V olksgezondheidV ooral het zwemmen ter sprake Opening van de tentoonstelling van 15 Gentse kunstenaars Jeugd van Nieuwe Tonge was in Leiden op bezoek Jubilarissen Westerkwartier gehuldigd Waar spreken onmogelijk is, blijft het zijn - NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 Is de aanstelling van een schoolpsycholoog gewenst Hoofdstuk IV van de begroting handelt over de volksgezondheid. Ook over onderwerpen, tot dit hoofdstuk behorend, zijn vragen gesteld bij het be- grotingsonderzoek. Vooral kwamen ter sprake: de G.G. en G.D., de zwem inrichtingen en de consultatiebureaux. Wel werden bij de andere hoofdstukken, meestal veel meer vragen gesteld, maar de sector „volks gezondheid" is toch ook stellig niet van belang ontbloot, zoals ook uit het onderstaande zal blijken. Vele leden hebben gevraagd, of door slachthuis zal worden betrokken, de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst controle wordt uitge voerd op de particuliere rust- en ver pleeghuizen. Uit het antwoord van B. en W. blijkt, dat de G. G. en G. D. regel matig controle uitoefent op de patiënten, die geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente in particuliere rust- en verpleeghuizen verblijven. Ook worden deze patiënten op gezette tijden door maatschappelijke werkers en werksters van de dienst voor sociale zaken bezocht. Deze bezoeken hebben een tweeledig doel. In de eerste plaats wil men de pa tiënten daarmede tonen, dat men in hun wel en wee belang stelt. In de tweede plaats bieden deze bezoeken, en de van wege de G.G. en G D uitgeoefende con trole op de noodzaak van verdere verple. ging. gelegenheid de toestand in de rust en verpleeghuizen in ogenschouw te ne men. Over het algemeen heeft men tn deze huizen met een tekort aan ruimte te kampen, een euvel, dat slechts ten koste van grote investeringen, waartoe de besturen niet bij machte zijn. zou zijn te verhelpen. Overigens voldoen de rust en verpleeghuizen aan de te stellen eisen van hygiëne en verzorging. Géén S.- en A.Z. Kunnen B. en W. mededelen, tn hoe verre er vooruitgang is bereikt ln de on derhandelingen om eventueel te komen tot oprichting van een stads- en acade misch ziekenhuis? De onderhandelingen, die met het Rijk worden gevoerd, antwoorden B. en W. op deze vraag vele leden, betreffen de toepassing de in 1866 met het Rijk gesloten overt... komst inzake het academisch ziekenhuis, ln het bijzonder van de bepaling ten aan zien van de verpleegprijs der patiënten, die voor rekening van de gemeente wor den verpleegd. Deze onderhandelingen zijn nog niet tot een einde gebracht. Zoals al eerder is medegedeeld, ligt het niet in het voornemen van B. en W de exploitatie van een stads- en acade misch ziekenhuis door de gemeente t# bevorderen Dat kan nog niet Een lid vraagt, of B. en W. willen be vorderen. dat de verzorging van de gees telijke gezondheid van het 'schoolgaande kind in handen der kruisverenigingen komt. terwijl de lichamelijke verzorging in handen blijft van de G. G. en G. D. Op deze vraag luidt het antwoord van B. en W.: ..Hoewel de kruisverenigingen reeds in behoorlijke mate met de op bouw van haar werk zijn gevorderd. Is het haar. volgens eigen erkenning, nog niet mogelijk haar aandacht aan pro blemen als het hier aangeroerde te schen ken. nog daargelaten de vraag, of de kruisverenigingen inderdaad zouden me nen. dat hier een taak voor haar ligt. Overigens is dit vraagstuk provinciaal en landeliik in studie, zodat het ook uit dien hoofde ons nog niet mogelijk is ln deze ons standpunt te bepalen". Zweminrichtingen Tal van raadsleden hebben zich bezig gehouden met de problemen rond het zwemmen. Zo vraagt men. of er thans al enige uitzicht is op het verkrijgen van meer zwemgelegenheid, met name in de vorm van een combinatie van een open en overdekte zweminrichting. B. en W. antwoorden, dat dit uitzicht bestaat. Wel wordt, zoals men weet. de mogelijkheid van genoemde combinatie overwogen met medewerking van het Burgerijfonds. Het enige in de stad aanwezige open luchtzwembad De Zijl, dat zeer excen trisch is gelegen, kan volgens vele leden de behoefte aan capaciteit en de recra- tieve eisen niet bevredigen. Velen maken mede daardoor, gebruik van de moge lijkheden om in open water te zwemmen, hetgeen in meerdere opzichten niet ver antwoord is. Ook de overdekte voldoet, wat inrich ting en capaciteit betreft niet aan de te stellen eisen, zo menen vele raadsleden. Vervanging van de bestaande grondbo- dem in de bassins van De Zijl door be tonnen bodems is een verbetering, die B. en W. zo al niet onontkoombaar, dan toch zeer wenselijk achten. Gemeentewerken werkt momenteel plannen in die richting uit. Als er bepaalde wensen zijn inzake startplaatsen en dergelijke' zal daarmee zo mogelijk rekening