Jlieumc £e»ltórfje (üiourant Lichtbom ontplofte op Waaghoofd orgen wordt over het dramatische lot van Franse kabinet beslist 'en parodie: Bidault blijft in Parijs en zendt Parodi naar Den Haag |e Pers in Latijns Amerika Brits officier van moord beschuldigd in Kenya Afscheid van Nederland Wist U Buiklanding op Schiphol door misverstand i|lx '.DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9900 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .ftantoasticfi fs ghebfeoeix tnga hert ia tegfjenspoct" Met de Duitsers in zee of nief WIJL VANDAAG, in Den Haag, de ministers van „Klein-Europa" de koppen bij elkaar hebben gestoken om te komen tot een „politieke jmeenschap" en de conferentie van Bermuda voor de deur staat, hangt it Franse kabinet aan een zijden draadje. De Franse regering heeft lelijk haar politieke leven afhankelijk gesteld van een stemming in bergp Nationale Vergadering. Deze stemming, die morgen wordt gehouden, >t.pn de val van het kabinet-Laniel betekenen. De tekst van de motie /pdt: „De Assemblée verzoekt de regering, voort te gaan met haar poli- pk, die de opbouw van de Europese Unie beoogt, en keurt de verkla- igen van de regering goed." Indien de regering bij stemming geen eerderheid behaalt, dan valt het kabinet-Laniel. Overleeft de regering ze motie, dan kan minister Bidault nog juist de slotzitting van de tagse conferentie bijwonen. Hij wordt thans in Den Haag vervangen or de secretaris-generaal van Buit. Zaken, Parodi. Britse min. van Buit. Zaken. Eden. fcrd op de hoogte gesteld llitieke crisis, die de plannèn voor Jermuda" in de war zou kunnen sturen. de wandelgangen van het Franse 4-lement sprak men reeds van de „zelf- jjord" der regering. Niemand kan zich 'g voorstellen, dat de kans groot is. dat ak vóór „Bermuda" en de presidents- jrkiezing, de i geworpen. Vooral voor De Gaullis- de gang van zaken een succes. Int het was hun doel. verwarring te ichten vlak vóór de bijeenkomst der JJf ministers in Den Haag. ^De Franse aarzeling, de Franse vrees. h met de Duitsers in de E.D.G. in zee igaan. dus hen als partners te erken- jn, is. gezien de historie overieens ver- aarbaar. Het politieke machtsgeluid Ir Duitsers moet weer over de gehele preld gehoord worden. Een Reuterbe- richt meldt bijvoorbeeld, dat een grote gramofoonplaten-fabriek te Hannover begonnen is naar Duitse emigranten, in elk land ter wereld, platen met de jong ste versie van het „Deutschland, Deutschland Ueber Alles" uit te voeren. De Amerikaanse Hoge Commissaris Conant erkent, aldus A.P., dat voor de Duitsers het ideaal van een verenigd 1 Europa een enorme aantrekkingskracht heeft. Amerika zal met alle kracht het doel van een vrij Europa, geïntegreerd Dezer dagen meldde de Britse Times, t haar Argentijnse naamgenoot, een in t Engels verschijnend weekblad, lat de spoorwegen en andere openbare Irijven uit handen van Britse maat- ippijen overgingen in die van de Ar- itijnse staat, is de groep dergenen, die Times konden lezen, te gering ge- •den. Waarschijnlijk ook het getal van die het ideaal dér persvrijheid hoog- n. Latijns-Amerika moge dan steeds vreemde invloeden weren, daar ook waardevolle liberale tradities De helft der Spaans-sprekende iblieken kent geen vorm van demo- welke de Westeuropese opvatting h persvrijheid zou gedogen. Over het rtugees-sprekende Brazilië worden Ins geen klachten vernomen. Doch het "lieden van bladen, het arresteren, of weren van journalisten autoritaire regiems zijn veelvuldig legen Spaans-talige landen. Dit blijkt hetgeen is meegedeeld op het con- het Inter-amerikaanse Persge- itschap, dat verleden maand te Mexico inkwam. Argentinië greep president Perón jPrensa en de Intransigente aan. In legde Estensoro aan de rechtse iositie-pers beperkingen op. In Colom had de liberale Siglo zwaar te lijden reactionnaire bureaucratie. Doch