Jlicutuc £cihsrl)c GTaurant Alle dijken nu dicht: t Wilhelmus in de nacht over het water Alles goed en wel. Koningin wenste terstond geluk met 21 woorden Tijd was uiterst krap gemeten qVan sentiment is geen sprake Even half 12: moeilijkste phase Koninklijke dank in de nacht HOLLAND-AFSLUITERS Zweeds vrachtschip botste tegen „Amerikaan" Italiaanse protesten bij Engeland en Amerika :r< ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per wèek. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste Jaargang No 9884 CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvacticfi l< ghebltven ogn hert in trgheaspott" (Van een onzer verslaggevers) IN HET KOUD-ORANJE LICHT van vier hoge lichtmasten met ieder een en twintig natriumlampen, onder de tas tende stralen van zoeklichten en schijnwerpers van sleep boten, is vannacht om twaalf uur de laatste caisson in het gat bij Ouwerkerk geduwd. Drie caissons lagen al op deze aansluiting te wachten, omspoeld door het laatste water van eb en vloed, dat de Vierbannenpolder was in- en uit gestroomd. Achjiien sleepboten zetten hun kop tegen de betonnen kolos en duwden hem op zijn plaats. Om half twaalf keerde het tij en werden de kleppen opengedraaid. Langzaam een meter per drie minuten verzonk de Phoenix in de golven en om twaalf uur precies werd een lichtkogel afgeschoten. Dat was het sein voor het bekende fluitconcert op alle boten. En in die cacophonie van klan ken mengde zich ook het forse geluid van de Breezand, de 90 boot, waarop H.M. de Koningin en o.a. de ministers Drees en Algera deze dichting gadesloegen. Prins Bernhard moest wegens een lichte verkoudheid van de reis afzien. Ook Prinses Beatrix was niet aanwezig, zoals door de radio werd medegedeeld. :ti De bijzonderheid van dit gat was, dat het het laatste was van al die dijk- beschadigingen, die de Februari-vloed in ons land aanrichtte. Dat wist iedereen. Maar wat alleen in de tekenkamers en in de directieketen be kend was, was, dat het er bij Waterstaat de laatste weken griezelig om ge spannen heeft. Als men dan van een „gevecht tegen de tijd" wilde spreken, kon men hier zijn hart ophalen. Het dode tijd van vannacht was lang, en men moest, kostte wat het kostte, in deze nacht het laatste caisson plaat sen. Zo krap was de tijd zelfs bemeten, dat het derde caisson, dat het anker punt voor het vierde moest vormen, pas gistermorgen zonder enige plechtig heid of ophef werd gezet op het bed van rijshout en stenen. Het gaat heus nuchter toe bij zo'n dijkdichting. De walkie-talkie op de caisson geeft wat simpele berichten door. „Stroomsnelheid nog een meter per seconde. Nog 50 centimeter per seconde." De achttien sleep boten waaronder grote knapen van P. en L. Smit zetten aan. Lang zaam draait het gevaarte in het licht van de schijnwerpers. Weer eer paar meldingen: „nog vijftien meter, nog tien meter", en dan: „de cais son zit op de plaats." Ook bij de hoofdingenieurs van Waterstaat gaat het zonder senti ment toe. Nu al weten ze te vertellen, dat ook sommige dijkstukken op Schouwen-Duiveland net als op Flakkee met asfalt zullen worden bekleed. Over deze heroïsche daad, over dit brok nationale historie pra ten ze niet meer. De caisson zit, de berekeningen zijn juist geweest. Omstreeks 23.40 uur trad wel de moeilijkste phase van de zinking in. Er was toen nog steeds ebstroom, een omstandigheid waarop door de deskun digen niet was gerekend. Vijf minuten voor twaalf trad de kentering in en een minuut daarna, precies om 23.56 uur, lag de caisson op z'n plaats. De eerste mensen liepen echter al om 23.52 over de nieuwe afsluiting. Op de bootjes, de plezierjachtjes, vletjes, schouwen, slepertjes en sloepen, die bij het dijkgat ronddobberden, staan talloze Ouwerkerkers, Oosterlan- ders, Zijpenaren, mannen en vrouwen van het eiland, die deze dichting van dichtbij willen meemaken. De Spido is er goed vertegenwoordigd met zijn plezierboten vol. officiële en niet-officiële gasten. En daar wordt ook geen traan gelaten. Er is blijdschap overal, dat ook Duiveland een nieuwe be scherming tegen de aartsvijand heeft