emeentelijke toestand wel bevredigend Jaar 1954 voor havenplannen beslissend Plannen voor demping van de Spoorhaven Nieuwe Hervormde school begin volgend jaar in gebruik Opnieuw begrotingstekort van ruim drie ton 'S 1EUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 21 NOVEMBER 1953 BEGROTINGSRAAD KATWIJK n 'nelpunten: een vissershaven en detensieterrein algemene beschouwingen over de begroting 1954, die de voltallige raad an Katwijk gisteravond behandelde, werden geopend door de fractieleider ar C.H.U., de heer N. J. van Duyvenbode. Deze kon allereerst de gemeen- lijke toestand alleszins bevredigend noemen; ook het bedrijfsleven floreert >ed, met uitzondering van de tuinbouw, die het met minder goede prijzen oest doen. De ramp van 1 Februari, aldus spr., groot deel van ons land trof. is ze gemeente niet zonder kosten passeerd. De gevolgen der ramp zijn is eqhter spoedig geliquioeerd en ien is de Boulevard er nog sier- ;n practischer door geworden, is noemde de heer Van Duyven- ide de doorverbinding met de Zuid- tulevard en de wegverbetering r.aar en het kampeerterrein, die voor het toe- ne van groot belang zijn. Door de ramp kon de dienst gemeente re erken het voorgestelde programma voor 53 echter nog niet geheel afwerken. spr. hoopt, dat dit volgend jaar irder z'n beslag zal vinden. In de ihgeboden begroting zag spr. een grote tbreiding der gemeentelijke huishou- •aarbij het college er in geslaagd een sluitend budget te komen, zij •t ten koste van een gedeelte der re- Dat wil echter niet zeggen, dat we der zorgen zijn, aldus spr.. ïntegen- jl, deze stapelen zich wekelijks op Ie grootste zorgen vatte spr. samen in et volgende begrip „defensieterrein bor de woningnood en vissershaven bor het dagelijkse brood." Dit zijn de tvensbelangen van een welvarend Kat- iijk. aldus spr., en hieraan zal dag en ;acht moeten worden gewerkt. jHet was spr. niet bekend of er bij de fegroting van Landbouw en Visserij nog Sndaaht aan wordt besteed, maar zijn Sening is, dat Katwijk met tevreden jan zijn met een terloopse opmerking 'an een of ander Kamerlid hoe tanpathiek ook. Wij eisen concrete plan- en, aldus spr. om ons zo snel mogelijk fe kunnen aanpassen aan de moderne pssery en de uitbouw der vloot Dc ha- jencommissie, die dit jaar is benoemd nog steeds in rust is, zal meei werk igen. Er zal meer activiteit moeten want de tijd dringt en het t in Rijnland vordert snel. baat vast staat, dat deze niet aanstonds rendabel zyn. Een krachtig en gedurfd beleid zal nodig zijn. Wat betreft de volkshuisvesting was ir. van mening, dat het grote moeite kost aan te nemen, dat hier gedaan is at mogelijk was. Spr. vroeg bijzondere aandacht voor langverloofden. Hebben de bouwverenigingen al plannen klaar, voor 't geval er grond beschikbaar komt en nieuw bouwvolume wordt be kend gemaakt? Krachtige reclame Katwijk als ontspanningsplaats is ge wenst. Waardering had spr. voor snelle herstelling van de schade tenge volge van de ramp en de verbeteringen, ;r waren gekomen. kar Niet detinitiei Het defensieterrein is nog steeds jiet definitief, aldus spr. en voordat it de nodige instanties heeft gepas- ird, zit Katwijk zonder bouwgrond, zestigtal woningen aan de iarel Doormanlaan en het is jëurd. Spr. stelde de vraag, of het jollege kan bevorderen, dat een jartieel uitbreidingsplan uit het grote [lan wordt gelicht met terreinen, die iaast bouwrijp zijn, om zodoende zo rel mogelijk tot een realisering te (omen van stratenplanm ingbouw nabij het zeedorp. Rijk- ialzend zien de raad en de belang- (tellenden uit naar de creatie van de lieuwe stedebouwkundigen, aldus de leer Van Duyvenbode. I Wanneer de plannen ,30 Jet beleid van B. en W. en de commissie ir het grondbedrijf veel afhangen, hoe bouwgronden worden besteed. Spr. icht in eerste instantie aan woning- twoningen, maar daarnaast aan het •ticuliere initiatief, dat vóór de oorlog n belangrijke plaats innam llaatselijke woningvoorziening en weer worden ingeschakeld. De gemeente in deze stimulerend optreden door luwgronden hiervoor beschikbaar jtellen en door bouwvolume te rei reren. I Volgens spr. zijn er twee bevolkings- ïroepen, die hiervoor in aanmerking ko- cjhten: het deel der bevolking, dat zelf je middelen heeft om met premie ct jgr Ontspanning Een openluchttheater zou weer ge wenst zijn, mits