Maar wij denken er zó over U hebt altijd trek intJIölHac, omdat W mats jaar in jaar uit de allerbeste* Virginia's bevatten. Predikanten en gemeenten Geslachtelijke of voornw. problemen NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Politie in verkeerd daglicht In de N-L.C. van 26 October stond vermeld, dat een vishandelaar te Breda was bekeurd, omdat hij zijn waar per pond en niet per zoveel hectogram had I geprijsd. Nu is het ieders goed recht dit een beetje pietluttig te vinden, maar ik heb bezwaar tegen de stemming maken de omlijsting van het nog wel op de voorpagina voorkomend bericht, name lijk dat de politie was opgetreden op grond van een nog bestaande Duitse ordening uit de bezettingstijd, die het prijzen per pond zou verbieden. Dit laatste is beslist onjuist, er is i een Duitse verordening geweest die dit voorschreef Wel vinden wij deze rege ling in-'de IJkwet van 1937, die in artzkel 4 nauwkeurig de benamingen van malen en gewichten regelt, en in artikel 5 on der strafbedreiging verbiedt andere dan de wettelijke benamingen in de handel te gebruiken. De bedoeling van deze artikelen is dui delijk: De wetgever beoogde uniformiteit te brengen in de aanduiding van maat en gewicht, ten einde het publiek tegen misleiding te beschermen Het politie optreden was dus gebaseerd'op een voor oorlogse. doch eerst in 1941 (tijdens de Duitse bezetting) in werking getreden i de fran- ntalïteit. Zij de N.LC Is dit nu eeii reden om meteen pen te klimmen? Het feit op zichzelf :n het geheel niet, maar wel de - J- je aan de dag tredende n werd helaas reeds eerder opgemerkt- Dat was, toen de politie en justitie een actie; ondernamen tegen een fabrieksdi recteur jn de omgeving In de publicatie hierover: werd een zekere overeenkomst gesuggereerd tussen het optreden de politie, dat massaal, maar overigens geheel in overeenstemming met de Ne- derlandse wetgeving geschiedde, en dat I van de Duitse bezetters. Had de politie en justitie het dan zo moeten inkleden, dat bewijsmateriaal i kon worden verdonkeremaand? Ik vraag mij af, tot welke opmerkingen dit leiding had kunnen geven. Neen, op deze manier moeten de lezers niet worden voorgelicht- Ik neem direct aan, dat de politie heus wel eens een fout- zal maken. Ieder, die werkt maakt foutèn. Maar het is absoluut verkeerd door een berichtgeving als de boven ge schetste stemming tegen een gezagsor gaan te kweken en haar als schuurpaal te gebruiken. Integendeel, laten we trachten een steeds betere verstandhouding tussen po- litie .en publiek te krijgen. Onder de I politie bevinden zich ambtenaren die. ook al worden zij in verhouding tot an dere groepen overheidsdienaren nret al te royaal betaald, te allen tijde bereid zijn de burgers met rahd eri daad *-- zijde te staan. Overtreedt mei de wetten, dan heeft de politie maal de plicht op te treden. Niemand moge onmisbaar zijn, maai een moderne maatschappij zonder ge- zagsapparaat als de politie zou ons ir een onbeschrijflijke chaos doen leven. D« •gedachte hieraan alleen al moet ons 1 waardering doen hebben voor het werk i der politiemannen- i Noordwyk C. LEEFLANG, Boerenburgerweg 17 Arbeidsmarktjongeren en ouderen Met zeer gemengde gevoelens heb ik het artikel over het rapport E.I.T. Zuid- Holland in de N.L.C. van 3 Novemoer gelezen. In het bijzonder trof mij het groot gezette gedeelte, dat luidt: „Zo heeft de emigratie bij al haar voordelen als groot nadeel, dat juist in die leef tijdsgroepen" de bevolkingsdruk wordt verminderd, waar deze druk het geringst is, namelijk bij de 20- tot 30-jarigen. Bij de boven-50-jarigen daarentegen, waar de aanwas het grootst blijkt te zijn, is het emigratie-overschot van te verwaar lozen betekenis. De scheeftrekking van de leeftijdsstructuur van de Nederlandse arbeidsmarkt wordt zodoende door de emigratie nog verergerd". Deze stelling moge uit het oogpunt van de arbeidsmarkt gezien juist 'zijn, doch zij is uitermate gevaarlijk, omdat zij fei telijk suggereert, dat het voor jonge men sen maar beter is niet te emigreren, daar zij op de arbeidsmarkt gevraagd en gezocht zijn. De groep jongeren is op de arbeids markt altijd de minst kwetsbare. Dat was in de dertiger jaren tijdens de grote werkloosheid ook zo. Toen zag men het weinig eervolle verschijnsel, dat zeer jonge mensen en meisjes werden ge vraagd, die voor laag loon werkten, ter wijl de middengroep, de gezinshoofden, steuntrekkend was- De werkloosheid was altijd het grootst bij mannen op middelbare leeftijd. De