilijke problemen, die zowel in open bare als geheime conferenties opgelost dienen te worden, wil de wereld d» traagheid als gevolg van vrees van zich afschudden en positieve vorderingen op e weg naar vrede maken. „De maanden, die voor ons liggen", lldus Eisenhower, „zullen vol zijn van lioogst gewichtige beslissingen". Hij beloofde plechtig, dat de Verenigde 1U.:.-. l Wintersportvacantie Koninklijke familie naar Grindelwald De koninklijke familie zal dit jaar de wintersportvacantie doorbrengen in het Zwitserse dorpje Grindelwald. De Konin- r Prinsessen maken de reis zullen waarschijnlijk op 28 December aankomen. Prins Bernhard, die zoals bekend is, zich moet onthouden van beoefening van de ski-sport, zal per o naar Grindelwald reizen en 5 Jan. Nederland terugkeren om zijn werk zaamheden te hervatten. Première van „de" tilm Hitiers bombast liet de Duitsers lachen De flilm-dooumentaire over Hitier en lijn derde rijk „Tot vijf minuten over twaalf" iBis fünf Minuten nach zwölf) beleefde gisteren in tien geheel uitver kochte Hamburgse bioscopen haar pre mière. In Boren werd tezelfdertijd vernomen, iat het verbod om de film te vertonen, aa! binnenkort in acht andere Westduitse Haten opgeheven zou worden. De staat lamburg was de enige, die vertoning van lie film in het openbaar toegestaan had. De vertoning te Hamburg is zonder inci denten verlopen en het publiek zweeg, alleen werd enkele keren gelachen, toen Hitler en veldmaarschalk Goering op het enkele bombastische gebaren •Makten Prof. Zernike in Stockholm aangekomen De Groningse professor F. Zernike is Wteravond in Stockholm aangekomen om morgen de Nobelprijs voor natuur kunde in ontvangst te nemen1. Ook me vrouw Churohill is in Stockholm gear riveerd, waar ze de Nobelprijs voor let terkunde uit naam van haar echtgenoot W in ontvangst neemt. Zij zeide, dat haar j echtgenoot aan een nieuw boek werkt, daarmee hij „de wereld1 zal overvallen" voor hij zich uit het politieke leven te- zit Mg trekt, t zi Nixon naar Teheran vertrokken De Amerik. vice-president, Nixon. *anochtenJ In gezelschap ne^ rikaanse ambassadeur in Perzië, Loy Hen derson. per vliegtuig uit Karatsji Teheran vertrokken. ing der angsten, die de volkeren kwellen. Mevrouw Pandit, de voorzitster van de gadering.de Indische afgevaardigde Krisjna Menon. de Australiër Sir Percy Spender, waren geestdriftig gestemd Na het uitspreken van zijn rede werd receptie gehouden en verscheidene gedelegeerden bij de V.N. brachten een dronk uit op Eisenhower. Deze wisselde woorden met vele gedelegeerden en ook Wisjinsky drukte hij hartelijk de hand. Gaston Dominici stelt familieraad voor „Dan zal politie de naam van moordenaar horen" De 77-jarige Franse boer Gaston Do minici heeft voor de tweede maal ver klaard, dat h\j onschuldig is. Hij ver telde de politie gisteren: „Ik was ver moeid na een verhoor van 21 uur. Mijn zpóns zijn leugenaars. Ik heb in de nacht van vier op vijf Augustus 1952 mijn boerderij niet verlaten Ik heb de Dr monds niet vermoord." Na deze verklaring stolde Gaston de rechter van instructie voor, hem toe te staar, een familieraad te beleggen. „Laat mij op mijn boerderij spreken met mijn vrouw en mijn kinderen." aldus de oude j boer, „en U zult de helpen oplossen", zich van ganser hai zullen wijden aan hét zoeken naar e methode, waardóór de wonderlijke vi dlngrijkheid van de mens niet aan i dood maar aan zijn leven toegewijd De president zei. te moeten spreken een taal, die hij liever nooit gebruikt had, „de nieuwe taal van de atomische oorlogvoering". „De atoombommen van thans zijn ruim(lenaar horen." 