gezorgd worde voor vei antwoorde programma's. Sprekende ov< het sportpark, dat in het komende ja; gebruik zal komen zeide spr., dat niet genoeg gewezen kan worden op de noodzakelijkheid mogelijkheden te schep pen voor passende vrije tijdsbesteding. Hij noemde in dit verband ook het speel tuinwerk. waarin reeds gang komt. Het rapport over de sociaal-ecc mische structuur van de gemeente spreker niet meegevallen In 't bijzonder is de prognose over de toekomst van de visserij te slap. Wat betreft de haven vraagt spr. uiterst diligent te zijn. Verder acht de heer Haasnoot nu de tijd geko- bij industrie-aantrekking minder kieskeurig te zijn dan voorheen. Het ontbreken van een badhuis vroeger al genoemd een „schoonheids- pukkel", spr. wilde dit nu noemen wrat. Het verkeerspunt Parklaan-Adria- nastraat behoeft een spoedige oplossing. Wanneer we overdenken voor welke moeilijkheden en vraagstukken we Kat wijk geplaatst zien, komt het spr. voor, dat een commissie van financiën nuttig werk zou kunnen doen. Hij denkt t.z.t. een voorstel in deze te doen en besloot met te zeggen, dat de bronnen van be staan niet teleur hebben gesteld. Uitbreidingsplan De fractieleider van de A.R., mr J. van der Plas, zeide, dat als eerste de vraag moet worden gêsteld, hoe het staat met de zeehaven. Zolang dit niet is opgelost, zijn er allerlei dingen in het bestuur on zeker. Als eerste is er dan het uitbrei dingsplan. De toename van de bevolking is in deze zeer belangrijk. We moeten daarom zo 'spoedig mogelijk zekerheid hebben. Ook de vestiging van eventuele industrieën speelt in dit verband een rol. Het uitbreidingsplan is wel het aller voornaamste i.v.m. de woningbouw, de tuinbouw en de strijd met de L.D.M. Er is gebrek aan bouwgrond. Het is nodig, dat er een paar jaar voorraad is. Daar aan voldoen we echter al niet. Spr. zeide critiek te hebben op het beleid van B. en W. in de afgelopen tijd, en wel in verband met de reeds vroeger genoemde noodzakelijke grenswijzigingen. B. en W. hebben alles gezet op één kaart, n.l. de de- fensiegronden. En verder noemde mr Van der Plas de gedachten van het college over de stichtingsgronden een beleidsfout. Verder achtte spr. het nodig V.V.V. te steunen. Stichting van een gehoorzaal is nodig, evenals van een openluchttheater. In de culturele sfeer noemde spr. de bemoei ingen inzake de oudheidkamer, de sport helden, het bouwen van gymnastieklo kalen, het bouwen van een badhuis. Nodig oordeelde spr. studie betreffende bouw van een overdekt zwembad. Inzake het personeelsbeleid zeide spr. dat het salaris van de agenten van poli tie veel te laag was. Zeehaven De volgende spreker was de heer A. Pronk (C.H.). Deze attendeerde ii bijzonder op de aanleg van de zeehaven. De exploitatie van de visserij-bedrijven wordt steeds moeilijker. De onderne mingsgeest in Katwijk onder deze menser ls steeds groot Plaatsen met havens staan in een betere positie. Daarom i waakzaamheid plicht. De heer G W. Overdijkink (C.H. wees op het feit dat Katwijk niet langer een kleine gemeente is. Spr. meende te moeten waarschuwen^ voor het feit, dat de jongere generatie een andere bevre diging wenst. Hei gemeentebestuur moet niet vasthouden aan het bestaande, moet nieuwe wegen zoeken voor de jon geren. Reeds nu is nodig daaraan te denken. Daarom: Sociale Jeugdzorg. Doet het nu. Zuinigheid bedriegt de wijsheid. De heer C. van Beelen (C.H. Rijn) klaarde: Deze begroting is wel sluitend gemaakt, maar toch moet er f60.000 uit onze reserves worden geput. Als ziet, dat de uitgaven steeds hoger den en de inkomsten niet, dan vraag ik mij af, waar wy heen gaan. Spr. hoopte op een spoedige oplossing voor de Voor straat te Katwijk aan Zee, de Kerkstraat en Achterkerkweg te Katwijk aan Rijn. In het bijzonder vestigde hij de dacht ook op de woningnood en brak lans voor sterkere bevordering van particuliere bouw. De B.B. kost veel geld. Spr. is bang dat dit een kind wordt een waterhoofd. Voorts sprak de heet Van Beelen nog over de problemen vuil nisbakken, brandweer en postkantoor Katwijk aan den Rijn. De heer H. J. Grimbergen (K.VP.) wees ook op de woningnood en op de noodzaak de open gronden zo voordelig t< benutten. Verder op de noodzaak kleu terscholen t» bouwen. HIJ bracht spe ciaal in herinnering, dat het noodzakelijk is, cultuurgronden zóveel mogelijk