Jïicuure gtihsctje ÖTourant f Sporf en Het Britse vorstenpaar begint vandaag zijn grote wereldreis Officieel bezoek aan de bezittingen: West-Indië, N.-Zeeland, Australië Leeuw wordt speelmakkertje van de Prinsesjes Peroratie Zuid-Slaviërs mochten op hun Tito stemmen Twee Tsjechen vluchtten in een Piper Cub naar 't Westen Wist U MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9897 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staal tiasttch h gfiebltotn man hert Ut tegtjeospoet* wedstrijden ZIE PAG. 6 EN 7 Tocht van een halt jaar over 80.000 km KONINGIN ELIZABETH van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, vertrekken hedenavond kwart vóór tien, Nederlandse tijd, per B.O.A.C.-stratocruiser Canopus van Londen Airport naar de zonnige koraaleilanden in de Pacific en de enorme schapenfokkerijen van Australië en Nieuw-Zeeland. De eerste étappe van hun reis die zij twee jaar geleden reeds waren begonnen, doch die werd afgebroken, door het overlijden van koning George de Zesde zal hen naar de Bermuda-eilan den voeren. Het koninklijk paar zal zes maanden afwezig zijn en Britse bezittingen in de gehele wereld bezoeken. In totaal zullen 80.000 km. wor den afgelegd. De koningin en de hertog brachten het weekeinde door op Windsor Castle. Toen koningin Elizabeth gisteravond met haar kinderen Charles en Anne terugkeerde in Buckingham Palace, riepen de mensen in de kille mist, haar een hartelijk „Good Luck" toe. Langs de wereldroute voor de reis van het koninklijk paar zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen; o.a. houden torpedojagers de wacht. De reis is zodanig ontworpen, dat zo- kruisend langs de weg. per spoor en veel mogelijk onderdanen van Elizabeth door de lucht, bezoeken brengen aan de kans zullen krijgen, een glimp van zuivel- en schapenboerderijen, gemeen- hun jonge, 27-jarige Koningin op te van- ten en nederzettingen van de Maori's, gen en het wordt de eerste reis om dei De meest officiële gebeurtenis zal in wereld van een Britse souverein of welke,Nieuw Zeeland plaats hebben op 12 Ja- regerende vorst ter wereld ook. |nuari, op welke datum de Koningin in Uit de aard der zaak is niet te vermij- haar nieuwe functie van „hoofd van het den, dat belangrijke gedeelten van de officieel zullen verlopen, met alle j >raal, aan het verschijnen van vorsten 'erbonden. Er zullen recepties zijn, plech- ige begroetingen, officiële diners, toe-j ipraken en bals, maar 't koninklijk paar. Gemenebest" het parlement zal openen. :en houdt, zal ook tijd over-j jn Nieuw-Zeeland zal de Koningin in 39 Het Britse vorstenpaar wuden voor onofficiële rijtoeren en be oeken aan bezienswaardigheden. Na de start van London Airport, wordt ledurende de nacht doorgevlogen via lander naar Bermuda, waar men op 24 tov. omstreeks tien uur 's avonds zal ankomen. De volgende dag zal het paar door- 'liegen naar Montego Bay, Jamaica. Op amaica zal het twee dagen blijven en de (oningin zal er een weg openstellen, die loor de moerassen is aangelegd om Cingston met Montego Bay te verbinden. Te Kingston zal het koninklijke paar an boord gaan van het 15.902 ton me ende passagierschip Gothic, dat daartoe tepaalde verbouwingen heeft ondergaan, n plaats van de 83 passagiers, die het [ewoonlijk vervoert, zal het gehele ge- olg van de Koningin aan boord zijn. Tot dit gevolg zullen behoren: verschei- iene secretarissen, twee hofdames, adju- lanten. een officier van gezondheid er marinekapel, bestaande uit 30 musici s een radio-telefoon geïnstalleerd, zo- lat de Koningin in contact kan blijven net de regering en ook zal kunnen spre ien met haar kinderen, de vijfjarige prins Iharles en de driejarige prinses Anne. lie onder de hoede van hun grootmoeder e Londen worden achtergelaten. Na