BRYLCREEM Propaganda voor vestiging van industrie wordt nog uitgebreid Aan bevordering van het vreemde lingenverkeer wordt gewerkt Propaganda voor het Zonnehuis is hard nodig Zestien districtsgidsen is te veelvan het goede C E FA „NORGEN BEN IK RIJK!' Chinezen reppen zich graag voor maal inktvis D. PLAN JE NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 B. en W. doen voorspellingen art Bij het hoofdstuk Economische aangelegenheden van de gemeentebegro- re: ting voor 1954 zijn het vooral de industrialisatie, de bestrijding van de werkloosheid en ook de Lichtfabrieken, die de aandacht vragen. Enkele Oj,. raadsleden hebben bij het begrotingsonderzoek vragen gesteld, die liggen op het gebied van de productie van gas en electriciteit. Zoals men weet, ejJ worden voor de electriciteitsfabriek momenteel grote investeringen ver- a;. richt. Gevraagd wordt onder meer of in verband met die grote investerin- d: gen verhoging van de tarieven is te verwachten. De vraag, of in de toekomst tot verho-1 naar bedrijfsgroepen. In dit opzicht zijn *1 ging van de tarieven zal moeten worden 1€? overgegaan, houdt volgens B. en W. niet alleen verband met de lasten, die uit de huidige hoge investeringen zullen voort- aj, vloeien, maar o.a. ook met de toekom stige kolenprijs. Omdat over de laatste niets met zekerheid kan worden gezegd, kan thans ook geen oordeel over een eventuele tariefsverhoging worden uitgesproken. Men is een systeem aan het bestuderen, waardoor de invordering van de tarieven wordt vermeld. Voor invoering van ge zinstarieven voelen B. en W. niets. Op het terrein van de fabrieken aan de Langegracht is, oro de sombere aanblik iets weg te werken, reeds meermalen ge probeerd wat groen aan te brengen, tot ni toe evenwel zonder enig blijvend resul taat. Industrievestiging Aan B. en W. wordt hulde gebracht voor hun voortdurende pogingen dustrieën aan te trekken. Men vraagt hierbij vooral aandacht voor arbeidsin tensieve kleinere bedrijven. Ten aanzien van de vestiging van nieu we bedrijven zijn B. en W. hoopvol ge stemd. Gebleken is, dat het voorhanden hebben van bouwrijpe terreinen hierbij van grote betekenis is. Tussen de Kanaal- weg en de Trekvlietweg zijn circa 6 ha Industrieterreinen bouwrijp beschikbaar en nabij de Trekvliet ongeveer 16 ha, die nog niet bouwrijp zijn gemaakt. Uitbreiding van de propaganda voor Industrievestiging is in voorbereiding. Het uitgeven van een boekje of folder ligt in het voornemen, zodra de terrei nen in Leiden-Zuid-West beter toegan kelijk zün gemaakt. B. en W. besteden bijzondere aandacht aan vestiging of uitbreiding van bedrij ven, waar mannen kunnen werken. Aan vrouwelijke arbeidskrachten bestaat reeds een tekort. Leidse bedrijven, die modernisering en uitbreiding nastreven, worden zoveel mogelijk geholpen. Er blijkt volgens B. en W. in Leiden nog steeds weinig belangstelling voor in dustrieflats te bestaan In nieuwe wijken Gunstig en ongunstig 1930 tot 1950 veelal zullen doorwerken, Dit zal zeer waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat het aantal arbeidsplaatsen ln meer arbeidsintensieve bedrijven, die een beroep op goedkope arbeidskrachten doen (textiel, voedings- en genotmidde len en dergelijke), in mindere mate zal toenemen dan het aantal arbeidsplaat sen in meer kapitaal-intensieve bedrij ven (metaal en dergelijke), wat een voor Leiden gunstige ontwikkeling kan wor den genoemd. Vreemdelingenverkeer Een doeltreffende propaganda vordering van het vreemdelingenverkeer achten B. en W. van groot belang. Op tiental plaatsen in de stad zullen zers worden geplaatst, waarop verschil lende bezienswaardigheden zijn aange duid. V.V.V. zal een hogere subsidie krij gen. Ook in de bollentijd hoopt globale vergelijking van de cij- meer propaganda te maken. 