Jlicuiuc £ciltsrf)c (üimmnl Voorspellingen van B. en W. Iet drama van Triëst verscherpt de verhouding Londen-Rome Premisten van rechts en links hebben het smeulend vuur aangewakkerd Tegen heden Wetswijziging als vervolging tegen N.E.S.B. niet helpt Mossadeq werd doodstraf geëist DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfdj It gMfeoea mgn fwrt ia Icgfjenspoci' Vier en dertigste jaargang No 9888 „Deskundigen op 't gebied van wanordelijkheden" INDS de heftige onlusten in Triest, waarbij doden en gewonden vielen, en de volkswoede zich keerde tegen het beleid van de Britse com- idant Winterton, zijn de betrekkingen tussen Italië en Engeland zeer ipannen. Vanmorgen is de Italiaanse ambassadeur in Londen, Manlio isio, die door zijn regering te Rome ontboden was voor overleg, weer ;ar de Engelse hoofdstad teruggekeerd. Men ontkomt niet aan de in- ik, dat bij de demonstraties en wanordelijkheden, leiders van rechtse linkse extremistische groeperingen, het smeulend vuur hebben aan- twakkerd. Men, spreekt thans van „deskundigen op het gebied van 'anordelijkheden", die de heftige incidenten hebben georganiseerd, lomenteel vertoeft de Zuidslavische minister van Buit. Zaken, Popowitsj, Wenen, waar hij zijn zienswijze heeft gegeven over het werkelijke robleem-Triëst. Dit probleem luidt, hoe de Italiaanse inwoners van de met Italië te verenigen, als zij dat willen. met de Zuidslavische minister van Bult. Zaken, dr Popowitsj, „internationale po litieke aangelegenheden grondig zijn bestudeerd, en verscheidene concrete Het is, zo betoogde minister Popowski, nItaliaanse gemeenschaD. omringd door Zuidslavische bevolking. Niemand itkent, dat er in de stad een Italiaanse irderheid bestaat en de reden, waarom lid-Slavië een plebisciet onder de be- ilking van Triëst alleen niet kon aan- is. dat zulks een erkenning zou van de denationalisatie-maat- gelen. die gedurende tal van jaren door Italianen zijn toegepast. Hij ontkende, dat hij tijdens zijn drie- lags bezoek aan Wenen, het vraagstuk m Oostenrijkse steun, inzake het pro- m-Triëst heeft besproken. Hij hoopt, de Gewestelijke mogendheden de ïidslavische argumenten zullen aan- larden, zonder dat de noodzaak van Oostenrijkse interventie zich lordoet. Oostenrijk, zei hij, moet voor chzelf beslissen, hoe, wanneer en waar, it zijn belangen in Triëst moet verde gen. De kwestie van een spoorwegcor- dor door Zuid-Slavië naar Triëst is et in die vorm besproken, verklaarde problemen, die tussen de beide landen bestonden, tot een oplossing zijn ge- Het bezoek van Popowitsj heeft bij gedragen tot de versterking van de vriendschappelijke verhoudingen tussen Oostenrijk en Zuid-Slavië, aldus het communiqué. Ben Goerion heeft besluit gehandhaafd Definitief uit de politiek getreden Virus kinderverlamming geïdentifieerd Twee Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd, de verwekker van de kinder verlamming. een virus, te isoleren en te indentificeren. Hierdoor is 'het mogelijk geworden, de scheikundige samenstelling vele van zijn eigen- r is overeenstemming bereikt schappen vast te stellen. faciliteiten aan Oosten- mor vervoer over Zuidslavische -egen naar de kust. Popowitsj zeide, dat zijn bezoek óók eeft geleid tot overeenstemming, om de ederzijdse diplomatieke missies in Bel- Wenen tot ambassades te laken. Popowitsj heeft als „noch reëel noch tvoerbaar" elke suggestie verworpen, Oostenrijks beheerschap over riëst, de oplossing kunnen vormen voor et conflict. „Deze kwestie is niet ernstig esproken", verklaarde hij. De minister ntkende, dat Oostenrijks economische slangen in Triëst. het onderwerp van besprekingen in Wenen hadden uit- smaakt. communiqué, gisteravond uit- door de Oostenrijkse regering, rordt gezegd, dat bij de besprekingen dr De ontdekkers Toward Badhrach en dr Carleton Schwerdt, beiden verbonden aan de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen. Deze prestatie der beide geleerden is de bekroning van vijftien jaar onderzoekingswerk. Men heeft thans voor de eerste