Kingston begint de langste étappe •an de reis een boottocht van 17 da len door het Panamakanaal naar d« jxotische Fidji-eilanden, waar het ko ninklijke paar door de ruigharige inlan ders met aloud ceremonieel zal worden Verwelkomd en walvistanden het kost- dagen 44 steden bezoeki In Februari komen de Koningin en de Hertog in Australië aan, waar zij twee maanden zullen blijven. Zij zullen hoofdzakelijk per vliegtuig 16.000 km door dit Dominion reizen. Elke minuut deze reis is nauwkeurig vastgesteld. Voor sommige plaatsen is zelfs de tijd berekend, die de Koningin nodig zal heb ben om het trapje van het vliegtuig af te dalen Ook hier fin Australië dus) zal de meest officiële gebeurtenis de plechtige opening van het parlement (op 15 Febr.) zijn. In Australië, waar zij 54 steden zal aandoen, zal de Koningin 35 maal in het vliegtuig stappen. Op 1 April zal het gezelschap met de Gothic Australië verlaten om de thuis- te aanvaarden. Eén dag zal worden doorgebracht op de Cocos-eilanden en 11 dagen zal het vorstenpaar vertoeven tussen de thee- en rubberplantages van Ceylon. Na een vaart van zes dagen naar het Britse protectoraat Aden, zal het ko ninklijk paar naar het Zuiden vliegen jr een haastig uitstapje naar Oeganda Afrika. Op 30 April vertrekt het Tobroek in Noord-Afrika. de plaats, de Engelsen in de tweede wereldoorlog zo heldhaftig hebben stand gehouden. Daar zal het nieuwe koninklijke jacht, de Brittannia, gereedliggen voor het laatste gedeelte van de reis door de Mid dellandse Zee. De laatste pleisterplaatsen zullen de sterkten op het eiland Malta zijn (waar de Koningin verscheidene malen verblijf heeft gehouden, toen haar echtgenoot actieve dienst bij de marine was detacheerd) en Gibraltar. Op 11 Mei vertrekken de vorstelijke personen uit Gibraltar en op 15 Mei zul len zij de Theems opvaren om in de haven van Londen voor anker te gaan. Alsdan zullen de tulpen weer bloeien! De mist was wel gemotiveerd: „Good Luck". Raad van State met de hoogste macht bekleed Koningin Elizabeth heeft inmiddels, zoals bekend, haar moeder en jongere zuster benoemd tot leden van de Raad an State, welke tijdens de reis in haar aam zal regeren. Behalve Koningin-moeder Elizabeth en Prinses Magaret, zullen in de Raad zit ting hebben: de Hertog van Gloucester, "e Princess Royal en de Êarl of Hare- /ood. Volgens de Britse wet kan de Raad an Stat» of één van de leden van die Raad allé grondwettelijke bevoegd heden van de Koningin uitoefenen, wijl zij in tte»t buitenland vertoeft, enige uitzonderingen op deze regel zijn parlementsontbmüngen en de benoeming an nieuwe Peers. De Raad kan ambassadeurs ontvangen, koninklijke toestemming geven en bood schappen van ministers in ontvangst De laatste Raad van State heeft gefun geerd tijdens de ziekte van wijlen Ko ning George de Zesde in September 1951. Toen bestond de Raad uit de Koningin (thans Koningin-moeder), Prinses Eliza beth, Prinses Margaret, de Hertog van Gloucester en de Princess Royal. Laatste toebereidselen Volgens A.P. wordt er goed vliegweer verwacht. De stratocruiser Canopus, die op Londen Airport gereedstaat, wordt voortdurend door de veiligheidspolitie bewaakt. Men was vanmorgen bezig, de laatste hand te leggen aan de tribunes waarop de televisiecamera's geplaatst zullen worden. Volgens de B.B.C. zullen naar schatting 12 millioen mi vertrek op het televisiescherm gadeslaan. De koningin en de hertog zullen zich om half negen Ned. tijd per auto Buckingham Palace naar Londen Airport begeven De rit duurt ongeveer 45 mi nuten. Het vertrek wordt een zeer of ficiële plechtigheid. Het koninklijke paar wordt uitgeleide gedaan door familie leden, premier Winston Churchill en de Hoge Commissarissen van de Gemene- bestlanden in