Inbreuk op het regeringsbeleid of „afschuwelijk misverstand"? Politieke eenheid zonder economische integratie is een lege huls een Toch is het zo Van Nobelprijs waarschijnlijk geen belastingheffing Jonge vrouw 's nachts op haar kamer aangerand POPENT°°°°' RAil?9^ rJ De Vrijzinnig Hervormden ej art. 10 der Kerkorde De betere haven 2 VRIJDAG 27 NOVEMBER if Vragen rijzen in de Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur) "F ERGISTEREN DRIE, gistermiddag en -avond vijftien, dat zijn samen ■*-J achttien sprekers van de zijde van de Tweede Kamer, die het hunne hebben gezegd over de begroting van Economische Zaken, daarmee de ministers Zijlstra en De Bruijn en staatssecretaris Veldkamp stof genoeg gevend om de Kamer vanmiddag enige uurtjes bezig te houden met hun antwoord. Critiek op de grote lijnen van het beleid is eigenlijk niet geop perd, tenzij men ernstig neemt hetgeen van communistische zijde werd opgemerkt. De heer Reuter vond n.l., dat het beleid gekenmerkt wordt door beduchtheid voor een economische crisis, al wordt het woord crisis niet genoemd. De algemene Instemming met het be leid wil echter niet zeggen, dat er niet af en toe critische geluiden werden ge hoord. Wij denken hierbij aan de vader lijke vermaning van dr Schouten (A.R.) in den vervolge de grote lijnen van het beleid niet pas uit te stippelen in de me morie van antwoord, maar al in de me morie van toelichting. Een verzuchting, die ook was geslaakt door de heren Nederhorst (P.v.d.A.), Janssen en Blaisse (beiden K.V.P.). Wij denken hierbij ook aan de opmerking van dr Schouten, dat hij teleurgesteld was Over de gang van zaken met betrekking tot de Artillerie- Inrichtingen. Gelijk men weet, wilde de regering hiervan een naamloze vennoot schap maken, terwijl de Kamer in grote meerderheid de voorkeur heeft gegeven aan een staatsbedrijf. Minister Zijlstra had meegedeeld, hierop nog te studeren, maar dr Schouten vond. dat er nu maar eens mee opgeschoten moest worden: de regering weet duidelijk, wat de Kamer wil. Een van de meest belangrijke aangele genheden, die in het debat aan de orde zijn gekomen, is wel de Europese econo mische integratie en de verhouding tot een eventuele politieke integratie. Het standpunt van de regering is steeds ge weest: geen politieke integratie zonder economische. Nu had drs Nederhorst (P.v.d.A.) eergisteren de vrees uitgespro ken, dat het Nederlandse streven naar een gemeenschappelijke markt de evenzeer nodige coördinatie op het gebied van de financiële, monetaire en crediet-politiek wat op de achtergrond zou kunnen druk ken. aangelegenheden, die tot de compe tentie van een politiek boven-nationaal lichaam zouden behoren. Als eerste kwam de heer Blaisso (K.V.P.) hiertegen in het geweer. Hij nam het drs Nederhorst niet kwalijk, wanneer hij van gedachten was veranderd, maar wel, dat hij hierover in het openbaar had gesproken aan de vooravond van de conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van Klein-Europa, die juist over deze zaken handelt. T~)AT de mensen bij het rekenen tot het vijf-, het tien-, of het twin- tigtallige stelsel zijn gekomen, is wel haast vanzelfsprekend omdat aanvan kelijk de vingers en de tenen bij de wiskundige bewerkingen de meest vooraanstaande plaats hebben ingeno men. In tal van talen vinden we daar van nog de sporen, waarbij we alleen maar behoeven te herinneren aan het Frans, waarin het getal 80 door vier maal-twintig wordt uitgedrukt. Een treffend voorbeeld hiervan vinden we ook in de taal der Indiaanse Kora's, die voor het g.tal 10 een woord heb ben dat hetzelfde betekent als „toerei ken der beide handen" en „innuït" is in de taal der Eskimo's het woord voor „de hele mens", maar óók voor het getal 20 Zoals gezegd, dit is allemaal nogal begrijpelijk, evenals het feit dat de Indianen in Yucatan speciale woor den hebben voor 20, 400, 8000 en 160.000. Maar zonderlinger wordt het, wanneer we in de taal restanten aan treffen van aantallen die helemaal niet kloppen met