Meer dan 350.000.000 CABALLERO's 0 hebben dit jaar reeds de smaak van de Nederlandse roker gestreeld. Zovele tienduizenden Caballeristen kunnen zich niet constant vergissen. In Nova Scotia was ds Spier assistent van de fieldman Belangrijke zaken voor de emigrant zijn huisvesting en kerkelijk leven Soedan, „luchtpijp van Egypte"; basis voor de Britten Volgend jaar 20.000 emigranten naar Australië? 5 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1553 1 Naar het derde land van de wereld (II) DOORDAT DE EMIGRATIE in enkele jaren zo'n grote omvang gekregen heeft, worden de emigranten steeds meer over heel Canada verspreid. Iedereen kan nu eenmaal niet naar Ontario. Nova Scotia, vroeger slechts in Nederland bekend als een gebied, dat men snel moest passeren, is bezig een goed tehuis voor onze emigranten te worden. Oké ExceUentie Dit zou ik willen zeggen tot Suurhoff. die bij zijn terugkeer nada door de radio liet omroepen, dat vrijwel alle Nederlandse kerken Canada vertegenwoordigd zijn. Laten de kerken in Canada dit maar niet horen De Christian Reformed en de Reformed Church, die zich vooral verdienstelijk maken voor onze Hollandse emigranten zijn echt Amerikaans-Canadese kerken, al stammen zij ook af van mensen die in vroeger eeuwen van ons land naar Ame rika getrokken zijn. Dat deze kerken klaar stonden om onze mensen op te gen. bleek onmiddellijk, toén de Water man aan de kade in Halifax gemeerd lag. Boven dn de „society hall" van de boot zaten beambten van de Canadese spoor wegen. om aan iedereen z'n spoorbiljèt uit te reiken. Deze heren verw dadelijk naar een ander tafeltje. Daar zatèn de vertegenwoordigers van de bei de genoemde kerken, de heren Lam er -Weeda. Ik kon bij hen plaats nemen er tegelijk nadere gegevens en ook vragen van een aantal mensen naar voren brcn- ken. De kerk heeft dus in Canada rang bij de emigranten en 't eerste recht de mensen te plaatsen. Daarna komt pas de regering met haar diensten, aan bol. Een eervolle positie voor de kerken dus! De kerken bekostigen dat alles zelf. Alleen krijgen de fieldmen vrijkaarten van de Spoorwegen. Dat een predikant in Canada nog an ders dan in Nederland erkend wordt, "waarbij men rekening houdt met zijn zwakke financiële positie, vindt zijn be wijs in 't zgn. clergie-book. Dit reductie boekje voor de Spoorwegen, waardoor een predikant voor de helft of bij een retour voor de enkele-reis-prijs kan rei zen. ontving ik bij aankomst door de vriendelijke bemiddeling van het bureau van Mr John Vandervliet. Dat wij dit heel goed kunnen gebruiken, begrijpt ieder, die weet, dat wij de reis in Canada zelf moeten bekostigen, en slechts door het Ihouden van preken en een enkele lezing de onkosten kunnen bestrijden. Wanneer men z'n reis ver uitstrekt, zoals in mijn geval naar Vancouver 'k was in Halifax nog niet op de helftlo pen de uitgaven toch nog hoog op. De eerste kennis making Wie voor het eerst in Canada aan wal stapt, ondergaat wel even een sensatie. In enkele dagen deed iik zovele nieuwe indrukkn op, dat het voor mijn gevoel leek, of ik er al veel langer geweest was. Wat de eerste indrukken waren Het was bepaald warm, die 9de Juli, in Halifax. Het station was groot, maar niet erg mooi. Dit havenstation is maar een bij-stationDe Canadezen waren vrien delijk. voor mij. als predikant, in het bij zonder. De treinen, waarin de emigran ten volgens 'n speciaal tarief reizen, zijn samengesteld uit het oudste materiaal en nogal vuil. Hoewel het in Canada veelal anders toegaat, dan bij ons en nie mand zich gauw dik maakt, voelt men zioh daar spoedig thuis. Het is wel een andere, maar geen ..vreemde" wereld. Ook de douane, die ik moest hebben, nam het nogal gemoedelijk op. Ik