Regeling van de Duitse kwestie, zonder aanwezigheid der Russen Dulles: Niet in alle omstandigheden weigeren V.S. erkenning van Peking DEBRAIIIME Toch is het zo! Kerstpost naar Nederlandse militairen overzee Vier jaar geëist voor bijna honderd inbraken Herv. synode over de regeling van de pensioenen De betere haven NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER I9SI Westelijk beiaad te Bermuda T>RESIDENT EISENHOWER, premier Churchill en de eerste minister van -T Frankrijk, Laniel, zullen begin December op de Bermuda-eilanden bijeenkomen, ter bespreking van de internationale toestand. Hiermede willen zij dus het plan uitvoeren, dat zij reeds deze zomer hadden, toen men óók op Bermuda een conferentie „op hoog niveau" wilde houden, maar zulks werd onmogelijk gemaakt door de ziekte van Churchill. De Amerik. minister van Buit. Zaken, Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat men spoedig bijeen zal komen, teneinde onafhankelijk van Rusland, bepaalde besluiten te nemen over Duitsland. Dulles wees er op, dat een Westelijke frontvorming noodzakelijk is, nu de Sowjet-Unie blijkbaar geen viermogendhedenconferentie wenst. Het Duitse probleem en zijn weerslag op de Westerse defensie zullen de belangrijkste onderwerpen zijn. Het initiatief van deze bijeenkomst ging uit van Churchill. munistisch China. De Ameri kaanse regering had wel gezegd „dat zolang de communistische regering van China aanvaller in Korea wordt genoemd en zich niet van deze blaam heeft weten te zuiveren en zolang Peki Te Bermuda (als het tenminste bij Bermuda blijft. Red.) zal door de Wes telijke „Grote Drie" het vraagstuk van de integratie van Duitsland in een ver enigd Europa, opnieuw onder de loupe worden genomen. Dit zal echter niet het eni-ze onderwerp zijn. Wat Frankrijk be treft. zal premier Laniel, bijgestaan door zijn minister Bidault. hier het standpunt van de Nationale Vergadering, ten aan zien van het Europese leeerverdrag ken baar kunnen maken. In Parijs verwacht men echter, dat de ratificatie van het E.D.G. niet vóór begin 1954 aan de orde zal komen. In Franse diplomatieke kringen wordt er de aandacht op gevestigd, dat Frank rijk inderdaad de noodzakelijkheid var besprekingen tussen de drie Westelijke mogendheden erkent, nadat Moskou eer negatief antwoord gaf voor een uitnodi ging te Lugano. Maar tevens moet de algemene toestand in Europa, na de Sow- jetnota. worden bestudeerd. Ook Dulles heeft herhaald, dat de Sowjetnota Duitsland louter eisen bevatte en daar. dat de Westelijken nu bepaalde be sluiten moeten nemen Immers op dan bruuske toon hebben de Russen ge weigerd. met de „Grote Drie" te Lugano bijeen te komen. Dulles heeft toegegeven, dat een confe rentie Over Duitsland, zonder de aa zigheid van Russen, moeilijk zou Wij vestigen er nog de aandacht op, dat Dulles gezegd heeft, dat de regering van Eisenhower nimmer verklaarde, dat zij voor altijd gekant blijft tegen de erkenning van c het instinct het kenmerkende schil tussen mens en dier vormen. Door dit specifieke dierlijke vermogen zou het dier tot zijn nooit falende han delingen worden aangedreven, terwijl de mens daarentegen als redelijk we zen tot zijn daden zou worden ge bracht door verstandelijk overleg. Hierin moge een kern van waarheid zitten, het is toch niet juist de dier lijke drijfveren alleen maar aan in stincten toe te schrijven, want het dier geeft in vele gevallen blijk over een eigen keus te beschikken. Iedereen die met dieren omgaat weet dit. En deze vrije keus in bepaalde situaties is niet alleen beperkt tot de hogere dieren, maar is zelfs bij de laagst georganiseerden aanwezig. De ééncellige amoebe eet of eet niet al naar het haar