Jlteuwc £eilwrl)c GTourant Tewerkstelling van mensen boven 50 jaar thans het grootste probleem De Veiligheidsraad stelt de zaak weer uit Ethiopië bereidt zich voor op het officiële bezoek Wist IJ DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 5 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINE CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantottstidi is gfjebleoea man htrt In fcgfjeaspott" Kwestie van bekijken RAPPORT E.T.l.-ZUID-HOLLAND De emigratie blijkt hier een averechtse uitwerking te hebben ARBEID wordt in Nederland als een in overvloed aanwezige productie factor beschouwd. De grote inspanningen, welke men zich thans al jarenlang getroost op het gebied van emigratie en industrialisatie vor men daarvan een sprekend bewijs. Men zou derhalve mogen verwach ten, dat de industriële ondernemingen een personeelsvraagstuk in de vorm van een gebrek aan arbeidskrachten niet kennen. Dat de praktijk echter een geheel ander beeld te zien geeft, is niet alleen een bewijs voor het welslagen van de na-oorlogse politiek van „full employment". Het tekort aan arbeiders, waarmede nog immer vele ondernemingen te kampen hebben, vloeit mede voort uit de bijzondere ontwikkeling van de leeftijdsopbouw der beroepsbevolking. Een onderzoek naar deze ontwikkeling bracht, aldus het jongste kwartaalbericht van het E.T.I.- Zuid-Holland aan het licht, dat het aantal jeugdige arbeidskrachten reeds geruime tijd vrijwel stationnair is gebleven, waarnaast het aantal boven-50-jarigen zeer snel is toegenomen. De vermeerdering van de beroepsbevol king vindt derhalve grotendeels plaats bij de oudere arbeiders. Daartegenover richt vraag van het bedrijfsleven zich gro tendeels op de jonge werknemers, het geen uiteraard tot spanningen op de ar beidsmarkt aanleiding geeft. Nu is het een bekend feit, dat bij terug gang van de Werkgelegenheid de oudere arbeiders één van de meest kwetsbare groepen vormen. Dooi;dat deze categorie arbeiders thans echter zeer snel in om vang toeneemt, wordt dit probleem nog eens geaccentueerd. In dit verband kan men zich aldus het E.T.I. afvragen of bij de maatregelen ter handhaving van de werkgelegenheid in ons land, aan dit leeftijdsprobleem wel steeds voldoende aandacht wordt besteed. Zo heeft de emigratie bij al haar voordelen als groot nadeel, dat juist in die leeftijdsgroepen de bevolkings druk wordt verminderd, waar deze druk het geringst is, namelijk bij de 20- tot 30-jarigen. Bij de boven-50- jarigen daarentegen, waar de aanwas het grootst blijkt te zijn, is het emi gratie-overschot van te verwaarlozen betekenis. De scheeftrekking van de leeftijdsstructuur van de Nederland se arbeidsmarkt wordt zodoende door de emigratie nog verergerd. Het is een bekend feit, dat in vrijwe) ieder bedrijf de voorkeur wordt geg aan jonge boven oude arbeiders, hetgeen in vele gevallen zelfs leidt tot het aan houden van een maximumleeftijd bij aan stelling. Gezien echter de leeftijdsstruc tuur van de beroepsbevolking is het dui delijk, dat zolang het streven naar full employment succes heeft, geen enkel be drijf er aan zal ontkomen, dat zijn perso neel geleidelijk aan veroudert. Gezondheidszorg Alleen indien de werkgelegenheid teruglopen, zou men kunnen overgaan tot een regelmatige afstoting van oudere beidskrachten, waarmede dan wel het individuele bedrijf zou zijn geholpen, doch de gemeenschap voor een extra zware taak komt te staan. Het lijkt het instituut van grote bete kenis, dat de industrie haar traditionele aren tegen oudere arbeidskrachten sens onder de loupe neemt, en waar nodig herziet. Uit de vrij vele onderzoekingen, welke zijn verricht omtrent het ver- ichil in arbeidsprestatie tussen oude