Driekleur wapperde van vele huizen in heel ons vaderland Uit dankbaarheid voor de harde werkers op Duiveland Het water gekeerd Overwinning is groot, groot is ook de dankbaarheid NIEUWE LEIDSCHE COUBANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE DIJK IS DICHT (Vervolg van pag. 1) Schouwen en Duiveland moet weer beplant Nu het laatste stroomgat is gedicht en Schouwen en Duiveland binnenkort zal droog komen, dient zich het probleem voor herbeplanting van het eiland aan. Immers de totale bomen- en plantengroei is geheel vernield. Hiervoor is hulp no dig en zeer veel hulp. Vele Nederlanders hebben voor de her beplanting van Walcheren gezorgd. Ook Schouwen en Duiveland moet herbe- plant worden en dit kan. wanneer het gehele Nederlandse volk hieraan mede- Zij, die een „boqm" op Schouwen en Duiveland willen geven, kunnen dit doen door een bijdrage van f 2.50 voor elke boom, welke men wenst te doen planten, te storten op girorekening van de Stich ting Nieuw Schouwen en Duiveland No. 1483 of over te schrijven bij de plaatse lijke banken te Zierikzee of Boerenleen banken op het eiland. Gelukwensen van C. NV. HEEL NEDERLAND, van Zuid naar Noord en van West naar Oost, mag gevoelens koesterep van diepe en op rechte dankbaarheid: de laatste dijk breuk die bij Ouwerkerk is hersteld en allerwegen is thans weer het water gekeerd. En aan deze dankbaarheid moet nu ook uitdrukking worden gegeven. Die dank is er in de allereerste plaats jegens God. Diepe wonden werden ge slagen. toen in die barre nacht, die de overgang vormde van de Januari- naar de Februari-maand, dus in het hart van de winter, storm en getij zich verenigden en een ongekende springvloed zich daar bij voegde. De nood en het verdriet, die toen over duizenden en nog eens duizen den werden uitgestort, hielden gelijke tred met de snel rijzende wateren. Er is toen en terecht opgeroepen tot een verootmoediging jegens God. De mens had gedacht, heel wat te zijn. Hij scheen land en zee te beheersen en ook de krachten van de natuur aan zich te hebben ondergeschikt gemaakt. Hoe is het anders gebleken in die nacht, waarin de natuur zich tegen de mens keerde, beter gezegd: waarin God toonde, dat de natuur zich tegen de mens keerde, beter gezegd: waarin God toonde, dat de na tuur een middel in zijn hand is om de mens opnieuw zijn afhankelijkheid te EN NU MOCHT de laatste breuk wor den gedicht en kon de laatste bres in Nederlands dijken worden gevuld. Na de eerste, schier verlammende schok van de overweldigende ramp, waren zij van elle kanten toegesneld, de velen, zeer velen, die zich wilden opmaken om nog zoveel mogelijk te herstellen wat er aan leed en aan schade gevallen was. Er zijn in die dagen voorbeelden ge geven van grote saamhorigheid, natio naal, maar ook internationaal. Heel Ne-; derland leefde mee, in woord en met daad. Maar ook uit het buitenland kwa men de blijken van medeleven b\j tien en nog eens tientallen. Waarom dit niet te vermelden als evenzovele lichtpunten temidden van zo donkere ellende? De mens mag dan graag eigen stem laten bovenklinken, de mach ten der wereld mogen dan grote moeite hebben in het verstaan van elkander, niet voltrekt zich ergens een ramp van grote omvang, of de geschillen vallen weg en er is de begeerte van samen te helpen. Wjj willen vandaag, nu de vlaggen zijn uitgestoken en er in ons allen een dank bare blijdschap is, het leed niet vergeten, dat in het bestaan van zovelen, van zovele gezinnen ook, gekomen is. De dankbaar heid moge er nog slechts door worden verdiept. DANKBAAR DUS allereerst jegens God. Dankbaarheid ook daarom, omdat de fraaie herfst, die wij tot dusver mochten genieten, de bespoediging van het herstel- werk zozeer heeft bevorderd. Het was vannacht, toen de laatste