Jlieuwe fritertje (üéitnml Mr Woudstra geeft P.v.d.A. college Communistische dreiging in Indonesië hoofdschotel op Bermuda Washington en Londen vrezen, dat Moskou van Djakarta een filiaal maakt De stroom van aanklachten gaat nog steeds voort Wist U Progressief-af ®>l VBIIDAG 20 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9895 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfj (s ghebteaea «tin Juri ia U^easpaet" Amerikaan Nixon luidt de alarmklok HET COMMUNISTISCHE GEVAAR in Indonesië neemt steeds beang stigender vormen aan. Volgens diplomatieke kringen te Londen, zal dit probleem een zeer belangrijke plaats innemen op de agenda van de Westelijke „Grote Drie", die op 10 December te Bermuda bijeenkomen. Eisenhower, Churchill en Laniel zullen daar dus het Indonesische vraag stuk onder de loupe nemen. Minister Dulles, zal, naar men in kringen te Londen verwacht, namens de Ver. Staten uiting geven aan de bezorgd heid over de jongste ontwikkelingen in dit Oosterse land, waarover, zoals men weet, de Amerikaanse vice-president Nixon, na zijn reis door Indonesië, een uitvoerig rapport heeft uitgebracht. Dulles, dus de Amerik. minister van Buit. Zaken, heeft er op gewezen, dat enige landen, die nog slechts kortgeleden hun onafhankelijkheid hebben verworven, zich aan de rand bevinden van een toestand, waardoor zij de onafhankelijkheid dreigen te verliezen, zoals de communisten het juist willen. Washington en Londen zijn het hierover eens. Malcolm.Macdonald, de Britse commis saris-generaal in Zuidoost-Azië, die thans een beleefdheidsbezoek aan Indonesië brengt, zal, naar wordt verwacht, een rapport over de toestand uitbrengen op een conferentie van Britse diplomatieke vertegenwoordigers in de landen van het Verre Oosten, die op 3 December (de vooravond van Bermuda) ln Singapore I zal worden gehouden en waarop de I communistische bedreiging in het gebied zal worden besproken. In Londen heerst de mening, dat het onmiddellijke gevaar daarin bestaat, dat de-achteruitgang in de economische toe stand van Indonesië geleidelijk de po sitie van de, thans aan de macht zijn de, democratische elementen zal onder- I mijnen. De ernstige economische crisis, voor Indonesië zich geplaatst ziet, is gro tendeels het gevolg van het verliezen van buitenlandse afzetgebieden voor rubber, tin, suiker en koffie. Zo zijn de Amerikaanse aankopen van Indonesische rubber vorig jaar ongeveer met 25 mil- lioen pond sterling verminderd. (Circa 250 millioen Nederlandse guldens). De Westelijke mogendheden zijn ge bonden, Zuidoost-Azië tegen openlijke communistische aanvallen te bescher men. Dodh tijdens de conferentie op d( Bermuda-eilanden zullen zij, naar word verwacht, ook aandacht schenken aan d •conomische middelen, waarmede het ge bied kan worden beveiligd tegen comm niatische plannen. Het belangrijkste van deze middelen het „punt-vier-programma" van de V< Staten voor hulp aan in ontwikkeling achtergebleven gebieden en 't plan-Co lombo (onder leiding van het Britse Ge- Strijdhond Fryslan Fry nog niet tevreden De strijtiJbondi Fryslan Pry heeft in Leeuwarden uitgesproken dat niet met minder kan worden volstaan dan wette lijk verplicht Fries onderwijs en gelijk berechtiging van Fries en Nederlands in het rechts, en ambtelijk verkeer. Minister Cals heeft, zoals we gisteren meldden, - in een wetsontwerp voorge steld het Fries onderwijs niet wettelijk te verplichten, maar aan de vrijheid van gemeente- en schoolbesturen over te laten. Ruim f 100.000 niet verantwoord Een omvangrijke belastingfraude, die zich in het verloop van ongeveer twaalf jaar heeft afgespeeld, is gisteren voor de Haarlemse rechtbank behandeld. Twee verdachten, de gebrs. J. en