1 Loongrens ziekenfonds tot 5300 omhoog Fabrikant werkte met gestolen tekeningen van concurrent Lagere kantoorbedienden te hoog gesalarieerd" Er bestaat nog te veel misvatting over het Nijverheidsonderwijs De betere haven NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 2 DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 jjj, In verband met de loonsverhoging Regering volgt grotendeels adviezen van Stichting van de Arbeid OM DE LOONSVERHOGING van vijf procent ook te laten doorwerken in de sociale uitkeringen en kinderbijslagen, heeft de regering nu bij de Tweede Kamer acht wetsontwerpen ingediend. De regering volgt in haar voorstellen vrijwel geheel het advies van de Stichting van de Arbeid. Er is echter een belangrijke uitzondering. Terwijl de stichting de loongrens voor invaliditeitswet, ziektewet, zee-ongevallenwet en ziekenfondsenbesluit wilde verhogen tot f 6.000, stelt de regering slechts een verhoging van f 5.025 tot f 5300 voor. Staatssecretaris Van Rhün zegt in zijn toelichting, dat over de verhoging tot f 6.000 thans nog overleg wordt gepleegd met de ziekenfondsen en hun medewer kers met 'het oog op de eenmaking der sociale verzekeringswetten. Onder deze omstandigheden wil de staatssecretaris de onderhandelende partijen niet voor een voldongen feit plaatsen. Daarom stelt hij nu, in het kader van de door werking der loonsverhoging, slechts een verhoging van de loongrens voor die overeenkomt met ongeveer 5 pet. Uit de verhoging van de loongrens vloeit volgens de regering voort, dat het imaximum-dagloon, waarnaar een uit kering kan worden gedaan en premie kan worden geheven, moet worden ver- hoofd van f 14 tot f 15. De verhoging van de loongrenzen zal dn het algemeen niet leiden tot een uit breiding van de kring der verplicht-ver zekerden. Er is echter een kleine groep arbeiders, die op 31 December a.s. een loon van iets meer dan f 5.025 Verdient en nu onder de verplichte verzekering komt te vallen in verband met het feit dat de verhoging der loongrens iets meer dan 5 pet bedraagt. Voor deze groep wordt een overgangsregeling getroffen. Noodwet bejaarden Wat de noodwet ouderdomsvoor ziening betreft, stelt de regering voor, de uitkeringen voor gehuwden te verhogen met f 84 in de eerste twee ge- imeenteklassen en met f 90 in de overige drie gemeenteklassen. Voor ongehuw- d e n zijn deze verhogingen resp. f 60 en f 66. Dit alles per jaar. De nieuwe uit keringen per jaar zijn dan: Geh. man Ongeh. G^meenteklasse I f 1200 f 672 f 642 f 618 f 594 (Advertentie) Zemnvriist. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Van de ouderdomsuitkering wordt s men weet een bedrag afgetrokken s men eigen inkomsten geniet. Deze aftrek gold tot nu toe niet voor de eerste f 100 van de eigen Inkomsten. De rege- •ing wil nu echter, zoals zij reeds eerder heeft aangekondigd, dit vrijgestelde be drag van f 100 verhogen tot f 200. De verhoging van de uitkeringen in het vrijgestelde bedrag zal de schat kist resp. f 24 millioen en f 13 millioen kosten. Invaliditeitswet De tijdelijke bijslag op de renten inge volge de invaliditeitswet wordt volgens de voorstellen van de regering rhoogd van 15 tot 21 pet van •grond-bedrag. De verhoging bedraagt hier dus 6 pet. Er moest namelijk nog een achterstand van 1 pet worden ingehaald. De gezinstoeslag wordt gebracht van op f 42.50, De kosten voor de schatkist zullen in 1954 f 2 millioen bedragen. Voor de ongevallenwet, da land- 1 tuinbouwongevallenwet, de zee-onge vallenwet en de wet tot aanvulling var de ongevallenrente is een overgangsre geling voorgesteld. Deze behelst een bij slag van 10 pet op de rente voor een on geluk dat vóór 19 Maart 1951 plaats had een bijslag van 5 pet op de rente ;n ongeluk dat tussen 18 Maart 1951 1 1 Januari 1954 is gebeurd. De kinder bijslagen worden hoogd tot de volgende bedragen per dag (tussen haakjes het oude bedrag): eerste kind 48 ct (46 ct); tweede en derde kind 54 ct (51 ct); vierde en vijfde kind 75 ct (70 ct), zesde en volgende kinderen 85 ct (70 ct). In de noodwet kinderbijsl zelfstandigen wil de regering de nkomensgrenzen verhogen van f 2800 tot'f 3.000. Voor het derde kind wordt uitkering van 30 ,ct per dag (thans 28 ct) voorgesteld, voor het vierde volgende