breuk geheeld werd, de kalender wees reeds bijna 7 Nov. Hoezeer zou de arbeid, reeds zo onnoe melijk zwaar, nog zijn bemoeilijkt, indien vroegtijdige herfststormen, in ons land toch lang niet ongewoon, hadden gewoed. Daarna zal de nationale dank uitgaan naar al die werkers van hoog tot laag. die gezwoegd hebben bij dag en bij nacht: de mannen van de Waterstaat, die hun wereldvermaarde kennis op dit gebied ruimschoots hebben getoond en naast en rondom hen de duizenden werkers op het land en in het water. Hun bestaan is vaak niet gemakkelijk, maar zij mogen met een warme voldoening op deze prestaties terugzien. De winterstorm die zoveel leed met zich bracht, had breuken geslagen, maar is niet de nationale saamhorigheid onder een geëerbiedigde Landsvrouwe, die zich telkens weer naar de gebieden der ellende begaf, om juist te zijn onder de felst ge troffenen, versterkt? Moge nu ook verder de arbeid van herstel en opbouw gestadig voortgang kunnen vinden. Nederland heeft alle reden morgen, Zondag, aan te heffen een lied van dank en van lof. Dodenherdenking in Oude Tonge Op Donderdag 12 November a.s. te 2 u. zal in de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge een herdenkingsbijeenkomst worden ge houden, ter nagedachtenis van de slacht offers van de ramp van 1 Februari j.l. Na deze bijeenkomst zal men zich in stille omgang naar de rampbegraafplaats begeven. Hier liggen 310 slachtoffers be graven, waarvan 296 uit Oude Tonge (3 worden er nog vermist). Daar za! het mo nument worden onthuld, dat door het Haarlemse adoptiecomité is geschonken Het stelt een vluchtende vrouw voor, met een kindje op de arm, als symbpol van het leed van de watersnood. Dankdienst nadat de dijk gesloten is Hoewel verwacht mag worden dat Zon- ag in alle Nederlandse bedehuizen de dank zal oprijzen voor het dichten van de dijken, worden reeds hedenavond in ver schillende plaatsen van ons land dank diensten gehouden en wel interkerkelijk. In de Grote Kerk te Zierikzee zullen vanavond alle plaatselijke Herv., Geref Chr. Geref. predikanten korte toespra ken houden, alsmede de plaatselijke lei- r van het Leger des Heils. Het motto Psalm 103: „Looft de Here, mijn ziel vergeet niet een van Zijn weldaden". Morgenochtend tussen half twaalf en kwart voor twaalf zal men opnamen van deze bijzondere dienst voor de radio kun- Op deze wijze werden de dui zenden pacrdekrachten der I sleepboten tegen de caisson ge drukt om het gevaarte precies op de juiste plaats te krijgen. Prins Bemhard opent de Calo Maandagmiddag wordt tijdens ee plechtigheid in „Atlanta" te Rotterdam de Chr. Academie voor Lichamelijke Op voeding officieel geopend door Prins Bemhard. Het Rotterdamse Actiecomité zal bij monde van ds J. M. van Krimpen vooraf het gebouw aan de Witte de With- straat aan het directorium overdragen. De heer Ad. Kuiper uit Zeist, voorzitter van het college van directeuren, leidt de Prins in, waarop deze een toespraak zal houden. Vervolgens spreekt prof. d Waterink, voorzitter van het college curatoren, de feestrede uit. De Prins gaat dan, vergezeld door burgemeester mevr. Van Walsum, de Academie bezich tigen en in de sociëteit op de zolder met de studenten praten. Een slotte is er receptie in het gebouw. Kon,subsidie voor vrije schilderkunst De jury voor de Kon. subsidie v< rije schilderkunst deelt mede dat op haar oordracht H.M. de Koningin aan de vol gende jonge kunstenaars een studiebeurs 1954 heeft toegekend: Marijke Thu- n (Maastricht), Pierre van Soest (Am sterdam), G. E. H. Veenhuizen (Amster dam), Max Reneman (Amsterdam), J. Ploos van Amstel (Bussum), Co Westerik (Den Haag). H.M. de Koningin sprak: Slagen aan grondgebied en welvaart gebracht zullen weer worden hersteld