gekregen. Er is trots, nationale trots, want tussen de vele grote en kleine boten, scharrelt eigenwijs een schuit, waarop de Zierikzese fanfare Concordia Inter Nos een plaats heeft gevon den. En als de stoomfluiten loeien, als de mannen op het caisson in het licht van de vuurpijl hun petten omhooggooien, blaast Concordia met bolle wangen het Wilhelmus, een dun verwaaiend geluidje over het water. Nog is 't gevecht niet uit En nu gaat Waterstaat de balans opmaken. Dan blijkt, dat de strijd om Schouwen een mooie strijd, maar een harde strijd Is geweest. Vijfduizend werkkrachten waren op het eiland aanwezig, millioenen vrachten zand en klei zijn op omslachtige Wijze vervoerd en overgeslagen, gedurende dure uren moest men het werk noodgedwon gen staken, ten koste van veel moeite kon men bij de door prof. Halbertsma ge construeerde verlichting langer werken. Maar het opmaken van die balans gaat niet met bitterheid gepaard. Het werk is gedaan, en het is goed gedaan. Nog is het gevecht niet afgelopen. Want achter het rommelige bouwsel van gezette caissons kan men een land niet veilig noemen. Dat ziet men in de Schelp ook, waar eerst nu weken, maanden na de dichting een goede dijk is ver rezen. Dat zal ook in Ouwerkerk nog moeten gebeuren. Nadat de dijk gesloten was, sprak H.M. de Koningin enkele woorden voor de microfoon van radio-raporter Nieuwenhuizen. H.M. zeide: „Landgenoten, ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast allen van harte geluk met dit grote moment". De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, dankte daarop Hare Majesteit hartelijk voor de woorden die zij zojuist had gesproken. „De regering stelt het op hoge prijs dat u hier vanavond,, ik mag wel zeggen vannacht, aanwezig hebt willen zijn. Het is voor Nederland een historisch ogenblik, nu de dijken zijn gedicht, na een natuurramp, zoals gedurende eeuwen niet heeft plaats gevonden. Dat U dit grootse moment heeft willen meemaken, stemt ons volk tot grote vreugde en geeft een nieuw bewijs van de innige verbondenheid van Vorstin en Vaderland. Landgenoten, op dit ogenblik zijn wy allen trots en dankbaar. Wy zyn trots op al die werkers van hoog tot laag, die gedurende zovele maan den hebben medegewerkt om dit resultaat te bereiken, die by dag en by nacht hebben gearbeid. Aan al die werkers betuig ik myn hartelijke en diepgevoelde bewondering. Wy zyn dankbaar jegens God die ons dit werk deed gelukken' ..ister Algera. De Koningin was om half zes per auto uit Soestdyk vertrokken en om acht uur 's avonds in Anna-Jacobi geamveerd, waar ze zich aan boord van de Breezand begaf. Behalve de ministers Drees en Algera bevonden zich op dit schip ook de ministers Staf, Kernkamp en Witte en de directeur-generaal van Waterstaat, ir A. G, Maris. Na afloop van de sluitingswerkzaam heden heeft Koningin Juliana zich in een kajuit van de Breezand onderhou den met een aantal personen, die zeer nauw bij de sluitingswerkzaamheden zijn betrokken geweest. Het waren de profes soren Thijsse en Jansen, de aannemers ir Van der Kroll, W. van Zanen, C. van der Hoeven Sr. en C. van der Hoeven Jr., de ingenieurs van de rijkswaterstaat Glazema, Van den Bout en De Vlieger en de burgemeester van Nieuwerkerk. Tot de arbeiders, die aan boord van een perszuiger, waaraan de Breezand lag gemeerd, het moment afwachtten, waar naar aanleiding van het succesvolle loop van de sluiting van het laatste stroomgat. En heel Nederland volgde dit t beeld. (Voor vervplg zie pagina 5.) Prins Bernhard moet rusten Prins Bernhard moet op medisch ad vies enige dagen volledige rust nemen De behandelende medicus zal nader be slissen of het vertrek naar Ethiopië op 11 dezer kan blijven gehandhaafd. Blijkens officiële R. K. mede delingen is het ledental der K.V.P. het welk omstreeks de verkiezingen 430.000 was. thans teruggelopen tot 280.000 zulks vnl. op het debet van het Zuiden In record tyd geleverd door ECONOSTO - ROTTERDAM op zij weer in actie zouden komen, zeide de Vorstin: „U ook allen hartelijk ge- geliciteerd." Aan minister-president dr W. Drees werden nog namens