ünderzoek Leidse naar voeding van schooljeugd Ons land „daalde" in de laatste eeuw dertig centimeter De blauwe ogen van de keizer (Olympia) h K NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 srl de Jif T E LEG RA M AAN SHAG-ROKEND NEDERLAND DE' NI EUWE PRACHTIG GESLAAGDE V IR&l NIA-OOGST IS BINNEN. 1 1 f. v<y- S. NIEMEI JE R KOCHT ER HET BESTE VAN HET BESTE UIT VOOR STER LI NG'" SHAG SChï Drink meer melk Ti'Arbeidersjeugd moet een jaar achterstand inhalen (Van een medewerker) juist zijn de resultaten gepubliceerd van het onderzoek naar de voe- ig en de voedingstoestand van de Leidse jeugd, dat in het najaar van 150 en het voorjaar van 1951 door het Nederlands instituut voor prae- jntieve geneeskunde met medewerking van de gemeentelijke genees- rndige dienst is gehouden. Het ging hierbij om een onderzoek naar de itand bij drie groepen van schoolkinderen uit drie verschillende klassen ed, rail maatschappelijke welstand, elke groep bestaande uit 69 kinderen in le leeftijd van 6 tot 10 jaar. Om deze groepen representatief te maken joor de jeugd in Leiden, werd de keuze der kinderen bepaald in overleg fun et een statisticus. Daarnaast werden in 1950 en 1951 ook ambachtsschool- ng j ierlingen onderzocht, maar in het thans voor ons liggende materiaal de daarbij verkregen resultaten. iwij» ntbreken de gegevens nog anii appt De kinderen werden geneeskundig on- ndbo ïrzocht en kort daarop is door huisbe- ma wk bet menu der kinderen opgenomen, ricl aarmee de diëtisten mej. S. Wybenga Nov#" mevr. C. H. Meyer-Lagerwey zich ar nebben belast. De berekening der analy- ig di n is hoofdzakelijk uitgevoerd door de e La|ter A. Dissevelt, medisch student te Hij Pden. der Gelijktijdig met het geneeskundig on- ij erzoek werd een bloedproef genomen, laar daarbij ging het meer om de weten- isatl :happelijke kant van het voedingsonder- ;tor >ek in het algemeen: om vast te stellen aar i de gangbare meningen op dit gebied hij (teek houden of niet. De uitkomst is van hig (lang voor de voedingsspecialist en niet et afoor de gemiddelde lezer. 5or Wel van betekenis is voor hen de vast er (stelde nauwe relatie tussen voeding en en j elstand en tussen welstand en gezond- lige (idstoestand. Op dit punt geeft het on- erzoek zeer interessante gegevens. De C0Joor de heer Dissevelt uitgevoerde ana- aie fse heeft duidelijk aangetoond, dat de jjggk inderen in de slechtst gesitueerde groep, ;o-lit|ergeleken met de gr°ep met de hoogste js elstand, van alle onderzochte „nutriën- n" (belangrijke voedingsstoffen) minder >t zich nemen. Dit betekent niet, dat dan Jtomatisch de gezondheidstoestand voor "file minder welgestelden slecht is, maar oor de groep als geheel valt de vergelij- ting wèl minder gunstig uit. Calorieën genoeg slootj Wat de hoeveelheid voedsel betreft, dit wordt uitgedrukt in het Itichiantal calorieën, voldoet de voeding in leiden aan redelijke eisen: Alle gemid- eft felden liggen hoger dan de normale calo- leënbehoefte, die voor deze kinderen is istgesteld op 1800. De kinderen uit de edslerde welstandsgroep nemen dagelijks calorieën in het voorjaar en 1944 het najaar op, tegen in de hoogste wel- ïndsgroep 1927 en 2064. De voorsprong gegoeden is te danken aan een ndajjoger vet- en eiwitgebruik. de I Wat het vetgebruik betreft, dit ligt voor ksejflle groepen ruim boven de norm van 55 n; hiermee in verband zal wel staan, de hoeveelheid koolhydraten (zet- 1 en suikers) voor alle groepen be ieden de norm ligt, die voor kinderen )an deze leeftijd geldt, t.w. 280 gram per 5Vf'g- Bij het hogere vetgebruik te Leiden kan het gebruik van koolhydraten dalen it 200 gram. De drie groepen krijgen op punt ruim genoeg, al valt het we- _~jm op, dat de best-gesitiieerde groep J^Opinder koolhydraten tot zich neemt dan beide andere. Te weinig melk Opmerkelijk is, dat de drie groepen :d'iè^lle te weinig dierlijk eiwit tot zich lemen. Zelfs de beter-gesitueerde Toep blijft met 32.8 en 30.9 gram dag beneden de als norm geno ten 35 gram (vermoedelijk omdat te 'einig melk wordt gebruikt). gonl Het goedkopere plantaardige eiwit is alle groepen boven de norm. Het to- aan eiwit blijft echter voor de twee- n derde groep beneden het vereiste [emiddelde. De vitamine-ver zorging is, dank zij het (ebruik van levertraan. D. wel voldoende. Ook de gevitamini- lerde margarine is hierbij van betekenis. e stamppot en de boerenkool in 1 Voorjaar zorgen voor een goede voi ïiening van c'aroteen; merkwaardig dat al weer in de beter-gesitueerde groep caroteenopname het gunstigst is (we en «ens het hogere vetgebruik?). Ook vita- vonpine B 1 (het zeer belangrijke aneurine) wedigt boven de norm, vooral voor de eerste ^Hstandsgroep. 