Jlieuwe geihtrfft (Courant wist r SLEY 0 Vervlogen droom Voor televisie voorlopig viermaal zoveel zendtijd als thans Mogelijkheid van aanvaardbare reclame wordt ernstig overwogen De Britten hebben nu een neger-koning afgezet Hoe Churchill gisteren z'n verjaardag vierde Kolen en Staal DINSDAG I DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstra at 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeli ng: Tel 31441. Postrekening: 5893 6. ABONNEMENTEN- f 2.— per maand- 0.47 per week. ADVERTENTIËN: f (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9904 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvactkft Is gfjcbfeom mijn furt ia tcgljeaspoet" MINISTER CALS' PLANNEN DE REGERING heeft nu eindelijk haar standpunt in zake het nieuwe televisiebestel officieel bekend gemaakt in een nota, die minister Cals aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Belangrijke punten zijn: 1. Een algemeen programma naast dat der omroepverenigingen, welker programmastaven het zullen verzorgen. 2. Voorlopig een zendtijd van 12 (thans 3) uur per week. 3. Renteloze voorschotten voor de omroepverenigingen. 4. Samensmelting van Racioraad en Televisieraad. Versterking van de zender Lopik. Steunzenders in Groningen, Roer mond en Goes en eventueel Enschede. De regering ziet de omroeporganisaties mee een verantwoordelijkheid kregen op- met het oog op de bijzondere plaats die zij gelegd, welke zij moeilijk konden dragen, de Nederlandse maatschappij heb- daar de uitzending van algemene pro- •worven als de aangewezen instel- gramma's de luisteraar een richtsnoer zou om ook in het nieuwe bestel de onthouden wat betreft de aanvaardbaar s-programma's te verzorgen. De j heid van de programma's. Overheid zal een zekere zeggenschap be- Alle vier omroeporganisaties hadden houden, die echter niet verder gaat dan bezwaar tegen het denkbeeld, voor het al- m beperkte invloed op de samenstelling gemene programma een afzonderlijke an het bestuur der stichting. staf in het leven te roepen die recht- Naast de eigen programma's van de om- streeks onder leiding van het bestuur der roepverenigingen zal er een algemeen I Televisiestichting zou staan. Helling wordt toe vertrouwd "aan ecrTof Renteloze VOOISChotteil organen van de Nederlandse Tele- /-.„I,. 1 Daar de regering meent, reeds thans te moeten streven naar een cultureel ver antwoord televisiebestel, ziet zij zich ver plicht terstond in de financiering te voor zien. De opbrengst van het kijkgeld zal. omdat er nog te weinig toestelbezitters zijn te laag zijn om daaruit een geregelde televisiedienst te bekostigen. Daarom wil de regering de nodige fondsen ter be schikking stellen van de uitzendende or ganisaties. Dit zal gebeuren in de vorm van renteloze voorschottene die mogelijk t.z.t. zullen worden terugbetaald. De regering ziet in het uitzenden van rec-ame n mogelijke bron vin inkomsten. Zg is echter niet blind voor de bezwaren die tegen uitzendingen van dit karakter kunnen worden ingebracht. Minister Cals onderzoekt de mogelijkheid, waarborgen te scheppen, opdat reclame-uitzendingen op een aanvaardbaar peil blijven en het normale programma daarvan geen na delen ondervindt. Omdat het wel vaststaat, dat de uitbrei ding van de televisie slechts geleidelijk kan worden verwezenlijkt, wil de regel mg zich houden aan de voorzichtige finan ciële raming van de Televisieraad. Deze raamt dë inkomsten over een tijdvak van negen jaar op twaalf millioen gulden. In dezelfde periode belopen de uitgaven echter een totaal van rond 38's milioen gulden. Voor investeringen zal bij aanvul- lende begroting voor 1953 542.000 worden bestel de Radio- j gevraagd. De exploitatie-uitgaven voor en de Televisierood samen1954 worden, volgens de aanvankelijke smelten tot ec.i college van raming, getaxeerd op 2!