schikt. Zij slikt ook niet domweg naar binnen alles wat haar weg kruist, doch zij doet een keuze uit algen, infusoriën en andere waterdiertjes, maar kwartskorrels neemt zij niet op. Zij is dus geen auto- Nog duidelijker treedt de vrije keus, of vrije wil als we het aldus mogen noemen op de voorgrond bij dieren op een iets hoger ontwikkelingsniveau, zoals bijv. de zee-anemonen. Wordt dit dier een stukje vlees aangeboden, dan wordt de buit onmiddellijk gegrepen en naar de mondopening gebracht. Proberen we het nu met een propje papier, dan wordt dit niet aanvaard, omdat zo spreken we mèt de in stinct-theoretici een dergelijk pa piertje niet aan de voedingsinstincten van het dier appeleert. Hetzelfde prop je, maar nu gedrenkt in vleessappen, wordt weer aangenomen, want de zee anemoon laat zich door ons voor de gek houden. We zouden óók kunnen zeggen, dat de vleessappen wèl aan de voedingsinstincten appeleren, zodat tot op dit punt geen enkele disharmonie met de leer der instincten is opgetre den. Maar dan komen de moeilijkheden, want de fopperij met de zee-anemoon duurt niet erg lang. Het volgende propje papier van dezelfde consistentie wordt slechts aarzelend aanvaard en na korte tijd blijkt, dat het dier zich niet langer voor de gek laat houden. Kort en goed, de zee-anemoon weigert onze papieren gave, ook al druipt die van de vleessappen, te aanvaarden. Hier schiet de leer der instincten te kort, want volgens die theorie zou de anemoon elk stukje papier, dat aan haar voedingsinstincten appeleert, gre tig moeten aannemen. Dat blijkt niet het geval. En nog sterker: 6 dagen lang onthoudt de zee anemoon dit kwalijke grapje met het gedrenkte papier, want langer dan die tijd blijkt haar herinneringsvermogen, althans op dit gebied, niet te reiken. Probeert men na die tijd haar opnieuw voor de mal te houden, dan kan weer een goedkoop succesje worden ge boekt, maar binnen die termijn blijft zij door haar vrije keus ons de Dit voorbeeld, dat geen andere pre tentie heeft dan aan te tonen, dat zelfs de laag georganiseerde dieren op be paalde gebieden over een zekere mate van vrije keus beschikken, zou met nog vele andere kunnen worden aan gevuld. Belangwekkender is het wel licht te laten zien. dat in de keten der instincthandelingen geen ruimte voor vrije keus open blijft, zelfs niet, wan neer het dier door het volgen van zijn Instinct de óndergang tegemoet gaat. Daarover morgen. (Nadruk verboden) aggressie in Indo-China bevordert, zich niet houdt aan de beginselen van het Handvest der V.N., het in overweging nemen der erkenning van communistisch China, niet aan de orde schijnt te zijn". Het was een verbluffend diplomatiek antwoord! En toen de journalisten op de pers conferentie van Dulles naar diens me ning vroegen over de huidige vredes- kansen. antwoordde de Amerikaanse mi nister: „Vraag dat maar aan 't Kremlin". Reuter meldt nader: vanmiddag is offi cieel te Parijs meegedeeld, dat president Eisenhower. Sir Winston Churchill en de Franse premier Laniel voornemens zijn van 4 tot 8 December a s op de Bermu da-eilanden te beraadslagen. De Bermuda of Somers-eilanden zijn een groep van ruim 360 koraaleilanden, gelegen in de Atlantische Oceaan De Bermuda's vormen een belangrijke basis voor de Engelse Marine, in verband met de scheepvaartroute naar Noord-Amerika en West-Indië. Watersnoodzegels brachten 1.6 millioen op De opbrengst van de toeslag der wa tersnoodpostzegels. vermeerderd met het bedrag van de verkoop der eerstedag- omslagen, heeft in totaal f 1.615.930,14 be dragen. Het Nederlands Comité „Licht in het Oosten" (voorzitter D. G. J. Baron van Heemstra te Amsterdam; secretaris- ds F. Dresselhuis, Roermond) deelt