jchtweek over het algemeen geslaagd en voor herhaling vatbaar Verlichting kan echter nog veel grootser worden opgezet „DE KRANTENMAN'' Leidse professor sloeg - in haast - stationsbeambte Verbetering twee bochten in Zilkerbinnenweg Werkgelegenheid dit jaar niet onbelangrijk toegenomen Nu al 40.000 kantjes méér aangevoerd Zeshonderd vijf tig kinderen op audiëntie I ]?(nEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 1316: u de Lichtweek Leiden ten einde spoedt, is het dienstig eens na te gaan, leri )e de winkelstand op dit ogenblik over de actie denkt. In ons verslag van ®a' .'opening klonk nogal wat enthousiasme door, maar het kon toch zo zijn, at de meningen in de loop van deze dagen waren veranderd. Nu, over het Igemeen is dit niet het geval. Willekeurig hebben wij met winkelmensen mi' sproken om iets te horen over het resultaat, dat de Lichtweek de Leidse inkelstand heeft opgeleverd. De eigenaar van een fotozaak castraat vertelde ons. dat het n is gebeurd, dat hü boven rustig krant kon lezen, terwijl de zaak was. Goed, er kwamen wel sen, maar druk had je het niet. Dat i anders eeweest. jnafgebroken heeft hü in zün winkel liaan. Er zün nuttige contacten ge- I en de mensen wisten ook de beurs .open te doen. Terwijl het Sinterklaas- 1st het feest van de kleine geschenken fotozaak toch vaak niet. ge- Dge bedragen moeten worden uitge- l™ ten Bovendien heeft de Lichtweek dit N| jrdeél gehod. dat de mensen de éta- :ide ;es goed hebben bekeken ?d i )e woordvoerder van een zaak ren- en jongenskleding aan de Haar- isn ïmerstraat wilde deze week vooral uit het oogpunt van service liek. Ofschoon een costuum nu niet raid tot ae Sinterklaasgeschenken be- irt, heeft hü toch wel aardig verkocht. or zün branche achtte hü het aantal »nden. dat de zaken open zün geweest, htea iter te groot. Vier avonden zijn naar Wc- mening voldoende om succes te Deelnemets over de resultaten Schoon op -i:; Itre Een kruidenier aan de Haarlemmer- B: aat was meer dan tevreden. „Ik ben or al mün Sint-Nicolaasgoed heen was me nog niet overkomen. Zelfs ik artikelen moeten bübestelien die zün gemakkelyk van de hand ge 3. Voor mü "is deze actie dus alleszins aagd en ik acht haar ook voor her- ing vatbaar". Deze zegsman vond de •«allr van het ^chtfefist niet te lang. Den vertegenwoordiger van een voor huishoudelijke artikelen aan de oigracht deelde ony mee, dat de ge* laten ook voor zyn zaak prima zijn - ^eest. Op sommige avonden .was het wat minder druk. maar over het al- l neen mag het bezoek goed worden t' j loemd Hü vond het ook van belang, de klanten deze week op prüs heb- gesteld. Hier dus ook nnrt ^et kopend publiek. *en rüwielhandelaar aan de Mare uft de Lichtweek ook wel aardig ge- iden. ofschoon hü er niet zoveel baat heeft gehad. Hü betwüfelde, of alle tenmensen de kosten er uit krijgen, rekening is het toch een bepaald bedrag in' terklaas hebben weggelegd. En 1(0 inen dat bedrag maar één keer uit- "«wen, of het nu Lichtweek is of niet. )e eigenaar van een radiohandel fe i Breestraat zei, dat-hij het in deze tyd v |d razend druk heeft, Maar hij had :n ens de indruk, dat hü het dit jaar drukker heeft gehad. En bü het pu- tk was er een opgewekte kooplust, actie is zeker voor herhaling vatbaar, deze zegsman. We moeten altiid enken, dat actie geven goed ikels moeten smaakvol zün ingericht er moet veel licht uit de étalage: 1 den. in Dat hebben we nodig slager in de Janvossensteeg, die zyn mening vroegen, heeft ook mensen in zün winkel gehad dan :d oonlyk. De Lichtweek heeft leven -gra brouwerü gebracht en dat hebben i tjjd tot tüd nodig. ,,Ik ben Jfg, dat een aardige étalage altüd goede gevolgen voor de stand moeten hebben". "eden tot klagen heb ik niet' arde de eigenaar van een electrici- !n v s- en radiobedrijf aan de Nieuwe Rün. t is bü mü wel wat drukker geweest, ir het is moeilijk te zeggen, of dit al de Lichtweek moet worden jeschreven. Over het algemeen heb Ie indruk, dat de Lichtweek het be- en de kooplust heeft gestimuleerd, is mü bü voorbeeld opgevallen, dat is en bussen veel mensen van buiten de stad hebben vervoerd. En die en er vanzelfsprekend niet om meer te küken". lanufacturier aan de Herenstraat wü ook al aan in een optimi: Ztèie stemming. Het succes heeft de rachtingen overtroffen. Veel t, li ben belangstelling voor de étalages Ka|ad en er is meer gekocht dan