had van iemand een kistje met vijftig goede Hollandse sigaren medegekregen. De man keek er niet eens naar Wanneer men iemand ergens voor be dankt: thank youhoort men het stereo tiepe: you are welcome! <U bent; wèlkomEerst denkt u misschien dat dit een welkomstgroet is. Iedereen heet U welkmo! Maarwanneer u hoort. dat ook een man en een vrouw dit tegen elkaar zeggen, begrijpt u, dat' dit ..het zelfde" is als ons: niets te danken Dat onze mensen in Canada welkom waren, bleek mij echter uit het volgende. Vlak achter de Waterman kwam een grote Italiaanse boot, de „Conté de Bian- comano" de haven binnen. Een douane beambte schudde zijn hoofd en zei tegen mij: de Hollanders zijn goed, maar de Italianen zijn lui en vuil „lazy and dirty". Mijn plan om met de emigranten door te reizen naar Montreal en daar of in Noord-Ontario de eerste Zondag te preken, ging niet door. Kom, alstublieft, preken Familieberichten uil andere bladen GETROUWD: mr W H Gallas en G M Garrer. Diakarta-Bokor (Ind.l; F Alons en H M le Slercq A'dam; J Elfenbeln, litt. drs en E L Souget. Shefayim-Ulpan. Herzella, D P Brum. man. Èmmastad (Cu- g g Kn j jr, Kampen; R Pal; vr, 65 )r, A dam; j N Schreuder. man, denhout; H den Blanken, man, 67 jr, A' kerk in Nova Scotia had dringend hulp nodig in de prediking en de meeste pre dikanten reisden door". Wie kan zo'n verzoek afwijzen? Zo kwam ik onverwachts en ongewild in „Nieuw Schotland" terecht en ont moette daar tot mijn verrassing ook Mr en Mrs John Vandervliet,. die op bezoek waren om kennis te nemen van het snel groeiend kerkelijk leven in die provin cie. stellig ook om te zien hoe er door de Chr. Ref. Church hulp kon worden geboden. Met zijn Pontiac 1953 ging het dwars door het schiereiland van Nova Scotia, langs de highway no. 2, de weg, die helemaal tot in het Zuiden van On grintweg, naar Belmont, het hoofdkw tier van mr Lam, een centrum van jong Hollands-Canadees leven. De „gravel" was overdekt met een dikke laag kiezel stenen, Deze sprongen met geweld van onderen tegen de auto. Er kunnen daar door beschadigingen optreden, waarom sommigen hun wagen van ondere met een rubberlaag laten bespuiten. Af en toe duikt men door een kuil. Zo gaat het heuvel op, heuvel af. Wanneer het erg droog weer is, kondigt zich een tegen- r aan door een stofwolk. Bij het :ren moet men oppassen, dat men door het stof. dat het zicht beneemt, niet as tegen oprijdt. En dan zijn i Canada nog mindere wegen is eenvoudig onmogelijk om bij zulke verschrikkelijke afstanden overal prachtige wegen te hebben. Men moet zich eerder verwonderen, dat er toch nog zulke wegen zijn. Wat een aanleg! In Belmont staat een huis! En niet zo'n kleintje. Er zijn ongeveer tien kamers "Tier woont de familie Lam. man en w plus baby, maarer zijn zeker wel twee of drie andere emigranten families, die dit huis met z'n mooie wa randa's bevolken. Als het moet kan ér altijd nog een vijfde familie bij. Men eet CONSTANTE KWALITEIT 65 ct. Meisjes worden vlot in huishoudelijke betrekkingen of als „nurses" in bet ziekenhuis' ondergebracht. Wie de taal beheerst kan op een kantoor of in een Wie in Canada eenmaal aan het werk en Engéls leert, krijgt straks veel ïeer kansen. Het begin is het moeilijk- Assistent van de iieldman Na enkele dagen al bevorderd tot as- stent van de fieldman. toen de Rijn dam in Halifax moest binnenlopen met aantal emigranten. Mrs Lam was zo druk bezet, dat zij onmogelijk haar plaats in de „chaplain's room" in het De eerste verkiezingen in Soedan zijn n voile gang. In de plattelandsdistric- en hebben de verkiezingen in twei .rappen plaats: eerst worden de afge vaardigden gekozen, die dan tussen 3' 25 November op hun beurt de volksver tegenwoordigers