* a 3 millioen en' idvies, dat naar samenstelling en werk- j de inkomsten uit het heffen van kijkgeld rijze zal overeenkomen met de huidigeworden voor deze periode op 250.000 ge- tadioraad. steld. Op den duur zal het omroep- en televi-j Dc ,al T00,l„pig worde„ ge- per week. (Tot nu toe is! an de televisie, naa elevisie-nota, die thans a lamer is aangeboden. ister Cals stelt zich t ig van het niei liebestel lesluit 1954" zal zijn verwerkt. Niet alleen religieus Naar het inzicht van de regering mogen jgramma's der omroepvereni- beperkt blijven tot de speci fiek religieus of geestelijk gerichte pro mede ruimte bieden MINISTER CALS. dc zendtijd officieel 3 uur per week). Uit gezonden zullen worden belangrijke kunstzinnige uitvoeringen, verpozingspro gramma's, reportages van actualiteiten en sportgebeurtenissen als speciale pro gramma's voor bepaalde groepen kijkers. Ook hecht dc regering bijzondere waarde aan internationale uitwisseling. Steunzenders Het ligt in de bedoeling, de zender in Lopik te versterken en bovendien drie of vier steunzenders te bouwen en wel te Groningen, Roermond, Goes en indien dit nodig mocht blijken ook te Enscheoe Minister Cals acht de ontwikkeling van de televisie in de afgelopen periode niet zo onbevredigend als algemeen wordt aangenomen. Hij is het dan ook niet met de mening van de Televisieraad dat ..het bescheioen experiment is ✓astge- In de kwaliteit der programma's kar een stijgende lijn worden opgemerkt er zij steekt zeer gunstig af bij de alar merende berichten die uit andere landen omtrent de televisie binnenkomen. De hoop bestaat, dat de uitbreiding van de zendtijd zal leiden tot een groter aantal kijkers. Tot dusver komt dit aantal de 10.000 nog niet te boven. Minister Cals overweegt de heffing var een extra-bijdrage voor grootbeeld-ont vangers die in openbare gelegenheden worden gebruikt. Ten slotte zij vermeld, dat het bedoeling ligt, om by een flinke uitbrei ding van het aantal TV-toestellen be halve betaling van het kijkgeld per post giro, ook betaling met televisiezegels mo gelijk te maken. Televisie: 10 pet per uur JS EEN KIJKGELD te hoog? De en Van de Kieft menen van niet. Tijdens de experimentele periode werden zoveel extra-uitzendingen aan belangrijke gebeurtenissen ge- wijd, dat er in feite gemiddeld vijf uur per week werd uitgezonden. Per jaar is dat 250 uur, zodat het kijkgeld per uur en per toestel weinig meer dan 10 ct bedraagt. Met het stijgen van de zendtijd zal dit bedrag nog aanzienlijk vermin deren. In verhouding tot het gebo dene is de heffing dan ook zeker niet te hoog, menen de ministers. In Groot-Brittannië bedraagt het kijkgeld dit jaar 1 pond (f 10.80), in Frankrijk 3825 (f38.25) en in West-Duitsland 60 Mark (f54). riet Engelse kijkgeld is te laag geble ken, zodat voor de televisie grote sommen moeten worden beschik baar gesteld uit de radiobijdrage, die eveneens 1 pond bedraagt. De Franse heffing is, gezien de feite lijke omstandigheden, redelijk en de Duitse is hoger dan de Neder landse, zo zeggen de ministers m hun antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp op het kijk- worden gerejeld, op 12 vv,v,x-lopig wordt de voorkeur gege- aan een algemene maatregel van be- Er is een algemene maatregel var mr ontworpen, waarin de vorm die zich denkt, als het „Televisie- kun of Ivereenkomstig de inzichten van de uit- ïdende organisatie. ie voorbereiding en de uitvoering var programma's zal in