maal omvang en vorm van het virus, dat een doorsnede heeft van ongeveer een mil- lienste inch, (een inch is 2,5 centimeter), kunnen vaststellen. Men verwacht, dat het thans mogelijk zal zijn, de strijd tegen te voeren. Receptie op het Witte Huis Eisenhower naar Canada vertrokken 1400 Diplomaten en meer Russen dan ooit President Eisenhower is vandaag voo een officieel bezoek naar Canada vei trokken. Eerder vond op het Witte Huis te Washington een receptie plaats, bezocht werd door 1400 diplomaten, waren meer Russen aanwezig dan ooit. De Sowjetdiplomaten arriveerden vroeg. In de eetzaal, waar de verversingen werden geserveerd, bemoeiden zij zich niet met anderen. Zij verlieten de recept:" het dansen een aanvang nam. Inmiddels concentreert de Amerikaanse belangstelling zich behalve op de zaak' White vooral ook op de komende Ber muda-conferentie. Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat het „ronde-tafelbespreking" wordt over vraagstukken, die voor Amerika, Enge land en Frankrijk van het grootste be lang zijn. In dit verband zij nog vermeld, dat „Tass" nu ook heeft tegengesproken, dat Malenkof zich bereid zou hebben klaard, aan een conferentie met de Weste lijke ..Grote Drie" deel te nemen. DiplO' Inmiddels heeft het semi-officlële Zuid slavische persbureau „Yugopress" er het Italiaanse Hooggerechtshof van Beroep van beschuldigd, het Italiaanse vredes verdrag en de Brits-Amerikaanse voor schriften voor het vrije gebied van Triëst, te hebben geschonden. Zulks naar aan leiding, dat het Hooggerechtshof een be roep had aanvaard, aangetekend door een firma die voor het Hof van Appèl in Triëst een zaak verloren had. Zulks vormt, aldus het Zuidslavische persbu reau, een schending van het vredesver drag, wanttegen beslissingen van de rechtbank in Triëst, kan buiten het ge bied geen beroep worden aangetekend. De stekeligheden over en weer, geënt op overdreven nationalistische gevoelens, duren voort. De Italiaanse legatie te Belgrado heeft eèhter de verklaringen van Zuidslavische zijde, als zou Italië de i economische betrekkingen met Zuid- i Slavië reeds hebben afgesneden, „vol- j komen fantastisch" genoemd. Het Ita liaanse verbod op de uitvoer naar Zuid- Slavië betrof uitsluitend strategische goederen. Dit, aldus het commentaar, was wel gerechtvardigd, gezien de mili taire maatregelen, die Zuid-Slavië geno men had. Zuid-Slavië heeft al tweemaal bij Italië tegen het uitvoerverbod gepro testeerd. (Voor bijzonderheden omtrent de his torie van de stad Triëst zie men elders in ons blad). Koningin vanmorgen in Delit Morgenavond naar lezing over bestijging Mount Everest Hedenochtend heeft de Koningin e< bezoek gebracht aan het waterloopkun dig laboratorium te Delft, waar H.M. werd rondgeleid door de hoogleraar Th. Thijsse en ir P. P. Jansen. Koningin Juliana heeft verder jornemen te kennen gegeven om lezing bij te wonen, die Sir Edmund Hillary over zijn bestijging van de Mount Everest morgenavond in het Concert gebouw te Amsterdam geeft. Nog een opwindende foto uit Triëst en wel van de uiterst zware taak, die de politie daar had. Met harde hand dreef ze herhaaldelijk demonstranten uiteen, die in grote groepen door de stad trokken, schreeu wend, stenen gooiend en bran den stichtend. (Exclusief N.L.C.) DAVID BEN GOERION Volgens radio-Jeruzalem, heeft de pre mier van Israël, Ben Goerion, aan de partijraad van de Mapai (Israëlische ar beiderspartij) definitief zijn besluit ken baar gemaakt, dat hij zijn functie als smier en als hoofd dezer partij ;t. Binnenkort zal Ben Goerion zich •ugtrekken in een kolonie in de Negeb- woestijn. De 67-jarige Ben Goerion treedt uit de politiek wegens geestelijke ver moeidheid. Als eventueel opvolger wor den de huidige minister van Financiën, Levy Esjkol, en Mosje Sjarett, de minis- er van Buit. Zaken genoemd. Inmiddels heeft de Israëlische regering ■erklaard, dat van een repatriëring di Arabische vluchtelingen naar Israël, geen sprake kan zijn. Volgens de lezing Israëlische zijde werd een patrouilleboot