reeks van andere „caudillos" werd istaai van beschuldiging gesteld: die de Dominicaanse republiek, van Peru (waar 24 bladen verdwenen), jli, Venezuela, Nicaragua! Verbannen malisten drongen in de Mexicaanse ;aderzaal naar het podium, om dicta- als Batista, Odria, Ibónez, Pérez, Ji- Somoza aan te klagen. Aange- ook de vertegenwoordigers der re- lngsbladen en zelfs de consul van ragua (die tenslotte werd verwij- de debatten deelnamen, ont- r gevechten om de microfoons, woedende interrupties en spec- ilaire intermezzi. Toen Mexicanen wilden brengen aan hun presiden- wegens de in hun land bestaande •ijheid, kwamen zowaar zelfs twee idente landgenoten met wel zeer per- lijke klachten over enige onbedui- ide incidenten. Het was alles zeei -amerikaans. betekenis waren echter wel twee n, aldus het Hbl. De officiële, rap- de Amerikaan Dubois van de igo Tribune, werd hevig aangeval- omdat hij alle regiems had veront- Idigd op drie na: die van Argentinië, i Columbia. De spanningen 'n de V.S. en Argentinië, hoewel af zijn bekend. Bolivia heeft door radicale regiem in de V.S. geen goe- i, evenmin als Colombia, waar df iralen door rechtse elementen in d< Irukking zijn geraakt. Hoewel aar eer moet worden gegeven, dat .het linkse en aan de V.S. veel zorgen rende Guatemala noemde onder, de den, waar persvrijheid heerst, was ren van zovele zondaren wel sympto- itisch. De leiding wilde kennelijk zo Inig mogelijk dictators verontrusten, wor. ten slotte het pleit: in het geko- i bestuur vindt men geen „heethoof- a". Een tweede aspect is even leer- i: het is vrij duidelijk dat de binnen- tegenstellingen tussen personen, :ijen, bevolkingsgroepen en belangen- ïeenschappen nog zo groot zijn zich krampachtig ontwikkelende i, dat de basis voor persvrijheid evenwichtige gemeenschap) te vaak ireekt. Pikant was daarom het feit, niemand betwistte, dat er persvrij- bestond in de gebieden van Guyana jde Antillen, welke nog afhankelijk zijn de ".S., Engeland, Frankrijk i geMieuwe Duitse mijnschacht dez> bij Ned. grens Scherpenzeel aan de Nederlandse ^ns wil de Duitse onderneming „Ca- DJus Magnus" een nieuwe mijnschacht ulldjleggen, die een der grootste var Tienbekken van Aken zal worden, isten zijn op achttien millioen mark Dapim f 16 millioen) geraamd. ALEXANDRE PARODI op economisch, politiek en militair ge- Vandaar, dat Conant ei dat de West-Europese lan den het E.D.G -verdrag binnen enkele maanden zullen tekenen. Wij zullen ech ter eerst moeten afwachten, hoe de „cri- s" in Frankrfjk verloopt. De regering van Joseph Laniel bestaat eerst vijf maanden. De climax van belangrijkste debat over buitenlandse- zaken, sinds de oorlog, zal nu morgen worden bereikt. De nationalistische leden de Assemblée zeggen, dat uit het verwerpen met 325 tegen 247 stemmen een socialistische motie, ten gunste de E.D.G., duidelijk gebleken is, hoe de meerderheid er over denkt. Volgens het Franse parlement geen meerderheid voor een politiek van totale integratie met Duitsland. „Het verdrag zo goed als dood" beweren zij. Gevaren voor West-Europa van alle kanten! De Oostduitse waarnemende premier ULbricht, poogt de Fransen v het rode karretje te spannen. „Wij Oost-Duitsland, hebben alle sympathie de Franse arbeiders, burgers en buitenlui, die het ernstige gevaar van de Duitse herbewapening erkennen, en derhalve tegen het verdrag voor de Euro pese Defensiegemeenschap zijn." Ulbricht hitst met te beweren, dat de wederge boorte van het Duitse militarisme een beslissende rol speelt in de aggressieve plannen van Amerika. Ja, hij gaat z met angst aanjagen, door te verklaren, dat de Franse industrie ondergeschikt- zal worden gemaakt aan de Duits-Ame rikaanse oorlogsplannen. Dit is het lok vogeltje voor een herenigd Duitsland! In België vandaag stemming In de Belgische Kamer zou vandaag over het wetsontwerp betreffende