anders. Herenstraat heeft nu voor de dei keer meegedaan en het moet wel gek lem i, als zij bü de volgende actie aohter- weijft. De kosten van de verlichting naar deze zegsman verklaar- 'Wel uit. ia? Donkere Breestraat winkelier 5n rookartikelen rfetraat had te klagen van de hoofdstraat van de stad. f Advertentie) CHR. FILM ACTIE LEIDEN Jjjehcel nieuwe Fam. Film 5ev' naar het gelijknamige boek van 'Jjj AAGE FALK HANSEN derefDs TOORNVLIET zal weer een toe lichting geven. Bespreek deze keer vooral Uw plaatsen! Een dokter nodig Zondagsdienst der huisartsen te Lei- i wordt morgen waargenomen door de i 'rs De Bruyne, Hartman, Kortmann, i Verbrugge. Welke apotheek? h krö •eéfi e avond-, nacht- en Zondagsdiejist apotheken te Leiden wordt it t 5 December 13 uur tot Zaterdag mi december 8 uur waargenomen door it d 'Potheek Boekwüt, Breestraat 74, tel. iteii 2 en de Haven-apotheek, Haven 20085. Er waren hele donkere stukken, vooral in de omgeving van de openbare gebou wen Dat moet volgend jaar beslist an ders. Het gevolg is geweest, dat het op de Breestraat niet druk was. De hel verlichte straten trokken de mensen en velen van hen, die dan nog over de Bree straat gingen, hadden de geschenken al binnen. „Er lopen hier tien mensen te genover de Haarlemmerstraat honderd", zei deze winkelier. Een café-restaurant is geen winkel, maar de directeur van zo'n bedrüf aan de Breestraat kon toch verklaren, dat hü in bescheiden vorm voordeel van de Lichtweek heeft gehad. Vooral 's avonds na tien uur zün er veel mensen geweest, die na de vermoeiende tocht door de stad wel eens wilden uitrusten. Het was er dan ook steeds tjokvol. Deze zegsman toonde zich voor stander van een Lichtweek in Augus tus. Want dan trekt men meer vreemdelingen (uit de badplaatsen) dan in deze tijd van het jaar. En het is geenszins overbodig, dat Leiden bij de vreemdelingen nog meer be kend wordt. Dan zal de Lichtweek ook iets grootser moeten worden op gezet. Hij dacht aan verlichting van het Rapenburg, die wel de mooiste gracht van Europa wordt genoemd, het Gravensteen, de voorgevel van het stadhuis en de beide kathedralen. Aan geen van deze objecten heeft men in deze Lichtweek gedacht. Dat is als een duidelijke tekortkoming aan te merken. Tenslotte een zaak in toiletartikelen aan de Steenstra3t. Deze zegsman had ook geconstateerd d-t veel mensen uit de buitengemeenten onze stad hebben bezocht. Er waren deze week meer men sen op de been en zij hadden over het algemeen behoorlük wat geld bij zich. Over de kosten van de verlichting be hoeft men zich geen zorg te maken. Het Steenstraatcomité is over deze actie der mate enthousiast, dat het heeft besloten straks met het oog op Kerstmis, 1 wat te doen Naar volledigheid hebben we in meningenrelaas niet gestreefd. Zelfs kon den we niet alle branches aan het woord laten. Toch mogen we. dit gehoord gelezen hebbende, concluderen, dat ei Leiden niet tevergeefs een Lichtweek werd georganiseerd. En dat er voldoende animo is om volgend jaar de stad weer in feesttooi te zetten. Niet alleen voor de beurzen van de winkelstand te spek ken. maar vooral om het waar te maken, dat Leiden lééft. En een stad die leeft, laat van zich spreken! Het had nog erger kunnen zijn. want hij kan boksen Een 44-jarlge Leidse hoogleraar wonen de te Utrecht, had op 23 Januari J.l. zo veel haast gehad op het station te Leiden dat hü. toen een spoorwegbeambte hem aanhield by het binnengaan het perron, deze een vuistslag in het gezicht gaf. waardoor de beambte een sneetje in het gezicht kreeg en nader hand negen dagen niet had gewerkt om dat hü last had van duizelingen. Ook werd de bril van de beambte gebroken. De politierechter had de hardhandige hoogleraar veroordeeld tot een oni' waardelytke gevangenisstraf van z dagen, tegen welk vonnis deze beroep had aangetekend. De procureur-generaail bij het gerechts hof te 's-Gravemhage, waar de zaak gis teren diende, heeft vernietiging van dit vonnis en oplegging van een geldlboete van f 100 subs. 25 dagen hechtenis ge- requireerd. Op de bewuste dag had de hoogleraai «n afspraak met de vader van eer patiënt in Amsterdam, drie hem aan hel Centraal Station zou ontmoeten Hij ging, omdat hü haast had, de uitgang van het station in, hetgeen destijds oogluikend werd toegelaten. De controleur hield hem, toen hij het loket reeds was gepasseerd, staande, waarop de hoogleraar