re en jongere arbeiders, is wel komen vast te staan dat men over het geheel genomen geen vrees behoeft te koes teren voor een verminderde algemene lichamelijke arbeidsgeschiktheid van oudere arbeiders. In vroeger tijd was dit wellicht anders. De grote verbete ringen in de gezondheidstoestand van de bevolking hebben een sterke ni vellerende werking uitgeoefend. Er behoeft derhalve tegen het in dienst ;men of houden van arbeiders, ouder dan 45 of 50 jaar, geen overwegend be- ir te bestaan. Wel echter zullen de werkzaamheden aan hun capaciteiten Extra T.V.-uitzendingen over Schouwen De dichting van het laatste stroomgat op Schouwen-Duiveland zal ook alle dacht hebben van de televisie. Zo neemt de Nieuwe Leidsche Van de voorbereidende werkzaamheden zijn reeds journaalfilmpjes gemaakt, die in het NCRV-programma van heden avond zullen worden uitgezonden. Voorts ligt het in de bedoeling extra uitzendingen te verzorgen op Vrijdag en Zaterdagavond. Vrijdagavond zal dat geschieden in een gezamenlijk program- ma'van de Nederlandse Televisiestich ting na het KRO-programma van 22 tot 22.30 uur. Ook de extra-uitzending Zaterdagavond zal een gezamenlijke zijn. Voor de laatste twee behoeft men even wel nog de goedkeuring door de bevoeg de instanties. Mocht die verleend worden, dan zal vooral die van Zaterdagavond een zeer belangrijke ep actuele zijn. waarbij zich de televisie als ernstige current van de journaals in de bioscopen zal doen gelden, Vrijdagnacht zal men namelijk trgchten het laatste caisson in het stroomgat tot zinken te brengen. Bij die gebeurtenis zullen tal van belangrijke autoriteiten aanwezig zijn. Indien daarvan filmpjes reeds Zaterdagavond zullen worden uit gezonden, dan zit de televisie dus „met haar neus op het nieuws". angepast moeten worden, dit wil zeg gen geen zware arbeid of werk waar de prestaties in de eerste plaats worden be paald door het tempo, doch wel bezig heden welke grote eisen stellen ten op zichte van kennis, ervaring en/of zorg vuldigheid. Taken voor oudere mannen Opgemerkt zy echter, dat ook als men in bovengenoemde beperkingen uitgaat, de aanwezigheid van oudere arbeiders het bedrpf een probleem kan op leveren. Als gevolg van de veroudering der beroepsbevolking zal het aandeel der oudere arbeidskrachten regelmatig toe- nën. Dit betekent, dat het aantal werk- ners, beschikbaar voor zware arbeid voor routinewerk, relatief terugloopt-, ar tegenover een grotere behoefte ont- at aan werk geschikt voor de al of :t geschoolde boven-45-jarigen. Me- chanisatiebrengt hier uitkomst, wannéér daardoor menselijke lichaamskracht overbodig wordt en routinewerk wordt vervangen door contrölewerk. In de praktijk zijn het dikwijls andere •erwegingen welke tot de aanschaf van machines leiden. He* probleem van de 'eroudering der beroepsbevolking ook het individuele bedrijf is echter toch vel van zoveel betekenis, dat het zijn nut heeft bij mechanisatieplannen aan c" aspect de nodige aandacht te besteden. Opgemerkt zij, dat door een zorg vuldige weekanalyse van de bestaan •kzaamheden een aantal taken voor oudere mannen gevonden kan worden. Deze taakanalyses kunnen onge twijfeld er toe bijdragen, dat ver meende personeelstekorten worden opgeheven, doordat het bedrijf ar beiders in dienst kan nemen, voorheen op grond van hun leeftijd uitgesloten waren. De P.B.0. De kwestie-Tiiëst De Veiligheidsraad heeft besloten, het' debat over Triest opnieuw drie weken uit te stellen teneinde de betrokken lan den gelegenheid te geven nieuwe bespre kingen te voeren. Het voorstel tot op schorting werd ingediend door Grieken land. De Sowjetrussische afgevaardigde Wisjinsky verzette zich heftig tegen het uitstel maar