kinderen van 43 ct (thans 34 Totale kosten: f \}k millioen per jaar. A] deze verhogingen wil de regering tegelijk met de a.s. loonsverhoging 5 pet op 1 Januari a.s. laten ingaan. Toch is het zo! TJET is al weer geruime tijd geleden dat we u verteld hebben van kip pen die.geleerd hadden van een aan-, ;tal voorwerpen er drie af te zonderen, welke prestatie met enige welwillend heid van onze kant als „tellen" kan worden betiteld. Maar tellen in de eigenlijke zin is het toch niet, want daarvoor is vereist afzonderlijk noe men der eenheden, waarvoor een in druk van het totaal wordt verkregen. Met één oogopslag kunt u zien dat er drie lucifers op tafel liggen, zodat het tellen der afzonderlijke eenheden overbodig is. Maar wanneer er 6 stuks voor u worden neergelegd, moet u gaan tellen, omdat vanaf dit aantal de oogopslag u niet omtrent de juiste hoeveelheid kan inlichten. Dat som mige vogels, zoals kauwen en kippen kleine aantallen kunnen waarnemen, zullen we dus niet als tellen moeten opvatten, maar als „zien", op gelijke wijze als wij dit met zeer kleine aan tallen kunnen doen. Hoewel er van werkelijk tellen bij dieren dus niet kan worden gespro ken, zijn er in de loop der tijden toch herhaaldelijk honden en paarden op getreden die het publiek in vervoe ring brachten door antwoord te geven op alle mogelijke vragen en door wis kundige problemen op te lossen die waarlijk niet tot de simpelste behoor den. Kunt u bijv. zonder aarzeling vertellen hoeveel groter de tweede- machtswortel uit 2699449 is, dan die uit 54908? Wellicht zult u toch papier en potlood te hulp moeten roepen om tot de juiste oplossing te komen, maar die hulpmiddelen hadden de z.g.n. denkende paarden niet nodig, want zij wisten het antwoord van dergelijke sommen zonder dralen te geven door met de voorpoot te tikken. Klaar ter wijl u wacht! Nu willen we natuurlijk niet be weren dat de denkende paarden en honden die vooral in het begin van deze eeuw opgang hebben gemaakt, uitsluitend sommen over worteltrek ken kregen voorgelegd. Verre van dat Dergelijke dieren bleken een bij zondere veelzijdigheid te hebben, wis ten te vertellen welke getallen op be paalde kaarten waren neergeschreven, welke dag van de week het was, kort om wisten een veelzijdigheid ten toon te spreiden die we sommige leerlingen der lagere school gaarne zouden toe wensen. De Berlijnse wiskundige Von Osten slaagde er zelfs in het beroem de paard Kluge Hans zoveel reken kunde bij te brengen dat diens pres taties op het gebied der wiskunde overeen kwamen met die van een scholier van 14 jaar! Het was eigenlijk een beetje grieze lig en het zal ons dan ook niet ver wonderen dat de wat primitiever in gestelde mens van enige eeuwen gele den hierop op zijn eigen manier rea geerde. Het historisch bewezen den kende paard dat op het einde van de 16de eeuw in Londen werd vertoond cn dat door Shakespeare in een to neelstuk werd vereeuwigd heeft zijn eigenaar, Bankers, daardoor weinig geluk gebracht. Te Parijs scheelde 't niet veel, of hij werd als heksenmees ter aangeklaagd en toen hij zich kort daarna met het wonderdier te Rome vertoonde, werd hij in die stad op grond van tovenarij ter dood veroor deeld. Dat ging zo in die dagen-. Tegenwoordig is het niet beslist noodzakelijk iemand hiervoor op de brandstapel te brengen, want nauw keurige proeven hebben overtuigend aangetoond dat de rekenende en le zende paarden en honden niet be staan en dat hun prestaties op bedrog berusten. Dat wist u natuurlijk al lang! Maar waarschijnlijk is het u niet bekend, dat dit bedrog in sommi ge gevallen nog te goeder trouw ge pleegd i6 ook! Daarover morgen. (Nadruk verboden) Buitenland lokt Nederl. mijnwerkers weg Tekort aan ondergrondse bezetting Om de ondergrondse bezetting van de staatsmijnen uit te breiden, is een inten sieve werving ingezet. In midden-Lim burg is een huis-aan-huis-actie begonnen. Het aantal ondergrondse arbeiders Is de laatste maanden gedaald door do grote vraag naar arbeidskrachten in andere takken van het bedrijfsleven en de aan* trekkingskracht van de aangrenzende ge bieden van België en Duitsland. Dit danks tal van sociale maatregelen die zijn genomen om de binding aan het be drijf der staatsmijnen te versterken. Het