B. en W. blijven streven naar redelijk verzorgingspeil Eltax begint 1 Januari met lijn naar Mors en Haagweg Werklozenzorg? Laten we hen liever helpen aan werk „Goede buren hebben wel verschil van mening'" eens i' NIEUWE 1EIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 „OPEN DEUREN INGETRAPT" .stille armoede" zoveel mogelijk doen op- ;poren. Maar dit is een teer en moeilijk werk en de goede wegen zijn hier niet gemakkelijk te vinden. In dit opzicht houdt spr. zich voor raadgevingen aanbe- Bij de behandeling van de begroting voor 1954 zijn gisteren de burge meester en de wethouders aan het woord geweest. Zij beantwoordden de door de raadsleden gestelde vragen en gemaakte opmerkingen. Tegen het scheiden van de markt is de raad gisteravond nog begonnen aan de re plieken. maar de eerste spreker kwam nog niet eens klaar. Als de raad ook verder zo lang van stof is, zal het de vraag zijn, of ook Woensdagmiddag niet moet worden vergaderd, wil de begroting Woensdagavond zijn afge handeld. We zullen maar hopen, dat dit niet het geval behoeft te zijn. Gistermiddag was eerst het woord aan de burgemeester, die de politie, het verkeer en nog enkele andere onderwerpen aansneed. Daarna volgden wethouder Van Schaik (onderwijs) en wethouder Menken (sociale aan gelegenheden) voorzitter tot de heer Van Stralen. En W. willen zich nog niet te veel De voorzitter begon met er zijn voldoening over uit te spreken, dat alle leden van de raad ditmaal het woord hebben gevoerd, hetgeen op een goede belangstelling wijst. B. en W. zullen in volgende jaren aan de raad meer tijd geven voor bet bestuderen van het sectieverslag. Het college zal zich be raden over het al dar. niet afschaffen van de rondvraag. Persoonlijk voelde spr. niet veel voor afschaffing, omdat de rondvraag z.i. een aardig slot van de vergaderingen vormt Ook de voor zitter hoopte, dat de salarissen van de wethouders zullen worden verbeterd; hij zal daartoe gaarne medewerking verlenen. De voorlichting van het publiek heeft de grote belangstelling van het college, dat zich hierover nader beraden zal. Het aantal geheime zittingen dient in derdaad wat beperkt. B. en W. zullen het houden van een Burgerdag, in de maand Mei, bevorderen. De voorzitter was het geheel eens met mr Woudstra. dat de gemeenteraad geen Tweede Kamer is, en dus niet uit ver tegenwoordigers maar uit gezagsdragers bestaat. Treedt de politie wel zo tactvol mo gelijk op? aldus was gevraagd. De com missaris van politie streeft hier zoveel mogelijk naar. Het politiecorps behoort stellig te worden vergroot, maa nister wil er nu eenmaal niet aan. en bovendien zijn er moeilijkheden bij het aantrekken van agenten. Inbeslaggeno-i >t byster moc51ijk ccn definitie men autos blijven inderdaad op de „maasajeusd" te geven, aldus spr. tot de binnenplaats van het politiebureau staan L, Knetsch. Men kan moeilijk in cén aldus spr. tot de heer De Kier. maar!zin ZCegcn, wat het begrip „massamens'" dit duurt nooit lang. I inhoudt. Het ver/feer' Het probleem zelf is nog moeilijker maar ook vorige eeuwen (vooral de ne De drukke Haarlemmerstraat blijkt; gentiendc) hebben hun vormen van ont Juist aantrekkingskracht op autos uit tejstellende verwording gekend. De massa oefenen. Waarom rijdt men niet liever'. jeugd, Vormt eer. groot gevaar voor onzi wat om. bijvoorbeeld over de Oude Sin-;samenleving zij imiteert en kan niet gel? Méér parkeerplaatsen achtte spr.zichzelf zjjn Zij heeft geen interesse niet nodig, en mei méér oversteekplaat-voor hogere waarden. Het werk onder sen en knipperlichten moet men wel wat deze jeugd dient op allerlei wijze gesti- voorzichtig zijn, anders krijgt men vanmuleerd. niet alleen onder de jonge ar het goede te veel. Wel voelde spr. voorjbeider£ maar ook onder de leerlingen het inwerkingstellen van oranjeknipper- van he*L middelbaar en gymnasiaal on- lichten, om het verkeer te waarschuwenderwjjs Reeds het onderwijs op de la- R on w gere schólen behoort op de bestrijding binden, wat de tijdsduur betreft (om streeks 1 Januari 1955 een voorstel tot nieuwbouw, zo had de heer Van Stralen voorgesteld). De voorzitter achtte dit ook tegenover de commissie onjuist Tenslotte deelde de burgemeester de heren Questroo en Lardec mede. dat hij graag aan wedstrijden in het