Jlictune £cihsr()e (tfourant Zakenmensen over Lichtweek Westelijke Grote Drie zijn het eens over „praten" met Molotof Oorlogsbodems vuurden saluutschoten af bij aankomst Eisenhower Indonesië en Sinterklaas doorgelicht Russisch schip kantelde met donderend geraas Voorstel behandeling in de V.N. uit te stellen Wordt aanvoer van gezouten haring beëindigd? Wist U Nieuw-Guinea w: ZATERDAG 5 DECEMBER 19S3 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2,per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vi®r en dertigste jaargang No 9908 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tflnlea«tlrii l* gfjetfcvea «ngo bert in Ugljeaspctt" PERSLEGERTJE OP BERMUDA koestert veel hoop, dat een conferentie met de Russen succes zal opleveren. Woordvoerders verklaarden, dat de staatslieden der Westelijke Grote Drie de wereldsituatie op zeer sterk overeen komende wfjze beschouwen, met slechts ^IDEN! EISENHOWER is gisteren per vliegtuig op Bermuda gearri- erd voor de conlerentie met Churchill en Laniel. In zijn gezelschap len zich o.m. de minister van Buit. Zaken, Foster Dulles, en de oorzitter van de commissie voor atoom-energie, Lewis Strauss. Zij waren het laatste ogenblik nog aan de Amerikaanse delegatie toegevoegd. t6e oorlogsbodems vuurden 21 saluutschoten af en Amerikaanse en ritse militairen stonden stram in de houding, toen Eisenhower het iresidentsvliegtuig „Columbine" verliet. Hij werd welkom geheten door Ihurchill en Laniel. Een menigte van circa 4000 bewoners van het eiland uichte het Amerikaanse staatshoofd hartelijk toe. Een uur vóór de aan- omst van de Columbine, was ook de laatste groep dagbladcorrespon- lenten gearriveerd. Voor de reportage van deze zeer belangrijke confe- sntie zijn thans meer dan 150 persvertegenwoordigers op Bermuda. Op het vliegveld legde Eisenhower geen der drie delegaties op Bermuda oor de microfoon een verklaring af, sarin hij zeide, dat het hem een groot «rrecht was. op deze schjtterende aats oude vrienden te ontmoeten. „Ik rtrouw. dat deze besprekingen zullen iden tot een beter begrip tussen de be- okken volken en- tot heil van onze k lipectieve landen." Uit het feit, dat L ok deskundigen inzake de politiek voor tt Midden-Oosten aan de Amerikaanse elegatie zijn toegevoegd, valt af te lei en, dat vooral ook Aziatische kwesties ïllen worden besproken. Kort nadat de merikaanse delegatie was gearriveerd, ebben de „Grote Drie" hun eerste be- >reking gehad. Men verwacht, dat de drie ministers eerste besluit, hun fiat zullen geven het Westelijke antwoord op de Rus- sche nota van 26 November. Men is «reengekomen. accoord te gaan met bijeenkomst met Molotof, in het van 1954. Het is nog niet geheel «icer of Berlijn als plaats van samen- geaccepteerd. Deskundigen zijn irect begonnen met het opstellen van antwoord-nota aan Moskou. In deze aldus Reuter, zullen tevens de ;ische verdachtmaking, dat de voor stelde E.D G. het Duitse militarisme li doen herleven, alsmede de beschul- igtng, dat de N.A.T.O.-bases een be- reigmg voor de Sowjet-Unie vormen, de hand worden gewezen. Maar Vliegramp in Spanje 22 doden Op ongeveer 100 km ten Noorden van Madrid is een Bristol-passagiersvliegtuig de Aviacon y Comercio neergestort, machine kwam terecht op een 1700 meter hoge piek van het Guadarrama- gebergte. Reddingsploegen arriveerden in een verblindende sneeuwstorm. Vastgesteld d, dat 22 personen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Elf mensen, on- ";r wie de bemanning van de Bristol, erden ernstig gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich een oerier van de Amerikaanse ambassade Madrid en een Engelsman. Volgens deskundigen is het ongeluk een gevolg van krachtige rukwinden, die de machine omlaag hebben gedrukt. 