|licuu«c £cilwrf)e (taant Bussen naar Mors en Haagweg? Eden en Zahedi willen Perzische weer doen vloeien Terwijl Mossadeq voor de krijgsraad olie E ip zijn achterste benen staat..! Juichende menigte brak door politieafzetting Wist V Hoe benaderen we de massale nood? 1953 DINSDAG £4 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vior en dertigste jaargang No Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastfcf) (t ghrbfroea ngn hert (a tegtjeaspoet' Van„nationalisering" tot economische ruïne drill 'DEN, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan premier i Zahedi van Perzië een persoonlijke boodschap gezonden. Daarin dringt Eden er bij de Perzische regering op aan, om ten spoedigste over te gaan tot herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen beide lan den. Men weet, dat de diplomatieke betrekkingen werden afgebroken, lomdat een accoord over de oliekwestie uitbleef, hetgeen ruim een jaar geleden plaats vond. Er zullen dus nieuwe pogingen worden gedaan om het oliegeschil tot een oplossing te brengen. Aan Ass. Press ontlenen wij, n hervatting der diplomatieke betrekkingen de weg zou effenen chtstreekse onderhandelingen in het probleem van de installaties Ier Anglo Iranian. De „persoonlijke boodsohap" van Eden |werd aan Zahedi gezonden via de Zwit- -se legatie. Wij herinneren er aan, da' ee dagen geleden Zahedi in een radio •ede had gezegd, dat de moeilijkhedei iet Engeland weldra uit de weg zullen geruimd. Zijn toespraak werd door ilitieke waarnemers beschouwd als eer •langrijke stap ter oplossing van hel iliegeschil. De gebruikelijke schimp- :heuten aan het adres van Engeland achterwege. In de toespraak van Zahedi werd ge- ,Het Perzische volk moet voor igen houden, dat het voornaamste doel de nationalisatie der olie niet ge- st is de raffinaderijen van Abadan mgzaam maar zeker te ruïneren". De rzische premier verzodht zijn onder- nen, de pogingen om een oplossing te 'inden voor het oliegeschil, te steunen, toodzakelijk, want het falen van ex-pre- Mossadeq, die nu terechtstaat, om e aan de markt te brengen, (nadat ivas genationaliseerd) heeft het land milliard gekost. Wij herinneren er aan. dat tot nu toe Perzische regering steeds het stand- tunt had ingenomen, dat eerst het oliè- iSchil uit de wereld moest zijn gehol- voordat er sprake van hervatting diplomatieke betrekkingen kan zijn. Wat Mossadeq betreft, de voormalige •mier heeft tot tweemaal toe getracht de rechtszaal weg te lopen, omdat openbare aanklager een aanval deed i godsdienstige overtuiging. De. in ce rechtszaal aanwezige boden en Mos- eadeqs advocaat, kolonel Bozorgmehr, Van 16 meter hoogte 2 Schilders maakten dodelijke val Op terrein van B.P.M. in Rotterdam Op het terrein van de Bataafsche Petro leum Maatschappij N.V. aan de Vonde- Jingenweg te Rotterdam zijn gistermiddag twee schilders van zestien meter hoogte tn de bodem van een tank gevallen en (Onmiddellijk overleden. Vier schilders hadden zich gistermiddag [omstreeks half vier naar een in aanbouw pijnde tank begeven en kropen door het mangat om aan de buitenzijde van het werk te komen. Toen de 25-jarige A. Vink, •Wonend aan het Stieltjesplein, op het kondigd. Sir Pierson Dixon, de Britse pordes was gekomen, struikelde hij. In j staatssecretaris van, Buitenlandse Zaken zijn val raakte hij de 42-jarige S. Beeri belast met defensie-aangelegenheden, zal uit de Gouvernestraat te Rotterdam. Beide j Sir Giadwyn Jebb opvolgen als Enge- mannen vielen op de 16 meter diepe:ands permanente vertegenwoordiger bij bodem van de tank en zijn om het leven I de ver. Naties. kekomen. j sir Giadwyn Jebb zal Brits ambassa- De stoffelijke overschotten zijn overge-! - hielden de ex-premier tegen, die uitriep: „Ik wens' niet langer hier te blijven als die man mij een ongelovige noemt." Na een lange woordenwisseling boekte Mossadeq dit succes, dat erkend werd, dat de openbare aanklager de ex-premier