1930 en 1950 vallen op: de gun- is een kampeergelegenheid niet ge- stige ontwikkeling bij de bedrijfsklas-1 wenst, zo luidt de vraag van vele leden, sen metaal, aardewerk en bouwnijver- b. en W. vinden van niet. Omliggende heid en de minder gunstige ontwikke- j gemeenten bieden aantrekkelijke gele ling bij de bedrijfsklassen papier, kle-lgenheid genoeg en Leiden heeft ding en reiniging, bewerking van hout, lgeen plaats voor. kurk, stro en bereiding voedings- en ge-1 b. en w. zullen zich tot de P.T.T. notmiddelen. In het algemeen blijft dus:wenden voor het plaatsen van telefoon- de ontwikkeling van bedrijven, die veel-:ceiien in de nieuwe wijken, al een beroep doen op goedkope arbeids- j krachten, achter. In dit verband kan ook! Aangedrongen wordt op het stichtten worden gewezen op de ontwikkeling van j van een tentoonstellingshal. Het gebrek de textielindustrie. aan zo'n hal is de laatste tijd sterk voel- Een weinig bevredigende ontwikke- j baar. Zoals men weet, overwegen ling toont de chemische industrie. jW. zulk een hal te stichten bij de nieuwe B. en W. menen te mogen verwachten, i veemarkt gecombineerd met de te bou- dat de tendenzen in de ontwikkeling vanwen marbfhal. Agenda vooi Leiden Donderdag Casino, 7 en 9.15 uur: Chr. Filmactie, „Morgen ben ik rijk". Rehoboth, 8 uur: Veron. Chr. Militair Tehuis. 8 uur: gezellige avond voor militairen (één-jarig bestaan). Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering Nieuw-Brunhilde. Gymnasium, 8 uur: volleybal, Leiden— Haarlem. Oegstgeest, Willem de Zwijgerkerk, 8 uur: Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, mevrouw A. van dei- HeideKort: Door weten tot groter ge luk. (Alleen voor dames boven 18 jaar). Vrijdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., eerste voorstelling in de serie Scherts en Schoonheid, kleinkunst-ensemble van Cruys Voorbergh brengt: Vanouds Adam en Eva. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond. propaganda-avond, mevrouw J. B. ScherpbierSamsom en de heer J. A. be-Christiaanse spreken. Volkshuis, 11 uur v.m.: Leidse Jeugd- actie en Ned. Jeugdgemeenschap, lande lijke jeugdwerkconferentie over proble- ien rond de militaire dienst. Turk, 8 uur: Ned. Reisvereniging, K.L.M.-filmavond. Federatiehuis, Gerecht 10, afdeling Ned. Protestantenbond, ledenvergadering. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Oud-Poelgeest. 7.39 u.: besloten filmgespreksavond. La Putaine Respectueuse (De eerbiedige lichtekooi', toelichting dr J. J. Louet Feisser. Zaterdag Volkshuis, 4 uur: dr A. Brouwer over onze labiele kust. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Italiaanse Opera met Butterfly van Puccini. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met De blauwe ogen van de keizer (Olym- pia) door Franz Molnar. Antoniusclubhuis, 8 uur: Leids Toneel gezelschap met Het nestje van de Anti quair door Hans Nesna. Tentoonstellingen Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 25 uur: prenten en gouaches van Harry Disberg (tm 21 November) Lakenhal, 104 uur: werken van Gentse schilders en beeldhouwers (t.m. 7 Decem ber). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136. In de uitbreidingsplannen voor wijken wordt rekening gehouden eventuele vraag naar gronden vestiging van kleine anrbachts- en nij-1 verheidsbedrljven met een wijkverzor-1 gende functie, die veelal geconcentreerd op bepaalde plaatsen in het plan zijn gedacht. In principe wordt het denkbeeld van j het stichten van een verzamelgebouw j voor zodanige wijkbedrijfjes nog steeds i door B. en W. aanvaardbaar geacht. Of I de practische uitvoeringsmogelijkheden groot zijn, menen B. en W. te moeten j betwijfelen. B. en W. achten het stichten van „win kelflats" (meer verdiepingen) niet aan te bevelen. Dat is te grootsteeds. De wo ningbouwverenigingen plegen bij ver deling der nieuwe winkelruimte overleg met de middenstandscentrale. De geor ganiseerde middenstand heeft naar de mening van het college een taak ten aanzien van de verdeling van de bedrijfs ruimte. Voorspellingen Ondanks het feit, dat de werkloosheid in sterke mate is gedaald en de vraag naar vakbekwame krachten aanhoudt, blijft het naar het oordeel van vele le den een gebiedende eis, te trachten nieu we industrieën aan te trekken. In dit verband achten zij het belangrijk te we ten hoe de bevolkingssamenstelling er voor de komende 10 a 15 jaren