sparen. Dokter Borleffs (V.V.D.) achtte het in stellen van een openbare markt zeei noodzakelijk en wees op de noodzake lijkheid van goede cn goed geoutilleerde verbindingen met plaatsen buiten Kat- De heer C. van der Plas (C.H.) onder streepte de noodzakelijkheid industrieën trekken. Katwijks burgemeester antwoordt ZAL COMMISSIE DE KWESTIE ZWEMBAD BESTUDEREN? De burgemeester beantwoordde de verschillende sprekers en behandelde elk onderwerp apart. Allereerst bepaalde hij zich tot de levensvoorwaarde voor Katwijk, de toegang uit Leiden. Er is contact met de provincie. Spr. hoopt, dat voorstellen van die zijde spoedig zullen komen. Wellicht gaat rhet verkeer over twee a drie jaar buiten Katwijk aan den Rijn om. hypotheek een woning aan te schaffen.] Aan de £ne kant wn de raad vast-| De heer dr L. Borleffs pleitte voor het tn daarnaast de verloofden, die nog houden aan de oude geldende normen, instellen van een G.G.D. Sïï&iïï.a, "i3ÜVd"oorDh«e nis De h"cn N: J- Duyvenbode en grote veranderingen gebracht. Veel plaat-jmr J- van der Plas deden het voorstel hadden profijten. B. en W. kunnen een commissie van onderzoek samen ALPHEN AAN DEN RUN Met bouw van zioolwateizuiveiingsinstallatie weid begonnen Dezer dagen is een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe rioolwaterzui veringsinstallatie voor Alphen aan den Rijn. De installatie krijgt een plaats ten Westen van de spoorlijn Leiden—Utrecht. Alleen de Hoge Zyde zal er van pro fiteren. Voor de Lage Zijde zal te zijner tyd oen dergelijke installatie moeten worden gebouwd. laven wordt gedempt is meteen de ipoorvaart overbodig geworden en kan ook die verdwijnen. En tenslotte is daarmee de brug een slag in de lucht •orden. Er zal alsdan een breed weg- KATWIJK AAN DEN RIJN MAAR ZE IS BIJ VOORBAAT AL TE KLEIN Vele jaren is Katwijk aan den Rijn een onderdeel van Katwijk geweest, dat weinig uitbreidde. Na de oorlog zijn er echter zoveel huizen gebouwd, dat het dorpsdeel bijna tweemaal zo groot is geworden. Achter de Commandeurslaan is een grote woonwijk gekomen, van ruim 120 woningen en het nu in aanbouw zijnde Molenblok. reeds gedeeltelijk bewoond, bevat een 300-tal huizen. Bovendien mag verwacht worden, dat ook in het ko mende jaar daar een groot aantal wonin gen wordt gebouwd. Een der gevolgen van deze snelle uit bouw is wel het gebrek aan school ruimte- Tot 1945 was de schoolcapaciteit precies voldoende- Nadien zijn de zorgen echter gekomen. De Geref. school groei de zodanig, dat een lokaal moest worden bijgebouwd. Nu heeft ook de R K. school een lokaal nodig. Tijdelijk is een nood- lokaliteit in gebruik. De grootste moeilijkheden ondervond echter de Hervormde school aar Commandeurslaan. In tijd van een paar jaren groeide deze met ruim honderd leerlingen, zodat naast het eigenlijke schoolgebouw een drietal lokaliteiten in gebruik moesten worden genomen, en wel op verschillende plaatsen in het dorp. Nu begint er echter uitzicht te komen. Na vele besprekingen kon in het voor jaar een begin worden gemaakt met de bouw van een school in het Molenblok. Deze zesklassige school, over een paar; maanden gereed, wordt een gebouw, dat naar de eisen des tyds is ingericht, met een ruim speelterrein. Het principe veel licht en veel lucht, is toegepast voor alle lokalen. De school, verwarmd met centrale verwarming, zal een fraai object zijn tussen de blokken van deze moderne woonwijk. In de toekomst wordt aan de Noordkant van het gebouw door de ge meente een gymnastieklokaal gebouwd, het eerste in dit deel van Katwijk. Jammer is het intussen voor de school vereniging, dat geen toestemming kon worden verkregen voor de bouw van eeo zevenklassige school, want straks, als de school in gebruik wordt genomen, zal al weer een klas onderdak moeten krijgen in een ander gebouw; dus de nieuwe school is bij voorbaat te klein. Het is te hopen, dat aan deze ongewenste situatie spoedig een eind komt en dat men alsnog bouwvergunning krijgt. Een gelukkige omstandigheid is, dat de oude school voor splitsing gelegenheid biedt, zodat men z'n toevlucht niet be hoeft te nemen tot min of meer gebrek kige lokaliteiten. Gehctopt wordt, dat in het begin var »t nieuwe jaar de opening van de school zal plaats vinden. