Jlicuwe £elltsrf)e (fouranl „Grote Drie" aanvaarden definitief het Sowjet-aanbod voor besprekingen Laniel patiënt van Churchills lijfarts, die „pleuritis" constateerde Vier doden, zes gewonden bij botsing onder Gorinchem Troepen van Italië en van Tito trekken terug Drie tornado's zaaien dood en verderf in de V.S. Zonnebaden en aardbeien: lente in Europa Wist U MAANDAG 7 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9909 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken taatvuttc* It ghtblfofo man bert la legfjeaspotf en Sport wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 Zeer bewogen weekeinde op Bermuda Gedurende twee uren hebben de „Grote Drie" op Bermuda een rapport aange hoord van Lord Ismay. secr.-generaal van de N.A.T.O. Deze pleitte vóór een, op MA AFLOOP der Bermuda-conferentie zal president Eisenhower mor- ""pte™dTtTedurende^éei onb°l genmiddag tot de Ver. Naties spreken, over de gevaren, die de paald aantal jaren kan worden gehand haafd. De NATO-experts komen in het rap port tot de conclusie, dat het in politiek i i ien militair opzicht een dwaasheid jrnng van Churchill en Bidault. Lord Cherwell, Churchills aaviseur voor I zijn, de volken van de vrije wereld te afoomzaken, en admiraal Lewis Strauss, de Amerikaanse atoomdeskun-1 zwaar te belasten, doch dat het dige, hebben drie dagen aan de toespraak van Eisenhower gewerkt. eens. onverantwoordelijk Morgen vliegt Eisenhower naar New York. 'A AFLOOP der Bermuda-conferentie zal president Eisenhower mor genmiddag tot de Ver. Naties spreken, over de gevaren, die de wereld bedreigen in het atoomtijdperk. Naar A.F.P. verneemt, heeft secretaris-generaal dr Hammerskjoeld de president uitgenodigd in New York te komen spreken. De tekst van zijn redevoering heeft de instem- derde wereldoorlog te voorko- Een Amerikaanse woordvoerder heelt nadrukkelijk verklaard, dat de president met namens de „Grote Drie" zal spreken Hij heeft de tekst van de toespraak slechts uit beleefdheid aan de andere staatslieden laten zien. Premier Lamel van Frankrijk kon de besprekingen sinds Zaterdag niet bijwo- Hy lijdt namelijk aan longontste king. Een kort bulletin, getekend door Lord Moran, lijfarts van Churchill en een Bermuda, zegt, dat de ontsteking gepaard is gegaan met hoge kooits. De temperatuur van de patiënt is gedaald, de symptomen in de borstholte zijn liet verdwenen. De toon van he-, buletin wijst er op, dat Laneil ook van daag. de laatste dag van de conferentie, og het bed moet houden. Het feit, dat Laniel ziek werd toen de ratificatie van het E.D.G.-verdrag 'oe- iproken moest worden, deed de veron derstelling ontstaaa, dat zijn ziekte van .diplomatieke aard" is. De premier is n.l. één van de candtda- n voor het Franse presidentschap en E.D.G. geniet weinig populariteit bij het merendeel der Franse afgevaardig- Toen een Franse woordvoerder be kendmaakte, dat Laniel ziek was, werd hem gevraagd of hij wist dat Lamel ge- het eiland Bermuda had gemaakf. De woordvoerder ,dat had hij niet moeten doen". Een fotograaf kwam met een foto op de proppen, die genomen was. toen Laniel. kort voordat de „Grote Drie" Zaterdag- ivond opnieuw bijeen zouden komen, op het terrein van de Mid-oceanclub rond wandelde. De Franse woordvoerder kon flechts antwoorden, dat hij alleen maar 1 dat Laniel in bed lag, toen hij en- uren na het tijdstip waarop de foto genomen werd, in de Mid-oceanclub arri veerde. De premier Laniel heeft intussen een tweede bezoek gekregen van