uitziet. Kunnen B. en W., aldus vragen deze le den, een prognose geven, waarin tot uit drukking komt een overzicht van de Werkende bevolking, verdeeld over de verschillende beroepen en bedrijfsgroe- en W. gaan bij liun antwoord uit van een evenwicht tussen vestiging en vertrek. (Thans is dat evenwicht er niet: lei er vertrekken uit Leiden méér personen z:l dan er zich vestigen!). T Uitgaande van een evenwicht tussen ijl vestiging en vertrek zal de bevolking J van Leiden binnen zijn huidige grenzen j door de natuurlijke aanwas toenemen vJ tot: s in 1960 circa 99.400 personen; er» in 1970 circa 106.800 personen. 1 Uitgaande van het op grond van de be- 1 roepstelling 1947 aangehouden percen- a tage. dat 40 pet van de totale bevolking behoort tot de beroepsbevolking, zal de Leidse beroepsbevolking omvatten: in 1960 circa 39800 personen; I in 1970 circa 42.700 personen, waarvan een thans moeilijk te bepalen deel bui ten de gemeente Leiden zal werken. An derzijds zal een onbekend aantal per sonen van buiten Leiden een beroep doen op de werkgelegenheid te Leiden. Bedrijistelling Sommige mensen leven op niet ontplofte vliegtuigbommen, anderen op door onze voorouders vervaardigde potjes en kannetjes. Hier zien we een verzameling van deze laatste waren, bij het Leidse stadhuis uit de bodem gedolven. Er zijn kleine potjes met grote oren bij, grote potjes zonder oren, en dan vooral scherven, die geluk heten te brengen. In tussen is de Lakenhal vooral verzot op scherven. Er schijnt daar dus aan het geluk nogal wat te schorten Foto N. van der Horst. Hulp aan zieken is Christenplicht Het Zonnehuis, de vereniging tot verpleging van chronische zieken van alle gezindten, hield gisteren in de Burcht een propaganda-avond. Voor het begin van de avond spraken we met de penningmeester van het hoofd bestuur, de heer D. Zorn, die ons iets van het doel en de werkwijze van de vereniging vertelde. Het Zonnehuis is een Protestants Chr. vereniging. De vereniging bezit drie ver pleeghuizen. één in Beekbergen, Schiedam en één in Doorn, dat binnen kort zal worden geopend. Het huis in Doorn zal 56 patiënten kunnen opnemen. tal chronische zieken is veel groter dan in de voor hen bestemde huizen kunnen worden opgenomen. Velen worden nu verpleegd in rusthut- >n, die voor de verzorging van de chro nische zieken niet zijn ingericht. De Zon nehuizen zijn dat wel, en dat moet ook, want deze mensen zijn helemaal niet rust behoevend, maar ziek en dan nog hen practisch geen kans is op beterschap. De kosten van de bouw en de inrich ting van het huis in Doorn ziin erg tegengevallen, en daarom is het bestuur dankbaar, dat een avond, zoals gisteren gehouden, de zorgen van het Zonnehuis helpt verlichten. De avond werd geopend door dr O. Zaterdag Klaproosdag Hoe verder de tweede wereldoorlog achter ons komt te liggen en hoe meer de herinneringen aan die tijd vervagen, des te moeilijker wordt het, even stil te staan bij de dagen van ramp en bevrij ding. die toen over ons gingen. Des t( moeilijker wordt het ook, ons te bezinnen op een ereplicht. De jaarlijkse Klaproosdag herinnert ons aan een stukje van die ereplicht. Op die dag immers wordt in geheel ons land een collecte gehouden, die het onder meer mogelijk moet maken om nabe staanden van hier begraven geallieerde soldaten de gelegenheid te geven de gra- ven van hun doden te bezoeken. Zater dag zal ook de Leidse burgerij haar Volgens de voorlopige uitkomsten der dankbaarheid voor de vrijheid kunnen bedrüfstelling 1950 werkten in de Leid- tonen door het schenken van een gelde- 6e industrie circa 17.000 personen (waar- lijke bijdrage, onder dus ook niet-Leidenaars). Bij een Ook voor deze collecte geldt, dat zij bevolkingsaantal op het tijdstip dezer pas kan slagen, als een groot aantal telling van circa 91.000 in totaal en een Ben bereid is er actief aan deel te nc geschatte Leidse beroepsbevolking van Men kan zich opgeven bij mevrou 40 procent van 91.000 of circa 36.400, be- m. van Eek-Van Oordt, Zoet.erwoudse- tekent dit, dat in de Leidse industrie singel 25, tel. 25823, of bij mevrouw C. circa 