'wee arrestaties in rusthuis Vrouw van 88 jaar geprest testament te wijzigen De Amsterdamse recherche heeft giste- n één der drie gezusters W., die een huis voor bejaarden in de Vondelstraat Amsterdam exploiteren, en een broer, Ie de financiën behartigt, gearresteerd Ier ernstige verdenking van verduis- ng ten nadele van een 88-jarige dame het tehuis. Z(j zouden deze vrouw hebben geprest haar testament ten gunste van de zus- s te wijzigen. De familie van de 88- Tige kwam daar tegen op en stelde de in kennis. Het ging om een logen van ƒ20 000. De broer wist zelfs machtiging los te krygen van vrouw, waardoor hij geld vai jaarbank kon halen. Dc zuster liet de uderdomsrente op haar eigen bankre- enlng bijschrijven. Het zachte weer Meikevers gevonden in België En in Moskou was het lente België op de vijfde December 1953: dt irdbeien en bosbessen staan voor de tfeede maal in één jaar in bloei, de Kten zoemen en een electriciën in ft iedy vond vier geheel ontwikkelde leikevers in zijn achtertuin. Dat alle- laal dank zij het prachtige weer. In Moskou was het vandaag heerlijk «teweer met temperaturen die tot 41 raden Fahrenheit opliepen. geringe verschillen in de beoordeling der Russische politiek. De andere Westeuro- pese staten zullen op de hoogte worden gehouden van hetgeen op Bermuda ver handeld wordt. Zulks zal gesohieden op de bijeenkomst van vertegenwoordigers der veertien N.A.T.O.-landen, die 14 de zer te Parijs plaats vindt. Een der be langrijkste punten van de agenda is het te vormen Europese leger en de „Man chester Guardian" vestigt er de nadruk op, dat Eisenhower en Churchill zich zorgen maken over de aarzeling van de instelling Wij vestigen er nog de aandacht op, dat volgens andere berichten, minister Eden een plan heeft voor Bermuda, des noods een nationaal Duits leger te vor men en West-Duitsland tot de N.A.T.O. toe te laten, als de E D.G. niet verwe zenlijkt kan worden. Dit zou dus zyn een stok achter de „Franse deur". Voorts zullen de Westelijke Drie een stap ondernemen om Italië en Zuid-Sla- vië aan één conferentietafel te brengen Het plan beoogt, de beperkte overdracht van het bestuur over zone A ?an Italië tot na het begin der conferentie op te schorten. Deskundigen van de Westelijke Grote Drie, Italië en Zuid-Slavië zouden de conferentie dezer vijf landen moeten voorbereiden. Grapjes bij een temp, van 70 graden Het was in de Midocean Club. dat Eisenhower, Churohill en Laniel bij eer waren. Men had geluncht en goed ge luimd, stapten de heren naar buiten om voor de fotografen te poseren. Elsenho wer hield de deur open voor Churchill en wees deze op de drie rieten stoelen die voor hen waren klaargezet „Daar U gastheer bent, zullen we U in midden zetten", zei Eisenhower Churchill, maar deze aan zijn sigaar zuigend, stak zijn hand op nee, dat doe ik nietEn of Eisen hower hem er nu al aan herinnerde, dat hijChurchill, de gastheer was, het hielp allemaal niets, en tenslotte zag Eisenhower zich genoodzaakt, zelf in het midden plaats te nemen met aan zyn linkerhand Churchill en aan z'n recn- terzijde Laniei. De staatslieden maakten grapjes met de fotografen. Ook de Fransman Laniel scheen zich te amuseren, maar dat hy geen woord Engels spreekt, of verstaat, ontging hem wat er gezegd werd. Churchill, die evenals Eisenhower Afscheid