M. B. uit Aalsmeer, verschenen voor de rechtbank onder verdenking van overtreding van het buitengewoon navorderingsbesluit. De dagvaarding van laatstgenoemde ver meldde bovendien valsheid in geschrifte en verduistering. De hoofdassistent van 's Rijks belastin gen W. A. Rookus verklaarde als getuige, dat hij in Juni 1951 tot de ontdekking was gekomen, dat M. B. verscheidene malen bij de Tuinbouwbank in Aalsmeer bedragen had opgenomen tot ln totaal 17.000, die niet in de boeken waren ver antwoord. Eveneens bleek hem, dat de verdachte bij de Twentse Bank in Aals meer ongeveer 90.000 had opgenomen, die evenmin in de boekhouding waren terug te vinden. Na nog enige getuigenverhoren werd de zitting geschorst. Tweemaal sneller dan 't geluid menebest) voor de ontwikkeling van Z.- en Zuidoost Azië. Wij herinneren er nog aan. dat de re gering van Sastroamidjojo een handels missie zond naar tal van Aziatische lan den en ook naar Australië, teneinde ter beteugeling van de dreigende economi sche crisis, nieuwe afzetgebieden te vin den. Deze missie voerde in Canberra en Hongkong besprekingen en zij zal deze maand nog in Peking onderhandelingen aanvangen betreffende de export van grondstoffen naarcommunistisch China. De Grote Westelijke mogendhe den gingen reeds accoord over de ver dediging van Zuidoost-Azië tegen com munistische aggressie. Op de Bermuda-conferentie, waar dus Eisenhower, Churchill en Laniel de kop pen bij elkaar steken, zal men nie middelen overwegen om dit uiterst be langrijke gebied niet tot prooi te maken van de communistische, imperialistische heersers. De hier genoemde Amerik. vice-president, Nixon. die Indonesië be zocht, is, na een verblijf van vijf dagen in Japan, per vliegtuig uit Tokio naar Manilla vertrokken. Vóór zijn vertrek uit Tokio heeft Nixon een krachtig beroep gedaan op het Japanse volk, met Amerika te strijden tejfen het communisme. Indische kastanjes uit het vuur halen Nederland kan trots zyn op de erken ning over gans de wereld, dat de „Hollanders" Indiè, dat toen nog niet herdoopt was in „Indonesië" krachtig en goed hebben bestuurd, mede ten profijte van de inheemsen. Omstreeks 1925 erkenden Franse Kamerleden, die o.a. ook Ind iè bezochten, dat wij ons „tweede vaderland" schitterend beheerden. Na de tweede wereldoor log, na de Japanse bezetting, kregen in ons Indië, communistische heet' hoofden de kans, zelfbeheer, souverei- niteit, af te dwingen. Wij Nederlan ders, wilden onze rechten, in de geest van mannen als Coen, Colijn en an deren verdedigen. Wij deden dit niet louter uit eigenbelang, zoals e, mistische politici ons in de schoenen willen schuiven. Wij wilden Indië be hoeden voor ondergang, zowel op economisch als politiek gebied. Wy hebben toen de alarmklok geluid. Het waren Amerika en Engeland, die uit motieven van „hogere politiek ons hebben belet voor onze rechten en die van de Indische broeders op te komen. Wij hebben gewezen op het gevaar van communistische infil tratie in Birma, Malakka, Indo-China, Indonesië en vele andere gebieden in Azië. Onze stem werd versmoord; de Veiligheidsraad zei, hoe het moest Thans staan wij, na enkele jaren reeds, voor het feit, dat de Indonesische lei ders struikelen over de innerlijke verdeeldheid in Indonesië, 't onstabi van hun eigen politiek en de tegen stand tegen een politiek van centra lisering. Het doet grotesk aan, ware het geval niet zo droevig, dat thans Amerika en Engeland de alarmklok luiden. Op Bermuda, waar de „Grote Drie" bijeenkomen, zal het Indone sische probleem worden aangesneden. Nu ziet men het gevaar in. Nu zal men zelf maatregelen nemen, waar in Nederland belet werd. En welk eer meten met twee maten, als men be denkt, hoe de Veiligheidsraad