LANDGENOTEN, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen, aldus H.M. de Koningin in een rede, die Zij vanmiddag om 1 uur uitsprak voor beide radiozenders en de televisie. De ramp bleek groter dan er ooi jren in onze geschiedenis een is weest. Een heel leger van voortreffelijke vaklieden en geoefende soldaten werd deze strijd uitgerust, met een uitnemende ingenieurs en theoretici iet een enorm arsenaal aan materiaal. Cijfers over de dijkenslag Ouwerkerk-Oost was het 67ste stroomgat, dat de jongens van de Dienst Dijkherstel sinds 1 Februari voor de zee afsloten, aldus memo reert de Vkrt. En tussen hun Her cules-werken door gooiden de plempers nog zo'n 500 kleinere bressen in binnen- en buitendijken dicht. Het was nodig, want van de 1080 kilometer dijklengte tn Zuid westelijk Nederland was rond 480 kilometer beschadigd of gebroken. Schouwen-Duiveland kreeg het grootste part van de monsterach tige koek van zand en klei en steen en hout, die bü de sluitingen ver werkt werd. In de bressen van het ramp eiland liggen 3 millioen zandzak ken gestapeld; 17 millioen in totaal in de hele Zuidwesthoek. Schou wen-Duiveland verslond 7 millioen kubieke meter zand, omtrent 500.000 kubieke meter klei en tot vandaag 700.000 ton stortsteen dat is 70 kilo basalt voor elke Ne derlander, man, vrouw en kind. Deze berg van steen was nodig om 450 duizend vierkante meter zinkwerk aan de grond te houden. De kunstig gevlochten matten, die zinkmeester Gerrit Visser met zijn Werkendammers op de zeebodem voor Schouwen Duiveland spreid den, zouden voldoende zijn voor een meter breed pad van Rotter dam naar Parijs. De jongens van Visser vervlochten daartoe op hun werkzaten drie millioen bos sen rijshout en nog zo'n 500.000 bossen riet. Om die baaierd van materiaal te verstouwen, gromden en ratelden aan de kusten v(Di Schouwen-Duiveland 33 zuigers, 46 kranen, meer dan 100 draglines en 9 bulldozers; er waren 126 sleepboten in touw en rond 3000 bakken. Op het rampeiland wer ken thans 5400 arbeiders. 1650 Man waren rechtstreeks betrokken bij de laatste Slag van Ouwerkerk. Omvangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Februari reeds 33 stroom- gaten gedicht, in Maart 53 en in Augus tus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusachtige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er tegen slagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwerkerk, de zwaarste was. zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitgevoerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der dijkbeschadigingen en het droog- pompen, waarmee het stadium van de wederopbouw voor het toekomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben gestreden, volge houden en overwonnen, cn boven dat alles uit jegens God, die ons deze over winning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegenover de krachten der natuur. die hem even iets van hun volle Herfststormen steken de kop op (Van onze weerkundige medewerker) Onder zeer gunstige weersomstan digheden kon gisteravond het laatste gat in de dijk gedicht worden. Het was helder weer, en nadat er overdag nog een flinke Noordwesten wind had gewaaid, was het in de avond rustig. De herfststormen hebben hier schijn baar op gewacht, want al zal de wind komende avond en nacht stormkracht toenemen, toch is onbe stendig weer te verwachten. De wind wakkert vandaag tot krach tig of hard aan, onder invloed van eer depressie, waarvan vanavond hel regenfront ons land kan bereiken. Het hogedrukgebied dat gisteren voor i vrij zonnige en goede herfstdag zo de. trekt zich over Frankrijk terug. Wanneer morgen het regenfront i de depressie ons land is gepasseerd zijn weer opklaringen te verwachten. Wel kunnen er dan in de koudei onstabiele lucht vooral langs de kust, enkele