Jlicuuie £ciitsrf)c (tfourant Gevaarlijke stad Vild-West tonelen speelden zich af in fel omstreden Triest [talianen bekogelden Britse officieren met tafels en stoelen Koningin Elizabeth verzoekt wijziging regentschapswet Politieke klucht van de atoombom-vergissingen De P.B.0. Wist U )ONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9882 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUIR-NATIONAAL DAGBLAD .Slantoasticti fs qfielfttta «nsn hert ia tcgtjeaspoet* Zegt het met vlaggen [N STRIJD met de Geallieerde instructies, heeft een groep van verschei dene honderden Italianen gisteren getracht, de Italiaanse driekleur p het stadhuis van Triëst te hijsen. Zij schreeuwden anti-Geallieerde euzen, toen zij in optocht het stadhuis naderden. Hun ontstemming was ewekt door het voorschrift van de zonecommandant, generaal Sir John Vinterton, dat geen Italiaanse vlaggen van openbare gebouwen mogen paaien. De Italiaanse burgemeester van de stad, Gianni Bartoli, heeft zich liet aan dit bevel gestoord, toen hij, ter gelegenheid van het feit dat de tad 35 jaar geleden van Oostenrijk werd overgenomen, Italiaanse vlag en op het stadhuis liet uithangen. Generaal Winterton liet de vlaggen chter neerhalen en in beslag nemen. De politie voerde een charge tegen de emonstranten uit, en een politieman wist m de vlag meester te maken. Hij iiaakte er zich ijlings mee uit de voeten, olgd door de woedende menigte. De itieman bereikte echter tijdig een cor- 1 politie-jeeps aan het andere einde De joelende menigte begon daarna met =n stoelen uit een café, Britse po- itie-officieren te bekogelen. Er was snel versterking ter plaatse en met be- lulp van gummiknuppels kon de menigte en verspreid. Later kwam er nog versterking, voorzien van karabij- en traangasbommen. Het plein was spoedig ontruimd. Geheimzinnige schedel in Himalaya gevonden Een monsterachtige kop met roodbruin haar Boeddhistisch^ priesters van een tem pel in de Himalaya hebben aan Indische bergbeklimmers een schedel laten zien, laar men gelooft, van één van die geheimzinnige schepsels is die in de streek zouden voorkomen. Zij worden wel „verschrikkelijke sneeuwmannen" ge noemd, soms beschreven als een wezen dat het midden houdt tussen een mens n aap en dan weer als een soort De Indiërs hebben te Bombay ver klaard, dat de schedel bijzonder dik was bezet met roodbruin haar. De pries- wilden de schedel niet verkopen, ar stonden wel toe dat er foto's vai werden gemaakt. Eén der Indiërs was zi handig, een bosje haar uit de schedel t rukken voor onderzoek. Collegegeld verlaagd van f 325 tot f 200 Het ligt in de bedoeling van minister Cals het collegegeld der Rijksuniversi teiten terug tc brengen van 325 tot 200 per studiejaar. Wetsontwerpen zijn thans ingediend om de hoger-onderwij: wet in dier voege te wijzigen, dat het verschuldigde collegegeld voor paaild kan worden bij algemene maat- van bestuur. Dat werkt soepeler vastlegging in de wet. Voor alle studierichtingen, aldus het voorstel, zal Slechts vier keer het collegegeld behoe ven te worden betaald. Maatregelen zijn in voorbereiding om te voorkomen dat de bijzondere universi teiten en economische hogescholen finan- nadelen zouden ondervinden van verlaging der collegegelden. Voor derving van inkomsten uit dezen hoof- zal tijdig een compensatieregeling worden ontworpen. Ypenburg in Engelse vliegroute De East English Flying Services Limi ted, die een dienst gaat onderhouden en Londen (Southend) en Antwer heeft het verlangen uitgesprokei tussenlanding op Ypenburg te mogen maken. De heer Frits Diepen deelde ons hier omtrent mee, dat er inderdaad geruchte: die richting zijn, maar dat er no; niets vaststaat. Men ls sinds kort bezig met het aanleggen vah nieuwe start banen. Vóór die er zijn en dat wordt irjaar 1954 kan er natuurlijk niet: gebeuren. Vijftien betogers liepen verwondingen op, twee van hen moesten ter observatie n een ziekenhuis worden opgenomen. Een lolitieman werd