worden gehouden. Badhuis Het bezoek aan het gemeentelijk bad huis (Van der Werffstraat) mag bevre digend worden genoemd. De spreiding •van het aantal baden over de dagen der week laat evenwel nog te wensen over. En wel in die zin. dat het bezoek op Vrij dag en Zaterdag zeer groot is. terwijl het in de eerste dagen der week matig is te noemen. B. en W. overwegen daarom, bij wijze van proef het badhuis eveneens op de Vrijdagavond geopend te doen zijn Slachthuis Vele leden vragen, of er in de tekorten van het openbaar slachthuis wordt bijge dragen door de omliggende gemeenten, die gebruik maken van de diensten van dit bedrijf. Zo niet. achten B. en W het dan niet gewenst, met deze gemeenten tot een overeenkomst te komen? B. en W. antwoorden het volgende: Met de gemeentebesturen in de keurings- Jcring Leiden, n.l. Alkemade. Leiderdorp. Oegstgeest. Voorschoten. Warmond. Was senaar en Zoeterwoude. zijn overeenkom sten gesloten betreffende de keurings dienst van vee en vlees. Ingevolge deze overeenkomsten worden in die gemeen ten de keuringen van vee en vlees door de Leidse keuringsambtenaren verricht, terwijl de kringgemeenten de door haar geheven keurlonen ten volle afdragen aan Leiden. Wassenaar betaalt een ver goeding voor de keuringen, die niet door de Wassenaarse hulpkeurmeesters kun nen worden verricht. De vraag, of een gemeenschappelijke regeling, waarbij door de genoemde kringgemeenten ln het voor Leiden blijvende tekort op de keu ringsdienst wordt bijgedragen, kan wor den getroffpn. is in onderzoek. In hoe verre daarbij mede de exploitatie vat nog een punt van overweging uit. De opbrengst van ..slachtingen vleeswarenfabrieken" is ln de begroting van het slachthuis f 22.400 lager geraamd omdat sedert medio 1952 aanzienlijk min der varkens voor deze fabrieken aan openbaar slachthuis worden geslacht. Schoolpsycholoog Kunnen B. en W.. aldus vele leden, termijn stellen, waarbinnen het in gang zijnde onderzoek inzake eventuele uit breiding van het geneeskundig schooltoe zicht aan de raad zal worden medege deeld Zijn B. en W. niet van mening, dat aanstelling van een schoolpsycholoog hier gewenst is Met de desbetreffende Instanties overleg gepleegd inzake de mogelijkheid van het verkrijgen van een rijksbijdrage in de kosten van uitbreiding van het ge neeskundig schooltoezicht tot V.H.M O. en N O. Voorshands moet de kans daar op zeer gering worden geacht. Met het oog hierop wensen B. en W. zich nader over de uitbreiding te beraden. Mede ln verband met de Verschillende nog i winnen adviezen valt het nog niet zekerheid te zeggen, wanneer het college zijn standpunt in deze zal hebben bi B. en W. kunnen instemmen met de motieven, welke de commissie voor chologisch onderzoek hebben geleid tot haar voorstel tot aanstelling van een lolpsycholoog. Omtrent de praktische mogelijkheden tot verwezenlijking vao dit voorstel, dat nog een onderwerp van onderzoek bij B. en W uitmaakt, kunren n W. zich evenwel nog niet uit spreken. Consultatiebureaux Voor zover het zich ln verband m< ligging der bestaande consultatiebureaux laat aanzien, dat er in geprojecteerde wij ken behoefte aan een consultatiebureau zal bestaan, wordt daarmede bij het ont werpen van uitbreidingsplannen reke ning gehouden. Het Wit-Gele en het Groene Kruis po gen thans tot stichting van een consulta tiebureau in de Proféssorenwijk te komen Verder is overleg gaande Inzake de bouw van een krulsgebouw in het Haagweg- kwartier. Tenslotte zijn plannen uitge werkt voor een vrij ingrijpende verbou wing van het bureau van het Groene Kruis aan de Prinsenstraat. Met de voering van het laatste plan hoopt in het komende voorjaar een aanvang te maken. Eten en drinken Een lid vraagt, of alle Chinese re rants, die de laatste tijd uit de grond verrijzen, werkelijk in alle opzichten de te stellen eisen voldoen en of op de naleving hiervan steeds nauwlettend zicht wordt gehouden. Uit ingewonnen inlichtingen is gebleken, aldus het be scheid van B. en W., dat alle houders van Chinese restaurants in het bezil van de nodige vergunningen. Door de politie wordt steeds nauwlettend toege zien op de naleving van de wettelijke bepalingen. B. en W. zijn bereid, aldus het ant woord op een vraag, na te gaan. in hoe verre er in Leiden behoefte bestaat aan een consultatiebureau voor drankzuch tigen. Niet de eerste en hopelijk ook niet de laatste maal Er was voor de opening van de tentoonstelling van vijftien Gentse kun stenaars, die Zaterdagmiddag in de Lakenhal plaats vond, grote belang stelling uit allerlei kringen. Dat kwam niet alleen, doordat men van de stad van de Van Eycks veel verwachtte op het gebied der beeldende kun sten, maar ook omdat deze openingsplechtigheid gezien werd als een ge neraal ontmoetingspunt tussen Leiden en Gent. Er