24. I Ten aanzien van riboflavine bleek ei vfen tekort te zijn. Vermoedelijk als ge- iv' JvolR van het geringe melkgebruik, bleef JeiBelfs de eerste welstandsgroep, d.w.z. dt nde ren van de vrije beroepen en de ho- ■riaw*ere ambtenaren, beneden de norm, al thans in de najaarsmaanden, e Aangezien melk ook de voornaamste j abron van kalk is, valt' een tekort op dit igebied voor de tweede en derde groép (resp. kinderen uit middenstandsgezinnen jen uit het milieu van kleine ambtenaren geschoolde arbeiders) niet te verwon- Het thans als niacine bekende vitami- schiet t.a.v. alle groepen tekort, al thans tijdens het najaarsonderzoek. Merkwaardig genoeg was er geen nood t.a.v. vitamine-C., zelfs niet in het voorjaarsonderzoek, waarbij het gebruik jonge groenten, fruit en nieuwe aard appelen wel van betekenis zal zijn.. Phosphor en ijzer worden voldoende opgenomen, al vertonen de cijfers voor erste, tweede en derde groep een dalende lijn ten ongunste van de minst gesitueerden. Deze gemiddelde waarden geven de in druk, dat de voeding van Leidse school kinderen, zowel in het najaar als in het voorjaar, tekorten vertoont voor de hoe veelheid opgenomen dierlijk eiwit, voor iboflavine, niacine en calcium, en vol doende te noemen is, wat de vitaminen A, BI en C betreft, alsook t.a.v. de mine ralen phosphor en ijzer. Een jaar achter Gaat men echter na, hoeveel kin deren tekorten vertonen, dan blijken er nog heel wat te zijn, die met hun opname individueel aan de lage en zelfs aan de zeer lage kant staan. De kinderen uit de derde welstandsgroep blijken" dan een duidelijk minder goede voedingstoestand te hebben dan die uit de beide andere groepen. dei Deze conclusie wordt bevestigd door het onderzoek inzake lengte, gewicht en zithoogte. Het verschil in dit opzicht tus sen de groepen I en III is daarbij zo groot, dat kan worden gesproken van een jaar achterstand van de kinderen uit de minder welgestelde milieu's. Het is ge waagd, deze achterstand uitsluitend aan de voeding te wijten, maar er zijn daar- aanwijzingen: In 19451946 zijn kennelijk ondervoede Leidse schoolkin deren van dezelfde leeftijd door de Ox ford Nutrition Survey Onderzocht en het daarbij verkregen cijfermateriaal is thans met de huidige cijfers vergeleken. Sta- stisch komt men dan tot de conclusie, dat de lengte en gewichtsverschillen tus- de welstandsgroepen onder andere door voedingsverschillen moeten zijn veroorzaakt. Schoolmelk nodig Tenslotte is ook de invloed nagegaan, die schoolmelkverstrekking op de groei kinderen heeft. Van kinderen, die op medische aanwijzing schoolmelk moesten gebruiken (vier dagen per week één kwart liter) konden de gemiddelde leng- »n gewichten worden .vergeleken met van kinderen, die geen schoolmelk dronken. De 35 kinderen, die wèl melk gebruikten, waren gemiddeld groter en zwaarder dan de 172 kinderen zonder schoolmelk, maar de cijfers zijn te klein hieruit conclusies te trekken; het zal nodig zijn het onderzoek op ruimere schaal te - herhalen. Toch wordt naar aanleiding van deze studie geconcludeerd, dat verstrekking schoolmelk of andére aanvullende voeding op de scholen voor de laagste welstandsgroepen wel degelijk noodzake- is en voor andere scholen gewenst, terwijl tevens op dit gebied meer voor lichting aan de bevolking zal moeten wor den gegeven. Het menu-onderzoek heeft aange toond, dat kinderen uit een midden standsmilieu (tweede welstands groep), minder wittebrood, meer bruinbrood, meer peulvruchten en in het voorjaar meer appels eten dan kinderen, niet alleen uit het rijkere gezin, maar ook dan kinderen uit het minder welgestelde gezin. Voor dit merkwaardige verschijnsel wordt geen verklaring gegeven. MADAME BUTTERFLY Italiaanse Opera trok weer een volle Stadsgehoorzaal Puccini's opera Butterfly trok Zaterdagavond zeer vele operaliefhebbers naar- de Stadsgehoorzaal. Het was wederom de Compagnia