de aantallen vingers of tenen die we aan handen en voeten bezitten. Hoe komt een beschaving aan het 6-, of 12-tallige, ja zelfs aan eèn 11-tallig stelsel? In Nieuw-Zee- landse talen bestaan speciale woorden voor 11 121, (11 maal 11) en 1331 (11 maal 11 maal 11), terwijl het getal 12 daar wordt aangeduid door 11 plus 1, 22 door 2 maal 11, enz. Een stam aan de Westkust van Afrika noemt het getal 7: zes-plus-een en 24 geven zij weer door vier-maal- zes, daarmee een voorkeur voor 6 de monstrerend ,die evenseens bij de oude culturen in Babylonië viej. waar te nemen. Het zou wat voorbarig zijn hieruit te concluderen dat de Babylo nische wetenschap van duizenden ja ren geleden bevruchtend op de neger stammen van Afrika's Westkust heeft gewerkt, maar het feit dat in een Bretons dialect 18 als drie-maal-zes wordt weergegeven en hetzelfde getal In een Engels dialect als twee-maal- negen doet ons vermoeden dat er in de grijze oudheid toch iets met het getal 18 aan de hand is geweest Er zijn uiteraard veel indrukwek kender sporen van rekenkunde in de verschillende talen aan te wijzen U kent ons woord „anderhalf" hetgeen betekent dat het eerste héél en het volgende half moet worden geteld zo dat v/e tot VA komen. Zo zouden we met derdehalf en vierdehalf kunnen doorgaan Dit toegepast op de tiental len, zou voor „derdehalf-tien" het ge tal 25 opleveren, een systeem dat in verschillende talen gangbaar is. Maar in het oud-Turks wordt de telling nog wat ingewikkelder gemaakt door de uitdrukking „vier-derdetien",- hetgeen betekent dat in het derde tiental tot vier moet worden geteld. U vindt dat natuurlijk bijzonder gemakkelijk, want u meent dat de oud-Turken op deze wijze het getal 34 hebben aangegeven. Dan bent u er toch lelijk naast, want bedoeld werd: 24. Gaat u maar na! Over nagaan gesproken, we willen u het korte grafschrift van de oude vorst Silo laten zien, waarin ruim 45.000 maal hetzelfde staat te lezen. Althans voor degenen die de tijd ne men dit éven na te gaan. Daarover morgan. (Nadruk verboden) De regering immers wist niet anders, dan dat haar standpunt door nagenoeg de gehele Kamer werd gedeeld. Ook de heer Welter (K.N.P.) redeneerde in deze rich ting, toen hij opmerkte, dat uitbreiding van onze economie over geheel Europa nodig is. zeker na het verlies van Indo nesië en dat hierover eenstemmigheid in de Kamer bestaat met uitzondering van de Partij van de Arbeid. In de avondvergadering hoopte dr Schouten (A.R.). dat er met betrekking tot de opvatting van drs Nederhorst sprake was van een afschuwelijk misver stand. Het leek er anders op, dat de socia listische spreker een ernstige inbreuk had gemaakt op het bèleid van de regering, een beleid, waarover de K^mer was ge consulteerd, hetgeen toen een zeer be vredigende uitkomst had opgeleverd. Poli tieke en economische integratie zijn voor ons onlosmakelijk verbonden, zo riep de heer Schouten uit. Politieke integratie zonder economische integratie is een lege huls, en wie zou zoiets willen? Aan de onverbrekelijke samenhang moet worden vastgehouden in het belang van Europa en in het belang van Nederland. Intussen bleek uit de bewegingen, die drs Nederhorst maakte, dat er toch wel sprake was van enig .misverstand. Ook wij hebben trouwens uit zijn rede van eergisteren niet begrepen, dat hij accoord zou willen gaan met een politieke ge meenschap zonder economische integra tie-mogelijkheden. Zijn gehele betoog was toch gericht op de noodzaak van econo mische integratie, Maar om een Frizisme te gebruiken: hij ging uit van de gedachte „als het niet kan zoals het moet, moet het maar zoals het kan", m.a.w. de weg waar langs die economische integratie er komt, interesseerde hem in eerste aanleg min der, als er maar perspectieven worden ge opend, dat zij er werkelijk komt. Overi gens kunnen wij wel instemmen met de genen. die van oordeel zijn, dat het beter zou zijn geweest, over deze gehele aan gelegenheid te zwijgen, nu de zes minis ters van Buitenlandse Zaken zelve-erover