waren met de Belgen ook schermers en tafeltennissers meegekomen en smalfilmers-amateurs, en deze voelden zich evenzeer thuis tussen de kunstschatten van de Lakenhal. tvangst had plaats In de Grote isseüngscomité, de heer B J. Molenaar, de vele gasten welkom heette. De directeur van de Lakenhal, drs Van 'essem, vertelde aanwezigen iets over het tot stand komen van de tentoonstel ling en wees er daarbij op. dat de keuze van de stukken was geschied door d» Gentse commissie. Hij dankte alle be trokkenen, in het bijzonder ook het per soneel van de Lakenhal. Prof. Hacquaert, schepen van Gent. die aar Leiden was gekomen t.p.v. zijn col lega voor schone kunsten, die door ziekte verhinderd, roemde het prettige con tact. d»t men steeds met de Leidenaars heeft. Spr. wee- er op, dat het doel van de expositie is, het Leidse publiek te doen kennis nemen van het Gentse kunst leven. Dit is echter maar een deel, zo merkte prof. Hacquaert op; we hebben thuis nog veel meer. Spr. vroeg zich af, of er later sprake >u zijn van ee- Gentse school. Maar ln ieder geval is dat, wat getoond wordt, blijvends. En spr. was er van over tuigd, dat waar het niet de eerste maal is, dat de Gentenaren hier expo- het ook niet de laatste maal zal zijn. Wat de kwaliteit van het werk betreft, wilde spr. opmerken, dat hier qiet alleen bekende kunstenaars aan het woord zijn, opkomende generatie, die bewust niee wegen wil zoeken. Eigen aardig is daarbij, dat er onder deze ivant-gardisten" ook naar leeftijd oude- m zijn. Het openingswoord werd gesproken door de Leidse wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die zich ver heugde over dit bewijs van vriendschap tussen de beide steden, maar ook over de artistieke belevenis, die de tentoon stelling ongetwijfeld is. In Gent, aldus de wethouder, gaan tra ditie en vernieuwing hand in hand. Gent ligt ook dichter bij de taalgrens en vooral dichter bij Parijs, waardoor de invloeden de Parijse school meer voelbaar zijn Echter blijft de herinnering aan de grote primitieven levendig, terwijl het volks karakter als factor eveneens niet te ver waarlozen ls. Voor het eerst mocht spreker de Gentse beeldhouwers welkom heten. Onder hea vooral Cantré. Interessant vond spr., dat hier leraren en oud-leerlingen van de Gentse acade mie aan het woord zijn. In ons land Is de strijd om de opleiding nog lang niet uitgestreden. Spr. behandelde in het kort de crisis om de academie, die sedert 1900 weer opnieuw acuut werd. Wethouder Van Schaik heette ook de afgevaardigden van de sport (schermer» en tafeltennissers) en de cineasten kom. Hij hoopte ..p veel bezoekers, voora' jeugdige, en sprak de wens uit, dat dei tentoonstelling de banden tussen beide universiteitssteden zou versterken. Smaliilmers Hierna begaf het gezelschap zich de tentoonstellingszalen, waar de thee werd gebruikt. Des avonds werd eei ner gegeven, waarna ln de Grote Pera dc Leidse cineasten hun producten draal den. Daaronder was de nieuwe groeps film. ..Fatale druppels", die op 20 Nov haar Leidse première beleeft. De Belgische smalfilmers waren de gasten van de Leidse smalfilmliga. De Sanatoriumfonds hield feestavond De stichting Het Sanatoriumfonds, op gericht door de vereniging van onder officieren, Ons Belang, gaf Zaterdag een itavond in de Burcht. Een lid van het hoofdbestuur, de adjudant Van der Winden, opende de avond. Hij heette de garnizoenscommandant, overste Gerth van Wijk. diens vrouw en c.o commis saris van politie apart welkom. Spreker wees er in zijn toespraak op. dat dit feest werd gehouden ten bate van het sanatoriumfonds, dat nog altijd veel geld kan gebruiken. De verpleegprijs is in vergelijking met die van voor de oorlog meer dan verdrievoudigd. Dan is het toch zeker niet te veel gevraagd om de donatie voor het sanatoriumfonds te verdubbelen, zo zei spreker. Tenslotte dankte hfj de Noord wij kse reddings brigade, die het programma zou ve gen met een revue getiteld: Als los aan elkaar. De leden van de N.R.B. deden i dan het programma vullen, zij brachten enkele uren goed vermaak, dat de aan wezigen direct al pakte. De voorzitter van het sanatoriumfond! van Ons Belang, de sergeant-majoor E A. Beverwijk, sloot de avond. Heelal is niet zo rustig als het lijkt Lezing van prol. Wan de Hulst in het Volkshuis ln het heelal schijnt een serene rust te heersen. Als we naar de sterrenbeel den kijken, constateren we daar een constantheid, die ons. in een woelige en altijd bewegende wereld levend, telkens weer treft Dat het heelal echter niet zo rustig is als het de beschouwer over het algemeen lijkt toonde proj dr H. C. van de Hulst Zaterdagmiddag aan in een lezing, die hij in het Volkshuis hield. Lichtbeelden verduidelijkten deze lezlne Spreker vertoonde foto's van de zon. Deze in 1946 genomen