25 maal krachtiger dan het wapen, waar- Beide zonen van Gaston hebben gis- mede de dageraad van de atoomeéuw i teren hun verklaring herhaald, dat hun eloorde, terwijl de kracht van waterstof-vader de moord op het gezin Drummond papens vergeleken kan worden van millioenen tonnen dynamiet. Op het ogenblik overtreft hel explo sieve equivalent van de Amerikaans: voorraad atoomwapens, die natuurlijk da gelijks groter wordt, vele malen d'.e van het totaal van alle bommen en alle gra naten. die op alle slagvelden in al de jaren van de tweede wereldoorlog uit de vliegtuigen neergeworpen en door ge schut afgevuurd werden. Ofschoon Amerika een grote sprong bézit op het gebied van de capaciteit, wees Eisenhower op twëe fei ten van betekenis 1. De wetenschap, die thans slechts ge kend wordt door vier naties, zal uit eindelijk toch met andere geóeel: moeten worden. 2. Zelfs een reusachtige superioriteit ir de aantallen wapens en ean daaruit voortvloeiend vermogen voor een ver nietigende vergelding, is op zichzel nog geen preventie tegen de vreselijk materiële schade en de tol aan men senlevens, die een verrassende aanvs zou veroorzaken. Wij mogen derhiuv bij dit punf niet blijven stilstaan. Dit immers zou de aanvaard: een hulpeloosheid met betrekking tol de „waarschijnlijkheid der vernieti ging van eeh beschaving, tie uitroeiing der mensheid, ja, de varoordeling van de mensheid om weer van voren af aan te beginnen met de eeuwenoude worsteling naar omnoog". Een worste ling uit de barbaarsheid naar fatsoen, recht en rechtvaardigheid. Aldus de rede van Eisenhower, die dooi kringen van de Ver. Naties beschouwd dt als de grootste gebeurtenis in de Amerikaanse buitenlandse politiële se dert 1946.. Eisenhower drukte Wisjinsky de hand 2018 zetels in de grote zaal van het V.N.-gebouw te New York warén De- de gedelegeerden brachten Eisen- een énorme ovatie toen hij zfjn rede. die ongeveer een half uur duurde, beëindigd had. Zelfs de Rus Wisjinsky bracht de handen op elkaar, als een symptoon van neiging tot applaus. Na afloop deelde Wisjinsky. die tijdens het uitspreken van Eisenhowers rede steeds notities had gemaakt, mede, dat hij het voorstel nauwkeurig wilde bestuderen, alvorens er commentaar op te kunnen geven. Vele diplomaten te New York spraken woorden van lof over Eisenhowers in- Krantenstaking in New York geëindigd De staking van 400 Newyorkse foto- clicheerders, die elf dagen heeft geduurd, is gisteravond beëindigd. De clicheerders besloten met 198 tegen 77 stemmen, een voorstel van de regeringsbemiddelaar te aanvaarden. Volgens dit voorstel zullen de clicheerders een loonsverhoging ont vangen van 3,75 dollar per week. dat is omgerekend ruim 14 gulden. Het voor- el was reeds eerder door de werkge- ers aanvaard. Later zal doqr een commissie van on derzoek worden uitgemaakt, of deze ver hoging voldoende is. Verwacht werd, dat vandaag de kran- m weer normaal zouden verschijnen. Noodweer in Zuid-Frankrijk Zuid-Frankrijk wordt op het ogenblik geteisterd door zware stormen en re gens, waardoor overstromingen zijn ont staan. Tweeduizend mensen zijn in het gebied rond Montpellier dakloos gewor den; tot nu toe werd melding gemaakt van één dode. Drie regenten voor Boeganda De Britse gouverneur in Oeganda, Sir Andrew Cohen, heeft gisteravond drie ministers van de provincie Boeganda benoemd, die in plaats van de afgezette koning Moetesa zullen regeren. De drie regenten zullen de gekozen leden van de adviserende raad van Boe