mede. dat het denkt over te gaan tot 'het laten druk- j ken van christelijke lectuur voor ont heemden van Oekrainse nationaliteit. Spanje stelt eindelijk iabrieksraden in Is dit de invloed van de ver dragen met de V.S. De Spaanse regering heeft thans, zes jaar wachten op verbetering economische omstandigheden, uitvoering gegeven aan het decreet van 1947, v bij de instelling van fabrieksraden geregeld. Dit zou in verband staan het gunstige effect van de overeenkoms ten met Amerika op de Spaanse indus trie. Vooreerst zal echter de instelling van fabrieksraden. waarop met kracht door de vakverenigingen is aangedron gen, beperkt blijven tot bedrijven met ten minste duizend arbeiders. D bedoeling is, dat de arbeiders t de fabrieksraden grotere zeggenschap de bedrijfsvoering krijgen. Het hoofd v het bedrijf zal de raad, die uit twaalf door de arbeiders gekozen leden vai personeel bestaat, voorzitten. De raad moet toezien op de uitvoering var palingen betreffende de sociale omstan digheden en de zorg voor de gezondheid en kan voorstellen doen tot verbetering van de werkwijze. De Argus naar Harlingen voor reparatie Schipper J. Toxopeus van de ZK 43 heeft gisteren de zes opvarenden va Argus, die nog op Schiermonnikoog bleven, naar hun eigen schip terugge bracht. De Argus, die bij Schiermonnik oog is gestrand en Zaterdagochtend werd vlotget-rokken en naar Zoutkamp ge bracht, zal naar Harlingen worden ge- sleept om daar te worden gerepareerd Zuidafrikaanse Spoorwegen zoeken vrijgezellen De Zuidafrikaanse Spoorwegen zullen een commissie naar West-Europa zenden voor de aanwerving van 2000 jonge vrij gezellen in Nederland, Groot-BrittanniC. België en West-Duitsland. Zij hebben 958 stokers. 568 leerling-stokers, 44 wis selwachters, 904 leerling-wisselwachters, 334 monteurs en 234 controleurs nodig. In Zuid-Afrika zelf vond men slechts 300 man personeel bij een wervingsactie. De N e d e r 1 a n d s e ir Van Alphen heeft in de Pakistaanse atoom-labora toria meegewerkt aan een atoom-experi ment, dat als geslaagd kan worden be schouwd. Op het ogenblik wordt ir landen aan atomische proefnemingen ge- Tot 18 November St Nicolaaspakketten voor opvarenden smaldeel V lerlandse Anuiic landse Antilier ng. eiland; Neder- behoeve van op- ainaldeel V, i .eeenheid va paKKettcn wo schip), Amsterdam CS. Mai Zeepost t de volgende sc ms frins Wille,n v« Amerika ss Delflai sanla Catbanna. Engeland, 14 .Nov ingeland, 14 Nov. Inlichtingen over postpakketten geve Veteranenlegioen heeft nieuwe voorzitter In een vergadering van het hoofdbe stuur van het Veteranen Legioen Neder land heeft de aftredende algemeen voor zitter, luit. gen. W. J. K. Baay (b.d.) het voorzitterschap overgedragen aan de nieuw gekozen voorzitter a i. gen. maj. (bd.) S. de Waal. Luit. admiraal b.d C. E. L. Helfrich, gen. maj. b d. S. de Waal, It kol. b.d. W. Romswinckel en dr L Schut zullen de V.L.M. vertegenwoordigers zijn op het in Den Haag te houden congres van de Wereldfederatie van veteranen. Egyptische diplomaten mogen voort- in buitenlandse vrouwen huwen, mits dezen Oosters en Mohammedaan zijn. H.B.S. te Hilversum 50 jaar De gemeentelijke HBS te Hilversum gaat op 12 Dec. het gouden bestaansfeest in met reünisten uit alle streken van wereld, o.w. hoogleraren, bank-direc- ;n (tot in Californië toe), zaken lieden en letterkundigen io.a. Roland Holst). Schriftelijk onderwijs in nieuwe banen Enige tijd. geleden is opgericht het Instituut AABO. dat zich tot doel heeft gesteld het schriftelijk onderwijs in nieuwe banen te lei den. Hiertoe heeft men cursus sen voor Boekhouden, 'Midden stand, Handelscorr. Ned., Frans, Duits en Engels en taalcursussen voor beginners en gevorderden in Ned. en de 3 moderne talen laten samenstellen door bevoegde, erva ren leerkrachten. Door een geheel verbeterd systeem is men in staat de lesgelden tot een minimum te beperken. De Inspectie van het schriftelijk onderwijs, heeft AABO zijn erkenning gegeven. Het keu rig uitgevoerde en overzichtelijke prospectus. „NL-1" vertelt U alles over de verschillende cursussen. AABO is gevestigd: Smidswater 10, Den Haag. Meester-inbieker strandde in de Residentie Haagse agenten sprongen in de houding toen hij in gestolen C.D.