het algemeen wor n toevertrouwd aan de programmasta- n der omroeporganisaties, die elk staar der leiding van het bestuur van haar organisatie. De algemene programma- mmissie een orgaan van de stichting zal echter gerechtigd zijn, uit deze pro- iramma's een keuze te doen. Aan dit ichaam moeten ook alle programma's irorden voorgelegd, lit stelsel wijkt in aanzienlijke mate af 1 het advies van de meerderheid van Televisieraad, maar dc regering heeft neend, zich op dit punt te moeten aan- iten bjj de minderheidsnota van deze faad. Deze minderheidsnota is onderte- >d door mr A. H. van der Veen, de heer dc Clcrq, de heer C. M. D'osker, prof. J. B. Kors, mr dr C. J. M. A. van Rooy, dr P. J. Wittcman en de heer J. W. lengelink. Hier spreekt mee het feit, dat tijdens iet deze zomer gehouden overleg met de omroepverenigingen enkele van deze or- ities op principiële gronden ernstige lezwaren hebben aangevoerd tegen het programma. Deze omroepver- gaven te kennen, dat zij daar- Geen tijd voor zijn verjaardag Staat van beleg in Boeganda Koning Moetesa werd prompt per vliegtuig naar Engeland gedirigeerd de 29-jarige koning van Boeganda. s de centrale provincie van Oeganda In de provincie werd de noodtoestand afgekondigd- De koning is verbannen er gisteren per vliegtuig naar Engeland ge dirigeerd. De gouverneur van Oeganda, Sir An drew Cohen, zeide, dat men tot deze stap R'dam kijkt vooruit Tweede „Maastunnel" op het program En een nieuwe brug bij de viaduct In Rotterdam staan plannen op stapel 'oor een derde oeververbinding in de 'orm van een nieuwe Willemsburg ten Oosten van het spoorwegviaduct over de Maas en voor een tweede tunnel onder de Nieuwe Waterweg tussen Schiedam en Vlaardingen. Dit heeft wethouder Mertens gisteravond tijdens het begro tingsdebat in de Rotterdamse raad mee gedeeld. Er gaan dagelijks 35.000 tot 36.000 auto'; door de Maastunnel en jaarlijks neemt dit aantal met 3000 stuks toe. In 1960 zal de tunnel de maximum-capaciteit hebben bereikt. Een nieuwe Willemsbrug is daarom strikt noodzakelijk. Besprekin gen hierover zijn reeds gaande. In ver band met de bodemgesteldheid komt er geen hangbrug, maar een. platte brug. Ook vestigde de wethouder de aan dacht op de plannen voor een rijksweg van Den Haag naar het Zuiden, v voor echter alleen nog maar het begin- en eindpunt zijn vastgelegd. Zou deze weg worden uitgevoerd, dan zal boven genoemde tunnel onder de Nieuwe Wa terweg komen tussen Schiedam en Vlaar dingen. Rijkswaterstaat is al met de voorbereidingen bezig. De bouw van het nieuwe station C.S. zal begin 1954 beginnen. In het begin van het nieuwe jaar zal de raad voorstel bereiken voor de aanleg van oefenvliegveld in Zestienhoven, w mede het Rotterdamse streven tot leg van een vlieghaven in Schieveen niet van de baan Is. de besluiten van het bestuur van protectoraat te verzetten, en de 1 eenkomst van 1900, krachtens welke Boe ganda wordt bestuurd te verbreken. Het conflict tussen de Kabaka en de rege ring berust op eisen tot zelfbestuur vooi de provincie Boeganda. In de verklaring van de gouverneur ■erd medegedeeld, dat het verzoek afscheiding van Boeganda van de rest Oeganda gedaan is, vijf maanden had. Het betreft hier dus de provincie B01 ganda, in het Britse protectoraat Oegan da. dat aan Kenya grenst. Boeganda, ge legen aan het Victoria Meer heeft «een oppervlakte van 66.300 vierkante km bevolking van 1,3 millioen zielen. De verbanning van de vorst veroorzaakt eer wijziging in het reisprogramma van Ko ningin Elizabeth, want het Engelse ko ninklijke paar zou in April 1954 Kabaka esa een bezoek hebben gebracht. Mag ik „vijand no 