aan het delibereren zijn. Investeringen Ook over het achterblijven bij het ge wenste van de investeringen werd weer hét nodige gezegd. Dat¥omf van de zware belastingen, meende ds Zandt (S.G.P.)'; Naast ingrijpen op fiscaal gebied moet er misschien iets gedaan worden met be trekking tot de grondstoffenprijzen. oor deelde mr Blaisse (K.V.P.). De regering moet niet met de mond een stelsel voor staan, dat zij zelve met haar belasting- politiek vernietigt, riep mr Van Leeuwen (V.V.D.) uit. Dr Schouten (A.R.) en drs Janssen (K.V.P.) waren het er over eens, dat de Europese Betalings Unie, eventueel in ge wijzigde vorm. gehandhaafd moet blijven. De laatste was er verontwaardigd over, dat de West-Duitse minister Erhardt nei ging heeft, deze Unie óm hals te brengen. De heren Kikkert (C.H.) én Roémers (P.v.d.A.) waren het er maar niet mee eens, dat de functies van directeur-gene raal voor de industrialisatie en die voor de energievoorziening zijn gecombineerd. Laastgenoemde roemde (hoe kan het ook anders als men Roemers heet) de grondige analyses van minister Zijlstra. Alleen met die der werkgelegenheid in de sector diensten was hij het niet helemaal eens: de ramingen achtte -hij aan de ruime kant. P.B.O. Ook minister De Bruijn kreeg zijn deel in het debat. In de schriftelijke stukken had hij nogal optimistische geluiden over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie laten horen. Dit optimisme is ongerecht vaardigd, meende drs Roemers (P.v.d.A.) Ook de heer Koersen (K.V.P.) dacht er zo over: hij vreesde, dat de regering het werk van de Sociaal Economische Raad nog eens over doet. Ds Zandt (S.G.P.) bleef tegen de P.B.O. gekant, omdat hij vreesde, dat daardoor het bedrijfsleven van staatswege zal worden geknecht. De heer Welter (K.N.P.) vond een P.B.O.-or- gaan, dat niet de bevoegdheid heeft, lonen en arbeidsvoorwaarden vast te stellen „schijngehakt zonder een stukje vlees". De toetssteen voor het slagen van de P.B.O. lag volgens hem in te-portemon- naie van de huismoeders. De heer Kik- kért (C.H.) was ook niet zo optimistisch als minister De Bruijn. Hij hoopte overi gens, dat een Landbouwschap en een Bos- bouwschap spoedig werkelijkheid kunnen worden. Evenals de heer Koersen (K.V.P.) drong hij er op aan. dat de minister in sommige gevallen de knoop maar door hakt, wanneer er geen overeenstemming over de zetelverdeling verkregen kan Drs Hazenbosch (A.R.) hield zijn mai denspeech. En hij deed het voortreffelijk. Uitvoerig sprak hij over de goede mense lijke verhoudingen in het bedrijfsleven,1 speciaal met het oog op de opvoering van de productiviteit. Hij verweet de bewinds man, dat hij van de 40 millioen, die hij beschikbaar heeft, maar ƒ1 millioen ge bruikt voor activiteit In de sfeer van de menselijke verhoudingen. Het beleid is teveel gericht op organisatorische, tech nische maatregelen. Goede verhoudingen, .aldus drs Hazenbosch, moeten er niet zijn, omdat deze de productiviteit bevorderen, maar omdat God ze van ons vraagt. De productiviteitsverhoging mag slechts ge zien worden als een bijkomend verschijn sel. Naar zijn mening komt er van dc P.B.O. slechts iets terecht, wanneer zij leeft in de hoofden en harten van de bedrijfsge- noten. Van dwang wilde hij dan ook wei nig weten: de verantwoordelijkheid moet bij de vrije organisaties blijven. Middenstand Ditmaal is er over de middenstands- politiek betrekkelijk weinig gezegd, al werden de nijvere middenstanders niet vergeten. In het bijzonder werd bijvoor beeld aandacht besteed aan de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie voor de middenstand, waarbij, gelijk men weet, de grote - moeilijkheid gelegen is in het creëren van een aanvaardbaar toporgaan. Overigens zal het eigenlijke midden- standsbeleid binnen niet al te lange tijd uitvoerig kunnen worden besproken, nu| de reëds een jaar in bewerking zijnde middenstandsnota van staatssecretaris Veldkamp staat geboren te worden. Niet temin werd nu reeds een en ander gezegd over de