licht gewond. Gister- ivond laat was de stad echter weer rus tig. Volgens het semi-officiële Zuidslavi- persbureau „Joegopress" heeft het Italiaanse leger drie bataljons bij de Zuidslavische grens gelegerd, die zijn ge- •ormd uit uitgeweken Zuidslaven. Voorts maakt het persbureau melding •an de aanhouding van drie Italiaanse issersschepen op Zaterdag j.l., wegens iet vissen in Zuidslavische territoriale wateren. De Washingtonse correspondent van het Zuidslavische dagblad „Politika", heeft >r een plaatselijke televisie-uitzending klaard, dat Zuid-Slavië binnenkort 'n compromis-oplossing voor het vraagstuk- t aan de hand zal doen, welke zou neerkomen op internationalisatie van de nstreden stad. Het feit, dat er telkens weer incidenten plaatsvinden, terwijl er nog geen tekenen zijn dat een vijfmogendhedenconferentie ver Triëst spoedig verwezenlijkt zal •orden, geeft te Washington, Londen en Parijs aanleiding tot bezorgdheid. Tussen groepen betogende scholieren en de politie is het vanochtend te Triëst, opnieuw tot botsingen gekomen. De po litie bestreed de groepen jongelingen met gummistokken. Voorbijgangers protesteerden tegen het iptreden van de politie, dat zij als te streng beschouwden, aldus A.F.P. Britse vrouwelijke politie zoekt regenuitrusting Hertog van Edinburgh droeg witte das Brits modetijdschrift vond dit een beetje „grijs" De hertog van Edinburgh die bekend staat om zijn uitermate conservatieve wijze van kleden heeft in de wereld van de Londense kleermakers enige opwin ding veroorzaakt, door in het openbaar in jacquet, gestreepte broek en witte das te verschijnen. „Hoogst ongebruikelijk", was de be heerste commentaar van George White, plv. hoofdredacteur van het tijdschrift „Tailor and Cutter", die hieraan toevoeg de: „dit is nauwelijks serieus op te vat ten. Iemand, die van oordeel is, dat hij gekleed naar een tuinfeest of de ren- van Ascot gaat, voelt een andere ge dachte in zich opkomen. De grijze das zal gedragen blijven worden". Een woordvoerder voor Buckingham Palace heeft later olie op de golven ge worpen met de verklaring, dat de echt genoot van de koningin zich op de wijze gekleed had, die voor een bezoek aan de universiteit van Edinburgh gebrui kelijk was. „Ik moet toegeven, dat het een beetje vreemd lijkt", zei hij, „maar bij de Var sities doen ze b.v. de gekste dingen. Ik kan u de verzekering geven, dat de her tog dit alleen vandaag draagt. Hij pro beert niet een nieuwe mode ingang te doen vinden. Dé Engelse fatten ademden op, aldus A.P. Een nieuw vrachtschip van 11.000 ton voor V.N.S. De N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij te Den Haag heeft aan de N.V. Van der Giessen en Zoon te Krimpen aan den IJssel de bouw opge dragen van een motorvrachtschip van 11000 ton draagvermogen, op te leveren Augustus 1956. Het krijgt een dieselmotor van 9000 a.p.k., waardoor het een snel heid zal krijgen van 16^ a 17 mijl. Het schip zal voorts accomodatie bieden voor 12 passagiers. Prof. Hermann Staudinger, de Westduitse geleerde die de Nobelprijs voor scheikunde 1953 kreeg toegewezen. Deze foto werd genomen in de werkkamer van de hoogleraar. In de hand heeft hij een model van een door hem ontdekte macro-moleculaire constructie, millioenen malen vergroot. (Men zie ook het artikel elders in dit nummer). Vóór de grote reis naar dominions Romance tussen prinses Margaret en Townsend vraagt opnieuw de aandacht Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren in een speciale verklaring het parlement verzocht in het geval dat zij komt te overlijden, haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, aan te wijzen als regent in plaats van haar zuster, prinses Margareth. „De onbestendighe.d van het menselijk leven brengt mij tot dit verzoek", aldus de vorstin. Het verzoek werd door de voorzitter van het Lagerhuis~voorgelezen. Zowel Hoger- als Lagerhuis wordt zocht, de wetten op het regentschap van 1937 én 1943, volgens welke prinses Mar