deze eer flinke stomp toediende. Naderhand zou de professor in het sta tionskantoor nog hebben gezegd dat de beambte nog blij moest zijn, dat het niet Vliegeropleiding in V.S. Jaap de Miranda houdt Leiden hoog Jaap de Miranda uit L e i d e n, Costastraat 60, heeft dezer dagen het e gedeelte van zijn opleiding tot vlieger in de Verenigde Staten, de genaamde „preflighf'-training, met beëindigd. De Leidse cadet, die deze beginperiode van zyn opleiding op de militaire vliegbasis Lackland te San Antonio in de staat Texas heeft door gebracht. zal thans de theoretische ken- die hy op de grond heeft opgedaan, vliegend boven bases elders in Amerika, practijk moeten brengen. De Miranda, die op 18 October 1931 is geboren, is op 27 Augustus van dit jaar als reserve-soldaat in opleiding vlie ger bij de Nederlandse luchtstrydkrach- ten per vliegtuig naar de Nieuwe We reld vertrokken, om er overeenkomstig het Programma voor Wederzijdse Mili- Bijstand (M.D.A.P.), tezamen met collega's uit de Verenigde Staten en een aantal Aziatische, Europese en Zuid- amerikaanse landen, tot volwaardig mi litair vlieger te worden opgeleid. Zün eerste succes is bekroond met bevorde ring tot tijdelijk reserve-korporaal (in opleiding vlieger), met ingang van 1 December. de thans 22-jarige De Miranda tegen het einde van 1954 het brevet van straaljagervlieger, de daarbij behorende „vink" van de Nederlandse luchtstryd- krachten en de zilveren „wings" der Amerikaanse luchtmacht zullen worden uitgereikt, zal hü. behalve zyn thans beëindigde „preflighf'-training op Lack land Air Force Base, nog zün „primary"- ongeveer drie en zyn „basic"-oplei- ding van zes maanden achter de rug hebben. Nadat hü nog zal hebben deelgenomen aan meer gespecialiseerde, enige maan* erger was aangekomen, omdat hy de professor kon boksen. Ook zou verd. hebben gezegd, dat hy mogelijk een vol gende maal weer aldus zou handelen. De beambte en de ohef. van het sta- lionskantoor te Leiden werden als ge tuigen gehoord. De procureur-generaal zed in zijn requisitoir onder meer, dat verd. hoogst laakbaar en onbehoorlijk was opgetreden. Het Hof zal op 18 December arrest wijzen. In burger Toen de trein van Amsterdam naar Den Haag bü Leiden was aangekomen, stapte er een rijzig heer in, bruinverbrand en met een mooie volle baard, zo op het oog iemand, die een houtvester in tropische gebieden zou kunnen zün. Hy kreeg al meteen de levendige aandacht van een ventje, dat bij zyn vader op de knie zat. De gebaarde kwam ernaast te staan, om dat de accommodatie van de Spoorwegen op dit uur niet meer in zitplaatsen voor zag. „Is dat nou Sinterklaas, pappie", vroeg de kleine. Voordat de vader antwoordde, keek hij eens op naar de grote gestalte, om te zien hoe deze de onverwachte, maar begrypelyke suggestie zou opvat ten. Gelukkig zorgde de persoon in kwes tie zelf voor een passend bescheid. „Ja, dat ben ik", zei hü eenvoudig. „Als ik op myn paard over de daken rijd, heb ik altüd mijn pak aan. Maar als ik reis, dan kleed ik me heel gewoon". Na deze verklaring werd het stil in de wagon. Pa meende toen niet beter te kunnen doen dan op te staan. „Gaat u maar zit ten, Sinterklaas", aldus bood hü beleefd z'n plaats aan. De stevig gebouwde reiziger maakte daarvan terstond gebruik en repliceerde: „Met 5 December zal ik aan u denken, hoor!". Zulks onder een homerisch ge lach van de anderen. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. A. Dil te Zoeterwoude Te Leiden: Huis Prinsenstraat 72 in bod ƒ3750; koper J. W. Goddyn te Lei den voor ƒ3750. Huis 2e Gortestraat 48 in bod ƒ840; koper J. W. Goddijn te Leiden voor 840. Huizen 3e Haverstraat 83, 85 en 87 in bod ƒ2600; koper F. Brengers q.q. te Leiden voor ƒ2600. Te Voorschoten: Huis en tuin Leidse Straatweg 530 in bod ƒ3100; ko per H. Kranenburg q.q. te Leiden voor 3475. Agenda voor Leiden Maandag Gulden Vlies, 2.30 u.: ledenverg. afd. Leiden Ned. ver. van huisvrouwen. Koor Pieterskerk, 7.30 u.: Avondmaals viering deelnemers Avondgebed. Rehoboth, 8 u.: kring Leiden van A.R.