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor 't eerst werpen bedrijven samen winst af De gemeentebegroting 1954 voor Alphen aan den Rijn is verschenen. Sloot de begroting 1953 met een nadelig saldo van f 345.000, die voor 1954 geeft een iets kleiner tekort aan, namelijk f 315.000. Voor onvoorzien is geraamd f 25.436. De gewone dienst meldt aan inkomsten f 5.059.736 en aan uitgaven f 5.374.736; de kapitaaldienst respectievelijk f 21.739.067 en f 23.447.101. N iteeds niet aan bod komen Öhig. Deze groep heeft de steun van de Overheid nodig, aldus spr. Hiervoor Is een kloof te overbruggen, desnoods floor een plaatselijke bank onder ge meentelijke garantie. Hierdoor wordt bovendien de plaatselijke bouwnij verheid geholpen, die nu nog handen vol werk heeft, maar over een jaar in een grote slapte geraakt, als de flerbouw is voltooid. Vervolgens gaf spr. zijn wensen te kennen inzake een badhuis en een stich ting om de bevolking in het genot te «tellen var. geysers en besprak de on houdbare toestand van de toegangswegen vanuit het oosten naar en door de ge meente en de sportvelden. Snelle uitbreiding De heer H. Haasnoot (Arb.) begon met te zeggen, dat de situatie, waarin de ge meente zich bevindt, niet tegenvalt. In feite kan van een sluitende begroting gesproken worden. Dit temeer, omdat achter ons liggende jaren telkens schotten te zien gaven. De ramingen |voor de inkomsten waren te laag en die ivoor de uitgaven zyn te hoog geweest. :Het behoeft geen verwondering te wek- jken, dat G.S. niet bereid zijn er aan mede |te werken, dat Katwijk een extra uit kering krijgt. Toch zeide spr. niet tot 'met tevreden te zyn. De ontwikkeling uitbreiding van onze gemeente is der mate snel, dat financiële moeilijkheden en begrotingstekorten stellig in de naaste toekomst zullen optreden. De onvolko men financiële regeling tussen het Rijk en de gemeenten is hiervan in hoofdzaak 'de oorzaak van. Te betreuren is het, dat m |nok het ontwerp van wet betreffende de financiële verhouding tussen Rijk meenten, die in Juli de Tweede Kamer werd aangeboden, hierin geen verande ring bracht. Spr. hoopte, dat, vóór deze wet in het Staatsblad komt, nog dusda nige veranderingen zullen zijn aange- bracht, dat ook voor deze groeiende ge meente een redelijk verzorgingspeil gelijk is. B. en W. zullen, waar mogelijk, op de bres moeten staan, om de rechten van onze gemeente ten aanzien van het Rijk lang tc vermelden: te verdedigen. We moeten de moed heb- De presentiegelden hen, uitgaven te doen, waarbij bij voor-1 werden verhoogd vai ander standpunt gaan innem we moeten toch voorzichtig zijn, want hoelang zijn de bedrijven nog bezit? Wanneer centralisatie verder gaat, zullen belangrijke winsten wegvallen. kort geleden een nieuwe bijzon dere kleuterschool geopend. De hoop is, dat eerlang een nieuwe gemeentelijke kleuterschool kan worden gebouwd. We zoeken naar terrein. Verder is in het Molenblok een kleuterschool geprojec- W. zijn zeer diligent wat betreft industrievestiging. Wanneer de Berg- aven af is komt er terrein vrij. De burgemeester acht in verband met de havenplannen 1954 het kritieke jaar. Wanneer we eind 1954 niet weten hoe het zal zyn, dan zullen de werken Rijnland zo ver zijn, dat ze in de weg staan van de havenplannen. Annexatie Het college van G. S. in Zuid-Holland voelt in het algemeen weinig annexatie. Er zyn echter ook wel moge lijkheden zonder annexatie. Met het defensieterrein is het een moei- ime weg. Spr. heeft enige hoop, dat we i het laatste stadium zijn. Een commissie van financiën zou, zo enen B. en W., zeer vertragend werken. Sportvelden moeten inderdaad zeer royaal worden opgezet. De kosten van een badhuis zijn kolos saal. De ervaringen in Voorschoten zijn best. De belangstelling gaat daar achteruit. Een openluchtbad als in Zand- voort biedt mogelijkheden. Wat de sociale jeugdzorg betreft, hou den we ons aan principes, die altijd heb ben gegolden. De helpende hand bij speel tuinen zal zeer zeker geboden worden De problemen bij de brandweer nade ren wellicht een oplossing. Over een openbare markt hebben B. en W. zich nog niet beraden. Hoofdstukken Nadat in tweede instantie enkele spre kers zich hadden laten horen, werd de begroting hoofdstuksgewijze doorgeno- Enkele opmerkingen zijn var te stellen, ter bestudering van het vraagstuk bad- en zweminrichting. De heer Jac. van der Plas (Arb.) ad viseerde tot het instellen van een