ANTHONY EDEN niet voor „ongelovige" mag uitmaken. Men weet, dat Mossadeq thans weer zijn eigen verdediging voert en net zo lang zal blijven praten tot de krijgs raad hem de mond snoert. Mossadeq is weer van „houding" verandert, want tuj is veel minder passief, hulit niet meer, maar staat kaarsrecht voor de leden van de krijgsraad, kortom is zeer slagvaardig. De vrees is geuit, dat het proces een „marathon"-proces zal worden, waarbij de auditeur-militair steeds zwakker wordt en Mossadeqs positie steeds ster- Mutaties bij de Britse buitenlandse dienst Sir Giadwyn Jebb gaat van de V.N. als ambassadeur naar Parijs Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond enige belangrijke mutaties in de buitenlandse dienst aange kondigd. Sir Pi - - pracht! het Zuiderziekenhuis. Totaalcijfer gezinsverbruik bleef onveranderd Het totaal prijsindexcijfer van het ge pinsverbruik bleef van 15 September tot 15 October gehandhaafd op 121 (basis 1949 is 100). Baron wil boer niet langer op hoeve Kerkeraad doet beroep op pachtheer Tenzy de pachtheer te elfder ure nog tot andere gedachten komt. zal boer Westeneng van de Leycnhoeve aai Leyenseweg in De Bilt dezer dagen met Vrouw, kinderen, moeder en vee door de deurwaarder van de hoeve worden gezet, aldus De Tel. De baron is van oordeel, dat de pach ter het bedrijf heeft verwaarloosd, maar uit deskundige rapporten blijkt het te gendeel. Volgens de pachtheer, dr C. W. Th. >aron van B. v. A. en D., heeft de pach- verzuimd voor het aflopen van de ichtov er eenkomst (in *52) verlenging lan te vragen. De pachtkamer van het Utrechtse kan tongerecht heeft de pachtheer in het ge- Jijk gesteld, welke uitspraak in hoger beroep door het Arnhemse hof werd be vestigd. De Westenengs staan nu voor het grote probleem: Waarheen? Vier predikanten en de voltallige kerkeraad van 45 per- «onen, van wie de pachtheer het ere ambt van president-kerkvoogd bekleedt, hebben een beroep op de baron gedaan om de zaak van menselijke kant te be- jzien. Hem is verzocht om als de uit zetting doorgaat het ere-ambt neer te [leggen. i De pachtheer houdt voet bij stuk. „Ik wil Westeneng kwijt", zegt hij. Voor f 8000 bestolen door telefoontruc Een opkoper van lompen in de Am sterdamse Jordaan is gisteren het slacht offer geworden van de bekende telefoon truc. Terwijl hij bij zijn buurman door Iemand aan de telefoon werd gehouden, ontvreemde een helper van de man die opbelde, een tas met ƒ6500 plus sieraden ter waarde van 1500. De algemene vergadering van de Ver. itot Chr. Hulpbetoon aan tuberculoselijders wordt op 10 December om 2 30 uur i Krasnapolsky te Amsterdam gehouden. deur worden. Sir Harold Caccia, de Britse Hoge Commissaris en tevens ambassadeur te Wenen, zal Sir Pierson Dixon opvolgen op het departement te Londen. En de te genwoordige ambassadeur te Parijs, Sir Oliver Harvey, zal de buitenlandse dienst met pensioen verlaten. Hengelaars breken de IJmuider pieren ai Het hengelen op de pieren van IJmuI- en is weer eens in gevaar. Als er geen einde komt aan het verontreinigen, het afbreken en het beschadigen van de golf brekers overweegt de Rijkswaterstaat zo wel de Noord- als de Zuiderpier af te sluiten. De Haarlemse hengelaarsbond probeert nog deze beslissing te voor komen. Reeds eerder zijn er moeilijkheden ge weest met hengelaars die het beoefenen hun sport meenden te moeten com bineren met afbraak van de pieren. K.L.M. vervoert slachtoffers van autorace De stoffelijke overschotten van de Italiaanse coureurs Bonetto, StagnoLi en Scotuzzi, die in de autorace Panamericana Mexico om het léven kwamen, worden door een vliegtuig van de KLM naar Europa teruggebracht. Het vliegtuig vertrok vannacht van Mexico en is via Montreal onderweg naar Amsterdam. In Oost-Duitsland mildere houding t.a.v. godsdienstonderwijs De Oostduitse autoriteiten hebben de maatregelen ten aanzien van het gods dienstonderwijs op de scholen enigszins verzacht. Volgens