zullen kiezen. In de ste delijke centra worden de volksvertegen- digers rechtstreeks door de kiezers gekozen. Daar de bewoners van de Soe dan bijna geen van allen kunnen lezen tario naar Detroit voert en km lang is. Halifax is nogal oud, met sterk stij gende straten en magnifieke vergezich- de baai. Wat opvalt zijn de ty pisch Amerikaanse houten huizen. Deze stad. die met z'n voorsteden een 134.000 telt. is. als vrijwel alle Cana dese steden, ruim gebouwd. Het duurt i stevig kwartiertje voor men er door Waar de zijstraten op een hoofdweg uitlopen vindt men telkens een stopbord. En „stop!" betekent in Canada, dat men ook werkelijk stilstaat. Een prachtige tocht De tocht door Nova Scotia was prach tig. De weg kronkelt langs de baai. slin gert later even langs een groot meer. en gaat steeds op en neer in dit schilder achtige heuvelland met zijn bossen, zijn bloemen, zijn ongerepte natuur en mooie vruchtbare akkers. Geen wonder dat dit land 's zomers tienduizenden toeristen trekt! En tussen het groen en tegen de heuvels plekken overal de frisse witte huizen. Wat een mooi stukje van de we reld is dit! Wanneer Canada zo begmt, hoe moet dan de rest wel worden! Onderweg stopten wij even bij een restaurant om ons wat te verfrissen en Afgedacht van enkele uizonderingen, hebben de restaurants alle iets cafetaria achtigs. Zoek er geen gemakkelijke fau teuils en gezellige zitjes! Men zit heel gemoedereerd samen op een krukje. Ca nada kent immers geen standverschil. Deftigheden komen niet in aanmerking. Ten slotte is iedereen gelijk en telt de boerenknecht evengoed mede als de boer. Misschien rijdt hij nog wel in een betere wagen dan zijn baas en zit hij straks op een betere farm dan zijn 'k Moet zeggen, dat de Inrichting van deze restaurants met tal van automa tische apparaten meestal keurig is. Men •an alles krijgen. Koele dranken by de vleet. Sandwiches men eet in Canada aldoor weer sandwiches! in soorten en warme hapjes. Fooien? Niet nodig! Er wordt niet op gerekend. Het loon van de serveersters is goed. Alleen „dinner" of lunch geeft men meestal een „tip". Een ding is in deze restaurants niet te krijgen, nl. bier. wijn of sterke drank. Canada kent in dit op zicht een sterke beperking, waarover later meer. Nu wij toch aan het eten toe zijn. dit in Canada goed. Beslist goed. Eieren jn er geen luxe. Een flink stuk vlees ook niet. Onze mensen eten er goed van, ook al staan zij pas aan het begin. Men heeft het in dit opzicht beter dan in Holland. Het steeds verpakte brood is best en het „icecream" verrukkelijk. Na Truro, een mooio stad met in dustrie, gepasseerd te zijn, ging het rechtsaf over een „gravelroad", een in „zittingen", zoals op de boot, Mrs Lam staat voor niets. Het werk van de fieldman moet niet onderschat worden. Ik had gelegenheid verschillende malen met hem mede te gaan in zijn auto, waarmede hij er op I uittrok om mensen te plaatsen. Gebrek aan mensen Er is in Canada gebrek aan mensen, en toch gaat de plaatsing niet altijd van zelf. Dat ligt voornamelijk hieraan, dat men werk.moet vinden met een huis en dit laatste is de moeilijkheid. Bovendien is er veel seizoenarbeid in de landbouw, en dan speelt het tijdstip een grote rol. Men moet daarvoor in het voorjaar z:jn. Nu is het dwaze van het geval, dat het emigratiesysteem het werk van de field man op de ergste manier tegenwerkt. In het voorjaar, zeg April, is er veel vraag naar mensen. Men klopt bij de fieldman j aan hu wordt zo langzamerhand een| bekende en vertrouwde figuur onder de Canadezen of hij nog „Dutchmen" heeft voor allerlei werk. Helaas, hij heeft ze niet! De mensen, die vroeg in het voorjaar emigreren komen bijna al lemaal binnen via familierelaties, zodat al