buien vallen en ook zal vrij veel wind blijven staan. Ruw stormweer zullen de dijken de eerste dagen nog niet krijgen te trotsei maar wel houdt het weer een enigszins herfstachtig karakter. Sudetenkwestie moet opgelost In de geest van het Pact van München De nieuwe Westduitse minister voor hel Vluchtélingenwezen. prof. Theodor Ober- lander, zelf een Sudentenduitser. heeft gepleit voor een oplossing van de Sude tenkwestie „in de geest van het pact var München". Dit verdrag voorzag in de overdracht in Duitsland van het Sudetengebied. dat sinds 1918 aan Tsjechoslowakije had behoord. Het werd ondertekend door Hitler. Mussolini, de Britse premier Chamberlain cn de Franse premier Daladier Prof. Oberlander drong nu aai versterking" van de Duitse gebieden, iie aan Tsjechoslowakije grenzen, „met het oog op een regeling van het Sudeten- •raagstuk in de geest van München en Europese oplossing". Sigarenpeuken van beroemdheden Een Spanjaard te Tarragona, de heer Pedro Ramirez Olastegui, heeft schien wel de vreemdste verzameling ter wereld: een collectie beroemde siga renpeuken. of liever: sigarenpeukjes beroemde mannen. De verzameling heeft hem ongeveer 9500 gulden gekost. Een legertje ses, piccolo's en kellners in nachtclubs en restaurants werkt voor hem. Alle peuken zitten in glazen kasten met kaartjes, waarop staat van wii afkomstig en waar ze gevonden zijn. De duurste is van ex-koning Faroek Egypte en het overblijfsel van een sigaar, die hij te Rome heeft gerookt. Dit plaar heeft Olastegui ongeveer 45 gulden gekost. De merkwaardigste is van eer sigaar, gerookt door mevr. Zalaugen, een Zweedse leeuwentemster. Ramirez is er nog niet in geslaagd, een peuk van Sir Winston Churchill te pak ken te krijgen. Hij heeft hiervoor zelfs de hulp van de Spaanse ambassadeur te Londen ingeroepen. Burgemeester Boot door schot hagel getroffen Burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum is tijdens een jachtpartij in de bossen van het Goois natuurreservaat door een ongelukkig schot van een enige meters achter de burgervader lopende medejager gewond geraakt. Hij kreeg aantal hagelkorels in het rechterdij been en in de linkerslaap. Operatief in grijpen was noodzakelijk. Toch zette de heer Boot gisteren zijn werkzaamheden gemeentehuize normaal voort zij het een opgezwollen en met pleisters bedekte slaap. Grote actie tegen de Mau Mau Ruim 8000 Britse soldaten, drie briga- es en twee mobiele colonnes, zijn van morgen vroeg begonnen met de grootste actie, die ooit tegen de Mau-Mau Kenya werd ondernomen. kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meters water soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoesten. Maar ook, hoe groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt opgeroepen, wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem be laagt, in het geloof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen De slagen aan ons grondgebied en m onze welvaart gebracht, zullen wor den hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Alleen de grote, opper machtige Heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wan- een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voor bijgaan, tenzij dat die ons zegent. (Deze Koninklijke rede zal vanavond n acht uur over beide radiozenders op- euw worden uitgezonden). „Broeder Kits" in het zilver Huldiging in „Het Brandpunt" te Doom In het conferentie-oord „Het Brand punt" te Doorn herdacht de 'heer J. Kits deze week temidden van een groot tal vrienden en mede-strijders het feit, dat hij 25 jaar lang als evangelist hoeken van ons land werkzaam mocht zijn. Leden van allerlei kerken en groe peringen waren onder hen, die de grote zaal tot de laatste plaats vulden en die in woord en lied getuigden