de nieuwe richtlijnen, welke door het ministerie van Onderwijs zijn aangegeven, is het „ontoelaatbaar om zich op school tegen het volgen van gods dienstonderwijs uit te spreken". Ander zijds mag ook geen propaganda voor dit onderwijs worden gemaakt. De school hoofden zijn verplicht, desgevraagd voor de kerken kosteloos lokalen met verlich ting en verwarming beschikbaar te stel len voor godsdienstonderwijs. In kerkelijke kringen worden de nieu we richtlijnen als een belangrijke verbe tering gezien. «Dood aan de ratten" in December Van 12 tot 19 December zal weer een landelijke actie worden gevoerd ter be strijding van de bruine rat. Het is geble ken dat één zo'n campagne per jaar vol doende is om de rattenstand onder de duim te houden, mits deze veldslag goed wordt georganiseerd en uitgevoerd. Ophokgebod in deel van Ede Pseudo-vogelpest steekt de kop weer op In de omgeving van Lunteren en spe ciaal in de buurtschappen Meu-Lunteren, Overwoud en De Valk, waar elke boer tegelijkertijd pluimveehouder is, wordt de kippenstapel op het ogenblik weer ge teisterd door verschillende ziekten, waar van de pseudo-vogelpest de meest ge vreesde is. Er zijn boeren, die van 100- 150 kippen niet meer dan enkele eieren per dag rapen en hoewel de productie in dit jaargetijde meestal een dieptepunt vertoont, herinnert men zich niet een dergelijke inzinking ooit te hebben mee gemaakt. Dit heeft de burgemeester van Ede er toe genoodzaakt ter bestrijding van de vogelpest te gelasten, dat alle pluimvee in het gedeelte der gemeente in de nacht hokken moet worden opgesloten. Op de besmette bedrijven moeten bovendien honden en katten vastgelegd dan wel op gesloten worden tot r.adere aankondiging. Bestelauto uit Warmond betrokken bij botsing Eén dode en twee zwaargewonden bij ongeluk te Deurne Eén persoon is gedood en vier perso nen zijn gewond, van wie twee ernstig, bij een auto-ongeluk dat vanochtend om kwart voor negen is gebeurd op het ge vaarlijke kruispunt in de Zeilberg onder de gemeente Deurne. Een bestelauto uit Warmond (Z.-H.) en een volkswagen uit de Meerkamp (gem Deurne) zijn doe nu toe onopgehelderde oorzaak tegen elkaar gebotst. De inzittenden var wagen uit Deurne, vader en zoon bakel en de heer J van Dinter, werden alle drie zwaar gewond naar het zieken huis te Deurne overgebracht, waar de zoon V. inmiddels is overleden. De beide inzittenden van de bestelauto, de heer Beemsterboer uit Warmond en de heer Brouwer uit Noordscharwoude, werden slechts licht gewond. Laatstgenoemde kon na behandeld te zijn het ziekenhuis laten. „Fransman" doet greep in cassa De Amsterdamse recherche heeft ge waarschuwd tegen een Frans sprekende man, circa 35 jaar, Zuidelijk type, met een knap uiterlijk en charmant optreden, die na het betreden van een winkel voor geeft te willen wachten op een relatie, die ieder moment kan komen. Soms vraagt hij tijdens dit wachten een glas water om tabletten in te nemen' of verzoekt iemapd voor hem op te bellen. Tijdens de afwezigheid van het winkel personeel maakt hij zich uit de voeten met medeneming van geld uit de lade of Bij de Amsterdamse recherche zijn tot nu toe drie aangiften van gevallen, die vermoedelijk deze man betreffen, bin nengekomen. Malan als leider van zijn partij afgetreden Zuid-Afrika verweert zich in de V.N. De Zuidafrikaanse premier, dr Malan, heeft zich op verrassende wijze terugge- okken als leider van de nationalistische partij in de Kaapkolonie. Als zijn opvolger werd gekozen zijn naaste medewerker dr Donges. Malan treedt dus af als leider van zijn partij na 38 jaar. Algemeen beschouwt men dit als een manoeuvre om de groeiende invloed van de „Strijdomgroep" in de partij tegen te gaan, zo meldt de „Sunday Times". De strijd tussen de beide groepen, die van Donges en die van Strijdom, gaat in feite om het premierschap, in geval dr Malan wegens zijn hoge leeftijd of anders zins zijn functie zou moeten opgeven. De Zuidafrikaanse afgevaardigde in de V.N., Jooste, heeft het rapport van de „V.N.