werk op hen wacht. In de zomer komen, volgens de emi- j gratiemethode, die er steeds meer in komt, mensen, die geen vaste bestem ming en dus ook nog geen werk in Ca nada hebben. Dan hebben de Canadezen, die in het voorjaar om hulp vroegen, al andere krachten aangetrokken of ze be helpen zich. De fieldmen moeten dan maar zien, dat zij al. deze mensen in de ongunstig ste tijd geplaatst krijgen. Tegenwerkende factoren Wonderlijk, dat er in de emigratie nog zoveel tegenwerkende factoren zijn en dat het systeem blijkbaar niet kan kloppen.' Dan ziet men pas wat een fieldman waard is! Hij rust niet voor hij zijn mensen aan het werk heeft èn on der dak. Wij reden van het ene adres naar het andere. Hier mislukt het, de man heeft al een Duitser aangenot Dan naar het volgende adref Óok n Weer verderJa, hier gaat een beider over enkele weken weg, en er is ook een huisje, maar deze baas wil geen schare vreemde kinderer zijn erf hebben. Iets verder staat beter huis, ook groter, dat de Hollander over een paar maanden kan krijgen. Wat kan hij? luidt de vraag. Kan hij ook varkens slachten? Hier is dus een kans, die wordt aangegrepen, waarbij de vraag is hoe die paar resterende maan den weer overbrugd kunnen worden. Tenslotte lukt het altyd om de men sen aan de slag te krijgen. Men moet alleen als emigrant van alles kunnen. Een melkboer in Holland moet in Canada bijv. kunnen schilderen. Verkiezingen zijn in volle gang Wie dit land bestuurt, controleert de Nijl Een karakteristieke foto van Cape Breton met een groot hotel,.gebouwd op een rots, op de achtergrond. station kon bezetten. Dus zou ik -- plaats innemen. In deze „chaplain's room" hebben de verschillende kerken een stand. Daar worden informaties ver strekt. Kaarten van Canada uitgegeven. Lectuur uitgereikt, postzegels verkocht, en de mensen met alles en nog wat ge holpen. 's Avonds laat ging ik met mr Lam naar Halifax. In de nacht kwamen wij in ons hotel waar wij een grote kamer kregen met twee bedden en ver- j der Geinig aantrekkelijks. Even nog een vlug potje schaak! Toen ik mijn schoenen voor de deur op de gang zette, zag ik voor de andere Toch kon ik enkele families de weg wijzen, mensen zonder definitieve be stemming, die daarover kwamen vragen, hetzelfde antwoord geven, dat ik Mr Lam steeds weer had horen geven. Ik raakte een verzameling ansichtkaarten, postzegels en provinciekaarten van Ca nada kwijt, ook lectuur van de Chr. Ref. Church en geïllustreerde tijdschriften. Een Hollands meisje had geen geld ge noeg voor haar spoorkaartje en werd geholpen. Enkele Duitsers werden in hun taal geholpen en een Hollandse dame. klein zoontje, die nooit ter kerk ging werd vriendelijk de weg naar de iet maar weinig, men mag iets doen, en dat geeft voldoening Behuizing Tenslotte nog iets over de huizen en /er de kerk. De huizen van hout zijn vaak een soort bungalows en lijken wat zomerhuisjes. De meestcn heb ben één verdieping, al zijn er ook gro tere. zoals van de fam. Lam. Zo goed als elk huis heeft echter een basement, kelderverdieping, waarin de centrale varming staat, waardoor elke kamer een luikje in de vloer verwarmd wordt. De houten wanden zijn drieledig, isolatie, soms van glaswol, waardoor de koude 's winters en de warmte 's zo- voldoende wordt tegengehouden. Meestal ziet men schuine daken, bedekt met soort plaatjes, singels, van asbest. Het toilet? Ja, dat is dikwijls nog buiten! Althans op het platteland. Soms ziet men zelfs van die huisjes voor drie families. Electriciteit is er vrijwel overal «n niet duur. Het stromende water levert goedkope kracht. Door de vele wellen is er In Nova Scotia meest ook water in de verafge legen huizen. de huizen er van buiten soms eenvoudig uit, ze