gareth automatisch regentes zóu worden, indien kroonprins Charles vóór zijn acht tiende jaar koning zou worden, te ver anderen. De Koningin drong er op aan, de wet te wijzigen, vóór zij met de hertog op 23 November vertrekt voor een reis naar Australië en Nieuw-Zeeland. Verder wordt gevraagd, verandering in de bestaande wetten aan te brengen, waardoor koningin-moeder Elizabeth ge kozen zou kunnen worden als lid van de Raad van State tijdens de afwezigheid van de vorstin. Sir David Maxwell Fyfe, de minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat de premiers van de Gemenebestlanden de wensen van konin gin Elizabeth hebben bestudeerd en goed gekeurd, zo meldt Reuter. Te Londen twijfelt men er niet aan, of de verlangde wijziging zal tot stand ko- Zoals gemeld, werd aanvankelijk ver wacht, dat de koningin dit verzoek in de troonrede zou aankondigen, doch dat is niet gebeurd. Wij vestigden er reeds enige dagen geleden de aandacht op, dat Indien de regentschapswet wordt gewij zigd, de weg openstaat voor een huwelijk tussen prinses Margaret en kapitein Peter Townsend. Van de zijde der Britse regering en van de Kerk bestond be- ir tegen een eventueel huwelijk tus- de mogelijke regentes Margaret Townsend, die gescheiden is. Een en der betekend niet, dat zulk een huwelijk inderdaad zal worden gesloten. Tot ni is een romance tussen Margaret Townsend nooit door hen bevestigd. Zoals bekend, werd kapitein Townsend enige tijd geleden van Londen overgeplaatst naar Brussel. F Controverse WashingtonMadrid Verklaring uit het Engels in het Spaans en toen weer terug, de oorzaak? r de kwestie van de Amerikaanse in Spanje, waar atoombommen zou den worden opgeslagen, wordt in de Spaanse pers nog nagekaart. Het avond blad „Informaciones" geeft de volgende :zing: De Amerikaanse minister Talbott deelde op een persconferentie te Madrid mede, dat atoomwapens ter beschikking zouden komen voor Amerikaanse vlieg- ligen met bases Spanje en voor de toe- stellën van de Spaanse luchtmacht. Een Amerikaans correspondent, zeer verbaasd deze verklaring, vroeg Talbott om opheldering. Toen volgden haastige con ferenties en verbeterde versies van de geruchtmakende verklaring en de jour nalistenkonden het niet bijhouden. Hollands modernste dijk thans gered Onder grote belangstelling is gister middag aan de nieuwe 18 km lange zui delijke dijk op Goeree en Overflakkee, lopende van Herkingen tot Sluishaven, de laatste wagen bitumen gestort. Voor de gehele lengte was 122.000 ton bitu men nodig, dat van drie punten, waar d« asphaltmolens en andere installaties ston den opgesteld, werd aangevoerd. Begon- ien met een weekproductie van 72 ton bitumen, heeft men dit weten op te voeren tot 9.179 ton per week. Het bitu, men. de grondstof voor het asphalt, wordt geleverd door de Shell Nederland N.V. De geweldige dijk, die de modernste van Nederland kan worden genoemd, is thans gereed en biedt volgens deskundigen vol doende bescherming tegen de zwaarste stormen. Er komt in de zomer van 1954 :en laag van tien centimeter asphalt- beton overheen. Koningin en Prins naar Ouwerkerk? Als de dijk dicht is vlaggen uit 1 De mogelijkheid bestaat, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard Vrijdagavond of -nacht aanwezig zullen zijn bij de slui ting van het gat bij Ouwerkerk. Voorts :ullen daar dan waarschijnlijk een aantal ministers bij tegenwoordig zijn. Koningin Prins zullen zich eventueel Breezand van de rijks' Ouwerkerk begeven. t voornemen bestaat, dat, indien de poging tot sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk morgenavond gunstig resultaat heeft, van de rijks gebouwen a.s. Zaterdag onze driekleur tl worden uitgestoken. Ook te Amsterdam zullen de vlaggen •apperen, als het laatste gat zal zijn gesloten. Zodra het nieuws bekend wordt, gaan de vlaggen uit bij alle gebou' van de gemeente en op de torens. d'Ailly, de burgemeester, heeft de bevol king opgewekt het voorbeeld te volgen. Zoals