46,7 procent van de Leidse beroeps- Nieuwenhuizen Segaar-Uljee, Rijnsbur- bevolking werkzaam was. Wordt dit per- gerweg 21, tel. 25481. Bovendien kunnen centage voor de toekomst aangehouden, collectanten zich op de dag zelf melden dan komt men tot een totale in de Leidso by Het Gulden vlies. Industrie werkzame bevolking van: Hoe de geallieerde vrienden het werk ln!n perSOne": van allen, die gelden voor dit doel in- ln 1970 circa persone zamelen, waarderen, blijkt uit het gebaar Om dus een wenselijk evenwicht tus- van The British Legion, de grote Britse ten toekomstige vestiglngs- en vertrek- oud-strijdersorganisatie. Dit Legion biedt aantallen te bewerkstelligen, dient de namelijk aan elf collectanten de gelegen- industriële werkgelegenheid te Leiden heid om geheel voor rekening van deze orden nit,et,reld: org.ni.atie naar verwering een re: naar Londen of naar Brussel te makei lol I960 met 1590 arbeidsplaatsen; Dle ge,ege„heid geldt v00r per. tot 1970 met 2940 arbeidsplaatsen. sonen. Iedere collectant heeft dus kans B. en W. geven nog een overzicht, voor i ir> 1954 een de jaren 1930 en 1950, van de verdeling I te maken. Norel Jz. Hij las de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan voor en zei naar aanleiding daarvan, dat Christus ons wil leren barmhartig te zijn ten opzichte van de mens in nood. In de Zonnehuizen komen ernstige patiënten om er jaren en jaren te blijven liggen; het zijn mensen in nood. We moeten zien op Jezus Chris tus, die kwam om te redden wat ver loren is. Hij wil ons leren onze naaste in nood te helpen, zo eindigde spreker. De tweede spreker was de heer Zorn. Hij wees er op, dat zowel Christenen, als niet-Christenen in een Zonnehuis kunnen worden opgenomen. Naast de hulp in de lichamelijke nood biedt het Zonnehuis ook hulp in gees telijke nood. De financiële hulp van het Protestants-Christelijke volksdeel heeft het Zonnehuis hard nodig. Spreker ein digde dan ook met een beroep op alle aanwezigen lid te worden en leden te De avond werd verder gevuld met mu ziek van de Christelijke Harmoniekapel Crescendo te Noordwijk. Sempre Avanti's toneelgroep bracht het blijspel m drie bedrijven ..De grote vergissing". De heer Alderahoff sloot de avond. Laatste oproep voor bevolkingsonderzoek De doorlichting van de bevolking in de wijk, waarvoor de scholen Maresingel Oosterstraat.. Munnikenstraat en Medu sastraat onderzoekplaatsen waren, eindigen op Vrijdag 13 November gen dus). Wie aan de oproep geen ge volg heeft gegeven, kan alsnog worden onderzocht vandaag, Donderdag 12 No vember, tussen 7 uur en half 10 of gen, 13 November, tussen 9 en 12 ui tussen 2 uur en half 5 in het gymnastiek lokaal van de school Medusastraat (in gang Javastraat). Ook degenen die zich niet voor het onderzoek hadden opge geven, kunnen er terecht. IJsbestrijding De vereniging tot ijsbestrijding te Lei den hield gisteren in het Gulden Vlies haar jaarvergadering. Deze vereniging heeft als werkgebied het district der Kamer van Koophandel voor Rijnland. Aangezien in de fagelopen winter g( ijs behoefde te worden gebroken, was 1 jaarverslag van de secretaris kort. Het ledental vertoonde een kleine toer De penningmeester kon een gunstige ka6- toestand melden, mede als gevolg de ijsloze winter. De aftredende 1 zitter, de heer W. H. van Oordt, herkozen. De vergadering besloot de komende winter weer een werkfonds te vormen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Cornelis, z v C Schaap en J Groen; Christina d v H J Kanis er Egmond; Johannes Antonius z v P H van Veen en E Bloemzaad; Antonius Lo- dewijk Petrus z v J B van Dijk en M J J Lemmerman; Jan z v J van der Meij D B Delmeer; Eva Eline d v J B Oonk en E S Groen; Marjolijn Geertruida d J B Oonk en E S Groen; Willem z v A Sjaardema en H M Nagtegaal; Jacob z v P Ruwaard en M G Goedbloed. Overleden: M Ruwaard Wed. van v c Bent, 75 jr; P K Buitelaar Wed van Cig. gaar. 97 jr. Gehuwd: P G Ottenhof cn W Teijn; W J Benning en C Kriek; B van Voort- huijzen en J Sjardijn; E de Vries en M Neef: G Carton en A H Lardé. K. van K. Rijnland tot P.T.T.: Met