aantal aanmeldingen vooi de on dergrondse vakschool is bevredigend. Tooh zal deze opleiding niet volledig in de behoefte aan ondergronds personeel kunnen voorzien, zo heeft minister Zijl stra aan de Tweede Kamer meegedeeld. Turkse militairen bij minister Zijlstra Bezoek aan Ned. fabrieken Ter gelegenheid van het bezoek van een aantal Turkse militaire autoriteiten, die dezer dagen in ons land zijn aange komen ,is gisteravond in het Doelen Hotel te Amsterdam een receptie gehou' den, waar de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra. als castheei optrad. Het doel van het bezoek der Turkse missie is, kennis te nemen van de moge' Üjkheden. die de Nederlandse industrie biedt in zake de fabricage en eventuele leverantie van allerlei benodigdheden ten behoeve van het Turkse leger, de marine en de luchtmacht. Met de Turkse missje is meegekomen de Nederlandse militaire luchtmacht marine-attaché te Ankara, kolonel G. L. Reinderhoff. Gisteren hebben de Turkse gasten de Fokkerfabrieken bij Schiphol en de Artil lerie-inrichtingen Op de receptie was gisteren ook de Turkse gezant in Den Haag. dr A. Zeki Polar, aanwezig. Prof. dr L. van der Horst-, hoogleraar in de psychiatrie en experimentele psychologie aan de Vrije Universiteit en tevens directeur van de Va- leriuskliniek, is gistermiddag in Amsterdam- gehuldigd t.g.v. zijn 25- jarig ambtsjubileum aan de Vrije Universiteit. Namens het huldigings comité overhandigde prof. H. C. Rümke uit Utrecht de jubilaris een bundel wetenschappelijke publicaties. Geheel links: mevr. v. d. Horst. Nieuwe uitvinding" In kort geding verplicht tot staking van productie van petroleumvergasser Nieuwe vinding Druppelen van kraan moet uit zijn Na vijf jaar proeven te hebben geno men, meent de heer Kos, monteur bij de Fokkerfabrieken, het middel tegen het doordruppelen van de waterkraan te heb ben gevonden, aldus H.V.V. Hèt middel is een vacuum-afsluiter (een klein instrumentje) van plastic, die in dé plaats komt van het ellendige leer tje, dat na enigé tijd steêds vervangen moet wórdén. De heer Kos bouwde er tegelijk een Volledige plastic-kraan om heen. Conclusie van rijksbemiddelaar „Een appèl aan het Nederlandse volk" zo noemde de voorzitter van hét Col lege van Rijksbémlddelaars,"Air J.' A: .Berger, zelf de rede, die hij gistermiddag hield-voor de leden van de Gelderse-In dustriële Club en de Maatschappij van Handel en Nijverheid te Arnhem, alldus de „Tel." Hij pleitte daarin voor een loonsysteem, dat de waardigheid van de mens beschermt, hem waardering en ze kerheid geeft en ten slotte uitdrukt, dat hij is opgenomen in dè gemeenschap van bedrijf en maatschappij. Volgens mr Berger is er te'weinig on derscheid tussen de beloning van hoog geschoolde en van lager en ongeschoolde arbeiders, terwijl er een te grote waar dering bestaat voor de lagere administra tieve werker. Het loonsysteem zal de nivellering moeten doorbreken, zodat het de moeite •d wordt voor een degelijke opleiding of studie iets op t^ offeren. Mr Berger keerde zich tegen de vlucht in de admi nistratieve beroepen, welke z.i. het respect voor „de overall" steeds meer doet afnemen. Hij noemde het onjuist, dat bijv. een eerste kaasmaker in een zuivelfabriek f 248 per maand verdient en de laagste dministratieve ambtenaar, die Over ijna geen verantwoordelijkheidsgevoel n vakkennis behoeft te beschikken, f 10 Journalistieke reis naar Australië ten einde Na beëindiging van hun réis door Australië zijn de acht Nederlandse jour nalisten uiteen gegaan om nog op eigen gelegenheid een aantal landen te bezoe ken. De heren J. Onstenk en E. Schul keerden Zaterdag per K.L.M. in'ons land terug. De heer P. M. Smedts en onze sociale redacteur R. Hagoort bevinden zich in Nieuw-Zeeland. In Biak gingen de heren M. Duyzings en D. Hendrikse aan land voor een bezoek aan Neder lands Nieuw-Guinea. Tenslotte bevinden zich mej. A. Kamstra en de heer H. M. Koemans in Thailand. of dat de_ eerste chocolatier in banketbakkerij f 30 per maand minder verdient dan de laagst" betaalde kantoor bediende. Mr. Berger vond hét daarom uitermate belangrijk, dat het tariefsysteem in eenvoudige formule wordt gegoten, dat deze het geestelijk eigendom iedere arbeider kan worden: daarnaast somde