der Israëlische politie op het meer Galilea beschoten, van de kant var Syrische dorp Akav. Bij de bestands- :en protest ingediend. Prins Bernhard logeerde in Athene Prins Bernhai-d' is gisteravond op weg naar Ethiopië met de regerings-Dakcrta te Athene aangekomen. Zijn bezoek aan de Griekse hoofdstad was volkomen informeel. De Prins bracht er de nacht door in het luxe hotel Grande Bretagne. Vanmorgen zette Z.K.H. de vlucht naar Addis Abeba Khartoem voort. Trieste beelden uit Triëst. In tussen zijn thans de vlammen weer gedoofd, maar het poli tieke vuur smeult voort. De foto links laat zien hoe een woedende menigte de meubelen van de kantoren der Onafhan kelijke Partij op straat heeft gesmeten en dit meubilair ver brandt. Een andere opgewon den schare bestormde een ge bouw van de burgerpólitie, die zich daarin had verschanst (foto midden). Doch gelukkig wisten Amerikaanse en Britse troepen met de bajonet op 't geweer een afschuwelijke moordpartij te voorkomen. Op de foto rechts een in brand ge stoken politie-auto, omringd door demonstranten. (Exclusief N.L.C.) De Willem Ruys doet ook Gibraltar aan Het m.s. Willem Ruys zal op de a_s. thuisreis. 18 November uit Djakarta naar Rotterdam, behalve Napels en South ampton bij wijze van proef ditmaal voor jerst na de oorlog ook de haven van Gibraltar aanlopen voor het ontschepen en inschepen van passagiers. Dit laatste is mogelijk geworden, omdat er in Napels een aantal open plaatsen komt van reizi gers, die enige tijd in het Zuiden van Europa wensen te blijven, of van daar over land naar Nederland willen reizen. Premier Churchill heeft telegrafisch aan koning Emir Saoed van Saoedi Arabië zijn medeleven betuigd met het overlijden van diens vader. Minister Donker kondigt aan In de naaste toekomst zal de bewindsman zeker 25 voorstellen aan de Kamers doen Minister Donker heeft in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer bij zijn begroting zijn programma ontvouwd. In de naaste toekomst zal hij bevorderen dat er van 25 onderwerpen binnenkort wetsontwer pen worden ingediend, o.m. met betrek king tot het nieuwe burgerlijk wetboek, de adoptie, dierenbescherming, wijzi ging van de auteurswet bewijzen van goed zedelijk gedrag herziening van het matieke waarnemer» in oMskou wijzen er op,, dat het nog nooit is voorgekomen, dat de Sowjetregering persberichten heeft laten tegenspreken. Volgens A.P. wil mer te Moskou hierdoor uiting geven aan hel algemene misnoegen over de Bermuda- conferentie op 4 December. Het proces te Teheran Hield eerst nog een fel pleidooi, afgewisseld door zuchten en huilen TEGEN DE VOORMALIGE premier van Perzië, dr. Mohammed Mossa deq, is in het proces, dat thans te Teheran wordt gevoerd, de doodstraf geëist. In geheel Perzië werd gisteren de spanning voelbaar, nadat Mossa deq zijn aanval op het recht van het militaire tribunaal, om over hem een oordeel te vellen, besloten had. In de hoofdstad sloot de politie 20 vrouwe lijke studenten in hun middelbare school op, omdat zij geroepen hadden „leve Mossadeq" en de militaire gouverneur van de stad heeft gedreigd, strenge maatregelen te nemen, om de ongeregeldheden de kop in te druk ken. Er zijn vandaag twee keer zoveel militairen en politie in de hoofdstad op de been als normaal, om de dreiging van de, voor vandaag uitgeroepen, algemene staking onder ogen te zien. Tot deze staking is de vorige week door honderden communisten en aanhangers van Mossadeq, door middel van vlugschriften en geruchten, het parool gegeven. Uit Tabriz, in het Noorden, wordt ge- aanval op de bevoegdheid van het hof meid, dat in deze stad 50 communisten besloten, door op dramatische wijze zijn opgesloten zijn. De autoriteiten wisten dagboek dicht te slaan, en met de vuist daar een algemene staking te voorkomen, slaande, te verklaren: „Ik zal niet meer door zich te verstaan met de leiders van praten". Hij legde zijn hoofd te rusten op zijn armen en scheen te slapen, terwijl de aanklager zich vier uur druk maakte om het pleidooi van Mossadeq te ontzenu wen. Hij noemde Mossadeq „een verra der", „rebel", en „komiek", wiens op merkingen grappiger dan die van Charlie Chaplin waren. Achter het gehuil, gezucht, geschreeuw en het wegzinken van Mossadeq. ging echter een scherp pleidooi schuil, waar van de voornaamste punten waren 1. Het militaire gerechtshof is illegaal, omdat hij tijdens zijn bewind, alle mili taire gerechtshoven bij decreet heeft af geschaft. 