in Spaans Instituut: Prins sprak scheidende gezant toe Prins Bernhard heeft gistermiddag te Utrecht in zijn kwaliteit van voorzitter Laniel een licht grijs costuum droeg, %ran de Stichting Het Spaans Instituut aan had zijn befaamde schoenen met rits- de rijksuniversiteit te Utrecht een ver- j de sluiting niet dichtgetrokken. De tem- gadering gepresideerd, waarin het be-peraituur was om en de nabij de 70 gra- stuur afscheid heeft genomen van de pas reden gezant van Columbia, dr Car los Vera Villamizar. De Prins bracht in herinnering wat de scheidende gezant ten behoeve van het instituut had ge daan. Kort geleden had hij nog van de regering te Bogota een grote verzameling boeken op literair en historisch gebied weten te verkrijgen. w Kroaat Eles bekent moord op mevr. De Ridder Volgens de politie te München heeft de 32-jarige Kroaat Jano Ivan Eles be kend, de moord op de 51-jarige Belgi sche mevrouw De Ridder te hebben ge pleegd. Hij heeft, geholpen door de Joegoslaaf Matusic, op zestien Novem ber mevrouw De Ridder bdj Kitzingen in Beieren uit de internationale trein ge duwd Motief van de moord was bero ving. Siamese tweeling Gegevens over operatie naar Leeuwarden Uitvoerige gegevens betreffende de operatie, die te Londen is verricht op de Siamese tweeling uit Nigerië, zijn naar het ziekenhuis te Leeuwarden gezonden, waar zij nauwkeurig bestudeerd worden door de dokters, die de eerste Siamese tweeling in Nederland zullen opereren. Sabotage op Oostduitse werf Verzetslieden sneden alle trossen door; twee hunner zijn gegrepen EDEN van een Oostduitse verzetsbeweging hebben gisteren op de War- 1 nowwerf van Warnemünde het grootste Russische schip doen kante en, dat op de Oostduitse werven wordt gerepareerd. Het betreft hier de Cormalige „Hansa", een 21.000 ton metend schip, dat na het einde van de rlog door de Sowjets als krijgsbuit in beslag werd genomen en in „Sov- 7. Jetski Sojoez" werd omgedoopt. De „Sovjetski Sojoez" heeft de Oost- luitse autoriteiten niet veel geluk ge tracht. Zij hebben talrijke dreigementen 'egens overschrijding der termijnen door de Sowjets in ontvangst moeten ne- nen, doch men slaagde er trots alle f krachtsinspanning niet in, de benodigde •nderdelen op tijd te verschaffen zo neldt de Berlijnse correspondent van de Ti -Volkskrant". Nu juist de eindspurt werd la ingezet het schip moet aan het einde »an dit jaar worden afgeleverd komt ineens weer een terugslag van maanden Hoeveel belang men van Russische zijde aan hechtte, het schip vóór het einde 01 *in dit jaar gereed te hebben, blijkt wel |hieruit. dat de Oostduitse regering een emie van 200.000 mark had uitgeloofd, dien het schip op 21 December zijn eer- e proefvaart kon maken. De verzetslieden hadden hun plan goed voorbereid. Ze hadden alle af- «luiters opengedraaid en alle trossen doorgesneden. Met een reusachtig ge- faas zette de 21.000 ton metende ko los zich in beweging en bleef met tterke slagzij liggen. Twee der daders werden op de werf gegrepen, twee anderen zijn echter nog voortvluch tig. Russische troepen en eenheden der geheime politie zijn naar Warne münde gekomen en voeren reeds grootscheepse razzia's uit. De leiding der werf, de onmiddellijk bij het repareren van de „Sovjetski So joez" betrokken werklieden en de wachten van het Oostduitse leger zijn allen ge arresteerd. Het werfterrein wordt nu door dubbele posten bewaakt, die reeds bij de tweede sommering mogen schieten. In de stad zelf heerst de grootste ongerustheid omdat men represailles van de Oostduit se