hel Franse „kolonialisme" in Marokko, Tu nis, Algiers, maar liever met fluwelen handschoentjes aanpakt! De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland, H. Freeman Matthews (links), ontmoette aan boord van de Nieuw Amsterdam Fred Hotchkiss, die op uitnodiging van de Ned. Spoorwegen een reisje maakt naar Nederland. Hotchkiss is conducteur bij een New Yorkse Spoorwegmij. Hij kwam op het idee een speciale trein, de „Dijktrein" door de staat New York te laten rijden om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Zuid-Afrika straft bezitters „incedente" boeken Volgens een :-as afgekondigde beschik king zal, naar A.P. uit Johannesburg meldt, iedereen, in wiens bezit een boek wordt aangetroffen, dat door de Zuid- afrikaanse regering „indecent", „aansto telijk" of „obsceen" verklaard is, tot een boete van 1.000 pond of vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld kunnen worden. Volgens de oude beschikking was de boekhandelaar en niet de koper verant woordelijk. Toen bedroeg de straf 200 pond of vier jaar gevangenisstraf. De boekhandelaren verwachten thans, dat het publiek in de staatscourant de van verboden boeken, zal moeten voegen. van de onlangs „aanstotelijk" ver klaarde boeken is „Ariane" van Claude Anet. Dit boek werd 10 jaar geleden uit gegeven. Zij, bij wie thans een exemplaar dit boek wordt aangetroffen, kun- :ot een boete of gevangenisstraf ver oordeeld worden. Russische critiek op het Russische onderwijs een hoofdartikel heeft de Prawda, het orgaan van de Russische communisti sche partij, critiek geleverd op bureaucra tie van plaatselijke onderwijs-autoriteiten, betogende dat het aantal geslaagde leer lingen te klein is, en het peil van het on derwijs te laag. Als oorzakendaarvoor noemt de Prawda de vele bijeenkomsten, conferenties en extra-werkzaamheden van het onderwijzend personeel. Voorts wordt volgens het blad op de scholen teveel op huiswerk gesteund, ten koste van de gezondheid van de leerlingen. Uitreiking Reina Prinsen Geerligsprijs Dinsdag 24 Nov. om 14 uur zal in de aula van de Gem. universiteit te Amster dam de jaarlijkse Reina Prinsen Geer ligsprijs ad 200 worden uitgereikt. Naar bekend wordt deze prijs beschikbaar ge steld voor het beste boek van een auteur n 20 en 35 jaar. Tzvens wordt dan bekend gemaakt, wie de gelijknamige prijs voor Zuid-Afrika, die in Kaapstad wordt uitgereikt, heeft gewonnen. Prins Bemhatd bezoekt de Akropolis Prins Bernhard, die op terugweg van Ethiopië naar Nederland in Athene ver blijft; heeft vanochtend een bezoek ge bracht aan de Akropolis, de beroemde burcht van de stad. Sterkste zender ter wereld in bedriji Dezer dagen is de sterkste zender ter wereld., waarmede alle Amerikaanse vliegtuigen en schepen, waar ook ter wereld, bereikt kunnen worden, in be drijf gesteld. De zender ,,Big Jim" ge naamd bevindt zich in de staat Washington. Er is zes jaar aan gewerkt. Veertien millioen dollar zijn er aan ten koste gelegd. De zender heeft een capa citeit van 1200 kilowatt Onderzoek onvolledig, daarom vrijspraak Nasleep van affaire met Oudewaterse Bank „Omdat het gerechtelijk vooronderzoek in deze zaak niet volledig is geweest, ben ik genoodzaakt vrijspraak te vragen hoe zeer dat mij ook spijt", aldus gisteden de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank, toen zich de 47-jarige notaris klerk J. H. wegens valsheid in geschrifte had te verantwoorden. Deze zaak was een nasleep van de affaire met de Oudewaterse Bank. Bij het justiteel onderzoek ontdekte men indertijd een schuldbekentenis voor een bedrag van f3000. Nu was verdachte ten laste gelegd deze schuldbekentenis te hebben gemaakt, om zijn verduistering van de f3000 uit de nalatenschap