hij de verrassende resultaten op, die met de zg. „merit-rating", de belo ning volgens persoonlijke verdienste van de arbeiders, zijn bereikt. Over deze „merit-rating" zal de Stich ting van de Arbeid binnenkort een rap port doen verschijnen. Kampeervergumting op Texel' afgeschaft De Texelse gemeenteraad heeft be sloten de gemeentelijke kampeervergun ning'voor het eiland af te schaffen. Commissie adviseert over helicopter Minister Algera heeft beslotein een commissie in te stellen met opdracht te onderzoeken welke plaats in het verkeer in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan worden ingenomen door het hefschroefvliegtuig. Voorzitter ir J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van State, oud-minister'van Waterstaat. Als secretaresse is aan de commissie toe- gevogd mej. mr L. Verloop, referendaris bij het ministerie van Verkeer en Water staat. Twee schepen aan de grond op Nieuwe Waterdweg Hèt Amerikaanse stoomschip Hurricane (6214 brt.) is gisteren tussen Maassluis Vlaardingen aan de grond gelopen, m door de sleepboten Ebro en Rode Zee weer vlotgesleept. Ook het Engelse stoomschip Rother is gisteravond in de Nieuwe Waterweg, tussen Maassluis en Poortershavcn, vast geraakt. Vannacht is het schip vlot ge sleept door de Ebro en de Brandenburg. De president van de rechtbank te 'S-Hertogenbosch, mr F. C. A. M. Tilman, hèeft gistermiddag uitspraak gedaan in een kort geding, dat de heer K, C., di- dê Hemburg be-1 recteur van een machinefabriek te So- i, had aanhangig gemaakt tegen de. heer O., eigenaar van een machinefa briek te Tilburg. De heer K., die oen petroleumvergasser heeft ontworpen, waarop auto's kunnen rijden, beschul digde zijn Tilburgse collega van oneer lijke concurrentie. Zijn eis staking van de productie en een dwangsom van 750 elke overtreding werd door de president toegewezen. De door de heer K. ontworpen petro leumvergasser, waarop auto's kunnen lopen, levert volgens de heer K. een be sparing op van netto 50 procent. Volgens de ontwerper is zijn vinding niet aan noemenswaardige slijtage of andere na delen onderhevig. De heer K. heeft op zijn vinding ootroöi aangevraagd en is reeds enige tijd bezig" met de próduotie. Hij exporteert al naar enkele landen. Enige tijd geléden ontdekte deheer K., dat een aantal böuwtekeningén van de petroleumvergasser, modellen en an dere geheime voorwerpen, die betrek king hadden op zijn uitviding, uit de fabriek waren verdwenen. De productie liep achteruit en er waren ook andere aanwijzingen, die de heer K. aan sabo tage deden denken. Zijn indruk werd bevestigd, toén hij op 5 November jl. een vakblad een artikel las over „Nieuwe uitvinding". Het bleek de door hem ontworpen petroleumvergasser te zijn, die nu werd aangekondigd onder de naam Sparogas. De heer K. schakelde onmiddellijk de politie in. Op 13 No vember werd een inval gedaan in eer machinefabriek to Tilburg, waarin deze .apparaten werden vervaardigd. Men legde beslag op enkele -tekeningen er modellen, die afkomstigwaren van dt heer K. Zekere S. uit Tilburg, die als 'bedrijfs leider bij de heer K. in dienst was ge weest, doch op 24 October jl. plotseling ontslag had genomen, werd bij deze in val gearresteerd. Het bleek, dat S. in „Boer is pakjesdragende ezel geworden" Friese critiek op landbouwbeleid van regering Ernstige critiek op het landbouwbe- samenwerking met twe bij de heer K. in dienst zijnde "vertegenwoordigers, te weten L. uit Utrecht én B. uit Rotter dam, bijzonderheden ovér de uitvinding in handen had gespeeld van de machine fabriek in Tilburg. Het drietal had zich inmiddels met de eigenaar van deze fa briek, de heer O., geassocieerd. De heer K. maakte bij de president in de rechtbank in Den Bosch een kort geding aanhangig. Dit kort geding heeft vorige week Dinsdag gediend. De heer K. beschuldigde zijn Tilburgse collega an oneerlijke concurrentie en on rechtmatige daad. De president heeft gistermiddag de eis van de heer K. toe gewezen. Uit dit korte geding zal nog een om vangrijke strafzaak tegen de bedrijfslei der S., die nog steeds in voorarrest zit, en de vertegenwoordigers L. en B. voort vloeien, Voorts zal de heer K, een zienlijke schadevergoeding eisen. De behandeling van 'deze zaken is eerst