2. De wet bepaalt, dat alle civiele ver grijpen voor een jury berecht moeten worden. 3. De wet bepaalt, dat iemand, die gewerkt heeft onder een beschuldigde minister, geen rol kan spelen in zijn pro ces. Hij wees er op, dat de aanklager, vroeger chef geweest was van het depar tement van militaire werken en stelde de vraag: „Wat doet die man hier?" 4. Volgens de grondwet kan de Sjah niet een minister-president zonder de goedkeuring van de Majlis (Kamer) aan de kant zetten. Mossadeq beweert, dat hij tot 10 Januari premier van Perzië is, krachtens de speciale wet, welke de Majlis eind 1952 heeft aangenomen, en welke de Sjah niet buiten werking kan 5. Daar hij nog steeds premier is, kan hij voor geen enkel Hof verantwoording afleggen, voordat de Majlis hem zijn rang en bevoegdheid heeft c groepen machtige kooplieden en studen- De militaire autoriteiten hebben bevel gegeven, dat iedereen voortaan een per soonsbewijs bij zich moet hebben. In de cafés van de hoofdstad wordt slechts over het proces tegen Mossadeq gesproken. De meeste bladen in Teheran hebben woordelijke verslagen gegeven van het proces. In de Spiegelzaal, waar het proces op 15 km afstand van de hoofdstad gehou den wordt, heeft Mossadeq intussen zijn materiële en processuele kinderstraf recht, administratieve rechtpraak, we beroepswet sociale verzekering, we organisaties van de belastingrecht- spraak, de Friese kwestie, de politiewet. De minister zal trachten te bevorde- deren, dat een herziening van het fiscale strafreoht opnieuw ter hand wordt geno men. Hij staat sceptisch tegenover de veronderstelde preventieve werking de doodstraf, vooral bij een misdrijf als moord, over de bestrijding van nazisme merkt de bewindsman op, dat indien het resultaat van de tegen N.E.S.B. ingestelde strafvervolging slotte negatief zou zijn, hij de wettelijke voorschriften zal aanvullen om komen dat deze organisaties zich onge stoord kunnen ontwikkelen. Uit Oost-Europese landen verblijver momenteel 14 vreemdelingen in De Ro zenhof te Almen. in afwachting van de beslissing op hun verzoek orp asyl. Het gebruik van de Friese taal in het rechts verkeer is aan het oordeel van de mi nisterraad onderworpen. Zodra een standpunt is ingenomen zal de Tweede Kamer dit weten. De minister zal nagaan, hoe het oetreden van buitenstaanders tot de rechterlijke macht zoveel mogelijk kan worden bevorderd. Voor toekomstige leden van het O.M. wordt een opleidings periode van 7 jaar gesteld, voor de zit tende magistratuur van 10 jaar. Geen onderscheid is gemaakt tussen manne lijke en vrouwelijke candidaten. Zowel gegradueerden als niet-gegradueerden zullen als secretaris der rechters kunnen optreden. De belanghebbende instanties hebben nu overeenstemming bereikt over de bouw van een centraal vrouwenge sticht. Ongeluk of misdrijf? Directeur dood in eigen bedrijf aangetroffen In een beelden- en ornamentgieterij te Hengelo (O.) is gisteren een der direc teuren van dit bedrijf, de heer J. A. Meu- ris levenloos aangetroffen. Aangezien een natuurlijke dood niet kon worden vastgesteld, werd de recherche gewaar schuwd, die thans onderzoekt of hier sprake is van een ongeluk of drijf. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Parijs'1 •IK WEERBERICHT Veel wind Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met in de noordelijke helft van het land morgen plaat- selijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt hedenmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 7 56 tot 16 52 uur;. Maan van 13.31 tot 23.05. Op 14 Nov. EX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1