pijproken zal deelnemen. Hij begon er al vast Goede burgers Enkele leden, aldus wethouder V Schaik, hebben gesproken over aankweken van burgerzin, stedelijke menwerking, en ook van West-Europese samenwerking. Spr. achtte dit belangrijke onderwerpen. De aangegeven wegen die nen allemaal zoveel mogelijk te wórden bewandeld. De lagere scholen kunnen daartoe op betekenende wijze worden in geschakeld, tot een inleiding in de staats burgerlijke vorming en in de aankwe king van goede burgerzin In deze rich ting word al gewerkt. Spr meende, dat Leiden hiermee wel op de goede w en gaf hiervan enkele voorbeelden, het voortgezet en middelbaar onderwijs hebben deze ideeën hang gevonden, evenals bij de Leidse Jeugdactie, die ook op dit terrein goede arbeid verricht. Volgend jaar in Mei wordt een Burgerdag gehouden, evenwel op de vijfde, zoals gevraagd laas, men zie bijvoorbeeld naar het te kort aan terreinen en lokalen, naar de behoefte aan een sporthal met tentoon stellingsruimte, aan een tweede zwem inrichting en aan een cultureel centrum. Zo kwam de wethouder tot het stel-Meester (stichting van een sport centrum en van een cultureel centrum) Spr. voelde wel voor dit voorstel, maai passage over het Burgerijfonds hoort niet in thuis. Het bestuur van dit fonds beslist zélf B. en W willen evenwel de woorden „binnen afzienbare tijd" de mogelijkheden tot uitvoering te derzoeken) op eigen wyze interprete-- •n.(Gelach). Menselijke kant Wethouder Menken memoreerde, dat op het terrein van de sociale zorg, het maatschappelijk werk en de volksgezond heid vele vragen werden gesteld. Spr. achtte het nuttig, er nog eens op te wijzen, dat sociale zorg van de overheid niet zó worden opgevat, dat we er zijn met ïorm, een telmachine en een k moeten de persoonlijke menselijke kant steeds blijven zien. Dat dienen de ambtenaren ook te doen en gelukkig ver richten bovendien de kerken en de chari tatieve instellingen in deze geest goed iverheids- en de particuliere zorg be horen op elkaar te zijn afgesteld, zodat goede samenwerking, vooral in dienst de mensen zelf, wordt verkregen. Na tuurlijk zijn er wel eens opmerkingen r het door de ambtenaren verrichte k. Laat men eventuele klachten bij de bevoegde instanties indienen. Gelukkig is het zo, dat het maatschap pelijke werk in Leiden in 't algemeen n verdient, zoals ook onlangs nog g is gekomen, aldus spreker, commissie voor huishoudelijke vc lichting doet uitstekend werk. De arbeid de minder-validen is thans goed op gang gekomen. Mevrouw Braggaar wil de r gevaarlijke situaties. B. en W. zullen het aanbrengen van stuitkanten op de walmuren van sommige grachten over wegen. Inderdaad is de vernielzucht van de jeugd een moeilijk vraagstuk. Juist vaak kinderen beneden tien jaar maken er zich schudig aan. en de ouders werken vaak niet mee. Het Breestraat-verkeersprobleem na dert zijn oplossing, voor zover dat moge lijk is. Aan het goed omlijnde verkeers plan, door de heer Huurman gevraagd, kan eerst worden gewerkt, als de ver binding Noord-Zuid en de wegen rond Leiden in uitvoering komen. Voor demping van de grachten van Apothekersdyk tot Utrechtse Veer bleek spr. weinig enthousiast. Hier rijzen tal van bezwaren, en de practische uitvoe ring leek spr. ook niet goed mogelijk. Bioscoopaitiches Persoon-lijk heeft spr. zich vaak geër gerd aan bioscoop-affiches in Leiden. De filmkeuringscommissie keurt de te eta leren foto's goed. Hieruit neemt de re clame-ontwerper dan een der meest spre kende, imaar bijna altijd met de afbeelding van 'n jufrouw.. Deze dame wordt dan groot uitgetekend, ongekleurd en opge hangen. (Hilariteit). De burgemeester zou overwegen tegen sommige opgekleurde Juffrouwen proces-verbaal te laten op maken (Wethouder Jongeleen: Dan moet U naar heel wat dames toe, want zijn er wel méér geverfd). In Leiderdorp Iheeft men inderdaad grotere keuze in trouwboekjes, zo deelde de burgemeesteer mee. evenals bij de vorige vraag tot de heer Van Dijk. Spr. zou met de ambtenaar van de burgerlijke stand overleggen. Tal van beter-gesitueerden vinden Lei den blijkbaar niet aantrekkelijk. Ze wil len liever wat meer buiten wonen, en daarom stijgt het inwonertal niet vol doende. Spr. zal zijn bemiddeling verlenen om te trachten, de brievenbus aan- het sta tion