-wagen reed Tegen een inbreker, die grif bekende dat hij binnen twee jaar in het gehele land 93 inbraken had gepleegd, waarbij hij in totaal f 34.000 buit maakte en die onlangs in Den Haag werd aangehouden gisteren voor de rechtbank tc Maas- KOU GEVAT.. lhermooênb Chauiieur schuldig oi wegbeheerder Voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch komt morgen een verkeerszaak in behandeling welke voor automobilisten zeer de aandacht verdient. Het gaat melijk om de vraag of men klakkeloos mag aannemen, dal een automobilist strafbaar is, wanneer zijn wagen tegen :n voor hem rijdende auto opbotst, of it men aansprakelijkheid moet aan- ;men van de wegbeheerder. Op 31 October 1951 is namelijk een auto, die zeer langzaam in een file reed, op het tot voor kort uitermate slip- gevaarlijke weggedeelte ter weerszij: het Oude Bijltje te Vught, ondanks het feit, dat de bestuurder tijdig remde, de gladde koperslakkeien doorge gleden en tegen een remmende voorman gebotst. Op 28 April 1952 veroordeelde de Kantonrechter in Den Bosch de be stuurder tot 8 boete. De Rechtbank bevestigde het vonnis. De Hoge Raad de zaak voor hernieuwde behande ling naar het Hof in Den Bosch. Het be trokken weggedeelte was met de be ruchte rijksweg te Wassenaar het traject met de meeste ongevallen in Nederland. In 1951 kwamen er 145 door slippen ver oorzaakte ongevallen voor. Dc raadsman, H. B. S. Holla, en de getuige-deskun- dige, ir C. A. Kuystcn, chef van de keersafdcling der A.N.W.B., verklaarden de kantonrechter en de rechtbank het slipgevaar zo onvoorzienbaar te ach ten, dat dit onmogelijk geheel in de rij- •ijze zelfs van de voorzichtigste bestuur der kon worden verdisconteerd. Ondanks herhaalde dringende verzoeken was de verbetering toenmaals uitgebleven. De raadsman bestreed de opvatting, dat de enkele botsing voldoende bewijs van overtreding der verkeerswetgeving zou Fietser door militaire jeep gedood Kleuter omgekomen tijdens vacantie bij grootouders Op de provinciale weg te Zaandam is gistermiddag de 61-jarige D. K. uit Zaandam, toen hij per rijwwiel de ver keersweg Zaandam-Alkmaar overstak, gereden door een; militaire jeep. In zorgwekkende toestand werd het slacht offer naar hét gemeentéziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar hij 's avonds overleden. Gistermiddag is het driejarig jongetje an de familie De B. uit Breda op het Marktplein te Deurne onder een zware •rachtauto gelopen en dodelijk veronge lukt. Het kind was met zijn moeder bij zijn grootouders op vacantie tricht vier jaar gevangenisstraf geëist. Het was de 27-jarige leerling-terrazzo- werker W. Fr. M. uit Heerlen, die zoals op de zitting bleek, bij zijn misdrijven op een verwonderlijk koelbloedige wijze te werk ging. Hij liet zich zelfs. b.v. bij een inbraak in het huis van een Chinees zakenman, niet verontrusten door een paar kinderen des huizes, die belangstellend kwamen toekijken naar zijn brandkast-kraak Aan verdachte waren slechts twee inbraken ten laste gelegd, o.a. een in de volks- credietbank te Heerlen, waarbij hij er echter niet in slaagde de pantserplaat van de brandkast tc doorboren. Deze in braak, waarbij hij door de kantoorhou der werd gestoord en aan wie hij eer volledige bekentenis toezegde, leidde tot zijn aanhouding in Den Haag. In de maand Juni had hij in Aerden- hout uit de garage van een lid van de Zuidafrikaanse ambassade een Chrysler- auto gestolen. Hij vertelde later met eer zeker leedvermaak, hoe in Den Haag de agenten van politie bij zijn voorbijrijden met de gestolen auto, welke de C.D.