d'Opera Ita- liana, die deze opvoering gaf, met alle kwaliteiten en. met alle tekort komingen welke wij van dit gezelschap gewoon zijn. Madame Butterfly ontstond in een tijd, te lang duurt en letterlijk en figuurlijk toen in West-Europa, na de Russisch-Ja- als een nachtkaars uitgaat), en het slot panse oorlog, een grote belangstelling van de derde acte met de tragische voor het rijk van de rijzende zon be- scène van Butterfly's afscheid en dood. stond, waarvan men zich zeer poëtische De orchestratie is steeds uitstekend voorstellingen maakte. Men kan zich kleurrijk, zij overstemt nimmer de zang- voorstellen, dat dit tengere, naïeve Oos terse meisje, dat op zo wrede wijze het slachtoffer wordt van de Westerse, ge wetenloze exploitatiezuctot, toen sterk moest vertederen en ontroeren; thans is dit drama wel wat verbleekt en onwer kelijk geworden, de intrigue is vaak sen timenteel en simplistisch, het ruikt alles naar gedroogd# bloemen uit een poëzie album. Puccini's partituur stelt ons voor moeilijker problemen: er is nauwelijks een componist te vinden, die tot op heden tegelijkertijd meer geadoreerd en meer bestreden wordt. Vele muziekken ners. vooral in Nederland, noemen deze muziek kitsoh. doch haar populariteit duurt onverminderd voort in de gehele wereld. Men kan niet ontkennen, dat Puccini's opera's, en stellig Madame Butterfly, goed geschreven zijn, de doorgecompo- neerde structuur waarborgt het drama tische tempo, de handig ingelaste canti- lene's hebben alls voordelen van de aria. die het publiek voor geen geld wil mis sen. Puccini streefde minder naar een eigen stijl dan naar boeiende, dramatische muziek; hij nam de stijlmiddelen dan ook waar hij ze vond, impressionistische parallel-harmoniek naast romantische chromatiek, en waar dit toepasselijk scheen, zoals in Butterfly, een weinig Oosterse pentatoniek (b.v# Susuki's ge bed voor het Boeddhabeeld in de tweede acte). Dit laatste element zou Puccind in zijn onvoltooid gebleven Turandot op consequentere en boeiendere wijze toe passen, zo^at daar een eenheid van stijl werd bereikt, dit in Butterfly he laas ontbreekt. De hymne Stars and Stripes laat zich niiet 2o éénvoudig rijmen met pseudo- Oosterse liederen. Ondanks dit soms wat banaal eklècticisme vindt men in dit werk toch enige zeer gelukkige hoogte- purtten, zoals het liefdesduet aan het 6lot van het eerste bedrijf, Butterfly's vervoerende Sria aan het begin van de tweede acte, (Welke acte overigens veel Deze opera behoort wel niet tot de meesterwerken van het dramatische pertoire, zij „doet" het nog steeds dien de uitvoering behoorlijk is. Compagnia d'Opera Italians beschikt stellig over enige goede krachten, al zijn deze ook niet uitzonderlijk begaafd. Gdno Barsanti deed als dirigent zijn best enige lijn in deze opvoering brengen, niet steeds met succes; zijn kest is daartoe ook niet toereikend, al deed men zijn best. Dat hem dit niet steeds lukte, was te wijten aan di sentiële tekortkoming, waaraan dit ge zelschap laboreert, een tekortkoming waaraan bijna alle kleinere Italiaanse Operatheaters - laboreren sinds al bij drie eeuwen: de zangers en zangeressen wensen te schitteren en menen, dat de opera alleen geschreven werd om daartoe een kans te geven; zij trekken zrich van het geheel niets aan. Verder maken bijna alle solisten mis bruik van enige bekende, doch da niet minder verfoeilijke operatrucje* zoals „het haaltje" en de veel te lang aangehouden hoge climax-noot. die moet bewijzen, dat de zanger in kwestie geen last heeft van kortademigheid. Vooral Ruggero Schileo als Pinkerton vergastte ons enige malen op zo'n angstwekkende u-ithaal. waardoor hij de goede indruk bedreigde, welke hij op andere ogenblik ken vestigde. Hij heeft n.1. een prachtig orgaan, dat vele expressieve mogelijk heden biedt, doch zijn zangdiscipline eist grondige herziening. Hetzelfde geldt min of meer Magda Piccarolo, die bovendien haar figuur niet mee had in een rol. waar zij moest doorgaan voor een 15-jarig meisje! Zy heeft een formidabele stemomvang, waarvan vooral het middenregister fraai klinkt en mogelijkheden biedt; men zou evenwel wensen, dat zij de noten, die zij wil en moet zingen, wat sneller directer bereikte, niet via uitgebreide stijgende of delende glissando's; dit kan