van de zegen, die mocht rusten op het levenswerk „broeder Kits". De eerste die de heer Kits gelukwenste was de burgemeester van Doorn J. H. E. baron van Nagell. Hierna volgde mevr. A. G. BumaAlbarda uit Leeuwarden, die het echtpaar Kits namens de Morgen ster-stichting een schilderij aanbood. Naast personen- uit de verschillende tak ken van het werk der stichting, spraken om. vertegenwoordigers van allerlei groepen, waarmee de heer Kist r contact onderhoudt, zaols Youth Christ, de Gemeenschapsbond. ..Het Zoek licht", „Jeruel" e.d. De N C.R V. zorgde voor een korte radio-reportage van deze jubileumviering. Wairisal aangehouden? Volgens in de Indonesische pers schenen berichten zou de premier van de republiek Zuid-Molukken, de heer Wai risal, die thans te Djakarta vertoeft, voorlopig zijn aangehouden Desgevraagd deelde het hoofdparket aan Aer.ta mede, dat men over deze aangelegenheid geen inlichtingen kau geven, omdat dit ee zaak is, die de regering aangaat. Nieuwe functie voor Iandbouw- attaché Charles P. Fossum Charles P. Fossum. die drie jaar lang als landbouwdeskundige verbonden de Amerikaanse hulpmissies in Den Haag, zal beging 1954 een belangrijke functie aanvaarden bij de hulpmissie, die die -thans in Spanje wordt opgericht. Hij heeft zowel door zijn persoonlijkheid als door zijn deskundigheid in Nederlandse landbouwkringen zeer vele vrienden ge kregen. Toen de heer Clarence A. Hunter als hoofd van de M.S.A.-missie op 1 Juli van dit jaar Nederland verliet, nam de thans 34-jarige functionaris deze functie waar, tot de nieuwe chef van de missie de heer Frank C. Grismer eind Septem- dienst trad. In de Rotterdamse haven (Parkkade) twee Deense torpedobootjagers, de Huitfeldt en de Willemoes, aangekomen, r tot Zondag blijven. Beter dan buitenlandse Industrieketting nu ook in Holland gemaakt Een ketting- en machinefabriek t« Tilburg heeft een type aandrijfkettlng ontwikkeld, dat aan veel hogere eiser voldoet dan de tot nu toe algemeen ge bruikte, die meestal van buitenlandse oorsprong waren. Het Rijksnijverheids- laboratorium te Delft heeft vergelijkings proefnemingen gedaan met het Neder landse en een bekend buitenlands merk en zich daarna over het eerste zeer gun stig uitgelaten. Zowel de hardheid als de taaiheid van het nationale fabrikaat wa ren groter. i Hardheid tegen slijtage, taaiheid tegen breuk). Dit type kettingen zgn. rollenketting die voornamelijk in de scheepvaart en de zware industrie wordt gebruikt nog niet eerder in Nederland vervaardigd Subsidie voor internaat schipperskind eren Ged. Staten van Z.-Holland stellen dat de provincie zich garant zal stellen voor een lening van een half millioen gulden voor de bouw van een nieuw internaat voor schipperskinderen Dordrecht. De aanvraag was ingediend door het bestuur van de vereniging vooi Prot. Chr. onderwijs aan schipperskin deren te Dordrecht. De huisvesting van de kinderen is op het ogenblik treurig. Zij slapen in ba rakken. welke in 1945 werden neergezet kinderen van politieke delinquenten is hard nodig dat er een nieuw bouw komt. De school zal door 175 a 200 kinderen bezocht worden. Vrijwel allen uit Zuid-Holland. De exploitatie zal financieel lonend zijn, aldus verwachten Ged. Staten. Daarom stellen zij voor het verzoek in te willigen, subsidiair een lening te verstrekken. Op 14 November collecte voor Klaproosdag Op Zaterdag 14 Nov. a.s. worden in het gehele land straatcollecten gehouden voor Nederlands Oorlogsgraven Comité, de jaarlijkse Klaproosdag. I nde komende week zullen de omroep verenigingen in hun uitzendingen dacht aan dit onderwerp besteden, v al ook om collectanten aan te wervel In het gehele land zullen voorts in de week van 9 t/m 14 Nov. huiscollecten worden gehouden. Evenals het vorige