hij moest zich bij het be sluit van de meerderheid (9 stemmen voor, een tegen en een onthouding, de Libanon), neerleggen. Waar het een pro cedure-kwestie betrof, kon hij er geen veto over uitspreken. Op 20 October nam de Veiligheidsraad de kwestie Triest, die door Wisjinsky op de agenda werd geplaatst, in behande ling. Tijdens de zitting werd besloten de besprekingen op te schorten tot 2 No vember. De Griekse afgevaardigde be toogde nu dat het uitstel niet lang genoeg is geweest. Hij wees er op dat de betrok ken partijen via de diplomatieke kanalen ondehandelen en stelde voor de kwestie opnieuw op te schorten. Wisjinsky zag in het Griekse voorstel een poging om de zaak op de lange baan te schuiven. Indien men werkelijk een regeling wenst, behoeft men, volgens Wisjinsky, niet anders te doen dan de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag van 1947 be treffende de benoeming van een gouver neur over Triëst na te komen. Keizerlijk paleis voor de Prins Potpourri van reeks Nederlandse melodieën wordt ingestudeerd (Van onze correspondent Alfred van Sprang) ADDIS ABEBA (Ethiopië). BUITENLANDSE KRINGEN in de Ethiopische hoofdstad brengen het officiële bezoek van Prins Bernhard aan Keizer Haile Selassi in ver band met de groeiende Nederlandse belangstelling voor Ethiopië als ar beidsterrein in de plaats van Indonesië. De H.V.A. heeft hier reeds een grote suikeronderneming gesticht, welke over een jaar voldoende suiker zal kunnen produceren om de totale behoeften van Ethiopië en Eritiea te dekken. Een adviseur van de cultuurmaatschappij Senembah vertoeft verder al geruime tijd in het land. En één dezer dagen wordt een com missie van de cultuurmaatschappij Michiels Arnoldlanden verwacht om een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van tropische cultures (waaronder rijst) in het stroomgebied van de Awash. Eritrea zelf toegang tot de zee heeft, wil eigen haven hebben. Dit mil- Een belangrijk project is ook de aan leg van een moderne ha-ven bij Assab aan de Rode Zee. Tot nu toe wordt voor namelijk Djiboeti in Frans-Somaliland als in- en uitvoerhaven gebruikt. Nu Ethiopië echter door de vereniging met Benzine op 5 liter 1 cent goedkoper Chauffeur De Baat verhoord Onderdeel van rem was vervuild De 24-jarige Nederlandse chauffeur De Baat, die op 24 October bij de Wiedbach- brug de controle over een zware vraoht- auto verloor, waardoor zes personen bij een reeds aanrijdingen om het leven kwamen, is gisteren tè Koblénz in bij-zijn van zijn Nederlandse verdediger door de Officier van Justitie verhoord. De verdaohte is niet, zoals beweerd werd, aan handen en voeten gebonden en de behandeling in het huis van bewa ring Karthause bij Koblenz moei worden genoemd. De Baat zei, dat de be handeling geeri aanleiding tot klachten gaf. De Baat bevestigde, dat hij bij overschakelen op de steile helling had bemerkt, dat de rem niet'wérkte. Hij kon de wagen daarna door de grote snelheid niet onder controle houden. Üit het voorlopige verslag o- onderzoek van de vrachtauto blijkt, dat de reminriohting niet in orde was. Des kundigen hebben vastgesteld, onderdeel van de luchtdrukrem vervuild was. Later zullen meer bijzonderheden uit het rapport worden bekendgemaakt De Nederlandse advocaten, die Koblenz zijn, konden gisteren een ver zoek tot vrijlating van De Baat tegen borgtocht indienen, aldus het Openbaar Ministerie. Brit van 22 jaar wordt opgehangen Bracht twee meisjes (16 en 18) om het leven Een jury te Londen heeft de 22-jarige Brit Alfred White way schuldig verklaard moord op het 16-jarige meisje Bar bara Songhurst, dat in de afgelopen zo mer werd doodgestoken en in de Theems geworpen. Whiteway werd tot de