enige bezorgdheid heeft de Kamer in Koophandel en Fabrieken voor Rijn land kennis genomen van het besluit van het hoofdbestuur van de P.T.T. om in plaats van de bestaande locale gidsen en streektelefoongidsen met daarnaast een algemene interlocale gids een zestiental districtsgidsen uit te geven. Alle argu menten tegen elkaar afwegende meent de Kamer, dat een zestiental telefoonboeken voor het interlocale verkeer van het goede te veel is. Zo wil het bestuur van de Kamer aan het hoofdbestuur van de P.T.T. schreven. Vanmiddag wordt de brief in een vergadering van de Kamer behandeld. De Kamer meent een pleidooi te moe ten houden voor de streekgidsen, die thans bestaan, voorzover deze een niet te klein rayon omvatten. Men neemt de gids voor' Leiden en omstreken als voor beeld. De Kamer is van oordeel, dat dit systeem voor geheel Nederland blijvend acceptabel is en dat daaraan niet de be daren kleven, die het grote aantal on- erzichtelüke districtsgidsen opleveren. Verder zou de Kamer het op prijs stel len, als naast de vorming van doelmatige streeknetten met elk een eigen gids ook ernstig zou worden overwogen om bin- deze streeknetten het locale tarief (Advertentie. C.F.A. afd. Leiden HEDENAVOND draait in t CASINO THEATER, om 7 uur en 9.15 uur de ontspannings film vol humor: Voor Dovenvreugd f 1900 De op 10 en 11 November ln Rehoboth gehouden bazar ten bate van „Doven vreugd" te Baarn heeft ongeveer 1900 opgebracht. Over dit resultaat is men zeer tevreden. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer H. Kalkhoven, Oos terstraat 58. Leids Amateurlestival Litteris Sacrum en D.O.S. voor het voetlicht Al zullen er dan dit jaar geen juwelen of medailles te verdienen zijn, toch zal natuurlijk elk van de drie en dertig verenigingen, die deelnemen aan het door K. en O. georganiseerde Leids Amateur Festival, het beste beentje voorzetten, opdat het verslag dat door de jury aan de deelnemers wordt toegezonden, zo weinig mogelijk critiek zal bevatten. We herhalen nog eens de wens (lie gis teravond bij de opening van het Festival door de heer Herman Stenz namens K. en O werd uitgesproken, dat men zich nu ook op de hoogte stelt van eikaars prestaties. Dan zal het vele werk, dat aan de voorbereiding verbonden is, be loond worden Voor de afdeling toneel hebben negen verenigingen ingeschreven. Op deze eerste avond traden de Kon. Ver. Litteris Sacrum en de Arbeiders Toneclver. D.O.S. voor het voetlicht. Lit teris met een stuk van de Amerikaanse schrijver Thornton Wilder „Een autorit", en D.O.S. met een stuk van de Engels man J. M. Synge: „Een ruiter reed naar Hoewel deze stukken in opzet en bouw bijna antipoden zijn, hebben ze geimeen, dat ze heel goed speelbaar zijn. Het is te prijzen, dat men een keuze gedaan heeft buiten het bekende en reeds zo dikwijls afgedraaide repertoire. Litteris en D.O.S. hebben hun eigen Engeland of België j speelstijl, de eerste strak en rechtlijnig. nuchter, zonder ongevoelig te worden. Men wist het stuk volkomen transparant te maken zodat het niet werd een verslag van een autoritje, maar een stuik warm leven van mensen met hun eigenaardige hebbelijkheden en door zorgen bewogen levens. D.O S. speelt zwaarder en zet de zaak meer aan. Bij een zwaar dramatisch stuk als „Een ruiter reed naar zee" is, ligt het gevaar van overdrijving op de loer. Het is de grote verdienste van regie en spe lers geweest, dat men op deze klip niet is gestrand. Beide verenigingen hebben ieder naar eigen aard en instelling hup stuk op volkomen verantwoorde wijze gespeeld. Het Leids Amusementsorkest Sylvia O.I.V. Jan Meerpoel verleende deze avond medewerking, door tussen de opvoerin gen van de beide stukken op verdienste lijke wijze enige muzieknummers ten beste te geven. Vermelden we nog. dat de jury voor het toneel bestaat uit mevrouw IJ. S. E. Wegenei Sleeswijk en de heer M. P Cleveringa. Bn. toe te passen, Het zou de aangeslotenen bovendien gerieven, als hun van de in terlocale gesprekken, dat wil zeggen die gesprekken, die tuiten de streeknet ten gevoerd worden, evenals voorheen, de kosten zouden