sport stichting, een overkoepelend orgaan, ter stimulering van de sport in Katwijk. Zon der stemming werd tenslotte diep i nacht de begroting aangenomen. Alvorens voor dc laatste maal de hamer viel, sprak de heer L. van der Zwan de burgemeester toe, in verband met diens "1-jarig jubileum. Extra crediet Hoewel de behandeling van de begro tingen het grootste gedeelte van de ver gadering in beslag nam, ontstond nog eei uitgebreide discussie n.a.v. het voorstel n W. om een extra crediet var 5 per leerling te verlenen voor de ver vanging van oude leesboeken. Mr J. var der Plas was n.l. van oordeel, dat dit be drag wel wat hoger kon. De burgemeester vond het voorstel van B. en W. al vei gaan. Ook de heer H. Haasnoot ple:tt< verhoging en in het algemeen vooi steun aan het onderwijs op zo breed mogelijke basis. De heer N. J. var Duyvenbode stelde ten slotte voor he' extra-crediet op ƒ7,50 per leerling t< brengen, welk voorstel mr J. van dei Plas steunde. Alleen wethouder D. C. var Leeuwen wenste geacht te worden tegen stemmer te zijn. De vragen, gesteld door de heer A. Wassenaar, brachten een nogal fel debat vragensteller en het college W. De heer Wassenaar verwierp de op hem uitgeoefende critiek en zeide een gefundeerd oordeel te hebben. Het verblijdde hem. dat zijn vragen stellen een gewenste actie heeft teweeggebracht Enkele verbeteringen waren of worden uitgevoerd. B. en W. stelden voor de jaarwedden van de wethouders te verhogen tot 2400 Dit werd aangenomen. Aan de Noordkant van het P. H.- kanaal werden gronden verkocht resp. verhuurd. De verordening op de rywiel- toelagen werd gewijzigd. Dispensatie werd verleend om in de bovenvoorkamer van Casa Cara alcoholische dranken te serveren. De bedragen, bedoeld in a der L.O.-wet ten aanzien van de open bare school, werden vastgesteld, evenak de vergoedingen voor de bijzondere scho len over 1952. De b.l.o.-school te Katwijk aan der Rijn geeft een cursus voor bijzonder ver volgonderwijs. Een bijdrage hiervoor var 601,50 over 1952 werd toegestaan. Voor aan de u.Lo.-school gegeven handwerk lessen werd een vergoeding toegestaan van 360. KATW11K Katwijks bedrijven in de begroting Voor het Katwijkse waterbedrijf wordt :n winst geraamd van f 9678 ii ieuwe ^begroting, vorig jaar was f 2770. Men verwacht een verbruik 500.000 kubieke meter. Voor het grondbedrijf bedraagt de schatting een verlies van f 307 (f 210). Het electriciteitsbedrijf zal een winst maken van f 43.715 (f 24.388). Men wacht een verbruik van 5.250.000 kilo watt. De begrote winst van het gasbe drijf bedraagt f 31.075 (f 24.607). Niet minder dan 3.400.000 kubieke meter gas wordt verwacht, worden bruikt. Eindcijfers De totale kosten van dit project wor den geraamd op f750.000. Dit bedrag komt met de begroting voor 1954 volledig beschikbaar. In dit bedrag zijn ook de kosten begrepen, die eventueel zullen •den gemaakt voor het vernieuwen i de gedeelten riolering, die gebreken vertonen. Dit belangrijke werk w uitgevoerd door het aannemersbedrijf Vobi te Vinkeveen onder toezicht v; de bouwkundig tekenaar in dienst v; de gemeente, de heer J. L. v. d. Broek. Het gemeentebestuur koestert ten aa zien van één van Alphens mooiste, breed ste en best verlichte wegen, de Prins Bernhardlaan, grootse plannen, zo blijkt uit de toelichting by de begroting 1954. Plannen, die om uitgevoerd te kunnen worden, veel onderhandelings- en sprekingstijd zullen vergen. Het meentebestuur wil de laan, die van af de rijksstraatweg in wijk Hoorn tot centrum van de gemeente leidt, door trekken in Zuidelijke richting, via het terrein van de gasfabriek, langs station van de Ned. Spoorwegen om hem dan via het Hazeveld (volgens de i lopige plannen tenminste) weer te laten aansluiten op de rijksstraatweg Leiden Utrecht. Om dit doeltreffend te kunnen doen zijn er plannen voor demping de spoorhaven uitgewerkt. Als deze De Katwijkse gemeentebegroting is. wat de gewone dienst betreft, sluitend een eindcijfer van f 5.932.837, met post onvoorzien van f 55.294, tegen f 53.000 in 1953. De kapitaaldienst heeft in nadelig saldo van f 1.425.102. Het to- al bedrag luidt f 20.462.564. KATWUK AAN DEN RUN Onderlinge Hulp bijeen De vereniging Onderlinge Hulp bij zikte en ongeval is in een zaal van de Geref. kerk onder voorzitterschap van de heer P. A. Schoneveld bijeen geweest. De secretaris, de heer A. Schouten, sprak een zwaar jaar voor de vereniging. Twee leden zijn overleden, vier nieuwe traden toe. Penningmeester R. Vliegent- hart memoreerde, dat er 435 verpleegda- gen zijn uitgekeerd. Door aanspreken van de reservekas kan alles gewoon door gaan. De aftredende bestuursleden, de heren P. A. Schoneveld en C. van Klaveren, werden herkozen. De ere-voorzitter, de hegr G. Varkevisser sloot de bijeenkomst. K.D.C.