door een andere te doen vervangen, die daar beter past. en ook om meer tentoonstellingen naar de Lakenhal te krijgen. Hopelijk zal de oliestank en -walm van de Eltax-bussen binnenkort verdwijnen, nu de Eltax van plan is, nieuwe bussen aan te schaffen. Voor het opschrift „dienstauto's" voelde spr. niet veel. Het instellen van een commissie voor het geven van straatnamen- zal wor den overwogen. De burgemeester achtte het geen bezwaar, dat zijn grote voor ganger Van der Werff op rijksgrond staat (sinds 3 October 1884). Ouden van dagen Inderdaad vormt de zorg voor bejaarden ;n probleem, of eigenlijk een serie pro lemen. Intensieve studie is hier nodig. De daartoe ingestelde commissie heeft al beschouwingen ten beste gegeven, waar zij hoopt, „dat zij enig nut zullen heb- Veel verder dan een juiste pro bleemstelling is men nog niet gekomen, dat is ook al heel wat, omdat het terrein zo uitgebreid is. De huisvesting de bejaarden is er een onderdeel Een gemeentelijk tehuis voor hen wordt overwogen. Haar is het nu niet mogelijk, aldus thouder, dat men van vrijzinnige humanistische zijde rond de tafel gaat titten om te bespreken, wat er Ten aanzien van een crèche ad' le heer Menken, wijksgewijze een oplos- iing te zoeken. Dat is ook de mening var ie commissie, ingesteld om de mogelijk heid van een crèche te onderzoeken. olgens beantwoordde spr. enkele i van de heren Sommeling er Knetsch met betrekking tot het gemeente personeel. Wenst men naast de gewont dienstcommissies medezeggenschapscom- nisch-zieken. De gezinszorg ln die gezin die niet onder de kerkelijke be arbeiding vallen, heeft sterk de aandacht. Voor kinderen uit deze gezinnen is ook deze zomer het een en ander gedaan. Wethouder Menken zeide opnieuw, weinig te voelen voor een „stads- en aca demisch ziekenhuis". In Groningen en Utrecht heeft dit moeilijkheden opgele verd. Te Leiden heeft het college geen moeilijkheden met het huidige academisch ziekenhuis. B. en W. zien dan ook geen reden, zich te mengen in de exploitatie De gemeente kan nog te weinig contróle uitoefenen op de verpleging van mensen rust- en verpleeghuizen, bij gebreke in een verordening. Deze week wordt het Leidse revali datiecentrum geïnstalleerd. In 1954 zal de raad hebben te beslissen over het aan stellen van een schoolpsycholoog. Spr. achtte het onbillijk, de beloning in ongehuwde tewerkgestelden in de gemeentelijke werkplaats gelijk te stel- van gehuwden. Is hier niet sprake van een gevoelskwestie? zo vroeg spr. zich af. De gemeente Leiden be taalt in dit opzicht goede lonen. Spr. vreesde, dat voor werk aan blinde vrou- niet kan worden gezorgd. Voor alle »r in de werkplaats son geen plaats. eerste plaats een zaak van de bedrijven zèl'. Aan de regeling wordt gewerkt. dit de de r Open deuren De door de heer Sommeling aangeroer de kwestie van een voorzieningsfonds voor het gemeentepersoneel is al enigt tijd in studie. Het vragen om een bedrijfs arts is helemaal het intrappen van eer open deur, omdat de G.G. en G D. hierir al voorziet. B. en W. hebben ook het aan stellen van een maatschappelijk werkster voor het gemeentepersoneel al een paar jaar geleden overwogen. De ambtenaren voelen er zelf evenwel niet voor. De wet houder adviseerde de heer Sommeling daarom, zijn voorstellen in te trekken. Spr. verwachtte binnen niet al te lange tijd een rapport over het toezicht op de verzorging van bejaarden en van chro- Werkloosheid .-verschijnselen gericht zijn. Ook daarom: onderwijsvernieuwing. Hiernaar wordt in Leiden- hard gestreefd. In de school aan de Haverstraat den- experimenten met betrekking deze vernieuwing verricht. Een rapport hierover zal binnenkort verschijnen. In het kader Leiden ook begonnen met 'het Mon- jorie lagere onderwijs, waar de zelf werkzaamheid wordt bevorderd. Aan de Monessori kleuterschool Duivenbodestr. ordt van de ouders niet de belofte ge vraagd dat ze hun kinderen later de Montessori lagere school zullen zen den Wel wordt er aandrang uitgeoefend op die ouders. De heer Van Schaik vroeg ook aan dacht voor handenarbeid, zang- en mu ziekonderwijs en verdere culturele op voeding, verder voor een goede samen werking tussen ouders en onderwijzers, de vacatures bij de openbare scholen, en ook voor de scholenbouw. Scholenbouw Tot 1953 is