Mr Woudstra geeft de PvdA college in de democratie Raadsleden zijn gezagsd vertegenwoordig Waarschuwing tegen isolement, aan partij die toon wil aangeven ragers ers geen Vragen staat vrij, maar lees ze niet op uit een boekje Van Iterson wil weggooien van geld voorkomen LEIDEN LICHTSTAD PRIJSVRAAG: De heer Stolp houdt zich bij de werkelijkheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 1 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 Eerste dag begroting 19S4 Reeds negen „gewone" raadsleden hebben gisteren, behalve de vijf frac tievoorzitters, het woord gevoerd op de eerste dag van de behandeling van de Leidse begroting voor 1954. Dat is nog bijzonder meegevallen, nadat het er gistermiddag aanvankelijk wat triest uitzag. De eerste spreker had namelijk niet minder dan 81 minuten nodig. Daarna ging het gelukkig vlotter. Er is echter nog heel wat spraakwater te verwachten, want alle leden zullen het woord voeren. Vanmiddag is de tweede ronde ingegaan en naar men verwacht, zullen vanavond alle raadsleden aan het woord zijn geweest. Dan kunnen B. en W. Maandagmiddag met hun antwoorden beginnen. De heer Van Dijk vroeg het college opnieuw, te willen bevorderen, dat onwel- voegelyke of van wansmaak getuigende bioscoopaffiches Leidens stadsbeeld en fatsoen niet langer beschamen. Hij was er over verheugd, dat B. en W. dit in de memorie van antwoord hebben toege zegd. Laat men een strenge keuring toe passen! Als eerste stelde de heer M fractieleider van de P.v.d.A., zich achter de katheder op. Hij begon zijn betoog 81 minuten met zijn waardering uit te spreken voor de wijze, waarop de begro ting is samengesteld. Spr, kondigde dat hij zelf de algemene beschouwingen zou houden en dat zijn fractieleden hoofdstuk voor hoofdstuk zouden be handelen. Hij vroeg herziening van het reglement orde, om een Mpa» andere, hoofd- j «tuksgewijze behandeling van de begro ting te verkrij gen in volgen de jaren. In een terugblik over het afgelopen jaar betrok hij ook de hulp, die Leiden ge boden heeft aan Nieuwe Tonge. In gemeen- .ÊwoSS aclT MEESTER (P.v.d.A) spr. een volledige dagtaak van de wet houders aanwezig. Stellig dus in Leiden met zijn ruim 90.000 inwoners. De jaar wedde van de wethouders zijn beneden de maat. Er wordt al lang aan gedokterd. Kunnen B. en W. de raad op de hoogte houden van de stand van zaken in dezen? De venhoginig van de vergoeding voor Kamerleden en Ged. Staten had heel wat I mindervoeten in de aarde! De raadsverkiezingen hebben een goed resultaat voor de P.v.d.A. gebracht. De politiekedoorbraak zet zich nog steeds voort. Spr. las citaten voor uit landelijke bladen. Ook in Leidon hebben de Prot.- Chr. partijen,, de K.V.P. en vanzelfspre kend ook de C.P.N. verliezen geboekt. •Dat de V.VD. winst behaalde, noemde een ontwikkeling van de reële ver houdingen. i een betoog van ruim een uur wilde de heer Meester vervolgens een uitvoe rige principiële verantwoording geven van een uitgave van de P.v.d.A., geheten: Vormende Kraoht. Hij noemde dit boekje richtlijn, ook voor de raad. Spr. on derstreepte de noodzaak tot samenwer king en burgerzin, alsmede tot actief medeleven door de burgerij. Hiervoor achtte hij voorlichting door de gemeente gewenst. Voorlopig vroeg hij om een populaire uitgave van de begroting, om tentoonstellingen en folders of bruchu- res voor de opvoeding tot burgerzin. Aan de omgeving van het station dient i goede aandacht te worden besteed. Spr. vroeg ook om voorbereidende maatrege len inzake krotopruimdng. De woning nood is nog steeds het volkskwaad num mer één. Woningbouw volgens de pre mieregeling is de meest gewenste vorm, maar daarnaast moet aandacht worden besteed aan de bouw in de vrije sector. Onze kinderen zijn onze liefste pan den. aldus de heer Meester. Hij vroeg voor hen een veilig verkeer: zo spoedig mogelijk vervanging van de trams door bussen, meer oversteekplaatsen en knip perlichten, uitbreiding van het verkeers- I onderwijs en tactvol maar beslist optre- I den van de politie. De nieuwe wijken hebben buslijnen nodig. Een gemeente lijk vervoerbedrijf lijkt missohien op het eerste gezicht niet wenselijk, maar tooh is het nodig, d'e mogelijkheden op dit terrein te bestuderen. Spr. drong aan