- rouwen over „Besluit en gevolgen d<-i deputatenvergadering". Antoniusclubhuis, 8 u.: feestverg. „De Natuurvriend". Dinsdag Geref. jeugdhuis, 8 u.: afd. Leiden Ned. ;r. van Chr. handelsreizigers. Prediker, 7.30 u.: herdenking 40-jarig bestaan afd. Leiden Geref. Bond, spr. prof. dr J. Severyn te Utrecht. Steenschuur 6, 8 u.: lezing A. E. Dingjan te Den Haag over „Gods laatste bood schap aan deze ontredderde wereld". Schuttershof, 8 u.: Leidse Smalfilm- Liga, hervertoning van „Fatale Druppels". Museum van Oudheden, 8 u.: mej. V. Verhoogen te Brussel over „Apamée de Syrië. Ruines et mosaigues". Schouwburg, 8 u.: „De Sleutelspelers" met „Uitstekend Mylord". Woensdag Clubhuis „Westerkwartier". Ten Kate- straat. 2 uur: opening 8 winkelwoningen door weth. A. J. Jongeleen. Stadstimmerwerf, 11 uur: in-gebruik- neming uitbreiding. Schouwburg, 8 u.: K. en O-voorstel ling „De getemde feeks" van Shakes peare door Het R'dams Toneel. Stadsgehoorzaal, 2 uur: jeugdconcert Maatschappy voor Toonkunst. J. M. Dar- ré, piano. Stadsgehoorzaal, 3.30 u.: herhaling van dit cfencert. Donderdag Marekerk, o u: Adventeappèl van de contactcommissie voor evangelisatiewerk; onderwerpen „Jezus is gekomen" en „Advent"; zang van Maranat/hakoor. Schouwburg, 8 u.: K. en O.-vooretel ling „De getemde feeks" van Shakespeare door het R'dams Toneel. Snouck-Hurgronjehms, 8 u.: alg. gadering statenkring Leiden der C.H.U.; spr.; S. H. van Eybergen te Katwijk Zee over „De taak der provincie t. de geestelijke volksgezondheid". Gulden Vlies. 8 u Expogé afd. Leiden; lezing door mevr. O. Ch. D. Idenburg Siegenbeek van Heu-kelom over haar reis door Egypte. Tentoonstellingen Galgewater, tegenover Rotogravure: Contactgroep Opvoering Productiviteit, „alle hens aan dek" (t.m. 11 December). Lakenhal, 104 uur: werken van Gentse schilders en beeldhouwers (t.m. 7 Decem ber). Perrontunnel station weer open Gisteravond hebben de N.S. na een geslaagde werkperiode van enige maan den de perrontunnel in het nieuwe sta die nog van de ontbrekende mid denmoot moest worden voorzien, voor het publiek weer in gebrnik gegeven. Aanvankelyk was het de bedoeling, dat dit pas begin Januari zou geschieden, maar de werkzaamheden zün ongedacht vlot verlopen, mede dank zij de gunstige weersgesteldheid. Vooral voor de reizi gers van Leiden naar Den Haag, die nu rechtstreeks naar derde perror lopen, is deze openstelling een grote Sin- terklaas-verrassing. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in/ Raad van Noordwijkerhout De gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft in de vergadering van gistermiddag niet veel kans gekregen de tongen in beweging te krygen. Eigenlijk had men alleen stof voor discussie, toen de aankoop van een tweetal stukken grond ter verbetering van de twee bochten in de Zilkerbinnenweg aan de orde kwam. Maar voor men hier aan toe was, ren twee andere dingen de revue gepas seerd. In de eerste plaats was bü de gekomen stukken de goedgekeurde ge meentebegroting 1953 En ten tweede was er een verzoek van de brandstofhande laar Musegaas binnengekomen om ven de gemeente een strook grond te kopen, die gelegen is naast do ommuurde open kolenopslagplaats. De opslagplaats ligt op zyn beurt naast he. gemeentelük ter rein voor openbare werken. B. en W. ad viseerden om afwüzend op het verzoek te beschikken, omdat de gemeente de grond zelf dringend nodig heeft Met al gemene stemmen besloot men B. en W te volgen. Toen kwam de bochtenverbetering aar de orde. In het prae-advies schreven B en W., dat in de verbetering van de Zil kerbinnenweg, die in de afgelopen zomer plaats had, de dubbele bocht ter hoogte van de percelen 30 en 32 niet was opge nomen Men had namelyk het voornemen die bochten sterk te verflauwen, wat voor het verkeer opluchtend zou werken. B. en W. schreven verder, dat het nodig is voor de verbetering ongeveer 470 vier kante meter grond aan te kopen van de 5,eei! Heemskerk en van de heer C. J. Ruigrok nog eens 690 vierkante meter. De heer Heemskerk vroeg ƒ2800. Hy' wilde de grond voor ƒ2000 afstaan, als hü op een schadelük stuk grond, dat door de verkoop van de andere grond wordt afgesneden, twee huizen mag bou wen. B. en W. achtten het mogelük dit verzoek te voldoen. Ruigrok vroeg 1.50 per vierkante meter. In beide ge vallen stelden B en W voor tot de koop te besluiten. De heer Blaauw vond dit maar kostbare geschiedenis. Hy' vroeg zich af, of er met een andere en minder kost bare oplossing mogelük was. Hij had de situatie zelf eens opgenomen en volgens hem zou men al een aanzienlüke betering kunnen verkrügen, als mer de binnenkant van de twee bochten wat grond kocht. Deze grond zou bovendien veel goedkoper zün. Hy' wilde