credietverstrekking en wèl door de heren Van Eijsden (A.R.), Hooij (K.V.P.). Welter (K N.P. en Peschar (P.v.d.A.). Ook werd blijdschap uitgespro ken over de komende wet op het cadeau stelsel, o.a. door de heer Cornelissen (V.V.D.terwijl ds Zandt (S.G.P.) nog maals waarschuwde tegen overlading van de middenstandsvakexamens. De heren Cornelissen (V.V.D) en Hooij (K.V.P.) brachten voorts de sanering van de bak kerij ter sprake. Hééft de minister van Landbouw c.a. hierover overleg gepleegd met Economische Zaken, zo wilden zij weten. Hulp aan bedrijfsleven Verlies voor de staat f 30 millioen „Niet onrustbarend", zegt minister V. d. Kieft Het definitieve verlies dat de staat heeft geleden op bijzondere financieringen voor het bedrijfsleven bedraagt tot nu toe f 540.000 verdeeld over vijf gevallen. Voorts beliep midden 1953 de voorlopige schatting van de verliezen op gegaran deerde credieten waarover nog niet vol doende gegevens bekend waren in totaal f29,5 millioen. Van dit bedrag is f20 mil lioen nodig om het verlies op Polynorm te dekken. Indien dit verliesbedrag wordt gesteld tegenover het totaal der verleende garan ties kan volgens minister Van de Kieft niet worden gezegd dat de verliezen on rustbarend zijn. Per 1 November j.l. was het totaal der sinds de oorlog verstrekte credieten namelijk opgelopen tot f 306.210.800, waarop rijksgaranties waren verleend tot een bedrag van f 186.529.200. Getracht wordt, voor de zaak Polynorm een oplossing te vinden. Deze kan worden verkregen, indien een geschikte gegadig de het bedrijf in een of andere vorm wil voortzetten of indien het gelukt, door ge zondmaking van het bedrijf en aantrek ken van nieuwe orders een lonende grond slag aan de onderneming te verlenen. Beide mogelijkheden worden onderzocht. Algehele stopzetting van de credietver- lening is in dit verband uiteraard niet mogelijk. Deze wordt binnen de vroeger versterkte garanties lechtér nog.op zo be perkt mogelijke wijze voortgezet, zó heeff minister Van de Kieft aan de Tweede Ka mer medegedeeld. .nter in handen en voeten Zwelling en jeuk verdwijnen door PUROL. Doos45, Tube 60et.. Minister Van de Kieit Oorlogsschade voor particulieren eind '57 grotendeels afgewikkeld IN VERBAND MET de omstandigheden, waaronder de Nobelprijs wordt toegekend, leidt het ontvangen van deze prijs, in het algemeen ge sproken, niet tot het heffen van inkomstenbelasting. Dit.heeft minister Van de Kieft meegedeeld in zijn antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1954 van Financiën. ("Indien wel inkomsten belasting zou worden geheven, zou prof. Zernike uit Groningen, die onlangs de Nobelprijs voor natuurkunde ontving, wellicht f 74.000 van de toegeken de f 125.000 moeten neertellen aan belasting. Red.) Overigens zegt de minister nog, dat de vraag of enige bate al dan niet aan heffing van inkomstenbelasting is on derworpen, niet definitief kan worden beantwoord, zonder alle omstandigheden an het geval in aanmerking te nemen. Het wetsontwerp over de herziening in de belastingrechtspraak zal nog deze maand voor advies aan de Hoge Raad •orden toegezonden en daarna zo spoe dig mogelijk worden ingediend. Het wetsvoorstel tot regeling der belasting heffing van overheidsbedrijven kan spoedig bij de .Kamer aanhangig worden, gemaakt. Hetzelfde geldt voor een wets ontwerp tot uitvoering van artikel 17 der Bankwet 1048 (over begrenzing van iet gezamenlijk bedrag der in omloop zijnde bankbiljetten, bankasslgnatiën en credietsaldl in rekening-courant, bij de Ned. Bank, mede ter bevordering van een bestendige waarde van de Ned. geldeenheid). Oyer de inkrimping van de personeels bezetting bij de "belastingdienst verstrekt de. minister de. volgende cijfers: In zusterhuis te Eindhoven Dader (inmiddels gepakt) had odk minstens 25 inbraken op zijn kerfstok Verdacht van aanranding van een jonge vrouw, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag geheel alleen in een zuster huis te Eindhoven sliep, is de 24-jarige J. W. uit Eindhoven