-commissie" over het rassenpro bleem een belediging genoemd voor het Afrikaans-sprekende deel van het volk. Hij diende een resolutie in, waarin de commissie niet bevoegd werd verklaard, om zich met deze kwesties bezig te hou den, daar het „binnenlandse aangelegen heden" van Zuid-Afrika betreft. De con clusies van het rapport zouden op de lange duur aansturen op de feitelijke op heffing van Zuid-Afrika, als onafhanke lijke staat. Italië wil over kwestie Triest confereren Debat in Veiligheidsraad uitgesteld Italië heeft het voorstel van de Weste lijke „Grote Drie" voor een vijfmogend- heden-conferentie over Triëst, zo meer, aanvaard. Zulks betekent, dat de conferentie voor wat Italië betreft, door gang kan vinden. De Veiligheidsraad be sloot, op voorstel van de Ver. Staten, de behandeling van het probleem-Triest op nieuw uit te stellen, ondanks het verzet van de Rus Wisjinsky. v.*" - Bij zijn terugreis naar Nederland bezocht prins Bernhard in de Acro polis, een der grootste bezienswaardigheden van Griekenland. Achter hem zijn secretaris dr F. A. de Graaf en zijn vlieger, maj. G. Sonderman. Blits vorstenpaar vertrokken Canopus landde vanmorgen behouden op Gander; Elizabeth heeft er een titel bij Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn. gisteravond in stormach tig weer voor hun reis van zes maanden door het Britse Gemenebest vertrokken. Hun vliegtuig, de atratocruiser Canopus. steeg om even over tien uur Nederlandse tijd op en is inmiddels behouden op Gander (Nw Foundland) aangekomen Het koninklijk paar werd uitgeleide gedaan door de koningin-moeder prinses Margaret en andere leden van het koninklijk huis. Ook waren premier Churchill en kabinetsleden op het vlieg veld aanwezig. Langs de weg van het Buckingham Palace naar de Londense luchthaven ston den duizenden mensen vijf tot zes rijen om het koninklijk paar toe te juichen. Gisteren werd in Hoek van Holland de opbrengst van de tentoonstelling Kust en Branding, die daar deze zomer werd gehouden, overgedragen aan de hoofddirecteur van de Kon. Z. H. Mij tot Redding van Schip breukelingen, de heer Murk Leis. De penningmeester van de expositie, de heer Jac. Alders (links), overhandigt een enveloppe met f 17.000 aan de heer Murks, die omrings is door zijn mede-directeuren. Tweede van links is de heer D. v. d. Burg, voorzitter van de wijkraad. Het be drag zal het begin vormen van een fonds, waarmee men een tweede reddingboot wil bekostigen. Moordenaar Hall vraagt vergiffenis Aan de vader van Bobby Greenlease Carl Austin Hall heeft gisteren de mil- lionnalr Robert Greenlease om vergif fenis gevraagd voor het ontvoeren en vermoorden van diens zoontje, Bobby Greenlease. Greenlease, die de ontvangst van de brief bekendmaakte, zei: „Hii vroeg om vergiffenis voor deze verschrikkelijke misdaad, indien voor zo iets vergiffenis mogelijk Is". Hall verzekerde in zijn brief eveneens, niets te weten van de 300.000 dollar, die vermist worden van het losgeld, maor herhaalde, dat het grootste deel er van In zijn hotelkamer was, toen hij in St. Louis gearresteerd werd. Greenlease zei te geloven, dat Hall de waarheid vertelt. „Met een onherroepe lijke terechtstelling in het verschiet heeft hij geen reden meer te liegen", zei hij. Men gelooft, dat de autoriteiten zoeken naar een vreemdeling, die Hall volgens zijn bekentenis tijdens zijn arrestatie op 6 October gezien heeft nabij zijn hotel kamer. De politie van St. Louis heeft de voor malige politie-luitenant Shoulders cn de e agent Dolan, die de arrestatie verricht- eenvoudig een erkenningten. uitvoerig ondervraagd. Beiden heb- J het De auto waarin de koningin en de her tog waren gezeten, werd voorafgegaan door die van de koningin-moeder en prinses Margaret en begeleid door vijftien politie-agemten op motoren. Twintig minuten na het vertrek van het