de Europese Defensiegemeenschap worden gestemd. Men verwacht, dat een meer derheid van ongeveer tweederden zich ten gunste van de E.D.G. zal uitspreken. De Belgische minister van Buit. Zaken, Paul van Zeeland, heeft tijdens de de batten als laatste spreker het woord ge voerd. Hij zeide: „Er is geen alternatief op de E.D.G. De buitengewone bepalin gen, die in het verdrag zijn opgenomen, zullen elke wedergeboorte van Duits militarisme (moeten) voorkomen". Hij voegde hier aan toe. dat als West-Duits- land belet zou worden lid te worden van de E.D.G., hij er de voorkeur aan zou geven, dat het zich aansloot bij het Noordatlantische Pact. Volgens de Bel gische minister is zulks in ieder geval beter dan een geïsoleerd Duitsland. Van Zeeland werd, na het uitspreken van zijn rede, door een meerderheid van de C.V.P., doch ook door socialistische en liberale Kamerleden toegejuicht. Eerste witte steenkool in Nederland Vergunning voor bouw van waterkrachtcentrale Aan de N.V. Noury en Van der Lande te Deventer ls vergunning verleend vooi bouwen van een waterkrachtcentrale in de Maas bij Linne (L.). Deze beslissing opent de mogelijkheid, dat voor de eerste maal in de geschiede nis van Nederland kan worden overge gaan tot het winnen van electriciteit uit waterkracht uit een van onze grote rivie- De vergunning was door de N.V. Noury en Van der Lande aangevraagd ten be hoeve van haar chemische fabriek te Roermond. Respectabele kolenlaag in Engeland ontdekt Van Britse officiële zijde is bekend gemaakt, dat in het centrum van Britse industriegebied, op een diepte duizend meter, een kolenlaag is i gesteld van ongeveer 400 millioen steenkool. Dit nieuwe kolenveld in South Staffordshire, vormt een verbinding tus sen twee bestaande kolenvelden. De laag leent zich uitstekend voor mechanische winning. Arresfalie in Enschede Automobilist wilde man omver rijden Wegens poging tot doodslag is J. A. B. te Enschede gearresteerd. De man is met een auto het trottoir opgereden met de bedoeling, zekere W. V. omver te rijden. V. had relaties met de vrouw van B. aan gegaan, toen B. in de gevangenis zat. Hij werd door de auto licht geraakt. Van negers en legerpaarden Weerzinwekkende wedijver in het doden van Mau-Mau-terroristen Gruwelijk is het optreden van de Mau- Mau in Kenya, maar ontstellend is het gedrag van een kapitein van het Britse leger. Hij moet voor de krijgsraad te Nairobi terechtstaan, beschuldigd van moord op een Afrikaanse arbeider van het boswezen. De moord zou hebben plaats gevonden gedurende een operatie tegen de „Mau-Mau". Volgens de be schuldiging heeft de Britse kapitein een tweetal negers, vanuit een jeep, met een brengun (luchtgekoeld machinegeweer) an achteren neergeschoten. Voorts zou de Engelsman tegen een sergeant-majoor hebben gezegd: „Laat de negers maar schreeuwen; mijn paard dat afgemaakt hebben, schreeuwde heel wat langer". De juridische raadsman van de kapitein voerde ter verdediging aan, dat ten tijde van de begane moord, Britse eenheden officieel werden aange moedigd in het doden van Mau-Mau-ter roristen. Een bataljon had zelfs een ba rometer opgericht, waarop het aantal of ficieel gedode Mau-Mau-leden aan de voorzijde werd aangegeven en de „on officieel" gedode Mau-Mauers aan de achterzijde. De Britse kapitein, aldus het Reuterbericht, waaraan wij deze gege- •ns ontlenen, achtte zich niet schuldig. (Indien de gegevens van Reuter juist zijn, wordt hier wel een ontstellende blik geworpen op de strljdmethoden in Kenya. Discriminatie van rassen, waarvoor men de V.N. zoveel woorden over heeft, blijkt er uit. Nooit mag men de terreur de Mau-Mau met „moord" beant woorden. Wij willen aannemen, dal angstpsychose en het hete klimaat der gelijke excessen in de hand werken. Red.). K.L.M.