Chur chill's lijfarts, Lord Moran. die als diag- lichte pleuritis steldé en aan i Laniehv erd een dosis aureomycihe toe gediend. Beslissingen Zoals wij Zaterdag reeds meldden, j hebben de „Grote Drie" besloten met de Russen aan de conferentietafel te gaar. ritten. Bijzonderheden ontbreken nog, maar uit schaarse berichten, die over de Bermuda-conferentie binnenkomen, valt te maken, dat het Westen instemt met Berlijn, als conferentie-oord en dat het als beginstadium heeft voorgesteld, de vijfde Januari a.s. Dit is dus vóór het aftreden van het kabinet-Laniel op 17 Januari. Zoals men weet, had mén tot nog toe een conferentie op het oog, die gehouden rou worden, na de, op de Franse presi dentsverkiezingen volgende, regerings wisseling. Voordat de „Grote Drie" hun nota's naar Moskou zenden, zal over de inhoud er van overleg worden gepleegd met dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier. Intussen zou het Kremlin aan de thans te Moskou vertoevende, Russische Hoge Commissaris in Oost-DuiLsland, Semjo- nof, opgedragen hebben, organisatorische voorbereidingen te treffen, voor het hou den van de conferentie der „Grote Vier". Semjonof, die gisteren te Berlijn werd terugverwacht, zou reeds uitgebreide volmachten voor het uitvoeren van zijn ODdracht. bij zich hebben. De Oostduitse communisten zijn voornemens aan de te houden conferentie een grootscheepse agitatie te verbinden. Men zal vooral hameren op het aambeeld, dat een over eenkomst tussen de ..Grote Vier" tot her eniging van Duitsland noodzakelijk is, vereiste defensiebehoeften schatten. Aan Bondskanselier Adenauer West-Duitsland is vanochtend het ont werp voor het Westelijke antwoord handigd. Als de bondsregering haar fiat aan de tekst zal hebben gegeven, wordt de nota onmiddellijk naar Moskou ge zonden, zo meldt Reuter. In Amerika stortten vier straaljagers neer Vier straaljagers van het type F 84 (Th-underjet) zijn gisteren te Lawrence- ville in de Amerikaanse staal Georgia neergestort. De machines vlogen in f ma-ties en raakten elkaar. De piloten enkele burgers werden gedood Door de enorme snelheid der toestellen werden de wrakstukken over een zeer grote pervlakte verspreid. Schepen kunnen maar op halve vracht varen Door lage waterstand van dé rivieren De aanhoudende lage waterstand op Waal en Rijn veroorzaakt ernstige na delen voor de Rijnvaart. Alle schepen op de binnenvaart varen met halve vrachten. De stand van de Waal bij Nijmegen was Zaterdag 5.80 plus N.A.P. Deze stand benadert de laagste stand van de Waal sinds 1947. De kosten van de vrachten zijn ver dubbeld, waardoor grote schade wordt geleden. Vooral het Oosten van het land, dat bijna niet meer langs het water te bereiken is, wordt benadeeld. Voor bouw. materialen bijvoorbeeld moeten nu vrachtauto's worden ingelast. Een vracht schip van 1000 ton heeft een gemiddelde diepgang van ongeveer 2.40 m De vaar- diepte op de IJssel is thans 1.25 tot 1.40 m, op de Rijn 1.60 tot 1-25 en op de route Arnhem-Rijn-kar.aal-Amsterdam 1.25. RECORDVLUCHT VAN AM. B-47 ENGELAND—FLORIDA Een Amerikaanse B-47 straalbommen- werper is gisteren in recordtijd van Fngeland naar de luchtbasis Macdill in Florida gevlogen. Het toestel legde de afstand van 4.480 mijl af in acht uur en 53 minuten. Het oude record bedroeg negen uur en zeven minuten. De Grote Drie op Bermuda. Van links naar rechts: premier Laniel van Frankrijk, president Eisenhower van de Ver. Staten en premier Churchill van Engeland. De staatslieden