wel eens het effect verhogen, doch wan- Agenda voor Leiden Maandag Collegezaal anatomisch laboratorium Wassenaarseweg, 8 uur: K. en O., cursus prof. dr J. Dankmeijer over moderne wetenschappelijke aspecten van de mens vóór de geboorte. Kamerlingh Onnes-laboratorium, half 8 excursie Ned. reisvereniging. Burcht, 8 uur: Vereniging van Zeeuwen „Luctor et Emergo", blijspel ,,'t Mot je neuze mae verbie gae" (in Zeeuwse klederdracht) van J. Schuitmaker. gstgeest, bovenzaal Geref. kerk Mauritslaan, 8 uur: AR. kiesvereniging ver passief vrouwenkiesrecht. Dinsdag Antoniusclubhuis, 2—11 uur: Eerste Leidse levensmiddelenbeurs voor winke liers. Volkshuis, 25 en 710 uur: Commls- e voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting, tentoonstelling diverse cursus- Doelenkazerne, 7 uur: tentoonstelling vrije-tijdsbesteding. Chr. Sociale Belangen, 8 uur: Chr. Besturenbond, C.N.V.-secretaris C. van Nierop over: Wat wij willen. Academisch ziekenhuis, grote cursus zaal. 8 uur: Rode Kruis, uitreiking van Landsteiner-onderscheidingen. Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., Franse avond o.l.v. mevr. A. SpijkerBouuaert. Gulden Vlies, 8 uur: Chr. reisvereniging iuserie van de heer Hens over leven en werk van Michel Angelo, met projecties. Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, dr A. A Kampman over Kruisridderburchten in het Midden-Oosten, met lichtbeelden Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Ned. Comedie met „Het Dagboek van een deugniet". Woensdag Stadsgehoorzaal, half 3: feestelijke in tocht van Sint Nicolaas (eerste klassen openbare scholen); 1.50 uur: aankomst station en rijtoer. Snouck Hurgronjehuls, Rapenburg 61, uur: K. en O., „Mensen en hun moei lijkheden", psychologische studiekring drs W. A. Nell. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Pakis- taans Dansdrama. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Chr. man doline- en toneelgezelschap Sempre Avanti (15 jaar), operette-show met „Jong en Jolig". Rehoboth, 8 uur: C.B.P.Bmevrouw N. OttoSchouten over de ware Heel meester. Schuttershof, 8 gadering en films Gulden Vlies, 8 Plantkunde, ledenvergadering Gulden" Vlies, 8 uur: Vereniging huisvrouwen, causerie en demonstraties Philips' .^nfraphil". Rijksmuseum voor Volkenkunde, uur: D. Biebuyk (België) over kunst in de Kongo. Steenscbuur, half 8half 9: zitting pryzencommissie. Tentoonstellingen Prentenkabinet, Kloksteeg 25. 25 prenten en gouaches van Harry Disberg (t.m 21 November). Lakenhal, 104 uur: werken schilders en beeldhouwers (t.n ber). Kloksteeg 2: schilderijen var (t.m. 5 December). Prytaneum: De Realisten (tot 30 No vember). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. VOLA. ledenver- i H. Kleibrink. Tuinbouw en 1 Han Werz LEZING VAN Dr A. BROUWER IN HET VOLKSHUIS Er zijn niet veel landen op de wereld, die zo laag liggen als het onze. Het voortbestaan van ons land, dat voor een gedeelte zelfs lager ligt dan de zeespiegel, is alleen mogelijk als we het voortdurend tegen de aanvallen van de zee beschermen. In de hdstorisdhe tijd heeft ons land rustige, maar ook zeer onrustige tijden gekend wat betreft het opdringen Het nestje van de antiquair De amusementsvereniging Het Leids Toneelgezelschap gaf Zaterdagavond het Antoniusclubhuis een opvoering van de comedie „Het nestje van de antiquair" door Hans Nesna. Een modern stuk, in wel een beetje al te oppervlakkig het huwelijk wordt omgesprongen. Dat het desondanks toch wel aardige momenten heeft, is vooral te danken aan de goed getypeerde antiquair Maurits Diamant, die met al z'n eigenaardigheden goed beseft,, dat de dingen, welke in z'n huis gebeuren, niets met het begrip mo dern hebben uit te staan. De rol van deze antiquair werd ver dienstelijk vertolkt door de heer C. Rijs- bergen. Voorts was de heer N. Holswil- ;en geslaagde koopman Levie en was -. S. Rijsbergen in haar korte optre den zijn goed uitgebeelde echtgenote. The Rhythm Boys verleenden mede werking. Veteranenlegioen Leiden Dat de afdeling Leiden van het Ve teranenlegioen zich in een toenemende belangstelling mag verheugen, is weer gebleken op de filmavond, die in De kleine Burcht werd gehouden. Er wer- vier documentaire films vertoond de periode, dat Nederlandse jon gens in Indonesië hun plicht