- plaat voerde, saluerend in de houding sprongen. Een van zijn andere avonturen zijn binnendringen in een pension, ge durende de nacht van 21 op 22 Juni 1950 te Amsterdam, waar hij op een der slaap kamers terwijl de bewoners daar slie pen brutaalweg een draagbaar radio toestel, een armband met 38 diamanten t.w.v. 10.000, verschillende valuta (30 dollar, 40.000 Franse francs en ƒ200) enz. ontvreemde ten nadele van de heer Ch. E. B. Verd. bekende alles volmondig. Uitspraak 23 November. Verzoek van een aantal emeriti-predikanten werd afgewezen De GENERALE SYNODE van de Ned. Herv. Kerk is weer op Woudschoj ten bijeen en gisteren is de zitting hoofdzakelijk gewijd geweest aai de behandeling van de generale regeling voor de pensioenen. De voorge stelde regeling houdt in, dat de gemeenten nu de helft van de noodzakelijk? pensioenbijdrage betalen en dat aan de predikanten-emeriti f 3960.et aan de predikantsweduwen f 2500.uiteindelijk in het vooruitzicht worJ, den gesteld. De bijdrage per predikantsplaats zal f 1003.zijn, waarvan de helft door de gemeenten bekostigd zal worden. De invoering wordt per 1 Januari 1954 velen, die onder gelijke omstandighedi voorgesteld. De Algemene Kerkvoogdij- raad heeft zijn advies ingediend. In dit stuk komt tot uiting, dat zijnerzijds tegen het beginsel om de gemeenten te laten meebetalen aan de pensioenen, geen be- bestaat. De Algemene Kerkvoog- dijraad is cchler van mening, dat de verplichtingen geleidelijk over van vier jaar aan de gemeenten dienen te worden opgelegd en dat de gelden, die nodig zijn. door een lening moeten worden verkregen. Bij de besprekingen bleek, dat men de verlangens van de Algemene Kerkvoog- düraad wel wilde tegemoetkomen, mits de Generale Financiële Raad een gunstig advies zou geven ten aanzien van zulk een regeling. Tijdens het intern beraad van de Generale Financiële Raad worden de volgende zaken afgehandeld: De Raad voor de Zaken van Kerk en Theologie krijgt toestemming een geschrift de kerk aan te bieden, dat een nadere bezinning geeft op het schriftgeloof. Dit geschrift zal de kerkelijke vergaderingen gelegenheid geven deze zaak in den brede te behan delen. Consideraties zullen worden in gewacht. Vervolgens behandelt de Synode het ontwerp Generale Regeling voor het in richten en bijhouden van de registers der gemeenteleden. Doel van deze regeling is een mechanisering van de registers. Er wordt een stichting in het leven ge- roeoen die het mogelii'c maakt, regionale bureaux in te richten. Berekeningen heb- hen uitgemaakt, dat deze uniforme me chanisatie aan7ien'iik efficiënte- en goed koper ledenregistratie mogelijk maakt. Het is de bedoeling deze mechanisatie slechts gelcide'iik in t" voeren. De Synode aanvaardt het ontwerp. Daarna komt de Synode terug op de Generale Regeling voor de pensioenen. De Synode beslist met algemene stemmen de Generale Reeeling te aanvaarden Aan- genomn werd het amendement-K. Visser, dat tegemoet wilde komen aan de wen sen van de Algemene Kerkvoogdijraad. Hierin wordt bepaald, dat de Kerkvoog dijen reductie van betaling tot hoogstens In het eerste jaar van f 200, kunnen krij sen. Het te weinig betaalde kan, volgens een bepaald schema in latere jaren inge haald worden, terwijl voor wat voor de