paleis, kwam de kleine stoet op het vliegveld aan. Hier en daar was men slechts zeer langzaam vooruitgekomen, doordat de enthousiast juichende menigte door de politie-afzetting-brak en de weg versperde. Ook op het vliegveld bracht een grote menigte hulde aan het koninklijk paar. Vlak vóór haar vertrek heeft Koningin Elizabeth er nog een titel bij-gekregen. Zij is benoemd tot hoofd van de koopvaardij- en vissersvloot. Deze nieuwe waardigheid levert geen uniform of vlag op vorstin, r Elizabeth is de eerste vrouw, die deze titel dragen mag. Eerder werd de titel verleend aan de hertog van Walea, de huidige hertog van Windsor. Over de nadering van en de aankomst op Gander meldt A.P. de volgende bij zonderheden. Op een punt, 120 km van Gander, nam het eerste van zes Canadese vliegtuigen 't escorte over van de Britse Lancaster-bommenwerpers. De Koningin en haar gemaal bleven op Gander in het vliegtuig zitten. Enkele inzittenden stapten uit. doch wilden geen Interview toestaan. Een groepje bewoners van Gander was op het vroege uur naar het vliegveld gekomen om de Koningin te zien, maar dat werd een teleurstelling. De A.P.-correspondent wist te melden, dat de Koningin een blauwe mantel droeg over een blauwe japon. Om de hals had Elizabeth een driedubbel snoer parels. De hertog was gekleed in een donkerblauw costuum. Bij het vertrek van Gander wuifde het koninklijk paar vrolijk naar de belang stellenden. Vanmiddag om drie uur werd de stratocruiser op Bermuda verwacht Belgische kinderen tot 15de jaar naar school Van 1 Januari 1958 af zal de leerplicht in België verlengd worden tot de 15-ja- rige leeftijd. Een speciale onderwus- cyclus van drie jaar zal worden ingesteld om leerlingen, die riet naar een middel bare school gaan een riumere ontwikke ling te geven en beter voor te bereiden op de maatschappij en het gezinsleven. DAT het droge najaar een gebrek aan water heeft veroorzaakt in drie Noord brabantse gemeenten (vooral Moergestel), ie nog geen waterleidingnet bezitten. DAT bij de raad van A'dam In verband iet de a.s. opheffing van de Blauwe Tram aar Sloterdijk, f 1.470.000 is aangevraagd oor de aanschaffing van 21 autobussen. DAT van 8 t/ 14 November in ons land 6 gevallen van kinderverlamming (waar van 1 in Den Haag) werden aangegeven en 175 gevallen van roodvonik. DAT Stockholm aan de Ned. gemeen te Strijen (in het rampgebied) een ver enigingsgebouw met badhuis in Zweedse stijl heeft aangeboden. DAT aan de N.V. Kon. Mij De Schelde te Dordrecht toestemming is verleend, onder bepaalde voorwaarden oefenvluch- ten te maken met de vliegtuigen Saab Safir 91 B die thans in aanbouw zijn. DAT tot ridder O.N. is benoemd W. Jeths. consul aan het consulaat-generaal der Nederlanden te Leopoldstad (Belgi sche Congo). DAT burgemeester J. M. H. F J. Baron de Weichs de Wenne Maandag afscheid zal nemen van de gemeenten Wanssum DAT de 79-jarige J. de Clercq uit Sluis, die sinds Zaterdag werd vermist, in Kort- rljk (België) door een bromfiets blijkt te zijn aangereden, waarbij hij Licht werd gewond. DAT het Ned. schip Lydla de twee Poolse verstekelingen heeft opgepikt en in Portsmouth aan land gezet, die Zater dag in het Kanaal van het Panamese schip Anne Marie overboord waren ge sprongen. DAT de St.Crt van gisteren o m. een wijziging van het wachtgeldreglement der bedrijfsvereniging voor de bouw nijverheid bevat. DAT de nieuwe weg SeLmienWijnje- terp, onderdeel van de belangrijke ver binding DraohtenWijnjeterp, officieel is opengesteld. DAT gistermiddag in A'dam bij las werk in een tank van het Noorse tank schip Kongsdal (9959 b.r.t.) brand is uit gebroken, doch men het vuur spoedig meester was. DAT drs H. A. Korthals (WD), lid van de Tweede Kamer, van zijn dokter een voorlopig spreekverbod kreeg in zijn plaats prof. mr P. J. Oud de Partijraad op 26 November zal toespreken en hij bovendien de hoofdredactie van Vrijheid en Democratie neerlegt. DAT in de