galg veroordeeld. Het Openbaar Ministerie beschuldigde Whiteway ook van moord op de 18-jarige vriendin van Barbara Songhurst, Chris tine Reed, wier lijk eveneens in de Theems werd gevonden. By het proces werd Whiteway echter slechts één moord ten laste gelégd. B. en W. vgn Utrecht stellen de .raad voor, dri? geldleningen op dige ?chuldbekenténis aan te gaan, in to taal groot f3li millioen tegen 3% pet. I's jaars. Koning Paul van Griekenland en zijn gemalin Frederïka hebben giste ren in Beneden-Manhattan (New York) een rijtoer gemaakt, waar voor grote belangstelling bestond. Het vorstenpaar werd luide toe gejuicht en met confetti bestrooid. lioenenwerk is nog niet aanbesteed. Ne derland heeft grote interesse voor de uit voering ervan. worden hier intussen drukke voor bereidingen getroffen met het oog op de komst van Prins Bernhard. Eén va keizerlijke paleizen in de 6tad wordt hem in gereedheid gebracht. Het door Oostenrijker gedirigeerde Keizerlijke Orkest (dat tijdens het officiële staats- diner ten paleize zal spelen) studeert potpourri van Nederlandse melo dieën in, waarin o.a. opgenomen zijn „In i Oranje". „In een blauw-geruite kiel", en „Waar de banke top de duinen". En de kapel van de Keizerlijke Garde heeft het „Wilhelmus" in studie geno- Deze kapel onder een Zwitserse kapel meester zal met de bereden lijfwaoht van de keizer voor het paleis aangetreden staan als de Prins direct na zijn aan komst in Addis Abeba zijn opwachting zal gaan maken bij zijn gastheer: Keizer Haile Selassi. Voor deze gelegenheid zul len zij gestoken zijn in ceremonieel uni form. bestaande uit rode tuniek, groene pantalon, gele uitmonstering en witte tropenhelm. Deze kleurige uniformen zijn destijds geleverd door kleermakersbedrijf. De uniformen zullen echter niet het enige Nederlandse element bij de aan komst vormen. Als de Nederlandse Da kota PH-PBA (waarmee de Prins de reis Ethiopië maakt) boven het vlieg veld van Addis Abeba landingsinstructies zal vragen, zal een Nederlander die van de verkeerstoren uit geven. Het is de heer J. B. van Braak van de Rijkslucht vaartdienst, die als lid van een ICAO- commissie voor twee jaar in Ethiopië geplaatst is om de Ethiopiër? in de ge heimen van de luchtverkeersbeveiliging in te wijden. Vier nieuwe kamerheren in buitengewone dienst Tot kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin zijn ingaande 1 November j.l. benoethd mr R. Römer te Leeuwarden. Jhr mr W. W. Feith ti Groningen, ir C. T. Stork te Hengelo ei R. P. M. Baron van Voorst tot Voorst ti Zwolle. Bij Wilton-Fijenoord te Schie dam werd de kiel gelegd voor de nieuwe walvisvaarder Wil lem Barentz II. Het schip, dat met zijn 44000 ton het grootste zal worden van onze koopvaar dijvloot, moet het najaar van 1955 gereed zijn. Dronken marktganger bij aanrijding gedood Utrechtse motorrijder in Duitsland verongelukt Gisteravond zijn twee personen, die de paardenmarkt te Hedel hadden bezocht, op weg naar huis door een auto aange reden, waarbij een hunner werd gedood de anders-zwaar gewond. Het w man uit Schelluinen en een vr Best, die blijkbaar onder invloed sterke drank verkerend, plotseling de reg overstaken. De man werd gedood e vrouw zwaar gewond. Zij is in het 2 kenhuis te 's-Hertogenbosch opgenomen. De chauffeur van de auto treft geen schuld. De 20-jarige C. Molenbeek uit Utrecht is gisteren in Oberhausen (Did), op zijn motorfiets in botsing gekomen r andere motorrijder. Hy werd z gewond, dat hij op weg naar het zieken huis overleed. De andere motorrijder kwam er met lichte verwondingen af. helpen. Wat staat ons te doen. moeten wij doorgaan of stoppen met de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie? Zo besluiten