1" gelukwensen Bij grootse ovatie in Lagerhuis sloot publiek op galerijen zich aan PREMIER CHURCHILL heeft gisteren, zoals gemeld, zijn 79ste verjaar dag gevierd. Terwijl gelukwenstelegrammen en geschenken uit alle delen van de wereld binnenkwamen, belegde hij op no 10 Downingstreet, een kabinetszitting, tijdens welke de Russische nota besproken werd. Van daag presideerde Churchill weer een kabinetszitting, de zesde in negen dagen. Vanavond zal hij nog in het Lagerhuis zijn en daarna vertrekt hij per vliegtuig naar Bermuda voor de besprekingen met Eisenhower en Laniel. i receptie Op het beruchte kruispunt v rijkswegen 15 en 26 te Dei/, waar al zo veel ongelukken gebeurd zijn, had gisteren weer een ernstige autobotsing plaats. Uit de richting Den Bosch reed de heer D. uit Breda met zijn volkswagen naar Utrecht. Bij het kruispunt ver leende de heer P. uit Dordrecht, die een Opel bestuurde, geen voor rang aan de volkswagen. Een bot sing was het gevolg. De heer D. werd uit de wagen geslingerd en moest zwaar gewond naar het zie kenhuis in Den Bosch worden overgebracht. De Opel sloeg en kele malen over de kop en kivam in de berm terecht. De Dordte- naar en zijn mede-inzittende wer den er gewond uitgehaald en naar Dordrecht vervoerd. De rest van de dag heeft hij gisteren m zijn bureau doorgebracht met de be studering van rapporten van zijn minis- rs en het schrijven van. zijn puntige Voor een farm.!1' -diner gisteravond was in taart gebakken met één grote kaars in. Verder stond op de taart een kleine nabootsing van Rufus. zijn lievelingshond De taart was zo gemaakt, dat hij op een verzameling leek van de door Churchill geschreven boeken. Naast het laatste deel zijn oorlogsherinneringen „Triumph and Tragedy" was een open plek gelaten. in een gouden vraagteken was ge schreven. Dit deel is bestemd voor het volgende litteraire werk van de premier. De taart woog 50 pond en eromheen gc- strengeld was het blauwe lint van dé kou- V; senband. De taart bevatte ook bootsing van de Nobelprijs. Tegen 12 uur waren ongeveer 2000 gelukwensen ontvangen, waarbij speciale boodschappen van Eisenhower en van Koningin Elizabeth, die Panama passeer de 00 haar rondreis door be* Gemenebest. De hall van no 10 was één grote bloe- menschat. Na het diner volgde er voor vrienden en ministers. Toen Churchill gistermiddag het Lager huis betrad, werd hem door ziin aanhan gers een grootse ovatie bereid,, waarbij alle andere afgevaardigden en zelfs het publiek op de galerijen" zich aansloten Aan het huldebetoon van de belangstel lenden op de tribunes (de „vreemdelin gen". zoals zij officieel worden genoemd) verd door de zaalwachters kleding snel 'n einde p^maakt. Zichtbaar ierd dankte Sir Winston Churchill de hulde, die hem door zijn mede- •«enstanders werd gebracht. En hij :kte. toen Hughes, de aanhanger de linkervleugel der Socialisten, die altijd felle critiek levert op alles wat Conser- verlof vroeg om„vijand No 1" geluk te wensen! In Dordrecht: Geen televisie-antenne op gemeentewoning En op flatgebouwen ook geen radio-antenne B. en W. van Dordrecht hebben aan de raad meegedeeld, dat zij het niet verant woord achten op dc daken van gemeente- woningen het plaatsen van een televisie- antenne toe te staan, wegens het gcvaai van beschadiging van daken en schoor stenen. Bovendien, aldus zeggen zij, moet het plaatsen van antennes op de daken van flatgebouwen uit een oogpunt van „welstand" zeer ongewenst worden ge acht. De bewoners van de flatwoningen in Dordrecht is het ook niet toegestaan radio-antennes aan te leggen, wat hun uiteraard veel ongerief bezorgt, vanwege de minder goede