het program voor de bouw van nieuwe scholen te Leiden goed af gewerkt In 1953 is het helemaal mis. het geen te wijten is aan het gebrek aan ur gentieverklaringen. B. en W. hadden in 1953 gehoopt op de bouw van 4 J 5 nieuwe scholen, maar het departement heeft voor Leiden geen enkele urgentie verklaring afgegeven. Het tekort aan gymnastiekzalen is buitengewoon urgent. Leiden komt ker acht van deze lokalen te kort. B. W. doen hun best in Den Haag! De wet op het kleuteronderwijs wacht nog steeds op afwikkeling. Spr. hoopte, dat er vele wijzigingen in zullen worden aangebracht, want anders valt deze wet Over de sociaal-culturele arbeid onder werklozen is indertijd overleg gepleegd met het ministerie. Er werd toen gead viseerd, even te wachten op de ontwik keling van de werkgelegenheid. Nu, i dan een jaar later, is dit punt nog wel belangrijk, maar veel belangrijker is dat de gemeente deze mensen (perma nent-werklozen) aan werk helpt, moet in de eerste plaats gebeuren! Leiden heeft 3 a 400 permanent-werk lozen. Dit aantal is relatief veel te groot en vormt een ernstig probleem. B. e: willen dan ook alles doen om het te dalen. Het college, en gelukkig nu de vertegenwoordigers van de vakbon den, zien wel in, dat in Leiden andere wegen bewandeld moeten worden. Voor deze werklozen, die moeilijk de slag kunnen komen, dienen dan ook werkobjecten te worden ge zocht. In Delft is men er reeds in geslaagd, aan 200 van deze permanent-werkloi een dagelijkse taak te hebben gegeven. In Leiden zijn het er nog geen 50, hetgeen wethouder Menke.i ook aan de houding van de vakbonden weet. Middenstand De heer Van der Hoeven had enkele opmerkingen gemaakt inzake de midden stand, sprekend „namens de partij, die als enige een middenstandsprogram bezit". De heer Menken verzekerde de heer Van der Hoeven, dat hij van de middenstands zaken uitstekend op de hoogte is. En hij voegde er aan toe, dat men ook wel anders had kunnen verwachten var ethouder, die behoort tot „een partij, ie ook al vóór 1950 zich bezig hield met middenstandszaken". Met de melksanering wilde spr. voorzichtig zijn en di in elk geval door de melkhandelaren zelf laten uitzoeken. B. en W. zien de noodzaak van een ge meentelijk beroepskeuzebureau niet in Bovendien is er bij het arbeidsbureau een ongetwijfeld goed gedocumenteerde afde ling voor beroepskeuze en -voorlichting. de kwesties der zandaanwinning en het Merenplan wilde spr. maar niet al te veel zeggen. Er zijn buiten Leiden wel :ens burgemeesters, die meer zeggen dan :lj verantwoorden kunnen, aldus spr. Als Leiden met het Merenplan één gulden per kubieke meter zand kan be sparen. acht spr. dat de moeite wel waard. Leiden heeft nog heel wat zand Er bestaat nog steeds een huurtoeslag- fonds voor grote gezinnen. De wethou der zegde de heer Van Dijk toe, in het college te zullen brengen, hoe dit fonds helpen kan in huidige noodgevallen. Bouwvolume De wethouder kon over de grootte hef bouwvolume voor 1954 nog niets zeg- Het colege zal naar recht en billijk heid het volume verdelen in toewjjzin- roor woningwetwoningen resp. par ticuliere huizen. In de nog te bouwen huizenblokken in het Haagwegkwartier zullen ook weer woningen voor bejaarden komen. Als de heer Van Iterson zegt. dat de bouw in deze wijk niet zo mooi is. wilde spr. daarop antwoorden, dat hij nog maar geduld moet hebben, 't Wordt nog wel wat. De heer Jongeleen zei, nog steeds voorstander te zijn van de bouw van duplexwoningen voor jonggehuwden, al bouwde hij ook veel liever normale wo ningen. Een eerste eis bij de woning bouw te Leiden is: een groter volume. i W. oefenen op Den Haag grote aandrang uit om een groter volume te verkrijgen, o.a. voor het aantrekken van ve industrieën. Leiden hielp de goedkeuring hebben onthouden. B. en W. wegen de belangen goed tegen el kaar af. Als antwoord op een vraag van de heer Stolp, of Leiden benadeeld is door de regeling van de ondernemingsbelasting, zei spr., dat Leiden niet aanwijsbaar na deel heeft gehad, maar zeker ook niet aanwijsbaar voordeel. Of de komende be lastingverlaging van invloed zal zijn op de gemeente-uitkeringen, trok spr. in. twijfel. Door de komende loonronde kan. het wel eens zó worden, dat de belasting opbrengsten eerder zullen stijgen dan Lot voor brief Vele