echter ook wel graag de mening van anderen horen. De heer Ruigrok kon zich wel ver enigen met het plan van B. en W Hü zei er alleen bezwaar tegen te hebben, dat er gebouwd zou worden op het afgesne den gedeelte, de schadclüke grond dus. Er werd geruime ty'd over deze kwestie gepraat -lotte zei de voorzitter, dat men het beste deed met de in te stellen commissie oor openbare werken eens ter plaatse te laten gaan kijken. De commissie zou dan in een volgende vergadering verslag kunnen uitbrengen. De raad besloot toen dit punt aan te houden. Er werd verder besloten het woonhuis Dorpsstraat 10 weer voor een jaar te ver huren aan J. C. ven Sehie. De schuur, de koestal en de hooiberg werden ver huurd tot 1 Mei 1954. Na die datum wor den de bedrüfsgebouwen afgebroken, om dat de gemeente de grond, waarop zü staan, nodig heeft. De plaatselüke boerenleenbank werd voor het jaar 1954 aangewezen als kas sier van de gemeente. De raad besloot voor 1954 credieten op kraamcontract bloembollenkweker? te verlenen. In De plaatselijke werkloosheid In de afgelopen periode vertoonde de werkloosheid een lichte daling. Op 27 No vember stonden nl. 1211 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 126 personen op D.U.W.-objecten tewerkgesteld waren. Het totaal beschikbaar aanbod week. Ook de aankoop de commissie voor het verlenen van deze credieten is een vacature ontstaan, om dat de heer J. R Zonneveld geen raads lid meer is. De heer A. Blaauw werd in deze vacature benoemd. B. en W. deden het voorstel een com missie van büstand voor openbare wer ken te benoemen. Als leden stelde het college zich voor de heren H. Th. Jans sen, C. J. Ruigrok en P v. d. Sleet. De heer Janssen opperde bezwaren tegen benoeming, omdat hij het te druk heeft. De voorzitter en de heer Blaauw klaarden het jammer te vinden, als de heer Janssen een eventuele benoeming niet zou aanvaarden. Toen verklaarde de heer Janssen, dat hy zich in eer noeming zou schikken. De raad besloot de commissie te benoemen, zoals B. en W. het zich hadden voorgesteld. Men benoemde vertier tot leden van de adviescommissie woonruimtewet voor 1954 de heren A A. de Groot, C. A van Paridon, P. v. d. Sleet, J. R. Zonneveld. lid. De eerste, die var de rondvraaggele genheid gebruik maakte, was de heer Jac. Duivenvoorden. Hy achtte politie toezicht bü de Twentse Bank nodig, om dat de verkeerssituatie daar voor school kinderen levensgevaar oplevert. De voor zitter antwoordde, dat hü het met de groepscommandant van de rükspolitie zal bespreken. De heer Meyer kwam met klachten over de geringe service, die op het post kantoor wordt verleend Soms moet men, zei hü. meer dan een half uur wachten. Hü vroeg of het nuttig zou zün, dat er van gemeentewege eens bü de posteryen werd aangedrongen op verandering in deze toestand. De voorzitter beloofde, dat B. en W. ean deze zaak ernstige aandacht zullen schenken. Nadat de heer Meüer nog voor de wen- selükheid van het aanbrengen van een warmwatervoorziening met douchecel in de woningwetwoningen had gepleit, sloot de voorzitter deze gemeenteraadsverga dering. Doktersdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Van Praag. In de gistermiddag gehouden raads vergadering werd besloten het pand Dorpsstraat 18 aan de Gebr. Hartman te verkopen voor f 18.000. VISSERIJGOLF Dat het met de visvangst vreemd kan gaan. is dit jaar wel bewezen. Iedereen had reeds gedacht, dat er haring te kort zijn: zelfs anderhalve maand gele den zag het er nog naar uit. Er was toen ers al een achterstand van 70.000 kantjes. De harinkjes hebben ons echter in de steek gelaten dit jaar. al was het dan wat later in de tijd, dat we meer optimistische klanken konden laten horen. t is nu zelfs zo, dat er reeds 30 a 40.000 kantjes meer zijn aangevoerd dan vorig jaar. Er gaan stemmen op om de visserij op zoute haring op 12 December te eindigen. Van die datum af zou dan de haring alleen vers worden aangevoerd. De visserij onder de Engelse wal blijft nog steeds goed. Het daggemiddelde in de afgelopen week was 40 kantjes. Vorig jaar waren de vangsten onder de Engelse wal reeds gedaan. De visserij in 't Kanaal blyft nog steeds goed gaan. Wel lopen de gemiddelden sterk uiteen. De ene dag is het 100 kantjes, de andere dag soms 20 kantjes. Daar de kwaliteit van de haring min der wordt, gaan de prüzen nog iets naar beneden. Voor de volle