zijn gezeten voor de ingang i>an de luxe Mid-Ocean Club te Hamilton. Op het ogenblik dat deze foto werd genomenwist Laniel nog niet dat hij ernstig ziek was. De lijfarts van Churchill constateerde bij Laniel pleuritis, waardoor de Franse premier werd uitgeschakeld. (Telefoto) Sl. Nicolaas gepraaid door Sibajak CT NICOLAAS kwam Zaterdag- morgen aan alle leerlingen van de Christelijke school te Domburg een grote chocoladeletter S bren gen. De Sint vertelde, dat hij op zijn reis met zijn schip van Spanje naar Nederland op zee de Sibajak was tegengekomen, die op weg was naar Australië. De Sibajak had het schip van St Nicolaas gepraaid cn de gezagvoerder van het Lloyd- schip, kapitein Frits de Jonge, had toen door zijn scheepstoeter ge roepen of de Sint op zijn verjaar dag aan alle kinderen van de Domburgse school, die de Sibajak heeft geadopteerd, een chocolade letter S zou willen brengen met de groeten van de Sibajak. De Sint zei dat hfc" dit een aardig idee had gevonden en daarom graag aan het verzoek had vol daan. St. Nicolaas informeerde of de Domburgse jeugd niet zou ver geten vóór Kerstmis en Nieuwjaar aan de vrienden op de Sibajak, die deze dagen ver van huis op zee moeten vieren, een stapel gezellige brieven te schrijven. Er werd hem toevertrouwd, dat er reeds een kist met Kerstcadeautjes, allemaal met een aparte brief, uit Domburg op weg is naar de Sibajak! MISLEID DOOR DE MIST? Jongetje uit Leiden omgekomen, Haags echtpaar liep verwondingen op DRIE PERSONEN WERDEN gedood en zes gewond, toen gistermiddag omstreeks vijf uur op rijksweg 15 tussen Hardinxveld en Gorinchem twee personenauto's met elkaar in botsing kwamen. De personen die het leven verloren, zijn de bestuurder van een der auto's, de handelsreiziger C. Visch uit Rotterdam, en het Amsterdamse echtpaar Zeylemaker-Zwart, dat bij hem in de wagen zat. Gewond werden mevr. Visch en vijf inzittenden van de andere auto, te weten het echtpaar Langezaal uit D e n Haag en het Leidse echtpaar Keizer met een zoontje. Het 4-jarig zoentje van de familie Keizer is vannacht in het ziekenhuis te Gorinchem overleden. Hevige gevechten in Indo-China In de delta van de Rode Rivier in Indo-China worden op het ogenblik ver woede gevechten geleverd tussen Frans- Vietnamese troepen en krachtige legers de communistische Vietminh. Te Hanoi is meegedeeld, dat aan beide rijden reeds zware verliezen werden ge leden. De strijd begon, toen gisteren ruim 2000 opstandelingen het versterkte dorp Gialoc aanvielen. Valschermtroepen van de Franse Unie, die zich hebben ingegraven rond het be langrijke bolwerk Dien Bien Phoe, grens tussen Tonkin en Laos, berei den zich voor op een grote aanval door ♦en leger van 12.000 communisten. De Rode troepen zouden de stad reeds tot op 50 km zijn genaderd, zo meldt Reuter. Twee sterke Franse colonnes zyn naar de bedreigde plaats onderweg. Volgens de laatste berichten duurt de itrijd met onverminderde hevigheid voort. Jachtvliegtuigen nemen aan de jevechten deel. Nu spoedig conferentie van vijf Door een accoord tussen beide partijen is de spanning rond „Triest" verminderd De Italiaanse troepen zijn gisteren be gonnen, zich uit hun posities langs de Zuidslavische grens en de grenzen van het gebied van Triëst terug te trekken Aangenomen wordt, dat de terugtrekking binnen veertien dagen voltooid zal zijn. In September had de Italiaanse rege ring de eerste versterkingen naar het grensgebied gezonden, omdat men vrees de, 5a<t Zuid-Slavië op het