jaar heeft het ritse Legioen aangeboden 10 a 11 collec- mten gedurende vier dagen naar ïn te laten komen. Delft en Groningen contra Nijmegen De EK. studentenvereniging „Sanctus Virgilius" uit Delft en de Studenten vereniging „Albertus Magnus" uit Gro ningen hebben aan de senaat van het Nijmeegs studentencorps „Carolus Mag nus" te kennen gegeven, dat zij de offi ciële contacten met de Nijmeegse studen ten minstens voor een jaar verbreken. Dit besluit schijnt het gevolg te zijn van het onlangs door de R.K. studenten te Nijmegen geopende trefcentrum. F. L. van der Bom 80 jaar De oud-voorzitter van de Ned Bond van Boekhouderspatroons, de heer F. L. van der Born te Den Haag hoop: Donder dag 80 jaar te worden. Ter gelegenheid van dit feit zal het „F. L. van der Born- fonds", dat zich tot taak stelt het aan wakkeren van de vakliefde en het stimu leren van de vakkennis in het boekbin- der9papierwaren- en enveloppenbedrijf, zijn arbeid aanvangen. E. J. Bos overleden Te Haarlem is 37 jaar oud overleden de heer E. J. Bos. in leven districtsbe stuurder van de Ned. Chr. Bouwbedrijfs- bond. De overledene was reeds geruime tijd ziek. De Chr. Vakbeweging verliest in de heer Bos een principiële figuur, die zich met hart cn ziel aan zijn taak heeft ge geven. Het was vooral de provincie Zuid- Holland waar de overledene zijn arbeids terrein vond. In de aldaar gevestigde afdelingen van de N.C.B. was de heer een bekende persoonlijkheid, die onvermoeid voor de belangen van zijn leden np de bres stond. In tal van organen, voortvloeiende uit de samenwerking tussen patroons- en werknemersbonden, had de heer Bos na- ens de N.C.B. zitting. Het stoffelijk overschot van de heer Bos zal a.s. Maandag omstreeks 2 uur in Voorthuizen op de Algem. Begraaf plaats ter aarde worden besteld. Posities KLM-vliegtuigen Thuisreis: PH—TPP (Prinses Mar griet) gezagv. Bosch Vrijdagmiddag twee uur op Schiphol. PHTFG (Friesland) gezagv. Moll half elf Vrijdagavond op Schiphol. PHTFE (Utrecht) gezagv. Vlotman half elf vanochtend in Rome, 17.30 op Schiphol. PH—TET (Tilburg) gezagv. Shanley vannacht in Rangoon gearriveerd. Uitreis: PH—TEP (Pontianak) ge zagv. Paap vannacht uit Bangkok naar Singapore. PHTFD (Arnhem) gezagv. de Wijs vanmorgen in Bangkok. PH-TDP (Rotterdam) gezagv. Mc Farlane half elf vanmorgen in Beiroet. Uit de oude doos Rijnsburgers bij het planten van Wilhelminaboom Vandaag voor de oudere Rijnsburgers eens een foto, die hen zeer waar schijnlijk zal interesseren en die niet zal nalaten de gesprekken op de morgen af te leggen visites naar het verleden te doen dwalen. De heer Van Dijk, gemeente-secretaris, heeft ons deze foto uit het gemeentelijk archief ter beschikking gesteld. Het is een afbeelding van het selecte Rijns- burgse gezelschap, dat in 1898 het planten van de Wilhelminaboom bij woonde. Deze gebeurtenis had plaats ter gelegenheid van de kroning van Prinses Wilhelmina tot Koningin. Met diepe ontroering aanschouwden H.M. de Koningin en de autoritei ten aan boord van het schip van de Rijkswaterstaat, de „Breezand", de vierde caisson. Van links naar rechts: H.M. de Koningin, minister Algera, minister-president Drees en minister Witte. Op de foto staan op de eerste rij links naar rechts, te beginnen bij de man met de sigaar: Samuel Schoneveld, bloem bollenkweker en later wethouder, Hen drik Hogewoning. bloembollenkweker, veehouder en raadslid. Hendrik van Egmond. landbouwer cn veehouder. Ger rit Brussee. idem. Anthonie van den Eijkel, bloembollenkweker. C. van Delft, landbouwer, veehouder en bloembollen- kweker en gemeenteraadslid. Jan Uitten- bogaard, bloembollenkweker, groente- zouter en wethouder, zoon van Abraham Uittenbogaard. die rentmeester van Voorst-Vader-familie was. verder Jan