worden meegedeeld. Optochtmensen hadden feestavond De deelnemers aan de Drie-October- optocht krlijgen elk jaar een paar maan den na het feest een gezellige avond aan geboden vanwege het bestuur van de vereniging, speciaal van de optocht commissie. Gisteravond had in de Stads gehoorzaal weer zo'n avond plaats. Deze werd geopend door de heer Herfst, be stuurslid, die er op wees, dat het dit ji voor de deelnemers een vermoeiende tocht was geweest, waarin wel wat stag natie was voorgekomen. Bijzondere waardering had de heer Herfst voor de dragers(sters) van de moeilijke rollen. Hij stelde vast, dat de optocht geslaagd genoemd mag worden, en sprak de hoop uit, dat de deelnemers weer present zullen zijn ads er nog eens een beroep op hen wordt gedaan. De heer Herfst deelde nog mee, dat de optocht commissie zowaar al bezig is met plan nen voor volgend jaar. Hij kon hierover uiteraard geen nadere mededelingen doen. Het programma werd deze avond zorgd door het gezelschap van Roland Wagter onder leiding van André Meurs. Haagse economische politierechter Slordige bloemisten beboet Een hele reeks bloemisten uit de om geving van Leiden moest voor de Haagse economische politierechter verschijnen. Zij hadden zich niet gehouden aan de verplichting om tijdig opgave te verstrek ken van de door hen beteelde opper vlakte grond. Een bloemist uit Rijnsburg, die het formulier te laat had ingestuurd, vertelde, dat het papiertje was zoekge raakt. Een schikking van ƒ5 had hij niet betaald, omdat hij te laat op het post kantoor was gekomen. Ook had hij niet op de dagvaarding gelezen stond er toch heus dat hij alsnog het geld kon sturen. „Omdat u helemaal hierheen bent gekomen ƒ3 boete", officier van Justitie. Het werd inderdaad ƒ3 of een dag. Een andere Rijnsburgse bloemist kreeg 5 boete of twee dagen, evenals een plaatselijke collega. Deze vertelde, ge trouwd te zijn en door dat feest te laat te zjjn geweest om de schikking te be talen. Ook hij had niet op de dagvaar ding gelezen dat het alsnog kon. Het slot de reeks vormde een Katwijkse bloembollenkweker, die na een eis van ƒ10 of vijf dagen ƒ7,50 boete of twee dagen kreeg. Geen koelkast aanwezig Conform de eis veroordeelde de Haagse economische politierechter een Leidse melkinrichting, die reeds vaker had te recht gestaan, tot ƒ100 boete en voor waardelijke sluiting van een filiaal voor melkverkoop voor twee maanden met proeftijd van twee jaar. In dat filiaal geen koelkast aanwezig geweest en hiervoor was de inrichting strafbaar. Te- bepaalde de rechter nu als bijzon dere voorwaarde, dat binnen twee maan den de onrechtmatige toestand moet zijn opgeheven. Eén van de directeuren ver telde ter zitting dat er moeilijkheden n geweest in verband met een boe delkwestie. Hij zegde echter toe, dat er het filiaal onmiddellijk een koelkast zal worden geplaatst. Sassenheimer in Leiden verdronken Gistermiddag om 5 uur is in een sloot in de Pesthuispolder achter het leger um het stoffelijk overschot aange troffen van de 64-jarige heer D. van Wei- uit Sassenheim. Vermoedelijk is de heer Van Weizen, die aan aderverkalking leed en sinds Dinsdagmiddag toen hij met /rouw een bezoek bracht aan familie in Oude Wetering, werd vermist, door de duistenris misleid en te water geraakt. De heer Van Weizen is alleen uit Oude Wetering vertrokken. Hij zei even weg te gaan voor een wandeling. Uw hoofdhuid fri» - Uw haar gezond. heeft „voedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zjjn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: altjjd mooi haar - gezond haar voor altijd. MYlCltEIM County Ptrfumiry Co. Ltd., Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Ai Van de zee in de pan Maai zij zijn dan ook de enigen Een kist met inktvissen in de vishal is een weinig opwindend, maar niet temin ietwat griezelig schouwspel. Af en toe komen deze vreemde snui ters tussen een spok vis terecht en de bemanning weet het dan wel: „voor de Chinezen". Als ze een keer als levenloze geleikronkels tussen het ijs op een koper liggen te wachten, lopen de bezoeksters van de visafslag er met