zijn artikelen in dit blad van 14 en 15 October. Ik heb n.l. in een boek („De Maat schappij der Toekomst") beweerd, dat het met de P.B.O. niet goed gaat. daar bij wijzende op de gevaren van vermen ging van politiek en economisch leven, van collectivisme en machtsconcentratie. Maar anderzijds heb ik de bedrijforga- nisatie niet afgewezen, doch veeleer als een goede zaak verdedigd. Nu behoort prof. Rip tot de mannen van naam (dat zeg ik, niet hij) onder degenen, die stre ven naar publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Zijn brandende vraag is dus be grijpelijk. Zou prof. Rip in zyn artikelen boven dien verteld 'hebben, of hij nu wel vindt, dat 't met de PJB.O. goed gaat, en zo niet, waaraan dat kan liggen, dan zou ik we ten, of hij met zijn nood tot mij komt omdat mijn beschouwing over de PBO. niet deugt, dan wel omdat zijn practijk van de P.B.O. in de knoop zit. Ik moet dat vraagteken dus wel laten staan en doe verder net, alsof ik prof. Rip uit de brand mag helpen. Dat is on getwijfeld een grote eer, want prof. Rip expert op dit gebied en ik niet. WTAT ik in mijn boek gepoogd heb te ondernemen, is, met het erfgoed van Christelijke maatschappijbeschouwing net een verontrusting over het totaal beeld van de maatschappelijke ontwik-» keling tot de concrete practijk gaan, om te zien waar de schoen wringt en welke kansen die beschouwing nog 'heeft. Maar daarom zou mij het antwoord in een man als prof. Rip op die vraag dierbaar geweest zijn. Ik zal straks die vraag dan ook wat concreter formuleren. En natuurlijk krijg ik dan een concreet antwoord. Intussen heeft prof. Rip mij van zijn kant nog een tweede vraag gesteld, n.l. ik bedoel met „vrije economie". Dan heeft hij nog een vraag geformuleerd, illen stellen: wat ik op het oog heb met grenssituaties, waarin de overheid mag en moet optreden. Voorts zegt hij. de kwestie, of de be drijfstak een gemeenschap is of behoort te zijn, evenmin aan de orde te willen stellen. Ik zal toch pogen, ook op die zaken in ie gaan. Over de kwantiteit (omvang) van het antwoord behoeft prof. Rip dus niet ontevreden te zyn. En hij krijgt nog een vraag terug. DAT een inwoner van Rotterdam in ;de een fabriek wil bouwen voor het maken van rubberartikelen, zoals brand- 'eerslangen en zwemvesten (onkosten f 150.000). DAT Ged. St. van Gelderland hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Nij megen om in het centrum van de stad centrale stadsverwarming aan te leggen. DAT op de veiling Kapelle-Biezelinge vorige week 1 millioen kg appels en ren zijn aangevoerd, hetgeen een re- ird is gedurende het 36-jarig bestaan an die veiling. DAT te Amersfoort een filiaal van de Amerikaanse Borden Food Products Com pany wordt gevestigd, waar 80 menser zich bezighouden zullen met het verpak- en van uit de drie Noordelijke provin- ,es verkregen melkpoeder. DAT het Alg. Ned. Verbond in het bui tenland ruim 20 bibliotheken ten behoeve Nederlandse emigranten heeft opge richt en boeken hiervoor naar Suriname- straat 28, Den Haag, kunnen worden op gezonden. DAT het A'damse hof H. J. O., die zijn Vfouw en 13-j. zoon te Utrecht geheel aan hun lot had overgelaten, deelde tot 2 maanden gevangenisstraf (vonnis politierechter 6 maanden), DAT Arnhem f350.000 uittrok voor een ieuwe fruit- en groenteveiling en f 120.000 oor een ijsbaan met sportvelden. DAT te Wageningen proeven worden genomen met synthetische mest voor champignon-cultuur nu men bang is, dat steeds minder paardenmest komt, doch de productiekosten nog te hoog zijn. DAT gisteren op de paardenmarkt te Hedel, een der belangrijkste najaarspatu denmarkten van ons land, 1100 paarden 1 veulens waren aangevoerd. DAT de heren Van