foto's lieten duidelijk de zonnevlekken zien. Zonnevlekken, ont staan door grote gaswervelingen. komen niet altijd even veelvuldig voor. In 194" was er een maximum aan zonnevlekken, in 1957 zal dit weer het geval zijn. De foto's toonden aan. dat de woeste gas wervelingen in onregelmatige, grilligt vormen boven de rand van de zon Uit komen. Van de zon, een gasbol, ontvangt de aarde practisch alle warmte en licht. z< vervolgde spreker. Dergelijke gasbolle' zijn er milliarden in het heelal. De zoi is maar een gewoon sterretje van gemid delde grootte en warmte. Om z'n toehoorders enig begrip van af Gevestigde en vertrokken personen In de week van 2 t/m 7 November Tc Leiden vestigden zich: A. Admiraal, Aalmarkt 1; N. Aukes er fam., technisch beambte, Suringarstraai 27; W. A. Benschop, Voorstraat 20; J. B N. Beurze, reparatiemonteur, Nwe Bees tenmarkt 3a; E. Beuving, verpleegster Rijnsburgerweg 10; J. H. Bizot en fam monteur, Beijerincklaan 1; M. Prevoo— Blok, Vreewijkstraat 31; A. W. B. Boer akker, dienstbode, Mauritsstraat 75; S Bout, leerling-verpleegster, Rijnsburger weg 10; T. J. Costa en fam., monteur. Beijerincklaan 8; D. J. van Dijke en fam straatmaker, Hoflaan 26; P. L. Elberg Rapenburg 54; P. Elshout, Oude Rijn 3; D. Faber, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. Feenstra, dienstbode, Warmonder- weg 5; W. Folkersma en fam. apothekers assistent, Akkerhof 47; J. A. van Gastei Haarlemmerstraat 218; C. Groot. Haven 28a; M. C. Kempff—Haase, Haven 28a; T. Haisma, le rling-verpleegster. Witte Singel 27; J. F. Haneman, marinier. Noordeinde 2a; K. H. Rosier—De Heus Haarlemmerweg 9; S. J. Postma—Hondius verpleegster, Salomonssteeg 3a; W. Kern pe, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. M. T. van Kempen, Schelpenkade 45; K. Kieviet, hulp in de huishouding. Witte Singel 25; A. R. Koopmans, Heren singel 31; E. E. Kralt, leerling-verpleeg- Leidenaars vertoonden enkele producten van hun kunnen op dit gebied en vroe gen, bij monde van hun voorzitter, de heer H. Kleibrink, of de Gentenaars hun -deel over de vertoonde films wilden zeggen. De voorzitter van de „O.V.A.K.I." stak zijn bewondering voor het werk van de Leidse liga niet onder stoelen of banken Technisch vond hij het werk der amateurs bij het vakmanschap af, en hij was ver baasd over de originaliteit van sommige vondsten der Leidenaars. Hem was vooral opgevallen, vertelde hij verder, dat de Leidse amateurs blijkbaar veel medewer king bij hun liefhebberij ontvingen van de autoriteiten. Zij konden zomaar filmen in gemeentegebouwen en dergelijke. Hij vroeg zich af. o' dat kwam, omdat Leiden maar een kleine stad is, waar alles ve< gemoedelijker gaat Een ander lid van de „O.V.A.K.I. sprak ook zijn mening over het gebodene uit. Hij was meer dan jaloers op het kun nen van zijn Leidse vrienden. Al mijn critiek, zei hij, spruit voort uit deze ja loersheid, dus moeten de leden zich hier niets van aantrekken. Na nog een filmpje over het bezoek aan Gent van verleden jaar trokken de Gentse en Leidse vrienden naar de Turk om nog wat verder te praten over hun gezamenlijke hobby. De heer G. Heynen sprak hen in goed gekozen bewoordingen toe, roemde hun vitaliteit en overhandigde hun namens geheel Westerkwartier een gouden das speld. Verder bood hij de heer Lardee na- de jubileumcommissie een lijst aan met de namen van honderd nieuwe leden, alsmede symbolisch dan een draai molen, plaats biedend aan twaalf kinde ren. Deze molen hoopt men in het voor jaar van 1954 te plaatsen. De heer Heynen deelde mee, dat de heer Den Holder zich bereid had ver klaard het beschermheerschap op zich te De andere bestuursleden ontvingen een beker met sigaren en de dames mochten boeket bloemen in ontvèngst nemen Besprekingen met afgevaardigden van jeugd- en verenigingsleven Vorige week zijn vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties van Leidens adoptiegemeënte, Nieuwe Tonge, een dag in de Sleutelstad geweest om ver tegenwoordigers van het Leidse jeugd- en verenigingsleven te ontmoeten en met hen te spreken over de mogelijkheden van contact tussen beide plaatsen speciaal op dit gebied. Het gezelschap Nieuwe-Tongers bestond uit 25 man. Zij werden 's morgens ontvangen door het gemeentebestuur en het bestuur van de Leidse Jeugd-Actie. Van Leidse zijde waren er afgevaardigden van toneelver enigingen, zangkoren, het bibliotheekwe zen, de sportraad, het speeltuinwerk, de kruisverenigingen en van muziekgezel schappen. De plaats van samenkomst was het Volkshuis, waar een maaltijd werd ge houden en de besprekingen werden ge voerd. Ervaringen werden uitgewisseld en vooral heeft men nagegaan, hoe het openbare jeugdwerk ln Nieuwe Tonge weer stevig op de voeten kan worden Onprettige herinnering aan feestavond Toen