kunnen van binnen practisch en smakelijk zijn ingericht Ook de plafonds zijn wel behangen! De lo nen liggen in Nova Scotia wel iets lager, dan in sommige andere provincies, al is het verschil met Ontario bijv. niet zo groot als men wel beweert. Wie in N.S. begint met 40 dollar per week is niet slecht af. Daartegenover staat, dat de huizen hier niet zo duur zijn. Voor 25 dollar per maand woont men in een goed huis, vanzelf geen luxe villa. Voor 40 dollar p.m. kan men soms een flinke boerderij huren, al heeft men dan niet het alleengebruik van de grond. of schrijven hebben de verkiezingen nogal wat voeten in de aarde. Toch wacht men tegen hel einde van maand de resultaten bekend te kunnen maken. Welke is de betekenis van gebied waar Engeland en Egypte de macht strijden? Generaal Gordon die opdracht van de Britse regering 5 een onderzoek moest instellen n de moeilijkheden welke zich ih die da- in de Soedan voordeden, gaf als zijn mening te kennen, dat niemand die in de Soedan heeft geleefd, aai indruk kan ontkomen, dat het bezit dat land volkomen doelloos is. Er ii wel niemand meer die deze -opvatting deelt. De Anglo-Egyptische Soedan heeft een oppervlakte van ruim 2'4 millioen vier kante km dat is de helft van de opper vlakte van Europa, zonder de Sowjet- Unie. De bevolking is slechts bijna 8 millioen zielen sterk, hetgeen neerkomt en bevolkingsdichtheid van ruim 3 per vierkante km (in België 287, in Ne derland 300>. Het land is dus dunbe volkt. maar men ma? toch niet uit het ook verliezen, dat de bevolking sedert 1905 is verviervoudigd De katoen vormt de basis van de volks huishouding in Soedan. Het is onder vanwege deze katoen, dat Enge land zijn invloed in dat gebied wil be houden. Immers, indien dc Britten de iiSi1 De gemeente picknickt in het zonnetje na de kerkdienst in Nova Scotia. Deze foto is een eigen opname van ds Spier, deuren geen schoenen staan. Vreemd! Zou dat hier wel goed zijn? De volgende morgen hoorde ik, dat het in Canada helemaal niet de gewoon te is, om in een hotel je schoenen buiten te zetten. Daar zijn aparte schoenpoet sers voor in de stad. De hotellier had dan ook aan Mr Lam gevraagd, waar voor die schoenen op de gang stonden. Deze had er maar een grapje van ge maakt: „er was geen plaats meer voor hen in de kamer!". In de „chaplain's room" maakte ik kennis met Rev. I. F. Mackinnon, pred. in de United Church, die van Schotse af komst was en veel belangstelling toonde voor de Chr. Reformed Church. Er waren niet zovele emigranten op de „Rijndam". Ferd'nands waqen moef ©ven op zij Kerkelijk leven Het kerkelyk leven gaat prachtig. Het groeit met sprongen. Waren er in April nog maar 13 zielen in Belmont, voor half Juli waren er kleine honderd. Men groeit al uit de boerenschuur, die als kerk dienst doet. uit. De young people Sbciety vergadert enthousiast 's zomers door. De stemming is, ook als men 's Zon dags na de dienst samen „picknickt", be paald opgewekt, Immers in dit grote land van N. Scotia, dat driemaal zo groot is als Nederland, met slechts 700.000 in woners, waar enorme kolenlagen zijn, waar veeteelt en fruitteelt cn visserij en industrie zich steeds uitbreiden en ook goud in de bodem zit met andere mine ralen. zijn er vele toekomstmogelijk heden. Men kan hier vooruit. Er staan boerderijen leeg. Sommige zijn zelfs vervallen. Er is land in over vloed. Sommigen hebben het in het be gin moeilijk, enkelen zelfs heel zwaar omdat men dan zo kwetsbaar is, maai de toekomst lacht. Met Gods zegen, kan er veel bereikt worden. Het eerste, dat er gebouwd moet worden is de kerk. Zonder ver sterking van het geloof en voeding ln het geestelijk leven kan men niet si de blijven. Rijswijk tZ.H.) Ds H. J. SPIER. contröle