ontvangst. Motor tegen wagen: twee doden Op de Driebergseweg te Zeist is gister avond een motor bij het passeren van een auto, tegen een met twee paarden bespan nen wagen gereden, als gevolg waarvan 2 personen de dood vonden. De motor werd bestuurd door de 37- jarige koopman B. J. S. uit Zeist. Op de duo zat de 42-jarige koopman W. C. de L. uit Utrecht. Beide mannen werden door de botsing zwaar gewond en zijn op weg naar het ziekenhuis te Utrecht, overleden. Beiden waren gehuwd. Een van de paarden, waarop de motor was ingereden, moest worden afgemaakt. Verslag over Ethiopië Prins bezocht de ministerraad Prins Bernhard heeft gisteren in de vergadering van de ministeraad een over zicht gegeven van zijn bezoek aan Ethiopië en zijn besprekingen met keizer Haile Selassie. (Advertentie) MET VAN GASTEL ALS SLAGER UW UITGAVEN LAGER! S. W. VAN GASTEL, Haarlemmerstrxat 218. 'I>1. 25731 Opkomst lichting 1954 in zes ploegen Groot verlof voor de lichting 1952-11 Voor zover het de landmacht betref! zullen de dienstplichtigen van de lich ting 1954 in zes ploegen, steeds on tiwee maanden onder de waipenen den geroepen. De eerste indeling zal plaats hebben in begin Februari. De op komst bij de zeemacht zal voornamelijk eenmaal per vier weken gebeuren e bij de luchtmacht in de loop v« eerste maand van elk kwartaal. Voorlopig, onder voorbehoud var vestiging in een definitieve groot-verlof- beschikkng, is bepaald, dat op 28 Maart 1954 met groot verlof zullen gaan: a. het kader en de z.g.n. ..specialisten' van de lichting 1952-1; b. de dienstplichtigen van de lichting 1952-11, echter met uitzondering vai kader en de „specialisten", voor eerst op 29 Juli 1954 hun eerste militaire oefening een einde zal nemen. Voor de specialisten van de lichting 1952-11 zal de eerste oefening eindigen op 29 Juli 1954. Tot deze groep behoren de cavalerie, de artillerie-meetafdeling, de regimenten verbindingstroepen (voor niet ingedeeld bij 102 V.B.D. bed.- bat.), het regiment technische troepen (met enkele uitzonderingen) en het regi ment aan- en afvoertroepen. Terug naar Londen Sir Oswald Mosley weer op 't politiek ioneel DAT van 15 tot 21 November in ons land zijn aangegeven 3 gevallen van parathyhus en 5 van kinderverlamming, waarvan geen enkele in onze provincie. DAT de hoofdibewaarder van de hypo theken etc. te Arnhem, C. J. Kluvers. m.i.v. heden op zijn verzoek eervol is ont slagen en is opgevolgd door P. M. Over- beeke, hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen aldaar. DAT wijlen mr L. Broekhuysen als lid der centrale plan-commissie is opgevolgd door drs J. Goedhart te R'dam, medewer ker van het Verbond van Ned. Werkge- DAT op 7 December bij de Indone sische urn in het nationaal monument op de Dam te Amsterdam een krans wordt gelegd namens de band Oud-Strijders 7 December. DAT de stichting Nieuw Schouwen en Duiveland in een brief aan minister Witte haar bezorgdheid heeft uitgespro ken over de bouwactiviteit op het eiland. Dat het echtpaar F. BoltBos te Ap- pingedam morgen zijn 60-j. bruiloft hoopt te vieren. DAT voor het Haags gerechtshof de pleidooien zijn gehouden in de zaak van het bedrijfspensioenfonds Groot Metaal tegen Noord Metaal, en het hof op 21 Januari uitspraak zal doen. DAT te Amsterdam op 65-j. leeftijd is overleden L. J. Stolkwijk, oud-directeur van De Tijd. DAT H. H. Kreeftenberg, hoofd van de inspectie der belastingen te Zierikzee, als zodanig is overgeplaatst naar Zaltbom- DAT de Eindhovense gemeenteraad f 2,5 millioen beschikbaar heeft gesteld voor het omleggen van de spoorlijn Eind hovenValkenswaard over Geldrop. DAT minister Algera het reeds zes jaar geleden ingediende wetsontwerp in zake de rechtspositie van het staatsbedrijf der PTT heeft ingetrokken. DAT het Prot.