deden. Ook was er een film over het Rode Kruis een over de opleiding by de Nederlandse luchtmacht Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna dr van J. Bout hoorn en J. G. van Egdom; Hans zn van C. Volkers en G. du Prie: Maria H. dr van D. Hofkes en T. de Haan. Nederland bevindt zich dus in een merkwaardige positie. Geologisch-hisio- rlsch is die positie nog veel merkwaar diger. omdat ons land vrijwel altijd een deel van de Noordzee is geweest. Het heeft veel meer onder de zeespiegel ge legen dan er boven. De geologische omstandigheden, die er toe leidden, dat Nederland droog is ko men te liggen: besprak dr A. Brouwer Zaterdagmiddag in een lezing in het Volkshuis. Dat Nederland nu boven de zeespiegel uitsteekt, hebben we allereerst te dan ken aan de grote vergletschering in de Ijstijd. Noord-West-Europa was toen door een ijskap bedekt, driemaal zo groot als de tegenwoordige ijskap van Groen land. Het koude klimaat had buitenge woon verwoestende invloeden on ge steenten, zodat er veel puin ontstond. In iets minder koude tijden namen de rivieren, bijvoorbeeld de Rijn en de Maas. gevoed door enorme hoeveelheden smeltwater, dat puin mee en legden het hun monding&gebied. Langzaam werd dus een deel van de Noordzee ge dempt. In de IJstijd daalde bovendien de zeespiegel, omdat veel water in de 3 van ijs op de gletschers werd vastgehou- De geweldige ijskappen, die op Scan dinavië lagen, drukten door hun gewicht de aardkorst iets in. Het gevolg was de aardkost rondom de ijskap omhoog kwam. Nederland lag aan de rand de ijskap en kwam dus omhoog. Op het ogenblik is de aardkorst in Scandina vië weer aan het opveren, omdat de druk van de ijskap is vervallen. De oude randen van de ijskap beginnen dus weer te zakken. We gaan nog steeds verder van ystijd af. De gletschers smelten en de zeespiegel stijgt. Tengevolge van het opveren van Scandinavië daalt onze bodem. Ons land daalde ten opzichte de zeespiegel in de laatste honderd 30 cm. dat wil zeggen, de zee steeg m en de bodem daalde 18 cm. De zeespiegel stijgt dus betrekkelijk snel, aar het is heel goed mogelijk dat er ?n stilstand, ja zelfs een daling komt. Als de oorsponkelijke stand van de aardkorst in Scandinavië weer is be reikt, houdt het terug veren daar op en daalt de bodem in ons land dus niet de toekomst kon dr Brouwer niets met zekerheid zeggen. We hoeven echter niet zo erg ongerust te maken, want het hele proces van daling van het land en stijging van de zeespiegel gaat. wanneer we het menselijk en niet geologisch bezien, tooh maar uiterst langzaam. T ussenijstijd We leven nu In een tussenijstijd met alle kenmerken van dien. Ongeveer 5000 jaar voor onze jaartelling begoi Noordzee weer op te dringen. Weldra lagen de lage gedeelten van ons land in een ondiepe waddenzee. Toen ontstond een duinenrij, niet precies op de kust, maar een eind er voor. De daarachter gelegen waddenzee groeide dicht verveende. Deze oude duinenrij lag iets meer naar binnen dan de tegenwoordige, precies daar, waar we nu geestgronden Enige eeuwen voor onze jaarteil-.ng begon de zeespiegel weer te rijzen. De oude duinenrij werd opgeruimd in Noordwesten en Zuidwesten. Altijd zijn het Zeeland en het Noorden van Noord- Holland geweest, die de zwaarste slagen van de zee te verduren kregen. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 9 t/m 14 November Te Leiden vestigden zich T. Ahrens, v. Oldenbarnev.str. 36; H. Akse en fam., commies ter secretarie, Hoflaan 14; R. Bakker en fam., werkmees ter. Hoflaan 20; F. W. E. van Beek en fam. mach.bankwerker, Akkerhof 50; C. de Graaf—Beekman en fam.. Lombokstr. 45; E. M. F. Bergers—Berten, Haarl. G. J. Bierga, P. d. l'Courtstr. Borsten, L. A. W. Bemmelenstr. 19; J. M. Bosse, Mariënpoelstr. 4; A. Brinks— Branbergen, Haarl. str. 13; W. Buis, in- pakster, Tesselschadestr. 4; H. J. Busch en fam., caféhouder, Lammenschansweg 41; E. W. Case, Rapenburg 54; J. S. van Dam, Stadhouderslaan 34; C. J. W. Deen, Lammermarkt 5; N. van Duijvenboden en fam., ambt. gem. secr., Akkerhof 51; F. Eenhoorn, verpleegster, Rijnsb.weg 10; B. A. van Ek, kinderverzorgster, Pr. Frede- rikstr. 10; T. van den Eijnden en fam.. kantoormachinemonteur, Suringarstr. 17; W. A. Gerungan, v. Oldenbarnev.str. 32; J. M. van Gorp en fam., kettingscheerder, Akkerhof 55; H. C. M. van der Grilt on fam., adj.