van een douarière te dekken. De rechtbank veroordeelde de man indertijd wegens deze verduistering tot 9 maanden gevan genisstraf. Gisteren draaide het om de valsheid in geschrifte. Volgens de officier waren in deze zaak enkele rampzalige fouten ge maakt, waarbij de instructie enkele op drachten van de rechtbank, onder meer betrekking hebben op een scheikundig onderzoek van het bewuste papier, niet had uitgevord. Daardoor voelde hij zich genoodzaakt vrijspraak te vragen. De raadsman wilde niets aan het requisitoir toevoegen, waarop de rechtbank kort daarna de verdachte vrijsprak. (Advertentie) FEEST-AANBIEDING LINKS GEWEVEN DAMESKOUSEN van 1.65 nu1.19 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 De zaak-White weikt magnetisch Ook de fabrieken van de „General Electric" geïnfiltreerd door communisten binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat, heeft nieuwe onthullingen over spionnen in het depar- ■ment van Financiën aangekondigd. Deze spionnage zou zijn bedreven, nadat wijlen White was benoemd tot directeur van het Int. Monetaire Fonds. JeAner bestreed een telegram van Snyder (minister van Financiën onder ex-president Truman. Red.) volgens het welk onder zijn bewind een einde zou zijn gemaakt aan deze ondermijnende activi teit. Voorts heeft Foster Dulles aan de Canadese ambassade te Washington een schrijven van Jenner doen toekomen, waarin wordt verzocht om Igor Gouzenko, 'n voormalige klerk bij de Sowjèt-amjpas- sade te Ottawa, te horen over spionnage- organisaties in de V.S. Volgens een woord voerder van de commissie van Jenner, wil men deze Gouzenko vragen stellen over de zaak-White. Eerder werd een dergelijk verzoek door de Canadese re gering afgewezen. De stroom gaat voortDe onderzoe kingscommissie naar ondermijnende acti viteit, met Senator McCarthy als voorzit ter, heeft 'n begin gemaakt met het onder zoek naar communistische infiltraties in de grote fabrieken van de „General Elec- Broodbakkerijen en de komende feestdagen De voorarbeid in broodbakkerijen mag op Zaterdag 5 December as. met twee uur 'en op Donderdag 31 December a.s. met 3 uur worden vervroegd, onder voor waarde, dat in deze ondernemingen, op Vrijdag 1 Januari 1954 geen arbeid wordt verricht Deze voorwaarde geldt niet voor banketbakkersarbeid in broodbak kerijen, tevens zijnde koek- en banket bakkerijen, verricht door het hoofd of de bestuurder en door banketbakkers, ten wie van. deze vergunning geen gebruik wordt gemaakt. Deze personen mogen op die dag ar beid verrichten als op een gewone werk-1 dag. Bom in Harlingen bevatte nog 45 kg springlading Bij een onderzoek door de mijnoprui- mingsdienst in het pand Zuiderstraat te Harlingen, waar in 1941 een bom door het dak en de keukenvloer vloog, is ge bleken, dat de bom ondergronds door de fundamenten van de buitenmuur heen was gedrongen. Bij opgravingen in de steeg naast de woning is thans de bom op vier meter diepte gevonden. Het bleek een brisantbom van 125 kg te zyn, die nog 45 kg springlading bevatte. Genoeg om de halve straat te verwoesten. Het monster is door de mannen van de op ruimingsdienst gedemonteerd en wegge voerd, zodat de bewoners van de Zuider straat thans weer rustiger kunnen slapen. De bewoners die al die jaren boven het projectiel hebben gewoond en dezer dagen verhuisden, hadden pas nu aan gifte gedaan. Voorts mag op Zaterdag 2 Januari 1954 vanaf 0 uur arbeid worden verricht, be staande in het ovenstoken door één per- indien in de desbetreffende onder neming op Vrijdag 1 Januari 1954 geen arbeid wordt verricht. Vreemde vlag op Brits parlement. De Landenaars zyn gistermorgen in alle vroegte vergast op een vreemd schouwspel. Van de hoogste toren van het