Bijsterveld, Elzinga 1 Van der Bol voor Nederland deelnemen an de dit weekeinde in Parijs te houden vergadering van de Chr. vak internatio- 1 hotelpersoneel, waar o.a. fooienstelsel wordt besproken. DAT de Surinaamse tentoonstelling in het Kon. Inst. voor de Tropen in A'dam verlengd is tot eind November. DAT de R'damse K. v. K. bij de PTT geprotesteerd heeft tegen de jongste hoging van het inklaringsrecht van post pakketten. DAT de R'damse Electrische Tram de 100.000e passagier heeft vervoerd voc rondritten langs de R'damse wederop- DAT de Amerikaanse consul-generaat te A'dam, F. van Arend, wegens pensioen eind December ons land verlaat. DAT is opgericht het Ned. Genootschap voor public relations (perschefs) met als secretaris D. J. van Dissel, Kon. Ned. 1 Jaarbeurs, Utrecht. Geen verschillen in extra toelagen op consumtpie- meik De Stichting voor de Landbouw acht het gewenst, dat met ingang van 19 April de verschillen in de extra-toeslagen op consumptiemelk verdwijnen. Bij de afschaffing van de maximum straatprijs voor consumptiemelk op 19 April 1953 is deze extra toeslag voor het Westen vastgesteld op 1.50 cent en voor enkele kleinere gebieden op 0.75 cent per liter. Voor overig Nederland wordt geen extra toeslag gegeven. LAAT ik beginnen met de term „vrije economie". Als prof. Rip daarbij denkt aan de typisch liberale idee der economie, zoals men die in de vorige eeuw wilde verwezenlijken, dan is te be grijpen, dat hy waarschuwt daartegen. Maar ik denk bij „vrije economie" aan de tegenstelling van geleide economie, en dan zal mijn voorkeur voor de eerste, hoop ik, zijn bijval ervaren. Toch moet ik nog wat nauwkeuriger worden, want anders gooien we elkaar een paar woorden toe. die ieder gebrui ken kan, zoals hij wil. Voor ons beiden is vrijheid niet in strijd met gebonden heid. 't Gaat om het zoeken van de ba lans tussen vrijheid en gebondenheid. Dus is-voor my de bedrijfsorganisatie, die het economisch leven bindingen oplegt, niet in strijd met, maar noodzakelijk voor de vrije economie, vanzelfsprekend mits die goede balans in het oog gehou den wordt. In dat licht bezien is de oud-liberale idee der economie er een van ongebon den vrijheid en streeft men in de gelei de economie naar een centraal beheerst stelsel van bindingen, waarvoor de vrij heid moet wy'ken, zodra en inzoverre zij die centrale beheersing stoort. (Zie vervolg pag. 2). Amsterdam en Rotterdam als voorbeeld Verbetering rechtsbijstand roor on- en minvermogenden Overheid wil in 't hele land bureaux gaan financieren DAT de 63-j. gepensionneerde adj. onderofficier H. B. uit Heiloo, die zijn buurman in anonieme brieven valselijk bij de politie beschuldigde, door het A'damse hof tot 3 weken hechtenis is veroordeeld (vonnis politierechter ƒ100). DAT de Kon. Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst binnenkort met de Stichting van de Arbeid zal spreken over de voorgenomen verhoging van de loon- s voor ziekenfondsverzekering tot 6000. DAT prof- W. F. J. M. Krul. directeur van het rijksinstituut voor drinkwater voorziening. begin dezer maand naar New Dehli (India) gaat om daar ander halve maand waterleidingpersoneel op te DAT minister Beel meent niet te moe ten terugkeren tot de vroegere wijze van uitgeven van Handelingen en Kamer stukken, wyl dit ten nadele van het pu bliek zou zijn en een besparing f53000 teniet zou doen. DAT de Centrale Bond van onderling beheerde Ziekenfondsen t.g.v. zijn 40- jarig jubileum een herdenkingsnummer heeft uitgegeven van zyn orgaan Het Ziekenfonds en de bond tijdens zijn be staan is gegroeid van 129 900 tot 1.750.000 verzekerden. DAT de 50-jarige heer Bakkers, die na een aanrijding is overleden, geen