leden hebben inhoud en vorm van de geleidebrief geprezen. Er zijn sugges ties gedaan voor een populaire uitgave van de begroting. Zoyder. we niet eens eens proef kunnen nemen door de gepo pulariseerde geleidebrief op grotere schaal te verspreiden? B. en W. zouden bij de opmaak hiermee rekening kunnen houden. Over een eventuele huisvuilbelasting kon spr. kort zijn. De zaak is in onder zoek. B. en W. zullen met de gemaakte opmerkingen zeker rekening houden. Veel is gesproken over het eigen be lastinggebied der gemeenten, echter zon der dat iemand dé oplosisng aan de hand deed. Voor een gemeente als Leiden kan eigen gebied ook gevaren meebren- Achter de tafel van het college, v.l.n.r.: wethouder Van Schalk, burge meester Van Kinschot, gemeentesecretaris Bool en wethouder Menken. Foto N. van der Horst. d( Tenslotte gaf de heer Menken een - zicht van wat Leiden gedaan heeft voor de door de watersnood getroffen gebieden. De voorraad ingezamelde kleding, schoe nen en voedsel beliep naar schatting een bedrag van f 900.000. Niet minder dan 126 ton gesorteerde goederen werden verzon den (21 vrachtauto's van 6 ton). Het plan om sigarenkistjes met naaibehoeften, scheergerei enz. te zenden, is met gejuich ontvangen. Er werden 1020 ki'tjes klaar gemaakt met een gemiddelde waarde van tien gulden. Bovendien werden in Leiden ongeveer duizend slachtoffers aan kleding geholpen. Daarnaast kwam de zeer uitgebreide en evenzeer gevarieerde hulp aan Nieuwe Tongc. Hulde bracht spr. aan de mannen en meisjes, die in Nieuwe Tonge hebben gewerkt, alsmede aan het Leidse Rode i Kruis. (Applaus). Wat de overgebleven goederen betreft, -het restant is niet groot meer en sociale zaken is bezig de aanvragen af te hande len en de goederen te verdelen. (Zoals men weet, kunnen geen aanvragen meer wor- ingediend). BOUWEN EN BEWAREN niet c De uitbreiding van onze industrie vraagt een goede opleiding. Het nijver heidsonderwijs behoort dus te worden gestimuleerd; het aantal leerlingen dient nog toe te nemen. Spr. voelde er veel voor, het Leids Studiefonds, mede daar toe. een hogere subsidie te verstrekken (verzoek mr Drijber). Voor de arbeid van het actieve bestuur der Mytylschool had spr. grote waardering. Een rapport over de schoolkindervoeding zal binnen kort verschijnen. Enorme groei B. en W. willen het werk van V.V.V. zoveel mogelijk stimuleren (zonder dat overdreven wordt), alsmede alle cultu rele arbeid en de diverse vormen var vrije-tij-dsbesteding. De grote opgang var vele takken van sport stelt ons voor pro blemenen doet ons ook wel eens ontstellen. Ook voor culturele avonden is de belangstelling de laatste jaren enorm gegroeid. Voor de jeugdconcerten bijvoorbeeld is het aantal aanmeldingen thans overweldigend, evenals voor con certen en andere culturele avonden van K. en O. En dat juist in deze tjjd, nu het er met de gemeentefinanciën niet zo gunstig voorstaat! We zitten nu wel niet met dc ui.mu «i. «v gebakken peren, maar deze grote groei Met uw motie over"dë'rcho'uwburg'traptt"eMt toch vele en frole problemen mee. U grotendeels een open -leur in, aldus del De mogelijkheden zijn té beperkt, he- Goede buren.., Naar aanleiding van wat dc heer Huur man had betoogd, zeide spr. dat de samen werking met dc buurgemeenten wel goed Is, „maar het komt wel eens voor, dat er verschil van mening ontstaat". Spr. achtte het opstellen van een „vijf jarenplan" practisch niet goed mogelijk We hebben er ook niet veel aan, aldus spr omdat van-boven-af zoveel wordt opgelegd, en door de omstandigheden die de uitvoerbaarheid onmogelijk maken Leidse veemarkt behaalt dit I jaar weer records In de avondzitting was eerst wethouder Jongeleen (openbare werken) aan de beurt. Hij voerde bijna anderhalf uur het woord. De voorzitter had drie kwartier gesproken, wethouder Van Schaik bijna vijf kwartier en wet houder Menken meer dan anderhalf uur. Na de heer Jongeleen zou wet houder Van der Kwaak (financiën) nog een betoog van ruim drie kwartier houden. Op de publieke tribune was wel enige belangstelling, maar deze was lang niet zo groot als Vrijdagavond, Wethouder Jongeleen bracht eerst hulde aan de ambtenaren van zijn dienst en aan die van de gemeentelijke reini gingsdienst. Hierin sloot hij zich de wethouder, dat binnenkort hoogst