Londen. Koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret zullen zich even voordat het toestel wegtaxied, aan boord begev afscheid te nemen De weersvoorspelling luidde, zwakke Zuidoostelijke wind, zicht ongeveer derhalve kilometer. Op ca. 300 m hoogte zal een zwaar wolkendek hangen, doch de stratocruiser vliegt daarboven. Verduistering van f 150.000 Apotheker in Deventer gearresteerd De recherche In Deventer heeft de 33-jarige apotheker J. F. C., beheerder m der apotheken te Deventer, voor geleid voor de O. v. J. te Zutphen. De man wordt verdacht van verduistering, waar- aanzienlijke bedragen (waar schijnlijk ongeveer anderhalve ton) zou den zijn onttrokken aan het landelijk ver- mgsfonds. Dit (onds staat ter be schikking van de Ziekenfondsraad, die het geld verdeeld over de ziekenfondsen De fraude is ontdekt door een contro lerend ambtenaar van de accountants dienst van de Ziekenfondsraad. De voor- i deze raad heeft daarna aan gifte gedaan. De accountantsdienst heeft bij de Justitie een rapport ingediend. Franse communisten leider gearresteerd Benoit Frachon, de secretaris-generaal van -het Franse communistische vakver bond (G.G.T.). is na afloop van een con gres in Parijs gearresteerd. De 60-jarige metaalbewerker was er in geslaagd zich een jaar schuil te houden. Weer een nieuw record 1 Tweemaal sneller dan het geluid Een Douglas Skyrocket stsaljager heeft Vrijdag een nieuw snelheidsrecord gevestigd door een snelheid te bereiken van 2124.4 kilometer per uur, aldus werd Zaterdag door de Nationale Adviescom missie voor Luchtvaart medegedeeld. De Skyrocket is een laboratorium- vliegtuig, speciaal ontworpen om gege- te verzamelen over het vliegen met grote snelheid. Het vliegtuig heeft terugwijkende vleugels en een puntige Het heeft één straal- en één raket- euwe record betekent dat een snelheid is behaald van tweemaa snelheid van het geluid. Pas later naar de dierentuin Reisgezelschap van de Prins vreesde voor terugreis met roofdier dat de ceremoniële gebruiken klaar kennen ten geschenke zal ont vangen. I Hun volgende bezoek geldt de Tonga- pilanden, meer bekend als vriendschaps eilanden. Daar zullen zij worden begroet door de enige andere regerende vorstin |n het Britse Imperium, de ongeveer 1.83 meter lange Koningin Salote. die bij de Kroning van Koningin Elizabeth in Juni (van dit jaar de harten der Britten heeft veroverd. 1 Van Tonga varen zij verder lUckland. de Noordelijkste stad lieuw Zeeland, waar zij de Kerstdagen :ullen doorbrengen. Op de Eerste Kerst- lag zal de Koningin om tien uur Neder landse tijd de traditionele radiorede tot Gemenebest en het Imperium hou- waarvan te vier uur Nederlandse een heruitzending van Londen uit tal plaats hebben. Het koninklijk paar zal een maand in {Nieuw Zeeland doorbrengen en, he' {Noordelijke en Zuidelijke eiland door- (Van onze correspondent Alfred van Sprang) Prins Bernhard heeft besloten het leeuwtje, dat hij als geschenk van keizer Haile Selassi heeft ontvangen, aan de prinsesjes te geven als speelmakkertje. Later, als het diertje groter wordt, zal het naar Artis worden gebracht. Zoals wij reeds meldden, was de Prins eerst van plan het leeuwtje in zijn vlieg tuig mee naar huis te brengen, maar di1 stuitte op bezwaren omdat de geuren var het dier de vlucht minder aangenaam zouden maken en het beestje bovendien op tijd moest worden uitgelaten. Achteraf blijken er nog andere bezwa- •n te zijn geweest. Verschillende leden an 's Prinsen gevolg waren niet erg in genomen met het vooruitzicht, de terug- tis samen met het leeuwtje te moeter aken. Een was er zelfs zo bang, dat ij voornemens was met een ander vlieg tuig naar Nederland terug te keren, in dien de Prins het beestje werkelijk ir zijn eigen toestel zou meenemen. Behalve met de leeuw