geheime politie vreest. Sinds 1949 waren 3500 arbeiders op de Warnow-werf bezig het schip tot een enorm troepentransportschip om te bou wen. Het heeft een kruissnelheid v: zeemijl en een machinevermogen 23.000 paardekracht, met een olieverbruik van 186 ton per etmaal. De „Sovjetski Sojoez" meet iets meer dan 21.000 ton, is 205 meter lang en 24 meter breed. Op het einde van dit jaar zou hij van stapel lopen. Het Koreaanse probleem Voorbereidende besprekingen worden door Roden weer eindeloos gerekt BRAZILIË HEEFT in de Assemblée der V.N. voorgesteld, de behande ling der Koreaanse kwestie uit te stellen, teneinde de onderhandelin gen te Pan Moen Djon te vergemakkelijken. In de desbetreffende ont- werp-resolutie wordt de voorzitster der vergadering, mevrouw Pandit van j India, verzocht u° afgevaardigden bijeen te roepen, zodra de meerderheidl der leden van oordeel is, dat de ontwikkelingen behandeling der kwestie j vereisen. De dag tevoren had de afgevaardigde van India een voorstel ingediend in de „politieke commissie", om van 8 Dec. tot 9 Febr. op reces te gaan. Echter zijn Engeland en Amerika er tegen gekant, datum voor het opnieuw bijeenko- der Assemblée vast te stellen, omdat deze landen van mening zijn, dat zulks de communisten zou kunnen aanmoedi gen om de onderhandelingen te Pan Moen Djon te rekken. Volgens Geallieerde kringen te Seoel zullen de voorbereidende besprekingen voor een „politieke conferentie" mis schien nog wel weken, mogelijk zelfs tot het begin der lente voortduren. Dan is er het probleem, wie er aan de „politieke conferentie" over Korea zullen deelne men. Wordt Rusland toegelaten als „neu trale mogendheid" of als oorlogvoerende' Zuid-Korea stemt in met de vertegen woordiging van neutrale landen op de over Korea te houden „politieke confe rentie". mits aan deze staten geen stem recht zal worden toegekend Ook ziet Zuid-Korea de wenselijkheid in van Sow- jesrussische vertegenwoordiging bij d< besprekingen, doch niet als „neutraal land". Wij stippen hierbij aan. dat de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de be sprekingen te Pan Moen Djon reeds vele heeft gedaan. Een jeep was het vervoermiddel, waarvan St. Nicolaas gisteren ge bruik maakte, toen hij, voorafge gaan door de drumband van de 158ste afdeling Zware Luchtdoel artillerie de Nieuwe Alexander- kazerne aan de Van Alkemadelaan te Den Haag bezocht. Hij kwam er om kinderen van militairen ge schenken uit te delen Ook een aantal kinderen uit gezinnen, waar de Sint meestal niet op bezoek komt. werden nu eens uitgebreid onthaald. De majoor H. Heins, kazerne- en afdelingscommandant, heette de hoge gast welkom en vroeg hem de wacht te inspecteren, het geen deze gaarne en nauwgezet deed. Dat de kinderen er het hunne van moesten hbben, spreekt vanzelf. St Nicolaas mag dan nog zo bejaard zijn, hij weet met zijn tijd mee te gaan. Hij is niet bang voor een reisje per helicopter of voor een para chutesprong en evenmin voor het Röntgenapparaat. Gisteren was hij in Amersfoort, waar juist de bevolking werd doorgelicht en natuurlyk verscheen ook de Sint voor het doorlichtingsapparaat De goede grysaard bleek nog kerngezond te zijn. Autobus reed twee huizen binnen Eén zwaar gewonde, vele lichtgewonden Een autobus van de Brabantse Buurt spoorwegen en autobusdiensten is gister middag, doordat de Imkervoorband sprong, in Kruisland (N.