waarschijnlijk weer twee industrieën naar Leiden zullen komen. Binnenkort zal de raad hier meer over horen. Spr. zal de waarschuwing van de heer Huurman: Wees toch voorzichtig met het :n van risico's bij nieuwe industrieën, de woorden, door de heer De Hosson ge sproken. De wethouder kon het verlangen van de Leidse volkstuinders naar een perma nent volkstuincomplex best begrijpen. Ze zullen evenwel nog wat geduld moeten hebben. Voor een complex is in Leiden- Noord een stuk grond gereserveerd. De landerijen, die zich hier bevinden, zijn echter nog niet pachtvrij. Ook in Leiden- Zuid-West zijn enkele gronden bestemd voor volkstuinen. Gevraagd was om een sociografisch onderzoek naar de gezinssterkte, zulks in verband met de toewijzing van wonin gen. Volgens de wethouder is voor dit onderzoek geen aanleiding aanwezig. Niet de gemeente, maar eerder de wo ningbouwverenigingen hebben tot taak over te gaan tot het eventueel inrichten van een expositie „Goed Wonen". De raad zal binnenkort over een voorstel tot verbetering van het wegdek der Hooigracht hebben te beslissen. Eerst schetsplannen De heren Van Iterson en Schiiller had den gevraagd, voor diverse objecten eerst schetsplannen te maken, zulks onnodige onko^en te voorkomen, wethouder zegde toe, er zoveel mogelijk naar te zullen streven, eerst met schets- nlannen te komen. Begin volgend jaar zal de raad eer voorstel bereiken tot de bouw van onder grondse toiletten, zowel voor dames als heren, bij de Koornbeurs. Voor de sug gestie van de heer Van Iterson. om over te gaan tot demping van de Oostdwars- graoht, voelde spr. niets. Aan de door GoudswaardKnipscheer ge vraagde verbetering van de zweminrich ting De Zijl kan spr. niet op korte ter mijn voldoen. Het zal evenwel stellig zc ver komen. Tegenover het plan van eer flat voor alleenwonenden stond de wet houder sympathiek. Thans is er echter geen bouwvolume voor aanwezig. Het is nog niet zeker, wanneer aa demping van het laatste stukje Leven daal (een kostbare geschiedenis!) worden begonnen. De afbouw van Gravensteen wordt spoedig ter hand ge nomen. Ook is in principe overeenstem ming bereikt over de restauratie van de houtzaagmolen d'Heesterboom (Haag- weg). Het uitblijven van straten bij de Trek- vlietbrug is te wijten aan moeilijkheden met de grondeigenaren, aldus deelde de wethouder op een vraag van mr Dryber mede. Er is een onteigeningsprocedure over gevoerd, en thans kan de straat- aanleg beginnen Als de brug gereed is zal in deze omgeving ook worden be gonnen met het bouwrijp maken va: dustrieterrein. Voor het bouwen industrieflats was indertijd weinig be langstelling uit de kringen van de kleine ambachtsbedryven Verheugend was de mededeling Vervoer in de stad Na vele besprekingen blijft de H.T.M. vasthouden aan de concessie (tot 1970) de tram in de Haarlemmerstraat, tenzij Leiden jaarlijks een groot bedrag betaalt. Ook de N.Z.H. blijft haar concessie rechten handhaven. Deze maatschappij zóu wel willen praten, als haar r gehele stadsvervoer in handen werd ge legd. De N.Z.H. denkt over enkele j. aarschijnlijk nog vóór 1960, in de stad k>er te schakelen van tram op bus: Daar zit dus een mogelijkheid in. Nieuwe buslijn De Eltax heeft thans, onder bepaalde voorwaarden, een tijdelijke vergunnini verkregen voor een nieuwe buslijn naai het Morskwartier en het Haagwegkwar tier, naast de reeds bestaande stadsring- lijn dus. De vergunning loopt vijf jaar. Er zal met een half-uurdienst worden be gonnen. Traject: Station, Morssingel, Morskwartier (tot Jacob Catslaan), Haag wegkwartier (tot nieuwe buurt), Noord- eindsplein (overstapgelegenheid op rin lijn). Steenstraat. Station. Op 1 Janu; hoopt men te beginnen. De prijs per rit ls vastgesteld op f 0,15, overstapjes f 0,25. In verband met het bovenstaande gaf de wethouder de heer Meester in ging. zijn voorstel in te trekken (het treffen van een voorlopige regeling op korte termijn). B. en W. vinden de op lossing niet ideaal, maar na jarenlange onderhandelingen zit er niets anders op. De stand en de walm van de Eltax-bus sen zullen ook verdwijnen. De Eltax gaai namelijk nieuwe bussen en nieuwe moto ren aanschaffen. Stadssanering Aan het slot van zijn betoor deelde de wethouder mede. dat het 5 -rings- plan Gortestraat-Waardgracht byi reed Is. Voor de sanering van de hele stad zal een structuurplan moeten worden op gesteld. Daartoe zullen enkele ambtena ren dienen te worden aangetrokken. De voorbereiding en uitwerking var een dergelijk plan eisen enkele jaren. In totaal zullen 400 a 500 woningen verdwijnen. Ze kosten de gemeente ge middeld fflOOO per stuk. 