uitkeringen ten gevolge daarvan ont breekt, leningen kunnen worden aange- Het verzoek van een aantal emeriti- predikanten. om ook in die gevallen f3000.emeritaats-pensioen uit te keren, waarin de premie aan het pen sioenfonds niet volledig werd gestort, wees de Synode af. Zij meende, dat deze maatregel onbillijk zou zijn tegenover de rhedes Te Rotterdam is burgemeester Van Walsum doör de voorzitter van de Raad van Curatoren der Econ. Hogeschoolmr K. P. v. d. Mandele, ge- installeerd als curator van die school. Op deze foto ziet men de rector- magnificusprof. dr B. Schendstok (links), de burgemeester geluk wensen. In het midden de heer V. d. Mandele. Het lied der aethergolven 7.13 Gewijde mu dag 8.00 Nieuw dienst 8.35 Gran 9.00 Vooi '9.40 Gram. 10.30 Morgen zee roept", hoorspel 12 00 lijk keizerrijk", klankbeeld 1 denkfng' 11 00°Nlet dc hulsvrouw 9.00 Gym- rouw 9.10 Gram. VPRO: VARA: 10.20 Voor de am 12.00 Orgelspel 12 30 lelincen 12.33 Voor 26. „Misschien wêet hij niet, dat hij groot kwaad deed.." Toch aarzelde Aag. Ze dacht aan de arbeiders die haar in 't voorbijgaan hun lachjes en lonkjes niet ipaarden. Maarals ze zweeg, zou de Heiland Zich dan voor haar ook niet schamen? Was ze dan aan die vloeken niet medeplichtig? Misschien kon een waar schuwing morgen voor die man te laat zijn. „Here, geef me de goede woorden", vroeg Aag. Ze liep naar het bouwwerk. Het rook er naar kalk en cement; Aag zag reeds de indeling van kamers en keuken. „Dag juf, kom je eens kijken, of we ons best doen?" vroeg een der mannen. Aags blik zocht de vloeker. Hij was nog jong. „Ik wou een moment met je praten", zei Aag. „Dat wil ik wel met zo'n aardige juf. Ik zie je altijd in 't werk maar je kijkt onze kant nooit êens uit. Je komt me toch wel wat vrolijks vertellen? Narigheid is er genoeg in de wereld „Ik hoor je nog al eens vloeken. Weet je niet dat je daar grote zonde mee doet? Je mag Gods Naam niet ijdel gebruiken, daar beledig je God meezei Aagje, zo rustig als ze het kon. 3e man keek verbaasd. Toen lachte hij ruw. Vloeken lucht een mens op. Ik werd in de wieg al uitgevloekt, 't is dus geen wonder, dat ik het doe. En e leven in zo'n gezellige wereld „Die wordt van vloeken niet beter...." „Waar wordt ze dan beter van?" „Van bidden. „Dat helpt evenmin. Er is toch telkens oorlog „Daar bidt je zeil eigenlijk ora. Je moet om je be houd leren vragen, de zonde van 't vloeken gaan „Joris, die juf heeft gelijk! Je maakt het dikwijls te bar", zei een der mannen. „Heb je geen Bijbel?" vroeg Aag. „Nee", zei hij stug. „Wil je de mijne?" „Ik heb niets van anderen nodig. Je vrolijkt me oók niet op. En ik werd nooit vertroeteld". DOOR ANNIE VREELAND „God wil je Zijn liefde schenken", zei Aagje zacht. De blos kwam en ging op haar fijn gezicht. Ze keerde naar de keuken terug. Daar vroeg ze, wat opa Mink na het Bijbellezen vaak bad: „Here, achtervolg Gij dit woord met Uw zegen...." Toen de koffiekan leeg was, nam Job bij de grootjes de maat van de kamers. Hij zag weer lichtpuntjes voor de vacantie. Al was het zonder Wim niet zo leuk, hij kon toch op de golfbrekers vissen. In 't Zuiderpark kon hij zwemmen en naar 't Museum van Onderwijs gaan. In de duinen naar bramen zoeken, dan kon Aag weer eens vla er van maken. Met het Delipontje wilde Job ook overvaren. Dit hadden zijn grootjes reeds in hun jonge jaren gedaan. Olga's oom had een Ford en kende wel tuinders. Misschien mocht Job eens'mee naa Westland. En dan zou hij voor 't feest slingers en vlag getjes plakken. Nu ging hij met zijn ouders naar 't dorp. Kniertje kocht boter en smeerkaas, worst, snoep, tabak. Dobbe moest het goed op zee hebben. Een paar stevige water laarzen had hij ook dringend nodig. Ze bekeken de haard, die Kniertje voor het gouden paar had bestemd. 