de voorzitter van het feestcomité van Westerkwarticr Zaterdagavond in de stadszaal achter de microfoon plaats nam, was dit het begin van een hartelijke huldiging van de heren Lardee, Van Zonneveld en Simons, resp. 25, 20 en 20 jaar als bestuurslid aan de vereniging verbonden. Het enige vrouwelijke bestuurslid, dat de vereniging heeft gehad, namelijk mevr Van Dijk, werd niet vergeten. Ook de heer Collee, die als „motor en as" van de feestcommissie zoveel werk had ver zet, kreeg van de heer Heynen een ge- Waarnemend voorzitter A. Labordus bood de heer Lardee een polshorloge aan. secretaris-penningmeester van de feestcommissie, de heer Collee, gaf nog tafel voor tafeltennis, te plaatsen in het clubgebouw. Het trio Poliphonia, dc Fleski's, de Jumping Beaters en de drie Bollinies zorgden de rest van de avond voor de vrolijkheid. Men ging te ver Het is niet onze gewoonte op de pro gramma's van dergelijke avonden spoedig critiek te leveren. Men weet nu zo lang zamerhand wel, wat van het gemiddelde cabaretprogramma is te verwachten. Een andere methode van onze kant zou spoe dig omslaan in een andere gewoonte: die de zuiver critische Instelling. En we en te mogen betwijfelen, dat die hou ding de gewenste uitwerking zou heb ben. Bovendien is hier ook nog zoiets als persoonlijke verantwoordelijkheid van de toeschouwer. We zouden ons echter bezwaard voelen als we nu niet van die gewoonte afweken Al was het alleen maar om te zeggen, dat we bijvoorbeeld het „openingspraatje" van de conferencier beneden alle peil vonden. En dan drukken we ons nog maar heel zacht uit! Wat is het eigenlijk erg. dat zo'n héle zaal zich d i t moest laten welgevallen. Was het niet beter geweest terstond en openlijk te protesteren? Maar ach, dat doet men nu eenmaal niet. Laten wij het dan in de krant alsnog doen! Achteraf hebben we nog gehoord, dat op deze avond verscheldenen er onder ons hun verontwaardiging en misnoegen over hebben uitgesproken. We hopen gaarne, dat deze schaduw geen Invloed zal hebben op het verenigingswerk. Per slot van rekening kan men een bestuur niet aansprakelijk stellen voor wat een conferencier in ogenblikken, dat banali teit en schaamteloosheid hem in huo greep hebben, meent te moeten debiteren Wel mag men verwachten, dat de leiding van Westerkvvarller zich hiervan doelhe wust distancieert. Red. N.L.C. riële steun nog niet kan ontberen. Ver wacht mag worden, dat deze dag in Lei den voor het jeugdwerk van het eiland dorp stoffelijk niet zonder betekenis za) blijken te zijn. Verscheidene vertegen woordigers van onze organisaties zegden althans adoptie op bescheiden schaal toe Des avonds woonden de gasten in d« Stadsgehoorzaal een concert bij. Dit werd hun aangeboden door het gemeentebe- (Doordat de organisatoren van deze dag aan dit bezoek een besloten karakter had den gegeven en de pers derhalve niet was uitgenodigd, heeft dit bericht ons pas nu bereikt. Wij menen echter, dat het in onze berichtgeving over „Lelden helpt Nieuwe T >nge" niet mag ontbre ken. Redactie N.L.C.). Ister, Garenmarkt 25; M. A. Krüger, ver koopster, Terweepark 4; F. van Loplk Beijerincklaan 8; A. .Mallee, serg. tim merman K.M., Noordeinde 2a; Wed. A KromhoutDe Mo- en fam., Oude Vest 1)7; D. P. SluysDe Mooij, Hogewoerd 89; L. E. Mulder, chauffeur. Sint Buysing straat 43; J. W. D. van Oldenborgh. Boisotkade 5; P. J. Otto, machinist koop vaardij, Parkstraat 71; G. Ouwerkerk. Hooigracht 38; P. M. Reijnders, kantoor bediende, Oude Vest 19; L. J. Roggeveen arts, v. d. Brandelerkade 18; H. Russchen Jan van Goijenkade 8; J. M. TobéSas burg, Rijndijkstraat 43; M. J. Schlütken liefdezuster, Hogewoerd 57; A. M. Schram hulp in de huishouding, Rijnsburgerweg 10; J. Sleebos, Akkerhof 34; E. Snethlagi aan boord ligg. fo. Haagweg 5; H. J Streef. Hugo de Grootstraat 5; J. F. Tau- sent en fam., Akkerhof 34; E. J. R. Tjtn Kon Fat, ambt. kap. Gouverneur, Boer- haavelaan 26; T. Verbeek, ass. huishou- d.ng. Witte Singel 27; M. W. Overdijk- Visser, Sint Jacobsgracht 1; A. de Vries er fam., teehn. ambtenaar, Suringarstraai 2; W. de Wit en fam., predikant, Witte Singel 25; P. J. Zoutendijk, wolspinner. Tasmanstraat 70. Uit Leiden vertrokken: S. Andela, van Tesselschadestraat 7. naar Zoeterwoude, Vlietweg 2; W. F Aniba, Kooilaan 17, Boskoop, Goudse Rij- Weg 22; W. M. Baan. Cobetstraat 10. Ter- neuzen, Wilhelminalaan 6; C. van den Berg. Celebesstraat 47, Weert, Biest 43 M- M. G. van Bers, Wald. Pyrmontstraat 23, Wassenaar, Eikenlaan 3; J. Bethe, Rijn en Schiekade 22, 's-Gravenhage,- Schenk- weg 12; C. A. Bierhuizen, Kaiserstraat 38. 