-B.) van d« afgeraakt en twee naast elkaar gelegen huizen aan de linkerkant van de weg binnengereden. Nadat de band wa sprongen, schoot de autobus va rechterweghelft naar de linker en greep daarbij de 32-jarige wielrijder H. de M. Hij werd een tiental meters meegesleurd en zeer ernstig gewond. In de bus bevonden izch achttien dijk werkers die van Anna Jacobapolder on derweg waren naar hun woonplaats a om daar het Sint Nicolaasfeest te vieren. Zij liepen lichte verwondingen op. In een van de huizen bevond zich het echtpaar F. A., dat eveneens werd gewond door dat het een gedeelte van de ingedrukte muur tegen zich aan kreeg. DE CHEF van de afdeling Universi teiten van het Oostduitse ministerie van Onderwijs, Freiman, is naar het Westen uitgeweken, „omdat hij arrestatie vreea- Mits bediijlschap en minister het goedkeuren Belangrijk besluit van de Redersvereniging Tijdens een gistermiddag in Den Haag gehouden ledenvergadering van de Redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij, hebben de aanwezige leden zich met grote meerderheid van stemmen achter een bestuursvoor stel geschaard om met ingang van 12 of 19 December de vangst van haring, die gezouten wordt, te beëindigen. Het besluit van de ledenvergadering zal ter goedkeuring aan het bedrijfschap voor Visserijproducten en aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening worden voorgelegd. Indien de goedkeuring wordt verleend, zal de Nederlandse Vissersvloot de verse haring vangst gaan uitoefenen. Het grootste deel van de Scheveningse en Katwijkse re- DAT Nieuw Vossemeer op 27 Januari als laatste gemeente in het Brabantse rampgebied raadsverkiezingen zal hou den. DAT het personeel van de Sticusa (Stichting voor culturele Samenwerking) te Amsterdam heeft geprotesteerd tegen het ontslag van vier personeelsleden, en de ontslagen voorlopig zyn ingetrokken. DAT het Ned. Instituut voor landbouw kundig Ingenieurs op 29 December in Utrecht zyn jaarvergadering houdt. DAT in het in aanbouw zijnde gebouw van de Ned. Heide MÜ aan het Sickes- plein te Arnhem op 15 December eei denksteen zal worden gemetseld. DAT ir G. Friedhoff uit Wassenaar zitting heeft in de jury, die is benoemd i.v.'in. de ideeënpr\isi'raag voor de bouw van een nieuw stadhuis te Arnhem. DAT in Brussel aan A. F. J. Delpérée, economisch en sociaal adviseur van het Belgische ministerie van Arbeid, de ver sierselen van officier O.-N. zijn uitge- DAT een groep W^stberlljnse studenten de perswetenschap van S tot 19 Dec. is land bezoekt op uitnodiging van het Instituut voor Perswetenschap te A'dam. DAT by het monument voor de geval len artilleristen in Oldebroek namens het wapen der artillerie een krans is gelegd de naamdag van Santé Barbara, de schutspatrones van de artillerie. DAT twee inwoners van De Ryp <N.- H.) met een schepnet naar het haantje van de kerktoren zijn geklommen en papegaai hebben gevangen, die al gerui me tijd onder de torenomloop zat. DAT op het m.s. Hathor te Amsterdam het milLioenste schuimrubberproduct is geladen van de thans 6 jaar bestaande rubberfabriek Rubatcx te Nigteveeht, die reeds voor 60 mlllloen heeft geëx porteerd. DAT Ged, Staten van Limburg bü de Prov. Staten een streekplan voor de Wes telijke mijnstreek hebben Ingediend, het welk o.a. omvat de bouw van 17.000 wo ningen vóór 1970 en autosnelwegen Eind hovenMaastricht en AntwerpenKeu rt via Heerlen. DAT tegen de 20-j. evangelist Jehovagetuigen, B. W. S. uit Schiedam, die niet in het kamp was verschenen waar hij als principieel dienstweigeraar zou worden tewerkgesteld, in Assen 3 maanden is geëist DAT tegen de 26-j. landarbeider H. d. W. uit Veenoord, die gelden heeft v< duisterd die hij zgn, inzamelde voor z blinde vriend, en zijn schoonvader met de dood bedreigde, in Assen 9 mnd, v van 6 voorw., is geëist met voorw. beschikkingstelling. DAT St Nicolaas gisteren op uitnodi- van 30.