-commies dir. bel., Burggraven- laan 243; L. Hafkamp, hulp conducteur, H. d. Vriestr. 74; J. F. J. Hage, automon teur, Voorstraat 6; B. J. Hartogsveld, Kas tanjekade 17; M. K. Hassefras. d. L. d. Kanterstr. 2; S. M. Cornfield—heer en fam., Akkerhof 42; H. D. A. Hoek, Utr. Jaagpad 80a; A. B. van der Hoeven, con- str.bankwerker, Korevaarstr. 26; K. van der Hoeven en fam., arts, Groenhoven- str. 13; E. A. P. M. Hoogeweegen, Kaiser- str. 38; C. L. Hu, kok, Pieterskerkch.stg 26; T. B. G. J. Janss. Herengracht 37; J. van TijnJockin, dokters ass., Witte Singel De Zaterdag in Leiden gehouden klap- 82; H. T. Jongman, Pr. Hendrikplein 8; rooscollecte heeft ruim 1200 opgebracht, A. A. van der Kaaij, instrumentmaker, at is 109 meer dan vorig jaar. i Melch. Treubln 9; C. J. de Roodevan Kampen, Boerhaaveln 14; G. Kamsteeg, Hooicrracht Vooruit Rapenburg au F. O. e. Kho, Wasstraat nuuiyiuuii vuuiuu 31; j verkerk—van Klaveren, de Sitter- Vorlge week berichtten we reeds, dat laan 66; J. P. M. Kok en fam., acquisiteur, ook de winkeliers van de Hooigracht de Hoflaan 6; J. A Kooiker, verpleegster, hoofden by elkaar hebben gestoken in Rijnsb.weg 144; D. J. Koopman, loodgie- verband met de komende Leidse Lioht- ter, Merelstr. 26; H. van der Kooij en fam., week. In aansluiting aan ons vorige be- pensionhouder. Rijnsb.weg 140; A. Lepe- richt vernemen we thans van bevoegde laar. Haven 34; T. N. Liem, Rijnsb.weg 30; zijde, dat de winkeliersvereniging Hooi- B- P- Lindeman en fam., ass. dienstgelel- gracht Vooruit een plan in uitvoering der I A, Hoflaan 24; E. A. Louis, Bree- heeft, waardoor kleur en lioht de Hooi- straat 69; E. N. Luijendijk, apotheker, Le- gracht een bijzonder cachet zullen geven, liestraat 51; H. E. Lijsen, dienstbode, Ho- gewoerd 110; M. Rietdijk—Manintveld, I Pelikaanstr. 27; G. W. Meeuwisse, Zonne- dit tot een manier wordt, is zulks veldstr. 7; C. van der Meij, hulp i'd huish., Klaprooscollecie bepaald heel vervelend. Van de bijfiguren noemen we Litizla del Col als Susuki en Leo Piccioli als de consul, die beiden wellicht over minder opvallend materiaal beschikten, doch zich ook minder schuldig maakten aan zonden tegen de goede smaak. Men moet trouwens toegeven, dat in de loop van de avond, vooral in de laatste acte. de artisten zelf wat meer onder de indruk schenen te komen van het dramatische gebeuren en daardoor het succes van hun eigen rol wat konden vergeten, zodat er zuiverder werd geïnterpreteerd. Het koor in de eerste acte was" heel aardig, terwijl ook de overige bijfiguren een goede indruk achterlieten. Zo werden toch nog in de laatste aote hoogtepunten bereikt, die vele tekortkomingen deden vergeten. Dit gezelschap zou een ijzeren discipli ne behoeven om tot waarlijk grootse op voeringen te komen, doch daartoe zal hun wel de materiële basis ontbreken. De regie van Leo Piccioli was zeer redelijk, décors en costumes beantwoord den aan de eisen zonder origineel te zijn. Men wist zich aan te passen aan de voor toneeluitvoeringen niet bijster gunstige Stadsgehoorzaal, hetgeen een verdienste lijke prestatie mag heten. Het acteren ging sommige bijfiguren beter af dan de hoofdfiguren. Het talrijke publiek toonde zich zeer enthousiast, enige open doekjes bleven niet uit en een ovationeel applaus Lusthoflaan 3c; H. P. Milikowski sociograaf, Hoflaan 4; W. H. Nagel en fam. docent. Rijnsb.weg 54; J. W. H. de Neef, kantoorbediende, Schelpenkade 57a; R. L. Newman en fam.. Witte Singel 29; M. van Osnabrugge en fam., onderwijzer, Hoflaan 2; T. H. M. van der ZeeuwOtten, Leven daal 130a; G. A. Oudeman, de Sitterlaan 103; E. A. del Prado, Akkerhof 53; C. T. A. Plomp, kantoorbediende, Papengracht 20; J. van der Pol en fam. sergeant, Su ringarstr. 13; A. Rhijnsburger, dienstbode, Zoeterw.singel 18; J. D. van Rikxoort en fam, schrijver IKM, Beijerinckln 13; N. A. Rotteveel. Schelpenkade 39; A. M. Rijke, Vreewijkstr. 11; J. van Rijn en fam, ar- beids-analyst, Tomatenstr. 56; M. Salomé 11 electricien, Maredijk 32: M A Schoi- demans, Stadhoudersin 26; M. B. J. Schmits, winkelbediende, Watersteeg 2; T. N. Sie, P. de la Courtstr. 93; F. G. A. ten Siethoff, Zeemanlaan 5; J. J. A. van der Steen, de Genestetstr. 75a; J. Stroeve, Oude Singel 146; P. Sureki, Merelstr. 