't Geld vloog door haar vingers. Toch zou ze dit winkelen wel willen rekken. Het veld was vergeten. Als Dobbe thuis was, draaide alles om hem. 's Middags kreeg Aagje een lap stof voor een jurk. Kniertje had het garantieloon al flink aangesproken. „Als je vader naar zee is, halen we de buikriem wat strakker aan, Job 's Avonds werd er aan Taais garderobe gewerkt. Nu luisterde hij naar de loggerberichten. De vojgende dag ging hij met Job naar de logger. Job liep van bikboord naar bakboord. Hij rook zilt, vis en teer. De zee had de zware oliejassen der vissers verdoft. Klein was de kombuis. Job droomde van grotere schepen. Ze hadden een moderne accommodatie. En hij zou, als marconist, sei nen opvangen, ze uitzenden ook. Er werd grof zout aan boord van de logger gebracht. Het ijs zou later nog volgen. De gescheurde netten werden door herstelde ver vangen. Het schieten der netten was een vaardigheid op zich zelf Genegen bekeek Taal het schip. „Als de motor weer draait, is de logger nog niet zo slecht, Job". 5,15 Dansmuzie prof. dr G Sti ren in dc wereld" 6,00 Nicw ringsuitzendlni landse lett< 6.20 Actuall- Nederlandse li iws 6 .00 V< len historisch christelijk getoetst", caus. 7 2S Vara-varia VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8 05 Parlementair overzicht 8.15 ..La Fille de Madame Angot". opera ..Enoch Arden kwam terug", hoorspel 10.15 Strijkkwartet 10.45 „Mais". caus. Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws in I ranto 11.20—12.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Voor de i len 1.00 Gev. programma 1.30 Voor de -aus 7.30 Dansmuziek 8.00 Gev. program. oh 8.30 Caus 9.00 Gev muziek 9.15 Concert 0.00 Nieuws' 10.15 Concert 1130 Crltieken 1,45 Parlementsoverzicht 12.00—12.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs lale's dagboek 12.15 Concert 12.45 Voor- raeht 1.00 Parlementsoverzicht 1.15 Dans- uiziek 1 45 Concert 2 45 Voor de kinderen i 4 00 Orgelspel 4 15 Sport Mrs Dale's dagbot nel 11.00 5 Voordracht ■am. 4.30 Conccr irmuziek 5 40 Gi lekbespreking 6.00 Gi :ang 1.43 Zlgeu- 5.30 Klankbeeld 5.50 6.30 'olksdai l 5.10 Zl inkbeeld 6.30 Voor de dansen 8.00 5 10.15 Con- 1115 Nieuws 11.2012.00 D; issel. 484 m. 12 00 Gram. 1.00 Nieuws Gram. 4 00 Gev. muziek 3.00 Nieuws ïram 6.30 Kamermuziek 7,15 Gram 7.30 vs 8.00 Concert 9.30 Spaanse dansen en ren 10.00 Nieuws 10.15 Kamermuziek Nieuws 1100 Gram. 11.55 Nieuws. ;eland. BBC. Uitzending voor Neder- wèl hun premie aan het pensioenfond^ volledig betaald hadden. De Synode besloot de mogelijkheid tt /erwegen tot het bieden van hulp ia concrete ernstige materiële moeilijkhsj den van emeriti-predikanten. Tot lid val de Raad voor de Zaken van Pers en Pu- bliciteit benoemt de Synode K. H; Eilander te Almelo (vac. J. Winkler) Tenslotte behandelt de Synode definitieve tekst van de Generale Rege- ling voor de tractementen cn pensii BeroepingswerJc Ned. Hert'. Kerk Beroepen: te Souburg Tj. M. Hait- jema te Sloten (Fr.); te Rijssen P. Bouw te Ridderkerk; tc Waddlnxveen D. v. d, Ent Braat te Opheusden, di# bedankte voor Bleskensgraaf. Aangenomen: naar Ruinen J. M. Willemsen te Gieten. Bedankt: voor Nieuw Stadskanaal J. S. Postma Ezn, te Nijega-Opeinde, Gercf. Kerken Beroepen: te Wierum H. Riezebos, cand te Wageningen. Naar wij vernemen heeft de synode 'van de Ref. Church te Sydney het be roep van de kerk van Dandenong op ds G. J. Sybesma te Vinkeveen gebracht, onwettig verklaard. Alle ker. ken van Melbourne hebben nu gezamen-. lijk beroepen ds P H. Pellicaan te Bris-i bane (voorheen te Maassluis). Gercf. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Wezep (2e pred pl.)j J. van Brugge te Assen. Chr. Gercf. Kerken Beroepen: te Sneek N. Brandsmaj te Rijnsburg. Geref. Gemeenten Tweetal: te Zeist W. C. Lamain te Grand-Rapids en Fr. J. Dieleman te Yerseke: te Vlaardingen M. Heerschap te Wageningen en A. van Stuyvenberg te Nunspeet. Kweekschool Doetinchem bestaat 75 jaar Een van de oudste Christelijke kweek scholen in Nederland, de Groen van Prin- stererschool in Doetinchem, bestaat 75 jaar. Honderden leerlingen en oud-leer lingen hebben met de leraren cn het schoolbestuur dit jubileum de vorige week gevierd. De school heeft in de af gelopen 75 jaar 881 geslaagde leerlingen afgeleverd en velen hebben hun plaats in het Christelijk onderwijs met ere in genomen. 1 Een van de meest verheugende mede delingen op de jubileumviering was wel, dat eindelijk de bouw van een aantal nieuwe lokalen zal kunnen beginnen. De school bloeit met een record-aantal leer lingen van 120. Het jon-gensin-ternaat is opgeheven, het meisjesinternaat bestaat nog. Er v/aren nog twee jubilea te vieren: i de leraar wiskunde, de heer J. v d Neut, was 25 jaar aan de school verbonden en j de Bond van Oud-Leerlingen bestond i eveneens 25 jaar. Directeur is thans de j heer F. Roosjen De jubileumviering begon met een wijdingsdienst on-der leiding van de voor- i zitter van het schoolbestuur ds J. Steen- 1 huizen. Herv. predikant te Oosthem. Na I deze dienst verschenen honderden perso- j nen op de receptie. De oud-leerlingen boden f 500 aan. welk bedrag een beste- ding zal vinden in de nieuwe school. Vergadering van Geref. mannen in Rotterdam De afdeling Zuid-Holland van de Bond van Geref. Mannenverenigingen zal Za terdag 14 November een vergadering be leggen in de zaal naast de Geref. kerk aan het Putscheplein te Rotterdam. Aan vang 3.30 uur O.m. zal dr M. Kruiswijk spreken over „Christelijke cultuurbe schouwingen". Predikanten bij heropvoeding van Mau-Mau-leden Predikanten spelen- een belangrijke rol in een proef, die de regering van- Kenya- neëmt met de heropvoeding van Kikoe- joes. die besmet zijn door de ideeën van de Mau Mau. In een kamp bij Nairobi werden- 1500 Kikoejoes. d>e bij de Mau Mau zouden zijn aangesloten, vastgehouden. Hier wordt aan deze mensen discipline bijge bracht; zij ontvangen er onderwijs era ook godsdienstige scholing. Op dit laatste wordt zelfs ten zeerste de nadruk ge legd. Men herinnert zich dat de woede van de Mau Mau vooral op de Christen- Kikoejoes gericht was. Vele der gedeti neerden zijn min of meer ontwikkeld en spreken en schrijven Engels. Zij die de neiging vertonen mee te werken, worden geplaatst in een klasse voor handen arbeid onder tien Protestantse inboor lingen als onderwijzers, die weer geleid, worden door een R. K. priester en diens assistent. De Werkgemeenschap van Gerefor meerde Jongeren houdt op 14 en 15 Nov. in Amersfoort een landelijke najaars conferentie over het thema: „Waartoe schiep God mij?" Inleider is ds S. J- Popma te A'dam. Men kan zich opgeven bij mej. A. Beenhorst. Hoofdstraat 6-1. Sassenheim Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot onderwijzer(es) Chr. ULO op G. G. te Dordrecht, A. v. Wouwe te Dordrecht, G. Steenwinkel te Voor schoten en (tijd.) M. ter Beek, R'dam; Kon. Wilhelminasehool te Maassluis (tijd.) mej. H. J. Brouwer te Katwijk; aan Zee. Jullanaschool te Hilversum li id) A. J. de Groot te Soest; dr A. Kuyper- school te Andijk-Oost mej. J. Hokkeling te Harlingen l Smalhout. C M Lu Ijk. j R A I Notosoetarso. mej W H van Kn- J den Heijer. mej C B N Tcng W G evis Smitt. H G Boom. J C M Óomcn, Slebenga, mevr T S Boen San Tjiang- lej L A Jctscs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2