-TOESTEL HAD BANDENPECH Naar aanleiding van een storing in de werking van het landingsgestel van het KLM-vliegtuig de PH-TPT (Prinses Beatrix) heeft gezagvoerder N. J. D. Edwards op het vliegveld van Cairo vol gens voor een dergelijke situatie voor geschreven maatregelen een landing ge maakt. De landing op het vliegveld ver liep normaal, doch door het sterke afremmen sprongen enige banden. De machine, een DC-6, die vloog op de dienst Amsterdam-Wenen-Istanboel-Cairo zal voor de terugreis virra vier en twintig "uur vertraging hebben. Op Jamaica Elizabeth en Philip plechtig ontvangen Jamaica heeft gisteren een plechtige ontvangst bereid aan koningin Elizabeth de hertog van Edinburgh. Gouverneur Sir Hugh Foot en andere autoriteiten verwelkomde het koninklijk paar op het kleurige 'vliegveld van Montego Bay. Na de aankomst op het prachtige eiland bevatte het programma voor de volgende acht uur bezoeken aan steden dorpen op weg naar de hoofdstad, Kingston. Op verscheidene plaatsen langs deze route werden de koningin bloemen geschenken aangeboden. De Koningin en de hertog namen de beste wensen van 15 groepen notabelen in ontvangst en namen aan talrijke plech tigheden deel. De koninklijke bezoekers zullen zich morgen aan boord van de Gothic insche- om hun zeereis naar Panama en vervolgens naar Nieuw-Zeeland en Aus tralië te beginnen. Op zoek naar Duitse ex-mililtairen De Westduitse defensiecommissie is in plan enkele tonnen oude Wehr- machtpapieren te gaan door werken, om i te gaan, welke voormalige soldaten aanmerking komen voor een plaats het nieuwe Duitse leger. In totaal bevindt zich in de archieven in de verschillende Westduitse bureaux ongeveer drieduizend ton van dit leger- materiaal. t een voorlopig onderzoek is geble ken dat aan het einde van de oorlog Duitsland over 5.000 generaals beschikte, onder wie 24 veldmaarschalken. Besparing van 6 millioen Straks 20.000 ha met Ned. tabak Voor de binnenlandse tabaksbouw zal naar verwachtingen 20.000 hectare grond beschikbaar worden gesteld. Ou deze op pervlakte zou ongeveer 20 procent, de hoeveelheid der tot heden geïmpor- tèerde tabak geteeld kunn worden, het geen een jaarlijkse besparing van millioen gulden zou opleveren. De resultaten van de oogst var jaar zijn weer bevredigend. Dit deelde de heer J. H. van Lonkhuyzen gisteren mee in de kamer van koophandel Utrecht. In de tweede helft van Januari zal in Utrecht een tentoonstelling worden ge houden van de producten van onze eigen tabakscultuur en van de importtabakken, met de bedoeling de Nederlandse tabaks industrie de gelegenheid tot beoordeling te bieden. Sjaret volgt Ben Goerion op De Israëlische Socialistische Partij, de partij met de grootste fractie in het par lement, heeft Mosje Sjaret officieel als eerste-ijiinister aangewezen, als opvolger van Ben Goerion, die thans nog in func tie is. Waarnemers geloven, dat de twee groot ste partijen in de huidige coalitie, het nog deze week eens zullen worden over de po litieke en economische problemen, die ter sprake zijn gebracht, in verband m* reorganisatie van het kabinet. Dit is dr Leopold Figl, de vorige kanselier van Oostenrijk, die gis teren door president Koerne werd benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van Oosten rijk. Dr Figl volgt als zodanig dr Gruber op, die aftrad wegens ernstige critiék op zijn memoires. De nieuwe min. is 51 jaar oud. H.M. de Koningin ontving gisteren in het paleis Lange Voorhout in Den Haag de gezant van Columbia, dr Carlos Vera Villamizar in af- scheidsaudiëntie. De gezant en zijn vrouw verlaten het paleis. Vlees weer op de bon in Engeland In Denemarken 6000 ton varkens besteld De Engelsen, die verwacht hadden, dat ie voedselrantsoenering met Kerstmis vrijwel geheel zou zijn afgeschaft, wer den gisteren onaangenaam verrast door een bekendmaking van hun regering, dat vlees Zondag a.s. weer op de bon zal gaan, aldus Reuter. De vleesrantsoenering