op een politiek voor algehele werkgelegenheid. Het is ge wenst, nieuwe industrieterreinen bouw rijp te maken. Leiden is voor de industrie een gunstige stad. In dit verband moet ook het nijverheidsonderwijs worden be vorderd, niet te vergeten het textiel- onderwijs. Ook voor de bevordering van de industrievestiging vroeg spr. om de uitgave van een boekje. Naast bestrijding van de werkloosheid moet aan de werklozen morele steun worden geboden. Het onderwijs dient zijn basis midden in het leven te vinden. De kunst en vooral ook de culturele zelf werkzaamheid moeten worden gestimu leerd. Spr. achtte het Boerhaavecomplex een goed geheel voor een cultureel cen trum, vandaar zijn voorstel in die geest. Er is behoefte aan sportzalen, een grote sporthal en een tweede overdekte zwem inrichting. De sporthal zou zó ingericht kunnen worden, dat er ook congressen, cn tentoonstellingen kunnen worden ge houden. Ten slotte vroeg de heer Meester aan dacht voor het bevorderen van het vreemdelingenverkeer. Hij hoopte dat de uitgave Vormende Kracht een sym pathiek Onthaal in de raad zou vinden en dat een basis kon worden gevonden om samen te werken. ..Vijl-jarenplan"? In aansluiting aan de woorden van Mr Woudstra (zie elders) noemde de heer Van D ij k zich ,,de derde dominee", wat enig gelach veroorzaakte. Spr. dreef een beetje de spot met de stroom, van verlangens, door de raadsleden, naar voren gebrachtbij een tekort van een slordige 1.350 000 guden. Bescheidenheid is ook een. deugd, aldus de heer Van Dijk. Zijn de jeugdige raadsleden niet wat al te voorbarig geweest met hun ontvou wing van een soort „vijf-jarenplan" Of is het alleen maar een demonstratie van onze armoede? Dan wilde spr. daar niet graag aan mee doen. In elk geval zag hij er maar van at al de gestelde vragen te bespreken. Trouwboekje De heer Van Dijk had gevraagd om een meer zinvol trouwboekje, niet voor zichzelf, maar voor de bruidsparen, die hun wettig huwelijk te Leiden sluiten. ..Het trouwboekje is een administratief hulpmiddel, bestemd voor het vastleggen van zakelijke gegevens", aldus hebben B en W. in hun memorie geantwoord Dit antwoord was spr. veel te „zakelijk" Kiik maar eens naar Leiderdorp De heer Quest roo: Zeg 't maar niet te hard. anders annexeren ze ons no^ Sprekende over de woningbouw, hoopte de heer Van Dijk. dat het plan va particuliere bouw spoedig definitief wordt. Hij vroeg om invoering van zinstarieven voor electriciteit, on» tot gerechtvaardigde verdeling van de lasten te komen. B. en W. dienen de raad vroegtijdig in kennis te stellen van de plannen voor de bouw van scholen, vóór dat tot het aanvragen van urgentiever klaringen wordt overgegaan Ook vroeg de heer Van Dijk medewerking voor het uitbreiden van het aantal kleuterscholen. Hij toonde zich teleurgesteld, dat de financiële gelijksteling tussen het bijzon der en het openbaar kleuteronderwijs er nog steeds niet is. Over het vermenig- vuldigingscijfer van het schoolgeld wilde spr. het thans niet hebben. Ten slotte besprak de heer Van Dijk de ingediende voorstellen. Vervoerbedrijf: in elk geval niet gemeentelijk. Voor het Morskwartier vooral hoopte spr. op spoedige oplossing Sporthal en cultureel centrum: zullen wij de financiën er voor hebben? Een tweede overdekte is nodig. Die noodzaak is trouwens al lang uitge sproken. Het Burgerijfonds moet in dezen zelf beslissen. Voorbarige voorstellen noemde spr. die ten aanzien van schouwburg (aan wie moet de exploitatie komen?). Waarom heeft de heer Van der Hoeven zijn voorstel inzake een stadsver- warmingsbedrijf niet eerst in de commis sie voor de lichtfabrieken gebracht, waarvan 'hij zelf lid is? Dit probleem speelt al vijftien jaar! Wat de voorstellen van de heren Piena en Sommeling be treft, wilde spr. eerst de nadere verkla ringen afwachten. Badkuip...... Iets tilt de goede onde tijd wilde spr. nog even naar voren brengen, ter onder steuning van de jonge leden met hun „vüf-jarenplan". Honderd jaar geleden was de badkuip in de Verenigde Staten nog een nieuwigheid. De wetenschap waarschuwde er tegen op medische gron den. In Philadelphia werd in 1943 voor gesteld, het baden in een badkuip vai 1 November tot 15 Maart om gezond heidsredenen verboden te