parlementsgebouw wapperde vrolijk een groene damesjurk. Met rode letters was op de jurk geborduurd: „Gelijke salariëring voor vrouwen!" Vóór de par lementsleden arriveerden, werd de vlag door enkele ambtenaren van het minis- Petitionnement der S.G.P. terie van Openbare Werken verwijderd- aan min. Mansholt Over vervoerverbod van niet-ingeënt vee Vanmorgen heeft een deputatie van het I hoofdbestuur der Staatkundig Gerefor- meerdè partij, bestaande uit de heren ds Zandt, ir Van Dis en burgemeester Kodde, i ister Mansholt in diens departe- petitionnemen* met 25000 hand tekeningen aangeboden, waarin de minster i wordt verzocht het vervoerverbod van vee, dat niet tegen mond- en klauwzeer ingeënt, in te trekken. De handhaving n deze maatregel, welke, naar de SGP ent, in feite neerkomt op een indirecte dwang, voor de boeren die tegen de in enting van hun vee principiële bezwaren hebben, maakt de uitoefening van hun bedrijf vrijwel zo niet geheel onmogelijk. Botsing tussen auto en wild zwijn Voor de Volkswagen van de heer G. Heidebrink uit Naarden verschenen op de Amersfoortseweg onder Apeldoorn plotseling in de dichte mist vier wilde zwijnen, die de weg wilden oversteken. De heer Heidebrink trachtte door krach- ■nmen een aanrijding te voorkomen, kon niet verhinderen, dat een der dieren door de auto werd geraakt. De auto werd aan de voorkant zwaar be schadigd. Na enig zoeken trof een jachtopziener het gewonde dier op enige honderden meters van de plaats van de aanrijding gewond in de bossen aan. Hij schoot het ter plaatse dood, waardoor het uit zijn lijden werd verlost. Het dier woog onge- 60 kilo. Jong leeuwtje voor Prins Bernhard Ethiopië werden aangeboden, be vindt zich ook een driemaands leeuwtje van de Keizer. Aanvankelijk bestond het plan. het diertje in het vliegtuig mee naar Nederland te nemen. De kei zer adviseerde evenwel dit niet te doen in verband met de atmosfeer in het toestel. De adjudant van de Prins betreurde dit besluit, alhoe wel ongetwijfeld het leeuwen- de thuisreis voor zijn rekening was gekomen als hij het leeuwtje bij de tussenlandingen op de vliegvelden had moeten uitlaten. St Nicolaas „strooit" op Utrechtse markt Utrecht zal een oude traditie in e herstellen: op 2 December wordt op het Faardenveld een St Nicolaasmarkt ge houden. zoals dat ook eeuwen geleden reeds gebeurde. Sinterklaas zal de kin deren op de markt verblijden met prises, 's Avonds wordt een wedstryd standwerkers gehouden, waarvoor zich reeds 95 gegadigden hebben aangemeld. Wanneer de markt levensvatbaarheid blijkt te bezitten, zal zij jaarlijks terug keren en wel steeds op de Woensdag voor St Nicolaas of op de St Nicolaasdag zelf. DAT H. R. M. A G. E. Bradier is kend als vice-consul van Frankrijk Rotterdam. DAT het raadsbesluit tot het aanleg gen van een nieuw zwembad in het Wes ten van de stad Utrecht door Ged. Staten is goedgekeurd. DAT de kantonrechter te Winschoten twee landbouwers wegens overtreding van de wet bestrijding aardappelmoe heid veroordeelde tot boeten van ƒ2250 en 750. DAT de Philippijnse regering de be noeming heeft goedgekeurd van Allard Merens tot Ned. gezant ln Manilla. DAT tot lid van de prov. staten van Overijssel in de vacature-J. S. van Hes sen (P.v.d.A.) is benoemd verklaard J. Horstman te Enschede. DAT het echtpaar B. de MikHuls man te Giessendam op 25 November zijn 60-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. DAT in Apeldoorn op 58-jarige leeftijd is overleden G. N. H. Zindel, oud-hoofd bestuurslid van de Ver. van öhr. Han dels- en Kantoorbedienden DAT in Maastricht vyf inbrekers zyn gearresteerd en twee arbeiders, die goe deren ter waarde van 5000 op afbeta ling kochten en ze voortijdig weer van de