Industrie, die efficient moet werken om te kunnen .concurreren, zoekt altijd naar mensen, die de grootst mogelijke vitali teit bezitten, snel reageren, en zo moge lijk weinig, verdienen. Het interesseert haar in wezen of de gezinshoofden werk hebben ei menswaardig bestaan 'De bewijzen deze bewering zijn de geleverd. Uit het artikel in de N.L.C. blijkt, dat in deze onsociale houding niets derd. De. middelbare leeftijd blijft uiter mate kwetsbaar. Zodra de werkgelegen heid vermindert, zal zich weer hetzelfde verschijnsel voordoen als in de dertiger jaren. De emigratie nu werkt in dit op zicht heilzaam, omdat zij jonge mensen aan de arbeidsmarkt onttrekt. Een e tueel ontstaand manco kan slechts bovenaf worden aangevuld, dus mensen uit de middengroep- Wie sociaal denkt en redeneert, ziet het volk als geheel. De zwakke en meest kwetsbare groepen moeten worden be schermd. De emigratie heeft een regu lerende werking en is de natuurlijksti oplossing voor het vraagstuk van di overbevolking. De ouderen vormen nooit een gevaar voor de Jongeren, integendeel, het onderen opdringend jonge volk maakt vooral in een land als het onze, arbeid van veel ouderen overbodig. Daarom moet een deel van de Jongeren afvloeien door emigratie, niet enkel terwille de ouderen, maar ook om hunszelfs Want als de jongeren van nu twintig jaar ouder zijn, gezinnen hebben gevormd en arbeid voor hen het meest nodig i komen zij in hetzelfde moeras terecht. Daarom moet de dringende oproep blij ven voor ons jonge volk: Ga er uit! De jeugd moet zich niet blind staren op de voor haar ruime arbeidsmarkt van ogenblik, zij moet zich spiegelen aa enterende toestanden tijdens de laatste Emigratie heeft hoogstens een schijn baar nadeel. Van uit het oogpunt van hei bevolkingsvraagstuk bezien en dat k het enig maatgevende in dit geval is er geen enkel nadeel. Het komt mij voor, dat aan deze zaak een volgende keer nadrukkelijk aandacht moet worden besteed. Er staat teveel het spel Onttrek de jongeren aan de beidsmarkt en dwing de industrie de ouderen een plaats te geven Dat is olksbelang van de eerste orde Sassenheim G VERSCHOOR Wasbekerlaan 12 Van huiskamer tot groot bedrijf Kent u de zin van de propaganda- bordjes van de Bond tegen het vloeken? En hebt u ook de „zin" er van ver- i? Het gaat in het leven om de Ere Gods, op alle terreinen. Daarvan te gen is de eerste en de hoogste op- .Spreek vrijmoedig over God". Dit ge tuigenis van de „Bond tegen het vloeken" staat op de stations, in vele trams en autobussen en is geplaatst in een groot aantal bedrijven. Het is een oproep tot jong en oud. Vóór de eerbied en de heili ging van 's Heren Naam. En tot het weren voldoen- deksels goed wat er in het geniep nog meer is gedaan om te trachten het meisje te vermoorden. Die zogenaamde vader wilde immers zijn kind kwijt! Indien de wet niet tevens straf schrijft voor niet-geconstateerde of moedelijk gepleegde feiten in speciale ge vallen van kindermishandeling, dan i toch hoog tijd dat er een aanvullende wet komt met voorschrift, dat achter het nis voor de geconstateerde feiten nullen worden gezet voor de vermoede lijk gepleegde feiten. Was deze wet er wel geweest, dan had het vonnis 300 en 100 maanden geluid. En dan zeer terecht. Want is het uit gesproken vonnis nu de zwaarste straf die kan worden gegeven voor een gevai als dit? Of beeft de rechter nog zwak gehad voor dit „edele" tweetal, toen het voor de balie stond? Wintertijd is studietijd Aan de in de afgelopen zomer gehouden camens ter verkrijging van de graad van „gezel" of „meester" in het timmeren, meubel-maken, smeden, huisschilderen, metselen, machinebankwerken, metaal- draaien, modelmaken en steenhouwen, afgenomen door de bekende Vereniging ter Veredeling van het Ambacht, hebben 1310 candidaben deelgenomen. Helaas kon- slechts 725 .of 56,1 hiervan het diploma behalen. Wanneer men zich afvraagt, waaraan dat lage percentage te wijten is, dan ver- ■erpen wij stellig de veronderstelling, dat dit zou kunnen kermen door onvol doende intelligentie van onze ambachts lieden Ook aan het niveau van de eiser kan het niet liggen, want van de candida- ten wordt niet meer gevraagd dan eer de N.V.E.P.G. enige maanden geleden slicht in haar maandblad „Aantre- waaruit blijkt, dat de N.V.E.P.G. met het oog op manipulaties uit het Oosten volledig achter onze regering schaart, die zich verbonden heeft mede het EDG-verdrag tot uitvoering te bren gen. Het is trouwens ook niet zo, dat dit kleine groepje zou kunnen spreken i de organisatie, waarvan zij nog steeds lid zijn, zodat er van een optreden namens het oud-verzet in de meesl sitieve zin geen sprake is. K. R. VAN STAAL. Secretaris N.V.E.P.G. Heemstede. Geluiddempende wanden en plafonds Ik las dat cr plannen bestaan om de gesloten portieken van nog te bo woningen geluiddempend te m Waarom komt men daar nu pas me« waarom worden de woningen niet gehéél geluiddempend gemaakt? 