gearresteerd. De vrouw was omstreeks half twee wakker geworden en ontdekte voor haar bed een onbekende man, die poogde haar te overmeesteren. Er ontstond een worste ling. De jonge vrouw, die geen hulp van buitenaf kon verwachten, verloor echter geen ogenblik 'haar tegenwoordigheid van geest en wist tenslotte na een voor haar zenuwslopende tijd de man met een zoet lijntje van haar kamer te loodsen. Enkele ogenblikken daarna, toen zij het terrein veilig waande, verliet zij het gebouw en maakte alarm, waarna spoe dig dé politie gewaarschuwd was. Dank zij deze vlotte kennisgeving en het vage signalement dat de jonge vrouw van de dader kon geven, ls het de politie gelukt nog diezelfde nacht in zijn pension de vermoedelijke dader van deze aanran ding aan te houden, Hjj bleek te zijn de 24-jarige J. Wdie reeds meermalen met politie en justitie in aanraking is geweest De man ontkende pertinent, zich aan het feit schuldig te hebben gemaakt en gaf een alibi op. Toen de politie echter een nauwgezet onderzoek instelde, waar bij ook een speurhond en de technische dienst werden ingeschakeld, stapelden de bewijzen tegen hem zich op. Hij légde tenslotte een volledige bekentenis af. Door allerlei aanwijzingen kwam de politie tot de overtuiging dat J. W. veel meer op zijn kerfstok moest hebben. Hij werd daarom nog eens aan de tand ge voeld en nadat hij eerst een diefstal door insluiping had bekend, volgde een la wine van bekentenissen. Thans staat reeds vast, dat hij zich op vijf en twintig plaatsen in Eindhoven heeft schuldig ge maakt aan insluipingen, waarbij hij vaak alleen geld en-soms ook sigaretten stal. Hij ging daarbij zeer brutaal te werk, maar door zijn werkwijze en een dosis geluk, is 'hij er in geslaagd zijn bezig heden enkele maanden lang wol te hou den. Gebleken is nog, dat hij zijn werk zaamheden ook o.m. in Weert, Best, Vught, Maastricht en Helmond verricht te. De man wordt ter beschikking van de Justitie gesteld. Zeepost voor Oost en West Met de volgende .schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes achter da naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Japara (3 Dec.); Ned. Nw. Guinea: m.s. Talisse (5 De:c,l; Ned. Antillen: m.s. Bennekom (1 Dec.); Suri name: m.s. Nestor (9 Dec.); Ünie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pretoria Castle (28 Nev,); Canada: s.s. Rijndam (27 Nov.); m.s. Westerdam (3 Dec.); Z. Amerika: a.s. 17e Octubre (28 Nov.); m.s. Ympcyu (3 Dec.); Brazilië: s.s. 17e Octubrc (28 Nov.) Australië: s.s. Stratha- den (28 Nov.); Nieuw-Zeeland: via Enge land (28 Nov.). Inlichtingen over do verzendingsdata van postpakketten geven de postkanto- „Canada roept Nederland" op andere golflengte Naar aanleiding van berichten uit Ne derland over minder goede ontvangst van de Nederlandse uitzendingen van de Canadese Radio-omroep, heeft de CBC besloten, van Zondag a.s. af, de dagelijk se uitzendingen van een half uur, n.l. die van 19 uur 15 tot 19 uur 45 (Ned, tijd) uit te zenden op de korte gölf on wel over de zenders: 25.60 m en 31.22 m. Begroting Werkelijke bezetting (per 1 Januari) 194 819.287 194 918.354 195 018.118 195118.130 1952 1953 1953 p 2 Nv 18.081 195 3-18.081 <218.495, 13,...., - 18.262 1947.19.158 1918...... 18.977 194 918.088 195 017.801 195 118.483 1952.18.532 1953.;..iv 18.582 1953v...,.- 18.582 1954..18,159 Bij de vermindering van de actieve dienst met 200 man is gedeeltelijk al itgelopen op de te verwachten wij ziging van de wetgeving inzake de omzet belasting. Oorlogsschade De afwikkeling van oorlogsschade die moet worden uitgekeerd aan overheids instanties zal waarschijnlijk nog een aantal jaren na i960 vergen. Voor de overige gevallen kan worden aangeno men dat eincl 1957 de nog resterende ver plichtingen ten laste van 'de begroting zullen zijn gekomen, met uitzondering an de versterkte credlöteh en de aflos ing van uitgegeven opbouwobligaties. Over de stand van de aanslagregéling in worden geregeld 5.050 posten van de 658.017 uitgereikte