heeft keizei Haile Selassi de Prins nog verrast met zuiver gouden sigarettenkoker, ge maakt van goud uit zijn privégoudmijn. Jammer genoeg is de prachtige doos te zwaar om in de zak te worden gedragen. Prins Bernhard is Zaterdagmiddag op zijn terugreis uit Ethiopië op het vlieg veld Cointrin bij Genève aangekomen. Hij werd verwelkomd door zijn moeder, prin ses Armgard, de Nederlandse consul- generaal te Genève en door de kanselier van het kanton, de heer Tomber. Omstreeks het middaguur is Prins Bernhard met zyn reisgezelschap op het vliegveld Soesterberg geland. Met hun zwarte Doberman-pincher Ben zijn de nieuwe Amerikaanse ambassadeur en mevrouw Matthews gisteren in hun nieuwe residentie, Tobias Asserlaan 4 te Den Haag, aangekomen. Cirkeltje tekenen vóór naam van candidaat Ditmaal waren de verkiezingen „geheim", in afwijking van vorige Gisteren werden in Zuid-Slavië alge mene verkiezingen gehouden. Voor het eerst mochten de burgers hun stem uit brengen zonder de „gqntróle van een ambtenaar. Ditmaal was de stemming inderdaad geheim. Echter had dit niet veel te betekenen, want in de meeste districten was slechts één candidaat, ge steund door het officiële socialistische verbond, verkiesbaar. Maarschalk Tito stemde om negen uur reeds in gezel schap van zijn echtgenote, de Zuid- slavische premier en het hoofd van zijn lijfwacht. In zijn kiesdistrict Belgrado werd Tito herkozen. De uitslag zal eerst Woensdag bekend worden gemaakt. Er werd druk gestemd, want naar schatting werd aan de verkiezingen door meer dan 85 procent van de kiesgerechtigden, deelgenomen. Gisteren waren alle ste den en dorpen versierd met de natio nale en rode vlaggen, maar opvallend minder vlaggen zag men in de plaats MAARSCHALK TITO. Topola. (Midden-Servië), de bakermat van de afgezette koninklijke familie. Uiteraard beschreef radio-Belgrado deze dag als „een der historische dagen in d< geschiedenis van Zuid-Slavië". Wij wijzen er op. dat behalve eer nieuw landelijk parlement. 282 leden tel lende. er vertegenwoordigers gekozen zijn in de acht streekparlementen, het federale Zuid-Slavië kent. Het schil met vorige verkiezingen is, vroeger de Zuid-Slaven, onder het oog van een ambtenaar van het stembun een rubberballetje in 'n bus moesten la ten vallen. De kleur van dat balletje duidde dan de keuze aan. Gisteren ech ter kon de kiezer zich met zijn stembil jet afzonderen om vóór de naam van dt candidaat een cirkeltje te tekenen. Analphabeten konden door hun wanten geholpen worden. De Zuid- Slaven hebben wel de gelegenheid ge had, hun stembiljet ongeldig te maken. Op 8 December a.s. zal het 25 Jaar ge leden zijn, dat de heer Jelle Kok, direc teur van het bedrijf, de grondslag legde voor de N.V. Citosa te Boskoop, de i busonderneming, die /ele plaatsen in Zuid-Holland verbindt. Gemaskerde overviel chauffeur in R'dam „Ik schiet je kapot", riep slachtoffer (met succes) Op de BeukeLsweg te Rotterdam is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de 62-jarige chauffeur M Brandwijk uit Apeldoorn door een onbekende gemas kerde man aangevallen en met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Brandwijk, die in dienst is van The American Cleaning Service uit Apel doorn, had om half twee het filiaal van deze firma aan de Beukelsweg bezocht. Toen hij de deur op slot deed. kreeg hij. volgens zijn zeggen, plotseling van ach teren een klap op het hoofd, waardoor hij enigszins versuft raakte. Weer kwam de aanvaller op hem toe. waarop de chauffeur luidkeels om hulp nep. Zon der zich daarvan iets aan te trekken, greep de aanrander de chauffeur vast. De chauffeur had toen echter de tegenwoordigheid van geest, naar zijn achterzak te grijpen en te roepen: „Ik schiet je kapot". Daarop deinsde de aan rander