groeve van de St Pieters berg nu reeds zeven wervels van de Mosasaurus, een soort reusachtige hage dis uit de krijttljd, zijn gevonden. DAT in Maastricht tegen de opkoper J. K. uit Heerlen wegens een tapijten diefstal 2Vfe jaar is geëist. DAT geëvacueerde landbouwers en landarbeiders, die niet naar het getroffen gebied terugkeren, ook in aanmerking kunnen komen voor landbouwwerktuigen (opgaven bij de Coördinatiecommissie hulpverlening landbouw watersnood 1953, Raamweg 26, Den Haag). DAT de Coöp. Ver. Stoomzjuivelfabrie- ken Concordia te WageningenEde bin nenkort 50 jaar bestaat. DAT Vrijdagavond in A'dam een drie daagse internationale jeugdstudieconfe rentie over de herziening van het hand vest der V.N. begint. Frachon most vrij! C.G.T. roept op tot staking Het bestuur van het Franse vakverbond C.G.T., dat onder communistische leiding staat, heeft er in een communiqué bij alle aangesloten arbeiders op aangedron gen, „met de grootste eensgezindheid pro testbewegingen en allerlei acties, w. o stakingen, te organiseren om de onmid dellijke vrijlating van Benoit Frachon af te dwingen". Frachon. secretaris-genraal van de C. G.T., werd Zondag zoals gemeld door de Franse politie gearresteerd, na dat hij zich een jaar had schuil gehouden. Eerste propaangasverwar- ming in kerkgebouw De in het voorjaar gerestaureerde Ne derlands Hervormde Kerk te De Cocks- dorp op Texel is voorzien van een paangasverwarming Voor zover bekend is, is ze de eerste die in ons land in een kerkgebouw wordt aangebracht. Volgende week wordt in een kerk te Schoondijke in Zeeland een tweede soort gelijke installatie in gebruik genomen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: lil* -2 0 1 0 -O 0 Koud weer Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Mistig of nevelig overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. Zwakke tof matige zuidelijke wind. Van nacht over het algemeen lichte vorst, morgen c dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt hedenmorgen 10 uJ -pR VERSCHIJNEN in deze laatste weken van het jaar, zo met de feest dagen in het verschiet, heel wat boeken. Verscheidene zijn een afzonderlijke be spreking waard Ditmaal willen we een boek noemen, dat in elk geval een spe ciale vermelding verdient, èn om het on derwerp dat het aanroert èn vervolgens ik om de wijze waarop het dit doet. Op het eerste oog is het geen opwek kend boek en op het tweede en derde oog genlijk ook helemaal niet. Het wil ver tellen van de massa, zoals deze zovele wij- van de grote stad bevolkt en dan met e de oude stadswijken. Het wil ons vertellen van de manier waarop al mensen, die samen inderdaad een compacte massa vormen, leven, en dat leven van die massa mensen, die weinig anders dan massamensen zijn, is veelal één brok nood. stoffelijk en zeker niet minder geestelijk. TVTEEN. opwekkends zit er niet veel aan zulk een boek. Of eigenlijk toch wel. Er gaat van dit boek wel degelijk een opwekking uit. Doch daarover straks. We willen al wel dadelijk zeggen, dat we dit boek, geschreven door ds J. M. van Krim pen fuitp gen), een van de belangrijkste achten, welke in de laatste tijd van de persen zijn gekomen. Dat komt al dadelijk door het onder- erp. Er is de laatste tijd een groeiende belangstelling voor het probleem van de goed ook. Het werd hoog tijd, dat we het als een probleem gingen zien en dat we niet langer gingen doen alsof het er niet was. Want het is al zijn aangrijpende ernst en in al zijn aangrijpende menselijkheid. En het boek spreekt van dit probleem. TN DE VORM van een aantal schetsen laat ds v. Krimpen ons in zijn boek een aantal beelden zien uit de grotestads wijk, niet maar naar het leven getekend, doch kortweg midden uit het leven ge grepen. De indruk moet er soms een zijn in diepe ontsteltenis. Soms denkt men: is hieraan nog wel ts te doen? Het is hier immers alles nood en nog eens nood. Maar ds Van Krimpen en zijn mensen en zovelen