45; E. L. Tan. Oude Singel 26; K. H. Teng. d. M. v. Streefkerkstr. 45; A. M. Thoen, RK zuster, Zoeterw.singel 34; R. E. Treur niet, Boerhaaveln 34; M. J. van Trommel, Morskade 1; A. A. Uiterwaal, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; J. Vogelenzang, ma chinist gr vrt, A. Paulownastr. 12; R. J. P. Vroom, Beschuitsteeg 4; A. R. de Vroo- men, natuurkundige, J. v. Goijenkade 17; H. E. Wassing, Oude Vest 35; A. M. van Wijk en fam, maatschoenmaker. Akker- het slot bewees, dat Leiden een opera-j hof 48; L. J. van Evert—Zadelaar Utr opvoering op prya weet te stellen. Jaagpad 75; J. s. Zwaan, dienstbode. Morssingel 2. J. van der Veen. Uit Lelden vertrokken: P. A. Abrahamse, Rijnsb.weg 10. Mid delburg. Bellinkstraat 3; G. Baane en Fam., aA>. „Kapal-Senang. Os. Vijversin gel 14; A. B. Blom. Stationsweg 23. Oegstgeest, Koninginnelaan 12; IJ Bosje. Roodenb.str. 51, Zwitserland; J. M. Seet- Brouwer en fam. Vestestr. 68. Kat wijk. Tulpstr. 2; O. Buining. Morsweg 8. Noorwegen; G. Carton. Mecklenb^tr. 14. Leiderdorp, Meidoornstraat 30; Wed. A. L. M. Pieck-Creij'gh'ton en fam. Stations weg 23. Oegstgeest. Koninginnelaan 12; J. van Dijke en Fam., Ten Katestr. 20. Amsterdam, Erasmusgracht 11 hs; W. A. Entzinger en fam.. Zeemanln 36; Oegst- geest. Emmalaan 28; H. A. N. M. Gonsal- ves, W. Singel 94; Heerlen. R. de Beeren- broucklaan 47; W. Harteveld en fam.. Sn Hurgronjestraat 13; Ver. St. van N. Amerika; J. G. Hartmann en fam.. W. Rozenstraat 50; Jutphaas. Willem III-str. 49; C. van Helden. Bloemdstenlaan 21. Vlissingen. Bonedijksestr. 123; W. A. Hendriks, Rijnzichtstr. 24; Amsterdam, Montelbaan^tr 17 IV; J. F. Heijdemann, d. Brandelerkade I. Amsterdam. Mid denweg 16 I: A. Hoepel, Haarl^tr. 246; Wassenaar. Araweg 12; P. Huiser, Noord einde 52; Zierikzee. Lange St. Janstr. C 242; C. K. Jansen. H. Rijndijk 114; Ha- zerswoude. Rijndijk 192; Wed. M. H. v. Berge Henegouwen-Jansen en fam.. Aal markt 12. Oegstgeest. Marelaan 10; E J. Jonge jan. Wasstr. 55. Boskoop. Burg. Co- lijnstr. 22; G T. J. Kerlen en fam Dijk- straat 29; Amsterdam. Rob Scottstr. 13 I; Raden Roro T. Koestininesih. Korevaar- straat 11a. Amsterdam. Vechtstraat 142 IV; P. J. v. d. Reijden-Korendiik. Rijn- diikstraat 73; Rotterdam. Schaardlik 514/6; A. G. Lagendijk. Herengrt 53: Arnhem. P. Rijokenstraat 1: J. C. Lange- veld. Sophiastr. 61 b; Amersfoort, Utr.- weg 143; A. H. Carton-Lardé. Trompstr. 37. Leiderdom. Meidoornstr. 30; J. van Leeuwen. W.-Singel 27; Amersfoort, Utr.weg 266: A. H. M. van Lint. Fagelstr. 39. Oegstgeest. Ln v. O. Poelgeest 28; T. A. M. Luijckx Bloemistenlaan 38, Canada: W. van Manen en fam. Hoefstr. 57. Rijswijk-ZH. Jos. Israëlln 103: W G. Markerink. da Costastr. 71; Rotterdam. Osseweistr. 5; J. P Meyer. Groenhazen- grt 12, Rotterdam, Havenstraat 158; G. T. Mollers, Haarl.str. 251, Utrecht, Kersthof- laan 19; J. C Mooijekind. Hansestr. 37 A, Frankrijk: P. Mout. Wasstr. 70. 's-Gra- venhage, Koninginnegracht 41; J. de Mul en fam.. Lammensch w. 41; Diemen. Mul- derstr.w. 24; P. G. Nievaart. Kortenaer- ptraat 65. Den Helder. Buitenhaven 5: C. G. Onvlee, v. 't Hoffstr. 2, Den Helder. BuitenhavenS; H. A. E. Pino, de M. van Streefk.str 36. Oegstgeest. Geverstr. 38; S. Hulsche-Postma en fam.. Rimjib.w. 107; Den Helder, Bremstr. 35: J. E. Pot ter van Loon L. Mare 71 a; Zuid-Afrika; W. C. Riel. P. J. Blokstr. 27, 's-Graven- hage. Akeleistraat 4; E. J. Santcross; Ranenbürg 131, Amsterdam. Victoriapl. 36 II; E. B N. de los Santos. Bilderdijk- straat 6; BMgië: N. Schimmel en fam., Haarl.str. 200 a. Soest. Verl. Talmalaan 17; T. H. G. Schut. Haarl.str. 200 a. Amster dam Montelbaanstr. 15 I; L. M. M A. J. Sluijters. J. de Wlttstr. 44. Ravenstein. C 14; J. A. Smolders. Leemansstr. 53. Venlo Vogelsanckstr. 59: J. M. Soruijt en fam.. C. Huvgenslaan 1; Driebergen-Rijsen- burg. Buntlaan 70; J. G. W. Stijgers. v. Oldenb.veltstr. 31, Alkmaar, v. d. Lijn- straat 12; T. B. Tan. Haagw. 184; Utredht Wilbleminapark 36: A. J. van Tienen, Bmnkhorststr. 43. Canada; J. Vaartjes. Balistr. 64. Amsterdam. J. v. Lennepstr. 292 III; J. P. Verdegaal. Rapenbnrg 24; Sassenheim. Hoofdstr. 15; H. C. Vierhout en fam. Leemansstr. 38. Almelo. Wier den se?