in het volgend voorjaar te verwachten. A'spinn-rabletten (alléén echt met het Bayerkruis) vormen een doeltreffend, mIJdel tegen RHEUMATISCHE PIJNEN Chr. Historische Vrouwengroepen lieten zich duidelijk voorlichten (Van een onzer verslaggevers) DE CENTRALE van Chr. Historische vrouwengroepen heeft zich in haar algêménè vergadering, te Utrecht gehouden, o.m. bezonnen op de vernieuwing in hèt Nijvérheidsonderwijs. Ditmaal eens geèn staatkundig, maar een maatschappelijk onderwerp, dat werd ingeleid door mejuffrouw W. B. Uytenhoudt, inspectrice bij deze tak van onderwijs. Er heerst nog te veel misverstand aangaande het Nijverheidsonderwijs en daarom is hét goed, dat men zich rekenschap geeft van de grondslagen en het doel van deze opleiding voor meisjes. Mejuffrouw Uutenhoudt zeide in haar I wijs dn naaldvakken of huishoudelijk voordracht, dat men onder .vernieu- werk. Sommige scholen leiden alleen op wing" moet verstaan het zich aanpassen tot huisnaaister of hulp ln de huishou- bij de eisen, welke het leven stelt aan de mens, en daardoor ook aan het on- Ongeveer 29 pet van de meisjes, die de lagere school verlaten, gaan naar het Nijvérheidsonderwijs. dat is meer dan welk ander onderwijs. In 1952 tel- ien 131.754 meisjesleerlingen bij het Nijverheidsonderwijs; er zijn in Neder land 194 huishoud- en 150 land'bouwhuis- houdscholen.' Het nijverheidsonderwijs is voorgeko- en uit de ouderwetse „industrieschool" Dor de vrouwelijke jeugd", wélke het ut in 1865 in Amsterdam opende en de aagse kookschool. In de 19e eeuw werden in verscheide- s stéden des lands naar deze voorbeel den industrie en kookscholen geopend. De industriescholen waren vooral ge richt op onderwijs in de naaldvakken, de kookscholen, later ook huishoudscho len genoemd, legden zich toe op'koken i andere huishoudelijke zaken. Eerst -na de tweede wereldoorlog is er zékere uniformiteit in de scholen ge komen. Op enkele uitzonderingen nu is er thans geen verschil meer tussen huis houd-, industrie-, vrouwenarbeids- en nijverheidsscholen. Op al deze scholen wordt thans onder wezen: algemèen vormend onderwijs, (negen lestijden, vóór dè oorlog hoog stens vier),_ koken (met voedingsleer en warenkennis), huishoudkunde en strij ken (met gezondheidsleer), zingen (voor de oorlog kende men dit ook niet), tekenen, Bijbels onderwijs, naaien, prac- tische vakken en gymnastiek. Alle genoemde theorielessen kunnen i feite bij het algemeen vormend on derwijs worden getrokken, zodat de in de Kamer geuite klacht over te weinig algemeen vormend onderwijs bij het nijverheidsonderwijs niet gegrond is. Men kan zeggen, dat bijna de helft )n het onderwijs in de eerste twee jaren algemene vorming' geeft. Dit moet ook, omdat het meisje dat van de la gere school komt, nog twee j plichtig is. De vakopleiding komt eerst later; pr. betoogde, dat eigenlijk alle jés zulk een algemeen vormende oplei ding nodig hebben, of ze straks zullen trouwen of niet. Gezondheid en hygiëne worden nog dikwijls in gevaar gebracht door onwe tendheid van de huisvrouw en het meisje dat later voor zichzelf moet zorgen, heeft deze algemene kennis niet minder nodig. Deze algemene vorming is dus een be langrijk element in de vernieuwing het nijverheidsonderwijs. de regering de jaarvergadering van de Friese schappij van Landbouw te Leeuwarden. Een vertegenwoordiger van Wijnjeterp, Lippenhuizen en Hemrik noemde dit be leid onjuist „De productie moet omhoog .rnaar de prijzen dalen bij stijgende kosten" zo zei hij. „Gezien de in andere bedrijfstak ken uitbetaalde lonen komt het steeds veelvuldiger voor, dat vaste boerenarbei ders het land voorwei zeggen. Waarom? Omdat de consument voor zijn. levensbe hoeften niet het volle pond wenst te be talen. De boer is in de maatschappij de pakjesdragende ezel geworden. Moeten wij die toestand tolereren?" Deze afgevaardigde wilde protesteren en met niet te zachte woorden. De vergadering aanvaardde tenslotte de kern van dit betoog. Witte regenkleding voor schoolbrigadiers Voor de aanschaffing van 600 witte regenjassen ten behoeve van de schooi verkeersbrigadiertjes hebben B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad voor gesteld een crediet beschikbaar te stel len van ten hoogste f15.000. Ds