verklaren. Het voorstel kwam weliswaar twee stemmen te kort. maar niettemin, jonge leden: Moed houden, je kunt nooit weten of 't niet lukt! Beperking In de beperking toont zich de meester, aldus de heer H a g e n s (WD). En daar moest de raad een beetje om lachen, met een knipoogje naar de fractieleider de PvdA. De 'heer Hagens wilde niet alle wensen op tafel leggen. Over dingen als de woningbouw zullen we het allemaal wel eens zijn. aldus spr. Wat de verkiezingen betreft, voc VVD is de uitslag verre van ongunstig. Wat evenwel nog méér verheugt, ij vele denkbeelden van de VVD toch pro gressiever zijn gebleken, dan men ooit gedacht had. Er is nu sprake van belas- in wijzigingen in de veel evenwel worden particuliere eigendom ij de mening van anders denkenden bil lijken en stre len naar sociale rechtvaar digheid. College van mr Woudstra Democratie is niet: de toon willen aangeven Mr Woudstra (Prot.-Chr.) sloot zich aan bij de woorden van dank aan B. ei ele arbeid, in het afgelopen jaar verricht. Op één punt wilde hü nader ingaan, namelijk de hulpverlening aan de getroffen gebieden, met name as Nieuwe Tonge. Uit deze adoptie zijn voortgevloeid de wederzijdse bezoeken as Leiden en Nieuwe Tonge. Deze bezoeken waren voortreffelijk georganiseerd. Wat het financiële gedeelte betreft, loest spr. zeggen, dat hij de geleidebriei iet buitengewone interesse haa gelezen, et is dan ook een suggestie! stuk, dat S een roman gelezen kan worden. Maar innoud is narde werkelijkneid. Een critische opmerkingen geplaatst. Achteraf constateerde spr., dat men wel zijn suggesties heeft gezien, gelet op de voorstellen, die veel later werden ingediend, bijv. méér-lagenbouw en be vordering van particuliere bouw. Sprekei erheugde zich er over. Serieuze jongelui hebben nu een kans. Tot nu toe is bepaalde groepen van de bevolking enigszins bittere stemming van het col lege over ae gang van zaken klinkt er in door, en die stemming acntte spr. volko- en begrijpelijk. De begroting 1953 is ?g niet goedgekeurd, terwijl de finan- eie verhouding tussen Kijk en gem in nog niet denniuef geregeld is. Spr. wilde niet op aiie suggesties Geo. Staten inzake het slunend maken de begroting ingaan.' De suggestie de reserves aan te spreken ge tuigt naar zijn mening niet van veel eer bied voor de zelfstandigheid van de ge meente. Spr. kreeg de indruk, dat de eerbied voor deze zelfstandigheid ook zoek is bij de hogere organen. Huisvuilbelasting Tegen het invoeren van een huisvuil belasting is ae Prot-Chr. fractie sterk gekant. Zij wil eerst afwachten, hoe de regeling van de financiële verhouding zal verlopen. Spr. vroeg zich echter ai, of onze generatie die definitieve regeling nog wel zal belevein. Nu is het ook een bovenmenselijke taak te aezer sen regeling te treffen. Spr. wilde op een ding de aandaent vesti gen: het uitblijven van de regeling mag niet de oorzaak hebben een streven naar perfectionisme, want dat is levensge- •aarlijk Er zal een evenwicht moeten komen tussen het belastinggebied van de gemeente en het collectieve belastingge bied van alle gemeenten samen. Het Rijk wil de gemeenten awingen tot het betrachten van de grootste zuinigheid, Rijk dit met effect wil be reiken, zal men het beste doen meer verantwoordelijkheid te leggen bij de ge meenten. niet onwaarschijnlijk, dat het tekort voor Leiden Vh millioen zal be dragen Het feit, dat Leiden met vele andere gemeenten in hetzelfde schuitje! zit, vond spr. een schrale troost. De grootste voorzichtigheid blijft geboden. Uit vele door de raadsleden gestelde vragen blijkt, dat dit niet algemeen wordt ingezien. Het college heeft het standpunt ingenomen, dat de uitgaven in principe beperkt moeten blijven tot de ramingen voor 1953. Spr. gelooft, dat dit juist is. Mr Woudstra wilde hier nog een vraag aan toevoegen: hoe staat het met de wethouderssalarissen? Het college spreekt van een redelijk verzorgingspeil ■oor de gemeente. Spr. geloofde, dat het erzorgingspeil van de wethouders niet redelijk is. Misstand dreigt Vervolgens maakte spr. enkele opmer kingen over de behandeling van de be groting, zoals deze dit jaar heeft plaats gehad. Als men de sectieverslagen door leest, springt direct de veelheid van de gestelde vragen in het