-nleuws De uitslagen van de prijzenwedstrijd eerste en tweede klasse K.D.C. luiden: J. SchoneveldH. Durieux 20: P. van Dulvenbode—C. de Winter 20; O. A. v. Beelen—C. de Mooij 1—1; C. van Klave ren—Jac. Heemskerk 20; J. Houwer H. Voorzaat 02 KATWUK AAN ZEE Tamboers en pijpers Het indertijd opgeheven tamboers- en pUperkorps gaat weer leven. Donderdag beginnen, onder zeer deskundige leiding, in de Oranjeschool. Varkevisserstraat, de repetities. Nieuwe leden kunnen zich nog melden bij het bestuur van de CJMV. Hoog en laag water Woensdag 25 November: hoog water 5.59 en 18-17, laag water 1-42 en 14-47 uur. De begroting van de gasfabriek geeft :n verlies aan van f 28.756,53, met een totaal aan uitgaven van f 522.445,29. Op de begroting voor het electriciteitsbedryf winst geraamd van f 24.024,21, met een totaal aan ontvangsten van f S04.451.40. Het waterleidingbedrijf denkt de bescheiden winst van f 5.805 te kunnen maken, met een totaal aan ont vangsten van f 139.504,65. De bedrijven bedruipen voor het eerst zichzelf met ;n batig slot van f 1.072,68. Uit het werkprogramma, dat B. en W. by de begroting verstrekken, blijkt, dat volgend jaar hoopt te beginnen met de verbetering van de P. Doelmanstraat. Op deze begroting is hiervoor f 90.000 uitgetrokken. De aanleg van het plant- rond het vyvercomplex Avifauna, •oor f 20.000 is geraamd wat het eerste gedeelte betreft, zal zo mogelijk nog dit jaar ter hand worden genomen. Voor het tweede deel. volgend jaar uit n. is een post van f 25.000 opge- Doortrekking van Prins Bern hardlaan in Zuidelijke richting staat nu pro memorie op de begroting. Voor uit breiding en aanleg van straatverlichting ordt f 30.000 geraamd. Zwembad Ter sprake wordt gebracht de aanleg an een nieuw zwembad naby Avifauna. Aan het op dit terrein deskundig archi tectenbureau Wesselo te Bussum is op dracht verleend tot het maken van een schetsontwerp. Gerekend wordt, dat met het uitvoeren van het plan in 1954 zal worden begonnen. De kosten worden ge raamd op f 300.000. de voltooiing van de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in plan- West wordt nog weer een bedrag van f 150.000 beschikbaar gesteld. De totale kosten zyn f 750.000. Op de begroting 1953 werd reeds f 600.000 uitgetrokken. Het polderwater ten Westen van dc provinciale weg wordt door de lozing van rioolwater sterk verontreinigd. Ten einde hierin verbetering te brengen is het nodig, dat een pompgemaal tot stand komt in plan-Oo=t, waarvan de kosten op f 65.000 worden geraamd. In de inleidende beschouwing voor de begroting 1953 werd reeds gewaagd van de mogelijkheid de dienst ven gemeente werken in de als gevolg van de stopzet ting der gasproductie vrijkomende ruim te bij de water, en lichtbedrijven onder te brengen. Voor dit doel wordt drag van f 200.000 geraamd. Scholen Op de begrotingen van 1952 en 1953 zijn aanvankelijk credieten uitgetrokken voor de bouw van een gemeentelijke nij verheidsschool voor meisjes, ten bedrage van in totaal f 300.000. By de 41e wij ziging van de begroting 1953 is dit bedrag tot f 200.000 teruggebracht. De totale kosten worden op f 500.000 geraamd, zo dat voor 1954 f 300.000 wordt uitgetrok ken. De plannen Zyn ter goedkeuring bij de minister. Voor de aanleg van sportterreinen wordt voor het e.k. begrotingsjaar nog met het uittrekken van een memorie- post volstaan. Ten einde te kunnen voorzien in de huisvesting van verschillende kleinere in dustrieën is het gewenst de bouw van z.g. industrieflats te overwegen. (Wij her inneren er aan, dat deze zaak al eerder aan de orde is geweest). Woningbouw Wat de woningbouw betreft blijkt het volgende: voor 158 woningen zijn de schetspiannen gereed, of de aanvrage is ingediend als proiect van de verschillen de bouwverenigingen, w.o. 32 van de R.K. woningbouwvereniging St. Joseph te bouwen aan de Witte de Withstraat, in aansluiting op de 