bekend hee.ft Amsterdam Schou wen en Duiveland geadopteerd. Ten slotte, aldus nog steeds het Spa: blad, kwam de volgende formulering ninister Talbott uit de bus: „Wij zullen, iventueel, te enigertijd in de toekomst hier (in Spanje) atoombommen hebben. Zulks zal goedgekeurd moeten worden door de Spaanse regering. Deze wapens zullen gebruikt worden door de Ameri- e luchtmacht". Deze verklaring» in het Engels afgelegd, werd door een ficiële tolk in het Spaans vertaald Amerikaanse reporter vertaalde dit terug in het Engels, ten behoeve Talbott en Twining, die de tekst moesten goedkeuren. Gisteren hebben wij op Amerikaanse ontkenningen (gedeeltelijk) gewezen. MOLOTOF, de Russische minister an Buit. Zaken, werd een week gele den het object voor allerlei gissingen. ou spoorloos verdwenen zijn. Thans prijkt zijn naam weer op de lijst van genodigden voor het herdenkingsfeest der Rode Revolutie. THOREZ, de 53-jarige leider der Franse communisten, is met vacantie ge gaan en bevindt zich in een zorgvuldig bewaakte villa in de buurt van Cannes. Zoeklichten flitsen 's nachts voortdu rend aan en uit, om ongenode gasten de kaak te stellen. New Yoiks nieuwe eerste burger Deze foto geeft een duidelijk beeld van de situatie in Triëst, waar de politiek „van de straat" het wint van diplomatiek over leg. Demonstranten poogden de Italiaanse vlag op het stadhuis te hijsen, waarin zij door de politie verhinderd werden en waarbij het tot bloedige botsin gen kwam. ii. •erband met mijn bezwaren tegen het publiekrechtelijke karakter (de verordenende bevoegdheid) der bedrijfs organisatie, had prof. Rip van mij ver acht, dat ik zou geadviseerd hebben, iet mee te werken aan de voorbereiding an de P.B.O. Maar dat advies gaf ik iet. Daarom vraagt hij: „Zeg ons, of •e er mee moeten stoppen, ja of neen". Misschien mag ik eerst ten behoeve an de lezers mijn bezwaar uiteenzetten. Men vergeet bij het spreken over da :reiniteit in eigen kring niet zelden isis, waarop Kuyper haar fundeerde: igenwettelijkheid of eigen aard. ie eigenwettelijkheid geeft het sa menlevingsverband en alles wat er mee band staat een eigen kleur, stempel richtheid; een andere voor de staat dan voor de onderneming, enz. Dat is sn kwestie die voor ons practisch in- cht duidelijk is; het politieke leven >s iets anders dan het WA Was een tuchtrechter ambtenaar Rechtbank vindt van wel veroordeelde in cassatie Behoren de tuchtrechters, zoals die tij dens de oorlog rechtspraken, tot de rech terlijke macht of hebben zij de status ambtenaar? Deze vraag zal nu tot de hoogste instantie worden uitgezocht. Bij besluit van de Ned. regering te Londen is namelijk het instituut der tuchtrechters voor de prijzen opgeheve: an de betrokken functionarissen eer vol ontslag verleend. Mr Abbink Spainfc te Heemstede, di destijds tuchtrechter was. heeft de staat proces aangedaan op grond va stelling, dat volgens grondwettelijke schrift de leden van de rechterlijke it jor het leven worden benoemd. De staat is echter van mening, dat de tuchtrechters ambtenaren waren. Die mening is ook de Haagse rechtbank toe gedaan. Zij heeft zich onbevoegd ver klaard en geoordeeld, dat de ambtena renrechter zou moeten beslissen. De eiser, die veroordeeld is in de kos ten van het geding, gaat van deze uit spraak in cassatie. Dit is Robert Wagner jr, die ge kozen werd tot burgemeester van New York, dank zij een democra tische zege bij de tussentijdse verkiezingen, die in verschillen de staten en steden van de Ver. Staten werden gehouden. DAT gisteren in de Rotterdamse bin nenstad, bij de Hoogstraat, begonnen is met de bouw van een nieuw winkelcom plex, bestaande uit tweemaal vijftien win kels met daarboven vierkamerwoningen. DAT de goederen, die zekere B. vorige week in Venlo heeft gestolen, niet be stemd waren voor het Rampenfonds en enige douane-ambtenaren disciplinair zijn gestraft wegens „hun onjuiste houding tijdens het onderzoek". DAT bij het opruimen van krotwonin gen in