oog, alsmede het feit, dat vele vragen door dezelfde groep van leden is gesteld. Bij het doorlezen vond spr. het een oase te lezen: „een lid vraagt" of „enkele leden vragen"Dit ijst op een persoonlijke bestudering en meningsvorming over de begroting. Spr uc ,„„UM1,Kevcuut. p«r, vroeg zich af, of vele leden collectief de myn programma maar begroting hebben bestudeerd en geko men zijn tot het collectief stellen var vragen. Mr Woudstra zag in dit collecti visme een groot gevaar, zowel voor d« betrokkenen als voor de raad. Voorts was het spr. opgevallen, da' vele vragen op min of meer theoretische wijze werden ingeleid, alsof het nodig zou zijn, B. en W. in te lichten over dr achtergronden van de vragen. De tech niek van deze wijze van vragen stellen achtte spr. onjuist. Maar het summum vond spr. toch dat hij de beschouwingen en theoretische inleidingen van een vrU groot aantal vragen letterlijk terugvond in het boek je Vormende Kracht, waarin de richt lijnen voor het gemeentebeleid door de P. v. d. A. zijn aangegeven. Spr liet hier een waarschuwend woord horen, omdat door deze samenhang het college op zijdelingse manier gedwongen wordt, zich uit te spreken over de richtlijnen van een politieke partij. Hier dreigt misstand, want het college heeft niet met partijen te maken, doch alleen met raadsleden Gezagsdragers Spr. knoopte hier zijn politieke be schouwingen aan vast. Weer „vele leden" brengen in het sectieverslag de sterke ontwikkeling van het democratisch socia lisme naar voren. De heer Meester heeft er aan toegevoegd., dat het toenemende vertrouwen van de bevolking in de P. v. d. A. te danken is aan de politiek van de vertegenwoordigers van deze partij en de constructieve richtlijnen, in Vormen de Kracht uiteengezet. Hier moest spr. een waarschuwend woord en een protest laten horen. Het is mogelijk, dat de raadsleden de P. v d. A. zich vertegenwoordigers van die partij voelen. Als dat zo Is. is het fout! Een raadslid vertegenwoordigt niets en niemand, geen politieke partij en geen belangengroep. De raad Is geen vertegenwoordigend college, het is een bestuursliehaam. In de raad zit men als overheidspersoon en gezagsdrager, ter behartiging van de belangen van de ge hele burgerij! Eigen beginselen Voorts had de heer Meester gesproken over de overwinning van de P. v. d. A. bij de raadsverkiezingen. Spr. begreep volkomen, dat deze partij tevreden is over de uitslag, maar wat hij niet be greep, was dat de fractie van de P. v. d. A. daarbij de hoop heeft uitgesproken, dat de raad de richtlijnen van de P. v. d. A, tot richtsnoer voor zijn arbeid zal némen. Welke grond bestaat er voor het uitspreken van deze hooip? Meent de P.v.d.A. dat zij het monopolie in Leiden heeft, en dat haar visie de enig juiste is? De behandeling van het boekje Vormen de Kracht in de raad zou dit doen ver onderstellen. Wij zitten in de raad als burgers, elk met een eigen beginsel. In dien wij hiervoor uitkomen, zal dit ver helderend werken. Op deze basis moe ten wy trachten tot overeenstemming te komen, aldus spr. Dit is een bestuurs vorm in een democratische samenleving. Als één party zich echter aanbiedt als maangevende partij, en zegt: neem dan wordt slechts vrij zyn In een demo cratische ge meenschap Dan hoort hij ook het belang van het geheel te respecteren. Maar helaas is na de almacht van de bezetter in veel opzich- J. G. Hagens (V.V.D.) ten de almacht van de staat overgebleven. Te vérgaande overheids bemoeiing leidt tot verstikking van de menselijke persoonlijkheid en het mense lijk initiatief. Naar sprekers mening is ons vaderland na de oorlog gered door het niet altijd zo gewaardeerde bedrijfs- Verkeerde weg Doordat de financiële verhouding tus sen Ryk en gemeenten nog niet is ge regeld, zyn de begrotingen maar klaar gemaakt „op hoop van zegen", aldus de heer Hagens. We gaan de verkeerde weg op, door de reserves aan te spreken. Die reserves raken spoedig op. Het redelijk verzorgingspeil wordt door B. en W. wel voorop gesteld, maar dat is een rekbaar begrip. Het Ls jammer, dat de gemeenten geen eigen belastinggebied hebben, dan zou het verzorgingspeil zich daarin weerspiegelen. Een huisvuilbelas ting achtte spr. van weinig importantie om uit de