hand deden. DAT het herstel van de Scheldedfjk van het waterschap Stoppeldijk by Os- senisse (Zeeuwsch-Vlaanderen) thans ls voltooid en de kosten ƒ600.000 hebben bedragen. DAT er plannen zyn om de kastelen Hernen in het Land van Maas en Waal en De Cannenburch te Vaassen verder te restaureren en particulieren hiervoor 60.000 moeten byeenbrfengen. DAT de voorzitter van de R'damse Kamer van Koophandel, mr K. P. van der Mandele, in Wenen voor het Donau- Europese Instituut heeft gesproken over de economische éénwording van Europa. DAT de ministers Drees, Algera, Cals, Donker, Staf, Suurhoff, Van Thiel en Witte en de comm. der Koningin mr L. A. Kesper zitting hebben in een ere- comité voor de tentoonstelling over vrije tijdsbesteding De Gouden Schakel (25 Mei t/m 7 Juni 1954 in R'dam). DAT bouwvakarbeiders, die buiten de N.-O. Polder wonen, in Emmeloord heb ben geprotesteerd tegen het besluit, hen 's winters ook op Zaterdagmorgen te laten werken. DAT de Nederlandse invoer in October volgens de voorlopige gegevens voor 100 pet door uitvoer is ..ekt (de vorige maand voor 99 pet). DAT in Stavenisse de eerste steen is gelegd voor vijftig woningen ten behoe ve van rampslachtoffers. DAT de regering nu de goedkeuring van de Tweede Kamer heeft gevraagd voor de beschikbaarstelling van 200 000 uit de tegenwaarderekening influenza-onderzoek door het instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Lel- DAT tot gemeentesecretaris van Heem. stede is benoemd Th. M. Schelling, thans chef der afdeling Onderwijs en Finan ciën aldaar. DAT tegen de 54-j L. H. v. d. M. uit Gouda, directeur van een N.V. aldaar, in R'dam wegens 't verzwijgen van 17.000 voor de inkomsten-belastingen acht we ken en 1000 boete is geëist.» DAT het Tweede Kamerlid H J Hof- stra te Wassenaar op zijn verzoek eervol is ontslagen als lid van de adviescom missie in zake vereenvoudiging van de belastingwetgeving. DAT in Hilversum voor televisie-inge nieurs een demonstratie is gegeven mei het overbrengen van het televisiebeeld over verre afstand. DAT de 20-jarige ouvreuse H. Sdie by de N.V. Bioscoop De Kroon te Zwolle ongeveer 10.000 heeft gestolen, in Zwolle .s veroordeeld tot 12 maanden. DAT in Vllsslngen niet de Belgische rivierloodsen, maar uitsluitend ae zee- loodsen staken en zij inmiddels hebben besloten de staking voort te zetten. trie" te Kynn en Fitchburg in Massachu setts. De eerste getuige was een agen van het Federale Recherchebureau, du in de fabriek werkzaam is geweest. Hij had in 1941 de opdracht gekregen, te laten inschrijven als lid van de munistische partij, teneinde op die inlichtingen te verkrijgen. Deze getuige verklaarde, dat momenteel verscheidene communisten in de kantoren en werk plaatsen der beide fabrieken van „Gene ral Electric" werkzaam zijn. (Men zie he Verklaarde Uitzicht in dit "nummer). Adres aan Tweede Kamer N.E.S.B.-leiders verweren zich De N.E.S.B.-leiders Paul van Tienen en mr J. Wolthuis hebben aan de Tweede Kamer verzocht, geen gevolg te ge aan de plannen van minister Donker organisaties die als fascistisch worden beschouwd wettelijk te verbieden, neer de N E S.B.-leiders door de rechter in hoogste instantie worden vrijgespro- Van Tienen en mr Wolthuis, zijn zoals men weet, beiden door de Amsterdamse rechtbank wegens deelneming aar verboden vereniging veroordeeld tot 2 maanden met aftrek en inmiddels in vrij heid gesteld, aangezien zij hun straf heb ben ondergaan. De zaak zal in hoger be roep voor het gerechtshof dienen. In een brief aan de Tweede Kamer verwijten de N.E.S3 -leiders de mii dat deze ..van voormalige S.D -agenten gebruik maakt om voor veiligheidsdien sten en recherche na te gaan. wie er a' of niet lid is of was van de