's-Gravenhage, Wilgstraat 38'40; J. C. Blok, v. d. Tasstraat 8, 's-Gravenhage, Emansstraat 27; E. A. Blufpand, v. d Waalsstraat 34, Amsterdam, Marnixstraut 290; J. Bonsel, Vondellaan 34, 's-Graven hage, Arnicajaan 20; P. Borleffs, Marls- laan 9. Katwijk, Voorstraat 85; M. P Broekhuizen. Watersteeg 2, Rotterdam. Henegouwerlaan 56b; L. M. A. van Dam. Rijnsburgerweg 158. Nijmegen, Abeelstr 19; L. van Dam. v. Oldenbarneveldtstraat 36. Voorburg, Veenkade 9; B. G. Djie. Plantsoen 57, Rotterdam. Schietbaanlaan 77; J. C. M. Dieben. Bloemistenlaan 50. Utrecht, Maliebaan 66; K. van de Ruit— Dreef en fam., Burgsteeg 5, Egypte; J. P. v d. Meulen—Droogers, Pr. Steijnstraat 13, Noordwijk, Quarles v. Uffordstraat T. G. Faber, Cronesteinkade 28, Amster dam, 2e Const. Huygensstr. 47 bel-étage; J. Boumann—Van Ginkel, St. Buysingstr. 26, Arnhem, Akkerstraat 34; M. T. de Haan, Rijnsburgerweg 29b, Oegstgeest. De Kempenaerstraat 80; J. J. de Haas en fam., Langestraat 28, Australië; M. K. C. M. Halman, Breestraat 87, Oegstgeest. Marelaan 10; T. J. M. van Hamersveld. echtg. van Verberne, Papengracht no. 30. ;-Gravenhage. Juliana van Stolberglaan 82; A. G. Bakker—Harting, Rijnsburger weg 128, Geleen, Fr. Erenslaan 14; J. C. Heemskerk en fam., Hyacinthenstraat 16a, Indonesië; G. Heltink, Merelstraat no. 7. Leeuwarden, Marssumerstraat 9, D. C. L. M Hennekam, Herensingel 2a, Zaltbom- mel, Gasthuisstraat 16; C. van der Hoeven fam., Zoeterw. Singel 40. 's-Graven hage, Hoefbladlaan 161; B. Hofman, Oude Vest 47, Verenigde Staten van Noord- Amerika; G. J. van der Hulst, Zoeterw. Singel 34, Amsterdam, Lauriergracht 41; E S. Hulstijn, Rijnsburgerweg 10, Putten. Gld., Prins Hendrikweg 99; P. Jol, Zoeter- 'oudse Singel 64, 's-Gravenhage, Door- niksestraat 45; H. de Jong en familie, Kagerstraat 4. Gouda. Regentesseplant- soen 30; A. J. F. van de Kar, Terwee park 2, Echt, Kerkveldweg O 34; T. F. de Kat, Papengracht 20a, Delft, Delftg.weg 305; G. H. Keizer, Herengracht 65, Haar- slanden te geven, stelde prof. Van de Hulst de aarde even voor als een zand korreltje De zor zou dan een sterappeltje zijn op zeven meter afstand en de dichtst- bij zijnde ster zou d"n in New York staan Handhaaft men deze schaal, dan is he' aardoppervlak te klein om alle sterren hun plaats te geven. Vervolgens vertoonde spr. foto's van de melkweg met zijn ontelbaar aantal ster ren. De eigenaardige zwarte vlekken In de melkweg zijn geweldig grote ijle wol ken. die in het heelal voorkomen. Om sommige sterren komt een ring voor van gele gassen. Deze sterren zijn dan zo uit zonderlijk heet. 'at zij gassen wegblazen. Uit dpze weggeblazen gassen kunnen nieuwe sterren worden gevormd. Ten slotte v-'oonde spreker foto's enkele melkwegstelsels. Deze stelsels heb ben alle een spiraalvormige structuur, de een regelmatiger dan de ander. De a hoort ook tot zo'n melkwegstelsel. De vraag ts. hoe ons melkwegstelsel er ziet. Heeft het een regelmatige of regelmatige structuur? Men probeert te genwoordig op zeer ingewikkelde manie ren om er achter te komen. Na deze lezing werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om vragen te lem. H. J. Koenestraat 18; H. G. N. Tan- Kho, Boerhaavelaan 2, Amsterdam. Sar- phatistraat 93 huis; M. Koers, W. Singel 96. Voorburg. Rusthoflaan 16; A. M. Kos- tense, Kloksteeg 12, Rotterdam, Heem raadsplein 6a; H. Koster, Warmonderweg 39 Delft, Vlamingstraat 40; N. T. M. v d. Krogt, Hoogl. Kerkgracht 49, Leid schendam, Veurs-straatweg 170; J. A. var Lookeren Campagne, Mariënpoelstraat 27 Oostkapelle, Domburgseweg 75; Weef. H Brugman—Lubberink. Mauritsstr. 10a. Linne, Breeweg A 139 I; G. v. d. Mark er. fam.. Hoge Rijndijk 133, Amersfoort. Slephensonstraat 66; C. Welling-Mastrigt, Cobetstraat 27. Leiderdorp. Burg. Brug plein 5; J. C. T. van der Meer, Mors singel 8. Delft. Oude Delft 253; G. A. M. Meijer, De Sitterln 98, Voorburg, School straat 43; M. A. Mioch, Korte Mare 30. Sittard, Beatrixlaan 48; N. J. Mosterdljk, Leeuwerikstraat 49, Brielle, Maarland 55; A. Niilre, Kaarsenmakerstraat 48, Brielle. Maarland 55; S. Onvlee, Soembastraat 53. Apeldoorn, Zwolseweg; A. Parmentier en fam., Burggravenlaan 30, Oegstgeest. Rijnz.weg 65; J. C. C. de Pree en fam.. Leeuwerikstraat 45, Oegstgeest, Ouden hoflaan 6; P. Rabinowitz, Rijnsburgerweg 37, Oegstgeest, Pr. Mauritslaan 1; C. Ra- esteijn, Buis Ballotstraat 36. 's-Graven hage, Goeverneurlaan 684; A. van der Reijden, Oude Vest 97, 's-Gravenhage. Nieuwe Schoolstraat 15A; R. S. Robles de Medina, Morsweg 4, Katwijk, a'b. ligg. Valkenburgseweg; J. W. Roosen, Mors- kade 10a, Amsterdam. Kerkstraat 256 t; I. van Fooijen, De M. van Streef kerkstraat 40, Heerlen, Sittarderweg 131; E A. Rotteveel, Rijnsburgerweg 10, Den Haag, Isingstraat 109; B. M. Roukema. Kaarsenmakerstraat 7, Heumen, Dorps straat 70 A; B. D. Schippers, Fagelstraat 22, Australië; W. R. Schölvinck, Merelstr. 29. Baarn, H. Hondriklaan 4; A. L. v. d. Eijk—Schuier en fam.. Zonneveldstraat 3a. Halsteren, Tholensweg B 353; S. O Senecoff, Rijnsburgerweg 161, Oegstgeest De Kempenaerstr. 