moeilijkheden te geraken. Enkele antwoorden van B. en W. in memorie vond spr. niet geheel bevre digend, bijv. over de ziektekostenverzeke ring -gemeentepersoneel. De bouw middenstandswoningen is verre achterge bleven bij die van arbeiderswoningen Bij het onderwerp „volkscredietbank' rezen bij spr. enkele vragen. De volks credietbank behoort bij voorrang voor efficiency-onderzoek In aanmerking te komen. De wethouderssalarissen achtte spr. te laag. Wat de voorstellen betrof, sloot de heer Hagens. zich aan bij' Woudstra. Gezien de reeds in de m rie gegeven antwoorden, had spr. er geen behoefte aan, zich nader over deze voo stellen uit te spreken. De heer Hagci besloot ten slotte met hulde aan B. en V mede gezien het overstelpend groot aai tal gestelde vragen. Met kracht Als fractievoorzitter van de C.P N. be toogde de heer '"au Wel zen. dat de strijd voor het behoud van de gemeente lijke autonomie met kracht dient te de., voortgezet. Spr. achtte het in hoge mate gerechtvaardigd, dat Leiden vooi een extra uitkering uit het Gemeente fonds in aanmerking kojnt. Gelukkig zijn B. en W. nog niet ingegaan op de sug gestie van Ged. Staten tot invoering var huisvuilbelasting. Een groter bouwvolume is voor Leiden nodig. De P.v.d.A. kan nu wel prachtige wen sen op papier zetten, maar het is hele maal de vraag of daarvoor de technische voorwaarden en materiële middelen, dit alles te verwezenlijken, binnen bepaalde periode aanwezig zijn. Op sommige scholen zijn de klassen te groot, wat het aantal leerlingen betreft. Hoe staat het met het tekort aan leer krachten bij het openbaar onderwijs? Hoe met de plannen tot scholenbouw? In het slot van zijn betoog beantwoord de de 'heer Van Weizen een opmerking van de heer Meester. De P v.d.A.-fractie- voorzitter had gezegd, dat de C.P.N geen politieke partij is, maar een groep, die haar instructies van een bepaald land ontvangt. Volgens de heer Van Weizen kan deze opmerking de toets der critiek niet doorstaan. Heeft niet juist de P.v.d.A. de doelstellingen van Marx overgeno menhoewel gewijzigd als haar dit te pas kwam? Ook 2000 nieuwe woningen in Almelo Duister Merenplan moet nu maar eens in 't volle licht Voordat de heer Van Iterson (Prot.-Chr.) j wilde hy dank brengen aan tal van ambtenaren i bijzonder aan B. en W. voor de zeer uitvoerige achterliggende jaren is heel wat werk verricht, werken gereed gekomen, die voor Leiden een an zjjn beschouwingen begon, n werklieden, en voorts in het n duidelijke geleidebrief. In de naar de vraag is: zyn er ook ooruitgang betekenen boi e: de Spoorw?gwerken en de nieuw- In de voorgaande jaren heeft spr. wel genoeg niet gebouwd in Leiden. Tal van 'Leidenaars betrokken een aardig huis in de naburige gemeenten. Andere gezinnen "wonen thans in woningwetwoningen, ter wijl ze daar niet thuis horen. Bovendien wordt door de bouw van particuliere wo ningen ons stadsbeeld verbéterd. Spreker hoopte, dat het college de helft van het bouwvolume voor deze woningen beschik baar zal stellen. Matig jaargemiddelde De woningbouw heeft in 1953 aardige vorderingen gemaakt, en toch komen we nog maar aan een matig jaargemiddelde. In onze stad is de 2000ste nieuwe woning na de oorlog in gebruik genomen, maar ook bijv. in Almelo, met 45.000 inwoners. Kan Leiden niet eens een extra volume van 200 a 300 krjjgen? Ons jaargemiddelde zou daardoor iets omhoog komen, maar ook dan nog niet gunstig afsteken. Laten wij ook de woningen zo goed mogelijk bouwen. Wij hebben in onze ge meente voorbeelden van hoe het wèl (bij het Kanaal) en hoe het niet moet (Haag- wegkwartier). Spr. hoopte ook, dat B. en W. spoed zullen betrachten bij het maken van uitbreidingsplannen (bijv. Zuid-West). Men tast als raadslid nu volkomen in het duister, hoe men de ontwikkeling van een wijk moet zien. Zo kwam spr. tot zijn vraag, waarom nog niet begonnen wordt aan de bouw van 99 woningen in het Morskwartier. Spr. had veel critiek op de tekeningen van deze huizen. Kun nen we niet beter ten halve keren dan ten hele dwalen? Weggegooid geld De heer Van Iterson vroeg B. en W., voortaan de rekening van elk uitgevoerd werk, waarvan de begroting door de raad goedgekeurd, aan de commissie van openbare werken te verstrekken. Te lage