punt stond, zone A van het vrije gebied van Triëst De Italiaanse troepenmacht aan de grens bestond uit bergjagers, pantser eenheden en infanterie, ter sterkte van ongeveer 22.000 man. Hoeveel troepen Geen vlucht met helicopter Mist ook spelbreker voor de Sint Schiphol zat Zondag weer potdicht Sinterklaas, die Zaterdagmiddag met dri zwarte Pieten per helicopter in de legerplaats Ermelo zou Janden, moest in verband met de mist van dit plan afzien. Op Schiphol kwam gisteren door de mist slechts één machine binnen en wel een toestel van de Koninklijke Shell, 's middags om twee uur. De andere toe stellen moesten op de buitenlandse lucht havens blijven staan. Wel vertrokken van Schiphol dertien toestellen in de loop van de dag. Na vier uur passeerde geen enkel schip meer de Oranjesluizen te Amsterdam. De schepen die in de loop van de dag waren uitgevaren voor de tocht over het IJsselmeer bleken 's avonds verankerd op het buiten-IJ te liggen. In IJmuiden kwamen enige kleinere schepen met be- van 4000 ton is gisteren in een dichte hulp van radar binnen. De Nederlandse vrachtboot Eendracht mist in de zee van Mormora ter hoogte van Jalova aan de grond geraakt. Het schip verkeert niet in direct gevaar. Groot aantal reacties op McCarthy's oproep Het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat tot dusver 4.346 telegrammen en 1.500 brieven zyn ontvangen als gevolg van de oproep van senator McCarthy, reacties te sturen op zyn eis. dat de regering de hulpverlening moet staken aan geallieer den die handel drijven met communis tisch China. Van de 4.346 telegrammen ondersteunden er 2.992 McCarthy's eis. De brieven zijn nog niet gesorteerd. Voorts liggen op het telegraafkantoor Washington 3.500 telegrammen, die nog Hij wilde voorkomen, dat iedereen >n wasnington s.ouu reiegrar nacr zijn nieuwe das informeerde, 'moeten worden afgeleverd. Zuid-Slavië naar de grenzen had ge stuurd, is niet bekend, maar men be weert, dat het er tweemaal zoveel zijn als die van Italië. Ook de Zuidslavische troepen worden nu terug getrokken. Deze verlichting van de gespannen toestand rond Trist is te danken aan een overeenkomst, die de Italiaanse premier Pella Zaterdag heeft gesloten met de Zuidslavische gezant te Rome. Hierbij kwam men overeen, gelijktijdig de troe pen terug te trekken en de toestand aan de grens te „normaliseren". Premier Pella heeft gisteren te Foggia ■nog eens uitdrukkelijk gewezen op de noodzaak de „kwestie-Triëst" tot een op lossing te brengen. Hij was zeer opti mistisch en had de vaste overtuiging, dat Triëst aan Italië zou worden toegewezen. In de Zuidslavische hoofdstad Belgra do, hebben de gezanten van Amerika, Engeland en Frankrijk een langdurig onderhoud met de Zuidslavische minister van Buit. Zaken, Popovic, gehad. Men neemt aan, dat deze ontmoeting in ver band staat met de conferentie van de „Grote Drie" op de Bermuda-eilanden. Men verwacht, dat nu spoedig, de eer der aangekondigde, conferentie van vijf mogendheden over de kwestie-Triëst zal plaats vinden. Generaal Vandenberg is ernstig ziek Generaal Hoyt Vandenberg, de voor- mabge stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, is ernstig ziek. De 55-jarige generaal, die in April zijn functie neer legde, heeft het vorig jaar een gevaar lijke operatie ondergaan, waarvan hij nimmer geheel is genezen. Twee maan den geleden werd hij opnieuw in het zie kenhuis opgenomen. Ben Goerion nu officieel afgetreden David Ben Goerion. Israels premier, heeft in