M. v. d. Werff Ds M. v. d. Werf, missionnair predikant van de Geref. Kerk van Hoogeveen voor Soemba, heeft thans toestemming gekre gen voor toelating in Indonesië. Hij zal in December vertrekken samen m i„ cvioeo moot- Abels, die door de kerk van Assen uitgezonden wordt om leiding te geven aan het economische leven op Soemba. De Nijmeegse hoogleraar in de ge schiedenis en staatsinstellingen der Grie ken en Romeinen in de klassieke archae- ologie en nieuw Grieks, prof. dr F. I. M. de Waele, vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubileum. Vakonderwijs - Na- -de-.twee- jaar primaire opleiding (op het platteland soms na drie jaar) kan het meisje kiezen tussen vakonder- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Goutum A. Faber te Boxum; rectificatie: bedankt voor Hillegom (vac. J. P. E. C. Eerhard) A. Dönszelmann Jr te Amsterdam. Beroepbaarstelling: de heer P. J. Barnouw voorganger Ned. Prot. Bond te Schiedam stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen: te Oldemarkt (bij accl.) cand. D. Pasonan te Den Haag Bedankt: voor Heme-lum (Fr.) cand. A. M. Franssen te Finsterwolde; voor Middelburg (vac.-H. Veldkamp) T. J. Hagen te LemeleLèmelerveld. Geref. Kerken art. 31 K.O. Examen: aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer F. v. d. Bos te 's-Gra- venhage. Chr. Geref. Kerken Het lied der aethergolven 12.33 Gra Met Pit op pad 1.20 Met Orgelspel 2.20 Gram. 3.05 Engeland—Hongarije 5.01 mededelingen R Nieu sleven 6.30 R.V.U.: D. v. d. Meulei' e belangrijke gebieden in Arabic' ihramaut, het land der emigranten di. aart en schoonheid dankt aan Neder- s-Indië" 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespre- 7.50 Viool e 6.20 Radio 38. Kniertje bleef weer alleen. In 't veld zou de thee nu wel op zijn. En als ze de boetnaald even liet rusten, zou Gonda naar de verte staren. Knier tje zei nooit, dat Rinus niet terugkomen zou. Ze miste de moed, om Gonda's standvastig geloof te verzwakken. Maar wat was er in de wereld veel leed! Dat dacht Kniertje ook, als ze in 't veldje de grauwe gevangenis zag. Er was leed in de cellen! En in de huizen van hen, die de cellen bewoonden. Kniertje zag zich als meisje terug. Hard werken was voor haar het parool. Maai- toch was er ook vreugde voor haar geweest. En vredeEen vrede, die zij nu wel eens miste. Die vrede had de prik kel des doods voor Ploon weggenomen. Hij had haar ouders gesterkt, om ook het verlies van de jongens te dragen. Een traan bibberde weer op Kniertjes wang. Job had aan Sjaak van de zin kende Petrus verteld. Maar als de woeste golfslag der levenszee Kniertje verschrikte, vergat ook zij naar de alles-beheersende-Heiland te zien. Dooi de prediking van het Woord, door zo menig blijk van zijn heerlijk Koninkrijk, ook hier beneden, reikte Hij haar de helpende hand. Telkens weer heel stil lag Kniertje. Ze viel in een droomloze sluimer. Eensklaps was er eén hevig lawaai, schreeuwen en gillen. Kniertje richtte met de ellebogen zich op. Dof bonsde haar hart. Nu hoor de ze kreunen en kermen. Wat was er gebeurd? „Aagwou ze roepen. Doch haar keel wa6 kurkdroog. Aag was verschrikt naar buiten ge lopen. Een metselaar stormde voorbij. Hij was erg ontdaan. En op het bouwwerk was schrik en ont steltenis. Na haar waarschuwing had Aag de vloe ker niet meer gesproken. Maar zo hevig had Joris niet meer gevloekt. Had hij aan Aags woorden nog wel eens gedacht? Tussen een hoop kalk en een bak met cement zag ze hem plots. De arbei ders hadden Joris gewaarschuwd, dat hij eén paar steigerplanken vastspijkeren moest. Hij had om hun woorden gelachen. En nu was hij van de stel ling getuimeld. Hij kreijnde, zijn ogen waren ge sloten. Een makker schoof een gonjezak onder zijn hoofd. Toen de Eerste Hulp-dokter kwam, had Joris het bewustzijn verloren. Hij werd voorzich tig betast, op een brancard neergelegd. Met een hersenschudding en gebroken ribben werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. ANNIE VREELAND Aag was nu dankbaar, dat ze toen met hem had gesproken. Zou hij op zijn ziekbed beseffen, dat hij zelf om een oordeel, een straf had gevraagd? Als hij dan ook maar mocht geloven, dat God hem wilde vergeven. Dat Hij Joris dan een genadig en liefdevol God wilde zijn. Aag zou er om bidden. De arbeiders spraken nog over Joris. „Wat kwam hij slecht weg.