ramingen en tegenvallers komen te vaak oor. De post „kosten niet-uitgevoerde 'erken" moet volgens spr. kunnen wor- en verlaagd. Er behoort meer te worden gewerkt met schetsplannen in plaats van geheel uitgewerkte plannen. Spreker noemde twee sterke voorbeelden: 1. De vernieuwing van de brug over de Oude Vest in het verlengde van de Mare. Door de demping moest de brug deze weg verlaten. Spr. had dan ook einig waardering voor de politieke be schouwingen van dit jaar. Hij vreesde, dat de P.v.d.A. zich zal gaan isoleren, hetgeen hy niet bevorderlyk achtte voor de samenwerking en waarmee ook het belang van de gemeente niet gediend zal zün_ Onderwijs Mr Woudstra sloot zich aan by de lof voor de wethouder van onderwijs voor zijn activiteit op velerlei gebied. De raad mist evénwel het juiste inzicht in de be hoeften aan schoolruimte en in de plan- om in die behoeften te voorzien. Spr. hoopte, dat het college zou terug komen van het standpunt, dat de schoolbouw- plannen eerst bekend gemaakt kunnen worden, nadat de urgentieverklaringen zijn afgegeven. Inzake het kleuteronderwijs sprak hij de hoop uit, dat de desbetreffende wet spoedig tot stand 'zal komen, maar dat er in het ontwerp zodanige wijzigingen zullen komen, dat het Leidse bijzondere kleuteronderwijs meer armslag krygt. Kan de wethouder op dit punt nadere mededelingen doen? Ten aanzien van de ingediende stellen kon spr. nog slechts zyn persoon lijke mening geven. Hy begreep het stel-Meester (vervoerbedrijf) niet, na geen door wethouder Jongeleen eerder is opgemerkt over de moeilykheden on de Eltax vergunning te geven tot uit breiding van haar ringlynen. Bovendin lag er toen een concreet voorstel van een vervoermaatschappij. Daarover wachtte spr. nadere mededelingen. Spr. had geen behoefte aan een t_„. stel, dat midden in het hangende onder zoek de oprichting van een gemeentelijk vervoerbedrijf beoogt. Zou dat de moei lykheden wel oplossen? En waarom moet dit een overheidsbedryf zyn? Er dient niet meer gesocialiseerd le worden dan strikt noodzakeiyk is. Bij de voorstellen tot stichting van sporthal, een overdekte zweminrichting ?en cultureel centrum plaatste spr. aantal vraagtekens. Is er meer be hoefte aan een sporthal dan aan gym nastiekzalen? Een overdekte is geen overdadige weelde, maar B. en W. heb ben de wenselijkheid daarvan reeds be toogd. Is combinatie in deze gevallen wel gewenst? In plaats van een beroep doen op het Burgerijfonds, om fondsen ter beschikking te stellen, wachtte spr. liever initiatieven van dit fonds af. Toneel en lilm Staat het al vast. dat de nieuwe schouwburg een stadsschouwburg zal zijn? Spr. had dit geconcludeerd uit en kele uitlatingen van B. en W. in de stuk ken. Daar wilde spr. zo maar niet instap pen. Aan een beslissing over de bouw een schouwburg was spr. nog niet toe. Hij wilde eerst wel eens weten, hoe het zal gaan met de exploitatie er van. Van goede toneelstukken, met een zede lijk verantwoorde inhoud, kan een goede invloed uitgaan op het volksleven. Helaas het met het toneel net als met de bioscoop: er wordt veel slechts gebracht. Voorshands gaf spr. de voorkeur aan het subsidiëren van goede films en goede to neelstukken, zoals die byv. door K. en O. kunnen worden gebracht. Met betrekking tot de voorstellen in-: zake een stadsverwarmingsbedryf en so ciaal-cultureel werk voor werklozen wilde spr. de nadere toelichting en het antwoord van het college afwachten. Evenzo ten aanzien van het aanstellen ;en maatschappelijk werker (werk ster) en een bedryfsarts voor het ge meentepersoneel. (Advertentie) Doet Uw Sint-Nicolaas-inkopen in Leiden. Schitterende feestverlichting in een groot aantal straten tot en met 5 December a.s. Ontsteking van deze illuminaties door de Burgemeester on Woensdag 25 November a.s. te 17.30 uur op het Waaghoofd. Winkels op Zaterdag 28 November tot 9 uur geopend en van 30 November tot en met 4 December tot 9.30 uur. Van 30 November tot en met 4 December elke avond CARRILLON-BESPELING. Actiecomité „LEIDEN LEEFT" AANTAL DEELNEMERS Stationsweg Botermarkt Steenstraat Donkersteeg Turfmarkt Maarsmanssteeg Haarlemmerstraat Breestraat Mare Noordeinde Jan Vossensteeg Doezastraat Hooigracht Herenstraat Nieuwe RynProfessorenwyk Gangetje Ingezonden door: NAAM WONENDE Wijsheid is nodig Na een uitstapje naar Montevideo, waar hy de oud-student d'Italiaan bezocht, wees de heer Stolp (Prot.