haring. geheel werklozen plus D.U.W. bedroeg 1337. Derhalvi Aan deze daling dient evenwel slechts geringe betekenis te worden toegekend, aangezien deze o.m. het gevolg is van de buitengewoon gunstige weersgesteldheid, waardoor een 20-tal grondwerkers kon •den geplaatst, terwijl bovendien de schilderssubsidie-regeling meer bekend heid schijnt te genieten dan in vorige i. Hierdoor is het aantal werkloos ingeschreven schilders aanmerkelijk lager dan in 1952, n.l. 160 in 1952 tegen 55 er eind November 1953. Verwacht kan worden, dat in de komen de maanden de werkloosheid geleidelijk zal stijgen. Eensdeels onder invloed seizoensfactoren, anderdeels tengevolge an het gereed komen van diverse grote Ten aanzien van het overeenkomstige tüdstip in 1952 kan evenwel een niet ge ringe daling van het totaal beschikbare aanbod worden geconstateerd. Bedroeg dit aanbod op 29 November 1952 1947. i bedraagt dit 1337. Een gunstig ver van ruim 600. Een verheugend ver schijnsel, waaruit duidclük blijkt, dat de werkgelegenheid gedurende 1953 in niet onbelangrüke mate is toegenomen. vraag naar mannelyk personeel daling van 17. Bij V.V.S.L.Sinterklaas Zeshonderdvijftig kinderen van vier tot twaalf jaar onder de hoede van hun vader of moeder, in totaal ruim negenhonderd personen, zijn gister avond in de grote Stadsgehoorzaal op audiëntie geweest bij Sinterklaas. De goede man was uitgenodigd door de Sinterklaas-commissie van de V.V.S.L., die ter gelegenheid van Sints geboortedag een heel feestpro gramma op touw had gezet. Het duurde ruim drie kwartier, voc honderden hun plaatsje hadden ingeno- een langzaam schuifelende rü, die de voorbijgangers op de Breestraat het zekere teken was, dat er iets te doen Het programma werd geopend met een toneelstukje, gespeeld door kinderen en ingestudeerd door de Sinterklaascommis sie. De titel was „De mijter van Sinter klaas". Het stuk was naar een bestaand verhaal geschreven door leden van de V.V.S.L. Oók de décors waren uit „eigen atelier". De kinderen deden het bijzonder aardig. Jammer, dat men vooral achter de zaal niet zo byster veel kon ver staan. Toch is de quintessens van de zaak wel niemand ontgaan. De spanning in de was hoorbaar! een tractatie volgde het optreden de clown Rikkie, een amateur, die en ad rem goochelde, tot verwonde ring van heel de zaal. Ook de groten ge noten van dit programmapunt. den durende gevechtsoefeningen, hoopt de Leidenaar. naar men verwacht begin 1955, naar zün onderdeel in Nederland terug te keren. En toen na nóg een tractatie: Sinter klaas in hoogst eigen persoon. Te paard reed hy, hoog en voornaam, de zaal bin nen, gleed hij voor het podium van zijn ros en nam plaats op de troonzetel, die voor hem was opgericht. Allemaal moch ten de kinderen een handje komen geven, allemaal kregen zy een bemoedigend woord. Waarna door iedere vertegen woordiger van een gezin een groot pakket in ontvangst genomen kon worden, dat allerlei heerlijks en goeds bevatte. Zo werd het ook in deze gezinnen Sin terklaas en hadden de achterblyvers geen reden tot mopperen. Buitengewoon hoogleraar te Leiden Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de forensische psychiatrie, is benoemd dr D. Wiersma, gemeente-psy chiater te Den Haag. Dr Wiersma werd in 1899 te Groningen geboren. In 1923 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld „De psychologie van demensia praecox". steeg iets. Vooral aan jeugdige werkers, 15 t/m 18 jaar, bestaat nog altyd grote behoefte. Ook geschoolde krachten voor de textielindustrie en de metaalindustrie worden voortdurend gevraagd. Het aantal werkloos ingeschreven vrou wen nam iets af en bedroeg op 27 Nov. 147. De vraag onderging een geringe daling, nl. van 267 tot 239 en is voor namelijk gericht op huishoudelijk perso neel, kantoorpersoneel (steno-typisten en typisten) en ongeschoolde werksters voor diverse bedrijfstakken. Onderwijsbenoeming In de vacature van de heer B. Dekker, die per 1 Januari tot hoofd van de Chr. school im Overdirvkel is benoemd, is thans voor de Ohr. school voor v.g.l.o. aan het Noordeinde benoemd de heer F Meyer, hoofd van de Chr. school te Slochteren (Groo.). Maatschappelijk werkster Mej. J. A. Th. Züerveld is geslaagd voor de acte vaikbekwaamiheid maatschap pelijk werkster. Zij heeft daarvoor de op leiding van de Ned. vereniging voor ge meentebelangen