was in Juni j 1. beëindigd, doch de regering had gewaar schuwd, dat de mogelijkheid bestond, dat een vermindering van de aanvoer in de winter, wederinvoering van de rantsoe nering noodzakelijk zou kunnen maken. Groot Britannië. aldus Ass. Press, heeft ndaag in Denemarken orders geplaatst or 6.000 ton gemeste varkens. De eer ste hoeveelheden moeten vóór Kerstmis afgeleverd worden. Straatprijs blijlt onveranderd Garantie melkprijs voor de boeren 20,6 cent Minister Mansholt heeft voor 't melkjaar November 1953November 1954 de ga rantieprijs van de melk voor de boer vastgesteld op 20,6 cent per kilogram met een vetgehalte van 3,7 percent en de zgn verrekenprijs voor consumptie- melk, weer 2 cent daarboven dus op 22,6 cent. In verband met de stijging van het gemiddelde vetgehalte zijn de prijzen niet meer zoals voorheen uitgedrukt per kilo gram melk met een vetgehalte van 3,5 percent, doch per kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 percent. Indien men de garantieprijs en de ver rekenprijs voor het melkprijsjaar 1953 1954 zou uitdrukken per kilogram melk met 3.5 percent vetgehalte, dan zouden ze respectievelijk zijn vastgesteld op 19,5 ct (vorig jaar 20 cent) en 21,5 cent (vorig jaar 22 ct). Deze wijziging van de garantie van de melkprijs voor de boer heeft geen in vloed op de prijs voor de melk voor con sumenten. dus op de zogenaamde „straatprijs". Man wurgde zijn vrouw: 6 jaar de cel in Wegens wurging van zijn vrouw is de 51-jarige opperman S. de J. uit Franeker gisteren door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot zes Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden was acht jaar met aftrek geëist. De man had ln de morgen vai Februari j.l. woorden met zijn vr gekregen over een vermeende z waaraan hij zou lijden. Hij maakte zich zo kwaad, dat hij de vrouw de keel dichtkneep, tot zij door verstikking het leven was gekomen. Kordate hospita Insluiper met hooid in de val In de nacht van 24 op 25 September jl. werd een pensionhoudster in de Binnen Bantammerstr. te Amsterdam omstreeks half vier in haar kammer op de eerste etage wakker, doordat de kat van haar bed sprong. Zij zag in het schemerige licht een- man op handen en voeten door haar kamer kruipen in de richting van tafeltje waarop een radiotoestel stond. De vrouw hoorde de man aan de antennedraad scharrelen en toen stond zij op. De indringer trachtte zich uit de voeten te maken, doch de vrouw was op hetzelfde moment bij de deur. waarop de er net zijn hoofd door stak. Zij drukte de deur met volle kraoht dicht, aardoor de indringer met zijn hoofd in de val zat. Toen haar gealarmeerde huurders verschenen en het licht aan ging, stond daar in de deur de 38-jarige Surinaamse stoker W. L. R. geklemd. Deze stond gisteren voor de Amster damse rechtbank terecht. De stoker had iep afspraak gemaakt met een meisje, dat niet versohenen was. en hij besloot haar od haar kamer op te zoeken. Vol gens zijn zeggen had hij zich in de wo ning vergist. De O. v. J. eiste wegens poging tot diefstal 1 jaar gevangenisstraf. Eisenhower onder het gehoor van dr Visser 't Hooft De president der Ver. Staten en mevr- Eisenhower hebben Zondag in Washing- een bijeenkomst bijgewoond van de Nationale Presbyteriaanse Kerk, waar onze landgenoot, dr W. A. Visser 't Hooft, algemeen secretaris van de Wereldraad van Kerken, het woord voerde. Dr Vis ser 't Hooft sprak o.m. over het tweede wereldcongres van kerken, dat volgend jaar in Evanston in de Ver. Staten zal worden gehouden. DAT de faad van A'dam f 22,5 millioen beschikbaar stelde als lening aan de Wa tertransport Mij W.R.K., f 3.040.000 als lening voor de bouw van 236 woningen in Tuinstad Geuzenveld, f 3.342.500 voor 5 schoolgebouwen en f 15.000 voor 600 witte regenjassen voor de schoolbriga- DAT dr J. van der Lee, adjunct-direc teur van het