terug en stapte iti een auto waarmee hij, met gedoofde lichten, weg reed in de richting van de Aelbrechts- kade. Toch kon Brandwijk, die de wagen achtervolgde, nog het nummer roteren. Chauffeur Brandwijk werd op het politiebureau verbonden. Nader wordt gemeld, dat de dader de overval is gearresteerd. Het is de jarige koopman D. v. d. W. uit Vlaar- dingen. die inmiddels een bekentenis heeft afgelegd. Het bleek, dat hj. de situatie op de Beukelsweg bekend was. De klap heeft hij gegeven met de schroevendraaier. Het was hem te doen om geld. Derde toestel met vluchtelingen, dat dit jaar „IJzeren Gordijn" passeerde bespreking van de propaganda, sluiting daaraan heeft de fractievoorzit- in de Tweede Kamer, mr J. W. Bur- een politieke rede gehouden, et is ons niet bekend, wat het motief tot deze rede is geweest, maar het moest opvallen, dat een belangrijk gedeelte het betoog gericht was tegen de Kath. Volkspartij en in het bijzonder tegen haar fractieleider, prof. Romme. Het op het verwijt, dat prof. Romme het bij de laatste algemene be schouwingen in de Kamer geriskeerd heeft, een knuppel in het hoenderhok van Ie regering te werpen, en dat terwijl het ittende kabinet (mr Burger spreekt ten onrechte veelal van „regering" als hij .kabinet" bedoelt) het meest progressieve s. dat naar het oordeel van mr Burger Nederland op dit ogenblik kan opbrengen dat daarom, meent hij, door de P.v.d.A. rdedigd behoort te worden. Burger In de K.V.P. met name laakt, is, dat zij een onzekere politiek voert, een onzekere koers vaart. Wie K.V.P. stemt, zegt hij, weet eigenlijk niet wat hij doet. En de inderdaad weinig be grijpelijke motie van prof. Romme. die bijna even snel werd ingetrokken als zij was ingediend, de motie over de vrijere loonpolitiek, dient daarbij als gemakkelijk voorbeeld. Als mr Burger komt tot een poging om de politiek van prof. Romme te verkla ren. veronderstelt hij, dat diens drijfveer is de vraag: hoe handhaaf ik de politieke eenheid onder de Rooms-Katholieken, desnoods met opoffering van welke an dere grote belangen dan ook? De conclusie ligt naar de mening van mr Burger dan ook voor de hand. Wan neer de K.V.P. geneigd blijkt tot het voe ren van een onzekere politiek, dan kun nen we haar dwingen tot een metterdaad progressieve politiek. Indien, aldus de stelling van mr Burger, de P.v.d.A. groter zou worden, zou de K.V.P. „zich ook van haar progressieve mogelijkheden meer be wust worden, zich bewust worden ook van de noodzaak om te kiezen en zo nodig in feite haar reactionnaire vleugel af te (yOT zover voorlopig het betoog van de -1- fractievoorzitter der P.v.d.A. in zijn beschuldigingen aan de fractievoorzitter van de K.V.P. Het is een merkwaardige situatie: Mr Burger acht het huidige kabi net het onder de bestaande omstandig heden best denkbare, maar het is toch goed, of hij moet het krachtig ver dedigen tegen de aanvallen uit een partij, minder dan zes ministers aan dit kabinet heeft geleverd. s intussen nog meer in het betoog Burger, dat opviel. Dat was naast de verdediging van het zittende kabinet :ekere gematigdheid. Het is, zo be toogde hij met nadruk, bepaald niet zo, dat de socialisten het monopolie bezitten anti-kapitalistische gezindheid of dat alleen zij worden gedreven door de dorst naar rechtvaardigheid. Dat is, na de klanken, die in het ver leden hebben weerklonken, in zekere zin nieuw geluid. We hebben immers in het verleden wel eens moeten horen, dat het Socialisme en het socialisme alleen „hèt" zou kunnen doen. Nu horen we, ook anderen zijn, die het kunnen doen. Maar, zo vernemen we van mr Burger, dan moet er gestreden worden tegen „de reactie". W/"E hebben dit laatste woord maar tus- sen aanhalingstekens gezet, omdat niet helemaal duidelijk is, wat de