over de Soedan zouden liezen, zou dc katoenvoorziening Groot-Britannië ernstig kunnen worden bedreigd. Voor Egypte, dat zelfs belangrijke katoenproducent is. heeft dat product uiteraard minder betekenis. Maar die Egyptische katoencultuur is slechts mogelijk, indien het water van de Nijl blijft toevloeien. Voor water. v< drinkwater zowel als voor bevloeiing, Egypte geheel afhankelijk van de Soe dan. Wie de Soedan controleert, contro leert de Nijl en bijgevolg de wateren van Egypte. Churchill heeft jaren geleden reeds de Nijl de luchtpijp van Egypte ge noemd. „De Soedan is met Egypte door de Nijl verbonden zoals een duiker met het wateroppervlak door zijn luchtslang; zonder die luchtslang zou hij stikken". Zolang Egypte niet de Soedan en bij gevolg de Nijl beheerst is de Egyptische zelfstandigheid een fictie. Welke is verder de politieke en mili taire betekenis van de Soedan voor geland? In het algemeen kan men tuurlijk zeggen, dat naarmate Engeland Amerik. zender van 1000 KW inEurop. aether Radio-luisteraars horen sedert een kleine twee maanden een nieuwe zender op de lange golf. Het is er een in d« buurt van München, die de programma'» van de „Voice of America" in het Engel» cn voor de landen achter het ijzeren gordijn relayeert. De nieuwe zender ope reert op een golflengte van 1734 meter (173 kes p s>, ongeveer precies op de golflengte, die de Conventie van Genève aan Radio Moskou voor een van haar zenders had toegewezen. Dit Russische station met zijn 500 kilowatt vermogen bij de technici bekend als het krachtigste ter wereld opereert al sedert jaren op deze golflengte. Nu hebben de Amerikanen voor hun propa ganda daar een zender „overheen gezet" van om en de nabij de 1000 kilowatt, waarmee het Russische record du» wel overtuigend is gebroken. Volgens de internationale bepalingen komt Uncle Sam die golflengte in Europa niet toe. zeker niet voor een zender met een dergelijk vermogen. Maar met hun vele en krachtige stoorzenders zijn de Russen ook allerminst scrupuleus ZU storen niet alleen de zenders, die zij wilTen sloren (mhg dat trouwens?) maar ook vele andere. „Mir nichts. dir nichts" zullen de Amerikanen wel ge dacht hebben. In ieder geval is het voor de radio liefhebbers een interessante wetenschap. Natuurlijk wordt ook deze nieuwe zender op zijn beurt gestoord, maar zover da waarnemingen in Nederland uitwijzen, „blaast" hij er gemakkelijk doorheen. Vrouwenbonden willen veiliger verkeer Request aan minister-president gezonden Verontrust door het steeds toenemende aantal verkeersongelukken, hebben de Nederlandse vrouwenorganisaties, aan gesloten bij het Nod. Vrouwen Comité, zich met een uitvoerig request tot de minister-president gewend. Hierin wordt o.m. aangedrongen op strengere handhaving van artikel 25 van de Wegenverkeerswet, het algemeen vei ligheidsartikel; 'n snellere uitvoering van hmet wegenplan voor snelverkeer rond om steden en dorpen en de mogelijkheid enkele straten in woonbuurten geheel te sluiten voor doorgaand snelverkeer, ook van bromfietsen. Tevens pleit het Comité voor het op ruime schaal inrichten van zgn. „speel straten", die aan de jeugd een veilige speelruimte kunnen bieden, en uitgebrei- der verkeersonderricht op de scholen. Artsenhonorarium f 7 per verzekerde? Vertegenwoordigers van de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) en de zieken fondsen zijn het onderling eens geworden over een tussentijdse regeling, waarbij het honorarium der dokters zal worden vastgesteld op zeven gulden per jaar per verzekerde der ziekenfondsen. (Thans be draagt het honorarium f 5,46). De onder linge afspraak ls inmiddels aan de zieken fondsraad ter goedkeuring voorgelegd, al dus De