consultatiebureau van de Ver. tot Bestrijding der Tuberculose in Den Haag, is benoemd tot directeur-ge neesheer van het consultatiebureau in Rotterdam. DAT de tentoonstelling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen over de Inrichting van woningen thans na een tournée door het rampgebied een rond reis door het hele land zal maken, DAT deskundigen uit zes landen thans in Amsterdam een conferentie houden om meer eenvormigheid van de onder delen voor vliegtuigen te bereiken. DAT t.g.v. het 400-jarig bestaan het weeshuis te Bolsward de voorzitter van de voogden, A. J. Osinga, is noemd tot ridder O.-N. en de vereniging 1500 heeft geschonken als beginkapitaal voor een standbeeld voor de dichter Gijsbert Japicx. DAT voor de bouw van 123 woningen i 10 garages voor de R.K. woningbouw- ;r. St Joseph te Enschede laagste in schrijver was het bouwbedrijf Van der Wal en Blekkenhorst te Hengelo (f 1.027.950) DAT Zaterdag van de scheepswerf Kraaier te Zaandam een schip voor het leger van de Republiek Indonesië wordt te water gelaten. DAT in Oud-Beijerland een posthume onderscheiding van de Franse verzets beweging is overhandigd aan de familie van wijlen J. W. Kolkman, tijdens dc oorlog Ned. vice-consul in Perpignan. DAT tot administratief hoofdambtenaar bij de Dienst voor Sociale Zaken te R'dam is benoemd drs E. A. P. de Raadt, van de prov. planologische dienst van Noord-Holland. DAT op de scholen in Amsterdam- Noord thans boeken worden ingezameld voor het geadopteerde Schouwen en Duiveland. DAT de ingestelde staatscommissie voor het helicoptervraagstuk wordt uitgebreid piet een vertegenwoordiger van de ka mers van koophandel en een van de ge meente Rotterdam. DAT het niet in de bedoeling ligt, Utrecht vóór 1957 op te nemen in het I helicopternet. DAT in Amsterdam een 35-jarige Frans sprekende apotheker uit Beiroeth is aangehouden, die in verscheidene win kels geld heeft ontvreemd uit laden en cassa's. DAT tot gemeentesecretaris van Groes- beek m.i.v. 1 Januari a.s. is benoemd J. C. Coppens, thans gemeente-ontvanger aldaar. DAT burgemeester J. G. S. Bruinsma van Bolsward is uitgenodigd, de propa- gandabijeenkomsten bij te wonen die ir de Belgische plaatsen. Verviers en Roe- selaere worden gehouden i.v.m. de Euro pese proefverkiezingen op 20 December. DAT tegen de 59-j. landarbeider H. T. uit Buinen, die zijn schoonzoon met een mes naar het leven heeft gestaan, in Assen 2 maanden voorw. is geëist. DAT mr F. H. Copes van Hasselt, ver tegenwoordiger van Nederland in de in ternationale organisatie voor de burger luchtvaart, is benoemd tot eerste vice-pre sident van de raad der organisatie. DAT de raad van Tietjerksteradeel B. en W. heeft gemachtigd tot aankoop van het buiten Stania-state in Oenkerk. DAT tegen de 25-j. H. P. en de even oude J. B. uit A'dam, die uit de auto van twee Noorse trekkers kleding hebben ge stolen. in A'dam resp. 8 en 16 maanden is geëist. Belgisch toestel zwaar beschadigd Piloot wist niet, dat mecanicien de wielen aan het intrekken was DE LUCHTHAVEN SCHIPHOL werd gistermiddag om 14.20 uur opge schrikt door de buiklanding van het Sabena-toestel O.O.-C.B.H., dat uit Kopenhagen kwam. Het Belgische toestel, waarin zich 24 passagiers be vonden, kwam naar beneden boven startbaan nummer 23, de zogenaamde „mistbaan"; het raakte met de romp het beton en schoof nog enige hon derden meters door, daarbij een zichtbaar, maar niet diep spoor op de start baan achterlatend. Bij een zijweg naar het platform kwam het toestel tot stilstand, waarna de passagiers, die „niets onregelmatigs hadden gemerkt en ook de schok niet hadden gevoeld", konden uitstappen. De ijlings toegesnelde hulpdiensten van de luchthaven behoefden niet in te grij pen. Deskundigen van de Rijksluchtvaart, dienst, de Sabena en de luchthaven stel den daarna een onderzoek in. Volgens de gezagvoerder van het toe stel. de Belgische „luchtmillionnair" Coc- quit, die zelf niet de stuurknuppel han.