°°f' vorIg Jaar ging van de Commerciële Club te Gro- visserekringen noemt ningen een bezoek heeft gebracht aan 8°ede veer de oorzaak het Ambonnezenkamp De Schattenberg dere vangsten. Er kan ders schaarde zich achter het voorstel hun vereniging, de Ylaardingse ders gaven de wens te kennen de vangst haring die wordt gezouten, voort te zetten. Het voorstel van het bestuur va redersverenigingen voor de Nederlandse haringvisserij is ter goedkeuring aa leden voorgelegd, omdat men van mening dat de binnenlandse behoefte e verplichtingen tegenover het buitenland ten aanzien van de levering van gezou ten haring gedekt zijn. Men heeft mede gedeeld, dat reeds vele tienduizenden kantjes gezouten haring meer zijn gevoerd dan vorig jaar om deze tijd het geval was Hierdoor wordt voor een in eenstorting van de marktprijzen ge vreesd. Naar wij nader vernemen is het t« verwachten, dot deze teelt wordt af gesloten met een record-aanvoer 'vat ruim een mililoen kantjes en dat daar door de vangsten met 100.000 kantjes boven de aanvoer van de vorige teelt uit komt. Verleden weck was er een record- aanvoer van 90.000 kantjes, vorig Jaar was dit cijfer over dezelfde week 15.000, een toename dus van 75.000 vaten! Deze week verwacht men een totaal aa dat 13.000. In het bijzonder n deze bijson- ledere nacht 'ESTELIJI' Nieuw-Guinea is van het moment, dat in 1949 de souvereini- over Indonesië werd overgedragen, stokpaardje geweest van Soekarno. on zou op 1 Januari 1951 niet opgaan zonder dat dit Westelijk Nieuw-Guinea behoren tot Indonesië. De zon ging normaal op. maar „Irian". zoals Indonesië ieuw-Guinea noemt, bleef Nederlands. Soekarno is sedertdien op dit aambeeld blijven hameren en te pas en te onpas brengt hij de kwestie nog steeds ter sprake. Als hij spreekt in Semarang. hamert hij er een kwartier lar.g op, dat .Irian" moet worden „bevrijd". Als hij ;en sportfeest opent in Medan. zegt hy. dat het zo jammer is. dat de jeugd van „Irian" niet aan dit sportfeest kan deel- Dat gaat nu al een aantal jaren zo door de hele kwestie heeft president Soe karno zeer veel prestige gekost. Want nog steeds zó, dat, als Soekarno tegen de eenvoudige dessaman zegt. dat Nieuw-Guinea Indonesisch zal zijn. die dessaman dat gelooft. Maar hij gelooft het niet meer zo onvoorwaardelijk als hij drie jaar geleden geloofde. Toen was Soekarno nog de man, die kon vertellen, dat mèt de vrijheid de wel vaart zou komen en het geluk en boven dien nog Westelijk Nieuw-Guinea. Ook de dessaman heeft nu wel gezien, dat hij r is dan ooit. dat er geen zekerheid Indonesië, en hij is ook gaan twij felen aan Soekarno's woorden inzake Nieuw-Guinea. 1 Indonesië kan kan zich permitteren, nog meer prestige te ver spelen door te zeggen dat Westelijk Nieuw Guinea toch wel Nederlands zal blijven. Hij verliest dat prestige natuur lijk ook, als hij vol blijft houden, dat het Indonesisch zal worden, maar dat is een verlies op langere termijn, dat men hoopt te kunnen opvangen. De positie van Soekarno is n.l. lang niet ...eer wat zij geweest is. Indonesische regeringspersonen weten dit ook zeer goed en het zou hun een lief ding waard zijn. als de president wat minder over dit Nederlandse gebiedsdeel gezegd zou hebben. Maar nu het zo gelopen is. kan men niet meer terug Nu moet men doorgaan. prestige-kwestie voor heel Indonesië