ganda in hun ambt kunnen bevestigen i Deze laatsten kunnen dan een nieuwe 1 koning kiegea heeft gepleegd. Men verwacht, dat binnenkort met hun vader zullen worden geconfronteerd. Vliegtuig werpt fakkels uit boven R'dam Met het overhalen van een handgreep zal de burgemeesfer van Rotterdam. G. E. van Walsum, Donderdagavond de feestverlichting van net stadhuis ontste ken, hiermee het sein gevend dat Rot- terdam-lichthaven officieel is geopend. Indien er die avond geen mist over de Maasstad hangl, zal er een vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht boven de stad cirkelen. De verlichting van het raadhuis zal dan voor het vliegtuig het sein zijn om lichtfakkels uit te gooien en daarop zullen over de gehele stad de aangebrachte verlichtingen ontstoken worden. De straatverlichting zal tot die tijd op halve kracht branden en etalage- lichten zullen zijn gedoofd. Wanneer de lichtèn aanflitsen zullen schepen In de haven en fabrieken de sirenes later loeiè Een Bismarck is nu Amerik. soldaat Herbert von Bredow, de 25-jarige ach terkleinzoon van prins Otto von Bis marck, is nu soldaat in het Amerikaanse leger in Duitsland. Ongeveer vijf jaar geleden vertrok Herbert als chauffeur van een Zwitsers zakenman naar de Ver. Staten. Dat land beviel hem best en hij besloot er te blijven. Tot hij werd opge roepen voor militaire dienst in Duits land. Herbert ziet er stoer uit. dat kan niemand ontkennen, maar hij heeft toch niet zo veel versierselen op zijn hoofd deksel als zijn overgrootvader. Botsing bij Rilland-Bath Vier arbeiders verkeerden gisteravond nog in levensgevaar Op (Van onze correspondent) P DE GROTE VERKEERSWEG Noord-BrabantZeeland, even buiten Rilland-Bath, is gistermiddag om half zes een vreselijk ongeluk ge beurd. Een vrachtwagen reed in volle snelheid een autobus vol arbeiders in de flank aan. De bus werd opengereten en verpletterd. Tot nu toe valt één dode te betreuren. Vier arbeiders verkeerden gisteravond in levens gevaar. Vier andere werden zwaar gewond en een achttal kreeg schaaf- en snij wonden. De chauffeur van de vrachtwagen is gearresteerd. Op de drukke verkeersweg ontstond een grote stagnatie. De autobus, eigendom van de firma Wieriks uit Waarde en bestuurd door de broer van de eigenaar, vervoerde een 25-tal dijkwerkers naar hun woonplaats Bergen op Zoom. Wouw en Roosendaal. Bij Rilland-Bath naderde een grote vrachtauto, bestuurd door A. K. uit Nieuw- en Sint Joosland. Op een gegeven ogenblik maakte de vrachtwagen eer zwenking. De bus werd ter hoogte van de derde zittingen geraakt en opengereten. De hele bovenbouw werd van dé bus afge rukt of veranderde in een verwrongen ruïne. De inzittenden werden op de weg geslingerd of raakten bekneld tussen de resten van de bus. Met een ontzettende klap kwamen de beide vehikels midden op de drukke weg tot stilstand. De arbeider A. MachieLsen uit Wouw, Moskou blijft critisch na Bermuda De 500 kamers van het conferentiegebouw hebben „verfje" nodig DE Zoals eet is Rotterdam-Licht- haven georganiseerd ter gelegenheid van i Rusland het achtste lustrum van het Rotter-1 conferentie öamsch Studenten Corps. China als partner) ,E BESLUITEN van de „Grote Drie", als resultaat van de conferentie Bermuda, weerspiegelen, aldus Reuter, de sterke overtuiging van Churchill, dat de kans op een vreedzaam naast elkaar leven van Oost en West, sinds de dood van Stalin, is toegenomen. In gelijkluidende nota's die door de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou zijn overhandigd, hebben de Westelijke Grote Drie