de ministerraad officieel zijn aftreden bekend gemaakt. Vandaag zou hij president Ben Zwi zyn ontslag aan bieden. De huidige minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, zal tijdelijk de functie van premier op zich nemen en Pinhas Lavon, minister van Staat, die van minister van Defensie. Marshall in Europa aangekomen Op 10 December naar Oslo De automobilist uit Rotterdam, de heer L. C. Visch, werkzaam bij de N.V. Lak en Verffabriek Premier te Loosduinen wilde een voor hem rijdende auto passeren en heeft waarschijnlijk door de dikke mist een reeds op korte afstand zijnde tegenligger niet gezien. Toen zijn auto zich op de linker weghelft bevond, botste zij in volle vaart tegen de tegen ligger. Drie inzittenden van de "Rotterdamse auto. de heer Visch en het echtpaar Zey- lemaker, werden op slag gedood. De echt genote van de bestuurder werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. Van de vijf personen, die in de tegen ligger zaten, bleken er drie ernstig ge wond te zijn. Mevr. Kéizer uit Leiden en haar zoontje waren zwaar gewond, de heer Keizer kon vandaag het ziekenhuis weer verlaten. Van het andere echtpaar, genaamd Langezaal uit Den Haag. is de vrouw zeer ernstig, doch de man licht gewond. Het vier-jarig kindje van dit echtpaar liep ook ernstige ver wondingen op. Deze vijf gewonden zijn naar hot ziekenhuis in Gorinchem voerd. Vanmorgen was de toestand mevr. Keizer en het echtpaar Langezaal redelijk wel. De toestand van mevr. Visch was nog zorgwekkend. Van (rap gevallen en overleden Zondagavond is in een huis aan het „Droogbak" te Amsterdam een 71- jarige bewoner van de eerste verdieping van de trap gevallen. De man werd naar Generaal Marshall, oud-minister Buit. Zaken der Ver. Staten, en, zoals men weet, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, is via Napels, uit New York komende, per vliegtuig in Parijs gearriveerd. In de Lichtstad zal hij een bezoek brengen aan de Shape, het hoofd kwartier der Geallieerde strijdkrachten in Europa. De N.A.T.O.-organisatie heeft, precies gezegd, het hoofdkwartier in het nabije Fontainebleau. Op 10 Dec. hoopt Marshall te Oslo de Nobelprijs in ont- het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. hij bij aankomst reeds bleek te zyr overleden. Zaterdagavond is in Ontwedderholtt (Gr.) de 28-jarige ongehuwde R. de Roos uit "^ange-Alteveer met zijn motor tegen een boom gebotst en overleden. Legaat van 10.000 Wijlen ds J. Hengst, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. heeft aan de Geref. Zendingsbond f 10.000 gelegateerd. Het fregat Johan Maurits van Nassau, dat ruim tien maanden heeft dienst gedaan in de Koreaan- t wateren, is dezer dagen, op weg aar huis, te San Francisco aan gekomen. Foto links: Gori Groen, van de bemanningsleden, adop- ■de in Kure (Japan), waar het schip in het dok moest, een hond, natuurlijk Kure werd genoemd. Rechts: Vier bemanningsleden van de Johan Maurits van Nassau, brengen na behouden aankomst uit de Koreaanse wateren in San Francisco een dronk op de Ko ningin uit. Het schip zal vermoe delijk op 22 Januari thuis zijn. New York Herald weer verschenen De New York Herald Tribune, die sinds verleden week Dinsdag niet was verschenen uit sympathie met de uit gevers van zes andere Amerikaanse bla den, welke tengevolge van een staking der cliché-makers niet kunnen verschij nen, komt thans weer uit met een be perkte editie van twee millioen exem plaren. Tot dusverre is het meningsver schil tussen