-Chr. Activeringswerk geestelijke Weerbaarheid te Rijswijk (gironummer 407800) bijdragen vraagt voor een Kerstpakketten-actie t.b.v. de 60.000 politieke gevangenen in O.-Dult»- land. DAT de 33-jarige Zandvoorter H. D. W. R., die tijdens een bokswedstrijd in Amsterdam werd gearresteerd wegens oplichting tot een bedrag van 10.000, is vrijgelaten. DAT minister-president dr W. Drees in het Esperanto een waarderende brief heeft geschreven aan het bestuur van de Duitse jeugd die het Esperanto beoefent. DAT de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, te Parijs voor het hoofdcomité van de Int. Spoorwegunie zijn plan voor een Europa-express heeft uiteengezet. DAT vier Ned. deskundige» thans in de Duitse stad Kassei de toevoeging van fluor (tegen tandbederf) aan het drink water bestuderen. DAT in Dordt een voorlopig plan voor de bouw van een jeugdherberg, voor namelijk voor watersporttrekkers, is ge reed egkomen. DAT de Amerikaanse oorlogsveteraan Harold Russel in Maastricht van de voor zitter van de Ned. Bioscoopbond een bronzen plaquette over de bevrijding van Maastricht heeft ontvangen. DAT tot gemeente-ontvanger van Hel mond is benoemd G. W. H. de Loyer, thans wnd. ontvanger aldaar, en tot di recteur van publieke werken W. A. Dille, thans adj.-directeur. DAT in Breda het 75-jarig bestaan van het Chr. militair tehuis is gevierd en een actiecomité 3000 aanbood. Sir Oswald Mosley, de voormalige lei der van de Unie der Britse Fascisten, zal op 12 December naar Engeland terug keren om een bijeenkomst van zijn be weging te leiden in Oost-Londen. Hier mee hervat Mosley zijn politieke activi teit, die hij drie jaar geleden beëindigde door naar Ierland te verhuizen. Zijn be zoek aan Londen betekent niet, dat hij zich weer voorgoed in Engeland zal ves tigen, zo meldt Reuter. Volgens Raven Thompson, een woord voerder van de Fascisten-unie, zijn de nieuwe doelstellingen van de beweging de volgende: „Het cén-maken van Euro pa, dit gebied onafhankelijk maken van Internationale handelsorganisaties en het ontwikkelen van Afrika tot een bolwerk tegen Wall Street en het communisme De 57-jarige Mosley heeft achtereen volgens in het Lagerhuis zitting gehad als conservatief, onafhankelijke en socia list. Nadat hij uit de Labourpartij was gestoten, richtte hij in 1931 de Fascisten unie op. De leden éan de Unie dragen zwarte hemden. BO h OVER DE STAND van zaken betref fende deze twee basisproducten voor het economisch leven willen we enige notities maken. Allereerst wijzen we op het politieke belang ervan. Het streven naar integratie van West-Europa is met de markt voor Kolen en Staal begonnen en zal, indien voortgezet in andere sectoren, er toe leiden, dat de markt van West-Europa gemeenschappelijke wordt, hetgeen een doelmatiger productie mogelijk maakt en kostenverlagend werkt. De Kolen- en Staalgemeenschap zal zich echter niet kunnen handhaven als er niet een verdere integratie volgt. Dit is de algemeen aanvaarde mening. Deze mening steunt op de gedachte, dat de nationale economieën op te veel punten zich verzetten tegen het boven-nationale ingrijpen. zodat de K.S.G. zich als eenling in een onenig Europa niet kan handhaven. Uit het bovenstaande blijkt dus het grote belang van de K.S G. en der halve heeft het zin. te bezien hoe de ontwikkeling is. De grondslag is vol komen concurrentie, geen kartels of invoerrechten. Voor kolen en erts is nu de markt goed functionerend, voor staal nietl OVENDIEN IS IN het afgelopen