spreker daaronder ditmaal verstaat. Ver staat hij daaronder b.v. een rechtervleu- el van de K.V.P. Men kan ook even menen, dat hij onder de reactie" verstaat „de confessionele partijen" als zodanig. Immers, de spreker besloot met deze (nogal drukdoenerige) peroratie: „Geeft de reactie geen nieuwe hoop, geen nieuwe moed. Ook niet bij de komende statenverkiezingen. Hun veste is niet slechts belegerd, we zijn reeds door de bres gedrongen en de straatgevechten zijn ontbrand. De sluipschutters vuren nog hun verraderlijke kogels op ons af, maar hun weerstand verzwakt, verwarring heerst in hun belaagde gelederen. De doorbraak komt, onze doorbraak". Onze ervaring is, dat men van vele politieke redevoeringen de peroraties met het nodige zout moet zien te genieten. We zullen mr Burger als straatstrateeg dan ook maar niet al te ernstig nemen. Alleen hij wil „de reactie" bestrijden met „de doorbraak". En aangezien tot dusverre de doorbraak gereserveerd was voor de con fessionele partijen zou men kunnen con cluderen, dat de confessionele partijen de reactie zijn. Maar daarmede is de gema tigdheid van zoeven dan ook weer prompt onder de politieke tafel gewerkt. Twee anti-communistische Tsjechen zijn gisteren met een sportvliegtuig door het „IJzeren Gordijn" gevlogen en in West- Duitsland geland. Zij verzochten de Ame rikaanse autoriteiten om politiek asyl. Hun toestelletje, een Amerikaanse Piper Cub, kwam terecht in een open veld tus sen de gehuchten Strassdobl en Noeham in het district Pfarrkirchen. Het landings gestel van het toestel en de propeller werden beschadigd, maar de inzittenden liepen geen verwondingen op. Het vliegtuigje wordt door Amerikaanse soldaten bewaakt; de vluchtelingen zijn voor ondervraging naar Regensburg over gebracht, aldus Reuter. DAT de A'damse politie met een breek ijzer een musicus heeft bevrijd, die op het Weesperplein met zijn hand klem was ge raakt in een sigarettenautomaat. DAT de landdrost van de N.O.-Polder in de poldervereniging van algemene be langen heeft voorgesteld, in Emmeloord raadhuis te bouwen (kosten f 1 mil lioen). DAT in A'dam op 65-jarige leeftijd is overleden notaris W. R. Rutgers. DAT Zondagochtend bij een aanvaring op de rede van Vlissingen het Duitse schip Maria Elisabeth (1044 ton) en de Belgische Capitaine Heusers (7198 ton) lichte schade opliepen. DAT het Ned. kustvaartuig June-B (499 toni. hetwelk dit jaar voor rekening van rederij Bosscher te Southampton in de vaart kwam, is verkocht Son Ltd te Londen en nu c Sociality krijgt. DAT binnenkort in Maastricht juwschap voor Zuid-Nederland Parijse Broederschap den gevormd. DAT in Januari in de Gem. Zeevaart school te Rotterdam een bronzen plaquet te wordt onthuld voor de in 1952 leden directeur Th. Westerhof. Everard and i Koks zal DAT onder de betonnen trappeningang aar een tribune op het gem. sportpark te Oss de eerste kokerschietbaan in het Zuiden van ons land in gebruik is ge- DAT een cafébezoeker, die er van wordt verdacht een metgezel te hebben beroofd an f 100, in Amsterdam is gearresteerd. DAT een 28-j. tandtechnicus uit A'dam, die vermoedelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, in A'dam met zijn een lichtmast ondersteboven reed en in het water van de Weesperzijde terecht- wam, waarbij hij ernstig werd gewond. DAT in het museum Van Gijn te Dor drecht een tentoonstelling van oude Griekse en Romeinse munten, oude Hol landse munten en penningen (de eerste in dit soort in ons land) is geopend. DAT C F. G. Hogewind. lid van de staf der N.V. Instituut Schoevers een jaar naar Suriname gaat om hel derwijs in stenografie en machineschrij- ven te reorganiseren. DAT Stania-state te Oenkerk verloren dreigt te gaan voor Leeuwarden, daar h?t Friesch Museum de huur niet