een oude buurt van Harderwijk een waardevol stuk stadsmuur zichtbaar is geworden. DAT de transformatorenfabriek van Willem Smit en Co. te Nijmegen, waar ruim 1000 arbeiders werken, gisteren het 40-jarig bestaan vierde en zeven werk nemers. die al die tijd in het bedrijf had den gewerkt, een koninklijke onderschei ding kregen. DAT de stortingen in het praeventie- fonds uit het vereveningsfonds voor 1954 en 1955 nader zijn bepaald op f 1.540.000 per jaar en voor 1953 f 156.000 extra wordt toegekend, wanneer de Staten-Ge- neraal daarmee instemmen. DAT vrachtauto's met een asdruk boven 5000 kg niet meer op het veer Wanssum- Well (L.) worden toegelaten en dat zwaar verkeer nu, tot ontstemming van de transporteurs, een omweg van 30 kilo meter moeten maken. DAT burgemeester H. Molet van War- menhuizen en Harenkarspel gisteren zijn zilveren ambtsjubileum vierde en be noemd werd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. DAT Gedep. Staten van Friesland 1000 willen geven voor het monument van dr ir Lely op de Afsluitdijk (totale kosten 75.000 gulden). DAT de raad van Terneuzen met 300.000 gulden zal deelnemen in een te stichten N.V., die de capaciteit van de haven wil vergroten. DAT douane-beambten te Sas van Gent in een auto die zich naar België begaf, 200 kilogram Nederlandse boter in beslag DAT thans definitief besloten is tot bouw van een kantoorflat in Almelo de gemeente zich garant stelt voor procent der stichtingskosten. DAT de eerste paal is geslagen voor nieuw Sint Joseph Ziekenhuis aan de Van Oldenielstraat te Deventer, dat 2,9 mil- lioen zal kosten en in 1956 gereed komt. DAT B. en W. van Etten-Leur voor stellen 9 ha industrieterrein te verkopen aan de N.V. Tornado te Dordrecht, die daar een nevenbedrijf gaat vestigen. DAT diverse K. v. K.'s nogmaals de P.T.T. willen ve/zoeken de postkantoren in de grotere gemeenten op Zaterdag tot 14 uur in plaats van 12 uur open te houden. DAT gisteren te Roermond, in aa: zigheid van de Limburgse Commissaris der Koningin, mr dr Fr Houben, eer nijverheidsdag voor Limburg is gehou den. Allen gered Aanvaring in de Golf van Biscaye Het Zweedse motorschip Tonghal (10.500 ton) is in zinkende toestand ach tergelaten in de Golf van Biscaye, nadat in aanvaring was geweest met de Britse tankboor Esso Cardiff (10.648 ton). Er zijn geen mensenlevens te betreuren. De Nederlandse sleepboot Poolzee v evenals de Franse sleepboot Abeille reg naar het in nood verkerende schip, doch hulp is niet meer nodig: alle 44 opvarenden van de gezonken boot den aan boord van de Esso Cardiff ge- De aanvaring, die waarschijnlijk de mist moet worden toegeschreven, vond plaats 70 mijl ten Noordwesten Ferrol in N.-W. Spanje. De Tonghai, die op weg was van Oslo iar Calcutta, liep zware beschadiging in de voorsteven op. De Esso Cardiff as op weg van Londen naar Koeweit. i echter veelal gebeurt, is, dat dit inzicht in de theorie kwijt raakt. De socialisten bijv. zijn op dat punt kleurenblind. i met zo'n theorie tot de practijk komt, worden ook daar het poli tieke en het economische versmolten. Dat is dus, naast mijn bezwaar tegen de ver stoorde balans van gebondenheid en vrij heid, mijn tweede bezwaar tegen de door de overheid geleide economie. De over heid heeft een eigen, door haar politieke aard gekwalificeerde functie ten opzichte van het economische leven, en dat is dus geen leidende economische functie. De overheid heeft geen enkel recht tot deze functie. Het gaat tussen het politieke en econo mische leven dus niet om grenzen dat niet terzake in het geding is de door eigen aard verleende rechtsgrond >r het optreden en de typisch gerichte loed van de een op de ander. /~)P twee wijzen zal de overheid over eenkomstig haar aard invloed uit- oefenen op andere levenskringen, in dit geval die van het economische leven. Allereerst leidt, ordent, cultiveert en be de overheid haar eigen kring, het publieke erf der natie. Aldus zal zij voor waarden verschaffen