aangiftebiljetten. Hier bij zijn belastingplichtigen die zowel vooi de vermogënsaanwasbelasting als voor d< vermogensheffing ineens in aanmerking komen slechts éénmaal geteld. Het be treft in hoofdzaak posten, die door bijzon dere omstandigheden rechtsherstel, be heer, erfeniskwesties nog niet konden worden geregeld. De minister vertrouwt dat deze posten alle in de loop van 1954 kunnen worden afgewerkt. Over de onderhandelingen op belasting- terrein in de Benelux verklaart minister Van de Kieft dat een tekst voor i nieuwe algeméne wet in zake douane accijnzen, in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Samenstellen „zwarte lijst' geen smaadschrift Het gerechtshof te Arnhem heeft)' uitspraak van de Almelose redhbba bevestigd, waarbij de 47-jarige incaJ bureauhouder G. W. Ie L. uit Almelo smaadschrift was vrijgesproken. V| daohte had als houder van een incai| hureau een zogenaamde zwarte lijst a) gelegd van personen, die z.i. niet credi •aardig waren. Deze lijst stuurde j« aar zijn abonné's. Het ging er byji behandeling van de zaak om of het jji credietwaardig zijn als een beledia diende te worden opgevat. Weer zestien maanden v& ex-president-kerkvoogd E De 51-jarige Groesbeekse kweker fi ex-kerkvoogd C. P. van Z. is doorb gerechtshof te Arnhem wegens verdf tering tot 16 maanden gevangenissï' veroordeeld, een straf die ook de hemse rechtbank hem had opgeli Verdachte had gelden verduisterd nadele van de Christelijke Morgenrood en van de Ned. Herv. nte van Groesbeek tot een b( f 60.000 Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk eroepen: te Durgerdam A. te Etersheim c.a. (N.H.); te Hasselt d. Heuvel te Schoonhoven. Aangenomen: naar Baarn J. van Kuiken) S. H. Spanjaard ningen. Bedankt: voor Houten (U.) Rbi Steur te Ouddorp: voor Oud-Alblafcj Wisgerhof te Oldebroek. (o Gercf. Kerken >n, Beroepen: te Elirn (Dr.) J. (cand.) te Amsterdam; te Koudum n Riezebos (cand.) te Wageningcn; e Examen: de classis Arnhem hja, praep. geëx. en beroepbaar verklaar^,' heer B. J. Aalbers te Heelsum cand. de Theol. Hogeschool te Kampen. Geref. Gemeenten lei Beroepen: te Patersón (V.S.._ W. Kersten te Genemuiden. De Duitse Evangelische Kirchentajje in 1954 in de Oostzone van worden gehouden, althans w: besprekingen slagen, die de presifc van de Kirchentag, dr Von Tha^ Trieglaff, zal voeren met de betreffjei autoriteiten. Zoals men weet, kwal Kirchentag dit jaar in Hamburg bil' Men wil terug naar de oude „geest- en hoofdzaak-formule" Eén interessante briefwisseling heeft plaats gehad tussen enkele hervormde emeriti-predikanten en het moderamert van de Generale Synode en wel Öe positie van de vrijzinnigen in Herv. Ke'rk. Bedoelde predikanten ds -G'. Hüïsmkn, dB A. H. Soholte en KT. Tlnga. lallen te Lochem, "schreven aan de synode dat naar hun oordeel de nieuwe kerkorde streng confessioneel is. want zij vraagt -gehoorzaamheid aan de Sohrift, een leven in gemeenschap met de belijdenis der vaderen en wil weren wat het belijden weerspreekt. Daarom vinden zij het merkwaardig, dat de sy node zich officieel 'heeft doen vertegen, wnordigen bij de herdenking van he: veertigjarig bestaan van de Ver. var Vrüz. Hervormden, op 24 Juni i.L to Utrecht. De briefisehrijvers vragen hoe het woord, dat het moderamen-lid dr A. J. Rasker daar namens de synode gespro ken heeft, te rijmen is met de ni( K.O., waarin toch sprake is van willen uitdrijven wat het belijden weerspreekt. Erkent de synode het recht der vrijzinnigen in de kerk (en het willend woord van dr Rasker wettigt dit vermoeden) moet dan artikel 10 de K.O. niet worden veranderd er Het lied der aethergolven 8.00 Niei 9.00 V kiijdei ZATERDAG 28 NOVEMBER rsum I. 402 m. KRO; 7.00 Nieui - L15 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8.15 Brabant Grensrit 8.25 Gr - 10.00 Vooi .45* Kan 12.33 Ger 1.00 -Nieuws 1.2C liste 2.00 Boekbe :k 12.50 Brabant Grensrit Promenade-orki jreking 2.10 Licl 0 Amateursprogi jeugd 5.55 Sport 6.05 Voor de jeugc rnalistiek weekoverzicht 6.25 