'k Was onlangs bij een jong echtpaar dat, na 4 jaar op kamers te hebben gewoond, pas een eigen woning in een nieuwe wijk had gekregen. Men kon de radio van de buren, die 2 ges hoger en rechts boven wonen, duidelijk horen. En als we stil waren konden ook de gesprekken van de directe boven buren goed volgen. Zodoende werd tegen mij de verzuchting geslaakt: ,,'t Is dat een eigen voordeur hebben-, maar v de rest is er niet veel veranderd" Maar wat komt er van een mens z'n rust te recht, wanneer hy die zelfs niet in zyn eigen huis vinden kan? Begrypen archi tecten. onder wier toezicht zó gebouwd wordt, dan niets van de narigheid die voortvloeit uit hinder van buren door bulderende radio's, verschuivende m- belen en blèrende kinderen? Het vuil de lekkende was van bovenburen laten we dan maar even op z'n beloop, 't Is vooral de horigheid die vele vrouwen in de nieuwe wü-ken zenuwziek maakt. HUISVROUW. Zondagsheiliging Met belangstelling las ik de ingezonden stukjes over reizen op Zondag en Zondags heiliging. Het eerste stukje deed my goed, het tweede werpt een gedachte op, die in het „moderne" Christendom naar voren s men op de dag des Heren reist, han- Onze inkopers hebben ook ivoer in 1953 het puikie van de Virginia-oogst gekocht. vloek en lastering in de omgangs taal. Wandkaarten en emaille bordjes worden door de bond gratis beschikbaar gesteld, evenals de grote affiches. Van huiskamer tot grootbedrüf dient het getuigenis van deze bond tot de men- te spreken. Dat steunt ook by het persoonlijk getuigenis. Vraagt u ook deze bordjes aan cn vermeldt er bij, in welk soort bedrijf U deze wilt plaatsen: in wachtkamer of werkplaats, een can- tine of consulaat, een garage of gebouw, fabriek of factory, een kantoor of kleedkamer. Helpt de Bond tegen het vloeken in het laatsen van de affiches van „huiskamer >t grootbedrijf". Wie hiervoor enkele ren per maand over heeft, om als plaat- selyk propagandist op te treden, schryve zijn (haar) naam en adres aan de secre taris van de bond, de heer Nic. M. Laar- Sportlaan 45, 's-Gravenhage. Den Haag. NIC. M. LAARMAN. Verzoek voor Scheveningen Het toch al niet van vooruit-zien-ge- tuigende spreekwoord „Als het kalf ver dronken is dempt men de put" is in tal gevallen ook nog niet eens van toe passing. Daaraan werd ik onlangs weer herinnerd toen op de avond van 19 Oct. omstreeks 10 uur by het vertrek van de Sch 116 een der opvarenden door een misstap in de Scheveningse haven ver dronk. Reeds herhaaldeUjk is uit de kringen van het havenpersoneel en andere belanghebbenden aan de gemeente Den Haag verzocht, onderaan de haven kant, waar de schepen worden gemeerd, behoorlyke trapjes aan te brengen. Want als het laag water is bedraagt de afstand tussen de onderste balk en het water lMt meter. Ik wil niet beweren, dat als die trapjes er geweest waren, de dren keling gered zou zijn geworden. Maar is, dat het by laag water voor een bejaarde werker een gevaarvolle onder neming is om van z'n schip op de kade te komen. Daarom opnieuw het dringend verzoek ook van uit Katwyk. Breng trap jes EEN BELANGHEBBENDE Vierjarig meisje mishandeld In de N.L.C. van 3 November konden we het lezen: Vierjarig meisje mishan deld te Grauw. Naakt in de regen ge jaagd, met mattenklopper in huis ge jaagd, naakt op zolder, onder de blauwe plekken, buren deden aangifte, politie greep In, de zogenaamde vader en stief moeder bekennen, veroordeling resp. maanden en 1 maand. En dit is nu juist het punt waar I om draait, die veroordeling. Want wat is er met dit stumperdje nog meet beurd, waarvan niemand iets afweet? Al leen die belde sadisten zelf, die weten goede, volslagen ambachtsman behoort te weten. Er moet dus een andere reden zyn en ?ze moet hoofdzakelyk gezocht worden i onvoldoende voorbereiding voor de waarby dan nog komt, dat tal can'didaten zich niet tydig genoeg op de hoogte stellen van de eisen, welke op het examen worden gesteld. Het is zelfs voorgekomen, dat een candidaat be weerde dat hy by zyn ambacht de ken- rekenen en meetkunde niet nodig had. Zo'n