voor het economisch (kanalen- en wegenaanleg, de Zui derzeewerken) en voorwaarden stellen het economisch leven (bijv. inzake ontwrichting van de betalingsbalans, na 1945 door de fixatie der lonen. Zij be hartigt aldus het nationaal belang. Ik zeg dus niet: het algemeen belang; dit omlijnde term, die ons ver leidt hiërarchisch te denken, waarbij dan de staat als hoogste en omvattende kring :zien wordt. In de tweede plaats beïnvloedt de over heid o.a. het economisch leven recht streeks door het uitoefenen van de pu blieke gerechtigheid. De aanleiding daar- duidelijk rechtsfeit zijn (dief stal, werkloosheid), maar het kan ook zijn, dat de overheid in een continu ver loop moet beslissen, waar de grens situatie, veelal een toestand van nood, optreedt, die haar ingrijpen vordert. (Dat geldt trouwens ook voor de bescherming het nationaal belang in het vorige geval). TVTET alle onrecht dat een vader zijn kind aandoet brengt de overheid in het geweer; zij treedt eerst op in de van een noodtoestand voor het kind; en dan op haar wijze, niet op ouderlijke wijze. beslissing in een grenssituatie, >r de wet slechts een aanduiding kan geven, betreft ook de kwestie van hinder, die buren elkaar aandoen, de kwestie van de goede zeden, enz. Niet alle onrecht in de beloning van •erknemers en in een tariefoorlog tussen ondernemingen is een zaak voor de" over heid, maar eerst waar een noodtoestand (sociaal minimum; gevaar voor het be- i bedrijfstak) ontstaat, grijpt Vijthondeid gulden in verborgen vakje Op een verkoping te Schellink hout (N.H.) kwam ook een zware leren veekopersportefeuille onder de hamer. Voor zes gulden werd de heer W. Engel te Hoorn eige naar van deze portefeuille. Hij keek in alle hoekjes en vakjes en vond in één daarvan een bedrag van circa vijfhonderd gulden. De portefeuille bleek tevoren door vijf personen gecontroleerd te zijn, doch niemand had het geld op- De heer E. heeft enige jaren ge leden op een verkoping een soort gelijke ervaring gehad. Hij kocht toen een oud kabinet In een van de laatjes bevond zich eveneens een belangrijk bedrag aan geld. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 zij ir Dat de bepaling van die grens moeilijk is, wijkt niet af van wat in het algemeen geldt voor iedere beslissing, door mensen tJET zal nu duidelijk zijn, waarom ik bezwaar heb tegen het publiekrech telijk karakter der bedrijfsorganisatie. De wet heeft haar aldus een Janusgezicht gegeven. Van één zijde bezien is zij een stuk functioneel gedecentraliseerde over heid, is zij politiek gericht en behartigt zij de publieke gerechtigheid en het na tionaal belang. Van de andere zijde ge zien is zij economisch gekleurd en streeft zij naar een vorm van economische en sociale orde voor het bedrijfsleven of een deel daarvan. Dan behartigt zij het bedrijfsbelang en dat van de bedrijfs- genoten. Hej ergste is nog niet eens, dat een zelfde orgaan nu eens als overheid, dan weer als bedrijfsorganisatie moet fun geren. alhoewel reeds dat een gevaarlijk en niet gaaf te volvoeren omschakelen vordert. Erger is, dat in een aantal ge vallen verwacht wordt, dat het orgaan tegelijkertijd het gezichtspunt van de overheid en van de bedrijfstak inneemt, en vervolgens, dat het orgaan aan be sluiten, die hun rechtsgrond aan het sociaal-economische ontlenen en hun rechtsgrond niet vinden in de roeping der overheid, een publiekrechtelijk karakter geeft en met de machtsmiddelen van de overheid beschermt. (Zie vervolg pag 2). Weinig verandering in temperatuur Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot norgenavond: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk mist en vanavond cn vannacht hier en daar enige regen of motregen. Weinig wind. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te tien uiA vanmorgen). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 7.43 uur tot 17.03 uur; laan van 7.42 u tot 16.20 u. Heden N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1