gevolgd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Mary, dr van C. N. van der Loo en M M. N. de Groot; Cornells J.. zn van J. C. van Egmond en A. H. Gom- mans; Helena Th. M„ dr van L. T. van der Meü en C. 7. van der Ploeg: Victor L. Ch.. zn van H. Kersing en S. M. E. Blyenberg. Ce/a presenteert De Krantenman Na het ontspanningsprogramma van de vorige maal gaat de Cefa Donderdag In het Casinotheater een film draaien, die rechtstreeks door de landelijke Cefa uit Denemarken is ingevoerd en nog niet eer der in ons land te zien is geweest. Onder regie van Jon Iversen heeft Pal ladium uit Kopenhagen een film gemaakt naar het boek De Krantenman van Aage Falk Hansen. Dit is geen roman over een journalist, zoals men misschien zoil ver wachten, neen, de hoofdpersoon is de krantenkioskhouder Olsen. Om die cen trale figuur bewegen zich de klanten, voortkomend uit alle schakeringen, die het bonte leven kent. Zo zijn daar het barmeisje Dorrlt. de daklozen van de wyk Vesterbro. die van Dlsen warme koffie krijgen, de landsadvo- :aat, Jespersen. een romanschryver. een organist. Al die mensen benadert hij met zijn onwrikbaar geloof. Eerst ontvangt hij slechts geamuseerde verbazing, maar ernstige gebeurtenissen in het gezin van de advocaat, een ongeneeslyke ziekte van de romanschrüver, het zyn alle even zo vele aanleidingen voor de krantenman om zün geloof ook in de practyk te brengen. Olsens geloof wint het van schoolse geleerdheid, dat heeft deze film ons te zeggen. Ruim f 900.000 voor de televisie gevraagd Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer ƒ900.340 aangevraagd om de uit gaven voor de televisie in het lopende jaar te dekken. Aangezien het niet mogelük bleek de definitieve regeling van het televisie- bestel in werking te laten treden vóór het einde van de proefperiode <1 October 1.) heèft de regering moeten besluiten, de televisie-uitzendingen tot het einde dit jaar te laten voortzetten voor rekening van het rijk. Zo mogelyk wil de minister het gevraagde bedrag later rijkskas laten terugvloeien uit eventuele overschotten van de opbrengst an het kijkgeld. Van het aangevraagde bedrag is ruim ƒ362.000 bestemd voor de exploitatie uitgaven en ƒ535.000 voor voorzieningen verband met een geleidelijke opvoering de zendtyd tot ten hoogste 12 uur per reportagewagen voor buiten-uitzendingen de inrichting van een studio in het Vitusgebouw te Bussum moeten uit de .340 worden bekostigd. Kunstenaars over het televisiebestel nog maar heel weinig wordt aangevoerd, blijft de prijs hetzelfde. n.L van f 38.80 tot f 39.80 per kantje; steurharing f 24 tot f 34.50; ijle haring f 26.30 tot f 29.90. De aanvoer aan de Katwykse afslag was deze week 14199 kantjes. Zeebanket Het verrassende element in de visserij heeft zich de afgelopen weken weer eens geducht laten gelden en vele brood etende profeten in het ongelijk gesteld. Men verwachtte algemeen een dalende prijs over de hele linie met het oog op Sinterklaas, maar de wel heel schrale aanvoeren hebben alles anders doen uit pakken. Woensdag was er weinig, Donderdag nog minder en gisteren haast helemaal En de uivertjes maar oplopen tot oor een kistje, de schol drie maar duur zijn voor f30 tot f35 en de tweetjes vorstelijk laten betalen met De Belg heeft zich wel gehouden aan de voorspelling en joeg wegens gebrek eigen aanvoer dc kabeljauw hier op de f86 naar de f115 per regel. Don derdag was er zeker meer gegeven, als maar geweest was. Dit beeld geldt voor de hele distributie sector en het is dan ook de vraag, of er op deze gepeperde prijzen veel verdiend kon worden. In de haring is overigens het geld blij- en rollen de VEM-boten weer aan de op met een big-reis van de Haarlem ten voorbeeld en in de verse vis ging het het algemeen wat kalmer toe, door dat de reizen te lang moesten worden. De schrale vangsten (door het weer) hebben de gang van zaken voor de verse vis dat laatste duwtje naar beneden gegeven, niet ~eer by kon voor vele schepen. Nu maar hopen op een veertien dagen mooi weer, zodat de klant weer 'isje tegen een aanvaardbare prijs op tafel ziet. Het belang van r'e nieuwe vismarkt, ie Nederland rijk is geworden in Am sterdam en die eigenlijk IJmuiden rijk geworden is dere week duidelijk onderstreept door de delegatie van de V.IJ.V., die bij de wat kinderachtige plechtigheid der „spantenstellerij" op het Centrale Markthallenterrein aanwezig