candidaat moest uiteraard wor den afgewezen, hetgeen jammer is van moeite en kosten. Er kan derhalve niet nadrukkelyk ge noeg op gewezen worden, dat iedere jonge ambachtsman reeds by de aanvang van zyn studie en daardoor lenen de win termaanden zich het beste zich er van overtuigt, wat de examenstof omvat. Om een goede richtsnoer te hebben, verdient het dus aanbeveling nu reeds een programma van eisen aan te vragen. Wendt U daarom thans reeds om de nodige gegevens tot het Secretariaat van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht. Stadhuis, kamer 197, Amster dam-C. Wacht daar niet mee totdat U zich voor het examen moet aanmelden, want dat leidt onherroepelijk tot een teleur stelling! J. L. BEST, Amsterdam. Secretaris examen commissie. Ere wie ere toekomt Met groot genoegen las ik in uw blad het stuk van de heer Taapken ove gevangen en weer losgelaten uil in Ter Aar. Er moet echter de aandacht op wor den gevestigd, dat de verzorging van de uil in handen is geweest van de heer Van Schijndel, wachtmeester der rijkspolitie Het dier is alleen de dag van het bezoek van de heer Taapken ter secretarie ge weest, en daarna thuis door de wacht meester verzorgd. Ter Aar. AMBTENAAR. Het E.D.G.-verdrag Onder leiding van dr Renken te Scher- penzeel heeft een kleine groep leden uit de Nationaal federatieve raad van voormalig verzet zelfstandig een comité Eenheid in Verzet opgericht met enige buitenstaanders, met als enige doelstel ling een actie te voeren tegen het EDG- verdrag. Wy zouden ons daarin niet hebben ge mengd, ware het niet, dat ln de oproep voor het houden van een meeting door bedoeld comité wordt meegedeeld, dat men optreedt namens alle oud-verzets lieden. Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd stelt het op prijs mede te delen, dat het standpunt delt men naar myn mening ia strijd met de woorden: Gy zult uw naaste liefhebben als uzelf. Dat betekent ook, dat wy, als we zelf op Zondag vrij zijn van arbeid, alles in 't werk-moeten stellen, om dit ook aaste ten deel te laten vallen. Dai alleen mogelyk, als wy nalaten op de dag des Heren openbare vervoermiddelen te gebruiken. Ik begin me zo langzamerhand af te vragen, wat er van de Zondagsheiliging nog overblijft. Is dit de maatstaf gewor den, dat wy fatsoenlyk blijven? En mag dan verder maar alles? Een tot God be keerde blinde man verklaarde: Wat my vroeger een last was, is my nu een lust. Vroeger vloekte ik, nu heb ik eerbied Gods naam, vroeger spotte ik met Gods Woord, nu is datzelfde Woord my dierbaar. Vroeger ontheiligde ik Gods dag. maar nu is diezelfde dag m'n lu Velen zeggen: bah, wat vervelend. Zy doen als Jeruzalems dochters van weleer. Zy wenen om de pyn van de lydende Heer, maar ze denken er niet aan ze zelf door hun schuld Zijn doornen kroon hebben gevlochten en Zijn beker gevuld. Wy moeten dan ook niet vragen, wat wy zoal doen mogen op de dag des Heren. De vraag is. wat we kunnen laten Een Hervormd predikant vond dit het meest juiste standpunt. Christus heeft de wet vervuld, ma; die nog wensèn te leven naar het goed dunken van het boze hart, worden door diezelfde wet geoordeeld en veroordeeld. Leiden A. B. Sabbath en eenheid De laatste tyd wordt in deze rubriek veel gezegd over Zondagsviering en ker- keiyke scheuringen. Wat de Zondagsvie ring aangaat, ben ik het eens met hen die zeggen, dat de Bybel zich daarover niet uitlaat. In de eerste Gemeente hield men de zevende dag nog als Sabbath, of rustdag. De zevende dag, Zaterdag, ia niet Joods, maar volgens het Scheppings werk Gods rustdag. De sabbath, die de Christengemeente viert, is niet wettisch op te vatten stilzitten maar een zich verlustigen in God. Men mag op die dag alles doen, waarin God wordt verheerlijkt De Zon dagsviering is afgeleid van de opstanding van de Here Jezus. Volgens enkele schrij vers Is die dag door Rome ingesteld, ook de besprenglng van de kinderen by de doop. Het treft mU altijd byzonder als op Zondag de tien geboden worden gelezen. Telkens hoort men weer: „Ge denkt den sabbathdag, dat gij die heiligt". Wij handelen niet meer echt naar dl« woorden. Misschien zegt Iemand, dat die wet voor Israël was, en dat wy er meer onder leven. Maar dan ligt de vraag wild» niet minder zijn voor de hand: Waarom leest men die wet dan flog in de Kerk? Wat de kerkelijke scheuringen aangaat, geloof Ik, dat de fout moet worden ge zocht bij de mens zelf. Men is het niet eens over de verklaring-van een tekst uit Gods Woord. Inplaats van deze dingen