voorgesteld, op 4 Januari een viermogendheden-conferentie te beginnen en wel in het gebouw van de Geallieerde Contróleraad in de Amerikaanse sector van Berlijn. De Westelijken verklaarden, te vertrouwen, dat de besprekingen zullen leiden tot hereniging van Duitsland en het sluiten van een Oosten rijks staatsverdrag. Op de conferentie der vier ministers i brengen. De WwteHjken herhaien in van Buitenlandse zaken zal elk der dele-! hun nota, dat het Atlantisch Pact en nemers de mogelijkheid van een door j voorgenomen E.D.G. van zuiver deieD- wenste vijf-mogendheden fdus met communistisch Emancipatie in Egypte In de onlangs opgerichte Nationale Wacht van Egypte, waarin duizen den jongelieden vrijwillig een harde training ondergaan, worden nu ook vrouwelijke studenten opgenomen. Op de foto ziet men zo'n vrouwenafdeling tijdens de exercitie. vader van zes kinderen, werd bij dit ongeluk op slag gedood. Zeer ernstig gewond werd de arbeider E. Vught uit Bergen op Zoom. Hij had een schedelbasisfractuur en enkele zware verwondingen. Men vreest voor het leven van deze jonge man. Eveneens verkeerden in levensgevaar de arbeiders G. Roks uit Roosendaal, J van Veldhoven uit Roosendaal en G. Oostvogels. Met ziekenauto's werden de slachtoffers naar het Alg. Burgergasthuis Zeer ernstige verwondingen kregen voorts een zoon van Oostvogels en arbeiders Voeten (Bergen op Zoom). Verbraak en Valkenburg, beiden uit Rosendaal. Acht anderen kregen schaaf- en snijwonden en konden, na verbonden te zijn. huiswaarts keren. In de cabine van de vrachtwagen bleek niemand te zitten. Meende aanvankelijk, dat de chauffeur op de vlucht geslagen was. later vond men hem aan de kant van een sloot liggen. Hij werd prompt gearresteerd. aard zijn. De Ver. Staten zijn bereid, aldus Reuter, de viermogendheden-besprekin- gen in Berlijn af te breken, als duide lijk zou blijken, dat de Sowjet-Unie niet van plan ia, in opbouwende men te werken. Kringen op Bermuda verklaarden, dat de voorbereiding in goede handen is. Te Parijsf heeft reeds gerui: een Amerikaans-Brits-Franse commis sie gewerkt aan de voorbereiding de aanvankelijk vastgestelde conferen tie te Lugano. Men schijnt geen lange conferentie in Berlijn te verwachten. Voorts verluidt, dat Amerika a Frankrijk op de N.A.T.O.-vergadering te Parijs zal antwoorden op het verzoek, om verzekeringen inzake de hanohaving der Amerikaanse troepen in Europa. In middels heeft dc West-Duitse regering een speciale commissie ingesteld, belast met alle kwesties, die .verband houden met de voorgestelde viermogendheden- conferentie in Berlijn. Vermelden wij nog, dat Churchill op een feestmaaltijd, gegeven door de voor zitter der „Assemblée van Bermuda" Sir John Cox, verklaard heeft, er voor stander van te zijn, dat de leiders van de Engels-sprekende wereld regelmatig op Bermuda bijeenkomen. Eisenhower heeft intussen te New York reeds zijn belangrijke „atoomrede" uitge sproken en met uitzondering van premier Laniel, is ook de Frapse delegatie op de thuisreis. Laniel zal Donderdag in gezelschap van Churohill naar Frankrijk terugke ren. Zijn toestand is thans bevredigend. Als Russisch commentaar laten nog volgen, dat Radio-Moskou reeds heeft te kennen gegeven, dat in het slot communiqué van „Bermuda" het voor nemen der Westelijken tot uiting komt, om de aggressieve politiek van het Noordatlantisch Pact, d-us de politiek van de „koude oorlog", voort te zetten. Men kan hier, aldus radio-Moskou, niet spre ken van een verlangen naar internatio nale ontspannig. Stoffen en