N3.SB. Reeds zeven squadrons voor M.L.D. Volgens het opbouwplan zullen acht operationele squadrons van de Marine- luchtvaartdienst worden gevormd. Hier van zyn er thans reeds zeven aanwezig. In het kader van de wederzijdse hulp verlening zullen de benoaigde onderzee- bootbestrydingsvliegtuigen van het type Avenger en maritieme lange-afstands- verkenningsvliegtuigen van het type Nep tune ten dele in 1954 zijn afgeleverd. Dit heeft minister Staf aan de Tweede Kamer meegedeeld in zijn antwoord op het voorlopig verslag over de begroting 1954 van Marine. Te weinig technische officieren Tèn aanzien van het korps officieren van de technische dienst is minister Staf met zorg vervuld. Dit korps telde op 1 Januari j.l. 185 officieren en was op 1 No vember 1953, in hoofdzaak als gevolg van gunstige aanbiedingen uit de burgersector, doch mede door emigratie, teruggelopen tot 176 officieren. Daar de verzoeken om ontslag hoofd zakelijk werden ingediend door de tot de .g. „middenmoot" behorende officieren. hier gebrek aan ervaren officieren ont staan. aldus de memorie van antwoord bij de begroting 1954 van Marine. Onderscheiding voor 32 Koreavrijwilligers Amerikaanse zaakgelastigde speldde sterren op De Amerikaanse zaakgelastigde de heer William C. Trimble, "heeft gisteren ir legerplaats Oirschot onderscheidingen de Verenigde Staten uitgereikt aan aantal Nederlanders, die zich in de strijd in Korea verdienstelijk hebben gemaakt. Niet alle 32 te decoreren personen, van wie wij de namen reeds gemeld hebben, waren aanwezig. Zo ontbraken de zusters F. van der Plas en-C. Koopman, die thans nog in Korea vertoeven. De heer Trimble bracht in een korte toesprak de Korea-strijders hulde hun uitnemende plichtsbetrachting helenmoed. Daarna speldde hij de onderscheidingen op de borst van de gedecoreerde personen. De hoogste onderscheiding verwierf oud korporaal H. Groen uit Enschede, die de zilveren ster kreeg opgespeld. De o gen werden met de bronzen ster onder- schéiden Zuster Koopman zal de Medal of Freedom" ontvangen. Twee en dertig Nederlandse Ko- rea-vrijwilligers hebben gisteren in de legerplaats Oirschot een Amerikaanse onderscheiding ontvangen. De legerpredikant ds J. Couvée rechtsontving de bronzen ster uit handen van de Amerikaanse zaakgelastigde in ons land, de heer William C. Trimble. JFOALS bekend, werkt ten onzent de Partij van'de Arbeid gaarné met een door haar gekoesterde tegenstelling van progressief en conservatief. We geven onze lezers drie minuten tijd om te raden welke partij d«n voor progressief mag doorgaan. Inderdaad zou dat dan de P. v. d. A. moeten zijn. Intussen heeft de ervaring al uitgewezen, dat de socialistische bewe ging (om het zo eens te zeggen) nogal conservatief is in het progressieve. Ze kent zo van die leerstellingen, die ze aanvankelijk in hevige progressiviteit heeft gepropageerd en die ze sedertdien hééft losgelaten. Aan de andere kant is ze vaak zo weinig progressief, kan ze zo slecht met haar eigen tijd meekomen, dat ze nog denkbeelden aanhangt, die in het Nederland van vandaag alleen maar antiek aandoen. Om van beide groepen enkele voorbeel den te noemen: denk aan de socialistische houding tegenover Koningshuis en tegen over bewapening; denk aan de moeite die vele socialisten vandaag nog hebben om zich metterdaad accoord te verklaren met de gelijkstelling op onderwijsgebied. ■ptAAROM verre van progressief te zijn, is de P. v. d. A. een partij waar mee men wat geduld moet oefenen. Dan komt het dikwijls wel min of meer in orde met haar. Om deze reden hebben we het ook nimmer zo bijzonder verschrikke lijk gevonden, wanneer zij zich met de haam progressief tooide. We wisten im mers allen wel wat beter en