samen in gebed neer te leggen gaat men uit elkaar, en sticht een nieuw kerkle „Een ieder heeft zo zyn eigen God ge maakt, uitroepende: Des Heren tempel is deze." Maar de Here wil in verbroken harten wonen. Indien wij allen als Chris tenen in de liefde Gods waren gegrond vest, zouden wij daarin ook wandelen. Dan zou er geen verbreking, maar sa- menbindihg zijn. Dan Is niet de een van Paulus, de ander van Apollos, een derde van Cefas, maar allen van Christus. „Dat zij één zijn als Wy", was toch geen fata- morgana, maar werkelijkheid? Veel heilige huisjes en kerkmuren staan in de weg, maar -Is wij, zoals Jesaja zegt. de stenen opruimen, dan zal de weg worden gebsand. Dan wordt bevestigd wat ik op een evangelisatietent zag staan- „Eén Heiland voor allen". Leiden. F. RUITER. Laatste maalloonronde en vakbeweging Gaarne maakt Ondergetekende nog eenmaal gebruik van de gelegenheid, de heer Hoek te antwoorden. Het doet mij werkelyk genoegen van de heer H. te vernemen, dat hy niet be doeld heeft, dat de oorzaak van de z.g. „zwarte" lonen uitsluitend by de arbej- ders ligt. Hij "moet toegeven dat zijn eerste ingezonden Stuk alle aanleiding gaf tot mijn conclusie Dat er in de periodiek verschonende organen van de vakbeweging nooit over de „zwarte" lonen werd geschreven, kan de heer H. onmogeiyk weten, om de doodeenvoudige reden, dat hij deze or ganen (dat zyn er alleen voor de Chr- vakbeweging al meer dan 25) niet ont- Dat de heer H. met zyn schrijven meende „het belang van de arbeiders te dienen, neem ik graag van hem maar dat hy in twytel trekt, dat wy, bestuurders van de vakbeweging diezelfde arbeiders eveneens de be langen van de werknemers (waartoe wij zelf ook behoren) op het oog hebben en op de juiste wyze behartigen, Aund ik el een beetje Ik geef hem de verzekering dat wy, beter dan iemand anders, weten, dat het n vele gezinnen geen „vetpot" is In zyn beide ingezonden stukken heeft de heer H. het over het dreigen met staking gehad. Ik meen begrepen te hebben, dat hy~ het met mij eens is, dat staking toch wel het alleruiterste middel behoort tc zyn. Wij mogen dankbaar zijn dat dit middel slechts zeer zelden wordt toegepast, want staking is een tweesnij dend zwaard. Evenals het Franse volk heeft ook het Nederlandse volk de kans gehad dit zwaard te hanteren. De.regering en de vakbeweging (werkgevers en werkne mers) stonden na 1945 voor de keus van wegen: overleg of staking. In het welbegrepen belang van ons land en van s volk hebben zy de weg van het •erleg gekozen, al heeft dit aan de werknemers ook offers gekost van zelf beheersing. Dank zij de Marshall-hulp en intensie- arbeidersinspannmg zyn wy uit het oeras gekomen. Wy de werknemers hadden ook de weg, die Frankryk koos, kunnen volgen, d.wz. de chaos, staking. De E.V.C. heelt dikwyls genoeg obeerd om het daarheen te sturen. Heus, de arbeiders kennen het rijmpje wel: „Heel het raderwerk staat s'.il, UW(onze) machtige arm het wil". Maar zy waren verstandiger: dat moest in hen pryzen inplaats van laken Reeds eerder heb ik aangetoond, wat de gevolgen zouden zyn geweest als toen de geleide economie niet was toegepast Er wordt nu -wel- wat kabaal gemaakt over de „zwarte" lonen, maar over de zwarte pryzen wordt geen woord gerept Die „zwarte" pryzen waren er toch ook. en zy zy'n er nu nog, myheer H.! Toeval lig weet ik hiervan iets méér- Het zou wel eens interessant zyn, wanneer iemand van de commissie voor prysbe- heersing over deze „zwarte" pryzen-ge- schiedenis een bofekje open deed. Onder de druk van een nog steeds kreunende en steunende middenstand heeft de regering eerst de „prysstop" losgelaten. Nu de financiële positie van ons land gunstiger is geworden dank zy de opofferingen, die onze arbeiders zich in de achter ons liggende jaren hebben moeten getroosten, trots dt „zwarte" lonen mochten diezelfde ar beiders van diezelfde regering verwach ten dat zij wat royaler uit de hoek zot komen. De vakbeweging en in het bijzonder het C.N.V. heeft by herhaling tydens de loonbesprekingen betoogd dat zy het er niet mee eens was dat het welvaarts peil van 1949 de maatstaf zou moeten zijn voor het nieuwe loonpeil op 1 Jan. a.s Het standpunt van de werkgevers is U bekend. Het mocht niet baten, de rekenmachine besliste 5 Maar ik geef U de verzekering, dat de actie van het C.N V, verder gaat. Als U het manifest van het C.N.V. gelezen heeft, dat in alle plaatsen van ons land wordt verspreid, zegt U niet meer. dat de vakbeweging In verzuim is. Wij