-Chr.) op de verantwoordelykheden van de raad, ook in het kader van de grotere gemeenschap, die Nederland heet. Hoe dankbaar we ook mogen zijn voor tal van gunstige factoren, we zullen toch alle maatregelen moeten treffen om te behouden wat we hebben. De staatsuitgaven stijgen met de dag, het aantal ambtenaren wordt steeds gro ter, de in zekere mate schijnwelvaart var thans wordt voor een groot deel bepaald door de militaire uitgaven, terwijl de komende loonsverhoging, hoe noodzake lijk ook op zichzelf, een zekere matt inflatie In de hand kan werken, die funest zou zijn juist voor de minder-draagkrach- tigen. Reeds is de bankbiljettencirculati tot enorme hoogte gestegen en niet te voorspellen is, waarheen dit alles zal Wat zien we nu by de gemeenten? Dai zU zó afhankelyk van de staatsfinanciër zyn gemaakt, dat practisch elk belasting gebied is verdwenen. Dat de gemeentel aan handen en voeten gebonden zyn. Da: de maatstaven volkomen ondeugdelyk er willekeurig zyn. En dat de gemeenten meter breder worden. In de tijd kwartier ging het kostbare plan, n en uren was getekend berekend, onder de tafel. Verbetering van de zweminrichting De Zyl. De jaadscommissie kon zich het plan niet verenigen, wilde meer doende verbeteringen aanbrengen, met het gevolg dat veel arbeid voor niets Merenplan: geheim Het voorstel inzake het Leidse Meren plan moest de raad op 28 Juni 1950 met grote spoed behandelen. Voor de Spoor wegen, plan-Noord en plan-Zuid-West, geen zand meer te verkrijgen zijn! De Spoorwegen zijn nu klaar, pl; Noord is nagenoeg gereed, Zuid-West is wording, de industrieterreinen zijn r zover nodig opgehoogd.... met el ders verkregen zand. De aantrekkelijkheid van het plan is voor spr. dan ook af. In vele colleges, behalve in onze raad (waar het behoort), 'ordt over deze zaak gesproken. Spreker meende, dat alle geheimzinnigheid het Merenplan en wat daarmee sa hangt, achterwege kan blyven. Uit schillende bronnen vernam spreker, dat andere overheidslichamen niet met materie willen samenwe omdat de nu gemaakte grondboringen enstemming zouden zyn de eerder gemaakte, en dan nog we de slechte zin. Dat zou betekenen, dat de raad op de eerst gedane, gunstig uit gevallen grondboring een conclusie heeft getrokken, die Leiden misschien nog wel zal betreuren. list dezer dagen, toen spr. een taxatie ichtte in Warmond, wist men daar te vertellen, dat nog onlangs boringen zyn verricht, echter niet op de het Merenplan bestemde grond. Spr. nu werkeiyk niet meer, waa aan toe is, en zou dan ook gaarne op de hoogte worden gesteld. Sanering en Rhijnhol De stadsontwikkeling moet in lynen worden bezien, er is een i stadsplan nodig. Spr. gaf daarvan sprekend voorbeeld, in verband met de Wolbrug over de Oostdwarsgracht tevens in verband met de Oude Singel, grote verkeersproblemen moeten s worden bezien. De bewoners het Mors- en Haagwegkwartier behoren spoedig mogelyk uit hun isolement te worden verlost, op welke manier dan ook. By het vooronderzoek is de vraag ge steld, of B. en W. bereid waren, maat regelen te treffen tot het aanbrengen van aula op de begraafplaats Rhynhof. Het college antwoordde terecht, dat deze begraafplaats eigendom is van de Leidse Hervormde Gemeente. Uit anderen hoof de kon spr. de roededeling doen, dat binnenkort zal overgaan tot het inrichten aula. De plannen daartoe keren in een vergevorderd stadium. Voor 't eerst stond er gisteren in de raadszaal een katheder. De raads leden namen er achter plaats om zich beter verstaanbaar te maken. Hier is mr V/oudstra bezig aan zijn les, die hij de P.v.d.A. gaf. Naast hem v.l.n.r. de heren Van Dijk, Ten Broek, De Hosson, Kortmann en Aalders van de K.V.P. Op de achterste bank ambtenaren van het stadhuis. Foto N, van der Horst thans nooit weten waar ze aan toe zyn. Welk standpunt moet de raad dan in nemen? Als we nu al uit de reserve- saldi gaan putten, wat dan als de tyden eens slechter worden? De enige weg voor Leiden is en blijft een verhoogde alge mene uitkering. De raad staat hierin ge heel achter B. en W. Een drastisch in grijpen zou de