Iterson. metselaar-aannemer, en tenslotte de maar half zichtbare mevr. Van Druten, de echtgenote van de Ned. Herv. predi kant uit die tijd. Op de tweede rü staan acht personen Eén daarvan is niet te herkennen. Geheel links staat Cornelis Hogewoning een broer van de bekende Hendrik, dan komt Karei Zandbergen, veehouder, landbouwer en ouderling van de Geref. Kerk. ds Van Druten, kerkhistoricus (hij hield zich in tensief bezig met de geschiedènis van de Rijnsburgse abdij), Nicolaas van Egmond, bekend bloembollenkweker. later wethouder en één van de oprichters van een Chr. school. Wouter Meyboom. nota-j ris. zoon van de burgemeester, en als laatste Mathijs Grimbergen, smid. Tussen Egmond en Wouter Meijboom staat de heer Zwaan en de onbekende. Bovenaan zijn dan nog te zien Dirk Brussee, een vooraanstaand bloembollen' ging tot het gebruik van kunstmest. Later ging hij naar Amerika. De tweede dokter Van Walsum, de derde ds W. B Renkema. Geref predikant. Ds Renkema, ging later naar Duitsland, waar hij onder de verstrooide Gereformeerden werkte, Na hem komt Gijsbert van Egmond van het Rapenburg, veehouder en bloembol lenkweker. De naast hem staande per soon is ook niet te herkennen. De boerderij op de achtergrond werd toen bewoond door de families Van Kla veren en Brussee. De eerste familie woonde in het zichtbare gedeelte, tweede familie woonde daarachter. Relletjes geborgen kweker, die als één van de eersten over- Amersfoort Weinig hebben deze mensen kunnen vermoeden, dat 43 jaar later op Zondag morgen 31 Augustus 1941 de versiering van deze boom voor de Duitsers een aan leiding was Oranjegezind Rijnsburg de op de neus te zetten. Velen zul len zich nog herinneren, dat op die Zon dagmorgen enkele Rijnsburgers de boom gingen versieren ter ere van de verjaar dag der Koningin. Wijkzuster Van Wijk voerde hen aan. Er ontstonden relletjes Drie dagen later voerden de Duitsers een uit. Alle radio's moesten worden ingeleverd Er werd een avondklok inge steld. De gemeentesecretaris, de heer Var. Dijk. werd gearresteerd en dertig Rijns- burgers werden voor twee maanden op- Plan tot nationalisatie van Garuda Delegatie naar Nederland Het Indonesische kabinet heeft het contract tussen de Indonesische regering en de K.L.M. inzake de Garuda Indone sian Airways behandeld en wel met het oog op haar plannen om de Garuda te nationaliseren. Er is een commissie ad hoe samengesteld uit vertegenwoordigt rs der ministeries van Buitenlandse Zaken. Justitie, Onderwijs en Financiën. Ancta verneemt verder, dat er begin December a.s. een delegatie naar Nederland zal vertrekken om het contract met de KLM te bespreken. De voorzitter van de sectie verbindingen van het Indonesische par lement heeft verklaard, dat als de on derhandelingen geen succes zullen heb ben. de sectie het parlement plannen zal voorleggen om herziening van het con tract te bestuderen. Functie Indon. chef-staf strijdkrachten blijft Desgevraagd heeft de Indonesische vice-premier Wongsonegoro het pers bericht bevestigd, dat door de regerings- •erordenlng betreffende de reorganisatie an het ministerie van defensie, de func- ie van chef-staf der strijdkrachten niet wordt opgeheven. Het Instituut der ge combineerde chefs van staven der land-, luchtmacht, waarvan de chef staf der strijdkrachten de voorzitter is, blijft ook bestaan. Sneeuwstormen aan Oostkust V.S. Zware sneeuwstormen hebben de Oost kust van de V.S. cn een uitgestrekt ge bied van de vlakke staten, in het mid dengedeelte van het land geteisterd. In vele districten kwamen temperaturen onder het vriespunt voor. De invloed van de stormen was merk- het concentratiekamp te baar te New York. Washington. Phila- delphia en in andere steden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5