hebben in het verleden voor de arbeiders niets verborgen gehouden en daarom hebben duizenden werknemers nog steeds vertrouwen in onze vakbewe ging. Maakt U daarover maar niet be zorgd. Wij zyn er ons heel diep van bewust, dat wij voor alle te nemen maatregelen onzerzyds verantwoording schuldig zijn God en aan onze naaste. Het spook het communisme hebben we daarbij niet nodig. Tenslotte: de heer H. schreef, dat lk hem verkeerd begrepen had. Toen hy in zijn eerste stukje schreef, dat het „ieder zich" plaats moest maken voor het „allen voor allen" en dat er niet meer door de arbeiders moest „gekankerd" worden, maar gestreden voor „hogere idealen, geen woorden maar daden" dacht ik. dat hU het met my eens was. dat de norm van ons handelen, óók in het leven van de arbeid, niet kan steunen op eigen belang. Ik heb nooit gezegd of geschreven: .Elke werknemer lid van het CNV", want dat kèn niet, omdat wy rekening willen houden met het bestaande ver schil van wereld- en levensbeschouwing. Wel doe ik by herhaling. en ook nu eon beroep op alle Christen-werknemers om hun plaats in te nemen in de rijen van onze Chr. vakorganisaties. Die Chr. vakbeweging heeft „hoge idealen" voor onze samenleving en is nog niet failliet. Toch heeft mynheer H. nog een beetle gelijk ook. „want de werknemers (ook de ongeorganiseerden, mynh. H.) moeten wakker geschud worden: zij moeten wor den bezield door nieuw leven voor de strUd". Flinke kerels, stoere knapen, kunnen zich aanmelden als medewerkers van de Chr vakbeweging, voor hoger loon en goede arbeidsvoorwaarden. Leiden W. VEERMAN. Secr. Chr. besturenbond (plaatselijke centrale C.N.V.) Men schrijft ons van Hervormde zyde: DE PERS geeft de laatste tijd enige aandacht aan enkele kwesties in paar Hervormde gemeenten, met r in Hoogeveen en in IJzendoorn. Het Is altyd moeilijk, als (betrekkelijke) buiten staander deze dingen tot hun ware porties terug te brengen met de daar door geboden mogelijkheid ze niet langrijker te zien dan ze zijn Wat nu IJzendoorn ijetreft, hier is, sedert enkele jaren, een predikant die, wat zijn theologische ligging en achter gronden betreft, niet by deze gemeente past. Dat ligt niet aan deze predikant en ook niet aan de gemeente, maar aan de wyze. waarop zy tot elkaar zijn gebracht. IJzendoorn. thans aen gemeente met een sterke neiging, naar de Gerefor meerde Bonn, werd destyds geheel bij eengehouden door een confessioneel pre dikant (ds Datema). ofschoon ook reeds een aantal gemeenteleden een meer ln de richting van de Geref. Bond ge richte prediking verlangden. Maar vast staat, dat van enige tweespalt in de ge meente geen sprake was. De kerkdiensten werden begelmatlg bezocht door 150 225 personen. Toen de huidige predikant beroepen moest worden, staakten in het, toen nog tungerende kiescollege, de stemmen. De consulent, die de vergadering leidde, meende, dat derhalve de voorgedragen predikant geacht moest worden te zyn beroepen, en het beroep werd uitge bracht. Aanstonds echter werd tegen deze gang van zaken protest aangetekend maar ook de betrokken kerkrechteiyke Instantie besliste tot de rechtmatigheid van het uitgebrachte beroep. Daarmede verkreeg deze gemeente een predikant, die een, wat men zou kunnen noe. meer ethische prediking voorstond bovendien geporteerd ls voor een paalde liturgische vormgeving van de eredienst. Dit laatste lag volkomen buiten het be reik der gemeente, die met verschijnings vormen als deze. elders geen enkel be zwaar opleverend, niet vertrouwd en zelfs niet bekeno was Van dat ogenblik af zijn de moeliykheden toegenomen, zyn er kerkeraadsleden geschorst, ni< functionarissen niet in hun ambt bi tigd, kwamen er klachten by de hogere besturen en vergaderingen, zowel van de predikant als van de kerkeraadsleden, bemoeiden visitator en generaal zich met de kwestie en werd de gemeente ver strooid, zodat de kerkdiensten nog slechts door een 30-tal personen worden bezocht. IJIER EN DAAR is in enkele dagbladen 11 gesuggereerd, da» IJzendoorn zou aantonen hoe slecht de kerkorde func- tionneert en dat zy hepaalde leemten vertonen, waardoor kwestie? al3 deze ge makkelijk in tal van gemeenten zouden kunnen ontstaan en onoplosbaar zouden blijken. Formeel echter, zo is onze stellige in druk, zijn ln dit geding geen fouten van enige importantie gemaakt en is de al of niet doeltreffendheid van de kerkorde niet in het geding. Wie dat zegt, hoopt zulks misschien. Alles komt hier neer op een kerkelijk en theologisch niet elkaar