de gehele arbei dersklasse zoals werd gezegd geluk- ;en aangeboden door een van de ar beiders van de perszuiger. Dr Drees sprak hierop zijn dank en bewondering •oor hetgeen de werkers bij Ouwer kerk hebben gepresteerd. Met een driewerf hoera voor de Ko ningin werd deze nationale gebeurtenis besloten. De bootjes maakten zich bedrijvig op )or de thuisreis. De belangstellenden en autoriteiten gingen naar huis. Maar nog zij buiten het lichtveld der schijn werpers waren rommelen de eerste ste naar beneden, aan de voet van de on. De vloed kwam op. Maar het de eerste vloed sinds de eerste Februari, die niet ongehinderd de Vier bannenpolder kon binnenstromen. De vijand was bedwongen. De vlaggen uit De regering heeft vanochtend opdracht gegeven van alle regeringsgebouwen de nationale driekleur te laten wapperen 't Ongeluk op de Autobahn Familie van De Baat wil borgtocht betalen Ook de Frankfortse advocaat Henry Ormond heeft een bezwaar tegen de in hechtenisneming van de Nederlandse chauffeur De Baat ingediend en tege- lijkertyd medegedeeld, dat de familie van De Baat een borgtocht van 5.000 mark wil betalen, indien het gerecht te Koblenz ontvluchting vreest. Er is nog geen beslissing naar aan leiding van de stap van Ormond ge- De Baat is, zoals men weet, op 24 October bij het afdalen van een helling by Neustadt op een file auto's inge reden, waarby zes personen werden gedood. Redding door Duitse loodsboot Twee Zweedse zeelieden verdronken, vijl anderen nog vermist Dode en zwaargewonde in Amsterdam Enige lichtgewonden bij ander ongeluk in de hoofdstad By het kruithuis aan de Haarlemmer weg te Amsterdam zyn gisteravond personenauto's, die elkaar uit tegenover gestelde richting naderden, by het pas- i van een vrachtauto in botsing, ge komen. De bestuurder van de uit d< richting Halfweg komende wagen, de 56- jarige Amsterdammer K. F. K. is plaatse aan de bekomen verwondingen overleden. Zyn passagiere, de 49-jarige A. J. uit Kampen, is met zeer ernstige verwondin- laar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Daarheen werden ook vervoerd de drie inzittenden uit de andere auto. ïwoners van Zaandam, die licht ge- De beide auto's werden zwaar bescha digd. Het verkeer op deze drukke invals weg naar de hoofdstad ondervond ge- lime tyd stagnatie. Het tramverkeer op het Frederik Hen drikplantsoen In de hoofdstad is gisteren een .uur gestagneerd gewénst, toen vrachtauto, die geen voorrang leende, tegen het voorbalcon van tramstel van lijn 10 reed. De motorwagen ontspoorde en de auto kantelde. De tra bestuurder, een vrouwelijke passagier juist passerende voetganger liepen lichte verwondingen op. De materiële schade is groot. Onmiddellijk nadat de vierde caisson het stroomgat bij Ouwerkerk had afgesloten, beklommen de werkers het gevaarte om hun verdere bijdrage te leveren aan de voltooiing van de gigantische arbeid. Tj^EN KLEINE Duitse loodsboot heeft -*-J gisteravond op dramatische wijze 18 Zweedse zeelieden uit de Noordzee op gevist, nadat het vrachtschip „Bjoerkoe". een aanvaring met een Amerikaans schip gehad had en gezonken was, 30 myl ten Noorden van Helgoland. Twee Zweedse zeelieden verdronken. Vyf anderen werden twee uur na de bot sing nog vermist. Op het Amerikaanse schip zyn geen slachtoffers gevallen. Het ongeluk gebeurde kort na 23 De nacht was helder, de zee enigszins ruw. De oorzaak van de botsing is nog niet vastgesteld. In de buurt varende schepen haastten zich naar de plaats des onheils. Hun zoeklichten doorboorden het duister, in pogingen om de vijf vermiste matrozen te redden. Het, met ijzererts geladen. Zweedse schip was naar Nederland onderweg. Het is in 15 meter diep water gezonken, aldus A.P. Het Amerikaanse schip was de „Sea- wind" van de „Sea Traders Corp." te New York De Duitse loodsboot keerde met de geredde zeelieden en de lyken van de beide slachtoffers naar Bremerhaven terug. Vier minuten voor middernacht is gis teren de operatie „Viermaal Phoenix'' de gigantische strijd tot sluiting van het laatste stroomgat van de vele, die de Februari-stormvloed had geslagen, tot een