de uitgevers en de 400 cliché makers nog niet opgelost. Duizenden exemplaren van het te Rome in de Engelse taal verschijnende dagblad Daily American, werden door de, in New York geboren uitgeven, Cortese per vliegtuig naar Amerika gezonden, om te voorzien in de leerbehoefte van hen, die zonder kranten kwamen te zitten. Vele slachtoffers en grote schade in Mississippi. Louisiana en Arkansas Zaterdagavond hebben drie tornado's dóód en verderf gezaaid in de Ameri kaanse staten Mississippi. Louisiana en Arkansas. Het aantal doden bedraagt volgens de laatste gegevens bijna 30 en zyn al meer dan 230 gewonden. Vooral in de stad Vicksburg (Mississippi) is de materiële schade groot. Er zyn daar 937 gebouwen en meer dan 1200 mensen zijn dakloos. De tornado trok in 20 minuten over de stad. Vier huizenblokken in Vicksburg zijn met de grond gelijk gemaakt. De zaken wijk is eveneens zwaar getroffen. Men Lucht uit de Sahara Te Moskou was het in 73 jaar niet zo warm als het jongste weekeinde HET GRILLIGE weer in Europa liet dit weekeinde toeristen de keus, een badpak, een regenjas een masker tegen de mist, of kettingen voor hun auto mee te nemen. Dat hing af van de richting welke zij wensten te kiezen. In Engeland heerste in het Zuiden een wel zeer late zomer; in het Noorden motregende en mistte het, en in Schotland was de tem peratuur onder het nulpunt en waren de wegen met ijzel bedekt. Aan de andere kant van Het Kanaal zwommen Neder landers in de Noordzee, het water bleek zo warm als op een zomerdag. Paryze- naars zaten zonder jas op de terrassen van de boulevards, in België werden aardbeien geplukt In Londen was de temperatuur zeer zaeht bü bedekte lucht en lichte mot regen. Op het dak van het ministerie DAT de 24-jarige C. T. van Dijk, nend in Frankrijk en tijdelijk verblijf houdend bij zijn ouders te Tuil en 't Waal, alsmede de 18-j. Jan Bruinsma uit St. Anna Parochie worden vermist. DAT het Kon. Besluit, waarbij Neder landers in België worden vrijgesteld van verblijfsbelasting, thans in het Belgische Staatsblad is verschenen. DAT de Kamers van Koophandel voor Groningen en de Veenkoloniën opnieuw bij de Ned. Spoorwegen hebben aange drongen op herstel van de treinverbin ding via Nieuweschams naar Duitsland. DAT als 14.000ste inwoner van Goes is geboren Antonia Cornelia, dochter van het echtpaar J. Pannekoek-Kallemein, en het gemeentebestuur een spaarbankboek je met f 100 sohonk. DAT het Ned. Verpakkingscentrum op 9 December in Utrecht zijn eerste bijeen komst houdt, over efficiënt gebruik van golf- en strocarton voor verzenddozen. DAT op 19 December wordt begonnen met de aanleg van waterleiding in de kom van Pannerden. DAT de nieuwe 150.000 volts hoogspan ningslijn (18 km) van de staatsmijnen, die de electrische centrales en de mijn bedrijven in de oude en nieuwe mijn streek met elkaar zal verbinden, thans voor tweederde klaar is. DAT West-Bengalen aan Ned. inge nieurs heeft verzocht een plan op te stel len voor de drainage van een groot ge bied (2000 ha) bij Salt Lake in de om geving van Calcutta. DAT de Ned. Ver. van Transportonder nemingen (N.V.T.O.) een rapport DAT buitenlanders m.i.v. 1 Januari tegen een voordelig tarief een drie- of vijfdaagse rondreis per trein zullen kun nen maken op de nieuwe ringlyn Am sterdamDen Haagft'damWoerden Amsterdam DAT op 12 December in huize Olde Vechte te Ommen een Chr. jeugdcentrum, conferentie-oord en instituut voor schoolwerkweken wordt geopend. DAT te Landsmeer op 72-j. leeftijd