we begrepen ook wel, dat ze de tijd moest hebben om ook hiervan terug te komen. Eén geval willen we aanhalen, waarin de P. v. d. A. op haar progressiviteit prat ging. In November 1949 zei de socialisti sche woordvoerder Hofstra in de Tweede Kamer: „De geschiedenis wijst uit, dat steeds bestaande stelsels zijn achterhaald door de ontwikkeling der gebeurtenissen en door nieuwe vervangen. Wij richten onze politiek op datgene, wat in de loop van de geschiedenis normaal is, op een nieuwe vorm van samenleving, en ik meen, dat wij daarom progressief mogen worden genoemd". In het vervolg van zijn betoog ontkende de heer Hofstra, dat de liberalen zich pro gressief zouden mogen noemen, maar dat laten we rusten, omdat de heren dat beter onderling kunnen regelen. /~)VER die aanmatiging van de progres- siviteit door de socialisten hebben we ons dus nooit bijzonder geergerd, al ble ven we het gebruik onjuist achten. Er school immers een disqualificatie in ten aanzien van alle anderen, die op hetzelfde ogenblik tot achterblijvertjes werden ge degradeerd. Maar op zichzelf zegt het woord pro gressief al evenmin iets als het woord conservatisme. Het zegt alleen iets over de beweging en niets over het uitgangs punt en al evenmin over het doel. En voorts moesten we altijd hieraan denken dat, naar 't woord van de gees tige Engelse schrijver Chesterton, socia listische progressiviteit placht neer te komen op progressie over andermans eigendom. Edoch, men moet, als gezegd, de pro gressieve socialisten als regel wat tijd gunnen om hun meer conservatieve land genoten, die zo hopeloos achterlijk zijn, in te halen. T~JEZE aloude, bijna conservatieve waar- -L/ heid kwam ons weer voor de geest, toen we in een der laatste nummers van Tijd en Taak het advies lazen, dat de socialisten er goed aan zouden doen (ja, onze verstandige lezer heeft het natuur lijk allang geraden) de tegenstelling tus sen progressief en conservatief te laten varen. We lezen graag in het socialistische weekblad Tijd en Taak. alleen al omdat het in bepaalde opzichten zijn tijd en zijn taak pleegt te verstaan. Zo ook nu. Het heeft begrepen, dat het voor de socialis tische beweging weer het juiste ogenblik was. enige (progressieve) ballast over boord te werpen. Men heeft daar nu ontdekt, dat het woord „progressief" eigenlijk helemaal niet gelukkig is. Ditzelfde had men in onze goede krant reeds vele malen kun nen lezen. „Progressief" is dubbelzinnig, zegt weinig of niets, en daarnaast is er ook in onze maatschappij nog zoveel, dat waard is „geconserveerd", „bewaard", te worden en ten aanzien waarvan men dus conservatief behoort te zijn. "LIET behoeft wel geen betoog, dat we LL met deze nieuwe progressie in de socialistische beweging ingenomen zijn. Ons geduld is opnieuw beloond. De politieke meningsvorming is er be paald niet bij gebaat, zo er gewerkt wordt met vage en verkeerde begrippen. Het is heel wat beter dat we van elkaar weten. aan we toe zijn. Dan kan ook het gesprek vruchtdragend worden. Daarom hopen we, dat na deze stem uit eigen kring ook te dezen aanzien in heel de socialistische beweging tijd en taak zullen worden HET WEER IN EUROPA rapporten van hedenmorgen 7 uur: llïs WNW windstil windsUl ZW ZW windstil NO 1 windstil Plaatselijk mist Het KNMI te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: - Zwaar bewolkt met hier en 2?*4daar opklaringen en plaat- selijk mist. Iets lagere tem peraturen. In het Noorden in het land matige totzwakke wind tus- ■n West en Zuidwest. Elders weinig ind. (Opgemaakt om tien uur). Zon en maan Zaterdag: Zon van 8 10 tot 16 42 uur; aan van 16 38 tot 9 09 uur. Volle .maan 21 November.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1