halfjaar de markt voor staal moeilij ker geworden, doordat de voorraadvor- ming afnam tengevolge van de behoefte aan liquide middelen. Voorts heeft de Hoge Autoriteit opge merkt, dat de prijzen te hoog zouden liggen. Dit gaf natuurlijk nog minder neiging, voorraden aan te houden. Het resultaat is geweest, dat de offi ciële markt min of meer verdween, niet meer functioneerde. en er tussen af nemer en leverancier geheime prijs afspraken kwamen, waartegen de Hoge Autoriteit tot heden niets deedHet gezag is dus geschaad Men wil nu tot een herstel van de markt komen. Er is kans op een ver betering. Twee wegen staan er open: het ingrijpen zoals bij geleide economie, óf het geven van grotere vrijheid. Tot het laatste middel voelt de Hoge Autoriteit zich het meest aangetrokken, en terecht. Want alleen als men alle vrijheid opgeeft, zoals in een oorlogs situatie. heeft streng ingrijpen succes. In vredestijd echter botsen democratische rechten met het strenge dirigisme OVER DE HUIDIGE marktsituatie willen we het %-olgende opmerken. De laatste weken ls er in de staalin dustrie een licht opgaande tendentie. Het aantal orders neemt toe. De nor malisering van de afzet, na de Korea- hausse, die met voorraadvorming ge paard ging. zet nu waarschijnlijk in. Dit lichtnunt willen we vooral vermelden Over de prijzen schreven we in het bovenstaande al indirect. Het verloop is. als we vooral de zwarte, dus de eigenlijke, prijzen nemen. dalend ge weest. De verlaging bedraagt ongeveer 8 tot 10 pet. Voor kolen zien we een verbetering voor Europa. De invoer uit Enge land en Duitsland nam toe. en de dure import uit de Verenigde Staten nam belangrijk af. Als verdere posi tieve punten zien we de onderhande lingen over een belangrijke ler.ing. die de K.S G met de Verenigde Sta ten weet te voeren, en het met 15 net toegenomen handelsverkeer in de lan den van de Gemeenschap gedurende de eerste kwartalen van dit jaar. OOK HET FEIT. dat men mag aanne men. dat enkele staten tot be scherming van hun kolen- of staal industrieën zouden zijn overgegaan in dit jaar. indien de Gemeenschap voor Kolen en Staal niet bestaan had. is een winstpunt voor de K.S.G. Im mers. indien die bescherming tot stand zou gekomen zitn. zou dit uit eindelijk de levensstandaard van die lalden geschaad hebben. De integratie beoogt juist, zoals in de aanhef van dit artikel werd be toogd. de kosten te doen dalen door het scheppen van één grote vrüe Euro pese markt. De Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking vestigde er in October nog de aadacht op. dat Europa terrein verliest in de econo mische wedloop tussen de U.S.A. en de Sowjet-Uniet; het zal zich daarom moeten verenigen. De industrieële productie van de U.S.A. is met 8 pet toe genomen in twee jaar. in Europa met 1 pet. Van de Sow'ot-Unie zün dp prestaties van de vijfjarenplannen niet zo nauwkeurig bekend. Het zal er nu in de komende tiid om gaan. dat Europa zich bevrijdt, dat is: eh gaat integreren op een gemakkeliike rije markt. Daarom is het zo belangrijk. het snoor büift HET WEER IN EUROPA Weerranoorteti van hedenmireen 7 uur: Helsinki Oslo Stockholm Kopcnh. Londen Brussel Parijs I I windstil ZZW wzw windstil 11 0 -0 0 10 0 9 01 Meer wind Het K.N.MJ. te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: Veel bewolking, maar over- wegend droog weer Matige tot krachtige Zuid-\Vestelüke wind. Vannacht iets zachter dan de afgelopen nacht. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan Woensdag: zon van 8 27 tot 16.32 uur; maan van 4.16 tot 14.04 uur. Op 6 De cember N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1