Volkskrant. meer gebied kwijtraakt, het overblijven de aan betekenis wint. De Soedan grenst in het Noordwesten aan Libye waar d« Britten grote invloed hebben. Port Soe dan is een belangrijke haven aan de Rode Zee en voorts vormt de Soedan de verbinding met Kenya, naar welk ge bied Engeland juist zijn militaire steun punten gaat verleggen. Een doelloos be zit is de Soedan dus zeker niet. T. Cnossen terug van een viermaandse reis door de drie belangrijkste emigratielanden (Van een onzer verslaggevers) Tn Australië heb ik geen enkele werk- "A loze Nederlander gezien. Ik ben dan ook van mening, dat een emigrant me enig pioniersbloed hier veel kan berei ken." Aldus dezer dagen de heer T. Cnos sen. directeur van de Chr. Emigratie Centrale, die met de Maasdam van de Holland-Amerika Lijn terugkeerde uit Canada. De heer Cnossen was bijna vier maanden op reis geweest naar de emi gratielanden Australië. Nieuw-Zeeland en Canada. Wat Australië betreft, sprak de heer Cnossen als'zijn persoonlijke over tuiging uit. dat men daar het volgend jaar zeker 20.000 Nederlandse emigranten zou willen hebben. Ook voor Canada koestert onze zegsman goede verwach tingen. De positie der Nederlanders in Australië is vaak niet gemakkelijk, vooral door het isolement van het binnenland cn de an dere mentaliteit van de Australiërs. Daar door verloopt het assimilatieproces ook minder vlot dan in de Amerikaanse lan den. Beslist niet omdat de Australiër slechter is, maar omdat hun mentaliteit zo veel verschilt van de onze, zo zei hij. Voor Australië zijn altijd nog agrrische mensen nodig. En dan echte boeren, niet een marconist of een timmerman, die op een boerderij eigenlijk niet thuishoren, al slaan ze soms geen gek figuur. Het is een bezwaar, dat de meerder heid van de Nederlandse emigranten in of bij de grote steden Sydney en Mel bourne wonen en uren moeten reizen voor zij op hun werk zijn. In de kleinere plaatsen zijn de huisvestingsmoeilijkhe- den niet zo onoplosbaar als in de grote steden. Wat Nieuw Zeeland betreft is de leer Cnossen van mening, dat men daar reen grote aantallen Nederlanders zal toe laten in het volgend jaar. De eigen be volkingsaanwas bedraagt ongeveer 30.000 zielen per jaar. terwyl bovendien de enigszins eenzijdige economische struc tuur van het land tot voorzichtigheid noopt Over Canada was de directeur van de Chr. Emigratie Centrale zeer optimistisch. ..Economisch en financieel is dit het meest gezonde land ter wereld. Vandaar dat de Nederlanders daar dan ook goed vooruitkomen. Een voorbeeld: voor een aderlandse kerk in Alberta zag ik op jen Zondagmorgen ongeveer 200 auto's, hoofdzakelijk eigendom van emigranten, die hier van 1948 of 1949 wonen. Welis- vaar is een auto een noodzakelijk ver voermiddel. maar zij hebben hem toch .naar! Het aantal kerken neemt ook ge stadig toe: in Edmonton was in 1948 een kerkje, nu zijn er 'vijf van de Reformed Church en van de Chr. Reformed Church", zo zei dc heer Cnossen, die het in 1952 in Canada geïmmigreerde aantal Nederlanders schatte op 21.000 en het aantal voor dit jaar op 18 a 19.000. Naar Australië trokken verleden jaar 13.200 Nederlanders, dit jaar is dit een wat kleinere groep. Koopman neergeslagen: buit i 5000 Op de stille weg van Losser naar Glanerbrug, dicht by de Duitse grens, is gisteravond de 50-jarige veehandelaar J. Munnike slachtoffer geworden van een roofoverval, waarbij 5000 gulden van eigenaar verwisselden, zo meldt de Vkrt M. had zaken gedaan en was per brom fiets op weg naar huis. Met een rode lantaarn werd een stopsein gegeven, waarop de man werd neergeslagen Het polrtie-onderzoek met speurhonden le verde nog geen resultaat op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5