is overleden L. Bakker uit Terschelling, die 25 jaar secretaris is geweest van de plaatselijke reddingscommissie der K.N. Z.H.RJM. DAT bij de limerick-prijsvraag van A. W. Bruna en Zoons Uitgevers My N.V. te Utrecht de hoofdprijs (f100) is gewonnen door Alex v. d. Heyden uit Amsterdam. DAT de Rubber-stichting te Delft haar 1952) heeft gepu- voor Luchtvaart wees de termometer op het middaguur 52 graden aan, ongeveer zes graden boven normaal voor de tyd van het jaar. Voor gebieden aan de Noordwestkust van Schotland werd tegen stormen gewaarschuwd. In het binnen land van West-Schotland kwam het ver keer op de rivier de Clyde door mist ge heel tot stilstand, terwijl ook trein- en busdiensten en het vliegverkeer in de war raakten. Gedurende de nacht daalde in Edin burgh de temperatuur tot 25 graden. De wegen naar Lanark en Camwath waren met ijzel bedekt en mist beperkte het zicht tot ongeveer veertig meter. Van de Zuid-Engelse kust meldde Brighton een temperatuur van 82 graden Fahrenheit in de zon op het middaguur. Verleden jaar was dat 37 graden. Kapi tein F. C. Weeks, de chef van de pier van Brighton, verklaarde- „Het lijkt onge looflijk, maar het is toch echt waar". In Eastbourne was het Zaterdag 72 graden, de stranden van Zuld-Engeland zaten vol zonnebaders in vele delen van Engeland werden aardbeien en kruis bessen geplukt. Worthing beleefde zjin warmste De cemberdag sinds 40 jaar. Het Franse meteorologische instituut schreef het ongewoon zachte weer toe aan massa's lucht die worden aangevoerd uit de Sahara. Du^ weerkundigen zei den. dat het hoogtepunt van de warmte gisteren werd bereikt, maar regen of sneeuw was nog niet te verwachten. Wintersportplaatsen op het vasteland klagen steen en been, maar het duurt nog enige weken voordat het werkelijke wintersportseizoen begint. In Moskou was het Zaterdag acht gra den. In 73 jaar is het in de Russische hoofdstad op 5 December niet zo warm geweest. vreest, dat zich in de ingestorte gebou wen nog vele al dan niet overleden men sen bevinden. Het was tot dusver nog niet mogelijk, hen te bereiken, militairen zijn de stad binnengekomen, om even tuele plunderingspogingen te verijdelen. Het Rode Kruis biedt hulp. onder meer door het zenden van met bloedpasma uit geruste eenheden. Men vreest, in de ne- gerwijk van de stad nog meer doden te zullen vinden. De stad zit zonder licht en gas. In één der pakhuizen, waar brand ontstond, worden achthonderd ba len katoen langzaam door het vuur ver teerd. Een andere tornado teisterde Montrose in Arkansas. Berichten over de toestand in Arkansas ontbreken nog. De derde tornado trof de dorpjes Oua chita City. Rocky Branch en Spencer bij Monroe in Noord-Louisiana. Daar waren tenminste elf gewonden. Ook bij Clarks- dale in Mississippi werden vele mensen gewond. Rechterlijke Macht De vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr W. P. C. Knuttel, die al 20 jaar kinderrechter in Amsterdam is, zal deze laatste functie in Maart neer leggen. HET WEER IN EUROPA Weer rapport en van hedenmorgen 7 uur: Oostelijke wind Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatse lijke opklaringen en hier en daar nevel of mist. Overwe- Send droog. Dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets - lagere. Zwakke tot matige Oostelijke wind (Opge maakt hedenmorgen om 10 uur). Zon en maan Dinsdag: Zon van 8 35 tot 16.29 uur; maan van 10.38 tot 18.13 uur. Op 13 De cember E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1