„Hij was ook altijd zo dwars. „Ja, juf, het leven is niet altijd een pretje „Ik werd nooit vertroeteld", hoorde Aag Joris weer zeggen. Ernstig keerde ze naar de keuken terug. De volgende dag las Aag wèer een brief van Berend. Hij had in Athene met Nol de Areopagus bezocht. Nol had liever een Spaans stierengevecht bijgewoond. Als hij aan Jetjes nieuwe vriend dacht, werd hij bloeddorstig. Maai- Nol had de plaats ook gezien, waar zoveel wijsgeren tot de Grieken hadden gesproken. Waar de apostel Pau- lus bijna twee duizend jaar geleden gezegd had, dat God de mensen uit één bloede gemaakt had, en dat ze in Hem leefden en zich bewogen en zijn. Over 't verlangen der volken, om dichter tot elkander te komen, had Berend Aagje geschreven. Dat verlangen was haast zo oud als de wereld. Het had de torenbouwers in Babel beheerst. Maar als de volken door die eenwording hun Schepper niet wilden eren, zou het weer mis gaan. Want er was in Ef ratha's velden eerst: Ere zij Goden daarna: In de mensen een welbehagengezon gen. In het maanlicht had Berend antieke ruïnes gezien. Plaatsen, Aag uit de Bijbel bekend. Er was in die twee duizend jaar veel veranderd. Doch de boodschap van Paulus was dezelfde ge bleven- Ze werd nog aan de mensheid gebracht. Op die plaats had Berend gedacht aan een lied, dat hij eens op een Zendingsfeest had gezongen „Alle volken zullen komen En Uw poorten binnen stromen, Knielen voor Uw aangezicht Juichen in Uw eeuwig liicht. Toen was het, als zag hij de grote schare uit alle geslacht, taal en natie. Het was ditmaal voor hem een Bijbelse reis." Berend had ook vuurspuwende bergen gezien. Een oude zeerot had hem van een aardbeving, die jaren geleden Messina verwoest had, verteld. Duizenden mensen waren bij die ramp om het leven gekomen. „In Italië heeft het vuur vee] vernield, in ons kikkerlandje 'heeft het water dik wijls ellende gebracht Aag (Wordt vervolgd) Philharmonis zitsvormlng". en piano 9.55 .Moeilijk lerende kindere :itrea, land van srie 10.20 Toon- 1.45 Avondovor- 12.00 Gram. 1.00 .15 Tentoonstcllingsagenda oram, ï.io „De weg omhoog", causerie z.uu Voor de kinderen 4.00 Voor de zieken 4.30 Jeugdconcert 5.10 Sportpraatje 5.20 Lichte muziek 5.50 Regeringsuitzending: mr J. J. Oyevaar: „Wat betekent onze kustvaart" 6.00 Nieuws 6.20 Actualiteiten 6.30 Lichte muziek 7.55 Voor de kinderen 7.05 Vara-varia 7.10 „Het web", klankbeeld VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Parlementair overzicht 8.15 Marinierskapel en mannen, koor 8.50 Causerie 9.00 „Koning Oedipus", hoorspel 10.10 Sopraan en piano 10.35 „Glet- schers", causerie 10.50 Joegoslavische volks muziek 11.00 Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 11.2012.00 Gram. m. 12.00 Voor de scho len 1.00 Ge ren 2.00 Ni 2.30 Dansmuziek 3.00 Voor de Hoorspel 5,00 Vespers 5.45 Causerie 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Causerie 7.30 Volksdansen 8.00 Hoorspel 8.30 Causerie 9.00 Concert 10.00 Nieuws 10.15 11.10 ding. Ook kent men de z®n. vormingsklasse oor meisjes met mulo- of middélbare schoolopleiding. Deze klasse is tevens de isis voor de léraressenopleiding. De vakopleiding gaat na de opleiding hulp in de huishouding op tot kinder-1 verzorgster, huishoudkundige enz. in dc naaldvakken tot coupeuze enz. Er is thans een experiment gaande waarbij begaafde meisjes na de primair jaren een driejarige vooropleiding tot lerares kunnen volgen, waarbij ook talen worden onderwezen. Dit jaar zullen de eerste meisjes de driejarige eindigen. De resultaten zullen dus nog moeten blijkén. Deze vernieuwing is voor sommige oudere leraressen nog mojelij te verte gelukkig gaan de meesten enthousiast mee. Het nijverheidsonderwijs past zich bij de behoefte van stad of streek, v al in de algemeen vormende vakken. Door voortgang der techniek óp huis- houdelijk terrein, de nieuwe inzichten op voedingsgebied en betreffende maat- rialen, is het nodig, dat de leraressen maandelijks trainingscursussen volgén n goed op de h-oogte te blijven. Het nijverheidsonderwijs schaart zich achter het Zonnebloemwerk en stelt daarvoor in verscheidene plaatsen de scholen open. Dr A. L. Hagedoom f In