't Is heel goed mogelijk, dat B. en W. over de doorbra ken en de dempingen nog eens tot heel andere gedachten komen Aan het plan tot overplaatsing van het feestterrein (Schuttersveld) naar de Kikkerpolder wordt gewerkt, mede in het kader de plannen voor een nieuwe veemark: ?en openluchttheater. Bescheiden boekje Bij de vele Leidse begrotingen, die ik in mijn bezit heb, ligt een klein boekje, aldus wethouder Van der T~ Een zeer bescheiden werkje, dat ik toch niet graag zou 'missen: de plaatselijke be groting van 1847, geschreven door Thor becke. Men komt steeds weer onder de indruk van de visionnaire blik van deze grote staatsman. echter niet het enige argument, dat spr. naar dit boekje doet grijpen. Het als het ware een vademecum. Hebben dit keer niet de zelfstandigheid vai gemeenten en het sluitend maken begroting in het middelpunt va belangstelling gestaan? Thorbecke wenste reeds allerminst, „dat de gemeen ten onder contróle of voogdij in sel van chicane zouden komen te staan, noch dat de gemeente-vertegenwoordiging plaatselijk bureau van provinciaal bestuur zou ontaarden". In één adem noemde de heer Van der Kwaak het begrotingstekort. Sinds 1847 hebben de colleges van B. en W. met de vraag gezeten: Hoe komen wjj sluitende begroting? Steeds weer verhouding tussen Rijk en gemeenten ge weest, die de financiën moet regelen Steeds weer ups en downs voor de ge meentefinanciën, steeds weer herzienin gen. Altijd is er strijd geweest. Deze werd de oorlog heftiger, omdat de rijksmid- en almaar groeiden en de gemeenten daarentegen kort werden gehouden. Wethouder Jongeleen ter harte nemen. Maar dat deden we ook al, zei de wethouder. Wanneer 't gaat over, nieuwe wijken, heb ik beslist geen bezwaren tegen ga rages, autoboxen enz., aldus spr. Maar in de oudere wijken zijn ze vaak onge wenst. De wethouder ziet geen aanlei ding, de exploitatie van de Leidse Hout van de stichting over te nemen, zeker -niet uit financieel oogpunt. Dc aanvragen om bouwvergunningen kiinnen wel eens wat lang in behandeling zijn, maar dat is geen gewoonte, aldus de wethouder. Het afgeven van voorlopige vergunnin gen (voor werken beneden de f 5000) door de directeur van Bouwtoezicht zal worden overwogen. De wethouder voelde wel iets voor dit idee van de heer Huur- Merenplan de heer Van Iterson Redelijk peil Spr. meende echter, dat de techniek der financiële verhouding niet het culminatie punt moet zijn voor het besturen ve gemeente. Dc wethouder had de zeker heid, dat deze begroting is opgesteld redelijk verzorgingspeil. Wij zullen-, spr., dus stelling moeten nemen tegen personen en colleges, die dit peil willen aantasten. Indien recht en billijkheid worden betracht, weet spr. bij voorbaat. er gelijk heeft. Deze begroting evenals vorige jaren met grote zorg samengesteld. Ook nu weer gaan er stemmen op soberheid en zuinigheid. Bij voorbeeld de van mr Drijber, naar wie spr. met groot genoegen had geluisterd. Op gegeven moment drong hy echter aa verhoging van de subsidie voor het Leids Studiefonds tot f 15.000 (thans begroot op f5000, 1953: f3500, 1952: f2600). Dat is nu juist de moeilijkheid bij het opstellen van een begroting. B. en W. moeten het gehele veld overzien, alles naar recht billijkheid verdelen en het kan onmoge lijk alle wensen, op maxima afgestemd, in één of twee jaar vervullen. Dokter Kortmanrv wees er op dat de post onderhoud plantsoenen en idem stra ten stijgt. Hij zou ook de verlichting kun nen noemen. Wat heeft dokter Kortmann liever, dat het benzineverbruik van auto voor de praktijk hoog of laag Leiden groeit, nieuwe wijken worden aangelegd, wat is logischer dan dat ook de genoemde posten stijgen? In de zeven Jaren, dat dit college op treedt, Is nog geen enkel voorstel afge stemd. omdat de begrotingspositie de uit gave niet zou toelaten. En veel meer moet nog tot ons spreken, dat ook Ged. Staten, zelfs in dit jaar, aan geen enkel voorstel Wethouder Van der Kwaak