luchten verbindingstroepen hebben reeds eer rondgang gemaakt door het gebouw vat de voormalige Geallieerde Contröie com. missie te Berlijn, om na drffeaan, wat er allemaal gedaan moet ^^Hen. alvo rens de conferentie met a^PRsen daar kan worden gehouden. Sinds 1948, toen de Russen zich uit de Controle Raad terugtrokken, heeft het gebouw vrijwel leeg gestaan. De gordijnen moeten afge borsteld. en de 50 kamers hebben eer kwastje verf nodig Het gebouw staat in het park in de Amerikaanse zone, vijf minuten rijden van de Sowjetsector. Nog steeds waaier er de vlaggen van de vier bezettende mogendheden. Als de „Grote Vier" bijeenkomen, zal er ge meenschappelijk wacht worden gehou den. De grote conferentiezaal behoeft slechts gelucht te worden, want alles is hier nog ret zo als op het moment, dat maarschalk Sokolfski de zaal verliet er weigerde in te stemmen met de gealli eerde plannen. Dit gebeurde, toen de Russen waren begonnen met voorberei dingen voor "de „blókkade." Laniel heeft aan een correspondent van het blad „Aurorc" verklaard, dat een nauwe en blijvende samenwerking tussen het Europese leger en Engeland en Amerika zal zjjn, want de E.D.G. een integrerend deel van de Atlantische Gemeenschap. Helaas had hij niet z contact gehad met Churchill en E hower door zijn ziekte. Na de conferentie op Bermuda zijn dc Egyptische ambassa deurs te Washington en Londen, naar Cairo ontboden, voor overleg niet hun regering. DAT een wetsontwerp is ingediend v.m. de onteigening van gronden ten behoeve van de voorziening met drink- gebruikswater van Amsterdam en andere delen van Noord-Holland. DAT de meeste Gelderse gemeenten nalieten hun begroting op t\jd in te zen den tot groot ongenoegen van Gedep. Staten en deze de termijn voor '54 in middels verruimden tot 15 Januari a.s. DAT de uit G gobelins bestaande. 2 eeuwen oude Mozes-serie uit het Maas trichter stadhuis gerestaureerd is. DAT poetslappen in de kelder van het K.N.S.M.-gebouw te Amsterdam door broeiing vannacht eea kleine brand ver oorzaakten, waarbij zeer veel rook ont wikkeld werd, doch geen noemenswaar dige schade werd aangericht DAT B. en W. de A'damse gemeente raad verzoeken de betreffende woning bouwverenigingen een bedrag van ruim f 10% min. te lenen voor de bouw van 15 woningcomplexen met ruim 800 wo ningen in Bos en Lommer te A'danv West. DAT de Nijmeger grondwerker M. W. J. K. in Arnhem tot 10 maanden veroor deeld werd wegens poging tot roof en bedreiging met gewe.d van een echtpaar (eis 1 jaar). DAT Schiedam en de Schiedamse ge meenschap in de Plantage aldaar geen schouwburg, noch openlucht heater mo gen bouwen, aangezien het desbetreffen de raadsbesluit door de Kroon is ver nietigd. DAT de 27-j. opkoper J K. uit Heerlen Maastricht veroordeeld werd tot 2 jaar (eis 2% j.) wegens diefstal van ta pijten en zijn heler, dc opkoper J. W. K. 8 mnd. kreeg, waarvan 3 voorw., doch de koopman J. L. van medeplichtigheid werd vrijgesproken. DAT tegen de buschauffeur E. H. uit Helderen in Arnhem 6 weken is geëist wegens aanrijding onder Gendt van 2 schoolkinderen, waarvan een 7-j. meisje om het leven kwam. DAT het C.N.V. op 1 Oct. j.l. 186.903 leden telde en dit in 3 maanden een toe neming is met 662 nieuwe leden. DAT er ln ons land op 1 Dec. 1.830.753 aangegeven radiotoestellen waren tegen 1.822.083 op 1 Nov. en er 1. Nov. 486.050 abonné's op het radiodistributienet wa ren tegen 484.116 op 1 Oct. DAT Vrijdagavond in Utrecht een be- groetingsbijccnkomst wordt gehouden voor de in Nedyland teruggekeerde leden van het 3e