80; B. BrusseeSloos en fam., v. d. Werffstraat 27a, Rijnsburg. Kwakersteeg 4; C. M. E. Smit, De L. ds Kanterstraat 18, Amsterdam, Frans van Mierisstraat 56 II; Wed. A. Holverda— Stuart, Koningstraat 23, 's-Gravenhage. Tasmanstraat 117; L. D. Tan, v. Oldenb.- veltstr. 32, Groningen, Sumatralaan 13A: A. Thompson, Zoeterwoudse Singel no. 97 Rotterdam, 's-Gravendijkwal 44 huis; H C Tuerlings en fam., Kaiserstraat no. 53. Dordrecht, Th. de Bockstraat 76; Baro- C. van Utenhove, Boisotkade 3, Rot terdam, Zuidplein 191; H. Vaandrager. J Goijenkade 1, Rotterdam, Abadanstr. 34b; J. W. van Veldhuizen en fam.. Zon neveldstraat 19, Den Helder, Duinroosstr. 164 I; A. M. HolverdaVelthuijzen, M. Moonsstraat 43, Australië; Wed. A. M. C. Muller—Verdam, Rapenburg 53, Haarlem, Linnaeuslaan 14; P. Verkleij, Levendaal 44, Meerkerk. Tolstraat 18; J. M. Versteeg, Nieuwsteeg 31, Amsterdam, P. C. Hooft- straat 167 I; P. B. Visser, Lage Morsweg 65, Amsterdam, Aalsmeerweg 94 I; N. E. van der Wateren, De L. de Kanterstraat 24, 's-Gravenhage, Trompstraat 310; J. W. Weevers, Nieuwe Rijn 8. Amsterdam, v. d. Veldenstraat 7 huis; J. H. Wiegman, Haagweg 22. Oosterhout. Koningsdijk 2; M. T. Wiskerke, Witte Singel 9. Rotter dam, Leede 11; C. P. Wijn, Herengracht 110, Arnhem, v. Hasseltstraat 56a; Y. Zeilstra, Witte Singel 27, Wymbritser- adeel, Folsgare 14; P. D. v. Zeist, Lange straat 28, Australië. ZEND1NGS-ZONDAG Ds A. K. Straatsma sprak gister morgen in de Pieterskerk op de Zendings-Zondag over het wat, het wie, het waarom en het hoe van de Zending. Zending is, aldus ds Straatsma, de broeder zoeken. Zending is: de Kerk op weg, in bewe ging. Waarheen? Als we aan het zoeken zijn. moeten we ver gaan. Wie zoeken wij? De broeder. Wij breiden de armen uit zo ver we maar kunnen. God heeft uit één bloed het ganse menselijke ge slacht geschapen. Ook de kleurling is onze broeder. Jezus zeet: Ik heb nog schapen, die van deze stal niet zijn; die moet ik ook toebrengen En het zal wor den één kudde en één Herder. Waartoe Zending? Omdat de broeder zo naar ons verlangt? Het „Kom over en help ons" is vaak vervangen door ..Ver dwijn en laat ons met rust". Wij gaan. omdat de Heer het heeft gezegd. Een Kerk. die er mee ophoudt, tekent haar eigen doodvonnis. We denken hier in het Westen wel, dat we een abonnement op het Evangelie hebben. Maar dat hebben we niet. Het is mogelijk, dat er van ons kerkelijke leven over honderd jaar niets meer over is. Dat God de kandelaar weg neemt. omdat we ons niet willen beke ren en het woord van de Heer niet ver- Wij zullen tenslotte tot de broeder moeten gaan in een pronkgewaad, niet in superioriteitsbesef. Als Jezus Zijn discipelen uitzendt, is dat m de dienst- knechtg^staile .Voo-lopig zullen wij op verschillende plaatsen maar moeten luisteren en dienen", heeft mr Graaf var Randwück ergens geschreven. Dat geldt ook voor de inwendige Zen ding. De mensen, die van het Evangelie zijn vervreemd, kunnen we alleen be reiken door ons zijn. Zij zullen in ons iets van de Heer moeten ontdekken. Waar het spreken niet mogelijk is, blijft het zijn. Als we op deze wijze de broe der zoeken, zullen we hem vinden, aldus ds Straatsma. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theresia M. d. van C. L. van Seggelen en M. H. Honsbeek; Wil helmus H. M. z. van W. H. Jongmans en A. M. Heereman; Hans z. van L. Ouwer- ker en C. van Evert; Martha d. van F. Ottenhof en G. de Boer; Helena M. Chr d. van W. C. van ^orp en C. H. de Water. Leidsche Spaarbank In October werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 706.926.92 en terug betaald f 705.410,12. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 306 en het aantal afbe taalde boekjes 174. Op 5305 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 84.345.50 bijgeschreven. Er werden 438 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke Inhoud van f 8.116,63. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was f 199.10. Het tegoed der 32.729 inleggers bedroeg in het einde der maand f 18.596.632,69.1 Advertentie.) PARKER DE BEROEMDE STER U vindt ze in de VULPENKLINIEK WOLFSLAG BREESTRAAT 145 Butterfly in Gehoorzaal Italiaanse Opera komt Zaterdag Zoals we reeds eerder hebben gemeld, geeft de Compagnia d' Opera Italiana Zaterdag een uitvoering van Puccini's Butterfly, een werk, waarvan de pre mière werd gegeven op 17 Februari 1904 in de beroemde Scala te Milaan. Zoals ook reeds bij de vorige na oorlogse tournees van de Italiaanse Opera het geval was, treedt maestro Gino Barsanti op als dirigent en ls de heer Meijer Hamel belast met de algehele leiding. De regie wordt ditmaal gevoerd door een oude bekende van de Neder landse liefhebbers