44 reeds in aanbouw zynde woningen, en 44 flatwoningen, aansluiting op de 66 flatwoningen aan Prins Bernhardlaan, te bouwen door de gemeente. Onderwijs Wat het onderwijs betreft: voor huls vesting van de bijz. school voor v.g.l.o. is nog steeds geen definitieve regeling getroffen. Onderhandelingen met de eigenares van de school Julianastraat (v.h. hoofd de heer Smits) omtrent over dracht aan de gemeente zijn voor dit doel sinds geruime tijd gaande. De bouw van een gymnastieklokaal op het terrein van de openbare school aan de Javastraat zal, profiel kunnen komen, net zo breed als Ie Prins Bernhardlaan. De Prins Bernhardlaan fungeert op het genblik in belangrijke mate ate omlet- dingsweg voor het interlocale verkeer. Eigenlijk had de provincie dus In elk geval een groot deel van de aanlegkos- voor haar rekening moeten nemen, gemeente heeft evenwel de laan zelf bekostigd, mede gelet op het drukke ver keer van en naar Avifauna. Het gemeentebestuur onderhandelt nu iet het rijk om voor de uitvoering vaa de hiervoor geschetste plannen zo moge lijk financiële medewerking te krijgen. De Spoorwegen hebben zich in principe 1 bereid verklaard medewerking te ver lenen aan de demping van de spoorha- De bereidverklaring liep eerst tot eind 1953. Met het oog op de nog in gang zijnde onderhandelingen met het rijk iverd zij verlengd tot eind 1955. Het college van B. en W. koestert geen llusies omtrent spoedige verwezenlijking van de plannen. Voor 1954 zijn op de be groting tenminste geen gelden voor deze zaak uitgetrokken. BENTHUIZEN Dorpsstraat over veertien dagen klaar Het zeldzaam rustige najaarsweer is de herbestrating van de Dorpsstraat goed te stade gekomen. Als het weer goed blijft, is het werk over veertien dagen afgelo pen. Automobilisten wordt er op gewe zen. dat zij tot dan beter kunnen omrij den. Zij voorkomen dan een wacht- periode. Dankdienst gewas Morgenavond 7 uur is er in de Her vormde kerk een dankdienst gewas. Voorganger: ds A. 1 verwachting, in 1954 verwezenlijkt kunnen worden. De bouw van een nieuwe Chr. lagere landbouwschool kon worden bevorderd. Verwacht wordt, dat het nieuwe school gebouw in 1954 in gebruik genomen zal kunnen worden. Het komt in plan „Naby". Het buitengewoon l.o. zal in het komende begrotingsjaar ook de aandacht het gemeentebestuur vragen. Mo menteel worden onderhandelingen ge voerd om te komen tot de stichting R.K. school voor b.l.o., terwyl het bestuur van de Koningin Emmaschool (b.l.o.) plannen heeft tot uitbreiding. Op het tot stand komen van een handels avondschool blijft de aandacht van het college gericht. Te lage uitkering De geraamde uitkeringen volgens de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeente leveren, volgens de begro ting 1954, bij de voor 1953 geraamde be dragen een voordeel op van f 8.600. Bij de raming der uitkeringen uit het ge meentefonds is rekening gehouden met de nieuwe regeling. De resultaten zijn voor Alphen zeer onbevredigend: voor deel slechts f 8.600. Het gemeentebestuur heeft een verzoek gericht tot de Binnenlandse Zaken om i genaamde subjectieve uitkering, die wordt bepaald met inachtneming van de vele byzondere lasten, waarvoor de gemeente zich, onder meer door de industrialisatie, ziet geplaatst. Door inwilliging van dit verzoek hoopt Alphens gemeentebestuur de begroting 1954 sluitend te maken..De gewone dienst de begroting voor 1953, die een te kort vertoonde van ongeveer f 4.345.000. is thans sluitend gemaakt, doordat werd beschikt over een gedeelte van de in dit jaar ontvangen restant-uitkering wegens ondernemingsbelasting en over nagenoeg de gehele saldi-reserve. Op het nippertje De belde dochters van de veehouder d. A„ wonende aan de Prins Hendrik straat. keerde gistermorgen vroeg terug het melken en bemerkten te laat de Boskoop naderende goederentrein. Het melkwagentje, dat zich achter haar rijwielen bevond, werd, evenals u~' melkgereedschap, totaal vernield, beide dames kwamen, wonder boven wonder, met de schrik vrij. In de sloot. De heer C. van B.. krantenbezorger, geraakte gisteravond, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in een langs het Rietveldsepad lopende sloot. juist passerende mej. H. S. te Hazers- woudc, slaagde cr met veel moeite in. de drenkeling op het droge te brengen. Burgemeester spreekt voor Jonge Kerk. Burgemeester Ed. C. Witschey spreekt Donderdagavond om acht uur in het wijkge-bouw Bethel voor de Jonge Kerk over het onderwerp „Kerk en industria lisatie". Belangstellenden zijn welkom. Nieuw bestuur De vakgroep der P.T.T., aangesloten bij de Ned. Chr. Bond van overheidsperson- neel. vergaderde gisteravond in Concor dia om een nieuw bestuur te kiezen. Het[ resultaat was als volgt: de heer Chr. Duyvenbode (voorzitter); de heer J. Gemeren (secr.