detachement van Ned. detacha- ment in Korea en van de marinemannen die in 1953 uit de Koreaanse wateren zijn teruggekeerd. DAT tegen de Duitse vrachtwagenchauf feur K. A. F. S. uit Wuppertal-Elberfeld ln Arnhem 2 maanden is geëist wegens aanrijding met een personenauto op het gevaarlijke kruispunt onder Deil, waarbij mevr. Luyerinck om het leven kwam. DAT de bemiddelaars in het geschil in zake de invoer in België van Ned. textiel, de heer Delbaere en prof. v. d. Brink, de Zwitser dr Wilhelm tot derde bemiddelaar hebben gekozen. DAT de Nederlandse consul-generaal in Kleef, A. J. Jurgens, gisteren 25 jaar con- DAT de expositie Enkhuizen Bloemen tuin een tekort opleverde van ruim f 6000 en B. en W. nu de gemeenteraad voorstel den de organiserende stichting te helpen o.m. door de materialen over te nemen. DAT een zich Peter Plicht noemende 40-j. A'dammer er van verdacht wordt een cheque-boekje van dc gemeente-giro t.n.v. Koch te hebben ontvreemd en hiermee buiten A'dam opereert. Een Sowjet-„Bermuda" in Moskou Conferentie Oosteuropese minister Buit. Zaken Het anti-communistische Westberliinsi „inlichtingenbureau West" meldt, dat e: op het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken werd gesproken over eer conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de Sowjet-Unie er communistisch China, die te Moskou zoc beginnen. De conferentie zou onder voorzitter schap staan van de plaatsvervangende Sowjet-mimisfer van Buitenlandse Zaken, Gromyko, maar men verwacht, dat de minister van. Buitenlandse Zaken, Mo- lotof, de belangrijkste redevoering za! houden over de Europese kwestie. Tegelijkertijd zou te Moskou een con ferentie van de ministers van Handel worden gehouden, waarop onder meer de handelsbetrekkingen van het Sowjet- blok met de Westelijke wereld ter sprake zullen komen Westelijke waarnemers in West-Berlijn zeiden, dal een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, gezien de huidige situatie mogelijk" was. aantal van hen sprak zelfs van waarschijnlijk". Eerste Ned. waterleiding 100 jaar oud smaakt het water zelfs nog uitstekend." Dat zei de directeur van het 100-jarige Amsterdamse Duin waterleidingbedrijf. ir C. Diemond. ter wijl hij een heerlijk glas duinwater leeg dronk. Zoals men weet was dat de eerste waterleiding in ons land. Het P.I.T. heeft goede plannen Toen wij onlangs melding maakten van de plannen, die het Katholiek Thuisfront heeft om de militairen hun •oorgeschreven verblijf op het Kerstfeest n bij de jaarwisseling in de kazernes enigermate goed te maken, verbonden we daaraan de veronderstelling, dat het Protestants Interkerkelijk Thuisfront zeker niet achter zou blijven. In deze verwachting zijn we reeds nu iet beschaamd. Want in antwoord op dit bescheiden artikeltje hebben we een rijk overzicht gekregen van hetgeen men zoal gaat doen. We moeten zeggen: het getuigt van een verheugende activiteit het is een nieuw bewijs van de voor treffelijke arbeid, die het P I T. met al te sobere middelen (maar dat ligt aan ons allen) verricht Zoals men weet, valt er met de Kerst met de jaarwisseling ook wel wat te ondernemen. Van de parate troepen krijgt de ene helft geen Kerstverlof en de andere helft is het precies zo ge steld bij Oud cn Nieuw. Dat betekent niet dat ze in de kazernes zitten opge sloten. Er zijn militairen ondergebracht steden of bij dorpen, waar de bur gerij er een eer in mag stellen hen te ontvangen. Wc hopen, dat velen dat nu ook werkelijk zullen doen en dit bijvoor beeld niet aan de buurman zullen over laten. Maar