van de Italiaanse Opera, de befaamde bariton Leo Piccioll, die zelf de rol van consul Sharpless zingt. Hij heeft deze rol reeds 400 maal ver tolkt. De titelrol is in handen van Magda Piccarolo, die zich met haar stralende sopraan een grote naam heeft verworven. Ruggero Schilco. die hier te lande reeds o.a. de hertog van Mantua heeft uitge beeld in Rigoletto. zingt de rol van luitenant Pinkerton: Litizia des Sol zal Suzuki zingen; Getti Vedetti de rol van Kale Pinkerton. Alberto Giulli is de huwelijksmakelaar Goro. Renato Guerra zingt de rol van prins Vamadori, Bruno Cioni die '-an de priester, en Pietro Biasini die van de keizerlijke com- lissaris. Alfred Salten, de bekwame dirigent in de Hoofdstad Operette, is ook nu met de muzikale voorbereiding belast geweest. Wim van Hemert ontwierp de decors. Het gezelschap omvat meer dan lohan Mater vierde 10-jarig bestaan De Leidse dahliavereniging Joban Ma ter heeft Zaterdagavond in het clubhuis Oosterkwartier haar 10 jarig bestaan gevierd. De heer W. F. Smit, de huidige oorzitter, richtte bijzondere woorden an welkom tot de voorzitter van de Leidse bond, de heer J. J. van Zonneveld, tot de heer A. Zaalberg, voorzitter van die bond, tot de heer C. Gerritsen van de voorlichtingsdienst en tenslotte tot de afgevaardigden van de zustervereni gingen. Hij gaf in het kort een overzicht van de geschiedenis van Johan Mater. Daar uit bleek, dat wijlen de heer Kees Berk hout één dergenen geweest is, die oe stoot tot de oprichting van de vereniging gaven. Het ledental veranderde vaak. Het bleef laag, totdat de peet. de heer Johan Mater, een beker schonk. Daardoor en door het organiseren van een cursus bloemen kweken en schikken guur het de laatste jaren langzaam stijgen De heer A. Zaalberg wees op het be langrijke werk, dat verenigingen als Johan Mater voor het volkstuinwezen doen. Als de leden met het tegenwoordige bestuur willen meewerken, zei hij. dan kan er een werkelijk grootse propaganda voor onze liefhebberij gemaakt worden. En hierna werd het feestprogramma uitgevoerd. Heel goed, dat was uit de mate, waarin steeds geapplaudisseerd werd, wel af te leiden. Een succes dus voor het miniatuurcabaret „De optimis ten'' o.l.v. de heer H. J. Vogelenzang. De optimisten hadden als gasten in hun mid den „Los amigos latynos" en „The Maul Hawaiian". SHEAFFER DE GROOTSTE STER U vindt ze in de VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 Achtste lustrum van Collegium Classicum In de Academie aan het Rapen burg'sprak Zaterdagmiddag voor de leden van het jubilerende Collegium Classicum dr G. Italië over Euripides, de Athener. Het Collegium Classicum c.n.M.F. vierde zijn achtste lustrum met deze bijeenkomst en na afloop tn receptie in het Oosters Instituut. Dr Italië poneerde bij de aanvang van zijn lezing allereerst de wetten, waarnaar de Grieken leefden: liefde voor de goden, >r ouders en voorouders, voor de gast voor het vaderland, dat anders dan ons voor de Griek een religieus begrip was en de voorwaarde voor de be leving van de andere wetten. Door de vaderlandsliefde beschermde men alles, "'at heilig was. De stad-staat Athene was wel een van de meest sprekende vormer, hiervan. In de dichter Euripides zien we daarvan een exponent. We weten betrekkelijk weinig van het leven van Euripides; zelfs het feit, dat hij op Salamis geboren werd en daar een grot aan zee bezat, waar hij zich placht terug te trekken voor overdenking en ar- tbeid, staat niet vast Uit opmerkingen in zijn werken en bij andere schrijvers kun nen we echter concluderen, dat hij een wat prikkelbare natuur was. die heel wat vijanden maakte. Wat wü wél zeker weten is. dat hij een innige en eerbiedige liefde voor zijn va derstad bezat. Er spreekt heimwee uit de werken, die hij in Macedonische bal lingschap schreef. De critiek. die hij oefende op de staatsinstellingen van zijn geboortestad, werd ingegeven door liefde. Spr behandelde vervolgens de contac ten .d:e Euripides gehad moet hebben met de grote geesten van zijn tijd. Zo ging Socrates niet vaak naar het theater echter ging hy wél. wanneer daar een' stuk van Euripides werd opgevoerd. Of beide beroemde mannen ook persoonlijke omgang met elkaar hebben gehad, is niet zeker. Euripides nam niet aan het open bare leven deel; na de vervulling van zijn militaire dienstplicht trok hij zich volko men terug. Miskend tijdens zijn leven, werd deze veelzijdige, critische en artistiek begaaf de persoonlijkheid na zijn dood door de Atheners zeer vereerd De mare van zijn heengaan was een treur-mare. Na afloop begaf men zich naar het Oosters Instituut aan he» Rapenburg, vaar verschillende hoogleraren en be sturen van bevriende en verwante orga nisatie! kwamen gelukwensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3