Lichte :ndlng; Zoeklicht op 10 Nieuws 7.10 Gram t 7.30 Gram. 8.25 D( iek 6.40 Regerin» 41. „Het is ook erg warm Een vlieg, die ziich op Diens gelaat wilde zet ten, werd door haar zuster Nel weggewuifd. Olga hield het in de schemerdonkere kamer niet uit. Deze ernst paste niet bij haar. „Heb je soms trek in thee, zuster?" vroeg ze. „Graag", zei zuster Nel. „Dan zal ik thee' zetten." In 't keukentje snikte Olga. Ze kon nu natuur lijk niet kamperen én roeien. Hoe zou ze in deze somberheid 's nachts kunnen slapen?Het was haast nog beter om öpoë te helpen. Toen slikte Olga van schaamte. Haar moeder worstelde met de dood. Misschien zou ze sterven. Dan was Olga met een dode in huis. Ze zou met haar moeder geen kibbelpartijtjes meer hebben En dan moest ze natuurlijk in 't zwart. Zwart iu haar ouwelijk maken. Kwam haar moëder maar bij! Hoe lang zou i'n beroerte duren? Zuster Nel liet er zich niet rer uit. Olga bracht haaf thee. In stijve manchetten glansden zilveren knopen. „Vindt u 't niet naar, om altijd bij zieken te zijn, zuster?" vroeg Olga. „Ik wilde graag zuster worden, 't Is heerlijk, om voor de zieken te zorgen en ook heerlijk, als een zieke geneest. „Ziet u ze ook wel eens.sterven?" „Ik zou het niet. kunnen zien", zei Olga rillend. „Het ligt er aan, hoe een mens sterft. Sterven is niet altijd een verlies. ,Maar je moet toch in 't graf. ,Dat is slechts het reiskleed. Als de schuld van men6 is verzoend, hij de enige Troost in het sterven mag kennen, stijgt de ziel bij de scheiding omhoog en erft koninkrijken", zei zuster Nel. „U praat als m'n opa. En u bent nog zo jong, „Over dat schoon verschietmogen zelfs kinde ren spreken zei zuster Nel. Meewarig keek ze naar Olga- „Een verwend, enigst meisje", stelde ze vast. Dan lette ze weer op de zieke. Olga verdroeg de aanblik van haar moeder niet langer. Ze moest even weg. Nog eens bracht ze zuster Nel thee. „M'n tante Kniertje is ook ziek en ze moet dit toch weten- Kan ik 't even gaan zeggen, zuster Nel?" DOOR ANNIE VREELAND „Er kan verandering komen, dan moet je de dokter bellen. Ik ben hier vreemd. Straks heb ik ook een steeklaken nodig „Er is linnen genoeg. En ik ben gauw terug", zei Olga haastig. Op weg naar Kniertje dacht Olga aan Aag. Erg vriendelijk zou ze misschien niet zijn. „Als ik maar pret maken kandan bekommer ik me 'niet om de zorg van een ander. Aagje keek strak, toen ze Olga in 't keukentje zag. Maar Olga lachte nu niet. Kreeg ze misschien van de weigering spijt? Wat had ze een vreemd gezicht Olga viel met de deur in huis. „Moeder is er zo naar aan toe! Nog erger dan tante Kniertje, Ze heeft een beroerte". „Tante Dien?". „Ja, 't is nou thuis zo eng. Olga snikte 't weer uit. „Moeder weet. van de wereld niet af. „Wie is nou bij tante Dien?" „Een zuster, straks komt er een voor de nacht- Ik moest even weg, Aag „Wie had dat kunnen denken", zei Aag. „Moeder heeft zich om Job kwaad gemaakt ik heb met haar gekibbeld. Dat heeft ze met die warmte niet kunnen verwerken. En nou ligt ze zo Ik wou, dat vader hier was. Wat moet ik met die zusters nou praten? Nou kan ik natuurlijk ook niet kamperen en roeien „Hoe kun je daaraan nou denken?" „Ik ben nret als jij, Aag „Je moet je zelf nou vergeten. Probeer flink te zijn, ook voor je vader en broers. En als je moeder bij komen mag, moet jij een stuen voor .haar zijn..." „Ik?" vroeg Olga. diep ongelukkig. „De Heer wil jou ook helpen", zei Aagje zacht. „Bid maar veel voor je moeder, wij zullen 't ook doen." „Hoe is 't nou met tante Kniertje?" „Ze moet nog rusten. „Zeg haar maar van me goedendag. Wat zie ik er uit. Aag. Voor de spiegel werkte Olga haar make up wat bij. ,,'k Moet gaan, de zuster zal op me wachten. Olga vertrok, Aag vertelde het nieuws aan haar moeder., „Wat. een thuiskomst voor Tij men en Teun en Aai. Wij, waren op Dien soms jaloers, maar dit gun ik haar niet, Aag. „Ik evenmin, moe. „Als Dien nog maar bijkomen mag. „Dan kan ze niet praten en is ze aan één zij verlamd (Wordt vervolgd, ie man 8,30 .Lichtbaken". 