er zijn ook erg afgelegen legerplaatsen en het spreekt wel vanzelf dat daar het P.I.T. een extra zwak plekje heeft. t is een verblijdende ervaring van ensen die zich met dit mooie werk bezig houden, dat er onder de militairen vraag is naar goede programma's. Velen denken nogal gauw. dat men de mili- geen groter genoegen, kan doen dan met wat „lol", maar de werkelijk heid is gelukkig toch heel dikwijls anders. Het P.I.T. heeft in de afgelopen tijd al heel wat culturele avonden ge organiseerd en de practyk daarvan over trof de verwachtingen verre. Men is er bij het P.I.T. in geslaagd, jor Kerst en Oud en Nieuw een groot aantal kunstenaars bereid te vinden, die straks naast de Kerstboodschap (die al tijd centraal blijft) goede culturele ont spanning brengen zullen. En het spreekt el vanzelf dat er in die dagen voor de leger- en vlootpredikanten en voor de leiders van de tehuizen ook al weinig vrije tijd zal overblijven. Van de zijde van de leiding van het P.I.T. maakt men bij de mededeling van al die goede dingen nog een verstandige opmerking en wel deze: men moet niet erg „ach en wee" roepen over de situatie. Dat doen de militairen trouwens als regel zelf ook helemaal niet. Ze zien het als een plicht, die nu eenmaal aan vaard behoort te worden. Er zijn heel wat jongeren die militair zouden willen zijn alleen al was het alleen maar om dat dat een bewijs zou zijn. dat ze ge zond waren van lijf en van leden, terwijl u niet zijn. En er zijn nog wel andere groepen van de bevolking, wier plicht hen op Kerst of bij Oud en Nieuw, zelfs bij beide, ver van huls houdt. Intussen, de activiteit van het P,I.T. is niet minder waardevol om. De hamerklop In de Tweede Kamer voltrekt zich in deze dagen een weinig aantrek kelijk tafereel. Men is er doende om in het gebruikelijke korte tijdsbestek een groot aantal begrotingen onder de hamer van de voorzitter door te jagen. Het tafereel is niet nieuw. Elk jaar immers probeert men voor het einde van het jaar gereed te komen, maar het wordt ook elk jaar weer moeilijker. De stof wordt immers nog steeds omvang rijker. maar de tijd zelf laat zich nu een maal niet rekken. Er zit natuurlijk \ets moois in om voor het einde van het jaar met de begroting klaar te zijn. Maar de practijk is minder mooi. Want een begroting zoals ze in de Kamer aan de orde komt. is toch nog wel iets meer dan alleen maar een be groting en het gaat om nog iets anders dan alleen maar het goedkeuren van be grotingsposten. Het gaat om belahgrijke hoofdstukken van regeringsbeleid. Bovendien, hoe sneller het gaat en hoe meer opeengeperst, des te groter moeite zal vooral ook de eenvoudige burger hebben, de waarde cn de betekenis van dit alles in te zien. En daarop heeft hij toch nog wel enig recht. „Er is geen God Een R.K. priester heeft gisteren in München medegedeeld, dat hij uit Tsje- choslowakije gevlucht is, omdat: „zij mij opdroegen te prediken, dat er geen God Deze 41jarige geestelijke was één van de 60 vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn, die gisteren per vlieg tuig naar de V.S. vertrokken, om aldaar een nieuw leven te beginnen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur; Helsinki Oslo Stockholn Rustig weer Het K.N.M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond; Zwaar bewolkt met ver spreide opklaringen en plaatselijk mist. Weinig ver andering in temperatuur, ind. Opgemaakt hedenmorgen Donderdag. Zon van 8.37 tot 1659 u Maan van 1136 tot 20.53 uur. Op December E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1