gehele gemeentelijke huis houding verstoren. Maar het gaat in deze omstandigheden evenmin aan, om nu maar op alle terreinen uitbreiding te geven aan de gemeentelijke bemoeiingen. Het lykt wel, of men van bepaalde zijde van mening is, daf Sint Nicolaas in aan tocht is. Spr. houdt zich liever bij de werkelijkheid. Paard achter wagen Komende tot de maatregelen, die Ged. Staten hebben aanbevolen om de begro ting 1953 alsnog sluitend te maken, moest spr. eerlyk zeggen, dat hy er niets meer van begreep. Het voldoen aan de sugges ties van G.S. zou zijn: het paard achter de wagen spannen. Spr. achtte de sugges ties volkomen gespeend aan een solide financieel beleid. Het geraamde tekort voor '54 vond spr. ontstellend. Het zal door enkele factoren nog aanzienlyk stijgen. Staan hier nog meevallers tegenover? Welke consequen ties heeft dit alles, nu elke basis ont breekt? Wanneer de uitkering niet wordt verhoogd, zal behalve dat nu de reserves moeten worden aangesproken, het mes er bij de volgende begroting moeten inge zet. Dit zal een aantasting van het rede lijk verzorgingspeil betekenen. Nadat de heer Stolp had gesproken over het opnemen van gelden op termyn en de mogelijkheden tot overschakelen naar een lager rentetype, wees hij op het rela tief teruglopen van het inwonertal: 1 Januari 1953 91.631, 1 Januaui 1952 91.461. Hoe Is dit te verklaren? Spr. vroeg cijfers over het veemarktwezen te Leiden. Het was hem gebleken, dat nieu we subsidies in de begroting worden ge bracht, zonder dat hierin b.v. de com missies worden gekend. Wanneer men vreest, dat de rente by de volkscredietbank te hoog ls, zal men moe ten begrijpen dat ook de administratie kosten moeten worden gedekt Kunnen B. en W. meedelen, hoe de ontwikkeling van het volkscredietwezen is? Hoe ver is het college gevorderd met de plannen tot reorganisatie? Kraak- en aardgas Kan het college meedelen, welke gevol gen de levering van kraakgas, die thans reeds plaats heeft, voor de lichtfabrieken heeft? Nu doet zich ook het vraagstuk van het aardgas voor. Welke zijn hiervan de perspectieven? Hierby aansluitend vroeg de heer Stolp, wanneer het gehele pro gramma voor verbetering van de stads verlichting gereed kan zijn. Hy bracht dank voor wat reeds gedaan is, en vroeg voor het Rapenburg een verlichting met een eigen cachet. Spr. dankte de heer Van Weizen voor diens waarderende woorden voor de heer Knol; hij sprak de hoop uit op een spoedig herstel. De financiële vooruitzichten zijn duis ter. Voor de Christen echter moet de toe komst gezien worden In het licht van de wederkomst van Christus. Juist ook in dit licht bezien, hebben wij ons met al krachten in te spannen om de taak, >ns door Hem op de schouders is ge legd, te vervullen naar Zijn wil en naar Zijn wet. Mogen wij dan deze roeping getrouw, ook het college van B. en W. toewensen, dat zU die wijsheid van boven ontvangen, welke nodig is om onze ge meente tf leiden naar een goede toe komst. Met deze woorden besloot de heer Stolp. Voor avondzitting zie pag. 4 Erecomité voor afscheid Jo Vincent Ter gelegenheid van h«t afscheidscon- :ert van Jo Vincent op Dinsdag 24 Nov. heeft zich een ere-comité gevormd, waar zitting hebben genomen: Jhr mr F. H. n Kinschot, burgemeester van Leiden; J. C. van Schaik, wethouder; prof. mr J. an Bemmelen, rector-magnificus der Leidse universiteit; prof. dr E. W. Sehal- lenberg, docent aan de universiteit in de muziekgeschiedenis; J. L. Wasrink, praeses van het Leids studenten-corps; mej. A. Boven, praeses van dc vereniging vrouwelijke studenten; C. Grypma, zitter van de Maatschappij van toon kunst; H. de Wilde, voorzitter van de Stichting K. en O; R. Hali, praeses van het Leids studenten zangkoor en colle gium musicum; J. Vavier, voorzitter van de Chr. oratoriumvereniging Con Amore; C. Zandbergen, voorzitter van het R K. Alma-Materkoor cn het Ned. Madrigaal koor; mr A. J. Sormani, voorzitter van de Leidse Kunstkring voor allen; de heer H. W. A. van Oordt, voorzitter van Sem- pre Crescendo. PUZZLE- PROMINENTEN 1 A. v. d. Putten. Herenstraat 147. Leiden; 2 mej. M. van Dolder huize „Altijd Iets", Ter Aar; 3 mevr. F. NaafsJelsna. Balistraat 38, Oegst- geest

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3