goed einde gebracht. Deze foto geeft een overzichtsbeeld van de toestand bij Ouwerkerk, enige uren vóór de laatste caisson het gat als het ware afgrendelde. Vorige week was caisson no. 1 op zijn plaats gebracht, ter bescherming van het Westelijke 1 andhoofd (de bovenkant van de foto is de (verdronken land landzijde). Donderdag werd caisson nr. 2 gezonken en gistermorgen werd nr. 3 netjes neer gezet waar hij behoorde te komen op het bodembed van rijswerk met daarop gestoorte stenen. Caisson nr. 4, de laatste betonnen „deur", 21.204 kubieke meter van inhoud, 62 by 19 by IS meter groot, ligt op de foto nog tegen nr. 1 aan. De grote pijl geeft aan, langs welke bocht dit gevaarte onder de ogen van H. Af. de Koningin, verschillende minis ters en waterstaatsautoriteiten door har de werkers op zwoegende sleepbootjes naar de zinkplaats werd gebracht. Aan vankelijk trokken de sleepboten, maar om te voorkomen dat zy aan de land zijde zouden worden opgeslotenmoes ten de laatste tientallen meters toorden afgelegd door de boten met de neus tegen de zeezijde van de caisson te laten duwen. Op de juiste plaats aangekomen werden de toevoerschuiven geopend en langzaam zakte het gevaarte naar de bodem van het af te sluiten gat. De links op de foto gereedliggende perszui ger kwam de caisson .aanaarden", daarbij geholpen door kantelbakken en onder- lossers, afgeladen met kei leem en stort- steen. En vandaag vlagt heel Nederland land omdat, materieel gezien, het einde van het leed. dat een deel van ons land trof, inzicht it gekomen. Deze week is in Venlo een nieuwe douaneloods van Van Gend en Loos geopend. Spelen fascisten een rol inzake Triest? Zuid-Slavië zal zich tegen Italiaanse forcerings-pogingen verzetten Na de ernstige onlusten van gisteren, heeft de burgemeester van Triest bij ge neraal Winterton geprotesteerd tegen het optreden van de Britse politietroe- pen. Aan Churchill, Eisenhower, de Am ambassadrice in Italië en de Franse ge zant in Triëst werden telegrammen ge zonden. Het aantal doden, tengevolge van de botsing met de politie is nog ge stegen. vele demonstranten moesten wor den opgenomen in ziekenhuizen; een vijf tigtal personen werd behandeld wegens schot- en andere wonden. In Londen werd bekend gemaakt, dat de onlusten een ernstig onderwerp van bespreking uitmaakten met Amerika, te meer waar men or rekening mede houdt, dat deze werden georganiseerd door Ita liaanse politieke groeperingen buiten Triëst. Inmiddels heeft Zuid-Slavië aan Amerika en Engeland meegedeeld, dat alle pogingen van Italië om in Triëst door ur een onrechtvaardig doel te force- zullen worden onderdrukt. Volgens het persbureau A.F.P. werden in Triëst enige nco-fascisten gearresteerd. Te Pa lermo op Sicilië hebben neo-fascisten de vlaggen halfstok gehesen uit rouw voor de doden, die te Triëst gevallen zijn. Voor het ogenblik schynt de rust weer gekeerd en er werd zelfs niet door po litie gepatrouilleerd, ofschoon de span ning voortduurt De grote Amerikaanse bladen „New York Times" en de „New York Herald Tribune" dringen er op aan ten spoedigste een „vijfmogendheden-con- ferentie" over Triëst te houden, om erger te voorkomen. WEERBERICHT Veel wind Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankeiyk zwaar bewolkt met tydelyk regen, later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde Zuidwes- telijke wind. Vannacht minder t koud. Morgen overdag ongeveer v f dezelfde temperaturen als van- daag. (Opgemaakt vanmorgen te tien uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon van 7.47 uur tot 17.00 uur; Maan van 10 04 uur tot 17.22 uur. Maandag: Zon van 7.49 u tot 16.58 u- Maan van 11.06 uur tot 18.10 uur. Op 14 November E.K. D«" W. Majoewsky ls benoemd tot directeur van het op 16 dezer te openen melkcontróle-station te Arnhem van de Ver. voor melkcontróle Oostelyk Utrecht i Westelyk Gelderland. Vandaag wordt een officieel begin gemaakt met het rullverkavelingsplan Land van Megen (N.-Br.hetwelk ruim 4000 ha Maaskantgebled omvat en rond 5M millioen gulden kost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1