wenst te verlengen en nu verkoop wordt over wogen. DAT tegen de 45-jarige Wageningse brigadier van politie R. Z. in Arnhem wegens mishandeling van de wichelroe deloper H v. d. P. een week gevangenis straf is geëist. DAT te Hoorn een stichting is ge vormd, die een algemeen Prot. streek ziekenhuis wil oprichten. DAT, verdacht van brandstichting in hun eigen woning, te Voorst (Ov.) de •jarige expeditieknecht J. W. en zijn echtgenote zijn gearresteerd. DAT in December in Montreal een ten toonstelling oVer het Ned verkeer wordt gehouden t.g.v. de opening van het 1ste kantoor van de Mercantile Bank of Ca nada, die nauw is verbonden met de Nat. Handelsbank. DAT na een zitting in een café te Drogeham (Fr.) voor de Leeuwarder rechtbank tegen de 54-jarige grondwer ker F. A. die K V. een levensgevaarlijke messteek heeft toegebracht, 11? jaar is DAT de R.K. Mijnwerkersbond binnen kort met voorsteilen zal komen ter be vordering van de mogelijkheid tot een bescheiden bezitsvorming voor mijnwer- DAT het Ned. stoomschip Ootmarsum (6165 ton) bij Westkapelle aan de grond is gelopen en later is vlotgesleept. DAT aan de brandweer van Deventer een zeer grote, vierstralige auto-nevel blusser is overgedragen. DAT bij de Ned Unie van Speeltuin organisaties thans 412 speeltuinen met 120.000 gezinnen zijn aangesloten. t is de derde maal dat dit jaar Tsjechisch vliegtuig het „IJzeren Gordijn" isseert, om in vrijheid te landen. In Maart dwongen vier Tsjechen de piloot van een verkeersvliegtuig koers ti zetten naar het Westen. Het toestel land de op het vliegveld van Frankfort met weerspannige passagiers. Tien dagen daarvoor, waren drie Tsjechen met eer klein vliegtuigje in Oostenrijk geland. Ook zijn gisteren twee Polen naar West- Duitsland gevlucht. Zij waren tot 25 jaai dwangarbeid veroordeeld wegens he luisteren naar radio-uitzendingen van he Westen. Een derde man, die met hen het kamp had verlaten, was op de vlucht te Ratibor in Polen gegrepen. Na instorting Bidault toch naar Den Haag Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft hekend gemaakt, dat mi nister Bidault, die Vrijdag tijdens zijn rede over Frankrijks Europese politiek onwel is geworden, het goed maakt dat er geen verandering is gekomen zijn plan. om Woensdag naar Den Hang te vertrekken, waar h(j aan de Confe rentie der zes Europese ministers buitenlandse zaken zal deelnemen. Voorts wordt gemeld, dat het herstel van minister Bidault zeer bevredigend verloopt Aan een hartaandoening is plotseling in Parijs overleden de heer Herman A. Udo de Haes, secretaris van de stichting Havenbelangen te Rotterdam. De over ledene, die met andere bestuursleden In Frankrijk op zakenreis vertoefde, sinds jaren een bekende figuur in scheep vaartkringen. ZON EN MAAN Dinsdag: zon van 8.15 tot 16.38 uur; maan van 19.57 tot 11.54 uur. Op 28 November L.K. aan zijn collega van de K.V.P. onzeker heid in diens politiek beleid. Hiertegen over wenst mr Burger het zittende kabi net als een trouw soldaat te verdedigen. Maar het lijkt ons een vreemd kabinet, waarin „de reactie" nog veel Invloed heeft, zoveel invloed zelfs, dat zij. nog wel na een gematigde rede, de socialisti sche spreker tot zulk een zonderlinge peroratie (compleet met sluipschutters en verraderlijke kogels) heeft weten te brengen. HET WEER IN EUROPA leerrapporten van hedenmorgen 7 uur: NNW 4 ilndstil NNW 2 OZO 4 OZO 4 ZZO 7 ZZO S OZO 1 windstil zzw I NNO 4 Vrij koud Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond Zwaar bewolkt of nevelig en droog weer met enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. In het Zuiden van het land weinig veran dering van temperatuur, in het Noorden iets kouder. (Opgemaakt hedenmorgen 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1