ge meentesecretaris. maar gemeente-ontvan ger van Waglwyk was. De reeds jarenlang te Amsterdam en Rotterdam bestaande particuliere bu- Dor rechtsbijstand aan on- en minvermogenden hebben de bijzondere aandacht van de regering. Minister Donker heeft reeds een wets ontwerp ingediend, waarin hij voorstelt te gaan tot oprichting van dergelijke bureaux in alle arrondissementen. De minister is van mening, dat deze belang rijke tak van sociale zorg tot de taak der overheid behoort. Over het algemeen was het voorheen zo, dat de balie de volle last te dragen kreeg van het kosteloos behandelen van zaken voor on- en minvermogenden. Zij die hiervoor in aanmerking wensten te komen, moesten zich eerst met een ver klaring omtrent hun finanoiële positie tot de burgemeester wenden en verzoe ken om een raadsman van het bureau van consultatie. Bij gerechtelijke toestemming om kosteloos te mogen procederen, be hoefde de betrokkene geen salaris v advocaat, procureur en deurwaarder betalen en evenmin griffie-, zegel registratierechten. De eerbiedwaardige traditie houdt in dat de advocaten dit werk als een ereplicht behoren te be schouwen. De kosteloze toevoegingen be dragen in de verschillende arrondisse menten ongeveer een per advocaat per maand. Deze regeling voor pro-deo-zaken gold bovendien niet voor straf- en tucht- zaken en voor het kantongerecht werden alleen huur- en arbeidszaken van enigs zins grotere omvang behandeld. Zoals reeds gezegd kende men in Rot terdam en Amsterdam reeds een andere regeling. De opzet was indertijd dat deze bureaux door de gemeenten werd gesub sidieerd. De overheid wil thans derge lijke bureaux in alle arrondissementen gaan financieren. De balie zal hierdoor niet meer de lasten behoeven te dragen zoals de laatste tijd het geval was. Volgens de nieuwe regeling zal ieder zo mogelijk iets moeten betalen voor de bewezen diensten. Van geval tot geval zal het bedrag worden bepaald. Welis waar zal in de meeste gevallen het ge vraagde offer uiterst gering zyn, doch het zal dit psychologisch effect hebben dat de betrokkene gevoelt niet geheel van de welwillendheid van het bun afhankelijk te zijn en voorts zal dit het 1 procederen uit zuivere proceslust tegen gaan. De medewerkers van de bureaux worden met een jaarlijkse vergoeding gehonoreerd. Tussen cliënt en toegevoegd raadsman bestaat dus geen financiële band. Deurwaarders ontvangen de helft het hun toekomende salaris. De to tale kosten zullen ongeveer een millioen bedragen en de inkomsten niet meer dan ongeveer 150.000 bij 15.000 gevallen, waarvan een belangrijk deel echtschei dingen en alimentaties. Azis krijgt 8 inplaats van 14 jaar Het gratieverzoek van Andi Abdoel Azis, de leider van het verzet te Mek as- sar tegen de landing van T.N.I. in 1950, is bU besluit van president Soekarno in zoverre ingewilligd, dat zyn straftijd van 14 tot 8 jaar gevangenis (met aftrek van preventief) is ingekort. H(j werd 15 April 1950 gearresteerd. De Hertog van Edinburgh droeg voor 't eerst een bril De Hertog van Edinburgh, gemaal van de Engelse koningin, is gisteravond voor het eerst in 't openbaar verschenen met een bril. Hij droeg deze tijdens de 24ste koninklijke Vaudeville-voorstelling te Londen, waarheen hij de koningin en prinses Margaret begeleidde WEERBERICHT Regen Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond in het Oosten van het land kans op mist. Toe nemende bewolking met tij delijk regen. Naar Zuid krimpende tot krachtig aan wakkerende wind. later rui mend naar Zuidwest. Vrij zacht. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon van 7 40 tot 17.07 uurj 4aan van 5.20 tot 15.43 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1