eaB kreuntje omheen en vragen zich af wie er zo ver te krijgen is, dat hij de tanden in deze massa wil zetten. De IJmuidense groothandel kan daar wel een antwoord op geven: de Chinezen van Katendrecht en van de Bin nen Bantammerstraat, van de schepen en de kaden in Amsterdam. We hebben een partijtje van deze ..koppotigen" ofwel inktvissen op hun tocht naar de consument gevolgd. Hun en onze wederwaardigheden vindt ge hieronder. Sing Hi'ng is geboren in Kanton als daan gaan ze met een nondje of twee één van de vele kinderen van een hard-inktvis terug naar het fornuis voor werkende Chinese winkelier en een een gulden gastronomisch plezier van een kleine, berustende moeder. Zijn Hollands i zeer hoge orde. De buren geven het te- nog niet veel. Het zou vreemd zijn, richt aan elkaar door en mevr. Schild- ^^nt deze saffranen meijer zit meestal niet lang met de octo- als het anders i eethuishouder uit de Binnen Bantammer- jpusjes in heur maag figuurlijk dan. Amsterdam past in genen dele want letterlijk zou ze ze ook niet moeten. De directeuren van de eethuizen in de slop. waar de zoete geuren de vele andere eethuisjes met de Chinese karakters op de uithangborden de enige punten van houvast zijn voor zoon van een Chinese winkelier, die Kanton geboren is. Hij zal hier wel niet gelukkig zijn. Maar zijn twee on doorgrondelijke, diepbruine ogen zeggen niets en zijn mond zegt bijna niets. „Sing Hi'ng is mijn naam. 'Ng is mijn naam familie. Breng meneer een loempia. Kokkie, twee loempia en een saté van :s stokjes". Naar de dampende loempia gluurt een grote, vergulde draak, uit triplex ge zaagd door een Hollandse zager, dié er glazen knikkers in zette. In elke eetbox kijkt zo'n draak mee, op de saté van zes stokjes, de loempia's en de bami. Pa heer 'Ng uit Kanton begrijpt niet erg. waarom de Hollanders allemaal bami willen, want dat is toch eigenlijk alleen maar goed voor koelies en foe yong, hai is goed voor mensen. Me yu is beter voor mensen, maar dat staat niet op het menu van meneer 'Ng. om dat hij het zelf opeet. Hij eet het zelf. omdat hij het alleen maar zelf lust. Zijn puur-Amsterdamse vrouw zegt. dat het net zeemleer is. Maar voor meneer 'Ng Me yu het alpha en het omega van een Chinees diner. Me is inkt en yu is vis. U mocht het anders eens niet begrijpen: betekent inktvis, althans een be paalde soort inktvis met een bepaald aan- i. Je hebt ook Ni yu of Yao yu. u het ons vraagt, zijn die niet zó lekker als Me yu. Onvolprezen Vandaag heeft mevrouw J. C. Schild- meijerBusman inktvis in haar winkel de Nieuwmarkt. Dat gebeurt niet alle dagen, dus uit de Binnen Bantam merstraat reppen zich vele voeten naari de winkel, die als de „vishal" grote be- FABRIEKSPARTI) JANSEN EN TILANUS tegen sterk verlaagde prijs. TRAININGSBROEKEN 3.50 TRAININGSBLOUSES ƒ3.95 TRAININGSPAKKEN ƒ8.90 Alles gemoltonneerd, dus heerlijk SCHOOLSTRAAT 150 Voorschoten Tel. 586 Ongeluk in Kettingfabriek Gisteren is in de kettingfabriek aa de Hoge Rijndijk de 40-jarige sjouwer- J. de V. van de Zuidsingel door 200 kg zware ijzeren plaat aan het linker onderbeen getroffen. Het been werd ge broken en De V. werd naar het acade misch ziekenhuis overgebracht. Acht jaar geëist tegen man die zijn vrouw wurgde Acht jaar gevangenisstraf met aftrek n terbeschikkingstelling van de regering gisteren voor de Leeuwarder rechtbank geëist tegen de 51-j. opperman Sijbren de J. te Franeker, die op 23 Februari j.l. zijn 46-jarige vrouw door worging van het leven heeft beroofd. Rijkspostspaarbank voor 18.000 gulden benadeeld Tegen ambtenaar 2Vt jaar geëist Tegen de 41-jarige ambtenaar van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, H. D.t aie door middel van vafc opgemaak te uitbetalingsformulieren zich in het begin van <fit jaar f 18.000 had weten toe te eigenen, is voor de rechtbank te Am sterdam 2Vt jaar gevangenisstraf geëist. Jhr mr P. D. E. Texeira de Mattoa, Nederlands ambassadeur in de Sowjet- Unie. is vanmorgen per vliegtuig van Moskou naar Nederland vertrokken. HIJ zal hier enige dagen verblijven om be sprekingen te voeren en prlvé-zaken