gen Voor mij is dan ook van groter be tekenis. hoe wij meer verantwoordelijk heid krijgen als gemeentebestuurders, aldus spreker. Leiden zal zeker nog een beroep op de kapitaalmarkt moeten doen De gemeente beschikt nog over f20.500.000 De kapi taalmarkt is thans gunstig en enkele •oordelige leningen zijn reeds uitge stoten. B. en W. menen, dat het percen tage van 33i van het financieringsfonds gehandhaafd zal kunnen blijven. Het efficiency-onderzoek is een zeer teer werk. De heer De Hosson stelde dc zaak zó, dat een buitenstaander meer kan bereiken. Is dat inderdaad een juist uit gangspunt? Dit werk staat of valt met de vakkundigheid en de persoonlijke instel ling van de onderzoeker. De heer De Hosson wachte maar eens op het rapport het slachthuis, dat een dezer dagen gereed komt. Berichten uit andere ge meenten hebben spr. in zijn mening ver sterkt. Volkscredietwezen De heer De Bree zou de vo'.kscrediet- bank willen onderbrengen by Sociale Zaken Deze mening deelde de wethouder allerminst. Laten wij toch de vertrou- enssfeer van privé- en gezinsleven niet onnodig aantasten! Vele gezinnen, geluk kig, vinden het nog erg om gegevens op tafel te leggen voor een credietaanvrage. In deze sfeer worden ook de huisbezoe ken afgelegd. Het aantal huisbezoeken- is de laatste jaren sterk gestegen, maar Itijd weer zal dit werk met grote voor zichtigheid moeten geschieden. Wat spr. prettig vond. was dat de aanvragers in staat zijn om hun verplichtingen na te komen en in talrijke gevallen vrijheid handelen hebben. Als er van het ver leende crediet van f 1.809 000 in 1952 lechts f209 moest worden afgeschreven, zegt dit toch wel iets. Mej. Noordam pleitte voor nazorg in de gezinnen, maar wel een taak voor de volks- credietbank? Het reorganisatierapport de bank zal spoedig worden inge- Veemarkt: records Het veemarktvraagstuk is door ver scheidene leden aangeroerd. B. en W. zullen binnenkort een keuze moeten ma ken uit twee terreinen. Enkele leden heb ben de zaak zó gesteld, dat er een nieuwe •eemarkt moet komen, omdat het ver keer dit eist. Spr. zei het anders: Leiden heeft een nieuwe veemarkt nodig, om zich te kunnen handhaven a!s markt plaats en omdat de inrichting dit vereist. Terwij! tal van andere markter. afnemen, leeft die van Leiden sterk op. De hoogste op de Dinsdagse markt bedroeg vóór de oorlog, in 1936: 11 386 stuks. In 1953 zullen wij een record-aanvoer heb- 18.500 stuks. Dit jaar zal even- recordjaar worden voor de aan- schapen. Het laat zich aanzien, dat wij dc 80.000 halen. Dit is 20.000 meer dan vorig jaar. Leiden staat ver bovenaan als eerste schapenmarkt ln geheel West-Europa. De totale aanvoer op onze veemarkt be droeg vorig jaar 132.531 stuks vee, terwijl dit Jaar op 170.000 stuks kan rekenen. Electriciteit De heer Van der Hoeven vroeg om een euw administratiegebouw voor de lichtfabrieken. Sedert enige maanden heeft dit vraagstuk de aandacht van B. W. Binnenkort zal een beslissing moe ten worden genomen. Misschien kan dan ook nog eens worden geprobeerd, groen aan te brengen. Voor invoering van gezinstarieven voe len B. en W. niets. Het was spr. boven dien niet duidelijk, waarom nu juist de gezinsgrootte wordt gekozen om de draag kracht van een gezin te bepalen. Vele elementen bepalen die draagkracht. Alle eerste levensbehoeften worden toch ook aan een ieder tegen dezelfde prijzen ver kocht? Kruidenierswaren, aardappelen, brood, groente). Er zijn ook practische bezwaren. Stadsverwarming Reeds van 1936 af heeft het vraagstuk van een stadsverwarmingsbedrijf de aan dacht van de directie der lichtfabrieken gehad Nog nooit heeft de directie zulk een afwijzend standpunt ingenomen als juist de laatste jaren. Voor een stadsver warming zijn zeer kostbare machines nodig. Voor het leggen der buizen moet men over rechte trajecten beschikken. In Leiden is dat onmogelijk En de kosten bedragen circa f400 per strekkende Bj) het stadsverwarmingsbedrijf ln de Rotterdamse binnenstad past het Rijk Jaarlijks f325.000 bij. (Het betreft hier een experiment). Misschien kan de heer Van der Hoeven dit zaakje overnemen? HU kan er op rekenen, nog geld toe t« krijgen. De wethouder raadde hem aan, zUn voorstel ln te trekken. Voor vervolg zie pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3