- teerde, werd de buiklanding veroorzaakt door een misverstand tussen de dienst doende piloot en de mecaniciën. Trawler lob Gouda naar Canada vertrokken De vestizaktreiler Job Gouda (IJM 99), die door de rederij Medan-Batavia te IJimuiden aan een overheidsbedrijf in Canada voor de visserij is verkocht, is gisteren zijn reis naar dc andere zijde de Atlantische Oceaan begonnen. De Le haven wordt St John, doch als er slecht weer tussenkomt, denkt men de zuidelijke route te gebruiken en via de Azoren te varen. De treiler is bemand schipper Douwe Stobbe en acht an dere Nederlanders. plus zeven Franse rs. De Nederlandse bemanning zal daarna onder commando van haar vis- sdhipper. Cor Bal, een reis onder Cana dese vlag met de Job Gouda maken. Koningin zond bloemen naar diamanten paar Het echtpaar Jacobus Bar (82) en Mathilda de Ruyter (79) te Apeldoorn, waarvan de man 42 jaar op de houtves terij van paleis 't Loo heeft gewerkt, heeft op zijn diamanten bruiloft een mand bloemen van Koningin Juliana ontvangen. De mand werd door freule J. C. C. Röell overhandigd. Nederlander vice-pres. van Raad internationale burgerluchtvaart In een te Montreal gehouden vergade ring heeft de Raad voor de internationale burgerluchtvaart (I.C.A.O.) de Nederlan der mr F. H. Copes van Hasselt voor eer periode van drie jaar gekozen tot zijn eerste vice-president. Proef met trolleybussen in Amsterdam? B. W. „Het landingsgestel was door de meca niciën reeds uitgelaten, maar toen we naar beneden vlogen om te landen, heeft de mecaniciën blijkbaar gedacht, dat wij nog een zgn. overshoot zouden maken, dat is dus nog een rondvlucht over het vliegveld. Hij trok in ieder geval het landingsgestel weer in. Terwijl het naar de romp werd getrokken, kwam het toe stel juist op de baan neer. De piloot wist nl. niet dat de mecaniciën de wielen aan het intrekken was". De mist kan, volgens ingewijden, geen beletsel hebben gevormd bü de landing, want het zicht bedroeg circa 750 meter. De door de Sabena gestel de limiet om te mogen landen is 500 meter, zodat dc piloot nog ongeveer 250 meter „over" had. Het toestel is vrij ernstig beschadigd aan de buik. Ook de vier motoren heb ben even het beton geraakt. De schroef bladen zijn alle omgebogen. Toen het don ker begon te worden, werden gister avond rond het toestel, dat midden op de startbaan lag, sterke lampen opge steld om het opruimingswerk te kunnen beginnen. Dit werd evenwel gestagneerd door het onderzoek. Men hoopte gister avond het toestel nog voor tien uur van de startbaan verwijderd te hebben. Tot zolang konden bij mist geen landingen worden verricht. De passagiers met bestemming Brussel werden per autobus naar de Belgische hoofdstad gebracht. HET WEER IN EUROPA leerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Londen Brussel ttu, wen« Amsterdam zijn voor nemens opnieuw de vraag ln studie te Rome' nemen, of het aanbeveling verdient het gemeentelijke tramnet geheel of ge deeltelijk te vervangen door een net van autobussen of trolleybussen. Zij zullen ook overwegen om met autobussen of trolleybussen op enkele lijnen in de bin nenstad een proef te nemen. Spoorlijn ZwolleMeppel weer geheel vrij De werkzaamheden bij het opruimen van de ravage, die is aangericht na de aanrijding op de spoorlijn Zwolle—Mep pel. waren vanochtend zover gevorderd, dat het verkeer over één spoor voor snel treinen ls hervat van 7.15 uur af. Om uur was ook het tweede spoor weer vrij. ZZO 2 OZO 2 windstil NNO 5 0.4 -7 0 -1 0 11 0 0 Meer wind Het KNMI. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige en in de kust provincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid west. Verdere stijging van temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1