Dit wordt een typische groothandels markt, waarvan de betekenis straks niet gemakkelijk te overschatten is. Wellicht kunnen we hier de victorie van de verse bestendigd zien, zoals ze laatst werd ingeluid door de „stunts" in enige grote steden, waar plotseling schel- s tegen een pracht van een prijs op de arkt verscheen. De IJmuidense handel wil wel dat as na deze drukbesproken fixering van n prijs, die niet te fixeren leek, or er- Het hoofdbestuur van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft zich naar aanleiding van de nota van minister Cals over het televisiebestel. in een schrijven gewend tot de leden der. - - Tweede Kamer. Het hoofdbestuur Wii|a«»ac«Uk gebleken. niet 't huidige omroepbestel tot uitgangs-] Dagbesommingen punt en voorbeeld nemen van de inrlch- i De tiendaagse haringreis van de Eve- ting van het televisiebestel, doch stelt line werd gisteren afgesloten met een voor: de stichting van één instelling van j dagbesomming van f 16.300; de SCH 27 algemeen Ned. karakter, waarin de ver- maakte voor de haring f 11.800. schillende levensbeschouwingen vertegen-1 Vandaag Aan de Zaterdagmarkt werden gis woordigd zyn roepverenigingen toegekend. i plaats kan worden Geen viaduct op Larens kruispunt Het actiecomité tot verbetering van het beruchte kruispunt op rijksweg nr 1 te Laren heeft opnieuw een schrüven aan minister Algera gezonden, waarin deze in kennis werd gesteld van de vüf onge lukken die in de maand November op dit kruispunt werden geregistreerd. Een oplossing van de verkeerssituatie zal niet gezooht worden in het bouwen van een viaduct. Er is sprake van een an dere (nog niet genoemde) oplossing. De beslissing hierover kan thans spoedig worden tegemoet gezien. Geschil over Joodse eigendom De Oostenrijkse minister v ciën, Reinhard K&mitz, heeft e vordering van f 44 millioen vo Joodse eigendommei n Joodse r vergoe- Oosten- ryk, waarvoor geen erfgenamen be staan, afgewezen. Hij schatte de waarde van deze eigen dommen op f 2,9 min tot f 3,6 min. De minister verklaarde, dat de Joodse we- reldoragnisaties, vertegenwoordigd door een gecombineerd comité voor Joodse vorderingen, oorspronkelyk een vorde ring van f219,2 min. had ingediend. Haagse Koran-vertaling per K.L.M. naar Indonesië Een nieuwe Nederlandse vertaling van de Koran is dezer dagen door de N V Zuid-Hollandse Uitgevers Mü A. D. M. C. Stok te Den Haag gedrukt. De eerste twee exemplaren zullen op 4 en 6 December per KLM naar Karachi en Djakarta vlie gen, waar zy resp. bestemd zün voor de leider van de Ahmadryya Moslem Bewe ging en president Soekarno. Naar Moslemgewoonte zullen deze twee exemplaren van de koran tydens de reis boven de hoofden van de vlieg tuigbemanning worden vervoerd. verwacht De Hoop met 35 schelvis, 60 makreel, 35 kabeljauw en gul. 35 kool, 35 wijting, 15 haring, 60 radio, 25 haai en 100 stuks styve kabeljauwen. De Thorina was present met 1700 kisten Kanaalharing en de KW 9 bracht 470 kisten verse haring Haringprüs De verse haring is Vrijdag niet hoger gekomen dan f 11,50 met f 10.50 aan de onderkant. Bij de eerste afslag zijn er geen partyen opgehouden, later Is er wat haring naar de pufschuit gegaan. Eén rijtje Er was zegge en schrijven één regel kabeljauw aan de markt, die voor precies f 100 is verkocht. Hoge schol De durende scholschaarste hield de prijs hier ook hoog en voor de uivertjes is f 20 betaald terwijl de mooie drieën met f 30 gingen strijken en de tweetjes tot f 45 stegen. Engeland kocht de grove soorten voor goed geld en betaalde voor kilo. de grootmiddeltong haalde f 2 f 2.20 en de halve pondjes deden f 1,75 tot f 1,90. Voor de enenis f 1,70 per kilo betaald en de twee-tong maakte f 1,40. Trouwen in Den Haag duurder Om het aantal huwelijksvoltrekkingen in Den Haag over de hele week te ver spreiden hebben B en W. van die stad voorgesteld een wyziging van het *.ar:ef in te voeren. Het komt er op neer. dat het trouwen f 5 duurder wordt, maar dat men nu op alle werkdagen, met uit zondering van Zaterdag, tegen een uni form tarief kan trouwen. Daardoor zal de Woensdag, op welke dag 70 procent van het aantal trouwlustigen in het huwe lijksbootje gaat worden ontlast Een 60-jarige dame, N v. d. U.—B. uit de Sijzenlaan m Den Haag, die uit een rijdende motorwagen stapte, is aaa de verwondingen overleden

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3