-penningm.); de heer Jac. Plom (alg. adjunct). De heren J. Doeland en G. Lagerwey werden herkozen. Succes voor Euphonla By een Zaterdag te Overschie gehou den zaalconcours behaalde het dubbel- mannenkwartet Euphonla. directeur de heer D- van Vliet, in de superieure af deling een eerste prijs met niet minder dan 330 punten. Het verplichte was Psalm 42 van Jac. Bonnet: als vrij nummer werd gezongen: Vouw wijdings vol uw handen, van Nico Hogerwerf. Het edele voetbalspel Bij dc Zondag gehouden voetbalwed strijd tussen Alphen I en Zandvoort- meeuwen I traden enkele bezoekers nog al hard op. De Alphense doelman Brit semmer werd het slachtoffer en moest met een kaakfractuur naar het acade misch ziekenhuis te Lelden worden over gebracht. P S.V.A. won weer De politie sportvereniging „Alphen" (PSVA) speelde gisteren een competitie wedstrijd tegen SIX (Leiden). Aan weerskanten werd in sportieve geest, doch fel om de punten gestreden. Hoewel Eyk. HAZERSWOUDE Herv. school De Hervormde school krijgt er twee leslokalen bij wegens uitbreiding van het leerlingental. De bouw van de lokalitei ten maakt goede voortgang. Deense avond Vanavond kwart voor 8 is er in tiet oude raadhuis een Deense avond uitgaan de \ran de afdeling van de bond van plattelandsvrouwen. KOUDEKERK AAN DEN RUN Merkwaardige moederzorg Een geval van merkwaardige moeder zorg doet zich thans voor in de Lage- waard. Hier heeft de hond van de land bouwer A. R. in de berm van de weg een gat gegraven, dat zeker meer dan een meter diep is. Daarin heeft het dier en kele jongen ter wereld gebracht en wor den de jongen trouw verzorgd. Burgerlijke stand Getouwd: Gijsbertus van Eijk, 25 jr en Adriana de Wit. 26 jaar. Bazar van oude bekende Voor de derde maal in dit seizoen wordt hier een bazar gehouden, en wel door de Hervormde vrouwenvereniging De Liefde Sticht. De bazar wordt gehou den op Donderdag 26 November in de Hervormde school van half tot tot 5 u. en des avonds van 7 uur af. De verkoping komt ten goede aan de kerkvoogdij van de Herv. Gemeente. RUPWETER1NG Jongetje verdronk op weg naar school Het 5-jarig zoontje van de familie Van Kins ging gistermiddag omstreeks half huis naar de kleuterschool. Het jongetje is bij huis in de daar langs lopen de sloot terecht gekomen. Toen de moe- later naar de sloot ging om een uil water weg te gooien, zag ztj hem drijven. Onmiddellijk werd dokter Van der Werf gewaarschuwd. Deze paste toe, m; WOUBRUGGE Herv. gemeente In de Hervormde Gemeente zijn als Filmavond Vrijdag 27 November om half acht houdt de Chr. Metaalbewerkersbond een filmavond in de zaal van hotel Swama. Rheuma-collecte Op Zaterdag 28 November wordt in de gemeente een collecte gehouden voor de rheuma-bestrijding. Kerkdienst Morgenavond 7 uur gaat in de Geref. kerk voor candidaat Pasman uit Den Haag. Na afloop vergadert de ouderver eniging in het kerkgebouw. ZEVENHOVEN Gemeenteraad bijeen De raad kwam voor het eerst onder voorzitterschap van de heer Detmers bij- Van de korte agenda was de bouw twee woningen in het dorp het be langrijkste punt. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd wegens vertrek van de heer Kammcnga dc heer Detmers gekozen. Na een geheime zitting stelden B. en W. voor voor de bouw van de wo ningen te voteren een bedrag van f 21.448 en voor de grond een bedrag van f 600. Met algemene stemmen werd daartoe be sloten. Tot lid van de woonruimtecom missie werden benoemd de heren W. de Boer. A. J. de Groot, J Lauwere. C. Rademaker en L. van der Meer. Bij de rondvraag kwam het opknappen van het Noordsebuurter voetpad nog ter sprake, betering in de HB S. Burggravenlaan. Steer tn 't gezin? O* „Nieuwe Leidsche" ex tnJ PSVA steeds bij het begin van elke game achterstond, gelukte het de Alphenaren door goed samenspel drie games achter elkaar te winnen: 15—3, 15—12, 15—13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7