*, r 135; J. T. P. Luijckx-Vlasveld. L. Rijndijk 28 B. Canada: N. de Vries en Fam. Kolfm.steeg 13; Noordwijk. Nwe Zeeweg24; A. J. Westra, Breestraat 118, Katwijk Vliegveld. Keurige aankleding en goed spel van Litteris Sacrum Die blauwe ogen van de keizer, die zijn innig aan hem verknochte onder danen in toom hielden, zelfs al zagen ze die ogen op een schilderij, doen ons nu pracfisch niets meer. De tijden zijn niet alleen veranderd, maar in ons land lagen de verhoudingen toch wel enigszins anders dan in het oude Oostenrijk. Franz Molnar schreef dit stuk om de kruiperigheid van de oude hofkliek, met alle jalouzie en intrige, aan de kaak te stellen. Als goden troonden de dienaren van het hof ergens heel in de hoogte. En daar beneden in de diepte, daar was het volk, de boeren, zoals Olympia zegt, en ze gebruikt dat woord tegelijk als scheld woord. Dat was een kloof zonder brug, en mocht er ergens een contactpunt zijn, zo als in de badplaatsen, omdat de genees krachtige bronnen nu eenmaal voor alle mensen zijn, dan is dat alleen maar een bron van ergernis. Eugenie, de vrouw van generaal Ettin, zegt daar in lang niet malse bewoordingen haar mening over. Zo hekelt Molnar in dit stuk de ver houdingen en toestanden in zijn oude land. Psychologisch verantwoorde ont wikkeling is er niet bij, natuurlijk niet, dan zou het slot van het stuk, waar rit meester Barna zo maar wegloopt by Olym pia, ofschoon ze elkaar liefhebben, een onbegrijpelijk eind zijn. Het is nu dus alleen speelbaar als een costuumstuk. Zo heeft Litteris Sacrum het ook opgevat en gespeeld. En met groot succes. De regie had alles uitstekend te- geen elkaar afgewogen. en het toeval kreeg geen kans om ook een rol mee te spelen. De hoofdrollen werden door mevrouw C. Hageman-Verhagen (Eugenie), mevr. T. Hogewind-van Oortmersen (Olympia) de heer W. Blok (ritmeester Barna i uitstekend gespeeld, de scènes tussen Olympia en ritmeester Barna, behoorden tot de beste gedeelten. Koele zakelijk heid. gepaard met een sterk ontwikkeld standsbewustzijn maken Eugenie tot een tamelijk eenvoudige figuur zonder veel complicaties. Olympia heeft dezelfde schering, maar haar hart weeft er een gevoelige inslag doorheen, zodat deze rol moeilijker werd, maar volkomen aanvaardbaar en consequent gespeeld. De rol van gravin Lina de jaloerse, in trigerende vrouw, kreeg een uitstekende vertolking van mevrouw J. Reitsma- Klein Wassink. Bij meer genuanceerd spreken had haar tekst aan duidelijkheid gewonnen. Sommige pointes kwamen nu niet tot hun recht. De heer B. Hageman, die ook de leiding had, speelde de rol van generaal Ettin. de man die zonder verweer de wensen van vrouw en dochter inwilligt, met de nodige charme, waardoor de generaal behoed werd voor pantoffel-heldendom. Behalve door het spel werd deze op voering ook tot een succes door de zelf ontworpen en gemaakte kleding van om streeks 1880 en door het kleurige décor. De dames en de heer Herman Frentzen kregen bloemen aangeboden. Bn. Woensdag leestelijke intocht van de Sin! Zoals gemeld komt Sint Nicolaas Woensdag in Leiden aan. De commissie, die nu reeds meer dan 30 jaar de ont vangst van de Sint verzorgt, kan het vol gende melden: Sint Nicolaas komt per trein uit Am sterdam om 13.50 uur aan het station aan- Per open landauer zal Sint Nicolaas zich dan via Stationsweg. Steenstraat. Haar lemmerstraat. Hooigracht. Nieuwe Rijn, Gangetje en Breestraat naar het Stad huisplein begeven, waar de schoolkinde ren der eerste klassen van de openbare scholen hem opwachten. Hier zullen tevens de burgemeester en de overige leden van het stadsbestuur aanwezig zijn om de Sint te verwelkomen. Na de ontvangst zullen Sint Nicolaas en de burgemeester het voorbijtrekken der kinderen van het bordes aan de Bree straat gadeslaan. Hierna zullen de Sint en de overige genodigden zich eveneens naar de Gehoorzaal begeven. Tijdens de rijtoer en de ontvangst op het Stadhuisplein zal het Leids politie- iuziekgezelschap medewerking verlenen. Het wordt dus een echt feestelijke in- 'cht. Natuurlijk kost een en ander veel geld. Degenen onder onze lezers, die de commissie willen steunen, kunnen dit doen op het gironummer van de Sint Nicolaas intochtcommissie 501808 of aan het adres van de pennizxgmeesteresse mej. G. C. de Hertogh Maresingel 30a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3