geworden. Vandaar dat men Nieuw-Guinea een kiesdistrict maakt vandaar ook dat men in Djakarta speciaal bureau inricht voor Nieuw- Guinea. Dat zyn dingen die op zich zelf natuurlijk niet de minste practische be tekenis hebben, maar zij laten de bevol king in de waan. dat men er r.og steeds op rekent, Nieuw-Guinea te krygen. inmiddels wel duidelijk, dat dit niet zal gebeuren. Indonesië zelf heeft belangrijk aan aanzien en sympathie in de wereld verloren. Het kan zijn eigen zaken niet redderen-, het staat in verschil lende opzichten aan de rand van de chaos en het communistische gevaar is zeker niet denkbeeldig. De huidige regering van Indonesië doet weinig anders dan met de communistische partij coquetteren. Maar terwijl Java doorgaat met maat regelen te nemen, die er op zouden moe'cn wijzen dat 't verkrijgen van Nieuw-Guir.ea nog steeds een der voornaamste punten van het regeringsprogramma is, liggen de zaken in de practyk gelukkig anders. In privé-gesprekken .met Indonesiërs kan men steeds meer horen, dat men ge noeg zorgen heeft en dat men er werke lijk niet op gebrand is. Nieuw-Guinea er bij te krijgen. Ook in verschillende dagbladen komt thans deze mening tot uiting. Dat zijn dan dagbladen, die buiten Java verschijnen. Verschillende Sumatraanse kranten heb ben er de laatste tijd op gewezen, dat men zich over dit Nieuw-Guinea maar niet zo druk meer moet maken, want^ dat men heus wel andere dingen te doen heeft. Andere dingen op economisch en financieel terrein en ook op het terrein n de veiligheid. ATEN wij eerst eens proberen, zeggen vele Indonesiërs, de mensen een menswaardig bestaan te verschaffen. Laten wij eerst- eens proberen, een paar de vele beloften, die gedaan zijn in de periode van de overdracht van de sou- vereiniteit, althans gedeeltelijk in te los- Laten wij er voorts aan denken, dat onrust heerst op Ceram en op Zuid- Gelebes, in Midden- en West-Java en m Atjeh. Laten wij daaruit de conclusie trekken, dat tientallen millioenen van de 70 millioen Indonesiërs zich niet zo heel gelukkig voelen onder het bewind ..Boeng Karno". Als wij in de komen de vijf of tien jaar eens zouden proberen te komen tot een behoorlijk geordende staat, tot een samenleving waarin men zijn dagelijks bord rijst kan verdienen en vaarin de rechtsonzekerheid niet al te groot is. Als dèt zou gelukken, zou dat een prestatie op zichzelf zijn. En laten wij dan voorlopig maar niet meer praten rer Nieuw-Guinea. Deze redenering kan men steeds meer in Indonesische zijde horen. Indonesië vormt ten aanzien van Nieuw-Guinea geen gesloten front meer. zoals drie jaar ge'.eden het geval was. Dat is een hoop vol teken. t Daarbij mag gehoopt worden, dat ook president en regering van Indonesië lang zamerhand tot meer begrip van dc reali teit zullen komen. Die realiteit is n.l.. dat Westelijk Nieuw-Guinea toch met krijgt. Hoe eerder men dat ook in Dja karta beseft, hoe beter het zal zijn. te Westerbork. gevist worden! Zacht weer Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. In het Noorden van het land vannacht vrij koud. Morgen overdag in het algemeen iets zachter dan vandaag. Zon en maan Zondag: zon van 8.32 tot 16.30 uur; maan van 8.57 tot 16.04 uur. ftlaandag: zon van 8.33 tot 16.29 uur; maan van 9.54 tot 17.03 uur. Zondag N.M. KONING PAUL en koningin Frede- rika van Griekenland zijn na een verblijf van enkele weken in de Ver. Staten, met het Amerikaanse schip Independence uit New York vertrokken, op weg naar hun lland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1