verstaan van predikant en gemeente. De uitweg zal moeten zijn, dat beide Jjroederiyk en liefdevol gemeenschap pelijk overleg elkaar weer zullen vinden. En dat is een zaak, die met de kerkorde ln de hand alleen maar wordt aanbevo len. Gezegd moet nog worden, dat van de zyde van de Gereformeerde Bond in IJzendoorn tot nu toe alles wordt ge daan om een splitsing in de gemeente te voorkomen. Het voorbeeld van hetgeen te Hooge veen is geschied, zal er de Gereformeerde oond maar moeilijk toe brengen, zich in IJzendoorn als een afzonderlUke kerke lijke groepering Binnen de Hervormde Gemeente te doen gelden Op de achter grond biyft natuurlijk staan, dat. als pre dikant en gemeente elkaar niet vinden, de Gereformeerde Bond mogelijk tot het instellen van. eigen godsdienstoefeningen zal overgaan. Dat ls nog niet geschied, voor zover wy weten, terwyi een dreigen de afscheiding door deze Bond zeer be slist nog wordt tegengehouden. 'AT HOOGEVEEN BETREFT, dat wtt reeds even noemden, ook hier schuilt j ^oj^UWteid in een predikant. Deze, ds G. Taverne, wiens naam wy niet be hoeven te verzwügen, omdat hy zelf door talrijke publicaties ruchtbaarheid heeft gegeven aan zijn meningen en standpun ten, is een man, die zichzelf beschouwt als de enige (Herv.j predikant in geheel Nederland, die „Schrift en Beiydenis" handhaaft, en dat niet alleen: die ook zelf zal uitmaken, wat dit Inhoudt, blijkens hetgeen hy herhaaldeiyk, zowel van de kansel als in zijn gemeenteblad, als tegen over de „meerdere vergaderingen", heeft uitgesproken. Hy oriënteert zich, biykens zUn publi- caUés, op de theologie van John Knox trekt daaruit de uiterste consequenties. Voor een deel heeft hem dit in zijn ge meente onmogelijk gemaakt, bv. doordat deze predikant aan vrouweiyke patiënten in het ziekenhuis ter plaatse het oordeel des Heren aanzegt, omdat zij een pyama dragen en geen nachtpon; voor ander deel heeft hy zich niet ontzien vrijwel in elke prediking te getuigen tegen de synode, tegen de meerdere ver gaderingen, terwyi hy ook daarbuiten, ln kerkeraadsvergaderingen en elders niet anders deed en nog doet dan elk kerkelijk gezag volledig ondermijnen. Het eind ven het lied ls nu geweest, dat ds Taverne door de Provinciale Kerk. vergadering van Drente is losgemaakt van zijn gemeente, met de bepaling, dat hij zich in twee jaar niet beroepbaar mag stellen in de Herv. Kerk. Hiervan is ds T. nog in hoger beroep en een einduit spraak kan daarom binnenkort worden verwacht. TAS TAVERNE Is inmiddels overgegaan tot het stichten van zogenaamde „Presbyteriaal Hervormde" gemeenten. HIJ stelde in Nieuweroord (Dr.) de amb ten in. in een inmiddels onder leiding van een godsdienstonderwijzer, afgescheiden deel dezer gemeente (115 van de 2000 zielen) en sedert heet deze godsdienst onderwijzer „ds". evenals een andere fi guur in het Westen van het land. Boven dien preekt ds Taverne elke Zondag twee keer voor een kleine groep mensen in WA n Loonronde en huur verhoging Naar aanleiding va-n de vraag var verhuurster in deze rubriek op 31 Oc tober, „wie maakt een eind aan huuropdryving" (ik wist niet eens die begonnen was) zou ik verhuurster de raad willen geven: Doe er niet mee. verlaag desnoods de huurprijs uw oude huizen, dan komen ze ook niet leeg te staan. Verder verbaast mij een passage in het betoog van de heer Hoek: „Alle be rekeningen ten spyt wordt de huurver hoging by lange na niet door de 5 pro cent loonsverhoging gecompenseerd". Ik heb rechts en links een buurman, die elk 50 verdienen. De 5 procent loons verhoging maakt dus 2.50 uit, terwjjl de voorgestelde huurverhoging voor hen 1 0.90 per week zal bedragen. Het tchikt Hollandscheveld. en de vraag moet dus gesteld worden, in hoeverre hier „secte muiterij" wordt hedrcven. ook omdat ds T. opwekt tot het vormen van Avond- maalsgemeenschappen. Het opmerkelijke 's evenwel, dat ook hier de Gereformeerde Bond, plaatseiyk noch landelyk, achter deze predikant staat. Ds L. Vroegindcwey heelt een en ander maal, ook in deze kwestie, duidelijk gewezen op het bewaren van de eenheid binnen de Ned. Herv Kerk, en een gang van zaken als waartoe ds Taverne thans komt, wordt van die kant niet onder steund. Ook ln Hoogeveen kan derhalve niet gezegd, worden, dat de kerkorde als zo danig niet functionneert Elke kerkorde zou in die functie 'ekort schieten, wan neer een ambtsdrager zich op geen enkel punt onderwerpt aan het kerkelijk gezag, waarvoor hy eenmaal toch gekozen heeft. Vandaar dan ook. dat de Prov. Kerkver gadering van Drente zich met een „her derlijk schrijven" tot de gemeente Nieu weroord heeft gericht met de vraag, of de „afgescheidenen" nie» veel meer per- sooniyke sympathieën hebben doen gel den by hun besluit dan een werkelUk geestelijke overweging met betrekking tot de betekenis van „Schrift en Beiy- denis". 