die zich met deze nood inlaten (het zijn er nog altijd te weinig) geven ons het ant woord. Of liever: ze hebben voor dit ant woord nauwelijks tijd, maar hun leven :lf is het antwoord. Ze werken dag en nacht, ploeteren tegen de klippen op, zien mogelijkheden grijpen die aan, zien elders hun moei- ne pogingen bij de handen afbreken, ar gaan toch voort Want ze weten zich niet slechts aangegrepen door de nood. ze weten zich bovendien gegrepen door de begeerte om ook deze massa- boodschap te brengen, de blijde boodschap van Hem. die bij het de schare eens met ontferming hebben voor de i in deze stads wijken hun uitermate moeilijke werk doen. Ze zijn met recht beoefenaars van het Evangelie. TVfET OPZET zeggen we het zo. Het is -L'J- toch wel duidelijk, dat een prediking van het Evangelie zo zonder meer hier weinig resultaat zou hebben. In onze dagen maken we nog wel eens onderscheid tussen „de verloren zoon" en „de zoon van de verloren zoon". De ver loren zoon had nog weet van het Evan gelie en het kwam er op aan, dat hij „herkerstend" zou worden. Maar de zoon van de verloren zoon was geen vreemde geworden: hij was altijd vreemde ge weest. Hij wist niet beter. Hem was ook het Evangelie vreemd. De bevolking van een grotestadswijk heeft als massa veelal heel veel van die zoon van de verloren zoon. Dat dit aan de aankondiging van het Evangelie bij zondere eisen stelt, laat zich verstaan. Het boek van ds Van Krimpen biedt ons geen theoretische verhandelingen, maar het laat wel iets zien van de ma nier. waarop de massa van de volkswijk dient te worden benaderd, te weten juist als massa. TN DEZE MASSA schijnt de enkeling te zijn ondergegaan. Hij schijnt nog nau welijks een eigen leven te leiden. Niet ongestraft kan hij zich van de massa losmaken. Maar dan komt het er ook op aan, dat de man en de vrouw, die straks het Evangelie willen brengen, proberen juist van de massa het vertrouwen te winnen. De akker moet voor het zaad worden toebereid. En dan zal men nog altijd vroeg genoeg tot de ontdekking komen wat men trouwens al vermoe den kon dat de massa tenslotte bestaat uit enkelingen. We schreven al even over de mannen en vrouwen, die hun krachten en hun tijd opofferen in dit zo moeilijke en toch zo bitter noodzakelijke werk. Weinigen zijn ze, want we weten het wel: we willen er wel eens van lezen, maar voor het overige laten we hen maar al te graag tobben. Toch zullen we dit alles na lezing van dit boek niet zo gemakkelijk meer van ons af kunnen zetten. We krijgen er het moeilijk mee, en dat is goed. Want die nood ligt daar. We hebben het met *'n allen zover laten komen en nu is het aan ons, of we het zo zullen laten of niet. TT7AT ZOU er niet onnoemelijk meer gedaan kunnen worden*jvanneer ons allen deze nood meer ter harte ging. de zielenood, waarop dit boek ons als het ware met de neus drukt. Want ds Van Krimpen laat ons zien. dat die massa mensen ook werkelijk stuk voor stuk kinderen, jongens en meisjes, mensen, met een weinig zonnig bestaan en met de eeuwigheid in het verschiet. Daarom is dit boek in feite toch wel degelijk een opwekkend boek. omdat het onrustig maakt en omdat het bij alle ellende toch ook uitzicht biedt. Als Jezus Zijn discipelen uitzendt, dan lijkt de wereld donker cn vijandig. Maar Jezus spreekt ook van die donkere we reld als van een wijngaard. Dat moge ons vreemd lijken, we zullen wijs doen. Hem ook hierin niet te willen „verbe teren", want Hij ziet de druiven al Er kan van deze wereld nog wel iet» terecht komen, mits we in nimmer afla tende geloofsactiviteit naar Hem willen luisteren, ook als Hij ons zendt om Zijn blijde boodschap rond te brengen. In het luisteren immers naar Hem zullen we des te spoediger ook de roep om redding van uit de moderne grauwe grotestadswijk verstaan. Woensdag: Zon van 8 16 tot 16 37 uur; maan van 21.14 tot 12.22 uur. Op 28 Nov. Lü.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1