9.00 Gev. programma 9,50 Actualitei- 5.00 Wedstrijd in sterke verhalen 10 30 uiden de Zondag in 11.00 Nieuws 11."" tSennsoUsterarit0 n-25_1200 Kam< •ersum II. 298 m. VARA; 7.00 Nieu' ïram. 7.15 Gymnastiek 7,30 Gram. 8. vs 8.18 Gram. -8.30 Orgelspel 8 55 Voor ouw 9,00 Gymnastiek voor de vrouw VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge- 10.20 Voor d< ven 1135 Blaaskwa Land- en tuinbouw 1.00 Nieuws 1.15 Vi muziek 1.45 Sportpi 10.05 Morgenwijding VARA: ■ÉadffiS in de continubedril- 12.00 Orgelspel 12.30 ededelingen 12.33 Gra >rtage 3.30 Dan: VPRO: 7.30 „Pa: 8.05 Gev. programm :k 7.00 ArtistieV isepartout". eau •aarin het Chn: IRA: 8 00 Nieuv .00 Socialistisc.. luzlek 10.40 „On. Engeland. bbc. 330 nt 12 lev. programma 2:00 Nieuw o" 2.40 Dansmuziek 3.15 Orkes Concert 4.30 Gev. mu ramma 6.00 Voor de 1 ma 10 00 Nieuws 10.15 Hoorspel 1 gebeden 12.00—12.03 Nieuws. Engeland. bbc. 1500 en 247 m. 12 00 Con cert 1.00 ParlementSóverzicht 1 15 Dans muziek 1.55 Snort 2.15 Verzoekprógramma Gram., 3.20 Gev e les 5.00 Nieuws 5 10 Gram 6 30 ioldaten 7 00 Nieuws 7.40 Gram et 9 00 Gram. 9.15 Accordeon- 9.45 Accordeonrecital 10 00 f.45 Caba: ■ecital 9.30 Gra Nieuws 10.15 niéuws 11.05—12.00 Dansmuziek. 12.00 .Gram. 1.00 Nii 1.15 Vèrzoekprogi Verzoekprogramma Nieuws 5,16 Lichte 6.00 Voor de soldati 7.15 Gram. 7.30 Nieu lek 5,30 Jazzmuziek 15 Accordeonmuzlek 5.00—5.15 Engelse les oude ,.gepst-cn-hoofdz aak-formule" den opgenomen? Hierop heeft dr E. Emmen, scriba synode, geantwoord. Hij is verwc over het feiit, dat men het woord Rasker opgevat heeft als een wijs a van de houding der synode tègenjjk de groepering, die zich Vrjjzinig e vormd noemt. Aanvaarding van] niéuwe K O. betekende juist een c_ verstaan wat het betekent, dat de I Kerk als Christus-belijdende geloott meensohap in de wereld is gesteld. L allen is een nieuwe opdracht gegeveiC elkander te ontmoeten en te leren F staan, zoals art. 8 en art. 10 van de jet dit nader aan-geven. Wij hebben, aldus dr Enumen, meer leren inzien, dat de strijd' v tiragen en partijen, de strijd om en belangen, de Kerk van Ohristusi waardig is wijl daardoor de eerahei[_ 'het belijden vain de ene Naam v) verbroken en die gemeenschap als ene liohaam van Christus wordt i deeld. Dit is nimmer de bedoeling) weest van het Hoofd der Kerk,-dj j de Heer der wereld. De K.O. wil ir/1 ment zijn tot vernieuwing van het scheurde kerkelijke leven. Zij is geen reglement maar hulpmij Blijkens zijn repliek heeflt ds Huif» daarop geconcludeerd dat de synod Ver. van Vrijz. Hervormden beschj ■vis een rechtmatige modaliteit en] r.oemt hij een feit van 'de allergrof betekenis. „Want de vrijzinnigen, dire historiciteit der zg. heilsfeiten or.U non en daaraan alleen symbolisch? tekenis toekennen, hebben in de vormde Kerk gelijke rechten als doxen en confessionelen". De nieuwe K.O. houdt va6t oude belijdenis, die uitsluitend van q risohe heilsfedten uitgaat en het nergens dat het zoals het oude J ment zeide alleen te doen is geest en hoofdzaak van de belijdeni vaderen". academische examens AMSTERDAM, 26 Nov. Geslaagd L doet wiskunde: c Wansdronk, A'da.- H' cand wis- en natuurkunde; mej J H - -.est. A'dam M C de Jonge, J H v 'cok. Eindhoven AMSTERDAM. 26 Nov. (V.U.) C oor doet wiskunde: C de Vroedt, t A de Hoog. Gors ting, Nieuwlande; tuurkunde (biologie); J 3 Zijlstra" laude), Groningen; voor cand wis- tuurkunde (F); J Meester. Veendam- "~r> Zanten. Groningen. Geslaagd can êrdijk, Soest; H G Kuipers. Utre promoties GRONINGEN. 25 Nov Op proefsi \nt Levén en werken van Matthigs var '7351877" is te Groningen gepror tot doctor in de geneeskunde de he DELFT, 26 Nov. Te Delft is gistera Nov"— loveerd tot doctor Sde heer a M ""'""pi iens wiskunde m.ó. examens DEN HAAG. 26 Nov. Geslaagd voc iskunde M.O. (K I): mej H M Albara Wassenaar. 1- stichting klinisch hoger luis oNderwijs !erm ROTTERDAM. 26 Nov. Jan: A G Schuitemaker, Voorburg. iagd M A H"r~

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2