af te doen. Binnen Bantammerstraat begrijpen dat niet. want Me yu is één van de beste voortbrengselen der zeven zeeën en ge zegend zij de kotter IJM 206. die in IJmuiden twaalf kisten van dit onvol prezen voedsel aanvoerde. Ze komen bij elkaar op bezoek in de woonkamers, die achter de restaurants liggen: laat de klanten maar bami eten, wij inktvis! Precies zeme lappe" Meneer Yang van de bij velen geliefde eetgelegenheid „Yang Tze" is ook zo'n liefhebber. In de olie gebakken is die Me yu een tongstreling van het zuiverste water jammer, dat mijn klanten het niet willen leren. Inktvis moeten leren eten moeten leren koken. In oorlog inktvis wel eten van Hollanders, maar verkeerd klaarmaken, steeds verkeerd. Jammerinktvis goed klaarmaken. inktvis smakelijk als fijnste vis Niet te lang koken, niet te lang bakken, dan Zijn vrouw, ook al een struise dochter van de hoofdstad, kan het daar helemaal niet mee eens zijn en verklaart: „Geef main maar een scholletje, die inktvisse benne presies zeme lappe". De heer Yang moet toegeven, dat de Me yu in gekookte of gebakken toestand ietwat taai is. maar dat is nu juist de charme. Mevrouw is evenwel niet over te halen en vindt het al mooi. als ze twee pond van „die on mogelijke drildrab, waar de inkt nog uit loopt in me gootsteen", voor haar heer gemaal gaat halen. Er wordt tegelijk een zootje verse vis meegenomen. En dan blijkt, hoe de Chi- waar kent. Hij bezit het spie dend oog van de ware gastronoom en verlangt alleen „levend" goed. zoals de Hollandse handelaar dat zegt. Hij weegt zijn mullet, zijn snoekbaars of zijn krab ben op de hand en houdt het hoofd daar bij lichtelijk schuin. Hij keurt ook wel eens af. „Niet vers". Het liefst heeft hij de vis dicht, maar als het kersverse ge stripte vis is, mag dat ook wel voor een keertje. Hij draagt de vis zelf naar kokki in de keuken en legt ze behoedzaam neer op een stenen schaal. Een propere stenen schaal, om helemaal nauwkeurig te zijn, want dat verhaaltje over onzindelijke Chinese eethuiskeukens is net zo min waar als dat over onze Zondagse Hol landse klompen. Er ligt een schip binnen met nogal wat Chinees personeel aan boord. En er is Me yu in de stad. Hoe het ,crucht zo gauw aan de kade komt. is niet bekend, maar de hele Chinese scheepsgemeen- schap zit 's avonds gegarandeerd in de Binnen Bantammerstraat achter de inkt- En laat de klanten meer zes stokjes Gevonden voorwerpen In de maand October zijn gevonden: dameshorloge, zwart kinderschoentje (linker), portemonnaie. bril in étui, munt biljet, pyama verpakt in kranten, dames tas (rood), schakelarmband, zilveren kinderringetje, broche, alpinomuts, lede ren tas Inhoudende een scheerapparaat, shawl, handschoen kilometerteller van een rijwiel, kinderwindjack, wit kinder schoentje met bontrandje, ladder, vul pen, vulpen in étui, hangslot, belichtings meter in lederen étui, veldfles in fou- draal, padvindersriem. schaal van weeg schaal, hondenriem van rood Ieder, para- pluie met hoes, rijwieltas, jongenspet. paar herenhandschoenen (nieuw), kop van rijwiellamp, wegenbelastingkaart, rozenkrans, halsketting, sleutels, regen- Jas, gebreid kinderjasje, badhanddoek met zwembroek, kindermuts, damesre genjas, herenhoed (grijs), passer, bood schappentas, dop van benzinetank, schroefsleutel merk „Baco", gymschoe- (zwart). slagers- of bakkersmand, zadeldek, vulpotlood, wieldop van auto. kinderstep, grijs kinderjasje, koplamp van auto, bankbiljet, radiozegels, poesje (kinderspeelgoed), geel gebreid kinder- vest, witte gymschoenen, woordenboekje Nederlandse taal. actetas inhoudende pianomuziek, loten van de Staatsloterij, kussen, pensioen- en vacantlezegels, poe derdoos. knippatroon, psalmboekje, ball point. lichtblauw kindersokje, bijbel, re genpak (oliegoed), vierkleurenpntlood, een paar bruine schoenen, hoofddoek, damesblouse (zwart), zaklantaarn, groe- regenjas, donkerrode portefeuille. Inlichtingen en terug te bekomen aan het hoofdbureau van politie. Zonneveld straat 10, op Woensdag, en Zaterdag, middag tussen 2 en 4 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3