Amersfoort is, 68 jaar oud, overle-l den dr A. L. Hagedoorn, die naam maak te op het gebied der eigenètiek en over grote verzameling proefdieren be schikte. Drie eeuwen Hervormde Gemeente in Loenen Vader van oud-minister Lieftinck was er predikant De Hervormde gemeente in Loener od de Veluwe herdenkt deze week haai 300,-jarig bestaan. Ds G. J. v. d. Burgt is bii het snuffelen in en bestuderen oude archieven tot de ontdekking dit jubileum gekomen, Hij heeft eer denkboek doen ontstaan en een film-j strook over Loenen vroeger en nu samen- I gesteld. In de dagelijkse gedachtenis- samenkomsten wordt deze filmstrook d« hele week vertoond, in het werkje werd s oen dankdienst gehouden waarin na dt preék o.m. het woord werd gevoerd dooi; I burgemeester Des Tombe van Apeldoorn; i en door een ouderling, die namens dt gemeente f 6300 aanbood voor verbetering van het-kerkinterieur. i Loenen kreeg zijn-: eerstepredikant li - 1653 in Henricus van Fuerstenberg. Vaii <5è overige predikanten noemen we Johannes Acronius Abuma, een.zepr prol ductief dichter. Een van de laatste pre-1 dikanten was de vader van oud'-ministet Lieftinck. In de afgelopen 300 jaar nam de ge-! rneente te Loenen toe van 200 tot 17ÜÖ zielen. Ds R. Slofstra ernstig ziek Ds R. Slofstra, Chr. Geref. predikanl te Veenendaal, is ernstig ziek. Hij heef! longontsteking en een lichte pleuritis! Volgens de specialist is zijn toestand rel delijk. Benoemingen bij dé V.U. I Tot lectoren in de faculteit der wis-; en natuurkunde voor het onderwijs in d^ medische propaedeuse, resp. in de na-, tuurkunde en in de scheikunde aan d< V.U. te Amsterdam zijn benoemd dr Jj Blok en dr R. F. Bekker, beiden te AnvJ sterdam. Tot gewone hoogleraren vooi de nieuw ingestelde leerstoelen in di Engelse en Franse taal- en letterkundi aan de V.U. zijn m.i.v. de cursus 1954/'55 benoemd dr H. Schreuder uit Alkmaal en dr L. Geschiere uit Amsterdam. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot hoofd der Chr. Nat school te Kollumerpomp W. Braaksma Ternaard (Fr.); tot onderwijzeres de Emmaschool'te IJmuiden-Oost mej. C. G, Kool te Overveen. Benoemd: tot hoofd der Aeneaj Mackayschool te Enkhüizèn J. Warteni te Den Haag; tot onderwijzer(es) Chri Nat. sohool te Eestrum L. Postmb tl Staphorst; Maria Louiseschool te Leeu warden mej. S. Lyklema te Berlikum Chr. Nat. school te Nieuw-Buir.en mej T. Botma te Emmer-Erfscheidenveen. Promoties De heer J. Altera te Rotterdam, leraai aan de Kweekschool met de Bij'be; aldaar,, hoopt Vrijdag 4 Dec. aan de V.U. te promoveren tot doctor in de lettere! cn wijsbegeerte op proefschrift „Tekenei als expressievak." Diezelfde dag promo; veert aan de V.U. de heer E. F. de Haal te Drachten tot doctor in de wis- e! natuurkunde op proefschrift „Betï| gamma coïncidentes in het ux-complex, muziek 1.45 .Concert 2 3.00 Voor de vrouw Orgelspel 5.15 Mr cht 1.15 Dans. 45 Voor de kinderen (.00 Voetbalreportage Concert I 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nlei 8.25 Sport 8.30 Gev. programma 9.30 Gr; 9.45 Hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Klankbe Brussel. 324 n muziek 1.00 Nii radio 3.40 Gra: 5.10 Gram. 5.30 Voordi >kbespreklng 6.00 Gr; 11.45 Gram. 12,34 Operette- ws 1.15 Gram. 2.00 School- .30 Cönóert 5.00 Nieuws 10.15 Strijkkwartet 10.55—11.0 Brussel. 484 m. 12.00 Gram 1.15 Gram. 5.15 Nieuws 5.30 V 6.00 Voor de soldaten 7.15 Grar se volksmuzli muziek 10,55 Nlei Engeland, BBC. land: 10.00—10.30 IJzeren Gordijn; (op 224 en 42 m.). Nieuws 8.0< 'rische fai 10.00 Nie EXAMENS M.O. DEN HAAG, 23 Nov. Geslaagd zijn vooi le akte M.O. scheikunde, natuurkunde, cosl nographie (K III); F H A Rummens t(, Sindhoven en voor dc akte wiskunde M.O] K V): W van AJtena te Wagenlngen er, t J Brakenhoff te Alkmaar. Kunstgeschiedenis de heer H J Holiday, Den 3 Nov. (G.U.) Geslaagd doet rechten: mej M E Knook en de i R H Schólte Ubing, Ph E StöbberinghJ A'dam; en H F v d Haak, Haarlem; Gezien de ernstige bezwaren, dï« er tegen zijn ingebracht door een aan tal gemeenteleden heeft de kerkeraad van de Geref. Kerk te Antwerpen hel verleden jaar ingevoêrde vrouwenkies recht opgeschort totdat éen volgende Sy node opnieuw uitspraak zal hebben ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2