'k heb A/TEN kan tegenwoordlgei haast geen blad openslaan of men leest over Rusland en haar groot leger, Zweden en haar gevaren. Het sc.Jjnt dat zowel de spellingbesluiten van 1934 als die van 1947 in vele opzichten precies het tegen gestelde bereikt hebben van wat zy be oogden- De bedoelirg was door vereen voudiging de zuiverheid van spelling en uitdrukking te bevorderen. Ja. ook dit laatste, want het gebruik van ..den" op plaatsen waar het volstrekt niet behoorde te staan zou. naar men meende door de wet van 14 Febr- 1947 teniet gedaan wor den. Jammer genueg is by velen sedert 1934 de gedachte ontstaan: „Alles is nu goed. men nag spellen, zoals men wil". Of. Indien men niet zove gaat, kent men toch dikwijls de regels niet goed en schrijft men. daar men Iets heeft ge hoord van.afschaffing der dubbele e ge regeld twede. ofschoon men toch wel zeeschip en veekoopman spelt. Veel erger is het op het gebied der voornaamwoordeiyke aandul-ung. Regel 10 der officiële spelregels van 14 Febr. 1947 zegt duldeiyk: „T.-n aanzien van het voornaamwoordelyk gebruik en het gebruik van tweede-naamvalswoorden als der. dezer, zijner, enz worden regels gesteld bij algemeene maatregel van bestuur. Totdat deze van kracht wordt, geldt de schrijfwijie van de Woordenlijs! v n De Vries en Te Winkel". Maar. aangezien deze algemene maat regel van bestuur nog steeds niet ls ver schenen, behoort men dus. voor zover men dit niet uit het hoofd weet. het woorden boek te raadplegen ten opzichte van de geslachten der woorden, indien men wil weten of men zijn of haar. der. dezer enz. kan gebruiken Dit is een zo goed als on mogelijk te volvoeren opdracht, waar het geldt b.v. een manneiyke stoel en een vrouweiyke tafel. Hier laat men dan ook meestal zyn taalgevoel spreken of slaat er eenvoudig een slag naar. Voor onzijdige woorden ls de zaak echter heel wat ge- makkelyker. Deze kunnen nooit der. dezer enz. voor zich krijgen en ook nimmer met „haar" worden aangeduid. Wat is daarvan nu de consequentie ten opzichte van namen van landen en ste den? Deze: daar alle landen en steden onzydig zyn, zelfs die welke „de" voor zich hebben (het kleine Nederland, het mooie Parijs, het levendige 's-Hertogen bosch. het moota De Bilt), kan men hier alleen de voornaamwoordelijke aandui ding „zyn" bezigen, en blijken dus de beide voorbeelden die lk ln 't begin van dit stuk gaf. beslist onjuist. Een radio spreker die Ik zyn fouten opmerkzaam maakte, zei me: „Wie zijn wij. dat we In dit opzicht wetten zouden willen stel len". Hij die zo spreekt, vergeet echter dat er niets te stellen valt. De beschaafde taal heeft nooit gezegd: „Het varken en haar hok" of „het huis cn haar gevel", waarom zouden we nu zo klakkeloos dit gaan veranderen? En. wat de vormen „der" enz. betreft: Ik weet dat het moei- lyk is uit te maken of men mag zeggen: de leden der gemeenteraad, vooral voor de Jongere mensen, die geen gevoel meer voor het grammatisch geslacht hebben, maar als men weet dat hier voetangels en klemmen liggen, waarom vermUdt men dan niet het gebruik van „der", behalve in het meervoud? Als men dit doet. kan men geen fouten tegen deze regel maken. Allerzotst wordt die ..der"-manie. als schrUv*n *o»ls een blad herhaal delijk deed: „De voorstellen der voorzit ter ontmoetten nogal r-T tegenstand". Zo gaat het, wanneer men begint te re deneren: „Wie zyn wy. dat we dit zouden kunnen tegengaan?" Alsof de taal volko men bandeloos ls en niet groeit volgens r ut" Releidelijkhe 1 Een geleide lijkheid die. naar ik nog altyd meen. niet aan de grillen ct. onwetendheid van Jan Rap en zyn maat moet worden over gelaten. maar in handen moet blyven van de geestelijke élite van een volk. die in veel gevallen alt.ians. zich reken- ïESdS* v,,nw,iz° Den Haag. Dr F. C. DOMINICUS. Spionnen in Finland gearresteerd In Finland zyn 4 personen van de Finse gearresteerd. De gearresteerden zyn kapitein Marttl drie niet nader ge- Kalervo Salo (35) „.JJ u-ue noemden, namelijk een foTog'raaV' sergeant-majoor en een employ* van mi- lUaire opslagplaatsen in midden-rinland De arrestatiea zyn Verricht op een vlieg-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7